Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w I ti 5 1915. No. 20. 54ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. J|g I r Donderdag 11 Maart. De ware neutraliteit. BINNENLAND. B VOOR A fzonderlijke de strandtrap waren er heel bij de Diiitsche terugkomt op de ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. zoo naarstig naar gisteren geen was. van den heer Els- een stukje, maar dat bewaarde Zandpoort medegedeeld, dat men in van den middag een mijn zou laten om welke reden het publiek werd en ramen open te zetten In de Geldersche grensplaatsen komen in de laatste dagen ijverige Duitschers de bewoners bezoeken om Duitsch goudgeld op te koopen, hetwelk naar hun zeggen binnen* kort veel van zijn waarde zal verliezen. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Drachten, 8 Maart. Men vermoedt, dat v. D., voor ruim 2 maanden vermist en wiens lijk te Franeker werd gevonden, beroofd, ver wond en toen in het water geworpen is. Aan den hals constateerde men een snedein verband met de ledige beurs en het spoorloos verdwijnen van vier door hem te verkoopen varkens, geeft aanleiding tot kwade vermoedens. Nog wordt gemeld, dat, terwijl de oppasser anders steeds verneemt, dat er varkens worden weggehaald, hij nu niets vernam, zoodat men waarschijnlijk de dieren den bek heeft dicht geknepen, toen ze heimelijk werden wegge haald. Zooals gezegd, dat zijn vermoedens; het bewijs moet nog geleverd worden. Hepk. Nwbl. v. Fr. De mijn, die Zaterdagmorgen onder Roptazijl aanspoelde, is Zondagmorgen in alle stilte onschadelijk gemaakt. Ondanks het vroege uur wat nieuwsgierigen aanwezig, die de hande lingen van de officieren en onderofficieren van den torpedodienst gade sloegen. Wie op een oorverdoovenden slag gerekend had, zooals te Dijksterburen, kwam bedrogen uit. Door een zwakke lading ontplofbare stof werd de mijn gescheurd en daarna de gevaar lijke lading verwijderd. Toen dit gebeurd was, werd de „schrik der zeeën” den dijk afgerold en in een schuurtje opgeborgen. De neuzen van de talrijke toeschouwers waren even lang als koud. van den Zondag gingen nog om de mijn was gisteren bezig de schade op te nemen, die de mijn vóór het Kurhaus veroorzaakt had. De tweede, die ten Zuiden van het Groot Badhuis lag, werd ook Zondag avond nog tot ontploffing gebracht. Daarbij werd geen schade aangericht. Van de in den grond geslagen gaten was gisterochtend niemendal meer te zien. De vloed van den nacht had ze weggevaagd. Een stuk van de eerste mijn is terecht gekomen op het dak van het station der H. IJ. 8., op een afstand dus van ongeveer 2000 meter. Het publiek had Zondag stukken gezocht, dat er splintertje meer te vinden Ja, de huisbewaarster bacher had nog zij liever zelf. Wij begrijpen dat. De Zandvoorters hopen nu maar van verdere aanspoeling van mijnen verschoond te blijven. HHÜBHI Geen ruit stuk, spiegelruiten, en soliditeit van den bouw soms Maar dat kan haast niet, want de wèl solide gebouwde villa van den heer Elsbacher om den hoek van de boulevard de Favauge, waar alle voorzorgen minutieus waren geno men, waar alle ramen en alle deuren waren opengezet, heeft het, niettegenstaande dit, danig moeten ontgelden. De openstaande spiegelruiten aan de Noord zijde liggen in puin, openstaande deuren zijn uit hun hengsels gerukt, plafonds gescheurd en met stukken naar beneden gestort, spie gels van den wand gerukt en in sommige muren vertoonen zich scheuren. De huisbewaarster, die eerst plan had in huis te blijven tijdens de mijnontsteking, prees zich gelukkig dit niet te hebben gedaan. Zij liet ons zien, hoe bijv, de luchtdruk huis had gehouden juist in haar apartement hoe glazen en kopjes stuk lagen en zij wee klaagde over een mooi, beschilderd binnen raam, dat het ook had moeten ontgelden. Hoe grillig de luchtdruk is te werk gegaan viel waar te nemen. Ruiten, ’n halve c.M. dik, aan stukken en brokken en in een glazen serre, met ramen van heel gewoon glas, geen barstje. De politie nemen, Men maakt zich in de Duitsche pers op het oogenblik zeer druk over de houding die „De ware Neutraliteit” aan Amerika zou voorschrijven