Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1 I- I I I 54ste Jaargang. No. 30. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1915. 'c- a r ui Donderdag 15 April. I -j Voor het Kantongerecht. BINNENLAND. VOOR A fzonderlijke Jy ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Deze week een reeds ge- opgenotnen. Jl V een eigenaar- merkt hierbij nog op, dat bij herhaaldelijk klachten ontvangt over het vernielen der wegen wegens het rijden met te zware vrachten. Hij zal voor dergelijke overtredingen niet een lichte boete eischen. S. S. T. te Arum, reed 6 Maart, ’s avonds 7 uur op een fiets zonder licht. Bekl. bekent. Zijn lamp wilde niet branden, en omdat hij op tijd thuis moest zijn, had bij ’t maar even gewaagd. Eisch f 1 of 1 dag. Bekl. vindt dit nog al veel, doch de heer Ambtenaar antwoordt, dat het al heel laag is en hij dus wel dubbel tevreden mag ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. en schriesen, Zitting van Vrijdag 9 April 1915. Deze zitting werd gepresideerd door den waar- nemenden Kantonrechter, den heer II. Eisma, alhier. Daar sedert de mobilisatie de Griffier in militairen dienst is, wordt diens functie waargenomen door den heer F. Bruinsma, alhier. Als ik er nu nog bij voeg dat de Brigadier wegens ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zijn, dan waren bij deze zitting slechts twee der functionarissen echt, n.l. de heer Ambtenaar van ’t Openbaar Ministerie en de Deurwaarder. Bij deze zitting waren, gelijk wij dat in de laatste tijden al meer hebben opgemerkt, weer heel weinig beklaagden aanwezig om zich te verdedigen tegen de aanklacht. Nadat eenige kinderzaken in gesloten zitting waren behan deld. kwam in het openbaar het eerst aan de orde de zaak tegen J. Y. en J. v. S. te Witmarsum. De eerste reed 11 Maart op zijn rijwiel door het dorp en de ander stond achter bij hem op. De politie-verordening van Wonseradeel verbiedt dit bij art. 76a en toen een agent het tweetal zag aankomen, «waren ze er bij.” De le beklaagde bekent dat de andere bij hem op de fiets zat, maar zoo geeft hij te kennen, de fiets is er expres op gemaakt om zware vrachten te vervoeren. De fiets kon het dus best houden. Deze beklaagde scheen dus te meenen dat de verordening in 't leven is geroepen in het belang der fietsen, en zijn kar er goed tegen kon. De andere bekent ook dat hij een eindje meereed. Zij wisten wel dat het niet mocht. Eisch: voor den len bekl. f 1 boete of 1 dag hechtenis. Voor den 2en bekl. (nog geen 16 jaar) teruggave aan de ouders zonder straf. Het 2de behandelde geval betrof een 3 tal jongens van Bolsward, althans op 1 Maart toen de overtreding werd begaan. De beklaagden behooren tot de vlottende bevolking, want ze wonen in woonscheepjes, en 1 er van was niet voor de dagvaarding te benaderen, wijl zijn tegenwoordige verblijfplaats onbekend is. Het betrof D. v. D. en R. v. d. S. te Bols ward en dan de onopgespoorde J. Z. Deze waren 1 Maart in het plantsoen bij de Sint Janspoort met steenen aan het pik bossen, toen er een agent aankwam. De jongens gingen aan den haal, doch de agent wist ze aan hun woning later wel te vinden. De twee verschenen knapen, die eerst ont kend hadden over de grasperken te hebben geloopen, bekennen nu bij de zitting hun euveldaad, echter v. d. S. beweert dat hij niet wist dat ze niet even op het gras mochten komen. Als de steenen, waar ze mee speelden, van het pad dwaalden, moesten zij ze toch even ophalen. Dat ze zoo hard wegliepen, toen ze den agent zagen, kwam denkelijk alleen voort uit een vrees voor de gladde knoopen. De le bekl. die al eens gewaarschuwd was, bekent dan ook dat hij wel wist, dat ze daar niet mochten spelen. Eisch: voor den len bekl. f 1 boete of 7 dagen tuchtschool, voor de beide anderen, die jonger zijn, teruggave aan de ouders. Nu kwam voor: B. v. d. PI. te Wommels, melkrijder, die onder het beheer van Bürg- werd op den kunstweg is aangetroffen met te veel melkbussen op den wagen. Bekl. bekent dat er 25 kannen van 40 liter en 3 kannen van 30 liter op den wagen waren, doch hij had niet te veel melk. Er waren verscheidene kannen bij, die slechts