lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 K I i I r 1915. 54ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 21. FOCKE S. KLEIN, Harlingen. 1 I r I Zondag 14 Maart. I n BINNENLAND. VOOR 3 maanden. afzonderlijke bepaald Iets over ons zelven en over het Opera-Concert. ARBEID VOOR FRIESCHE MILITAIREN IN TILBURG. h h woordig dagprijs ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. werd gemaakt, dat men op deze wijze de Noordzee vol kan laten varen met duikbooten en men er veel kan zien, zonder dat er veel zijn. beroep op de Friezen om waar voor de nu ward iets nieuws. En waar een ensemble optreedt als bet viertal, dat we de eer hadden zoo pas aan onze lezers vóór te stellen, en dat met zulk een variant programma, daar verwachten we bepaald een volle zaal. Ws. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. zou bij nooit ons klein leger belachelijk te Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 ct. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren; ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. THEEHANDEL Voor weerverkoopers verkHjnbaar Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. Makküm bij W. v. d. GOOT. - 4 I Ook verzocht de Vereeniging ons tevens te vermelden, dat zij, indien er personen zijn, die door persoonlijke medewerking voor de leiding of wel door het geven van een lezing of voordracht, willen medewerken, daarvan gaarne eveneens ten spoedigste bericht zoude ontvangen. Het zal velen onzer lezers niet onbekend zijn, dat ook een groot aantal van onze Friesche militairen onze grenzen moeten be waken en wel voornamelijk die, gelegen in Noord-Brabant, ten Zuiden van Tilburg. In de helft van de maand Augustus 1914, werden voor hetzelfde doel een groot aantal Amster- damsche militairen naar deze stad verplaatst. Waar er destijds in deze stad zoo goed als niets werd gedaan, om eenigermate tegemoet te komen aan de bij onze jongens bestaande behoefte tot ontwikkeling en ontspanningen eene rustige gelegenheid te hebben tot het schrijven van brieven en het lezen der bladen, zag de „Amsterdamsche Jongemannen-Ver- eeniging” zich verplicht ten spoedigste zoo goed mogelijk in die behoefte te voorzien. Dit is haar reeds aanstonds gelukt, doordat zij de beschikking verkreeg over het gebouw van de Koninklijke Liedertafel in de Willem II straat, in welk gebouw een groote Concertzaal en nevenzaal is. Deze beide zalen werden zeer gezellig ingericht, en kon aan circa 300 militairen tegelijk gelegenheid worden ge geven zich te verpoozen. Reeds aanstonds bleek, dat de Amsterdamsche Jongemannen- Vereeniging hierdoor in een zeer groote be hoefte had voorziengeregeld maakten circa 250 personen van de zalen gebruik. Toen nu de Amsterdammers op hun beurt de grensplaatsen gingen betrekken en onze Friesche Jongens in Tilburg werden geplaatst, heeft de Amsterdamsche Jongemannen-Ver- eeniging haren arbeid aldaar niet opgeheven, maar ook voor onze Friezen krachtig voortgezet. Dit verdient zeker ook door ons gewaardeerd te worden, daar er toch voor de Amsterdam sche Jongemannen-Vereeniging in het feit dat Tilburg door de Amsterdammers was ver laten, voldoende aanleiding was geweest om ook haren arbeid tijdelijk stop te zetten, totdat de Amsterdammers weder voor een 4 weeksch verblijf in Tilburg waren teruggekeerd. Voor deze voortzetting heeft de Amsterdamsche Jongemannen-Vereeniging vele financiëele offers gebracht. Zij kon dit doen, omdat vanuit Amsterdam haar steeds de benoodigde gelden werden verstrekt. Om U eenigermate een denkbeeld te geven van wat deze zaak aldaar kost, zij gezegd, dat gedurende de Kerstdagen drie groote Kerstfeestvieringen zijn gehouden. De zalen waren de drie avonden stampvol. Alleen het schenken van chocolade vroeg een bedrag van ft. 130.De totale kosten voor deze inrichting zijn dan ook niet gering. De maandelijksche bedragen voor huur gebouw, onderhoud, vuur en licht, zijn in totaal meer dan fl. 300.Als