in den handelsoorlog ter zee tusschen Duitschland en Engeland. De uitdrukking „ware neutraliteit” is er een van Duitsch maaksel, zooals zoo veel termen gedurende dezen oorlog door Duitschers uitgevonden, die moet dienen om een speciaal Duitsche zienswijze te propageeren. Men v^t dit zóó op, dat de neutrale staten grootelijks onrecht doen door een neutraliteit te betrachten, welke geen rekening houdt met de dringende economische en nationale be hoeften van Duitschland. De Frankfurter Zeitung eischt dit recht voor Duitschland op met de volgende woorden: Duitschland strijdt om zijn bestaan en nie mand mag zich er over verwonderen, dat het dezen strijd voert met een niets ontziende hardvochtigheid, opdat de eindzege aan Duitsche zijde zal zijn. Met andere woorden zoo merkt de West minster Gazette naar aanleiding van deze oratio pro domo der Frankfurter op het is voor Duitschland noodzakelijk den strijd te winnen, en of de internationale wetten al met deze noodzakelijkheid in strijd komen, zooveel te erger dan voor die internationale wetten. Het Engelsche blad acht het daarom nutte loos, uitgaande van dit al-Duitsche axioma, met de Duitsche Regeering te disputeeren en heel nuchter maakt het de opmerking, dat ’t even noodig is voor den cholera-bacil zich „met niets ontziende hardvochtigheid” uit te breiden. Eigenaardig is het, dat men rechtsopvattingen altijd weer oude kwestie, dje zich dadelijk bij het begin van den oorlog, toen de Duitsche Regeering het noodig achtte „met niets ontziende hard vochtigheid” de neutraliteit van België te schenden, omdat zij dit niet als de ware neutra liteit beschouwde, dus niet als de neutraliteit van een land, dat diep doordrongen is van de noodzakelijkheid eener machtsuitbreiding voor Duitschland, alsof een onafhankelijke levensvatbare staat ooit van de machtsuit breiding van een anderen staat dan van zich zelf of zijn bondgenoot doordrongen zou kunnen zijn Evenals men in Duitschland, na de schending der Belgische neutraliteit, er openlijk voor uitkwam, dat men hier macht boven recht bad doen gelden, zoo geeft men thans grif toe, dat het torpedeeren van noncombattante-, zelfs van neutrale schepen onwettig is. Maar voegt men er onmiddellijk aan toe Duitschland moet echter dezen strijd winnen en om dat doel te bereiken zijn alle middelen dienstig. Ook de Duitsche opvatting omtrent de „ware neutraliteit” is voor dat doel geschapen en welk een belangrijke rol zij in den huidigen zee-oorlog speelt, bewijst wel de tweede nota van Duitschland aan Amerika. Daarin wordt gezegd, dat een van de voornaamste redenen, waarom Duitschland oorlogsmaatregelen neemt tegen de neutrale schepen, is, dat de Vereenigde Staten niet beletten, dat contrabande uit Amerika naar Engeland wordt uitgevoerd en dat de „blok kade” wordt afgekondigd om de Engelschen te beletten munitie en levensmiddelen te ont vangen van de neutrale staten. Deze redeneering is in zooverre wettelijk juist, dat een oorlog voerende mogendheid ’t recht heeft een blok kade af te kondigen om den toevoer aan het vijandelijk land af te snijden. Maar onwettig is het, wanneer een land die blokkade niet effectief kan doen zijn en b.v. door middel van onderzeeërs of drijvende mijnen de neutrale schepen tracht te dwingen het z.g. „geblok keerde” gebied te vermijden. Of men zich nu al beroept op het feit, dat een neutrale regeering niet zelf de contrabande handel tegengaat, dht verandert de kwestie niet, immers zooals de Amerikaanscbe Staatssecretaris, Bryan, te recht heeft opgemerkt, er bestaat geen enkele internationale wet, die de regeeringen der neutrale staten dwingt dien handel tegen te gaan dat is ’t werk der oorlogvoerenden zelf. Dat Engeland zoo noodig alle neutrale schepen kan aanhouden en opbrengen als zij contrabande bevatten, terwijl Duitschland dit wettige middel niet kan toepassen, vloeit voort uit het verschil tusschen de sterkte der Britsche en Duitsche vloot. Door een gewoon neutraal denkend inensch is het dan ook niet meer In den loop vele wandelaars dien kant uit te zien, die er niet meer was. N. Harl. Ct. De Standaard en de