Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. t F F E r I ■I I r II f Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 32. 54ste Jaargang. 1915. I K y DE ONAANGENAME WERKELIJKHEID. Donderdag 22 April. UIT DE PERS. BINNENLAND. I I F L I I I r. i VOOR Afzonderlijke f6.105, voor ver- met het opmaken van den H. O. Sneek, 20 April. Het weekblad De Fakkel schrijft 50 Cts. Vervolgens naar plaatsruimte. dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. in bloei ware tege- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. particulieren. er nog weinig; prijs Men meldt 17 April: De aanvoer van steenkolen uit Duitschland langs hier, neemt weder toe, niet alleen wat betreft de hoeveelheid, doch ook de kwaliteit wordt beter. Tot dusver werden de kolen in Emden door de marine-autoriteiten gekeurd. Werden de kolen niet voor de marine geschikt geacht, dan werden ze voor den uitvoer toe gelaten. Gisteren kwamen hier evenwel van Herne drie schepen binnen met betere soort, terwijl nog twee groote geladen lichters in Emden voor vertrek gereed liggen, bestemd voor Groningen. Onze Raad vergaderde uur ter behandeling van van ’t D.B. inzake betalingen maar toch gelukkig gevolg een algemeene keuring dergelijke luxe kan immers einden besteed worden! Sleenkolenaanvoer aan de Tel. uit Delfzijl d.d. bezwaren worden. Zelfs nu nog zijn van de S. D. A. P. die bestuur vragen toch zoo doen wat de minister voorstelt; de digen lezen Het Volk mogelijk niet Kan actie zou eens maatregelen klaar En moet men in ieder geval niet dankbaar zijn dat de goede bedoeling van Minister Posthuma ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 10 Cts. per regel. Overigens Het bureau van Minister Posthuma is uitgegleden met den voet. Reeds bij zijn eerste optreden in hel Parlement bleek dat hij zich vooral zou be ijveren het zoovelen mogelijk naar den zin te maken. Zijn manier van zich in het publieke leven te bewegen, zijn zakelijkheid, zijn breed heid, maken hem dat vrij gemakkelijk. Het is in een Minister een goede eigenschap, meegaandheid, en al heel gauw werd hij door sommigen, die van Minister Treub’s on verzettelijkheid wat te veel last naar hun zin hadden ondervonden, dan ook met lof tegen over dien voorganger gesteld. Dat heeft misschien zijn overigens goede kwaliteit doen woekeren over zijn ministeriëele bedachtzaam heid, en hem de circulaire aan de burge meesters doen uitvaardigen, die hem nu reeds zooveel verdriet berokkende. Wij hebben dadelijk met eenigeverwondering het geval aangezien, maar begrijpende dat de zaak onuitvoerbaar zou blijken, en ons in dezen tijd indien eenigszins mogelijk van critiek op het regeeringsbeleid onthoudend, hebben wij gerustelijk den loop van zaken afgewacht. Wij hadden en hebben nog de meest stellige overtuiging dat de Minister in gemoede meende, dat tegemoetkoming aan de socialistische wenschen goed en mogelijk was, en dat hij niet anders bedoelde dan te bereiken wat hij in zijn circulaire voorstelde: de gemeenten die op zijn voorstel zouden ingaan, voor de helft op rijkskosten in staat levensmiddelen tegen verlaagde on- en minvermogenden uit te aan de aanwezigen uitleg en de verschillende monsters, welke demonstratie met aandacht werd ge volgd. N. Harl. Crt. Kieviten. Mantgum, 19 April. Het aantal kieviten neemt in deze omstreken steeds af. Geheele streken, waar deze steltlooper vroeger algemeen voorkwam, herbergen nu slechts een enkel paar, of zijn er geheel van verstoken. Het aantal geraapte eieren vermindert zoodoende ieder voorjaar. Toch blijkt uit de markt berichten, dat over geheel Friesland niet veel minder eieren worden gevonden dan voorheen, zoodat het voor de hand ligt te veronderstellen, dat de hoogere kleistreken door deze vogels worden verlaten om hun broedplaatsen te vestigen in de lager gelegen weidestreken onzer provincie. Winschoten, 20 April. De burgemeesters uit ’t Oldambt verklaarden het denkbeeld van Minister Posthuma, betreffende de beschik baarstelling van levensmiddelen voor on- en minvermogenden, zooals dit is voorgesteld in zijn bekende circulaire aan de burgemeesters, voor onuitvoerbaar. