No. 23. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I r r i uigui cii'iuagflhijn 1 H De Oorlog*. FOCKE S. KLEIN, Harlingen. Het doel en streven van „Tesselschade.” Zondag 21 Maart. BINNENLAND. n INGEZONDEN. VOOR afzonderlijke bevat Duitsch 2e. 3e. f" haar arbeid in den voorts door alle het doel der i borduurwerk, enz. en bazaars te verkoopen. onvermogende beschaafde productief maken; doch waren betrekkelijk gering doende om i Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 ct. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren; ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. THEEHANDEL Voor wesrverkoopers verkrijgbaar: Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. n Makkum bij W. v. d. GOOT. onzinnige verwoesting voorkwam, had toch een oneindig belangrijk resultaat, daar het geheel onvoorziene mogelijkheden en nieuw leven tot resultaat had. Daarom heeft het geen zin, nu reeds de zekerheid te willen hebben, welk resultaat in dezen oorlog zal worden bereikt en welke de voorwaarden zullen moeten zijn, waarop de vrede tot stand zal komen, daar de eigenlijke, de meest vér strekkende resultaten van den wereldoorlog toch niet in een vrede, die mogelijk spoedig naar andere middelen ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 60 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. I» zal worden gesloten, zal kunnen worden vast gelegd. Ook de aanleiding tot den oorlog is onder een ruimeren blik gezien van weinig belang nooit beeft de geschiedenis zulk een tegenstelling gekend tusschen de oorzaak van een oorlog en haar werkelijke gevolgen. In Frankrijk en Servië zoowel als in Duitschland heeft deze oorlog ongekende gevoelens van vaderlandsliefde, offervaardigheid en moed naar voren gebracht, waarvan de nawerking zich nog lang in* het volkskarakter en in de geschiedenis der volken zal doen gevoelen. Wanneer er een grond van waarheid ligt in de bewering der Duitschers, dat Duitschland dezen oorlog niet heeft gewild en dat men Duitschland het zwaard in de hand heeft gedrukt, dan is het toch nog veel meer waar, dat Frankrijk, althans het Fransche volk, dezen strijd niet begeerde en bet is wel merk waardig, dat juist dit land zulke ongekende en onverwachte daden in dapperheid en offervaardigheid te zien geeft, terwijl België, dat in het geheel niet was voorbereid, in de annalen der geschiedenis eeuwig den meest eervollen naam zal dragen. {Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie. fokker kan zijn bedrijf In verband met boven van uitvoer, heeft de Minister een Rijks-Centraal Bureau den afzet van varkens en De Nieuwe Courant schrijft Bij het lezen van de tallooze berichten, waarin telkens weer sprake is van een ander land, dat in den grooten Europeeschen oorlog dreigt te worden betrokken, komen ons on willekeurig de volgende woorden in de gedachte, die lang voor dezen oorlog werden geschreven, maar die thans meer dan ooit van toe passing zijn „Wij lijden en doen anderen lijden. Meer weten wij niet”. Het is voor de strijdenden niet voldoende te weten, dat de vijand evenzeer lijdt als het eigen land ook andere volken moeten in het groote conflict worden betrokken en het nationale egoïsme juicht bij ieder symptoom, dat er op zou kunnen wijzen, dat weer een ander land zich gereed maakt mede te strijden. Vooral de Entente, die zich al meer zeker gaat voelen van haar overwinning en weet, dat tegenover iederen nieuwen bondgenoot, die Duitschland en Oostenrijk zouden kunnen verwerven, twee andere gereed staan om de geallieerden te hulp te snellen. Nu reeds is de naijver merkbaar tusschen hen, die in dezen oorlog zijn betrokken en steeds zwaarder den economischen druk daarvan beginnen -te gevoelen en de neutralen, en steeds veel- vuldiger worden de kenteekenen, die ■er op wijzen hoezeer men tracht ook hen, die