lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I r i 1 i No. 26. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. r I 1 Ui H Donderdag 1 April. TOESTAND. DE BINNENLAND. VOOR 4 f zonderlijke dit jaar beschouwen, Tel. Ons Noorden 1 uur dit L. K' te gaan of niet bree- het landsterrein voor graanproductie, bruik- van de Noord- Sneök, 30 Maart. De kaatsvereeniging j/Sneek” hield hier hedenavond haar jaarlijksche ledenvergadering. In het openingswoord wees de voorzitter er op dat de meeste Belgen, die hier elk jaar aan de Int&rnationale deelnemen, meestal ge sneuveld of gefusileerd zijn. In de notulen van een vorige vergadering werd meegedeeld, dat ’t batig saldo van 1913 er alllerhande listen verzonnen de beesten over de grens krijgen, wege de strenge controle niet zoo ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. I Spionnage Uit Heerenveen wordt aan bericht Een op kennelijke wijze vreemd doende vreemdeling, die zich bij den een presenteerde als Armenisch zendeling, bij den ander als een vertegenwoordiger van Syrische inrichting, ging bij de burgerij langs om gelden in te zamelen voor genoemde doeleinden. Omreden hij zich nu eens vertoonde als een deftig gekleed ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. uit ons eigen volk, die nu met leege handen zitten, niet uitnemend voor dit doel in wer king konden gesteld worden. Anders hangt zoo iets steeds aan het geld. Nu niet. Nu moeten deze tienduizenden per sonen toch van regeeringswege onderhouden. Naardien nu bleek, hoe men elders, in andere landen, al zulk te onderhouden per soneel vaak voor kunstwerken aanwendt, waarom kon men het dan ook hier niet doen? Ledigheid is ’s duivels oorkussen. Van dit oorkussen houdt men door werk verschaffing al zulk nietsdoend personeel met een af. f7.135 had bedragen. Het jaarverslag behelsde weinig nieuws. Het Bestuur deelde daarop mee dat, aan gezien dit jaar van de Internationale niets kan komen, men zich gedurende 1915 zal bepalen tot jongens- en openingswedstrijden. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 232.93. ’t Aantal leden bedraagt thans 256, onder welke 3 donateurs. Besloten werd de contributie voor op 50 ct. of de helft te bepalen. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. Geensen en we) met bijna algemeene stemmen. Tot afgevaardigde naar de Algem. Verg, koos men bij acclamatie den heer Zuiderbaan, voorzitter der Afdeeling. Bij de behandeling van den Beschrijvings brief werd Sneek aanbevolen voor den te hou den Bondswedstrijd in 1916. Voor den wedstrijd van Jong Nederland, werd natuurlijk Pingjum gehandhaafd. De Paardehorzel aan het werk! Hüisterheide, 29 Mrt. In geheel Fries land en ver daar buiten, zijn bekend de be roemde hengst Alva, van de Stoeterij alhier en de zwarte merrie Emma, van mej. Wed. A. Hijlkemabeide werden meermalen be kroond en Emma behaalde als tuigpaard zelfs een prijs in Den Haag. ’t Is waar, ze waren niet jong meer, maar als echte Friesche hengst stond Alva hoog aangeschreven en was de krachtvolle Emma nog een sieraad van den stal. En beide hebben bijna gelijktijdig gisteren den dood gevondenniet zooals we reeds opmerkten aan verval van krachten, maar door toedoen van een nietig insectde paardenhorzel. Deze legt haar eieren in de haren, de larven worden met de tong naar binnen gewerkt en zetten zich dan tegen den maagwand. Zijn zij talrijk dan wordt dikwijls de maag doorboord en de dood is het onvermijdelijke gevolg. Voor de eigenaars, die zoo aan de dieren gehecht waren, een verlies van beteekenis. N. Sn. Ct. Werkkrachten te kort. Te Amsterdam moet in het bakkersbedrijf zoo’n groot tekort aan werkkrachten voor de Paaschdrukte zijn, dat door de belanghebbende vakorganisaties per uitvoerig telegram tot den Minister van Oorlog het verzoek gericht is, om aan alle gemobiliseerde bakkerspatroons en gezellen nog deze week 4 dagen verlof toe te staan. heer en op een anderen keer als ’n bedelaar, onderscheiden talen, Fransch,Duitsch,Engelsch en Nederlandsch sprekende, wekte hij a spoedig argwaan tenminste de