Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w I h No. 25. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. FOCKE S. KLEIN, Harlingen. Zondag 28 Maart. VOOR afzonderlijke om a. b. I, •J D. Terhenne. H. Wierema. A. Vis. ’t geheele hij das be- Uit de Raadszaal. Vergadering op Donderdag 25 Maart 1915. l< I 4 - en W. den heer Terhenne ’t advies B. en W., een schijnbare tegen- moeielijke geschiedenis, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. voor kennisgeving Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 et. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. THEEHANDEL Voor weerverkoopers verkrijgbaar: Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. u Makkum bij W. v. d. GOOT. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. de Stadsbank van had. Hij wil nu f 0.50 meer te geven. Op den post van zooeven had men wijl er op het maximumloon kan komen, dat is mij een ergernis. Het voorstel v. d. Wal wordt niet onder steund en is dus vervallen. Het voorstel Terhenne wordt door de heeren v. d. Klei en v. d. Wal ondersteund, na dat er bepaald is dat het alleen voor gehuwden geldt. De heer Keikes merkt op dat pas het nieuw reglement van orde in werking is getreden, en daar staat in art. 20 dat voorstellen 2 maal 24 uren te voren moeten worden inge diend. Het voorstel Terhenne is een nieuwe voorstel en hij wenscht dus vooraf uitgemaakt te hebben of dat nu al of niet behandeld kan worden. De Foorzitter antwoordt hierop dat de toe passing van ’t reglement van orde aan hem als Voorzitter is opgedragen. Het voorstel Terhenne is een amendement op het nader voorstel en dus is art. 22 hier van toepassing. De heer Fis maakt even attent op een opmerking van den heer v. d. Wal alsof Alkema geen f 11 zou verdienen. De waarheid is dat hij f 10.50 vast heeft maar toch op andere wijze ontvangt hij er zooveel bij dat het wel f 11.50 wordt, en er wordt voor gezorgd, dat hij dit ook houdt. Verder wil hij opmerken, dat er meer zijn, die nog wel bijverdienste hebben. Bijv, de tegenwoordige meter-opnemer-geldophaler der gasfabriek die zal toch zeker niet voor toeslag in aanmerking komen, want die ver dient op andere wijze nog wel f 12 per week. Een lastig geval wordt het met de kolen sjouwers, die werken soms wel en dan weer niet in dienst der gemeente. Er is daarom te zeggen, eerst eens advies af B. en Wdat is beter dan, er den gemeentebode was wel f 100 te bezuinigen, maar daar geen ooren naar. Dat de kosten der reiniging met f 2000 zijn gestegen, daar mogen de werklieden de dupe niet van worden, de Gemeente moet goed voorgaan en daarom stelt hij voor art. 37 van ’t werkliedenregle ment te royeeren en het loon te verhoogen. De Foorzitter merkt op, dat dit voorstel buiten de orde gaat. Het adres verzoekt een tijdelijken bijslag en daarover is advies uit gebracht. Wil de heer v. d. Wal verhooging voorstellen, dan kan hij het later doen, het gaat nu over dat adres. De heer v.d. Wal antwoordt dat de Voorzitter zeer onjuist is. In het adres wordt in de eerste plaats loonsverhooging gevraagd, en daarop heeft Spr. zijn voorstel gegrond. De vraag om toeslag komt pas in de 2e plaats. De heer Boersma. Dit punt is in de Com missie der Reiniging breedvoerig besproken, maar omdat het reglement pas was gewijzigd konden wij geen wijziging daarin brengen. Echter is door de meerderheid voorgesteld om aan hen die minder dan f 11 hebben voor 3 maanden 50 cent extra te geven met het oog op den critieken tijd. De heer Terhenne heeft met genoegen gezien dat B. en W. iets verder zijn gegaan, door ook het oog te vestigen op de andere werk lieden der Gemeente. Er zijn tegenwoordig 3 categorieën van arbeiders. 