No. 29. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1915. i< FOCKE S. KLEIN, Harlingen. Werkverschaffing aan Vrouwen. I f? Zondag 11 April. BINNENLAND. VOOR u f 1.544,14 f 9.720,99 6.052 U. D. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. INGEZONDEN. C Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 10.413 1.195 I i - 3,21 100 n de Fossische Zeitung van een Zweedsch stoom- van Brazilië, Si De Commissie: Mevr. M. BANNING. Mevr. H. EISMA. Mej. E. v. RINGH. Mevr. T, HOUWING, Secretaresse. 50 m.M. 46 46 36 38 38 35 I zoodat het nieuwe kas saldo is De meerdere inventaris waarde bedraagt: volgens oude rekening f 2.309,87 n rekeniffg 1914 - 5.866,98 -8.176,85 De zilverbons van f 5. Ofschoon de aanvankelijk gestelde termijn van inwisseling voor de zilverbons van f 5 voorbij is, zal vermoedelijk de gelegenheid worden opengesteld om ze alsnog in te wisselen, zij het dan ook door opzending naar Amsterdam. Vóór het einde dezer maand zal echter waarschijnlijk dienaangaande geen beslissing vallen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Zoodat het Reserve fonds bedraagt Hiervan is belegd in 1914 in 4O/o leening Gem. Bolsward 1 Mei 1914 f 5.000, in 41/2 °/o leening Gem. A’dam, 1 April 1914 - 1.032,65 - 6.032,65 Niet belegd saldo op 31 Dec. 1914 f 3.688,34 De verplichte aflossing bedraagt f 6500, gespecificeerd volgens overzicht. Volgens de verordening worden de aflossin gen op de schulden en de kosten voor aan schaften van meters, aanleggen van nieuwe leidingen enz., voldoende geacht voor af schrijvingen. 22,48 - 4.539,52 Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 ct. per vierdel, nog niet hebben gedronken,, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. THEEHANDEL Voor weerverkoopers verkrijgbaar Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. u Makkum bij W. v. d. GOOT. van de zwavelzure ammoniakfabriekgerepareerd en de walbeschoeiïng voor een groot deel vernieuwd worden. De geleden brand- en waterschade aan gebouwen en goederen werd door de assuradeuren vergoed, die aan de wal beschoeiing echter moest uit de exploitatie betaald worden. Behalve de door brand beschadigde gevels, deuren, enz. werden dit jaar geverfd de ammoniakfabriek, de zuiverkisten,depelouzesen de ammoniakwasher. Voor het noodige verf- werk aan gebouwen en machines is voor het volgend jaar een post op de begrooting uit getrokken. Van de jalouziekap op het stokerijgebouw waren de ijzeren jalouzieën aan de Z.-W.zijde doorgeroest, deze zijn vervangen door houten. De schutting om het cokesterrein is recht gezet en voor een groot gedeelte vernieuwd geworden. 1,53 0,18 Aangespoeld. Aan het strand te Domburg is een lang werpig stalen voorwerp van nog niet bepaalden aard aangespoeld, vermoedelijk een luchtkast van een watervliegtuig. Poging tot ontvluchting. Gistermiddag te ongeveer 1 uur, ontsnapte uit den celwagen, welke voor het huis van bewaring te Utrecht stond, aan de Gansstraat, een persoon, nadat hij eerst den veldwachter omver geworpen had, en vluchtte hij het Houtensche pad op. Er werden vijf schoten op den vluchteling gelost, echter zonder hem te treffen. Daarop zette de sergeant van de wacht hem on middellijk per motorfiets na, had hem spoedig gevonden en weder gearresteerd. particulieren gemeentegebouwen publieke verlichting 47.100 fabriek, terrein en woning abonnement condensatie, mis wijzing en verlies Gasberging, Deze bleef 2.250 M3. of 79 °/0 van de grootste etmaalaflevering, die