marechaussee en politie meenden aanleiding te hebben om den persoon nader te leeren kennen. Alle café’s en logementen werden afgezocht, evenals de hier vertrekkende treinen geïnspecteerd, doch zonder resultaat. Vermoedelijk dacht men had men hier met een spion te doen. Mogelijk dat de vreemdeling begrepen had, dat de politie naar hem zoekende was, en alzoo wederom verdwenen is, om moeilijkheden te voorkomen. Smokkelaarslisten Men schrijft aan de N. Ct. Brabantsch-Duitsche grens: Met het smokkelen van paarden naar Duitsch- land is een aardige duit te verdienen en geen wonder, dat worden om hetgeen van gemakkelijk is. Voor paarden, waarvoor hier de flinke prijs van f 875 wordt besteed, geeft men in Duitschland tot f 1700 toe. Ondanks de strenge bewaking wisten een paar dagen geleden eenige smokkelaars in een bezending niet minder dan 13 paarden de grens over te brengen. Zij hadden daarbij een zeer zonderlingen weg gekozen. Bij het grensdorpje Achtmaal is de grens over een groote lengte met prikkeldraad afge zet en vindt men op betrekkelijk Hinken afstand geen wachtpost. Maar op een zeker punt loopt er een beekje dwars onder het prikkeldraad door. In een tijdsbestek van nog geen drie hadden de smokkelaars de bedding van beekje uitgediept, zoodat er als het ware een tunnel was gegraven, waarlangs de paarden onder de draadversperring door de grens wer den overgeleid en aan de Duitsche kooplui afgeleverd tegen prijzen als bovenvermeld. De smokkelaars hadden een prachtige winst in den zak gestoken. Smokkelen van paarden. Thans wordt in den omtrek van Schinnen (Limb.) met paarden gesmokkeld op een wijze, die alle perken te buiten gaat, Als een staaltje op hoe uitgebreide schaal de smokkelhandel gedreven wordt, kan dienen, dat in de laatste maand aan het station Schinnen een 26-tal wagons paarden zijn aangekomen, die geregeld des nachts gelost worden. Wijl het vervoer van losse paarden na zonsondergang verboden is, worden dan enkele ledige karren mee gebracht en de geloste paarden hiervoor ge spannen, soms met drieën voor ééne kar. Alles wijst er op, dat men hier met eene verbeterd georganiseerde smokkelaarsbende te doen heeft. Óndanks de meest uitgebreide politie-maatregelen en de ijverigste bemoeiingen der politiebeambten, die herhaaldelijk hunne nachtrust opofferen om de schuldigen te be trappen, is het nog niet mogen gelukken een resultaat van beteekenis te verkrijgen. Ook de adressanten der paarden zijn niet te achter halen, wijl... deze eenvoudig niet bestaan. Op de adressen staan doorgaans valsche namen vermeld. O. N. De Veluwe productief gemaakt. De Standaard bespreekt in een driestar de wenschelijkheid om na der grondstrook van landbouw, vooral voor baar zou zijn te maken. Niet ontkennende de moeilijkheden die zich zullen voordoen, zoo bv. in zake de bemesting, vervolgt de schrijver: Doch achter al deze problemen staat, met name voor ons land, dan toch ook het pro bleem van de Veluwe, waaronder we dan nu samenvatten alle streken van ons land, die ’t zij door zand, ’t zij door moeras, ’t zij door gebrek aan goede afwatering, buiten staat zijn een voor de bevolking bruikbare productie te leveren. De Zuiderzee-quaestie staat er natuurlijk ook achter, en niets zou ons tegen een even tueel pogen tot uithongering sterker maken dan een geheel nieuwe provincie. Toch blijven dit voorshands toekomstdroomen. Doch geen toekomstdroom behoeft de ont ginning van de Veluwe te blijven. Voor de Veluwe komt ’t op goede methode van bewerking, op goeden mestvoorraad, en op handen met spaden en kruiwagens aan. Vandaar de vraag, of de tienduizenden geinterneerden, vluchtelingen en werkloozen Een minimumlijder. De hoofdonderwijzer te Heijlen, gemeente Sluis, gaat 1 April met pensioen, daar hij den 65-jarigen leeftijd heeft bereikt. Dertig jaren lang heeft hij het in Heijlen uitgehouden en is tenslotte met zijn salaris nog niet verder kunnen komen dan tot het minimum, voor zijn aantal dienstjaren gesteld, n.l. f 1050, of welals hoofdonderwijzer, met dertig dienst jaren in dezelfde gemeente, nog geen