Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w I a ;1 F I No. 28. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. r WELVERDIEND EEREtJETOOG. 8 1 Donderdag 8 April. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke Alg. R. een enkel langzaam kwamen de de kerk toe. Op dit naam van toegekend welke aan was en De directie een onder- rooven, laden was benzine ontploffing uit Gulpen, dat de on* ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post öO Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. IM Snoek, 6 April. De politie haalde hier gisteren voormiddag uit de Trekvaart op het lijk van den kalverenkoopman P. C. De man, gehuwd en vader van een gezin, was Zondag avond 10 uur met een verdacht vriend in een bootje gestapt, vrijzeker om met dezen op avontuur uit te gaan. ’s Nachts halfeen kwam die vriend terug, zonder C. Deze laatste moet, naar verondersteld wordt, kort na dien tijd bij ’t aan wal stappen te water zijn geraakt en terstond, wegens den bedwelmenden toestand waarin hij vrijzeker verkeerde, zijn gezonken. Sneek, 5 April. Aan een uitnoodiging van het Bestuur onzer Ambachtsschool tot een bezoek aan de Tentoonstelling van Werk stukken en Teekeningen, door leerlingen der school vervaardigd, en van de teekeningen vervaardigd door de leerlingen van de Middel baar Technische School voor Bouwkunde, hebben zeer velen voldaan. Vooral op heden, dank zij ook ’t eenig weer, was 't bezoek druk. Aangezien Bolsward met den nieuwen cursus 12 jongelui naar deze school zendt, achten we het dienstig den indruk te vertolken, die de expositie op ons heeft gemaakt. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Gesnapt. Op aanwijzing van een sergeant stations- wacht zijn aan het station Arnhem gearresteerd een man en een vrouw, ewste klas reizend, die daar wilden overstappen. Het vreemde loopen der vrouw wekte argwaan. Bij onder zoek bleek, dat de twee personen waren een matroos en een pontonnier, die uit het Engel- sche interneeringskamp ontvlucht waren. Alg. H. De aanslag in de Joh. Camphuisslraat. Men schrijft uit Den Haag aan het Alg. H.: Het onderzoek in deze zaak heeft tot resultaat gehad, dat tegen den gearresteerden echtgenoot der ernstig verwonde vrouw wier toestand thans nog zeer ernstig is, in tegenstelling naar zich aanvankelijk liet aan zien zoo vele bewijzen werden bijgebracht, dat ontkennen niet baten kon en hij dan ook een volledige bekentenis aflegde. Als reden voor de daad gaf hij op, dat zijn vrouw hem reeds driemalen had verlaten en nu met een ander samenwoonde. Om zoowel baar als dien man van het leven te be- vervaardigde hij een toestel, dat ge- met kruit, draadnagels, steenen, en een ontstekingsmiddel, hetwelk de van dat alles moest veroorzaken, als het toestel werd geopend. Zooals reeds werd gemeld, werd de vrouw ernstig getroffen. De man, met wien zij samenwoonde, was echter niet tehuis, wel zijn vader, die even eens werd verwond. Het toestel had hij laten bezorgen door een besteller, dien hij op het Stationsplein bij het Hollandsche Spoor het pakje had overge geven met de boodschap er voorzichtig mee om te gaan. Het meisje, dat op denzelfden dag als hij werd aangehouden, was weldra weer op vrije voeten gesteld, daar bleek, dat zij met den moordaanslag niets te maken had. De stille week te Nijmegen. De burgemeester van Nijmegen had, in overleg met het dagelijksch bestuur en den militairen bevelhebber de verordening uitge vaardigd, dat van Witten Donderdag tot en met Zondag geen publieke vermakelijkheden mochten plaats hebben. Gedurende de drie laatste dagen van de stille week is alles goed gegaan en bleven alle concertzalen, de biosco pen en de schouwburg gesloten. Doch Zondag werden uitzonderingen gemaakt en mochten muziekuitvoeringen en voetbalwedstrijden plaats hebben. Aan het Circus Carré, dat Zondag zou be ginnen, werd echter verboden, zijn uitvoerin gen aan te vangen. Politie en militaire auto riteiten kwamen er aan te pas om aan de directie te beduiden, dat de voorstelling niet mocht doorgaan. Het circus heeft eerst Maandag zijn deuren