Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I k II verscüijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. No. 33. 1915. Bh FOCKE S. KLEIN. Harlingen. r Zondag 25 Aprii VOOR 8 maanden. B. de leden worden toe- Uit de Raadszaal. Vergadering op Donderdag 22 April 1915. ’t Bestuur eener aan- den Aan dat ’t i vuil ja» I en W., de Gezondheids- voor kennisgeving FJ ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 ct. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. THEEHANDEL Voor weerverkoopers verkrijgbaar: Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. u Makkum bij W. v. d. GOOT. voor den doodgraver, aan de leden wor- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Het vorenstaande werd aangenomen. e. Adres van het Bestuur van de Vereeni- ging „Pro Juventute” te Leeuwarden, die bij haar pogingen om jeugdige veroordeelden te helpen en te leiden, te kampen heeft met finantiëele moeilijkheden, daar de rijkssubsidie niet toereikend is. Zij verzoekt, omdat ook Bolsward onder het ressort hater werkzaam heid is begrepen, van de Gemeente een toe lage, zoo mogelijk f 50.per jaar. W. om advies. van B. en W. begeleidende concept-instructie voor de tuinknechten Echter zal hij er prijs op stellen, dat de Raad op de hoogte wordt gehouden met hetgeen wordt gedaan in dezen. De Voorzitter dankt voor de opmerking wat aangaat de instemming met zijn voorstel, en dat de Raad er mee in kennis zal moeten worden gesteld spreekt van zelf. Het moet meer beschouwd worden als een proef. Als ingegaan werd op al de artikelen in de missive genoemd, zou het der Gemeente per week wel duizend ja misschien tweeduizend gulden kunnen kosten. Er zal een proef worden genomen om die als basis te stellen voor wat men later verder zal moeten doen. Het voorstel van den Voorzitter werd met algemeene stemmen aangenomen. En met deze vracht van ingekomen stukken en dit reeds drukke discours was men gekomen tot de PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Missive Gezondheidscommissie inzake toestand in Hollandiabuurt met antwoord van Burgemeester en Wethouders. Gelijk men weet, is in November des vorigen jaars een missive van de Gezondheids commissie bij den Raad ingediend, om aan te dringen op demping en rioleering van een sloot tusschen de huizen aan de Harlinger- straat, en die der Verwerstraat en Julianabuurt. B. en W. hebben daarover advies uitge bracht, met de eigenaars der woningen een conferentie gehouden en doen nu het voorstel om bedoelde sloot van gemeentewege te doen dempen, een flink riool met zinkputten aan te leggen. De kosten zijn begroot op f4900 waarvan de eigenaars der aangrenzende huizen gezamenlijk 30 pCt. zullen bijdragen. Dit voorstel komt nu in behandeling. De heer Eisma heeft missive en advies met belangstelling gelezen. Hij betreurt het dat er bij eersten aanleg van die nieuwe buurten niet voldoende op gelet is, dat de riolen moeten uitwateren op de gemeenteriolen of openbare vaarwaters. Er zouden veel moeiten en kosten bespaard zijn geworden. Hij ziet in dit plan niet veel verbetering, want de bewoners werpen den rommel die zij kwijt willen zijn eenvoudig over de schutting of in de sloot. Hij acht noodig dat er 2 of 3 diepe zink putten komen, waarin het water kan bezinken, want er mag alleen water in de polderslooten geloosd worden. De heer Keikes heeft den toestand eens in oogenscbouw genomen, doch hij vond de poldersloot aan den buitenkant in nog slechtere conditie dan de te dempen sloot. Als er zink putten komen, mogen die wel zoo gemaakt worden dat de bewoners ze niet kunnen openen want anders zal daarin alles worden geworpen wat men kwijt wil zijn. De heer Èisma voert hiertegen aan i riool bestemd is voor den afvoer van water; in de zinkputten verzamelt zich het vuil, dat door den reinigingsdienst wordt op gehaald, zoodat alleen water in den polder komt. De toestand is in alle buurten eigen lijk gelijk. Bij de woningen op ’t Oordje gaat ’t ook dito, wat men wil missen werpt men