Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. l I I 54ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 35. 1915. Het Vrouwen-Vredes-Congres. I I FOCKE S. KLEIN, Harlingen. BINNENLAND. I f VOOR Zondag 2 Mei. Afzonderlijke JS Uit Wonseradeel. K Door de heeren K. Gerritsma en D. R. de Jong te Roptazijl is met tulpencultuur, die r 'ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van den handel zeer laag, t. w. N. Sn. Cl. De zuivel- gebrek aan heeren uit I z Den Haag, Parkweg no. 12, middernacht. ’t Is wel al wat heel laat, maar toch wil nog mijn indrukken geven van den van het internationale Vrouwen- de toegangsprijs tot de terreinen minstens 21/2 ct. bedraagt. Aan het bord hangt een busje... controle is er niet, wie wil, offert zijn gave. Kan het misschien helpen U te ver tellen dat de opbrengst wordt afgedragen aan ons /Groene Kruis”? Er wordt veel bezoek verwacht; moge dat vertrouwen niet worden beschaamd. Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 ct. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. THEEHANDEL Voor weerverkoopers verkrijgbaar: Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. Makkum bij W. v. d. GOOT. De kiesvereenigingen beginnen teeken van leven te vertoonen. In dezen zomer treden er 5 Raadsleden af, de heeren Vellinga en Weerstra (Anti rev.), Boorsma en Piersma (Chr. bist.) en Westendorp (R. K.) Buitendien is er eene vacature, door het overlijden van het lid J. v. d. Leij (Vrijz.) De heer Boorsma wenscht niet weer in aanmerking te komen. Men hoort ook al een naam noemen ter -vervulling der vacature v. d. Leij, maar dien aangaande schijnt er nog geen zekerheid te bestaan. ’t Zal niet ’n interessante harddraverij worden aan de stemming. De kaart van het land wijst vrijwel te voren uit hoe de uitslag zal zijn. Ws. i i de Vereen, v. Op onzen „bouw” is alles in volle werking. De langdurige droogte komt den boer ten goede. Alle hens aan dek. De natte Maart heeft gemaakt dat men laat is. Er kan nu echter maar worden geavanceerd. De greide verlangt naar regen. De grond wordt schrok kerig en dat houdt den groei van het gras tegen. De veehouders kijken al eens vaak naar de lucht. Zuster Anna, ziet gij nog niets komen Laat ons hopen dat er spoedig water zal komen. De schuren geraken leeg, ’t hooi is vrijwel opgebruikt. Er loopt al groot-vee buiten, dat, bij nog voldoenden hooi voorraad, allicht nog op stal zou staan. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch, aangesloten onder No. 4. komende nieuwe booten. Deze schroefbooten met hooger gelegen dek krijgeneenafzonderlijke aanlegplaats dieper de haven in, terwijl een der oude booten, als reserveboot, de bestaande aanlegplaats behoudt. Zevenwouden, 26 April, fabrieken behoeven niet voor afname te vreezen. Een paar Duitschland bezochten verschillende fabrieken en kochten de magere kaas bij groote partijen voor 40 cents het pond en hooger. Makkum, 29 April. Enkele onzer visschers zijn voornemens binnenkort voor de Zuid- Hollandsche reeders ter loggervischvangst te gaan. Er wordt een goed handgeld beloofd. De vangst belooft groot te worden en daarnaar regelt zich het loon. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Kievitseieren. Te Leeuwarden zijn gisteren en heden (Donderdag en Vrijdag) de laatste dagen waarop in dit seizoen kievitseieren mochten verhandeld worden, nog ongeveer 50.000 van die eieren aangevoerd. Wegens het stop zetten op Engeland waren de prijzen van 6 tot 4 cent per stuk. Door de vrijzinnige kiesvereeniging Vrij heid en Orde” te Harlingen, is ten opzichte van de aanstaande gemeenteraadsver kiezing, wegens periodieke aftreding van de heeren Snijder, Holstein, Hannema, Faber en dr. van Nouhuys, besloten de kerkelijke en sociaaldemocratische partijen voor te stellen de zetels te laten aan de partijen, die ze