half gevuld waren. Zijn hoofdbezwaar echter is dat hij meent niet in Wonseradeel bekeurd te zijn, en dus ook geen procesverbaal op grond der verordening van Wonseradeel tegen hem kon worden opgemaakt. De agent, die hem bekeurde, geeft op de kaart de plaats aan, waar hij de overtreding constateerde. De weg is daar wel in onder houd bij de gemeente Hennaarderadee], doch het behoort nog onder het ressort Burgwerd. Verder wordt aan bekl. beduid, dat de bekeuring berust op grond van art. 39 van ’t provinciaal reglement, en er dus geen reden is dat zijn terechtstaan niet rechtsgeldig is, want al ware het ook een andere gemeente, dat doet er niet toe, want Hennaarderadeel behoort ook tot het ressort van dit kanton gerecht, en niet de aanwezige melk, maar de inhoudsgrootte der kannen komt in aanmer king. Deze beklaagde mocht niet boven de 800 liter vervoeren. Eisch f 5 of 3 dagen. De heer Ambtenaar gesteld, zijn. W. B. te Lollum reed 15 Febr. bij het dorp Lollum op de fiets, terwijl hij een kind vóór zich op de stuurstang had zitten. Bekl. bekent dat hij buiten het dorp wel op de fiets reed, doch met zijn jongetje aan de hand het heele dorp door heeft geloopen. Toen hij het dorp door was, ging hij weer op de fiets en nam den jongen vóór zich. De politieverordening van Wonseradeel ver biedt in de bebouwde kom het rijden van meer personen op de fiets, dan waarvoor dat rijwiel bestemd is. Onder bebouwde kom wordt verstaan elke huizengroep die niet meer dan 100 meter van elkaar verwijderd staan. Beklaagde erkent dat er nog 4 huizen builen aan een kant van den weg staan, en die staan geen 100 meter van elkaar. Hij meende dat de bebouwde kom ophoudt waar geen dubbele huizenrij meer staat. De heer Ambtenaar acht de overtreding bewezen, maar rekening houdende met de omstandigheden zal hij de lichtste straf eischen, n.l. f 0.50 of 1 dag. Alle overige strafzaken werden bij verstek behandeld. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen. a j lossing van deze kwestie een zeer moeilijke, temeer waar de winst der gasfabriek ook aanmerkelijk minder zal opbrengen, dan in normale omstandigheden kon worden ver wacht. N. Harl. Ct. Facantie op het water. De directeur der Zeevaartschool in het Zeevaarthuis, te A’dam de heer P. Tjebbes heeft ’n aardig plan, ’n plan, dat als’tuitgevoerd wordt, er toe kan medewerken om onze jongens meer dan tot nu toe thuis te doen raken op het water, het element, dat van zoo groot belang is voor onze welvaart, voor ons volks bestaan, zelfs voor onze verdediging. Varen en welvaren is voor ons noodig, varen op de zee zoowel als op de kleine wateren die behooren tot ons inundatie-stelsel. Omgaan met boot, zeil en roeiriem is voor een Hollandschen jongen een buitengewoon nuttig iets. En vandaar dat wij, vooral nu er wel geen of weinig vacantiekampen zullen worden gehouden, het denkbeeld van den heer Tjebbes gaarne meer bekend maken. Hij schrijft dan «In de groote vacantie, na 1 Augustus, wil ik in Gaasterland nabij het Slotermeer een groot kamp organiseeren voor 100 a 150 jongens en daaraan verbinden een vloot van 15 a 20 vaartuigen van diverse tuigage. Deel nemers zullen zijn die leerlingen van Zeevaart scholen, Hoogere Burgerscholen, Gymnasia e. d., die zich aanmelden, den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt en goed kunnen zwemmen. Allerlei oefeningen en tochten op de Friesche Meren zullen worden ondernomen, afgewisseld door fietstochten en marschen in Gaasterland en door verschillende soorten sport te water en te landeen en ander natuurlijk onder deskundige leiding en toezicht. Geslapen wordt hoofdzakelijk in de tenten van het kamp en gedeeltelijk op de daarvoor geschikte vaartuigen, welke in de nabijheid van het kamp verankerd worden. Alle voor komende werkzaamheden worden door de jongens zelf verricht, terwijl voor het koken van een degelijken pot een scheepskok wordt geëngageerd. Op een mooie.n dag in begin Augustus kiest de vloot zee en stevent van Amsterdam over de Zuiderzee naar het paradijs voor de zeilsport, naar Friesland’s merenrijk (bij minder goede gelegenheid gaat de route binnendoor). De