lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. W I No. 24. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. Donderdag 25 Maart. Vaderlandsliefde. BINNENLAND. r L VOOR afzonderlijke een Fr. I Hoe voor van ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a Cent. de onderaardsche gered. Aan Belgische vat geplaatst om de petroleum Hollandsche zijde in de buis werd nu weer op luiden toon het van den beduusden aan en beklom plecht- ADVERTENTIEPRIJS17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. om elf men nu aan een voor- van langer dan een vol van den toestand zal zijn de sneeuwbuien, waar de maar daarnaast zeker i samenwerking op het zij, die geen leden van den Ned. Bakkers- bond zijn) als lid der Vereeniging toetreden en stort f 100 in het Waarborgfonds. Alg. H. Twee kinderen verdronken. Gisternamiddag waren eenige kinderen, jon gens en meisjes, aan het verstoppertje spelen op den Boezemsingel te Rotterdam. Twee meisjes en een jongen maakten elkander op merkzaam op het gebouw van het oostelijk stoomgemaal. Zij liepen het openstaande hek binnen en vervolgens het gebouw rond, waar zij door een deur het stoomgemaal binnengin gen. De duisternis, die er binnen heerschte, en hun onbekendheid met de inrichting, wa ren oorzaak, dat zij alle drie in een bassin liepen, dat onder het geheele gebouw door loopt en met water en modder gevuld is. Op het hulpgeroep van een der meisjes, welk kind zich wist vast te grijpen, zijn burgers toegeschoten, die haar er uitgehaald hebben. Toen men daarop vernam, dat er nog twee kinderen in lagen, heeft men het bassin af gezocht, doch slechts de lijkjes boven kunnen brengen. te brengen in oefening voor den oorlog, in het spelen met geweer of kanon; en daarbij, daartoe zou hij de vereischte lichaamsveer- kracht missen. Ook weten die menschen al te goed, dat er buiten hen duizenden anderen zijn, die tijd genoeg weten te vinden, zonder aan zaken, zonder aan vrouw, zonder aan kroost of aan wien ook, maar het minste of het geringste te kort te doen. Om te eindigen zij het ons toegestaan te zeggen, dat er ook nog al een tamelijk groote dosis van moed en wilskracht vereiscbt wordt om met vrouw en kinderen den barren strijd te doorworstelen, welke door den toestand overal ontsponnen is en waarvan de gevolgen zwaar wegen op onze geheele bevolking en vooral op den midden stand en den kleinhandel. Dat toch de protagonisten van het ontwerp der wapenoefeningen mogen begrijpen, dat ’t altoos regel blijft, dat niemand zijne meening of zijne opvatting aan anderen mag opdringen onder de bedreiging, dat zij, die van meening met hen verschillen, of zich op een ander standpunt wenschen te plaatsen, zouden door gaan voor lafaards en vaderlandsloozen; zoo het hun inderdaad ernst is met hunne liefde voor den geboortegrond, dat zij zelf dan be ginnen met die oefeningen en niet vergeten, dat er ongetwijfeld meer dan één weg openstaat om een voldoende aantal vrijwillige landstormers bijeen te trommelen, die èn over tijd beschikken èn lust voelen voor ’t soldaatje spelen. De Nieuwe Courant schrijft: In ons vrije land is de liefde tot den ge boortegrond diep ingeworteld en zal ook nooit bij ons volk uitgeroeid kunnen worden. Het innige gevoel voor eigen haard, voor eigen taal, geschiedenis, kunst, wetenschap en vooral de grenzelooze eerbied en toewijding aan ons aloude Vorstenhuis, is zoo hecht, zoo innig verbonden aan ons Nationaal bestaan, dat geen geweld, geene macht het ooit zal ver mogen, daaraan ook maar den minsten afbreuk te doen en zeker niet in onze ziel te smoren. Zoo is ons volk, zoo onze Hollandsche landaard. Echter weet men bij ons tevens onderscheid te maken tusschen de plichten, welke in de huidige benarde tijdsomstandig heden op alle Nederlanders drukken en ieder een weet dat een sterk en terdege geoefend leger het beste verweermiddel is tegen vreem den aanval; dat ons land steeds moet gereed staan en met uitgetrokken zwaard, om, zoo noodig, onmiddellijk en met volle kracht van wapenen in te grijpen ter verdediging van ’s lands rechten, onzijdigheid en onafhanke lijkheid. Ons land heeft een zware crisis te doorworstelen, het