lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. i Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. No. 34. Esperanto: de wereld-hulptaal. S] i I Donderdag 29 April. PLICHT. BINNENLAND. j fc S 5 VOOR 8 maanden. Afzonderlijke Daar het verkeer. van Inge- Exmorra c.a.” ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. aan de levens- wereldhulptaal van zich verstaanbaar maken en alle nationa- het feit: naast de taal, die dient als F ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. een merkwaardig teeken van men den mond vol heeft over waardoor zooveel leed aan anderen kan worden bespaard, schijnt voor velen niet te bestaan. Men leeft er maar zorgeloos op los en denkt er niet aan, of het wel met plicht is overeen te brengen, dit te doen van een ander zijn geld. Wie een post of ambt bekleeden, beharti gen niet zelden meer hun eigen belang dan dat hunner cliënten, wier vertrouwen zij ge nieten. Hoeveel aangenamer zou de verhou ding van werkgever en werknemer zijn, in dien beiden beter hun plicht begrepen. Zoo zijn er tal van voorbeelden voor het grijpen, waaruit blijkt, dat vele menschen bitter wei nig begrip hebben van plicht. Er wordt tegenwoordig niet ten onrechte geklaagd over tuchteloosheid bij ons volk, en de jeugd doet in de toekomst nu juist niet veel verbetering daarin verwachten. Laten de ouden de jongeren, de voorman nen de minderen derhalve een voorbeeld zijn in plichtsbetrachting, opdat wij daardoor verkrijgen elkander het leven meer dragelijk te maken. kan voor volgen na Nu onzen man, van een Franschman of Zwitser, klinkt juist als Esperanto van een Hollander. Wat dus voor een onmogelijkheid gehouden werd, om op een congres met vertegenwoordigers uit verschillende landen uiterst gewichtige onderwerpen in een gemeenschappelijke taal vlot-weg af te wikkelen, is door de Esperanto- congressen reeds lang een feit geworden. De hoffelijke gedachtenwisselingen hebben opnieuw de „Sprechbarkeit” van Esperanto bewezen. Naast de moedertaal dus: de lingvo inter- nacia. Werd nog lang getwijfeld vatbaarheid van een een taal, waarin men kan met alle volkeren liteiten thans ligt er moedertaal, bestaat een internationale gedachtenwisseling tusschen alle kinderen dezer wereld. Haar naam is Esperanto. Zij mag zich heden ten dage verheugen in een zeer groot getal aanhangers en heeft een uitgebreidheid gekregen, die bet Volapiik nooit gekend heeft. Bijna dertig jaren heeft het nu reeds door leefd en de omvang der beweging, het steeds reusachtig aangroeiend getal beoefenaars, de groote mannen, die er hun naam aan hebben gegeven en nog geven, de noodzakelijke behoefte aan ’n internationaal gedachten-verkeersmiddel bij het tegenwoordig wereldverkeer, de ver bazende, verbluffende eenvoud der taal, haar logische samenstelling zijn ons een waarborg voor de toekomst. Haar eenvoud en logische samenstelling, dat maakte Esperanto juist geschikt voor een wereld-hulptaal. Al de kunsttalen, die ooit in ’t leven geroepen zijn, als b.v. het Volapük van pastoor Schleyer, zijn daarom zoo vroeg uitgebloeid en uitgegroeid en voor onbruik baar verworpen, omdat ze te gebrekkig waren, te ingewikkeld, onlogisch. Men wilde een vereenvoudigende wereld-hulptaal, een taal, die alle nationaliteiten tevreden moest stellen. Een taal moest er komen, de eenvoudigste die denkbaar is, immers, eenvoud is het ken merk van het ware. En ’t is Dr. Zamenhoff prachtig gelukt een stelsel op te bouwen, dat aan alle voor waarden voor een wereld-hulptaal voldeed. Esperanto is gemakkelijk te leeren. Alles is streng logisch en regelmatig, met weinig regels. Dit wil nu niet zeggen, dat de Esperanto grammatica in één uur kan geleerd worden, zooals sommige volbloed Esperantisten wel eens beweren. Esperanto is net zoo min voor Jan-en-alleman als de levende vreemde talen, meestal de moderne talen genoemd. Maar onaanvechtbaar blijft staan, dat Esperanto geleerd en gesproken wordt door en in alle lagen der maatschappij, door alle standen en