kunnen openen. Alg. H. Postdirecteur gearresteerd. Zondag werd de postdirecteur te Gulpen op zijn kantoor gevangen genomen en naar het huis van bewaring te Maastricht over gebracht. Hij wordt verdacht van fraudu leuze handelingen. Later meldt men Verbod van uitgaaf. Volgens de Mark- en Dintelbode is door den commandant van het veldleger met ingang van 3 April voor den tijd van 8 dagen de uitgave van de Oudenbossche Courant verboden, wegens het door haar overnemen uit de Telegraaf van het bericht over de relletjes te Utrecht. Ook de Zoom ontving dienaan gaande een waarschuwing. De Telegraaf echter, die het bewuste bericht de wereld inzond, is tot op heden nog verschenen. HERHAALDE WAARSCHUWINGEN geplaatst in het Maandblad tegen de Kwak zalverij. De fistelpot van Klaas Ursem. Het volk noemt alle chronische etterende gezwellen fistels en daaronder zoowel die gemakkelijk, als die zeer moeilijk genezen. Klaas Ursem, een Noord-Hollandsche boer, die voor eenige jaren is overleden, speculeerde daarop en verkocht voor veel geld een zoo- genaamden fistelpot. De erfgenamen zetten nu de winstgevende zaak voort. Volgens mede- deeling van den heer P. Kruysse (zie No. I, jaarg. II) bestaat het middel uit 2 dooiers van eieren met boter en eenige plantenpoeders, voornamelijk van karweizaad, laurierbessen en zevenboom. Eén enkele pot, (die misschien geen 25 cent waarde heeft) kost ruim f 4, doch men moet volgens Ursum minstens 6 stuks gebruiken voor men een oordeel over de uitwerking kan vellen, zoodat ruim f 24 het minste is, wat men op ’t altaar der licht- geloovigheid offert. Gelukkig zoo dit geld het eenige is wat men er door verliest, want maar al te dikwijls doet het misplaatste ver trouwen in den fistelpot, die niet kan baten, den lijder het inroepen van noodzakelijke geneeskundige hulp uitstellen, of de door den geneesheer aanbevolen behandeling veronacht zamen. Dr. J. Essing deelde vroeger (No. 3, jaarg. II) een geval mede waarin Klaas (Jrsem’s kwakzalverij op die wijze den dood van een jongmensch had veroorzaakt, terwijl onze nommers van April 1895 en van Maart 1901 weer nieuwe gevallen vermeldden van de schadelijke werking van den fistelpot. En van hoevele gevallen dragen wij geen kennis? Eureka. De erven Wed. Abbring hebben concurrentie gekregen in hun middel ter be strijding van drankmisbruik, en gevaarlijk ook. Want wat zij doen voor vijf en twintig gulden doet een zich noemende J. Josephus, vroeger te Rotterdam thans te 's-Hage, voor 60 cent. ’t Is goedkoop... maar het kan nog goed- kooper, zooals wij zullen zien. Het wondermiddel van Josephus, onder de leuze //Sluit Schiedam” aangekondigd, is vol gens de onderzoekingen van onze leden, de h.h. Dr. L. van Italië te Rotterdam en Dr. van Hamel Roos te Amsterdam, een aftreksel, verkregen door een of ander bitter plantendeel met azijn te behandelen. Dus, evenals al de bekende middeltjes tegen drankmisbruik, een bitter //niemendal”, dat ook in uitwerking met die anderen gelijk staat, dat wil zeggen: ook niets uitwerkt. Er is maar één middel tegen drankmisbruik: //onthouding van het gebruik”, en dit behoeft geen cent te kosten. De f 25, besteed bij de Wed. Abbring of de 60 ct. bij Josephus is weggeworpen geld, AUG. HOMANS schrijft het volgende in De Nieuwe Courant In alle landen, uitgenomen misschien in Duitschland, is men het er over eens, dat koning Albert van België, eene der grootste figuren is in den huidigen reuzenstrijd, waarin bijna gansch Europa gewikkeld is, en ook tevens, dat al den lof, hem sedert het uit breken van den oorlog en zijn heldhaftig optreden tegen een overmachtigen indringer gebracht, nooit beter verdiend werd. Nu nog geeft koning Albert aan zijn soldaten een bewonderenswaardig voorbeeld met in hun midden te vertoeven op het slagveld. In den omtrek van Mechelen zag men hem blootgesteld aan het vijandelijk vuur, rustig in een loopgraaf zijn cigarette rooken, terwijl de kogels hem langs de ooren floten. Eens waren twee officieren bloodaards of laf genoeg zich op zekeren afstand achter hunne manschappen te houden. z/lk zal