heeft uitdagingen en ver lokkingen waardig en eerlijk om zich laten voorbijgaan en is vast besloten dit te blijven doen. Maar tusschen het op de been brengen van een matig leger, tusschen het bewapenen van alle landweermannen, geroepen om onzen grond te verdedigen, en tusschen het oproepen van den vrij willigen landstorm, het weerbaar maken der burgerij, zooals sommige heethoof den of haantjes-vooruit dat wenschen, bestaat een hemelsbreed verschil van opvatting en er ligt een breede afgrond tusschen hunne wijze van zien en de mogelijke toepassing van het door hen beoogde doel. Vooraleer verder te gaan willen we op de meest besliste wijze opkomen tegen hunne aan tijging als zouden zij, die zich niet aanstonds bereid verklaarden om aan dien oproep gehoor te geven, moeten geschandvlekt worden als laf aards, en de bewering, even beleedigend als onverdiend, dat ons volk, daar er zoo weinig karakter in zit, rijp zou wezen voor goed en roemloos onder den voet te worden geloopen. Deze verregaande en alleszins beleedigende aan wrijving is ten zeerste te laken, te meer daar allen genoegzaam weten dat geen volk met meer moed en met meer dapperheid immer ten velde trok voor recht en eer en het nooit verbasterde door de tijden heen. Dit gezegd blijft ons aan te toonen, dat het vaderland niet alleen door militairen, niet alleen door sabeldragers kan gediend worden, maar dat èn hooghouden van groothandel en nijverheid, dat èn opbeuren èn verlevendigen van klein handel en handenarbeid, wel degelijk een der grootste factoren is om den toestand van ons land op het nu meest gunstige punt te voeren en te houden. Waar handel en nijverheid worden stopgezet, waar nering en bedrijf levenskrachten missen, komt onvermijdelijk armoede over het volk, misnoegen en verbittering onder de inwoners en ellende over geheel het land. Ware het dan niet eene on vergeeflijke dwaas heid alle burgers te willen dwingen tot het opriemen van den ransel, tot het opnemen van het geweer, tot het oefenen met kanon en mortier! Dat diegenen, welke daartoe tijd over hebben en lust, zich onmiddellijk aan melden; dat vooral, en er zijn er velen, jonge mannen, gezond van leden, welke niets te doen hebben en langs de straten slenteren, zonder uitstel gehoor geven aan dien oproep; dat ook het groot getal van de voor kleinigheden af gekeurde jongelieden tot het besef hunner plichten komen in dit geval; maar dat men toch, in ’s Hemels naam, vooral niet van lafheid beschuldige, die mannen, die, bewust dat bun geen tijd rest voor die oefeningen, zich er van wenschen te onthouden; die man nen, die weten en begrijpen, dat zij hunne zaken zouden verwaarloozen; die zien, dat hun bedrijf den ondergang tegemoet zou loopen; dat met hen, die werkgevers en nijverheids- bazen zijn, menig huisgezin van bedienden en van werklieden van alle slag tot den bedel staf zouden moeten vervallen. Geen patroon eener dergelijke inrichting, die zich gedurende den geheelen dag het hoofd had te breken met beslommeringen en bezigheden zijner door omstandigheden gedrukte zaken, zal den min sten trek gevoelen, om na die vermoeienissen en Langwear, 21 Maart. Door den sneeuw storm, meende men, stierven hier Vrijdag een paar schapen. Thans is dit getal echter reeds met een Ï5-taI vermeerderd, zoodat men nu als oorzaak hiervan vermoedt, de z.g. //lam merenziekte”. Eiken dag hoort men opnieuw van schapen, die ziek of gestorven zijn. Een groote schadepost, vooral voor arbeiders, die slechts één of twee schapen bezitten en nu in eens alles kwijt zijn. Friesche Zuidwesthoek, 20 Maart, gevoelig het verkeer in onze dagen is stoornissen, bleek met den sneeuwval Vrijdag. Ontwrichting dat is een te groot woord, maar belangrijke stagnatie ontstond overal en vaak binnen enge grenzen. Het melktransport naar de fabrieken b.v. werd hier en daar totaal stop gezet, zelfs voor boerderijen aan den grooten weg en op minder dan half uur gaans afstand van de fabriek. Het werd stop gezet, wij hebben beeld voor oogen, etmaal. De schuld de verrassing van lente verwacht werd, i ook de ontstentenis van juiste oogenblik. De witte wereld van heden herinnert aan die van einde Maart, anno 