thans bezetten. N. Harl. Ct. Bij de scharverhuring door het water schap der Vijf Deelen Zeedijken Binnendijks, welke Dinsdag plaats had, werd een totaal huurprijs van f 3232 bedongen, tegen f 1794 in het vorige jaar. Een abnormale stijging dus, die de toestand van het veehoudersbedrijf en de verwachtingen teekent. een proef genomen zeer goed is gelukt. De zware klei blijkt uitnemend geschikt voor den groei der bollen, die in kwaliteit niet achterstaan bij de beste Hollandsche soorten. Aanvankelijk is een opperv|akte van l1/2 pofidemaat beplant, waarvan de bloemen dezer dagen alle ontloken zullen zijn. De gele, roode en oranje velden leveren eene verruk king op voor het oog, zoodat de wandelaar, die zijne schreden derwaarts richt, zich voor zijn moeite beloond zal vinden. De bekende welwillendheid van de beide heeren zal hem in staat stellen de bloemen pracht van zoo nabij mogelijk te beschouwen. N. Harl. Ct. Loterij wel geoorloofd! Het bestuur van de Herv. cbristel. lagere school te Assen heeft een groote verloting van een automobiel, rijwielen, enz. georgani seerd, aanbevolen door dr. J. Tb. de Visser en ds. J. J. van Noort. Dezen zeggen in een begeleidend schrijven, dat zij, bekend met den moeilijken strijd, dien de voorstanders van het christelijk onderwijs in het moderne Assen hebben te voeren, gaarne de pogingen steunen, die zij in het werk stellen om hun school staande te houden. Zij zijn van oordeel, dat in de geheel bijzondere omstandigheden, waarin de broeders aldaar verkeeren, het gebruik van het buitengewone middel der z.g. groote verloting gerechtvaardigd is. Hartelijk hopen zij, dat onder Gods zegen de uitslag het werk zal kronen. N. R. Ct. Gisterenmiddag had in het Heer Ivo- straatje een treurig ongeluk plaats. Een dienst man der gemeentereiniging had in genoemde straat de daar zijnde zinkputten in de vuil niskar geledigd. Toen na verrichten arbeid het zware voertuig in beweging werd gebracht, kwam spelender wijs een aanvallig drie-jarig knaapje (Willem de Graaf) onder de wielen der zware kar terecht. Het kleine hoofdje wérd totaal verpletterd. Terwijl het kind naar de arme ouders werd gebracht, snelden anderen heen om medische hulp. Helaas hier viel niet meer te helpen, Dr. Westerhuis, die onmid dellijk ter plaatse kwam, kon slechts den dood constateeren. Arme ouders, die hun lieveling op zoo’n noodlottige wijze verloren. 0. N, Sneek. Naar wij vernemen doet de bak- kerspatroonsvereeniging „Sneek” in overleg en met behulp van den burgemeester dezer gemeente, moeite om alhier zoo spoedig moge lijk goedkoop ongebuild tarwebrood en onge- build tarwemeel verkrijgbaar te stellen. O. N. Sneek, 30 April. Zooals de wereld weet heeft de rechtzinnige predikant alhier, Dr. Wumkes, het bekende adres van den Sneeker Kerkeraad aan de Synode, om in art. 39 van het reglement op het godsdienstonderwijs de woorden: „in geest en hoofdzaak," niet te schrappen, mee onderteekend. ’t Was te denken dat die daad niet weinig stof zou opjagen onder de orthodoxen. Het duurde dan ook niet lang of een paar ge meenteleden, natuurlijk geestverwanten, trok ken de stoute schoenen aan en richtten tot Dominé het verzoek, een vergadering te be- Igggen om daar zijn standpunt nader uiteen te zetten. Die vergadering werd Zondagavond j.l. in het gebouw voor Chr. Belangen gehouden. Het moet daar vrij bar zijn toegegaan, vooral door het heftig optreden van een voorman der Rechtzinnigen, die zich zelfs niet ontzag in een publieke vergadering Dr. W. persoon lijke feiten voor de voeten te werpen. Het gevolg van de ordeverstoring was, dat Dr. W. zich onmogelijk bij machte gevoelde de men- schen die met hem van gedachten wisselden, te antwoorden. Daarom zal het gesprokene op den avond van 25 April j.l. eerstdaags in druk verschijnen. De herkomst der jonge aaltjes. Stavoren, 