kosten van het kamp worden over de deelnemers omgeslagen en kunnen bij flinke deelneming niet hoog worden, terwijl leerlingen van Zeevaartscholen reductie genieten en bij gebleken geschiktheid worden aangesteld tot bootmansmaat. Comman danten der vaartuigen zijn natuurlijk menscben van het vak van rijperen leeftijd, om ge waagde experimenten onmiddellijk te onder drukken. Bevaren stuurlieden, bekwaam in ’t sloepzeilen, kunnen zich daartoe aanmelden”. «Zij, die willen medewerken aan het wel slagen van het plan door materieelen, finan- cieelen of moreelen steun, gelieven daarvan mededeeling te doen aan steller dezesde kosten per deelnemer worden daardoor minder zoodat de deelnemers uit breeder kring kunnen worden betrokken”. Alg. H. De «V. Ct. schrijft: Een stadgenoot, die juist van een uitstapje naar Dusseldorp is teruggekeerd, was zoo vriendelijk ons omtrent de toestanden aldaar en de heerschende stemming eenige bijzonder heden mee te deelen. Voor zijn pleizier begeve men zich voor- loopig nog niet op reis. Behalve dat de tijds omstandigheden er niet naar zijn, om aan pleizierreisjes te denken, is het ook zeer aan twijfel onderhevig of men wel over de grens gelaten zou worden zonder bepaald doel, waaruit de noodzakelijkheid van de reis blijkt. Onze stadgenoot heeft daarvan de ervaring opgedaan. Hij moest beginnen met zich de extra-uitgave van ruim f 10 voor een pas te getroosten. Aan de grens gekomen, ver sperden hem twee Duitsche soldaten den weg, aan wie hij zijn pas moest vertoonen, waarna hij in een vertrek werd geleid, waar de eigen lijke ondervraging plaats had. Aan een van de daar aanwezige beambten moest hij zijn naam, leeftijd eu qualiteit opgeven, meedeelen waar hij heen ging en wat hij in Duitsch- land kwam doen. Vervolgens werd hij naar een tweeden beambte geleid, die hem zijn handteekening liet schrijven, naar een derden, die hem fouilleerde, naar een vierden, die het onderzoek weer van voren af aan begon. Op zijn terugweg moest hij andermaal onder het Caudijnsche juk, onderging dezelfde ondervragingen en onderzoekingen aan den lijve en mocht zich vergewissen, dat letterlijk niets aan de aandacht van de grenswachters ontging. Andermaal ondervroeg men hem ook naar zijn leeftijd en toen hij opgaf 51 jaar, maakte men hem opmerkzaam, dat dit niet klopte met zijn opgaaf bij zijn heenreis hij had toen 50 jaar gezegd. Zeer juist, gaf hij ten antwoord, maar ik ben ook in dien tijd jarig geweest 1 Onze vriend had zich bijzonder geïnteres seerd voor het vraagstuk van de voeding bij onze Duitsche naburen. In de eerste plaats wat betreft het voorname artikel brood. De qualiteit daarvan was eerst zeer slecht geweest het gebruik van het nood brood ging gepaard met maagbezwaren. Maar het was nu beter, althans voldoende. Het brood, samengesteld uit een mengsel van tarwe- of roggemeel met aardappelmeel, was goed verteerbaar. Wie niet genoeg aan zijn broodrantsoen heeft, kan dit aanvullen met koek of aardappelen, van het laatste zooveel dat dit zelfs wordt aan bevolen. De levensmiddelen zijn overigens niet duur der dan hier te lande. De suiker is hier, uiteraard van wege den accijns, duurder. Zij kost in Duitschland 26 Pf. Busgroenten zijn er vooralsnog overvloedig. Het vet is er tweemaal duurder. Petroleum is er abso luut niet meer te krijgen. Op onzen landgenoot maakte het levendige verkeer van militairen en hun alomtegen woordigheid grooten indruk. De kazernes te Dusseldorp waren overvol, zelfs in de dorpen waren er ingekwartierd. De lichting 1915 was nog niet opgeroepen. Het aantal mili tairen was daar in de omgeving zelfs zoo groot, dat hun om beurten 4 weken verlof werd gegeven. Ook trof hem het aantal auto’s. Hij zag een trein met meer dan 190 auto’s in de veldgrauwe kleur naar het front vertrekken. De benzine was zoo goed als uitgeput, maar men had een surrogaat gemaakt, dat even goed was. De verkoop van spiritualiën is van 10 uur ’s morgens tot 7 uur ’s avonds verboden en in drankwinkels zijn zij niet meer te krijgen. Bier daarentegen was er overvloedig. Het mondaine leven gaat geregeld zijn gang; café’s, schouwburgen, kino’s werden