Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1915. 54ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 37. FOCKE S. KLEIN, Harlingen. R F JH I i VOOR Zondag 9 Mei. afzonderlijke MEIMAAND. de Meimaand wat BINNENLAND. werpt de zomer, ril 7 en van zijn gemoed echte harte- ver- de THEEHANDEL Voor weerverkoopers verkrijgbaar Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. Makkum bij W. v. d. GOOT. is laag f 2.25. E o r i ié per H.A. te oude aardappels, is geen uit- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 ct. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren; ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. gericht aan schenken. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. 6 Mei. Er is weer actie ge- r t1 F* -J| voorbijzijnde droef- het daglicht zoo zon er grijs Heerenveen, komen in zake Heerenveen één. Aan de dagelijksche besturen der drie gemeenten waaruit Heerenveen thans bestaat, zijn infor- Westergo, 6 Mei. Onze veehouders be leven goede dagen de melk is zoo duur, dat de ontvangsten op de boerderijen, die van vorige jaren om denzelfden tijd met 25 a 30 pCt. overtreffen. De doorsnee melkprijs is thans 18 ct. en de kaasgelden loopen op tot bedragen, welke verrassend zijn. Op „kaasgeld” brengen gemiddelde boerderijen 500 gld. van de fabriek mee. Friesche Zuidwesthoek, 4 Mei. Onze lammerenkooplieden maken thans hun rond gang. Zij besteden hooge prijzen, maar waren door de schrale dagen van de laatste week toch gereserveerd. Ie soort lammeren gaan tot 15 gld., mindere soorten gelden van 9 tot 11 a 12 gulden. Dronrijp, 5 Mei. Door den tuinier P. Palma, alhier, werd gistermiddag den Commis saris der Koningin te Leeuwarden een mandje nieuwe aardappelen, gekweekt in den kouden grond, aangeboden. Gaasterland. Op Hemelvaartsdag zal hier een kaatswedstrijd worden gehouden tusschen Belgische geïnterneerden en Friesche kaatsers. Als Friesche kaatsers zullen uitkomenC. Werkhoven, Witmarsum; A. Rienstra, Sneek L. Bonnema, SneekK. Faber Rauwerd S. A. Kooistra, Witmarsum en R. Schaap, St. Nicolaasga. Er zal eerst op Friesche, daarna op Belgische wijze gekaatst worden. Wonseradeel, 6 Mei. Nog dagelijks is men hier druk aan het aardappelpoten. Deze vrucht wordt hier dit jaar bijzonder veel ver bouwd. De booge prijzen lokken er toe uit. Om thans f 1300 h f1400 maken uit de zondering. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. naar naar wolken. God-zij-dank nu werpt de zon weer volle lichtstralen in onze huizen tot in de donkerste hoeken. En al mag een oogenblik onze zonne blijheid gestoord worden door het rammelen van emmers, door bezem en raagbol, door stroomen van zeepsop en waterstralen dat is immers eigen aan den jaatlijkschen schoon maak wij zijn zoo vol van dat heerlijke zonnelicht, dat diit ons niet deert, al verschuilt ze zich ook thans soms nog even achter de wolken. Er is blijheid gekomen in onze woning, blijheid in ons hart. Een zakenmensch zal wellicht zeggen, dat is goed voor menschen, die veel tijd over hebben en zoo een beetje, ja gevoelsmenschen zijn. Daar hebben wij geen tijd voor om op te letten, wij zijn er ook niet voor aangelegd. Eén oogenblik, niet te gauw met uw oordeel, alsjeblieft 1 Als gij ’s morgens u haastig naar den trein spoedt, of uw winkel opent, of door welke bezigheid ook wordt opgevraagd, neem er eens een enkel oogenblik af om het mooie van het zonnelicht te zien, dht in u op te nemen en uw dag daardoor blij te maken. Een enkel oogenblik is daar maar voor noodig. Beproef het eens, gij zakenmensch, gij werkman, of wie ook. Op een zonnigen morgen wandelde iemand dan ook mooier dan kinderen en blij zonnelicht I i geen