29 April. Wie nog altijd twijfelt aan de herkomst der jonge aaltjes, hij kome hier. In groote scholen komen de glas aaltjes tegenwoordig de haven binnen om zich verder in het binnenwater te verspreiden. De paling toch paart in de diepzee en op gezette tijden trekt het jonge broed (glasaaltjes) weer naar de binnenwateren. Hoe vol belofte deze trek voor de toekomst moge zijn, onze visschers zagen liever de ansjovis in scholen de Zuiderzee binnentrekken. Die laat zich intusschen nog wachten. Westergo, 28 April. Naar wij vernemen worden er door den Bakkersbond pogingen aangewend om te komen tot het oprichten eener coöperatieve aankoopvereeniging. Stavoren, 29 April. Ons stations-empla- cement ondergaat een belangrijke verbouwing in verband met de einde Juni in de vaart zeer vermoeid om hedenavond nog het woord te voeren. Ze had een plaatsvervangster, die helder en klaar ons de groeten van de Vereen. Staten overbracht en het volle vertrouwen uitsprak in de kracht der vrouwen. Buda-Pest hoopt bij monde van Fraulein Vilma Glucklich, dat het congres iets zal mogen bijdragen tot het verkrijgen van den vrede, we moeten niet denken aan wat ons scheidt, doch aan wat ons vereenigt en de handen ineen slaan om te doen wat in ons vermogen is om den vrede naderbij te krijgen. Wij vrouwen moeten eindelijk toch ook een woord meespreken over het lot der menschheid. Milaan, vertegenwoordigd door een levendige Francaise of Fransch sprekende Italiaansche wil het uitbreiden van het grondgebied en verbetering der economische toestanden op vreedzame wijze verkrijgen, niet door bloed vergieten, en ze wil, dat waar voor bijna alle ziekten een geneesmiddel is gevonden, ook een middel vinden tegen de grootste ziekte den oorlog. Noorwegen komt ons mededeelen, dat ook daar sympathie wordt gevoeld voor het streven naar den vrede en de vrouwen, die niet in persoon hier kunnen zijn, zijn in gedachten bij ons. ’t Was de sympathieke Dr. Keilkau, die ons Noorwegens belangstelling in de Engelsche taal overbracht. Dr. Mia Boissevain las ons toen een stapel telegrammen en brieven voor uit alle oorden der wereld Denemarken, Portugal, Bulgarije, Christiania, Frankrijk, Engeland, Hongarije, Breslau, Weenen, Italië, Finland enz., waarop Dr. Aletta Jacobs de bijeenkomst sloot en ons allen aanried kennis te gaan maken met alle vertegenwoordigsters. Er heerschte een opgewekte geest in de zaal, men hoorde alle talen en spraken. Kamerleden en andere regeeringspersonen waren aanwezig en de pers was tienvoudig vertegen woordigd. ’t Is al heel laat en uw verslaggeefster moet nu gaan rusten om morgenochtend om 9 uur weer frisch in den Dierentuin aanwezig te kunnen zijn. De vertegenwoordigster van Vr.-Kiesrecht te Bolsward A. BEEKHUISKranenburg. ik u even vooravond congres. ’t Was vol in de aardige zaal van het groote gebouw in den dierentuin, meer dan 800 heeren en dames, de meesten in keurige avondtoiletten vulden de zaal, om den ontvang- avond bij te wonen van de buitenlandsche afgevaardigden. Negen namen stonden op het programma en met een hartelijk woord, in het Engelsch uitgesproken, heette de presidente, Mevrouw Aletta Jacobs ze allen welkom. Juist te midden van deze groote oorlogsellende, midden in het rumoer van den krijg, komen de vrouwen van alle oorlogvoerende landen bijeen in een neutraal land om elkaar de band te reiken, daar toch de ellende van den oorlog in alle landen gelijk is en overal evenveel wordt geleden door moeders, vrouwen en verloofden. Waar zooveel gedelegeerden bijeen komen als hier, vertegenwoordigend duizenden en duizenden vrouwen, daar moet het begrip van Vrede een overweldigend iets zijn. Moge dit woord, hier door al die duizenden vrouwen uitgesproken, ten laatste ingang vinden in aller, aller hart. De Duitsche afgevaardigde, Dr. Anita Augspurg uit München, een oude dame, met grijs haar, bracht in vloeiend Duitsch haar groet uit, zeggende, dat ook de Duitsche vrouwen niet den oorlog wilden, o neen, ze willen enkel Friede und Freundschaft. Moge van uit het gastvrije Holland de eerste roep om vrede uitgaan, ver de wereld in, moge het intern. Vr.