1°. de losse arbeiders die veel of weinig soms verdienen, maar toch geregeld gaan naar de bedeeling en trouw 4 maal per week hun potje halen; 2°. is er een categorie, die niet benijdens- waardig is, die vaak weinig verdienen en toch zichzelf trachten te redden, en dan zijn er 3°. die iets meer gegoed zijn, en ook wel te kampen hebben met de duurdere prijzen, maar bet ook beter kunnen doen dan de vorige klassen. Nu hebben B. en W. rekening gehouden met de talrijkheid van bet gezin, doch Spr. wil nog verder gaan en aan alle werklieden in gemeentedienst, die minder dan f 650 verdienen, tijdelijk 50 cent per week toeslag geven en dan bovendien den kindertoeslag zooals B. en W. dat voorstellen. wel iets voor te wachten van al zij het ook met de beste bedoeling, zoo maar direct over te besluiten. De heer v. d. Wal komt nog op tegen de bijverdienste in overuren, dat is geen loon, doch de heer Vis repliceert, dat als de heer v. d. Wal eens wil gaan onderzoeken, hij de ervaring zal opdoen, dat Alkema die bijver dienste ook wel maakt in de tijden dat hij in dienst der gemeente is. De Foorzitter heeft geen bezwaar om het geheele voorstel uit te stellen, als men dit liever wil, en daar ’t voorstel Vis uitstel behandeling reeds voldoende wordt onder steund, wordt dit in stemming gebracht, doch verworpen met 7 tegen 5 stemmen (vóór de heeren Vis, Praamsma, Oosterbaan, Eisma en Keikes.) De Foorzitter. Het voorstel B. met de toevoeging van komt nu aan de orde. De heer Terhenne is er niet tegen, dat men eerst een nader onderzoek instelt, als men zulks beter acht. De heer Praamsma heeft met belangstelling kennis genomen van doch hij ziet daarin stelling. Het is een en in de discussie werd zelfs gezegd, dat de werklieden recht hebben op verhooging. Dat stuit Spreker tegen de borst. Als het loon wordt uitbetaald is ’t voldoende, en bestaat er geen recht op mejer. Wel kan de werk gever een gratificatie verleenen, en daar is wel aanleiding voor. Nu staat in het advies B. en W. een zin, die mijn bijzondere aan- R doel van ’t adres was om adhesie te zenden aan een door het gemeentebestuur van Culem- borg gezonden adres aan de Regeering, ten einde te verkrijgen dat de finantieele regeling omtrent de uitgaven inzake bestrijding werke loosheid worde gewijzigd. Het tijdelijk steuncomité alhier acht dat de zaak door Culemborg wat overdreven wordt voorgesteld, en ziet niet in, dat de gemeenten veel worden gebaat als ’t wordt geregeld ge lijk Culemborg beoogt. De commissie advi seert geen adhesie te verleenen, en B. en W. kunnen zich daarmee vereenigen. Ook de raad vereenigde zich met algemeene stemmen met dit advies. 6. Adres van werklieden der gemeentereini- ging, om verhooging van weekloon of toeken ning van bijslag, met advies van B. en W. De Reinigingscommissie vond geen vrijheid, daar het werklieden-reglement pas is gewijzigd, nu tot loonsverhooging te adviseeren, echter met het oog op den hoogen prijs der levens middelen wilde meerderheid der commissievoor stellen voor 3 maanden een tijdelijke ver hooging van 50 cent per week voor ieder. B. en W. achten het moeielijk een grens te treffen tusschen hen die ’t wel en die ’t niet noodig hebben, want als het voor de werklieden der Reiniging wordt gedaan, moe ten ook de andere werklieden der gemeente, die in gelijke positie verkeeren, gelijk be handeld worden. Toch willen zij voorstellen om aan de 5 werklieden der Reiniging die kinderen beneden 15 jaren hebben, voorloopig voor 8 weken voor ieder kind een toeslag van 25 cent per week te geven. De heer v. d. Wal komt tegen dat voorstel van B. en W. in nog al krasse woorden op, o.a. beweert hij dat het spreekwoord: „De paar den die de haver verdienen, krijgen ze niet,” op de werklieden der Gemeentereiniging is toe te passen. De boerenarbeiders verdienen tegenwoordig meer dan deze menschen die ’t vuilste werk verrichten. Zeer noodig moeten die f 11 per week verdienen. Hij heeft nu in’t advies met verbazing gelezen, dat Alkema, waarvoor