hun laten zien, zei de koning, welk het gedrag moet zijn van een officier”, en zoo deed hij. Men verzekert, dat tijdens zijn verblijf te Antwerpen de koning, in het midden van den nacht, opstond en gansch alleen meer dan eens een bezoek ging brengen aan de militaire hospitalen om zich te vergewissen over de goede ver pleging der gekwetsten. Nu nog, aan de Belgische zeekust, geeft de koning voortdurend het voorbeeld geniet hij een oogenblik welverdiende rust, dan vertoeft hij bij zijne soldaten, voor wie hij inderdaad een koninklijke raadsman ismeer dan eens kan men hem zien de soep der soldaten etende en de schotels weigeren, welke men hem aanbood, en dikwijls vraagt hij soldatenbrood in plaats van het gebak, dat men hem voorzet. Zulke daden vernieuwen den moed der Belgische jongens, welke voelen, dat in dezen oorlog slechts één hart in hun klopt, slechts ééne ziel in hun leeft, in volle verknochtheid voor en in volle vertrouwen in hunnen vorst. Nu eens is de verblijfplaats van den generalen staf te Yperen, dan weer eens te Popeninghe, of wel ook eens meer westelijk. Telkens neemt de koning de te nemen maat regelen tot zijn werk telkens als de leger- afdeelingen der geallieerden den Koning ontmoeten, juichen zij hem warm en hartelijk toe, want voor hun immers ook is hij de verpersoonlijking van den Belgischen moed en van den vrijheidszin. In de nabijheid van Dixmuiden heeft de dood met zijne vlerken den Koning aangeraaktAlbert I bevond zich in een loopgraaf juist toen een schrapnel er uiteenbarsttehij zelf bleef ongedeerd, maar zijn adjudant werd doodelijk gewond. Als men den koning spreekt over de wijze waarop België in den oorlog kwam, over den inval van Duitschland, zegt hij »/Geen eerlijk man heeft anders kunnen handelen dan ik deed. België heeft steeds zijn neutraliteit strikt gehandhaafd en het was steeds een loyaal vriend van alle mogendheden, die zijn neutraliteit garandeerden. Eerst gaf Duitschland openlijk toe, dat het door België's neutraliteit te schenden, onrecht deed, maar thans tracht het bij zijn propaganda in de neutrale landen een smet op België te werpen en te doen voorkomen of België trouweloos bij de z.g. Engelsch-Belgische conventie zijn neutraal standpunt heeft verlaten. Ik kan u verklaren, dat nooit iemand in België den Engelsch-Belgische conventie heeft aan den brief van generaal Ducarne den minister van Oorlog gericht waarin mededeeling van ’t onderhoud met den Engelschen militairen attaché gedaan werd. Ik wenschte zoozeer zelfs den schijn van niet-neutraal-zijn te vermijden, dat ik de aangelegenheid, waarover thans zooveel leven wordt gemaakt, ter kennis van den Duitschen militairen attaché liet brengen. Toen de Duitschers onze archieven onderzochten, wisten zij nauwkeurig, wat zij zouden vinden, en al hun verrassing en verontwaardiging is slechts voorgewend”. En hij voegde er bij, dat hij hoopte, dat het Duitsche volk zich van het Pruisische militairisme zou bevrijden. Veel vertrouwen, dat zij zulks zouden doen, had hij echter niet, daar hij het Duitsche volk zeer goed kende. Hij wist, dat hun geleerd was te gelooven dat zij boven andere volkeren stonden en plechts een verpletterende nederlaag hun geloof regelmatigheden waarvan de directeur ver dacht wordt, zouden zijn: valschheid in ge schrifte en verduistering, vermoedelijk van een bedrag van f 20 a 30.000. De postdirecteur moet reeds eenigen tijd door zijn groote uitgaven de aandacht hebben getrokken. Stilliggende trawlers. Wij vernemen uit IJmuiden: der reederijen te IJmuiden had houd met het kolenbureau uit het Nationaal Steuncomité om tot een vermindering der bunkerkolen te geraken. Dit onderhoud leidde tot geen resultaat. Daarop besloten de reeders een groot aantal trawlers stil te leggen, waarvan zij de Regeering in kennis stelden. Het Dagelijksch Bestuur van Velsen ver zocht de Regeering telegrafisch om medewer king ten einde, tot eene goede oplossing te komen, wijl de gemeente anders te zwaar getroffen zoude worden, aangezien deze in hoofdzaak van de visscherij moet bestaan. O. N. Bij vernieuwing