men daarbij nog voegt de kosten voor allerlei kleinere zaken, dan heeft men een denkbeeld, welk een bedrag gedurende de maanden, dat onze Friezen aldaar vertoefden door de Amsterdamsche Jongemannen-Vereeniging aan hen is besteed. Thans nu op Donderdag 11 Maart wederom onze Friezen in Tilburg hunne intrede hebben gedaan, doet zij een financieëlen steun. Zij vertrouwt dat, Amsterdam reeds zooveel heeft gegeven deze zaak, welke in hooge mate ook aan Friesche Jongemannen ten goede kwam, ook door Frieslands bewoners de benoodigde gelden zullen worden verstrekt, om voort zetting gedurende den tijd dat onze Jongens in Tilburg vertoeven, mogelijk te maken. Mochten binnen korten tijd de daarvoor be noodigde gelden niet zijn ingekomen, dan zal de Amsterdamsche Jongemannen-Vereeniging hoe tot haar leedwezen ook, tot sluiting moeten overgaan. Laten wij dit voorkomen, en ten spoedigste een gave zenden tot instandhouding van deze, voor onze eigen Jongens zoo nuttige inrichting, men kan dit doen rechtstreeks aan den Direc teur voor de Financiën van de Amsterdamsche Jongemannen-Vereeniging, Amstel 228, Am sterdam, of wel aan de Redactie van dit blad, die dan voor verdere doorzending zal zorg dragen. Zooals reeds gezegd, men doe het spoedig 1 Van vele zijden hoe de muziekkundige lezingen Alt de algemeene attentie trokken. Vooral interesseerde het ons, dat de deelname aan dien cursus (laten we ’t zoo noemen) zoo bijzonder algemeen was. Meermalen werd de wensch geuit om nu eens op ’n muziekavond een bloemlezing te geven van mooie gedeelten uit de besproken werken. Deze wensch zal worden vervuld. De heer Alt is voornemens op Donderdagavond a.s. een Opera-concert te geven, waarop o.a. ook zullen worden ten gehoore gebracht meerdere reeds behandelde en voorgespeelde liederen. Als medewerkers op dien avond worden genoemd Mej. Dora Teengs, Sopraanzangeres (Edam) en de heer J. Caron, bariton, (’s-Gravenhage). We hebben beiden reeds eens gehoord hier ter stede, ik geloof dat mej. Teengs als soliste optrad bij een concert der Gemengde Zangvereeniging. En heeft de heer Caron niet eens gezongen op ’n blinden-avond, al wat jaren geleden? Het instrumentale gedeelte van den avond wordt verzorgd door de heeren A. Alt en J. Faber, viool, orgel en piano. Het programma ziet er aanlokkend uit. Liederen en scènes uit Carmen, Cavalleria Rusticana, Lohengrin, Tannhauser, Faust, Paljas. Dat wordt eene mooie avond, bovenal voor hen, die de lezingen bezocht hebben. Maar ook anderen wekken we op het concert te bezoeken. Een opera-concert is voor Bols- vernamen we telkens weer van den heer Het was op ’n Hemelvaarts-dag, ’n jaar of wat geleden. Op den middag van dien dag is er in de Broere-kerk een orgel-concert gegeven. En tijdens dat concert werd in toepassing gebracht het spreekwoord, dat zegt„die kaatst, moet den bal verwachten”. Wat is er om dien teruggekaatsten bal al niet te doen geweest, ’t Slot van alles was, dat, naar aanleiding van een gedaan verzoek, de Bolswardsche Courant zich onthield van het geven van verslagen over door den heer Alt, Organist aan de Groote Kerk te Bolsward, te geven concerten en muzikale causeries. Dat heeft lang geduurd, zeer lang. Er waren echter belangstellenden, die met een en ander niet accoord gingen. Deze toestand was niet zooals ’t behoorde en diende zeer noodig veranderd, verbeterd te worden. En toen is daar een stille kracht gaan werken, eerst eens schrijven, daarna eens praten... ’t was geen lange weg naar Tipperary. Toen vriend schap en waardeering het pad hadden gebaand, bleek dat aan beide zijden wel lust tot toenadering bestond. Er is ons gevraagd of we het verzoek, bovengenoemd, wilden beschouwen als niet gedaan en of we weer wilden doen wat we steeds hadden gedaan „in ons blad bespreken alles wat in de goede stad Bolsward gebeurt op muzikaal gebied, dus ook de orgelconcerten en de muziekkundige lezingen”. We zullen dat gaarne doen, de bemiddeling is door