Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. i I I I 54ste Jaargang. 1915. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 31. I. FOCKE S. KLEIN, Harlingen. Si a Zondag 18 April. ft BINNENLAND. „DE KATWIJK.’’ t INGEZONDEN. VOOR Afzonderlijke Vrouwenbeweging. i April 1915. I prijsgerechten de zaak op de het en ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. I ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 Internationaal Congres van Vrouwen op 28, 29, 30 April te Den Haag. Op verzoek van Engelsche, Belgische en Duitsche vrouwen hebben de Hollandsche vrouwen zich bereid verklaard, alles voor te bereiden voor een internationaal congres, alwaar de vrouwen uit de verschillende landen, ook uit de oorlogvoerende, haar protest zullen kunnen doen hooren tegen den oorlog. Daar zullen vrouwen van ver schillende nationaliteiten, wier regeeringen elkaar den oorlog hebben verklaard, wier vaders, broeders, echtgenooten en zonen tegenover elkaar staan, terwijl van weers kanten de moordende kogels nedervallen, te zamen komen om te beraadslagen wat zij kunnen doen om dit vreeselijke te kunnen doen beëindigen, wat ze kunnen doen om in den vervolge dergelij ke onmetelijke rampen te kunnen voorkomen. Zeker zal er van deze samenkomst een kracht ten goede uitgaan; weer teruggekeerd in eigen land, zal zij bij haar kinderen geen haat aankweeken tegen den vijand, die nog jaren en jaren na zal werken; het is haar vergund, een blik te werpen binnen den gezichtskring der vrouwen van andere landen, ze heeft gezien en ge hoord dat in andere landen hetzelfde leed wordt gedragen, hetzelfde lijden wordt door gemaakt. Gemeenschappelijk gedragen leed vereent en verbroedertlaten wij hopen, dat op het a.s. congres de band tusschen de vrouwen van de verschillende landen nauwer wordt aangehaald, dat aldaar het eerste steentje wordt gelegd voor eene verbroedering van de nationaliteiten die toch weer komen moet, dat aldaar het begin van de brug worde gemaakt die de verschillende landen toch eens weer moet vereenigen. Moge de toon hoog zijn van het congres, mogen de vrouwen toonen, dat zij nog met waardeering en sympathie kunnen samen werken, mogen zij toonen dat zij internatio naal gevoelen hoe groot ook de vereering voor eigen vaderland zij. En mogen ter ontvangst van de buitenlandsche vrouwen, tallooze vrouwen uit Nederland in den Haag aanwezig zijn om sympathie te betuigen met het streven van de vrouwen, om te doen wat ze kunnen tegen den oorlog, vóór den vrede. Mogen van tallooze vereenigingen telegraphische adhaesiebetuigingen inkomen op het congres, om te toonen, dat er dui zenden oogen gericht zijn op ’t resultaat van deze vrouwen-samenkomst, dat er duizenden zijn die hopen en vertrouwen dat ook de stem van haar, die zeker niet het minste deel ontvangen van oorlogsellende en oor logsleed, gehoord en begrepen moge worden. In Friesland liggen vele lijsten ter teekening; welnu, helpt ook gij die dit leest, mee met uw naam en uwe bijdrage, hoe klein ook, om de sympathiebetuiging van de Neder- landsche vrouwen grootsch te maken. Geen vrouw verzuime hieraan mee te werken, ’t is haar plicht te protesteeren tegen den oorlog, voor den vrede. Het Congres wordt gehouden in den Haag op 28, 29 en 30 April; voor eene bijdrage krachtig voor de rechten der neutrale vaart Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 ct. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. THEEHANDEL Voor weerverkoopers verkrijgbaar: Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. u Makkum bij W. v. d. GOOT. Witmarsum, 15 April. Hedenmorgen ge raakte de 13-jarige D. H. alhier met paard en wagen op hol. Hij bekwam een ernstige hoofdwonde, bezeerde een schouder en brak 1 a 2 ribben. Wonseradeel, 15 April. In de vorige maand werden hier meer kieviten opgemerkt dan andere jaren, maar wegens het gure weer zijn ze naar hoogere streken getrokken. Be- roepseierzoekers kunnen hier geen daghuur meer maken, ook al omdat de prijs der eieren lager is dan andere jaren. Eierzoekers klagen er ook over dat de eendeneieren dit jaar zoo vroeg //fól” zijn. Vele eenden broeden reeds. Westergo, 15 April. Nu het weer iets gunstiger wordt en de grond af- en opdroogt, komen er handen te kort op akker en wei. Veel boerenwerk is achterstallig en op de bouwgronden was er tot heden niets gedaan. De drogere periode luidt intusschen in met vrij strenge nachtvorsten, die vroegbloeiende ooftboomen ernstig bedreigen. Het vele werk heeft de loonen iets doen stijgen op het platte land, waar hooge zuivel- prijzen de boerenbeurzen spekken, zoodat deswege geen bezwaar behoeft te bestaan. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. van f 5,kan men lid worden, men ont vangt dan de verslagen van ’t congres thuis en kan, indien aanwezig, aan de discussies deelnemen en stemmen. Ook vereenigingen van vrouwen of gemengde vereenigingen kunnen afgevaardigden zenden tegen be taling van f 5, Voor f 3,-kan men bezoekster zijn, men heeft dan toegang tot de vergaderingen; dagkaarten kosten 1,Reeds geven vele vrouwen uit het buitenland zich als lid op en reeds meer dan 300 aanvragen kwamen uit ons land in voor ’t lidmaatschap. Vrij Friesland. Uit de nadere berichten omtrent de torpe- deering van z/de Katwijk” is thans, schrijft de N. R. Ct. het volgende duidelijk gewor den. Het schip is getorpedeerd uit een onderzeeër, onverhoeds, zonder dat de kom- mandant van de duikboot aau zijn daad eenige waarschuwing heeft doen voorafgaan, dus ook zonder dat hij zich op eenigerlei wijs van de nationaliteit van het schip, dat uiterlijk dui delijk als een Nederlandsch schip kenbaar was, nader vergewist had, om maar niet eens te spreken van de lading, bestaande, gelijk men weet, uit aan de Nederlandsche regeering geconsigneerde maïs dus buiten kijf geen contrabande. De mogelijkheid, die wij gisteren meenden nog open te moeten houden dat er een ge weldige blunder zou hebben plaats gehad, kan dus nu wel terzijde worden gesteld. //De Katwijk” is getorpedeerd in strijd met de gebruiken van den oorlog ter zee, en in strijd met de geldende regelen van volken recht. Zou de kommandant van de duikboot zelf hebben gevoeld, dat zijn ruwe daad het dag licht niet kon verdragen? De duikboot heeft haar nummer niet laten zien, noch haar vlag vertoond. Er is dus voor de nationaliteit van de onderzeëer geen bewijs. Men kan daarnaar slechts gissen, hetgeen, trouwens na de gebeurtenissen van den laatsten tijd niet moeilijk is. De Nederlandsche regeering zal zeker niet nalaten, omtrent de nationaliteit van de duik boot, die de vernieling van »de Katwijk” voor hare rekening heeft genomen, zekerheid te erlangen. Wij vertrouwen, dat de regee ring, tot wier zeemacht de onderzeëer be hoort, zich niet zal willen verschuilen, en rondborstig hare verplichting tot vergoeding van de geleden moreele en materiëele schade zal aanvaarden. Eenigen tijd geleden zijn hier te lande luchtvaartuigen gezien, koersende over ons land, en dus onze onzijdigheid schendend. De inlichtingen daarover door onze regeering in de oorlogvoerende landen ingewonnen hebben toen geen resultaat opge leverd. Geen der oorlogvoerenden heeft de fout willen belijden. Zoodat wij het maar hebben moeten beschouwen, alsof er een ge zichtsbedrog plaats bad gehad. Daarvan kan in dit geval geen sprake zijn. Het feit valt bij geen mogelijkheid te ont kennen, en men