op 31 December 2.860 M3. was. De klokken der beide gashouders werden eenmaal geteerd. De stoomketel no. 3 behoefde geen dienst te doen, daar met den ketel, die in gewoon bedrijf was, voldoende stoom geproduceerd kon worden voor het ontdooid houden der gashouderkuipen. Hoedanigheid van het gas. Het gas was steeds vrij van zwavelwater stof en ammoniak en gaf geen reden tot klachten. Waar geklaagd werd over slecht licht, lag dit in hoofdzaak aan niet goed geregelde branders of andere oorzaken van plaatselijken aard. Het warmtegevend vermogen kan wegens het ontbreken van een calorimeter niet be paald worden. Lemmer, 8 April. Het wil onze visschers dit voorjaar met de haringvisscherij niet vlot ten, de geheele aanvoer van onze 90 visschers die deze visscherij uitoefenen, bedroeg deze week slechts 2500 tal, terwijl vorige jaren om dezen tijd van het jaar de aan voer meer dan eens zoo groot was. Er werd dan ook nog f 2.50 per tal besomd. N. Sn. Ct. In een brief aan een Zwitserschen vriend opgenomen in vertelt de kapitein schip, hoe hij, op de thuisreis in het Engelsche Kanaal driemaal kort achter elkaar door een Duitsche duikboot werd ge praaid. Het was op het eind van Februari. De kapitein wist niets van den duikbootoor- log hij voerde geen draadlooze telegrafie en had nooit een duikboot gezien. Toen de eerste dan ook opdook, dachten hij en zijn tweede stuurman aan den grooten walvisch met een bobbel op den rug, en een harpoen daarin. Kort daarop ging echter in de harpoen de Duitsche vlag in top. De kapitein moest alles van zijn schip mededeelen en kon toen verder stoomen. Het zelfde gebeurde hem, nog twee malen. Eiken keer was zijn kennismaking met den Duitschen kommandant zeer vriendschappelijk. Bij Dover, binnen het bereik van het vestinggeschut, werd de Zweed dooreen Engel- schen torpedojager aangehouden. Een Engelsch officier kwam aan boord, over wien de Zweed slecht te spreken is. Bijtijds had hij zijn scheepsvolk gewaarschuwd- niets van de Duit sche duikbooten te vertellen. Ten slotte vroeg de Engelsche officier of de kapitein iets van de Duitsche zeehonden, zei hij spottend, had gemerkt. De kapitein antwoordde, dat hij zich niet geroepen voelde, verraad tegenover zijn vrienden te plegen. De officier zei daar op, dat zijn regeering 50 pond sterling gaf voor elk bericht over de bewegingen van vij andelijke schepen in Engelsche wateren. De Zweedsche kapitein wees het aanbod verontwaardigd af. „U moest u als officier schamen”, zei hij, „van een ouden Zweed als ik ben zoo iets te verwachten. Ook bij de officieren en matrozen van het Zweedsche schip vroegen de Engelschen naar Duitsche oorlogsschepen. De Duitsche officieren hadden daarentegen geen vraag gedaan naar de Engelschen en ook geen opmerking over ze gemaakt. In de Noordzee werd de Zweed nogmaals door een Duitsche duikboot aangehouden. Na met den Zweed klaar te zijn, stoomde ze met volle kracht op de Engelsche kust aan. N. R. Ct. Een gelukkige operatie. Een Belgisch hoofdofficier, die bij het bombardement van Antwerpen in October zwaar gewond werd en naar Nederland geëvacueerd werd zonder geïnterneerd te zijn, heeft in het gemeente-ziekenhuis te ’s-Graven- hage met goed gevolg de operatie der verwijdering van de drie kogels, die in zijn lichaam gedrongen waren, ondergaan. Sedert zijn verwonding kon deze hoofdofficier zich niet dan met behulp van krukken bewegen. Alg. H. Aan het VERSLAG van den Toestand en de Exploitatie dar