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Heerenveen. Onze plaatsgenoot, de be kende Nederlandsche bas-zanger, de heer Johan Schmier, is per auto uit Leiden, waar hij een uitvoering medemaakte, ernstig on gesteld naar hier vervoerd. Naar wij nader vernemen had hij een wondje aan den voet, waarna bloedvergiftiging zich voordeed. De toestand verergerde dermate dat hem de laatste H. Sacramenten zijn toegediend. 0. N. Witmarsum. 20 April. Maandag trad de verordening in werking, volgens welke het gewicht van het wittebrood bepaald is op 1/2 K.G. a 14 cts., het kleinbrood op t/2 ons. Eenige bakkers hadden zich nog niet aan de bepalingen gehouden en kregen de Sneek, 19 April. De veldwachter Van der G. van Nijland, riep gisterenavond 10 uur een fietsrijder van hier, monteur de G. aan, wijl deze zonder licht reed. De wetsovertreder moest verbaliseerd worden. Toen de veldwachter de hand aan ’t achterwiel van den tweewieler sloeg, greep deze hem aan, gaf hem een sneê in den nek en aan het hoofd en nog een steek door de jas, die echter geen doel trof, wijl ’t mes de brieven- tasch van Van der G. raakte. Hedenmorgen stelde de gemeentepolitie alhier een onderzoek naar het gebeurde in, met het gevolg dat de 23-jarige monteur op last van den Commissaris van politie, van middag naar Leeuwarden werd getransporteerd en aldaar ter beschikking van den O. v. J. is gesteld. Sneek, 19 April, hedenmorgen 10 eenige voorstellen uit den post onvoorziene uitgaven en wijziging der begrooting van dit jaar. ’t Eerste voorstel betrof een post van wegens inbeslagneming van brood, dat bij verkoop ruim f 8.opbracht. Verder keurde de Raad goed het voorstel, om f 57.525 bij te dragen als evenredig aan deel in de kosten voor bevordering van elec- triciteitsvoorziening in de Gemeente. Eindelijk kwam de quintessens, f 4000 hooging van den hoofdelijken omslag. De Voorzitter deelde mee, dat die verhooging in de eerste plaats noodzakelijk was, wijl de uitgaven voor de gasfabriek de raming hadden overschreden. Vervolgens voor kosten van pensioen voor die ambtenaren, welke nog op pensioen moeten wachten. Eindelijk voor aanleg van straten (trottoirs) achter de Looxmastraat, en wijl men nog niet wist of de kermis door zal gaan, enz. Zonder hoofdelijke stemming werden alle voorstellen aangenomen. Daarna kwam de besloten vergadering aan de beurt, waarin de Raad zich bezig hield van het primitief kohier Heden werden hier aangevoerd bijna 12000 kievitseieren, die voor het grootste deel werden verhandeld voor 12 ct. per stuk. Het grootste deel der eieren was bestemd voor Bonte eieren waren 4 en 5 ct. Witmarsum, 20 April. Hedenmiddag viel het dochtertje van den heer P. bij den opslag te water. De heer E. Bakker van Bolsward begaf zich gekleed te water en smaakte het genoegen de drenkelinge op ’t droge te brengen. Harlingen. Maandagmiddag werd de ten toonstelling van vervalschte handelswaren, georganiseerd door de vereeniging „De Mid delstand,” geopend door den heer A. Meter, voorzitter der vereeniging, die met een kort woord de aanwezige autoriteiten en verdere belangstellenden het welkom toeriep, ben dankende voor hunne tegenwoordigheid. Spr. wees er op dat men niet veel fraais op deze tentoonstelling moet verwachten, daar alleen op duidelijke wijze de vervalschte waren zijn tentoongesteld. Bij nadere beschouwing zou men echter bemerken dat het tentoongestelde inderdaad de moeite waard is. Spr. hoopte dat bollekorven op order van de politie terug. Maar in den voormiddag werd vergunning gegeven het gebakken brood nog te verkoopen. De vischverkoop van gemeentewege gaat nog door en schijnt goed te voldoen. O. N. De stoomploeg aan het werk. Met de thans welhaast ten einde loopende kanalisatie van Westerwolde heeft de land- ontginning aldaar ongeveer gelijken tred ge houden. Alléén onder het Noorden van de gem. Vlagtwedde werd in de laatste 2 jaren voor ruim 1200 hectaren woesten grond van de voorgenomen ontginning kennis gegeven, ten einde den gebruikelijken vrijdom van grondbelasting