druk bezocht en het verkeer is zoo druk, dat de trams overvol zijn en men zich ook op de spoorwegen vaak met een staanplaats of een plaats in een andere klasse moet behelpen. Een scherp toezicht wordt overigens ge houden op het verbruik van levensmiddelen. Wie betrapt wordt op verkwisting of ver- morsing van proviand, krijgt gevangenisstraf. Karren van de O. R. gaan dagelijks langs de huizen tot het zuinig ophalen van groen- tenafval, aardappelschillen enz. Van enthousiasme is niet veel meer te be speuren alleen komt dit nog tot uiting bij het vertrek van treinen met soldaten naar het front, wat onze stadgenoot bijwoonde. Hij stond toen te kijken van de prachtige uitrusting, inzonderheid ook wat het schoeisel betreft. De kerels hadden stevels aan met dubbele zolen en spijkers en bovendien nog twee paar laarzen op den ransel. De Duitscher twijfelt niet aan den goeden uitslag en blijft overvloedig zijn Liebesgaben offeren, ook voor de achtergeblevenen. Ziedaar den totaalindruk van onzen stad genoot voor zoover het de omgeving van Dusseldorp betreft. Jacht op smokkelaars. De boerenbond te Netterden heeft besloten met alle kracht de smokkelarij in deze gemeente tegen te gaan. Daartoe looft zij premie’s uit voor eiken smokkelaar, die in haar gebied wordt gesnapt. Voor de veroordeeling van een paardensmokkelaar wordt f 20 betaald, voor het aanbrengen van een smokkelaar in voedermiddelen en andere artikelen f 5. Tevens zullen deze personen van ’t lidmaatschap van den Bond ontzet worden. Arnh. Ct. Paardendief stal. Te Susteren deed zich weer dige paardendiefstal voor. Een landbouwer verrichtte met zijn paard veldarbeid; hij werd geroepen om in de nabijheid te gaan kijken naar zijn kudde schapen. De landbouwer bond het paard vast, doch toen hij terug keerde zag hij nog juist, dat zijn paard werd weggevoerd in de richting van de Duitsche grens. Het paard bereikte veilig met den dief het //grosze Vaterland,” zegt de Tel, Witmarsum, 11 April. Vijf weken geleden kreeg de schippersknecht van Gebr. de Jong een beet van een hond. Dat is toen wel erg aangekomen. De persoon toch kan nog altijd niets verrichten en moet met behulp van stokken loopen. Tietjerksteradeel, 9 April, is ten gemeentehuize alhier trouwd paar in... ondertrouw Twee jaar geleden waren deze lieden in Amerika getrouwd, doch thans wordt dit huwelijk volgens de Nederlandsche huwelijks wet voltrokken. Wij maakten de opmerking: dat het toch ook weer een heel voorrecht was. Zij mochten nu nog eens bruiloft vieren. Scharsterbrug 12 April. Naar wij ver nemen, heeft de Firma E. A. de Boer Zonen te Joure haar zuivelbedrijf overgedaan aan de fabriek „Hollandia” alhier, waardoor de werk zaamheid dier fabriek in den vervolge eene belangrijke uitbreiding zal ondergaan. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 13 April. Aan onze eierenmarkt werden heden ongeveer 4000 kievitseieren aangevoerd, terwijl bij de firma v. d. Werf in «de Drie Friezen” een gelijk getal bin nenkwam. Alhoewel bij de opening der markt werd voorgesteld 8 cent uit te keeren, begreep men toch spoedig, dat dit cijfer niet door den beugel kon, waarom 11 tot 13 cent is uit gekeerd. Bonte eieren, o.a. tjirken waren er nog maar enkele. Lemmer, 10 April. De Gebr. Visser van Woudsend, zich met een zeilboot op de Lem- sterbrekken bevindende, werden door een ruk wind overvallen, waardoor hun vaartuig om sloeg en beiden te water geraakten. Gelukkig zag de in de nabijheid wonende sluiswachter P. Hofman het gevaar, waarin de drenkelingen verkeerden, spoedde met zijn boot hun te hulp en wist beiden nog juist bijtijds te redden. N. Sn. Ct. De oorlogstoestand doet zich nog voort durend gevoelen wat de drukte in het scheep vaartbedrijf te Harlingen aangaat. Hoewel nog nu en dan booten binnenkomen en er in elk geval nog iets in de havens te doen is, kan het verkeer niet vergeleken worden met dat van vroegere jaren. De ontvangsten der gemeente zijn dan ook aanzienlijk gedaald en zullen voorloopig ook wel niet toenemen. Voor het bestuur der gemeente is de op- Bolswardsche Courant 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1