Gemeentelijke Gas fabriek te Bolsward, over het dienstjaar 1914, ontleenen wij het volgende Algemeen Overzicht. De fabriek werkte zonder eenige noemens- waardige stoornis. De bijzondere tijdsomstandigheden deden echter hun invloed gelden op de uitkomsten van het bedrijf over het algeloopen jaar. In het begin van de mobilisatie liet het zich aanzien, dat de aanvoer van steenkolen groote bezwaren zou ondervinden. Daarom werd eene partij van ruim 500 ton Eng. kolen buiten de loopende contracten gekocht van de Scheepvaart- en Steenkolen-Mij. te Rotter dam. De Steenkolen Handels Vereeniging te Utrecht is haar contract prompt nagekomen de levering van de Eng. kolen, waarvoor met den heer H. O. A. Henny te Amsterdam gecontracteerd werd, kon slechts tegen een verhooging van den prijs geschieden. De teeraflevering aan de firma A. W. van der Linden te Amsterdam, moest gestaakt worden, daar deze firma genoodzaakt was, haar zaak te sluiten. Daardoor ontstond voor ons veel moeite met de berging van het teer. Door B. en W. werden de gasverbruikers in Augustus aangespoord tot zuinig gas verbruik de straatverlichting werd zooveel mogelijk beperkt. Het gasverbruik is over het geheele jaar dan ook met slechts 1.68 pCt. toegenomen en het aantal bijgeplaatste meters bedroeg niet meer dan 32. Niettegenstaande dit alles waren definantiëele uitkomsten gunstig, en bedroeg de netto winst nog f 6.848.455. Bestuur en Personeel. De samenstelling van de Gascommissie onderging dit jaar eene wijziging, daar de heer A. van der Meer wegens bedanken als raadslid tevens ophield Voorzitter der Gascommissie te zijn. Een woord van dank voor het vele, dat de heer Van der Meer gedurende een lange reeks van jaren in het belang der gasfabriek heeft gedaan, mag hier niet achterwege blijven. In zijn plaats werd tot Voorzitter benoemd de heer M. Oberman, Burgemeester. In de samenstelling van het personeel hadden de volgende veranderingen plaats. De 2e fitter J. van Noord werd met ingang van 2 Januari vast aangesteld. Voor de bediening der straatverlichting werd in tijdelijken dienst aangenomen I. Idsinga, terwijl de lantaarn opsteker K. van der Weide, die de gemeente ruim 41 jaren trouw en eerlijk gediend had, na bekomen eervol ontslag, gepensionneerd werd en de beide andere lantaarnopstekers Sj. Terpstra en J. van der Zee op wachtgeld werden gesteld. De hulpfitter H. Mooij vertrok wegens benoeming aan de gasfabriek te Boskoop. Daar x/3 gedeelte van het personeel onder de wapenen werd geroepen, moest hierin voorzien worden door de aanstelling van tijdelijk personeel. Dit en ook het voorkomen van 3 ongevallen en een paar ziektegevallen veroorzaakte nog al eens last. Gebouwen, terreinen, enz. De gebouwen ondergingen het gewone onderhoud. Wegens stormen aan het eind van het jaar werden vele dakpannen beschadigd. Tengevolge van den brand van de olieslagerij van de firma Kingma en Co. moesten bet pfdak boven de regeneratieplaats en het dak Drukking, De automatische regulateur werkt zonder stoornis en onderhield geregeld in het centrum der stad een gelijkmatige drukking van 38 m.M.; aan den uitlaat van den regulateur varieerde deze van 56 tot 40 m.M. De drukking in het buizennet, gedurende de uren van het grootste verbruik, blijkt uit het volgende staatje: Gasfabriek Lantaarn No. v u 21.759 677.950 M». Gasprijs. Deze bleef voor licht- en kookgas 7 ct., voor muntgas 8 ct. en voor industriegas 6 ct. per M3., met de reductie, vastgesteld bij raads