f 20 per week. In den raad waren alle heeren vol lof over de wijze, waarop hij al dien tijd het onder wijs heeft geleid en vooral omdat hij al dien ijver aan den dag legde op een salaris, zoo zei de burgemeester, /waarop zich geen tweede candidaat ooit zou aanmelden”. Deze burge meester is eerst kort te Sluis, zoodat hij aan het lijden van dezen minimum-lijder geen schuld heeft; integendeel had hij medelijden met den man en raadde hem zelf aan, nu hij op 1 April a.s. den dienst verlaat, nog gauw een request bij den raad in te dienen, met verzoek, zijn salaris voor het laatste jaar nog met f 150 te verhoogen, dan zou zijn pensioen ook f 100 meer bedragen. En in de raadszitting van gisteren ver dedigde de burgemeester dit adres tegenover de raadsleden. Och, zei hij, dertig jaar lang heeft hij trouw zijn plichten vervuld en ’t is gewoonte, dat zoo iemand dan een gouden horloge met inscriptie of zoo iets gegeven wordt; laten wij hem nu in plaats daarvan f 150 geven; ’t is maar voor ééns en voor hem beteekent ’t een kapitale zaak, daar hij naar aanleiding daarvan jaarlijks f 100 pen sioen meer ontvangt. En in een royale bui besloot de Raad er toe. Na dus dezen ij vervollen onderwijzer 30 jaar lang op het minimum te hebben laten teren, doet de Raad heel royaal door eens f 150 te schenken en... daardoor het Rijk te nopen; jaarlijks f 100 meer pensioen te geven. Nu verder. Wegens het pensionneeren van bovenge noemden hoofdonderwijzer werd een oproep geplaatst voor de vacante plaats, tegen... het wettelijk minimum weer. Geen enkele solli citant daagde op. Een nieuwe oproep werd geplaatst, met een f 100 hooger gesteld salaris, maar nog ver scheen geen enkel gegadigde. Wéér kwam er f 100 bij en nu heeft men eindelijk twee sollicitanten, zoodat niet eens het door de wet vereischte drietal candidaten op de lijst kan worden opgemaakt. Tijd. Een landbouwersknecht was het bouw land aan ’t bewerken onder de gemeente Bocholz (L.), dicht bij de Duitsche grenzen. Plots staat voor den landbouwer een deftig gekleed Duitscher, die genen vroeg, of hij zoo goed wilde zijn, een brief, die hij hem ter hand stelde aan zijn meester te gaan brengentijdens zijn afwezigheid zou de Duitscher wel op de paarden passen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De knecht ijlde naar zijn patroon, doch toen hij terugkwam, waren de beide paarden de eg en de Duitscher spoorloos verdwenen. Alles was reeds veilig in het «grosze Vaterland”. In den aan den eigenaar ter hand gestelden brief stond te lezen, dat de Duitscher gaarne de som zou betalen, die de paarden waard zijn. De Generaal Jhr. van der Goes schrijft in de Arnhemsche Courant omtrent het torpedeeren van //de Medea”: Reeds herhaaldelijk vestigden wij de aan dacht op het feit, dat de oorlog tot steeds ingewikkelder en moeilijker omstandigheden, ook voor de neutrale Staten, leidde; wij stel den daarbij op den voorgrond, dat vooral de economische strijd tot grooter bezwaren zou aanleiding geven. Sedert bij de entente mogendheden het plan was gerijpt om, in strijd met het volkenrecht, den neutralen handel met Duitschland te be letten, was het te verwachten, dat Duitschland niet zou nalaten revanche-maatregelen te tref fen, die op hun beurt weer nog krassere maat regelen van Engeland in het leven riepen en aanleiding gaven, dat de toepassing van de door Duitschland ingestelde revanche-maat regelen steeds strenger werd. Het /Zoog om oog en tand om tand”, dat wij tot voor weinige maanden beschouwden als een sport en liefhebberij van Sioux-Indianen, heeft zijn intocht gedaan in Europa; op het slagveld door het ten tooneele voeren van Gourka’s en andere Indianen, ter zee door het verklaren der vrije zee tot oorlogsgebied en den daar gevoerd wordenden boven- en onderzeeschen strijd. Scheen het aanvankelijk, dat door beide partijen de belangen der neutralen zooveel mogelijk zouden ontzien worden, in de laatste dagen heeft het daar niet veel meer van; we zijn van kwaad tot erger gekomen. Bepaalden de entente-mogend heden er zich toe 'om neutrale handelsschepen