oorlog. Van de hand van dominee H. Koffyberg is bij den uitgever W. ten Have te Amster dam verschenen een „open brief aan de anti revolutionaire partij over de oorlogsbeschou- wing van De Standaard. In zijn inleiding zegt de schrijver na lan gen inwendigen strijd drie vragen te moeten stellen in zake de SfawrZaar^-leiding der laatste maanden le. of die wel tegen beginsel verdoe zeling genoegzaam op haar hoede was 2e. of die wel tegen éénzijdige op vatting van sommige Schriftuurplaatsen voldoende bedacht was? en 3e. of die wel het hare er toe bij droeg de beteekenis der kleine volken in 't algemeen, en van Nederland in het bijzonder, in de Christelijke volke renfamilie van Europa geestelijk te helpen versterken. De schrijver meent dat de „leiding” van De Standaard niet kan strekken tot verster king van den „eerbied voor tractaten”, tot versterking van den „redelijken grondslag voor de internationale betrekkingen” en tot versterking van het „recht” en „bestaansrecht der kleine natiën”, waarvan Ons Program getuigt. Dextrine naar Duitschland. Men meldt uit Delfzijl aan de Tel.-. Nu aardappelmeel van hier niet meer te bekomen is, betrekt men in Duitschland van de Groninger fabrieken dextrine van aardappelmeel. Naar men voor stellig verze kert, bakt men daar in Duitschland ook al brood van. ’t Zou zelfs beter zijn dan van aardappelmeel, dat te los is. Hier zijn bereids twee schepen met dextrine, bestemd voor Emden, aangekomen. Men schrijft uit de mijnstreek aan de Limb. Koerier: Menigeen zal voorzeker de ministerieele verklaring van voor ettelijke weken, als zou er voorloopig nog geen urgente reden bestaan, een uitvoerverbod op alle vee en vleesch in ’t leven te roepen, uitermate bevreemd hebben. Vooral de arbeidende klassen hier in deze bij uitstek dure streken zijn er in de hoogste mate door teleurgesteld. Iedereen, buiten de exportslachterijen na tuurlijk, acht een verbod tot beperking van den uitvoer van vleesch hoogstnoodzakelijk, vooral de kleine middenstander en de arbeider. Dagelijks kunnen we in de nieuwsbladen nog lezen van een „bagatel” van minstens 2 tot 300 waggons, ieder van rond de tienduizend kilo varkensvleesch, welke wekelijks via Vlis- singen naar Engeland uitgaan, de overige grenzen buiten rekening gelaten. En hier, aan onze eigen haard Hoe kan op deze wijze vleesch, toch vol strekt geen luxe-artikel voor den hardzwoe- genden arbeider van den tegenwoordigen tijd, in ’t bereik dier kleine lui blijven We weten toch, dat het gewone varkensvleesch thans per 1/2 kilo hier reeds 65 cents staat. Dusdanige beklemmende prijsstijging zou wel spoedig van den minder bedeelde een ge dwongen vegetariër maken. Hel laten springen van een mijn. Zaterdagmiddag werd nagenoeg allen inwo ners van den loop springen, aangeraden deuren vanwege de trilling. Natuurlijk hadden velen zich naar het strand begeven om van uit de verte het schouwspel gade te slaan. Ruim 2000 menschen trotseer den het gure weder; doch ze werden voor hun moeite beloond. De ontploffing werd, naar de Opr. H. Cl. meedeelt, als volgt teweeg gebracht; dan billijk, dat, terwijl Duitschland met zijn enorm landleger ongeveer heel Europa in be dwang kan houden, Engeland, dat al zijn krachten steeds op zijn vloot heeft geconcen treerd, ter wille van het Europeesch evenwicht, nu ook zal kunnen profiteeren van de voor- deelen, die zulk een overmachtige vloot biedt om te beletten, dat Duitschland met zijn over machtig leger aan Europa de wet zou stellen. Voor de Duitschers, met bun opvatting van de „ware” neutraliteit, gaat deze redeneering echter niet op, daar die zóó redeneert, immers geen blijk geeft doordrongen te zijn van de absolute noodzakelijkheid, dat deze oorlog door Duitschland wordt gewonnen. Luxemburg is voor de Duitschers het toon beeld van deze ware neutraliteit, België dat der schijnbare. Luxemburg wordt door Duitsch land dan ook aan alle neutrale staten als een soort van toonbeeld van deugdzaamheid voor gehouden, België als een afschrikwekkend voorbeeld: Luxemburg werd beloond, België gestraft. De conclusies te trekken wordt daarbij aan de desbetreffende