op ’t land van het Weeshuis, doch ’t water wordt afgevoerd naar de Workumervaart. De heer Praamsma weet dat gedane zaken nu eenmaal geen keer nemen. De onhoudbare toestand moet verbeterd worden en daaraan wil hij meewerken, echter is het hem niet duidelijk hoe de riolen op de Makkumervaart kunnen uitwateren en bij abnormaal hoogen stand dit in den polder moet geschieden. Hij ziet daarin een practisch bezwaar. De heer v. d. Wal meent dat op het hoogste punt de rioleering beginnen zal die dan naar beide zijden uitwatert, zoodat er eigelijk twee riolen komen. De Voorzitter antwoordt de sprekers, dat het bekend is dat in die buurt op te laag peil gebouwd is, doch daaraan valt nu niet te veranderen. Dat B. en W. met deze zaak lang getalmd hebben, vond zijn grond in de meening dat door de te maken rioleering eigenlijk niets werd verkregen dan een ver plaatsing van het vuil, dat dit dan in den polder zou terecht komen. De inspecteur van den gezondheidsdienst heeft den architect ver zocht te onderzoeken of het niet mogelijk was, dat in de Makkumervaart de uitwatering plaats vond, en alleen bij abnormaal hooge waterstanden het water in den polder vloeit. De architect heeft dat opgenomen en gezegd dat zulks kon. Hoe dat geschiedt, dat weet Spr. ook niet. De bedoeling is er flinke zinkputten in aan te brengen, die op geregelde verkrijgbaar stellen. Om hier visch te be komen heeft hij reeds een poging gedaan, en daarmee zal ook een proef worden geno men. Onze gemeente is aangesloten bij de Vereeniging van Plattelandsgemeenten en kleine steden. Die vereeniging zal den vischaankoop voor gemeenschappelijke reke ning ter hand nemen, maar er is nog geen regeling gekomen. Zoo zal ook gesmolten rund vet, waaraan behoefte is, misschien door ’t Comité verkrijgbaar worden gesteld. Spr. stelt zich voor, als men hem vertrouwen blijft schenken, en ’t verleende crediet ook voor deze materie wordt verleend, om in deze zaak te doen, wat kan worden gedaan. De heer Eisma. Ik wensch hierop de vraag te stellen of de handelaars van den verkoop ook profiteeren, of dat de Gemeente zelf handelt? De Voorzitter. Dit is eigenlijk iets waar over ook de Raad niet kan besluiten. Het doel is door den tusschenhandel den verkoop te doen plaats hebben, doch soms is dit niet mogelijk. Om bijv, het artikel vet te noemen, daarin zijn misschien wel 50 handelaren in onze Gemeente, en het zal toch onmogelijk zijn op al die verkoopers controle te houden, of zij hun waar wel uitsluitend aan de min en onvermogenden afleveren. In ’t algemeen is het de bedoeling dat de Gemeente niet zelfstandig handelend optreedt. Den heer Eisma doet dit genoegen, want die handelaars en neringdoenden moeten toch ook hun kost kunnen verdienen, waarop de Voorzitter nog nader toelicht, dat zij niet de dupe zullen worden van de te nemen maat regelen, en merkt er bij op, dat als om een artikel geschreven wordt, het er dan nog lang niet is. Uit andere gemeenten zijn hem ook al gevallen bekend dat men artikelen besteld heeft, doch dat deze nog niet ontvangen zijn. Den heer Praamsma is het hoogst aange naam dat de heer Eisma hier die zaak ter sprake heeft gebracht en ’t antwoord van den Voorzitter beeft hem ook genoegen gedaan. De heer Keikes vraagt of de Gemeente de waren tegen denzelfden prijs als ze worden ingekocht, ook weer van de hand doet? waarop de Voorzitter antwoordt, dat de ver koopsprijs der waren geregeld wordt naar wat ze het vorig jaar hebben gekost. Het verschil dut is wat ze nu hooger in prijs zijn wordt door Rijk en Gemeente ieder voor de helft bijgepast. Visch echter wordt tegen den kostenden prijs verkrijgbaar gesteld, doch op vet wordt nu ongeveer 15 cent per kilo verloren, dat is dus voor Gemeente en Rijk ieder 7*/2 cent verlies. De uitvoering echter is er nog niet. De Minister heeft verschillende zaken genoemd, waarvan de distributie bepaald onmogelijk is. Tarwemeel bijv, als dat aan de bakkers wordt verstrekt, is later nooit na te gaan aan welke klanten het daarvan