gedurende de eerste 28 jaren te erlangen. Boerderijen verrijzen, fabrieken worden gesticht, de stoomploeg doorsnijdt gansche vlakten, die sedert overoude tijden woest lagen. Veengronden worden regelmatig aangelegd en bewerkt. Door een en ander is het aanzien van het geheele landschap veranderd. Honderden arbeidskrachten vinden werk neringen en bedrijven, kleiner en grooter, ontwikkelen zich en het is te verwachten, dat Westerwolde, als het eenmaal geheel in cultuur zal zijn gebracht, belangrijke bijdragen tot de graanschuren van het rijke en vruchtbare Groningerland zal leveren. Met het oog op de landopbrengst verwacht men voor de kanalisatie-maatschappij zelve, zoowel als voor de stoomtramlijn van „Oost- Groningen”, die het geheele landschap van Noord tot Zuid doorsnijdt een goede productiviteit. En voor den kunstmesthandel een hoogst belangrijk afzetgebied. N. v. d. D. Bij onze naburen. Een correspondent van het Alg. H. aan de Oostgrens schrijft: De geheele wol voorraad, welke in Duitsch land aanwezig is, d. w. z. alle wol, die sedert 1 October 1914 is geschoren of nog geschoren moet worden, onverschillig of deze zich nog op de schapen, bij de eigenaars dezer dieren of in opslagplaatsen bevindt, is thans op last der generale opperbevelhebbers in beslag ge nomen. Den 12en April j.l. heeft ’t ministerie van oorlog de bestemming dezer wol aange wezen. Het verbod van wederverkoop der in beslag genomen wol is in tfopverre gewijzigd, dat zij thans wel aan leveranciers voor het leger mag verkocht worden, maar ook aan dezen alleen. Vóór 1 Augustus a.s. moet de geheele wolvoorraad 1914/15 in Duitschland in eigendom aan de fabrikanten, die wollen goederen voor het leger fabriceeren, zijn over gegaan. Het dragen van wollen kousen e.d. door de burgerlijke bevolking zal dus wel spoedig tot de vrome wenschen behooren. Knoeierijen in den wolhandel zijn nu ook buitengesloten. ’t Is hier nog niet zoozeer de duurte als wel de schaarschte aan het eerste voedings middel, het brood, dat de burger- en minder- gegoede bevolking drukt. Trouwens, welk artikel gaat bij onze buren niet in prijs stijgen 1 Thans hebben weer alle aangesloten vereeni- gingen van den Rijn-Westfaalsche Bandijzer- Pletterij Bond c.s. bepaald, dat de prijzen van bandijzer met 10 mark per ton worden ver hoogd en gebracht op 150 mark per ton, ingaande 15 April; voor fijne blikwaren stijgt de prijs met 15 mark per ton. Alles een ge volg van de steeds duurder wordende werk krachten, zeggen de directies. De oorlogstijd is dus zeer zeker een dure tijd. Daarom, weg met overtollige weelde. Dat denken zeer zeker ook de spoorwegdirecties, daar ze de afzonderlijke hondencompartimenten in de treinen hebben afgeschaft, ’t Geld voor voor betere doel- te stellen prijzen aan deelen. Maar als wij die overtuiging, die stellige overtuiging, eens niet gehad hadden, hoe zouden wij dan Minister Posthuma's politieke handigheid bewonderd hebben. Men versta ons wel, niet ons er over hebben verheugd, want nood en zorgen van honderdduizenden behooren nimmer voorwerp van politieke handigheid te zijn. Maar bewonderd, zooals wij soms Dr. Kuyper’s of Mr. Troelstra’s handigheid bewonderen, ook als wij zelf de dupe ervan zijn. Immers, hoe kostelijke les brengt ’s ministers circulaire 1 Was zij niet gekomen, de socia listische leiders zouden, al dreigender, maat regelen hebben geëischt Om de „arbeiders” voor de gevolgen van de prijsstijging te be hoeden. De een in de naieve meening dat werkelijk ministers en parlementen iets tegen economische noodwendigheden vermogende ander met beter inzicht, maar juist in de wetenschap der onmogelijkheid van het ge vraagde een lang bruikbaar propaganda-middel aangrijpend. Het zou de economische resolutie van het Arnhemscbe congres be-meetingd zijn, en hoe brallende moties zouden de bourgeoisie in het aangezicht zijn geslingerd. En nu! Het bijna sociaal-democratische gemeentebestuur van de hoofdstad ziet zich verplicht in overleg met bijna „conservatieve” besturen als die van Rotterdam en Den Haag, aan den Minister te vertellen dat