neutrale landen gelaten, die nog niet voor de verschrikkelijke keuze tusschen ware en schijnbare neutraliteit zijn gesteld. Dat Amerika er echter anders over denkt, bewijst wel de verklaring van Bryan, waarin gezegd wordt, dat het een on-neutrale, partij dige daad zou zijn, indien Amerika de door Duitschland verlangde politiek (die van de z.g. ware neutraliteit) zou volgen. Dat de Duitsche pers echter weinig over deze, volgens haar onware neutraliteit van Amerika gesticht is, spreekt van zelf. Zoo klaagt blijv. de correspondent van het Berl. Tagebl. te Washington steen en been over de houding der Amerikaansche Regeering inzake de neutraliteit. Hij wijst er o. a. op, dat president Wilson, toen men hem eenigen tijd geleden verzocht een redevoering te hou den ter gelegenheid van de onthulling van een standbeeld voor een der helden van den Amerikaanschen vrijheidsoorlog, dit verzoek afwees, omdat een dergelijke toespraak onder de tegenwoordige omstandigheden verkeerd zou worden uitgelegd en de Amerikaansche regeering daardoor aan bedenkingen onder hevig zou worden. Wij, Nederlanders, die onder een angst vallig neutrale Regeering leven, weten, dat de handhaving der gewone neutraliteit hierin bestaat, dat bepaalde handelingen, die een der oorlogvoerende partijen zouden kunnen kwetsen of benadeelen, worden nagelaten of verboden. Het nalaten van het uitspreken eener rede voering, die bij een der oorlogvoerende mogend heden ongewenschte gevoelens zoude kunnen opwekken, valt dan ook voor een gewoon- neutraal denkend mensch zeer zeker onder de genoemde rubrieken. Van Duitsch stand punt echter, uitgaande van het beginsel van ware neutraliteit, kan echter ook het nalaten van een lofrede op een anti-Engelsche nationale figuur een schromelijk vergrijp tegen de voorschriften der neutraliteit zijn. Luxemburg, dat onvoorbereid werd over vallen, zag zich wel gedwongen de Duitsche opvatting omtrent neutraliteit te huldigen. België, ofschoon ook overrompeld, verwaardig de zich niet in een dergelijke neutraliteit te berusten: hoe kan Duitschland zoo iets dan van een machtig rijk als Amerika verwachten Op die gronden moeten alle onderhandelingen tusschen deze beide staten wel schipbreuk lijden! De N. Crt. Twee pakjes dynamiet naast het monster, een lont er aan, een ontsteking en... tot twee maal toe niemendal. En als er dan niets gebeurde, wachtten de torpedisten even, kropen dan op den buik naar het gevaarlijke ding toe, legden weer dynamiet en verbonden weer de lont en bij de derde maal steeg eerst een zwarte zuil op, daaruit ontwikkelde zich een reuzenvuurslang en toen volgde, of beter, hoorden de nieuws gierigen pas de ontploffing, want die had natuurlijk al plaats gehad toen zij de rook zuil zagen. Na de ontploffing werd de afzetting opge heven en kon het publiek zien wat er gebeurd was, ook aan de huizen. Het dak van het Kurhaus ziet er uit of een reuzenslang in allerlei richtingen onder de pannen heeft gekropen. Al de pannen liggen schots en scheef en ook het dak zelf is ontzet. De houten afschutting van is aan eene zijde totaal geschroeid. Uit de monumentale lantaarns op het terras zijn de glazen geslagen, een stuk hek op het terras is totaal weggeslagen, een groot aantal opengezette ramen liggen aan gruis, goten zijn ontzet en van een buffet en van de raamsponningen zijn overal splinters geslagen. Het Hotel Ocean heeft het ook leelijk te verduren gehad. Bovenruiten vooral zijn daar vernield, doch ook beneden gingen er veel stuk en van een naast-liggend pension is het hek op het plat bij de tweede verdie ping heelemaal ingedrukt. In de Passage ja, om daarvan de ravage te beschrijven, is bijna onmogelijk. Daar liggen heele huizen totaal open voor den wind, die er vrij binnenspelen heeft, want geen ruit bleef er heel. Het behang heeft het nu reeds te pakken en de losge rukte deuren staan onheilspellend te slingeren. Eigenaardig wel, dat bij al die verwoesting aniere huizen staan, die niets geleden hebben. Maar het zijn ook geen deur ontzet. Zou de Bolswardsche Courant, .W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1