1886, waarvan de sporen ruim 3 maanden later nog gevonden werden in sommige sparrebosschen van Gaaster- land heusch, er lag toen daór nog sneeuw! In de tachtiger jaren werd echter het onge rief minder gevoeld, omdat de verkeerspositiën door de eenvoudige economische verhoudingen geheel anders waren. Hepk. Nwsbl. v. Vrijheid van vergaderen. Wij lezen in Het Volk, schrijft het Alg. H., het volgende verhaal. Het leek ons aanvan kelijk te mal en te dwaas om te gelooven de berichtgever van Het Volk gaat echter zoo tot in bijzonderheden met zijn mededeelingen, dat wij wel moeten gelooven dat het laten wij hopen slechts ten deele waar is. Te Dalen, in Drente, is naar aanleiding van den daar heerschenden staat van beleg een zotte, maar tevens ergerlijke vertooning opge voerd. Toen Schaper daar Donderdagnamiddag aan kwam om er een rede te houden, werd hem door een bestuurslid der S. D. A. P. gezegd, dat de burgemeester gaarne zag, dat hij even bij hem aanliep. En daar dit gemeentehoofd bekend staat als een geschikt man, voldeed Schaper aan dit verlangen. De burgemeester ontving hem joviaal en las hem een brief voor van den militairen kommandant, waarin deze mededeelde, dat de spreker om te kunnen optreden hem mondeling of schriftelijk moest verzekeren, niet de koningin oneerbiedig te behandelen enz. (het bekende relletje). De burgemeester verklaarde, nu eenmaal daaraan bekommeringen ook nog den avond door te moeten voldoen en Schaper zei, even joviaal als het heele gesprek was, dat de burgemeester er op kon rekenen Des avonds met een paar bestuursleden ter vergadering verschijnende, waren daar aan wezig eenige maréchaussees, waaronder een wachtmeester. De voorzitter der afdeeling deelde nu mede, dat deze wachtmeester hem had gezegd, vóór de vergadering begon eerst een woord te willen spreken. Daartoe zat de man reeds, afgescheiden van de anderen, vlak voor het tooneel te wachten. Eerst zat hij met bleek gelaat stijf in gedachten te staren, alsof hij een redevoering instudeerde; toen een gemeente-politieman hem iets kwam mede- deelen (waarschijnlijk een boodschap van den burgemeester) werd zijn gelaat rood, maar de starende blik bleef ingespannen van studie of tragische vastberadenheid. Natuurlijk kreeg de voorzitter, een bejaard man, die voor ’t eerst presideerde, den raad om gewoon de vergadering te openen, zonder ’t meneer den wachtmeester te vragen. Deze wilde alzoo doen, maar toen hij iets zou zeg gen, rees de maréchaussee, nu weer met bleek gelaat, op en verzocht woord. Hij kreeg het president, gordde zich statig het podium. De volgende rede ongeveer werd toen door hem tot het verbaasde publiek^gehouden u Vergadering, ffIk zal u even mededeelen, vóór de voor zitter de vergadering opent, waarom ik hier ben gekomen. Ik heb van den territorialen bevelhebber de opdracht om hier te surveil- leeren en om te zorgen, dat de spreker van dezen avond voldoet aan de hem gestelde eischen. Als de spreker die voorwaarden over treedt, dan zal ik de vergadering dadelijk ontbinden. »Als ik de bijeenkomst ontbind, zijt gij verplicht terstond deze zaal te verlaten en te vertrekken. Ik zal om aan mijn opdracht te voldoen, hier op het podium plaats nemen." En de heer wachtmeester nam een stoel, trok dezen een eind vooruit om beter door het publiek te worden gezien en bestudeerde blijkbaar zijn lastbrief. Toen de voorzitter nu zijn openingswoord vervolgde, viel de wacht meester hem weer in de rede en zei met luide stem, opkijkende van zijn papier, dat de ver gadering om elf uur moest zijn afgeloopen. Denkt men nu waarlijk door zulk een vertooning aan eenige zaak goed te doen. Of denkt er iemand, die ook maar het aller minst op de hoogte is van de toestanden in ons land (en dat moet men toch eischen van iemand die territoriaal bevelhebber is) dat er ook maar de allergeringste kans was op anti- militaire of antiroyalistische woorden van den heer Schaper, na de verklaring van den burge meester? En zelfs zonder die verklaring? Het zou bedroevend zijn als de macht, die in deze ernstige tijden aan enkelen ge geven moet worden, misbruikt werd om een onwelgevallige geestesrichting met kleine