-Congres het eerste werk des vredes zijn Slechts aan 4 Duitsche dames was het gelukt passen te verkrijgen naar Holland, doch die waren dan ook de tolk van duizenden van Duitsche vrouwen. Denemarken, door Fru Tubjerg vertegen woordigd, sprak in ’t Engelsch op haar beurt een korte groet uit, ons vertellende het sprookje van den wolf met den ketting. Engelands vertegenwoordigster Miss Margaret Ashton werd door een andere dame vervangen, een jonge vrouw, die met de door kwinkslagen en geestigheden doorspekte speech veel succes had. Waar éénzelfde leed geleden wordt, voelen de vrouwen zich zusters, en zij reiken elkaar hier de hand om zich te vereenigen en te protesteeren tegen de ellende van den oorlog. Slechts als ook vrouwen zitting hebben in het parlement en mee mogen stemmen over het wel en wee van haar volk, zal er geen krijg meer komen. Oostenrijk werd vertegenwoordigd door Frau Leopoldina Kulka uit Weenen, die in korte trekken ons Bertha v. Suttners „Waffen nieder” weergaf, en den wensch uitsprak reeds aan onze kinderen bij te brengen niet te nemen dat een ander toebehoort. Gouden vrede, moge hij spoedig komen eindigde zij Als 6e spreekster kwam Fröken Anna Kleman uit Stockholm, die ons de moreele ellende van den oorlog schilderde en ons congres een //wonderfull demonstration against war” noemde. Amerika, dat 50 vrouwen had gezonden, werd vertegenwoordigd door Miss Jane Addams, de bekende strijdster voor Vr.-kiesrecht. Wel zat ze aan de groene tafel op het door palmen versierde podium, doch de reis had haar te De bloemvelden van Arum! Zoo spreken we. Wie had ooit gedacht dat wij nog zouden kunnen gewagen van „bloemvelden”. We doen het, en met recht. Ziet, we kunnen niet concurreeren met Holland, we bieden U geen uitgestrekte velden aan. Maar hebben we dan geen kwantiteit, de kwaliteit is best, zeer best. Dat zeggen ons deskundigen, vaklui. En daarom durft men uitnoodigen tot een bezoek, want wezenlijk, ’t is klein maar rein. Ik had reeds een vorig jaar de eer U eene geschikte fietsroute aan te geven. U gaat vanuit Bolsward langs de Hiemerterlaan, over de Kat, den Lollumerdijk op, naar de sate van den heer J. H. Ypma. (Ook over het dorp Lollum kan de reis gaan.) Let dan in Lollum eens op de ex-klapbrug, aan ’t eind van het dorp. Dan kunt U zien hoe zuinig we moeten worden in onze gemeente-admini- stratie. De storm van December j.l. heeft den geheelen bovenbouw omver geworpen van de Lollumerbrug natuurlijk ’t is nog niet weer gemaakt en een paar latten, aan weers zijden van den vloer betimmerd, zeggen tot den passeerenden dorpeling: „tot hier toe en niet verder”. Zoo zuinig moeten we wezen, mobilisatie natuurlijk, of liever de gevolgen daarvan. Enfin, U komt bij de velden van den heer J. H. Ypma. Dat zijn al mee van de mooiste. Vervolgens fietst U terug naar Arum, waar bij het tolhek de tulpen van den heer R. Yetsinga uwe attentie vragen. Dan door het dorp heen, rechtuit, tot bijna den Ach- lumerweg... de zoo goed verzorgde terreinen van den bouwer P. Hiemstra. In den loop der week, die met dezen Zondag begint, zullen ze bloeien, al die tulpen, in groote verscheidenheid van kleuren. Zie, waar nu in park en tuin nog geen kinderen Flora’s te vinden zijn, hier biedt men U een kostelijk gezicht. Gaat dat zien. Gij moogt door de velden heen loopen, gerust hoor, maar in dit geval kost het U eene kleinigheid. Op elk bloemenveld staat een beschilderd bord, waarop staat vermeld dat Bolswardsche Courant 1 NU' I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1