beide partijen geaccepteerd. Veel zullen we niet meer over deze kwestie schrijven, ze is nu voorbij. Alleen dit nog we gaan geheel accoord met een zin uit een door de Redactie ontvangen schrijven „Ook wij hopen dat nu verder alle hetze of neiging tot rancune aan beide zijden moge zijn opgeheven”. Wat ons betreft, fiat, gaarne. hlond- en klauwzeer. Een medewerker van het Alg. H. schrijft In de gisteravond te Diemerbrug gehouden vergadering van de afdeeling Diemen-Water graafsmeer van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft de bestrijding van het mond- en klauwzeer een punt van bespreking uitgemaakt. Zooals bekend is, verzoekt de Regeering alom Commissies van Waakzaam heid op te richten, teneinde in geval van uit breken der gevreesde ziekte, zoo spoedig mogelijk van overheidswege handelend te kun nen optreden. Maar... in die commissies moeten de boeren zelven zitting nemen, en trots alle moeite, die de voorzitter zich gisteravond gaf om dit gedaan te krijgen, is het hem niet mogen gelukken. De boeren weigerden elkander te controleeren en zoodoende voor „rechercheur” te spelen, gelijk zij het uitdrukten. De eene veronderstelde dat de Minister blijkbaar dieven met dieven vangen wilde, terwijl een ander de meening verkondigde, dat, daar we allemaal niet zuiver op de graat zijn, de een niet bij den ander kan gaan opspelen, als daar tong- blaar is. Een derde was wel bereid mee te werken, maar, eigen likdoorns doen ’t zeerst. Wel werd van andere zijde nog een bezadigd woord gesproken, doch het belang van de eigen portemonnaie maakt het instellen eener Commissie van Waakzaamheid onmogelijk. Na een debat van anderhalf uur, toen de voor zitter, ten einde raad, verklaarde, dan maar aan den Minister te zullen kennisgeven, dat de boeren in Diemen niet bereid zijn, iets tot bestrijding van mond- en klauwzeer te doen, besloot men dat eenige leden van de afdeeling zich zullen belasten met het ronddeelen der door den Minister verstrekte „Wenken voor Veehouders”. Fischverzending naar Duitschland. Te IJmuiden zijn van nu af twee douane beambten gestationeerd om bij het inladen der visch in de waggons voor Duitschland tegenwoordig te zijn en, na de zaak in orde bevonden te hebben, de waggons te verzegelen. Daar het onderzoek aan de grens veel opont houd gaf en de visch daaronder erg leed, acht men dit een goeden maatregel. Hdbl. Het Kamerlid Hugenholtz over onze defensie. Het Kamerlid Hugenholtz heeft te Enschedé een lezing gehouden over onze defensie. Aan het verslag in de Zw. Ct. ontleenen we het volgende Spreker heeft in de invoering van een volksleger nooit iets anders gezien dan een maatregel om het militaire stelsel aan te tasten en ten tweede om door dit middel onze kaste- legers gevaarloos te maken voor de arbeiders beweging. Dat het volksleger ook zou dienen om ons bestaan te verdedigen, daaraan beeft spr. nooit gedacht. Had hij dit gedaan, dan getracht hebben maken. Waar hij bij aanvragen van credieten voor leger en vloot wel eens gesproken heeft van ons handje vol volk, van onze kanonnen als oud roest, onze schepen notedopjTen heeft genoemd, herroept spreker die woorden, en geeft hij gaarne toe, dat het goedkoope critiek was. Maar spr. meende het. Spr. is daarom niet bekeerd tot het militairisme, in geen geval, maar het gebeurde in België heeft bewezen, dat spr. niet zoo minachtend had moeten spreken over ons leger. Overtreding voedingsvoorschriften. Men meldt uit Gennep aan de Tel. Dat men in Duitschland niet spot met de overtreding van de omtrent de voeding ge geven voorschriften, toonen de volgende ver- oordeelingen. Een man te Keulen, die weitenkorrels aan zijne kippen had gevoerd, werd tot 20 Mark boete veroordeeld. Hij kwam er goed af, want de eisch luidde 500 Mark Bij een anderen boer, in de Rijnprovincie, van wien men hetzelfde vermoedde, kochten een paar politie mannen in burgerkleeding eene kip, die ze direct slachtten. Daar zich in den krop