gevoels-menseb, Maïs. Bij de Vrijdag te Rotterdam gehouden in schrijving naar 10.000 tons Amerikaansche mixed maïs is tot de prijzen van inschrijving niets gegund. Deze maïs wordt thans op de condities der Rotterdamsche Graanbeurs door het comité te koop aangeboden tot f 210 contant bij minstens 10.000 K.G. en hoogstens 200.000 K.G. Tusschenpersonen krijgen f 1,courtage, leder wordt als tusschen- persoon beschouwd, mits onmiddellijk zijn lastgevers noemende. Deze uitkomst bevestigt het reeds lang loopende gerucht, dat er veel te veel maïs in ons land is. Alg. H. Wi P. G. Helsdingen. Het Kamerlid voor Franeker, de beer Helsdingen, is plotseling vrij ernstig ongesteld geworden. Gemeld wordt, dat hij lijdende is aan cholera nostras. Bedorven visch. Een vischhandelaar te Meppel verzond dezer dagen per spoor een partij versche en gedroogde bokkings, bestemd voor Duitschland. Te Gronau werd de visch afgekeurd en naar Meppel teruggesleurd. De visch, in 100 kistjes verpakt, die op de reukorganen een pestenden invloed oefende, werd naar mestvaalt gebracht. Alg. H. Oudste landweerlichting naar huis. Op 15 Mei a.s. worden de dienstplichtigen der oudste landweerlichting, wier diensttijd onder normale omstandigheden zou geëindigd zijn op 1 Augustus 1914, voor zoover zij zulks zelf wenschen en voor zoover zij geen rang bekleeden of daarvoor in opleiding zijn, in het genot van voorloopig (klein) verlof gesteld. Aan het kader dezer landweerlichting kan geen verlof worden verleendevenmin aan het landstormplichtige kader dat onder de wapenen is. Echter zullen de sergeants en korporaals (behalve de fouriers) behoorende tot den landstorm en tot de landweer 1907 zooveel mogelijk worden werkzaam gesteld in of nabij hun woonplaatsen tot hulp bij de opleiding van den vrijwilligen landstorm. Het aantal van deze landstorm-afdeelingen is gaandeweg zeer toegenomen, zoodat het bedoelde kader daarbij onontbeerlijke diensten zal bewijzen. De diensten van het hoogere en admini stratieve kader van de onderhavige lichtingen landweer en landstorm kunnen bij den troep nog niet worden gemist. De „Katwijk” en de Nederlandsche regeering. De Berlijnsche correspondent seint aan het Alg. Hndbl.: „Ik verneem, dat inzake de „Katwijk” een overeenkomst tusschen de Duitsche en Neder landsche regeeringen is tot stand gekomen, die weldra openbaar gemaakt zal worden”. Bijna ontslagen. Maandag 29 Maart j.l. kwam in den ge meenteraad te Borger (Dr.) een adres van ingezetenen, ouders van schoolgaande kinderen, ter sprake, waarin werd aangedrongen op verbetering van het onderwijs te Eeserveen. Dat werd den laatsten tijd zeer slecht gegeven, met een ras-Amsterdammer in het bekende Vondelpark. Op het groene grasveld speelden en dartelden jonge, kleine kinderen. Het was ongeveer negen uur ’s morgens en de geleidsters zaten op de banken, of wandelden heen en weder. Stel u voor, zoo uit de huizenrij, zoo in dat Vondelpark vol zon, vol leven dat moet opvallen. Die iemand maakte zijn gezel opmerkzaam. En de zakenman, die gewoonlijk niets anders zag dan huizen, huizen en nog eens huizen, stond verbaasd, ontroerde schoot vol... van vreugde, blijdschap. Wat is midden in de natuur i Die zakenman was maar iemand, die het hart op de rechte plaats had de gelukkige vader van een groot, prachtig huisgezin. Maar... wij zouden over zeggen. Meimaand staat immers boven dit artikel en de inhoud moet aan het opschrift beantwoorden. Welwillende lezer, wij hebben u eerst blij willen maken, uw hart tot vreugde willen stemmen, getracht u een eenvoudig, een goed koop, een onder-uw-bezit-liggend middel te geven om uw dag, soms zwaar van zorgen en mogelijk vol leed, toch