mid delen te bestrijden. De overgroote meerderheid der sociaal democraten heeft zich in deze tijden als goede Nederlanders gedragen zij verdienen dus wel iets meer vertrouwen dan bun door som mige autoriteiten geschonken wordt. Coöperatieve Meelfabriek. In aansluiting aan een onlangs gepubliceerd bericht betreffende een door broodfabrikanten en bakkers op te richten Coöperatieve Meel fabriek, deelt men ons het volgende mede Door het Centraal Bestuur van den Neder- landschen Bakkersbond waren destijds aan de leden twee plannen voorgelegd, die leiden konden tot oprichting eener onderlinge meel fabriek het eene plan beoogde oprichting met eigen kapitaal (waarbij ieder lid naar zijn vermogen een of meer aandeelen zou moeten nemen), terwijl het andere plan inhield, op richting met behulp van vreemd kapitaal, in welk geval alle bakkers zich als één man als lid der Coöperatieve Vereeniging zouden moeten opgeven. Van de meer dan 1000 leden die instemming met het plan betoond hebben, waren verreweg de meesten vóór het tweede plan, waarom het Centraal Bestuur dit dan ook verder heeft uitgewerkt. Vereischt wordt een bedrijfskapitaal van f 1.000.000, hetwelk men zich voorstelt als volgt te verkrijgen een der grootste bankin stellingen stort f 500,000 en geeft na den oorlog hiervoor een hypothecaire Obligatie- leening uit. Verder kan ieder bakker (ook (N. R. Ct.) V oorzorgsmaatregelen. Te Bussum is een beweging op touw ge zet om braakliggende gronden, bouwterreinen, enz. voor cultuur in orde te brengen. Dit om zooveel mogelijk aardappelen, peulvruchten en groenten te telen, opdat de gemeente zoo min mogelijk afhankelijk worde van aanvoer van buiten. Verschillende eigenaars hebben reeds toezegging gedaan, terreinen, in het ge heel reeds ruim 15 hectaren, kosteloos gedurende één jaar voor het doel beschikbaar te stellen. Aan den Gemeenteraad is een adres gericht met verzoek, de exploitatie van de aange boden terreinen ter band te nemen. Mocht onverhoopt het gemeentebestuur de leiding niet op zich wenschen te nemen, dan zal zich een corporatie uit het voorloopig comité vor men, die voor de bebouwing zorg zal dragen. Smokkelarij in het Zuiden. Hoe druk er in het Zuiden des lands ge smokkeld wordt, blijkt reeds uit het feit, dat alleen in de inspectie Maastricht het aantal bekeuringen wegens frauduleuzen uitvoer, 2000 bedraagt. Van de honderden listen en trucs, welke de smokkelaars aanwenden, om de ambtenaren te verschalken, zij er hier een vermeld. De bekende onderaardsche gangen van den St. Pietersberg bij Maastricht strekken zich uren ver onder de Nederlandsch-Belgische grens door, tot bij Luik uit. Ter hoogte van die grens zijn de gangen echter dichtgemetseld. In een der gangen had men nu in den muur een gat geslagen, waardoor een kachel pijp werd gestoken en smokkelinrichting was zijde werd een welke aan gegoten, op te vangen. Vóór dit ondergrondsche bedrijf werd ont dekt, is vermoedelijk veel petroleum door de kachelpijp gevloeid. O. N. Levensmiddelen. De territoriale bevelhebber in Overijsel en Gelderland heeft een verordening uitgevaardigd waarbij het verboden wordt meer van de verboden artikelen tot uitvoer in huis te hebben dan voor dagelijksch gebruik noodig is, terwijl handelaren en neringdoenden niet meer in huis mogen hebben, dan zij naar gelang voor hun omzet noodig hebben.Over treding wordt na waarschuwing gestraft tot driehonderd gulden boete of een maand gevangenisstraf. Verboden uitvoer. Douane ambtenaren hebben aan de grens aangehouden een wagen, bestemd voor Duitschland en beladen met »pulp afval van aardappelen", welk product bij onderzoek bleek te bestaan uit geraspte aardappelen, welke zich in een toestand van gisting bevonden. Het is niet onmogelijk, dat deze zending als een poging moet worden beschouwd om, nu de uitvoer van aardappelen en aardappelen- meel is verboden, de aardappelen in dezen nieuwen vorm uit te voeren. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel enz. ver zoekt den directeur der Spoorwegen geen wagens ter belading met aardappel-pulp of afval naar het buitenland af te staan. i. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1