deden we nu op onze reis door de verschillende zalen weer de volle overtuiging op, aan welke uitstekende handen hier het onderwijs is toevertrouwd. De directeur, de heer Voetberg, mogen we gerust de rechte man op de rechte plaats noemen, die niet alleen als paedagoog hoog staat, maar wiens practische blik hem steeds gelukkig doet zijn in de keus van personeel, dat ten volle voor zijn taak berekend is. We wagen ons als leek niet aan het critiseeren van alles wat we zagen. Liever gaan we af op wat vaklui bij de beschouwing van teeke ningen en werkstukken verkondigden. En dan hoorden we van dezen niets dan lof, ja vaak de grootste bewondering over ’t tentoongestelde. Gaasterland. Zondagmiddag maakten een viertal heeren een autotochtje van Oudemirdum naar Sneek. Op de terugreis kwam de auto nabij Harich in botsing met een melkwagen, zoodat de auto in een sloot geraakte. Dr. Moesman uit Balk was spoedig ter plaatse en legde enkele verbanden. De auto was vrij ernstig beschadigd, zoodat de heeren met een andere auto hun weg moesten vervolgen. Be houdens eenige schrammen en builen, kwamen zij er met den schrik en een nat pak af. O. N. in hen, die thans een Duitsche overwinning voorspellen, kan vernietigen. z/Toen de crisis kwam, hoopte ik dat de internationale verdragen voldoende zouden zijn om België te beschermen. Maar in ieder geval viel er niet aan te twijfelen, wat 't Belgische volk zou doen. De schending van ons grond gebied maakte ons één, en ofschoon wij bij verrassing werden overvallen, hebben wij allen mogelijken tegenstand geboden en ons best gedaan”. Zooals men weet, verlaat koningin Elisabeth den koning bijna nooit, en zijn de ijselijk heden van den oorlog niet bij machte hare edelmoedige ziel angstig te maken. Eens, bij een kerkelijk feest, woonden een groot aantal inwoners van een Belgisch dorp in het tot nog toe Belgisch gebleven gebied, den dienst bij in een kerk, dicht bij de duinen. Van uit de villa, bewoond door den koning, zag men twee personen komen de eene in uniform van Belgisch generaal, de andere gekleed als eene dame, in een elegant, doch tevens uiterst eenvoudig blauw kleed. Het waren de koning en de koningin, gevolgd door officier. Zwijgend en hooge bezoekers naar oogenblik zweefde een tweedekker in sierlijke kringen in de lucht. De koning nam zijn kijker en sprak Z/Het is een Franschman”, en beiden traden daarop de kerk binnen. Zij nam wijwater en bood er hem aan, en beiden maakten het teeken des kruises, namen plaats midden in de kerk tusschen officieren, soldaten en dorpelingen. Bij het verlaten van den tempel riep een jong meisje//Leve de Koning 1 Leve de Koningin 1 Leve België1” en onmiddellijk rolde die kreet door het ruim, door honderden monden geestdriftig herhaald. Dezer dagen is door koningin Elisabeth van België een deputatie ontvangen, die haar namens het 11e en 12e linie-regiment kwam danken voor haar zorg voor de soldaten, die door haar bemiddeling van warme kleeding, linnengoed, schoenen en tabak werden voor zien. De deputatie bestond uit zeven soldaten, onder wie een advocaat uit Brussel, die als woordvoerder optrad. Hij hield een korte toespraak waarin hij zeideUwe Majesteit heeft bij ons de plaats ingenomen onzer moeders, die thans zoover weg zijn. Wij kunnen de gevoelens, die ons bezielen, niet onder woorden brengen, maar uit het diepst van ons hart brengen wij u onze hulde en betuigen wij u onze groote vereering, dankbaarheid en toewijding tot den dood”. Diep ontroerd had de koningin geluisterd naar de sympathieke woorden van den advocaat en allen, oök de soldaten hadden tranen in de oogen. De koningin gaf allen leden der deputatie de hand en informeerde naar hun families en het leven in de loopgraven. Des avonds was er in het kamp feest en luide klonk het gejuich ter eere der heldhaftige koningin. België is met recht fier op zijn edel vorstenpaar, het roemt met recht op zijnen onversaagden en beminden koning en op zijne lieve en beminnelijke koningin. Bolswardsche Courant j! I 1 F I I [i I II

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1