natiën, en juist om zijn eenvoud voor iedereen gemakkelijk aan te leeren is, een taal dus voor het volk. Esperanto is ook gemakkelijk te spreken en door iedereen te verstaan. Alle moeilijk uit te spreken klanken zijn zooveel mogelijk vermeden en iedere Esperantist kan zich gemakkelijk in zijn uitspraak verstaanbaar maken. Dat hebben de congressen met Espe ranto als congrestaai al lang bewezen. Neemt eens het Esperantisten-congres, dat ten jare 1911 in Den Haag gehouden werd en waarde internationale taal, congres-taal was. Een Italiaan sprak er, een Franschman. die zijn groet kwam brengen van de Franschen, een Ilongaarsche Magnaat, doctor tevens in de god geleerdheid, een Engelschman, twee Polen, en allen, die aanwezig waren op dat tweede Esperantisten-congres op de wandeling genoemd Nia Dua verstonden de sprekers woord voor woord. Conclusie was dan ook: Esperanto vaneen Rus of Hongaar, van een Duitscher of Engelsch- Snoek, 27 April. De laatste aanvoer kievitseieren op heden, die 20.000 bedroeg, heeft de totale aanvoer, vanaf 30 Maart, ge bracht tot ruim 43.000. De hoogste prijs was op e.g. datum 80 ct. de laatste op heden 6 ct. Tal van boertjes en kapiteins van booten gevoelden geen lust, hun schat voor 6 ct. den opkoopers te laten. Doodeenvoudig nam men het zaakje weer mee terug, in de hoop dat men a s. Vrijdag te Leeuwarden betere zaken zal maken. Voor de handelaars was 't echter moeilijk een hoogeren prijs te besteden, aangezien men er lang niet zeker van is of het den heer Brandeler te Rotterdam zal gelukken, de Engelsche regeering te bewegen de vaart op haar rijk weer te openen. Blijft deze gesloten, dan is het zeker dat de opkoopers groote scha zullen lijden. Buiten dien heeft men aan den Hoek van Holland, zoo men ons meedeelde, nog 12000 eieren staan, die op vervoer naar den overkant wachten. Sneek, 27 April, ’t Is een feit dat hier bij ons oneindig meer eieren ter markt komen dan te Leeuwarden. En als men in den tijd der kievitseieren de marktberichten van hier vergelijkt met die te Leeuwarden, dan staat Sneek wat de aan voer betreft, altijd ver ten achter. Curieus was het weer de vorige week: Sneek noteerde 20 April 12000 eieren, Leeuwarden komt Vrijdags daarna met... 24000. De Leeuwarder kooplui verzekerden ons echter heden, dat de aan voer bij hen hoogstens 7 a 8000 bedroeg. Ra, ra, wat is dat? Sneek, 27 April. De Raad van Wijmbrit- seradeel heeft in de jongste zitting de salarissen van de onderwijzers herzien. Voorgesteld werd Hoofden met minder dan 10 dienstjaren f 1050 te geven, van 10 tot 15, f 1100; van 15 tot 20 f 1150; 20 dienstjaren en daarboven f 1200 plus vrije woning. Onderwijzers: aanvangsjaarweddefOOÓ, na 5 jaren f 650, na 10 jaren f 700 tot 900 na 15 jaren. Op voorstel van Dr. Rengers, eenige liberaal, zal de eerste verhooging bij de onderwijzers ingaan na 3 jaren. ’t Amendement Rengers werd aangenomen met bijna algemeene stemmen. Tjerkwerd. In de vergadering landen van het Waterschap op Zaterdag j.l. waren slechts 38 stemmen vertegenwoordigd. De rekening van den Sec. Ontv. over het afgeloopen dienstjaar bedroeg in ontvangst f 10356.675, in uitgaaf f 10306.755 alzoo met een batig saldo groot f 49.92. De begrooting werd vastgesteld in ontvangst op f 2580.96 en in uitgaaf op f 2406.70. Met 33 van de 38 uitgebrachte stemmen werd de heer H. Zijsling Dz. herbenoemd als lid van het bestuur des Waterschaps. Pingjum, 26 April. De veehouder R. T. alhier vond heden op zijn duiventil een nest met kippeneieren ten getale van honderd en elf stuks, gelegd door eene hen. Slechts enkele waren bedorven, de meeste nog goed voor de consumptie. De hen had dit respec tabel getal eieren weggelegd. Dat zou een heel geschikte 1-April-kip zijn geweest. H'aterschap Zuidelijk iFonseradeel. Leeuwarden, 27 April. In het hotel de Prins te Makkum liggen ter inzage de stukken betreffende een ontworpen waterschap „Zuidelijk Wonseradeel”, ter grootte van ongeveer 4200 H.A., gelegen in de gemeenten Wonseradeel