tot nog toe gespaard bleven, mede te slepen, niet alleen om de overwinning nog grooter en zekerder te doen zijn, maar ook vooral om na den oorlog niet een aantal opbloeiende kleine staten naast, zoo niet tegenover zich te hebben, die, doordat zij niet aan den oorlog behoeven deel te nemen, - een grooten economischen voorsprong zouden hebben gekregen, niet alleen op den overwonnenen, maar ook op den overwinnaar. Slechts zij, die zooveel lijden, dat het leed van anderen hun geen verlichting meer kan brengen, komen er toe zich af te vragen waar is dit alles goed voor, waarom lijden wij en doen wij anderen lijden Het is daarom wel merkwaardig, dat de principieele vraag waarom Europa strijdt tegen Europa, van de betrokken landen het eerst in het openbaar is gesteld door een geleerde. Prof. Dr. Georg Simmel, uit Straatsburg, stelde dezer dagen in het Berliner Tageblatt de vraag „Is deze oorlog een soort epidemische koorts, zooals die de volkeren kan bezoeken tegenover ’t Stadhuis, BOLS WARE Reeds meermalen is mij gebleken dat voor de Algemeene Nederlandsche Vrouwenvereeni- ging „Tesselschade,” afdeeling „Bolsward en Omstreken,” niet genoeg sympathie gevoeld wordt; waarschijnlijk ligt de oorzaak ervan hierin, dat ’t doel en streven der vereeniging „Tesselschade” niet voldoende bekend is. Vele meisjes en vrouwen die wellicht konden pro- fiteeren van Tesselscbade's bemiddeling weten nauwlijks van haar bestaan. Daarom vraag ik een oogenblik uwe aan dacht, teneinde in Bolsward, Sneek en Omstre ken meer belangstelling te wekken voor haar werk. „Tesselschade” wérd 44 jaar geleden opge richt, ten behoeve van de onvermogende beschaafde vrouw, die toen ter tijde nog bijna geen gelegenheid had, haar brood te verdienen en dus geheel afhankelijk was. In het begin trachtte de vereeniging haar doel te bereiken door aan deze vrouwen handenarbeid te verschaffen, vooral naai- en en dit voor baar in depots Zoodoende kon de vrouw haar arbeid bare verdiensten en lang niet vol- in haar onderhoud te voorzien. De Vereeniging begreep, dat, wilde zij aan baar doel beantwoorden, zij moest uitzien. De algebeele ommekeer in de openbare meening op dit punt kwam haar te hulp; de vrouwen zelf begonnen hoe langer hoe meer in te zien, dat zij niet werkeloos en in afwachting van giften en gaven behoefden te blijven zitten, dat zij zelf de handen uit de mouw konden steken; dat zij hare bekwaam heden moesten ontwikkelen en dan ook gerech tigd waren loon voor haar arbeid te vragen, en nu tracht „Tesselschade” haar te helpen dit doel te bereiken door de volgende middelen, omschreven in art. 2 harer Koninklijk goed gekeurde statuten le. door haar den weg te wijzen tot het verkrijgen van opleiding voor een vak; door haar te helpen in het vinden van een betrekking; door haar zoo noodig een geldelijke tege moetkoming te verschaffen tot het ont wikkelen barer talenten; door de vruchten van handel te brengen en wettige middelen, die aan vereeniging beantwoorden. Er werd door de vereeniging aan elke afd. en aan elk correspondentschap een bemidde lingsbureau verbonden, dat betrekkingzoeken- den en betrekkingaanbiedenden tot elkaar brengt en waar vooraf nauwkeurige inlichtingen zoowel naar de eersten als naar de laatsten worden genomen en door welke in het boek jaar 1914 600 candidaten geplaatst werden. Voorts werden er bureaux voor voorlichting geopend, wier doel het is degenen, die zich om inlichtingen tot haar wenden, den weg te wijzen tot bet verkrijgen van opleiding in het gewenschte vak. Ziju de candidaten niet Uitvoerverbod van varkensvleesch. Door den Minister van L. N. H. is met ingang van 17 Maart de uitvoer van varkens vleesch in eiken vorm verboden. Hij is tot dezen maatregel genoodzaakt door de voort durend stijgende prijzen van het varkens vleesch hier te lande, welke stijging, naar