gebakken brood wordt verkocht. Varkens- vleesch, spek en vet, hoe zal dat gaan? Zal het van Regeeringswege worden toegezonden, of moet het van de slagers hier betrokken worden? Het is alles nog een groot raadsel. Aan gesmolten rundvet is hier behoefte en daarop zal ook worden aangedrongen, doch op ’t artikel aardappelen, ook in de ministe- rieele missive genoemd, zal ons wel geant woord worden, dat daar in deze streken geen behoefte is, en men zich die zelf wel kan aanschaffen. De heer v. d. Wal vraagt of het vet niet door middel van de slagers geleverd kan worden? De Voorzitter antwoordt dat hij zich zelf ook die vraag heeft gesteld, maar het is nog niet opgehelderd of het van regeerings wege wordt gezonden of dat het hier bij de slagers kan gehaald worden. Men heeft gedacht om bons af te geven. De besturen der werk- liedenvereenigingen kunnen die aan hun leden verstrekken, de niet aangeslotenen kunnen zich tot het steuncomité wenden, en kleine burgers kunnen bijv, op de secretarie formu lieren aanvragen. Men begrijpt, de zaak is moeielijk en nog lang niet opgehelderd. Den heer v. d. Klei verheugt het dat de adressen omtrent deze zaak zoo goed zijn ontvangen en ook dat de Voorzitter er wel willend op heeft geantwoord, maar hij wil er met klem op wijzen dat de kleinhandelaars er niet de dupe van moeten worden, want deze hebben ook in deze tijden met groote zwarig heden te kampen, meer vaak dan de arbeiders. De heer Vis vindt goed dat de regeling aan den Voorzitter wordt overgelaten en ook dat het crediet, hetwelk vroeger reeds verleend werd, ook voor deze zaak kan worden besteed. Aan B. en f. Missive een dezer gemeente. g. Idem instructie Deze instructies zullen den thuis gezonden, met verzoek eventueel te maken op- en aanmerkingen bij den Burge meester in te dienen vóór 8 Mei a.s. h. Beredeneerd verslag vau B. en W. over den toestand der Gemeente over het jaar 1914. Zal in afdruk aan gezonden. i. Van B. en W. een opgaaf wat in het afgeloopen jaar in deze gemeente is ge schied voor volkshuisvesting ter voldoening aan art. 52 eerste lid der woningwet. Voor de leden ter inzage gelegd. Advies van de Commissie der Strafver ordeningen het noodig achtende dat voldoende toezicht op de herstelling van kerken en torens wordt uitgeoefend, wenscht dat de besturen bezit moeten zijn Gemeentearchitect dat hij kennis heeft gekregen, verordening in dien zin te I Tegenwoordig waren 12 leden, de heer Oosterbaan was afwezig. Deze vergadering had een korte agenda, doch dat sluit natuurlijk niet in, dat het ook een korte vergadering moet zijn. Bij het viertal punten dat vooraf was aangekondigd kwam nog heel wat anders kijken. Bij de ingekomen stukken waren ook adressen van verschillende vereenigingen uit den werkenden stand om hun ingenomenheid te betuigen met de missive van den Minister om van gemeentewege levens middelen voor een billijken prijs beschikbaar te stellen voor de on- en minvermogenden. Door deze adressen kwam de prijs der levens middelen ter sprake en zijn de huismoeders niet spoedig uitgepraat over deze aangelegen heid, ook de heeren hebben er zich in onzen Raad ambitieus mee bezig gehouden, en na de afhandeling der agenda kwam nog op ’t tapijt het plan van uitbreiding onzer gemeente, en bleek het dat men tot de erkenning is gekomen dat de staat der volkshuisvesting hier wel tot het stadium is gekomen, dat er tot uitbreiding der stad zal moeten worden overgegaan. Het vroeger gereed gemaakte plan van heeren Gastbuisvoogden leek allen zeer aanlokkelijk toe; die grond tusschen de stad en ’t grootscheepsvaarwater, kwam het aller geschiktst voor en men meent dat het niet genoeg is zoo’n uitbreidingsplan op papier te hebben, maar dat bet ook werkelijkheid dient te worden. Een Commissie uit den Raad zal... maar dat vertel ik de lezers wel aan’t einde van het beknopt verslag dezer vergadering. De lezing der notulen? Neen, dat behoort tot de historie. De Secretaris is laatst wegens een keelongesteldheid, verschoond