aan te houden, op te brengen en nu en dan de ladingen ver beurd te verklaren of aan de uitspraak van een prijsgerecht over te laten, om ten slotte eiken handel met Duitschland te beletten, van Duitschland kwam men er al spoedig toe om vijandelijke schepen in den grond te boren, om wederkeerig den handel op Engeland zoo veel mogelijk te fnuiken, en thans is ten minste naar wij hopen het maximum be reikt; ook neutrale schepen staan thans bloot aan het gevaar om, indien zij een voor vijan delijk land bestemde lading vervoeren, naar den kelder te worden gestuurd. Het thans met de nMedea” gebeurde, levert daarvan een droevig voorbeeld; van een ver gissing toch kan hierbij geen sprake zijn. Al zouden wij willen aannemen, dat de commandant van de Z/U 28”, indien hij daartoe de gelegen heid had gehad, het schip naar Zeebrugge zou hebben opgebracht, dan zou dit slechts eene welwillende onderstelling zijn, geenszins eene verschooning voor het gepleegde onrecht. De vraag evenwel of ’t torpedeeren van de //Medea” aanleiding moet geven tot ernstige verwikke lingen, beantwoorden wij beslist ontkennend; er aan herinnerende dat, toen de Duitsche verklaring, die 18 Februari 1.1. is ingegaan, verscheen, President Wilson verklaarde, dat Amerika het torpedeeren van een zijner schepen als een onvriendelijke daad zou dus niet als een casus belli. Bij de beoordeeling van den ernst der daad moet in elk geval de bedoeling der Regeering van het land, wiens dienaren het feit plegen, in de eerste plaats worden beschouwd; geldt het de vooropgezette bedoeling dier Regeering, om een vijandelijke daad te doen plegen, dan zou dit stellig tot ernstige verwikkeling kun nen leiden; dat zulks met het torpedeeren der pMedea” niet het geval kan zijn, mogen we zonder voorbehoud aannemen. Blijkbaar hebben we hier te doen meteen blinden overdreven ijver van den commandant der //U 28”, die in de toepassing der bedoe ling van zijn instructie te ver is gegaan, in de meening, dat het tot zijn taak behoort er zoodanig den schrik in te brengen, dat het scheepsvolk algemeen zal gaan weigeren om te dienen op schepen, die ladingen vervoeren met bestemming voor havens der entente- mogendheden. Dat echter het gebeurde met de "Medea” aanleiding zal geven tot een zeer ernstig protest onzer Regeering, is aan geen twijfel onderhevig; haar tactvol en bezadigd, maar tevens krachtig optreden sedert het begin van den oorlog is ons daarvoor een waarborg. Natuurlijk zal het Z/Medea”-incedent niet na laten in de buiténlandsche pers tot talrijke commentaren aanleiding te geven; laat ons echter hopen, dat onze dagbladredacties zich ter zake zullen weten te onthouden van elk twistgeschrijf, waardoor toch niets anders kan worden bereikt dan het bemoeilijken van de taak onzer Regeering en het aankweeken van onrust. Naar onze overtuiging is er thans geen enkele reden tot ongerustheid, maar is het onze plicht onbeperkt vertrouwen te stellen in onze Regeering in de gerechtvaardigde overtuiging, dat zij ook dit incident tot een bevredigende oplossing zal brengen, waarbij het dan zal blijken dat in de goede verhou ding, die tusschen ons en de oorlogvoerende landen bestaat, geen enkele ongunstige wijzi ging is gekomen. Tot nog toe heeft onze Regeering onder alle omstandigheden de Nederlandsche onzij digheid weten te handhaven op zoo voortref felijke wijze, dat zij de bewondering heeft gewekt, zelfs van ons niet wel gezinde bui- tenlandsche bladen en bestaat dus voor ons slechts aanleiding om met vertrouwen op haar beleid kalm en rustig te blijven; hoe onbe- vangener we den toestand onder de oogen zien en ons bij elk, voorkomend geval af vragen, welke oorzaken tot eeoig incident kunnen geleid hebben en welke de ware belangen zijn der daarbij betrokken partijen, des te meer zullen we medewerken om buiten den strijd te blijven en de op ons rustende toch reeds zware verplichtingen tegenover ons zelf en tegenover het buitenland ook verder op waardige wijze te volbrengen. Bolswardsclie Courant J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1