het zich laat aanzien, in de naaste toekomst nog niet tot staan zal komen, zoo geen maat regelen genomen worden. In dit verbod van uitvoer dreigt evenwel het gevaar, dat de fokkers en mesters, ver ontrust door vrees voor 'n belangrijke daling van de prijzen, hun bedrijf niet meer loonend achten en dit zullen staken. Dit dient te worden voorkomen en daarom worden maat regelen beraamd, om te zorgen, dat het fok kers- en mestersbedrijf loonend blijft. Hiervoor is het echter noodig, den uitvoer tijdelijk geheel te verbieden, ten einde een regeling te kunnen treffen, die den minver mogende in staat stelt,, tot billijken prijs varkensvleesch en spek te koopen en die tevens waarborgen geeft, dat de fokkers, mesters en fabrikanten van vleeschwaren met goed gevolg hun bedrijf kunnen voortzetten. In den loop van deze week zijn of worden te dien einde alle belanghebbenden tot bespre kingen uitgenoodigd. Niemand behoeft zich dus te verontrusten en iedere mester en rustig voortzetten, staand verbod a. ingesteld tot regeling van varkensvleesch; b. benoemd tot directeur van dat bureau O. Reitsma, secretaris van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond te ’s-Graveubage. bij machte, zelf daarvan de geheele kosten te dragen en blijkt het dat de noodige talenten en bekwaamheden aanwezig zijn, dan kunnen zulke meisjes ook finantieelen steun ontvangen, hetzij van de afdeeling of het correspondent schap waartoe zij behooren, hetzij van de daartoe expresselijk opgerichte fondskas. Zoo werden in het laatste jaar 105 meisjes en vrouwen financieel gesteund, tot een gezamen lijk bedrag van ongeveer f 10.000. Deze meisjes werden opgeleid voor en in: muziek, teekenen, vreemde talen, costuum- naaien, nuttige handwerken, heilgymnastiek L. O., wis- en natuurkunde, massage, poste rijen, schilderen, coupeuse, kapster, Engelsche taal, huishoudster, Ned. taal, bewaarschoolhou- deres, kinderjuffrouw, tandheelkunde, hoofd- acte, stenographic, staatsexamen, gymnastiek, boekhouden, pedicure. Voor studie worden gratis uit de biblio theek boeken ter leen verschaft. Het Maandblaadje wordt aan leden gratis toegezonden en bevat o.a. advertenties van allerlei aard. Om Tesselscbade’s werk zooveel mogelijk bekend te maken en belangstelling er voor te wekken, om er zooveel mogelijk vrouwen en meisjes van te laten profiteeren is geheel Nederland verdeeld in 75 afdeelingen en corres pondentschappen. Zoo behooren bij het corres pondentschap „Bolsward,” de plaatsen: Abbega, Bakhuizen, Balk, Bozum, Burgwerd, Cornwerd, Dedgum, Doniga, Elahuizen, Engwier, Exmorra, Ferwoude, Folsgare, Gaast, Gaastmeer, Gauw, Goënga, Greonterp, Hartwerd, Harich, Heeg, Hemelum, Hichtum, Hidaard, Hieslum, Hinde- loopen, Hommerts, Idsega, Idsegahuizen,Indijk, Itens, Jutrijp, Kolderwolde, Koudum, Laaxum, Lutkewierum, Makkum, Mirns, Molkwerum, Nijega, Nijehuizen, Nijland, Nijemirdum, Offin- gawier, Öldega, Oldeklooster, Oldemirdum, Oosterend, Oosthem, Oppenhuizen, Oudega, Piaam, Poppingawier, Rauwerd, Roodhuis, Sandfirden, Scharl, Scharnegoutum, Schettens, Schraard, Sloten, Smallebrugge, Sneek, Sondel, Stavoren, Sybrandaburen, Tacozijl, Terzool, Tirns, Tjalhuizen, Tjerkgaast, Uitwellingerga, Waaxens, Warns, Westhem, Witmarsum, Wom- mels, Workum, Woudeend, Ylst, Ypecolsga, Ysbrechtum, Zurich. Gaarne zou het correspondentschap uit deze plaatsen bewijzen van sympathie met haar werk ontvangen, door het zich aanmelden als lid der Vereeniging, met een jaarlijksche contributie van f 1.50 bij ondergeteekende. De Correspondente, Mevr. T. HOUWING—Korthof. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Jacht op een ontvluchten verpleegde. Dinsdag ontvluchtte een verpleegde uit het Rijksopvoedingsgesticht te Leiden en ging het land in, door de Oegstgeester politie nagezeten. Burgers hielpen de politie mee en ook de rij ksveld wachter van Warmond voegde zich bij de vervolgers. Het werd een ware klopjacht, eerst door de polders naar Warmond en van daar naar Sassenheim. Den geheelen dag tot donker toe, werd de jongen achtervolgd, die door de slooten heenliep of zwom en ieder, ~die hem wilde aanhouden, dreigde te zullen aanvallen. Door de politie werden eindelijk een paar revolverschoten op den vluchteling gelost, die hem in de beenen troffen, doch men kreeg hem niet te pakken. Gistermorgen werd de jacht voortgezet. Hbld. In het ruim gevallen. Woensdagavond is den werkman C. v. d. Heuvel op de scheepswerf te Zaltbommel een ernstig ongeluk overkomen. Bij bet eindigen der werkzaamheden te 9 uur, is bij als de laatste der op de in aanbouw zijnde zeeboot werkenden, waarschijnlijk door de duisternis misleid, misgestapt en van een hoogte van ongeveer 10 M. in het ruim gevallen. Niemand had dit bemerkt. Daar v. d. H. niet thuis kwam, is men gaan zoeken en tegen 12 uur ’s nachts is hij met gebroken arm en hevig bloedende gevonden. Met groote moeite is de man op een matras uit het ruim geheschen en naar een der kantoren gebracht, waar dokter van Dort Kroon tegen 1 uur de noodige hulp verleende. De toestand is zeer ernstig. Arnh. Ct. Het varkensvleesch. Naar aanleiding van het verbod tot uitvoer van varkensvleesch schrijft De Tijd: „Dit verbod kwam juist op tijd. Te Am sterdam was een zeer sterke combinatie slagers vast besloten, om de volgende week geen varkens meer te koopen, en de markt aan den buitenlander over te laten. De kooplieden konden of wilden zich hierbij neerleggen, omdat de varkenshouders, opgezweept door de voor hen» zoo gunstige marktberichten, hun hokken gesloten hielden en tot f 1.05 per kilo vroegen, een prijs, waarbij de slagerij het bijltje erbij moet neerleggen. Merkwaardig is, dat de enorme uitvoer van varkensvleesch naar Duitschland aldaar niet dient voor de directe consumptie, daar men er nog eigen varkens genoeg heeft. De Hollandsche geslachte dieren worden evenwel ingezouten en genieten, als van betere kwaliteit, de eer in de reserve-magazijnen te worden opgeslagen”. De „Onder de Streep” schrijver van het Alg. H. schrijft De Belgische visch. Het verhaal is al niet meer nieuw, maar wij hebben het nog niet gehad en een voorbeeld van vermakelijke Brusselsche zwanze is het wel. Zooals men weet was de Duitsche gouver neur van België vooral in den beginne zeer fel op alles wat 'erkeer tusschen de bewoners en de buitenwereld kon bevorderen of onder houden. Zoo is er een ware jacht gemaakt op duiven en ten slotte was er geen duif meer in heel Brussel. Dit bracht eenige rust aan de gemoederen eneen politieagent op een goed idee. Op zekeren morgen ging hij naar een Duitschen schildwacht en klampte hem ge heimzinnig aan met de woorden Wanneer ge mij beloven wilt niets te zeggen, zal ik u iets zeer belangrijks openbaren. De schildwacht zwoer plechtig geheimhou ding. Welnu, luister, fluisterde de agent. De menscben hier in Brussel bedotten uw gouverneur erg. Zij hebben lak aan die dui- vendooderij, want ze hebben nu iets veel beters gevonden. In de Avenue Louise is een aqarium en de talrijke visschen daarin zijn sedert weken gedresseerd om brieven of depê ches over te brengen. De zeer dunne strookjes worden aan den staart gebonden der visschen, die in de Senne worden vrijgelaten en dan direct naar de Schelde en zoo naar Antwerpen zwemmen. Daardoor komen er nog steeds be richten dóór. Maar om ’s hemels naam, ver tel ’t niet over. Den volgenden dag kon men een gewapen- den post, bajonet op het geweer, zien staan voor het aquarium in de Avenue Louise en mocht in dat gebouw niemand meer in of uit gaan, zonder nauwkeurig gevisiteerd te zijn 1 Bolswardsche Courant, t I" AUxLUurvuihcu nuiiüiuu^d CU

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1