geworden van het lezen der notulen, en nu, die onge steldheid is gelukkig al reeds lang geheel hersteld, heeft men toch de gewoonte aan genomen om de opgestelde notulen ter inzage te leggen voor de leden. De raadsleden kunnen nu een voor een serieus het geschrevene nagaan, en in de eerstvolgende vergadering wordt dan gevraagd of men er iets bij heeft op- of aan te merken. Zulks was dezen keer niet het geval en dus werden ze goedgekeurd. De nieuwe maatregel wint tijd uit in de open bare zittingen, want men kan nu maar direct aanschikken en beginnen met de Ingekomen stukken: a. Schrijven van den heer G. Schoonhoff, dat bij bedankt als bestuurslid der Stads spaarkas, waarbij een missive van der Spaarkas, houdende inzending beveling in de ontstane vacature, bestaande uit de heeren F. J. Bruinsma en J. F. Ooster baan. In de volgende vergadering zal de benoe ming geschieden. b. Resolutie van Ged. Staten houdende goedkeuring dat het „Convent” der Ned. Herv. Gemeente, wordt afgevoerd van de lijst der instellingen van weldadigheid. c. Idem, houdende goedkeuring van het raadsbesluit inzake overeenkomst met den heer H. F. van der Werf inzake afstand van grond en recht van uitgang. d. Missive van B. en W. van Wonsera deel, berichtende dat den heer J. II. H. Pic- cardt, op verzoek ontslag werd verleend als commissaris over den weg Bolsward-Harlingen en dat in zijne plaats is benoemd de heer J. Timmer, lid van den gemeenteraad. voor te schrijven van die gebouwen in het van een bewijs van den van de herstelling Het voorstel om de wijzigen wordt den leden in afschrift toegezonden. k. Missive van B. en W. begeleidende een aanvulling van de Strafverordeningen inzake het gebruik van het wandelpark. Ook dit zal in afschrift aan de leden wor den gezonden, terwijl de Voorzitter verzoekt eventueele op- en aanmerkingen voor 15 Mei bij hem in te zenden. Wanneer de opmer kingen op deze en de te voren genoemde instructies schriftelijk ingediend worden, be vordert dit de goede afhandeling er van. l. Schrijven van de Ned. Tramweg-Maat- scbappij, verzoekende voor het bouwen van een dubbele brugwachterswoning bij de nieuwe draaibrug over de Makkumervaart, vrijstelling van Art. 1 der Bouwverordening. Dat art. schrijft voor dat alleen aan open bare wegen en straten mag worden gebouwd, doch daar het in het belang van een vlugge bediening der brug gewenscht is dat de brug wachter bij de brug woont, wordt ontheffing dier bepaling gevraagd. In handen van B. commissie gehoord. m. Adres van de vereenigingen, de S. D. A. P., van de Werkliedenvereenigingen, van de Fabrieksarbeiders, de Bakkersbedien den, de Typografen, de Timmerlieden, de Haven- en transportarbeiders en misschien nog meer vereenigingen, te kennen gevende dat zij met ingenomenheid kennis hebben genomen van de Missive van den Minister, om levensbehoeften als meel, spek, vet enz. tegen een billijken prijs te verschaffen aan de min- en onvermogenden, waarom zij in overwe ging geven, dit niet aan de winkeliers over te laten. De Voorzitter zegt dat B. en W. hebben overwogen of dit wel een zaak is waarover B. en W. advies kunnen uitbrengen en raad daarover dan te doen beslissen, den inkoop van Gemeentewege en vooral aan de distributie dezer levensmiddelen zijn zulke ernstige bezwaren verbonden, dat het nemen van maatregelen daardoor grootendeels is op geschort. Bij raadsbesluit van het vorig jaar is aan den Burgemeester een crediet toe gestaan in verband met de buitengewone maatregelen, Spr. stelt voor dat de raad dit beginsel blijft handhaven, en hem het ver trouwen te schenken, om indien en zoover het mogelijk wordt geacht, daaraan uitvoering te geven. Uit de Dagbladen (men zie ook ons uit de Fakkel overgenomen hoofdartikel van j.l. Donderdag) blijkt reeds welke groote moeie- lijkheden zich daarbij voordoen. Voor zoo ver het kan, wil Spr. ook die levensbehoeften, waarvan de ministeriëele missive spreekt, hier Bolswardsche Courant b

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1