Spr. indertijd 75 cent verhooging voorstelde, nog op f 10.50 staat, hoewel hem toen verzekerd is, dat hij toen al hooger loon weer direct voorstellen hem dat er toch later nog wel iets van zal komen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat B. en W. van hun kant de zaak zullen bevorderen als zich de gelegenheid maar voordoet. g. Adres van de Schildersvereeniging alhier, verzoekende dat bij aanbesteding van gemeente werk bet timmerwerk en het schilderwerk afzonderlijk zullen worden gehouden. Dit adres in handen van B. en W. advies. h. De rekening van Leening over 1914. Voor de leden ter inzage gelegd. i. Missive van fabrikanten en handelaren in het bouwbedrijf, betreffende de uitvoering van werken, waartoe zij aansporen met het oog op werkloosheid. Deze missive voor de leden ter visie. j. Het jaarverslag van de Gezondheids commissie. Ter visie voor de raadsleden. k. Verslag van de Plaatselijke School commissie. Zal bij de leden van den Raad circuleeren, en extracten er van zullen aan hoofden der scholen en den architect worden gezonden. l. Een schrijven van de Familieleden dat den 7 Feb. in den ouderdom van 79 jaren is overleden de heer J. Falkena, stadsbode, con cierge en waagmeester. De Foorzitter zegt naar aanleiding van dit schrijven, dat wijlen, Falkena, een trouwe bode was en als type kon gelden van een oud getrouw ambtenaar, wiens welwillendheid en trouwe plichtsbetrachting hem de achting van de raadsleden en van alle burgemeesters deed verwerven, bij wie hij in functie is geweest. Zijn nagedachtenis zal in aangename herinne- •ring blijven, en Spr. stelt voor, deze missive met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. Zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding procesverbaal kasopname. Ter visie voor de leden van den raad. 2. Faststelling kohier hondenbelasting. Het kohier wordt tot een bedrag van f331 vastgesteld met algemeene stemmen. 3. Benoeming stembureaux. De Burgemeester is ambtshalve Voorzitter, en dan moeten benoemd worden een plaats vervangend Voorzitter, 4 leden en 3 plaats vervangende leden. Met bewonderenswaardige eenstemmigheid werden benoemd allen bij eerste stemming tot plaatsvervangend Voorzitter de heer J. Kramer Mz. tot le lid de heer S. J. Praamsma. u u v 3e 4e n tot plaatsvervangende leden de heeren Eerdmans, S. E. Lunter en H. J. Boersma. Fastslelling instructie stadsbode. den bode-concierge bij D. 4. Deze instructie voor het gemeentehuis te Bolsward bevat 19 artikelen, en was in afschrift aan de leden toegezonden ter overweging. Bij de artikelsgewijze behandeling werden enkele opmerkingen gemaakt, die ook tot een paar redactiewijzigingen en kleine aanvullingen leidden, echter niet van ingrijpenden aard. Bij art. 16 wordt behalve vrije woning vuur en licht een jaarwedde van f 700 be paald. Dit kwam den heer v. d. Wal nog al hoog voor, hij stelde voor het f 100 lager te bepalen, doch dit werd door anderen be streden, op grond dat de bode belast is met den dagelijkschen schoonmaak van gemeentehuis met secretarie, en halve dat zijn vrouw hem bijstaat, ook nog wel hulp van een werkster er bij zal moeten nemen. De heer Eerdmans stelde voor aanvankelijk f 600 te geven en dan twee tw'eejaarlijksche verhoogingen van f 50, en dat voorstel kwam in stemming, doch werd verworpen met 7 tegen 5 stemmen (Vóór de heeren Keikes, Eerdmans, Terhenne, v. d. Klei en v. d. Wal.) Het voorstel zooals B. en W. het gedaan hebben, werd aangenomen evenals de geheele instructie, nadat als datum van inwerking treding 12 Mei was bepaald. 