besluit van 2 Mei 1912. Volgens deze rege ling werd over 1914 gerestitueerd f 113,72. De bijbetaling van munt gasverbruikers, die minder dan 180 M3. per jaar verbruikten, werd ditmaal niet geïnd. Straatverlichting Bijgeplaatst werd 1 kandelaber op het Heng- stepad met twee 2-pits invertlampen, waarvan 1 brander des nachts doorbrandt. De 2-pits invertlantaarn no. 110 op de Bölgerbrug werd vervangen door een lage druk sterklicht lan taarn van 300 k. De lantaarn no. 107 op de Appelmarkt werd eveneens vervangen door een 300 k. lamp. Het aantal lantaarns was aan het eind des jaars 151 met 167 branders, waarvan 31 hangend, 165 staand gloeilicht en 2 vleer muisbranders. Om 11,15 worden 68 lantaarn lichten gebluscht, deze branden ook alleen gedurende 9 maanden van het jaar, welke termijn dit jaar tot 6 maanden is beperkt; de overige lichten branden tot zonsopgang. In het begin van het jaar werden nog 116 lantaarns van Gafeg automaten voorzien, zoo dat vanaf 1 Februari de geheele straatver lichting automatisch aangestoken en ge bluscht wordt. De besparing aan gas, kousjes en glazen is over dit jaar reeds merkbaar, terwijl het groote voordeel dat de verlichting naar de weersgesteldheid geregeld kan worden, voortdurend blijkt. De apparaten function- neeren goed, het aantal dat weigerde bedroeg over het geheele jaar 1,2 °/0. Het gebruik aan gas voor de P. V. werd geraamd op 47.100 M3., terwijl 1374 kousjes en 62 glazen werden geplaatst, d.i. per brazn- der aan kousjes 8,2 en aan glazen 0,4. De kosten van aansteken en blusscben be droegen over 1914: f 223.25. Door de ge meente werd voor de straatverlichting ver goed een som van f 3.500, Financieel Overzicht. Uit de Verlies- en Winstrekening blijkt, dat na afschrijving van f 6.500,en na be taling van f 3.940,aan rente en f 1.000, verplichte recognitie aan de Gemeente nog een netto winst overblijft van f 6.848,455. Hiervan wordt, ingevolge de verordening, de helft uitgekeerd aan de Gemeente en de andere helft komt ten goede aan het Reserve fonds der Gasfabriek. Hoofdzakelijk tengevolge van den grooten voorraad kolen op 31 December 1914 is de inventaris f 5.866,98 hooger dan op 31 Dec. 1913. Door dezen abnormalen toestand wordt het kassaldo van het Reservefonds op 31 December 1913 ad f 6.083,66 verminderd met: le. verschil van meer dere inventariswaar de f 5.866,98 en halve netto winst - 3.424,23 f 2.442,75 2e. aanschaffing lan- taarnautomaten - 2.119,25 Totaal f 4.562,— terwijl het is vermeer derd met de rente van het belegd Reserve fonds 1, Langebrug 75, Sneekerweg 78, Cnossenlaan 84, Turfkade 106, Marktplein 135, Trekweg 139, Harlingerstraat 39 Gasverbruik. Totaal werden afgeleverd 677.950 M3. gas, waarvan werden verbruikt door: 591.431 M3. of 87,24 0/0 0,89 6,95 De Commissie voor Werkverschaffing 1915 heeft in overleg met de Vereeniging „Tessel- schade” in Bolsward een 8ub-commissie opge richt die zich belast met aan Vrouwen, die door de tijdsomstandigheden eene bijverdien ste zoeken, gelegenheid te geven sokken voor militairen te breien tegen een werkloon van 50 cts. per paar, de benoodigde wol wordt verstrekt; nette afwerking vereischte. Zij die daarvoor in aanmerking wenschen te komen gelieven zich vóór 15 April a. s. ’s morgens van elf tot twaalf uur en ’s avonds van half zeven tot zeven uur aan te melden bij de secretaresse. Bolswardsche Courant. H V u H H II II u II u II H H U n u n u u u s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1