het niet kan, onmogelijk kan denk eens, iets in het belang van de arbeiders moet om finan- cieele redenen worden nagelatenen dat het technisch niet kan. En dat de minister verder maar eens moet probe.eren den menschen, maar uitsluitend op ’s rijks kosten, goedkoop wittebrood te geven. Wittebrood, omdat zij noodbrood niet blieven. Allerlei andere ge meentebesturen haasten zich hetzelfde of zoo- wat hetzelfde te zeggen, onbevreesder, nu de heeren Vliegen en Wibaut zijn voorafgegaan. En Hel Volk moet erkennen, dat het héél moeielijk zal wezen, ’s ministers circulaire uit te voeren, al heeft het eerst gevonden dat de er toch waren om overwonnen te er intusschen afdeelingen aan haar gemeente- spoedig mogelijk te eenvou- eens. men zich voorstellen wat het met die voor goedkoope levensmiddelen geworden zijn, als de circulaire van den minister niet de onmogelijkheid van de gevraagde voor oogen had gesteld het zou bijdragen tot van levensmiddelen. Het woord was daarna aan den beer dr. H. Ferwerda, Rijkskeurmeester, die een rede hield over bet onderwerp „De keuring van levens middelen.” Spr. verdeelt den keuringsdienst in een hygiënische keuring en in een handels keuring. Een melkkeuring is van recenten datum, doch een keuring van vleesch vond men reeds in het oude Rome. Van groot gewicht voor de keuring zijn geweest de achtereenvolgende ontdekkingen van verschillende bacillen en de daarmede zich ontwikkelende bacteriologische wetenschap, waarop dan ook de vleeschkeuring steunt, in verband met de serumtheorie, waar door men door toepassing van verschillende sera tal van ziekte-toestanden bij het vee kan constateeren. Hierna ging spr. over tot melkkeuring, zoo noodig om den mensch te vrijwaren tegen verschillende ziekten, die door het gebruik van melk kunnen worden overgebraebt. De voorgestelde prov. keuringsdienst werd door spr. toegejuicht als een stap in de goede richting. Spr. ging daarna over tot het tweede ge deelte n.l. de handelskeuring en wees in ver band hiermede op de keuring van vleesch, bestemd voor de export naar Engeland. Deze keuring is door het Rijk ingesteld met de bedoeling de vleesch-export tot meerderen bloei te verheffen. Mede een onder deel van de handelskeuring is de Rijks boter- controle, waardoor onze boter een gevestigden naam in het buitenland heeft verkregen. Nog wees spr. op het belang van de Rijks- landbouw-proefstations, waar veevoeder, zaden, kunstmest worden gekeurd in het belang van den landbouw. Ten slotte stond spr. een oogenblik stil bij het Rijksbureau tot keuring van handels waren, te Leiden, vanwaar ook de tentoonge stelde monsters afkomstig waren en alwaar ieder de verschillende waren kan laten onder zoeken. Dat er erg wordt geknoeid blijkt uit het tentoongestelde. Zal dit bij den eersten oogopslag een eenigszins teleurstellenden indruk maken, bij nadere beschouwing en diepere studie zal de zaak echter zeer belangrijk blijken. Spr. hoopt dan ook dat deze tentoon stelling veel nut moge afwerpen, speciaal voor Harlingen. Een hartelijk applaus beloonde spr. zijn interessante rede. Daarna gaf de heer J. Ruiter Mzn., apoth .-chemicus, verklaring van een zoo ongewild gehad heeft r Wij hopen, dat het geweldig échec van de proef alle verdere pogingen zal voorkomen. Indien en voor zoover nood wordt geleden moet op verhooging van ondersteuning worden aangestuurd. Inkrimping van uitgaven zal niet kunnen worden ontgaan, nu niet, en niét na de crisis, tenzij ons land dan al in bijzonder gunstige omstandigheden zou komen te verkeeren. Kunstmatige tegemoetkoming daaraan gedurende de crisis sluit den menschen de oogen voor de werkelijke toekomst. Kan buitendien op den duur in plaats van hulp aan hen, aan den loonarbeider, worden hulp aan den werkgever, in zooverre gemakkelijke staatshulp den arbeider weerhoudt op zijn patroon pressie te oefenen, ook in de gevallen waarin die pressie gevolg zou kunnen hebben. Niet in vermomde bedeeling maar van de ondernemingen ligt de moetkoming aan den arbeider. Bolswardsche Courant A I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1