en Workum. Doel van dit waterschap is het maken van goede verbindingswegen tusschen de dorpen gelegen rondom de voormalige Makkumer, Parregaster en Workumer meren en van een verkorten verbindingsweg van al die dorpen met Workum, een en ander in aansluiting Wanneer wij ons een ordelijke samenleving voorstellen, waarbij met de belangen van allen moet worden rekening gehouden om een goed geheel te verkrijgen, dan zal men inzien, dat dit alleen is te bereiken, indien een ieder is doordrongen van de noodzakelijkheid om zijn plicht te vervullen, in welken staat of stand der maatschappij men ook is geplaatst. Evenals bij een machine, een klein gebrek in een onderdeel, eene kleine oorzaak tot ge volg heeft, dat de geregelde gang wordt be lemmerd, zoo is het ook met ons allen in betrekking tot onzen plicht jegens de ge meenschap. Een op zichzelf staand vaak klein verzuim, anderen soms groote nadeelige ge- zich sleepen. is het tijd, dat „rechten,” die daar tegenover staan. Hierbij is echter niet altijd aan opzet te denken. Och neen, men kan gerust aaune- men, dat eene gebrekkige opvoeding of wel andere omstandigheden in de omgeving, oor zaak zijn dat velen van hun plicht weinig begrip hebben. Hoe zullen wij het beste medewerken, om anderen daarvan te overtuigen Op de eerste plaats door nauwkeurig acht te geven op onze eigene handelingen en ons streng af te vragen, of wij tegenover anderen steeds onz plicht nakomen. Immers, woorden wekken, maar voorbeelden trekken. Bestaat op eeneplaats bij de overheid laksheid in de vervulling van den plicht, men kan er zeker van zijn, dat de onderdanen dit slechte voorbeeld navolgen ja, men behoeft niet lang in zoo’n omgeving te verkeeren, of men voelt reeds het onaangename daarvan. Wel laat men zich soms ook daar veel voorstaan op de vrijheid, doch dit beteekent dan meer een soort bandeloosheid, om te doen en laten wat men verkiest, onverschillig of anderen daardoor last wordt veroorzaakt. Daar kan echter geen ware vrijheid en ook geen vooruitgang heerschendaar kan ook niets van beteekenis in het algemeen belang worden bereikt. Geen rechten zonder plichten. Niet overbodig is het eenige voorbeelden uit het dagelijksch leven te nemen, waaruit wij zien, hoe vaag het begrip bij velen is over plicht. Beginnen wij met't opvolgen der wetten en verordeningen, die toch in ons aller belang warden gemaakt, en dus door ieder weldenkend mensch dienen te worden opgevolgd. Moeten wij echter niet erkennen, dat juist velen, als het ware zich erop toe leggen, deze te overtreden Nemen we het verkeer op straat, is eené wet tot beveiliging van Zie ze nu rennen met hun auto’s en motor rijwielen door vele plaatsen. Hoe weinigen van hen volgen de voorschriften op omtrent de snelheid en brengen zoodoende moedwillig de veiligheid van anderen in gevaar. En dat zijn dan veelal nog wel menschen uit de voorname klasse der maatschappij. Wat een voorbeeld van orde zijn zij voor anderen Laat hun echter iets onaangenaams op hun tocht overkomen en ge hoort hen afgeven over den „last” hun aangedaan, op eene wijze, alsof de wereld voor hen alleen bestaat. We moeten belasting betalen, een der voornaamste plichten jegens de gemeenschap immers, hoe beschaafder de maatschappij, des te meer behoeften en derhalve ook meer be lasting. Juist zij, die door hun fortuin het best in staat zijn dien plicht te vervullen, trach ten vaak door allerlei kunstgrepen de wet te ontduiken en zijn daardoor oorzaak, dat min der draagkrachtigen zwaarder moeten worden belast. Er zijn wetten en verordeningen ter beveili ging van ons aller gezondheid. Velen willen zich niet een weinig moeite getroosten, waar door veel last en onaangenaams voor anderen, en vaak voor zichzelf, kon worden voorkomen. En dan in ons beroep of bedrijf. Ver vullen wij ook daar steeds onzen plicht tegen over anderen? Men ziet er dikwijls geen bezwaar in, om bedrog te plegen vooral in de kwaliteit der waren. Ook daar moet de overheid alweer door wet en dwang optreden, om door verplichte keuring en straf de menschen tot hun plicht te brengen. De plicht om schulden op tijd te betalen, met bestaande kunstwegen in’t Zuidelijk deel van Wonseradeel en Workum. De aan te leggen wegen ter gezamenlijke lengte van ongeveer 25 K.M., zullen worden aangelegd door de betrokken gemeenten, terwijl het waterschap in de kosten 40°/o bijdraagt, te betalen door de in het waterschap gelegen eigendommen in evenredigheid van grootte (ongebouwde) en belastbare opbrengst (gebouw de), mede in verband met het belang dat de eigendommen bij ’t waterschap hebben. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum. Bij de op 24 April 1.1. ge houden scharverhuring van het Waterschap „Het Workumer Nieuwland” was de totale opbrengst f 746 tegen f 363 in het vorige jaar. De Banier. Betooging tegen de duurte. Zondag is te Rotterdam de algemeene lande lijke meeting gehouden tegen de duurte, be legd door de S. D. A. P. en het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen. De meeting had plaats in vier zalen, die tegen het openingsuur stampvol waren. Hon derden konden geen plaats krijgen. Verschillende sprekers voerden het woord. Bij acclamatie en onder applaus werd ten slotte de volgende motie aangenomen; De demonstratie van de 8. D. A. P. en het N. V. V., enz. „Gezien de nood der arbeidersklasse, ont staan door de buitengewoon hooge prijzen der voornaamste levensmiddelen, welke in steeds sterker tegenstelling komen tot de loonen en in het bijzonder tot de geheel-onvoldoende steunuitkeeringen tijdens de omvangrijke werk loosheid en tot de te lage vergoedingen tijdens de langdurige mobilisatie van leger en vloot overwegende, dat deze toestand reeds ge- ruimen tijd duurt, en in steeds stijgende mate de inzinking van het levenspeil der arbeiders klasse met zich zal brengen overwegende, dat de Regeering, blijkens de circulaire van 20 Maart en 24 April van den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, getoond heeft de noodzakelijkheid van voor ziening in den bestaanden noodstand te erkennen overwegende, dat de kosten der voorziening in dezen nood, uit den oorlog ontstaan, even goed door de overheid moeten worden gedragen als de kosten der mobilisatie; stelt aan de Regeering den eisch le. zonder verder uitstel, den maatregel te nemen, waarvan de onverwijlde doorvoering in hare macht ligt, n.l. een zoodanige verlaging van den prijs van graan en meel, dat de prijs van brood zoowel van gebuild als van onge build meel worde teruggebracht op het peil van begin Augustus; 2e. de prijsverlaging van andere voorname levensmiddelen tot stand te brengen; 3e. de uitkeering aan werkloozen en de gezinnen der gemobiliseerden zoodanig te regelen, dat in noodzakelijk levensonderhoud met inbegrip van woninghuur kan worden voorzien; dringt met nadruk aan bij de gemeente besturen, om bij de uitvoering dezer maat regelen krachtdadig alle mogelijke medewer king te verleenen en roept de arbeiders op om de actie ter verwezenlijking dezer eischen met alle kracht door te zetten.” Smokkelen. Een rijksambtenaar te Glanerbrug zag Zater dag nabij de grens een persoon, die den omtrek afzocht, vermoedelijk om te zien of er kans bestond, waren, waarvan de uitvoer verboden is, over de grens te brengen. Hoewel de kommies zich dadelijk verdekt opstelde, bemerkte hem de andere en poogde te ontvluchten. De rijksambtenaar achterhaalde hem, ten einde hem te fouilleeren. Hierop ontstond een worsteling, waarbij een derde den smokkelaar te hulp kwam. Beide tegenstanders van den ambtenaar wisten zich ten slotte te redden door zich in de Glanerbeek te laten vallen; ze bereikten druipnat den overkant der grens. Bij het afzoeken van het terrein vond de kommies 2 zakken meel, door een jas bedekt, welke in beslag werden genomen. Alg. H. Katholieke Landdag. De Katholieke Landdag in Friesland zal dit jaar gehouden worden te Leeuwarden en is voorloopig bepaald op Zondag 20 Juni. Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1