5. Adres van het Gemeentebestuur van Culem borg, met advies van B. en W. Dit adres is om advies door B. en W. ge zonden aan het tijdelijk werkloozenfonds. Het De heer Eisma kan niet meegaan met het voorstel Terhenne, althans is hij tegen dade lijke behandeling, wijl hij eerst advies van B. en W. wenscht, want er moet ook rekening gehouden worden met de begrooting. De heer Terhenne beoogt slechts een tijde lijke toeslag en vindt het voorstel niet van zoo ingrijpenden aard. De heer v. d. Klei meent, dat er ook rekening gehouden dient te worden met anderen in gemeentedienst, en niet alleen met de werklieden der reiniging. De Voorzitter vindt dat juist een moeilijk heid. Er zijn ook werklieden die op uurloon werken, doch ofschoon het eenige moeielijk- heid geeft, deelt hij niet het bezwaar van den heer Eisma, dat het niet direct kan worden behandeld. Als het wordt verdaagd kan in de volgende vergadering wel weer een lid komen met een ander idee. Het voorstel Terhenne is een amendement op het voorstel B. en W. Het voorstel v. d. Wal ontmoet bij hem bezwaar omdat die een vaste verhoo ging wil. De heer v. d. Wal. Ja, ik stel voor art. 37 van het werklieden-reglement te royeeren instaat dat die boven de 35 jaar is, niet Dit is, ofschoon nagenoeg 3 maanden zijn verloopen, pas de tweede vergadering van dit jaar. Druk loopt het dus niet, doch als het dan na zoo’n heelen rusttijd weer eens ver gadering is, dan is er ook heel wat aan de orde. Eerst de oogst van ingekomen stukken, die heel wat bevat en dan een agenda van 13 punten, dat belooft wat. De Raad heeft dan ook heden een punt, waarover denkelijk nog al wat dispuut zal komen, maar weer op zij gezet, n.l. de rioleering en demping eener sloot in de Hollandiabuurt. De vorige maal werd het door B. en W. ingetrokken, nu stond het weer op de agenda, maar de Raad wist het handig terzijde te schuiven. Wat overbleef was trouwens voldoende, want het Stadhuisklokje luidde reeds 10 uur toen de openbare zitting afgeloopen was, en toen moest de Raad nog een geheime zitting heb ben; voor die heeren zal ’t dus wel laat zijn geworden. De vergadering werd bijgewoond door 12 leden, de heer Wierema was afwezig met kennisgeving. De lezing der notulen werd achterwege gelaten, ze hadden ter visie gelegen en de Raad wilde er zoo wel zijn goedkeuring aan hechten. Ingekomen stukken: a. Een circulaire van Ged. Staten inzake electriciteitsvoorziening in deze provincie in verband met het stoomgemaal te Tacozijl met bijlagen en adviezen. Ter visie voor de leden. b. Resolutiën van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten als: het doen eener rechtstreeksche betaling uit het fonds voor onvoorziene uitgaven, den verkoop van stamboomen, de kohieren van schoolgeld enz. Ook de rekening der gemeente over 1913 was goedgekejird, een nadere goedkeuring van de verordening omtrent de heffing van leges ter secretarie en van de rechten geheven van acten voor den burgerlijken stand, alsmede de verordening op de heffing van den hoofdel. omslag. Een en ander werd voor kennisgeving aan genomen. c. Het rapport van den schoolarts. d. Een afschrift der rekening van »’t Groene Kruis”, over 1914. e. De door Ged. Staten goedgekeurde rekening over 1914 van den weg Bolsward- Sneek. Ook deze stukken werden aangenomen. f. Mededeeling van B. en W. dat zij inzake de openstelling van het sportterrein hebben onderhandeld met Weesvoogden en ’t Bestuur van den Bond van Lichamelijke Op voeding en beiden hadden geen bezwaar tegen openstelling op Woensdag- en Zaterdagmid dagen, voor de schooljeugd, doch onder voor waarde dat er goed toezicht zou zijn en onder leiding gespeeld moet worden. B. en W. hebben zich gewend tot het onderwijzend personeel om de leiding op zich te nemen, en slechts 2 hunner waren genegen, daaraan mee te werken, als zij eerst gelegenheid hadden een cursus als spelleider te volgen. Nu de zaak zoo staat, zien B. en W. voorloopig geen kans dat er iets van komt. De heer Terhenne brengt zijn dank aan B. en W. voor hun bemoeiingen en hoopt Bolswardsche Courant H I 2e i/ c.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1