mag verwachten, dat de dader zich niet opnieuw schuil houden zal. Ook is er geen aanleiding voor en andere expedienten, om lange baan te schuiven. In de Nederlandsche memorie van 12 Febr., het antwoord op de Duitsche aankondiging van den duikbootenoorlog, heeft onze minister van buitenlandsche zaken in het licht ge steld, dat onzerzijds bij de Engelsche regee ring bedenkingen waren uiteengezet tegen misbruik door Engelsche handelsvaartuigen van de Nederlandsche vlag. //Die weder rechtelijke praktijk vervolgt dan de memorie doet niets af aan de verantwoor delijkheid van de Keizerlijke Regeering, aan gezien onderzoek naar bet schip, voordat het genomen of vernietigd wordt, een plicht is, waaraan de oorlogvoerende zich niet kan onttrekken. Indien het plaats greep, dat een Nederlandsch schip slachtoffer werd van eene vergissing van de zijde der Duitsche wapen macht, zou de verantwoordelijkheid daarvoor op de Keizerlijke Regeering vallen.” In deze zinsnede is wie ook de dader in dit geval moge zijn het juiste stand punt onberispelijk aangegeven. Het lijdt dan ook geen twijfel, dat onze regeering Sneek, 15 April. Onze zeilclub (8. Z. C.) heeft eergisteren haar jaarvergadering ge houden. De vereeniging telt thans 90 leden, de zeilvloot een 50 vaartuigen. De rekening van den Penningmeester sloot met een batig saldo van fl2],908. Als bestuurslid werd herkozen de heer H. v. d. Zee, en gekozen (vac. Hofstra) de heer K. Vrolijk Fz. Over ’t vaststellen van het programma voor de a.s. te houden zeiltochten enz. was men T spoedig eens. Joure. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, is hier een kerkelijke kwestie ontstaan naar aanleiding van het beroep op Ds. Kiehl te Ritthem ter vervulling van de vacature Ds. v. d. Berg, omdat gehandeld schijnt tegen kerkelijke reglementen. Ds. Kiehl beeft hier n.l. vooraf z.g. op beroep gepreekt en dat mag een gevestigd predikant niet toegestaan worden. Dien behoort een deputatie uit het kiescollege in eigen gemeente te bezoeken. Enkel candidaten, omdat die nog geen ^eigen stoel” bezitten, mogen wel op beroep komen preeken. naar van (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. 21 April T uberculose-Bloemendag. L. S.! 21 April, de tuberculose-bloemendag van Nederland nadert weer. De besturen van de vereenigingen z,Het Groene Kruis” in Bolsward en Hennaardera- deel hebben besloten, het tuberculosebloempje weer ten verkoop aan te bieden, om van de opbrengst hunne patiënten te kunnen laten profiteeren van lighallen en ligtenten. Wij vertrouwen, dat aan de dames, die de bloempjes ten verkoop zullen aanbieden, even als vorige jaren weer dezelfde hartelijke ont vangst zal worden bereid en dat alle bloempjes verkocht zullen worden. De minimumprijs is 10 cent. Het is zeker overbodig, mede te deelen, dat hoogere giften zeer welkom zullen zijn. Telken jare zijn we door aanschaffing van meer ligtenten enz. meer geld noodig. //Eendracht maakt macht” zij ook thans ons aller leuze. De Besturen voornoemd D. TERHENNE, Voorzitter. F. van RINGH, Secretaresse. Ds. J. P. KLAARHAMER, Voorzitter. P. de VRIES Jz., Secretaris. Bolsward, 3 nu is het om de genoemde reden, ons werd verzekerd, dat de voorzitter het classicaal bestuur de betreffende stukken niet kan goedkeuren. In hooger instantie is of zal bij het Prov. Kerkbestuur uitspraak worden gevraagd. J ouster Crt. Belgische vluchtelingen aan het werk. Daar aan de Centrale Arbeidsbeurs gebleken is, dat in sommige gevallen Belgische vluchte lingen geplaatst worden in betrekkingen waar voor nog voldoende geschikte Nederlanders te vinden zijn, wordt het wenschelijk geacht er nog eens aan te herinneren, dat er nog zeer vele Nederlanders