weiten korrels bevonden, werd de landbouwer ge verbaliseerd. Drie burgers, die zwaardere brooden dan het toegestane gewicht en anderen die brood van uitsluitend weitenmeel gebakken hadden, werden elk tot 300 Mark boete of 60 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Wij bevelen deze zaak ten zeerste in de belangstelling van onze lezers aan. Alles moet worden gedaan om het nood zakelijk verblijf van onze Jongemannen in vreemde plaatsen ver van huis en vrienden, zoo dragelijk mogelijk te maken. Sneek. Het heeft den schijn alsof de politie het hier steeds te doen heeft met jonge maten. Woensdag is de 15-jarige E. v. d. W. naar Leeuwarden getransporteerd naar de gevangenis, maar ’s avonds weer vrijgelaten. Hij zal zich echter te verantwoorden hebben voor het vermoedelijk plegen van kleine dief stallen waaronder een groot scherp mes van zijn patroon, een bakker. Met dat mes wilde hij een zijner kameraden afstraffen met wien hij twist had over een kleinigheid. Zijn plan moet geweest zijn den vroegeren kameraad naar buiten te lokken om hem daar eens onderhanden te nemen. Ge lukkig heeft de politie door een treden dit snoode plan verijdeld. Joure. Een spekslager alhier kocht leden week van een een van tijdig op- O. N. ver- veehouder uit den omtrek varken voor den ongekend boogen prijs f 175, daar toch volgens de noteering van voor een half jaar de prijs niet hooger dan enkel f 75 geweest zou zijn. Onze slager zag dan ook geen kans met „uitslachten” de koopsom weer te krijgen, nog minder dus om een winstje te maken, en daarom bracht hij Vrijdag, vorige week, zijn varkentje te Leeuwarden ter markt, waar hij het voor f 60 hooger, dus voor f 235 van de hand deed, terwijl nog later op den dag knorrepot voor f 242.50 wéér in andere handen overging. Deze cijfers bewijzen wel dat het tegen- voor den veehouder moeilijk is den van zijn varkens te weten. Dat ook elders hooge prijzen besteed worden kan o.a. hieruit blijken, dat te Oss (N.B.) verleden week een varken „schoon aan den haak” h 45 ct. verkocht, wegende 756 pond, f 340.20 den oorspronkelijken eigenaar op bracht. Jouster Ct. Gaasterland. In het kamp te Elfbergen onder deze gemeente, is men begonnen met verbeteringen aan te brengen ten behoeve van de geïnterneerden, om zich te oefenen in de sport. Deze plannen gaan uit van het comité tot ontwikkeling en ontspanning. Dit sport kamp aldaar zal internationaal worden voor de verschillende kampementen waar alsdan wedstrijden zullen worden georganiseerd. Het terrein zal op verschillende plaatsen afgezet worden met ijzerdraad, om het publiek te weren. In den Westhoek komt een terrein het welk voorzien zal worden van een dikke laag zaagsel. Daar kunnen dan de vechtlustigen hun hart ophalen met worstelpartijen. Ook is er sprake van dat een groote cantine op het terrein zal worden geëxploiteerd door iemand uit Stavoren. Eveneens zou er een concierge-woning worden gebouwd waarvan de bewoner zou aangewezen worden voor algemeen toezicht enz. De Banier. Bakhuizen. Alhier zit men tegenwoordig ’s avonds in het donker. De oude lantaarn opsteker B. E. heeft zijn rust genomen en het gemeentebestuur kon niemand voor dit werk vinden, aaugezien de door baldadigheden veroorzaakte schade aan de lantaarns enz., kwam voor rekening van den lantaarnopsteker. Het gemeentebestuur beeft nu de lantaarns eenvoudig doen verwijderen. Een goedkoop middel, doch voor de bewoners niet aange naam. De Banier. Een nieuwe truc? Het volgende werd aan het Nieuws van den Dag medegedeeld: Een IJmuider stoomtreiler vischte. Tevoren was naar gewoonte een boei uitgezet. Toen men de boei weder naderde, vertoonde zich een voorwerp, dat wonder veel leek op een periscoop van een duikboot. Naderbij bleek het een wit boeitje te zijn. Later werd een meer geel voorwerp gezien, dat ook den indruk gaf van een periscoop te zijn. De opmerking Bolswardsche Courant l Bót r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1