werkloos zijn en deze bij open betrekkingen, in het algemeen belang dienen voor te gaan. In verband hiermede kan worden mede gedeeld welke gedragslijn door de meeste Arbeidsbeurzen hier te lande gevolgd wordt, ten opzichte van Belgische vluchtelingen. Belgische arbeiders worden onder de na volgende voorwaarden geplaatst a. dat duidelijk gebleken zij, dat er geen geschikte Nederlandsche arbeidskrachten te vinden zijn, noch ter plaatse, noch door tusschenkomst der Centrale Arbeidsbeurs, elders in het land b. dat door hem niet gewerkt worde beneden het standaardloon, ter plaatse geldend c. dat de werkgever vooraf worde in gelicht omtrent de nationaliteit van den werk nemer d. dat deze werkgever worde verzocht de plaatsing slechts als tijdelijk te beschouwen met het oog op de kans, om de plaats zoo snel mogelijk door een Nederlandschen arbeider te doen bezetten. zal opkomen, nu zelfs van eene vergissing geen spraak is, doch door eene daad van verregaande roekeloosheid, of onverantwoorde lijke onachtzaamheid, de eerste regelen, om tot vernietiging van een neutraal schip te kunnen overgaan, zijn geschonden, en ook verder elk voorwendsel voor de vernieling van het schip ontbreekt. Noodig verweer. Het Alg. H. schrijft De aanval, in strijd met alle recht, in strijd met alle menschelijkheid door een Duitschen onderzeeër want het moet een Duitsche duikboot geweest zijn op het Nederlandsche schip ^Katwijk” gedaan, waar door de levens der opvarenden in groot gevaar gebracht werden en met het schip de lading, voor de voeding van ons volk noodzakelijk, werd vernietigd, is een aanval op Nederland, is een onvriendelijke daad, die ons het volle recht zou geven het zwaard te trekken en ons te scharen aan de zijde van de tegen standers van Duitscbland. Wij zullen ons naar aanleiding van deze uiting van geringschatting voor onze vlag, ons volk, onze weermacht waarschijnlijk niet in den strijd mengen. En, wij zeiden het vroeger reeds, de Duitsche regeering moet wel de vaste overtuiging hebben wat er ook gebeurt, wat wij ook doen, zoo wij slechts niet Nederlandsch gebied met onze troepen betreden, zal Nederland zijne neutraliteit hand haven. Elke aanval op Nederlandsche onder danen, op Nederlandsch eigendom, zal worden gedragen. Het is zeker te betreuren, dat onze innige wensch om buiten den oorlog te blijven, die uitwerking op onze Duitsche buren heeft gehad. En wij zijn overtuigd, dat de Duitsche regeering toch een niet geheel juisten indruk ontvangen heeft. Zeker, wij wenschen buiten den strijd te blijven, wij zullen veel verdragen, veel lijden en verduren om niet onze zonen mede in den verschrikkelijken krijg te zenden. Maar het offer, dat wij aldus brengen, zou te groot kunnen zijn, zoo de naburige landen de overtuiging gekregen, dat Nederland zich haast alles, zich elke vernedering, elke rechts verkrachting zal laten welgevallen en zij bij hunne handelingen ten onzen opzichte daar mede rekening hielden, zou de vrede te duur gekocht kunnen zijn. De geschiedenis is er om. het te bewijzen zelden hebben onze voorouders het betreurd dat zij voor hun goed recht gestreden hebben, en bitter zijn de gevolgen geweest van lankmoedig verdragen van aanvallen vernederingen. Wij twijfelen er niet aan of de regeering zal een middel weten te vinden om te toonen dat wij een vernietigingsoorlog tegen onze handelsvloot niet lijdzaam willen aanvaarden. En dat, wil de Duitsche regeering niet snel en goed schadevergoeding voor de weder rechtelijk vernietigde goederen geven, wij b.v. de gelegenheid zullen vinden op Duitsch eigendom die schade te verhalen. BolswanLsclie Courant I T B 1 En WOMHELS,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1