blij te doen zijn. Een blij hart wordt niet licht ontstemd en is zoo geneigd een goed woord aan te nemen. Maar och, dat over de Mei van 1915 zoo een droeve schaduw valt 1 Dat volkeren tegen volkeren opstaan om elkander te wonden, te verscheuren, te dooden.,. Te dooden, nu de geheele natuur tot barsten toe vol is van het leven en dat jonge leven overal uitbreekt. Welk eene tegenstelling Moge ons nog deze maand, vol leven en licht, de vrede brengen in het belang van menschheid en menschelijkheid. ’t Zij zoo A. N. omdat de onderwijzeres mej. G. Sureveen, aldaar werkzaam, doch wonende te Schoonoord, soms dagen en weken de school niet binnenkomt. B. en W. van Borger deelden daarop mede, dat de zaken te Eeserveen lang niet in orde waren. Genoemde onderwijzeres geeft voor ziek te zijn, althans te Eeserveen niet te kunnen werken. De fietsreis van Schoonoord naar Eeserveen was haar ook te moeilijk. De burgemeester bood haar daarna aan, zich te zullen beijveren, dat ze te Borger (waar een vacature was) werd benoemd, zoodat ze dan geen fietstochten meer behoefde te maken. Ze wilde dit echter niet en stelde B. en W. den eisch dat deze zich moesten beijveren om een betrekking voor haar te zoeken in het centrum des lands. B. en W. merkten natuurlijk op, dat dit niet kon worden ver wacht en stelden haar voor de keuze zieken verlof aan te vragen en zich onder behandeling van een zenuwarts stellen of eervol ontslag aan te vragen, daar hun college anders ver plicht was den Raad voor te stellen, dit on gevraagd te verleenen. Van het een nóch het ander kwam iets. Alleen vernam men van een Groninger specialist, dat mej. S. goed gezond was en niets mankeerde. Toen de gestelde termijn verstreken was en geen verzoekschrift inkwam brachten B. en W. op de raadsagenda „Voorstel B. en W., ontslag mej. G.Sureveen”. Ter vergadering stelde dat college echter voor het ontslag voorloopig niet te geven. Want, den ernst van de situatie inziende, had mej. S. sedert geen enkele maal de school meer verzuimd. Bleef de toestand zoo, dan stellen B. en W. op ontslag natuurlijk aller minst prijs. Daarmee ging de Raad accoord, doch niet dan nadat B. en W. waren uitgenoodigd, den Raad in spoedeischende zitting bijeen te roepen om ongevraagd ontslag uit te lokken, zoodra de betrokken onderwijzeres drie malen de school op de oude, ongemotiveerde wijze weder mocht verzuimen. Alg. H. Afschaffing van jaarrekeningen! Door de Nederl. Vereeniging van Ijzer handelaren is een circulaire verzonden, gericht aan de Ambachtspatroons in Nederland, om te komen tot afschaffing der jaarrekeningen. Voorgesteld wordt, om elk kwartaal de reke ning in te zenden. Zeegras. Ten gevolge wan den oorlogstoestand is de handel in zeegras hier zeer gedrukt, zoo schrijft men ons uit Texel. Van den ouden voorraad gaat bijna niets af, doordien naar het buitenland geen uitvoer is en de vraag in het binnenland weinig beteekent. De prijs en bedraagt per 100 K.G. f 1.75 a Enkh. Ct. Visschers als landbouwers Men schrijft van Een groot aantal zich eiken Noordzee Marken aan de Tel. onzer visschers verbindt om op de loggers in de hun bedrijf te gaan uitoefenen. Vrees voor mijnengevaar en wat verder de Noordzee tegenwoordig onveilig maakt, is de oorzaak, dat zij thans zelfs op de zeer voor- deelige voorwaarden der reederijen niet ingaan. Voor zoover voor hen op de Zuiderzee geen gelegenheid bestaat om in hun onderhoud te voorzien, verwisselen vooral de jonge Markers hun eiland met het vasteland en gaan zich oefenen in het melken. Zij willen dan trachten bij de boeren den kost te verdienen. In verband met de heerschende schaarschte aan arbeidskrachten bij den landbouw, zijn onze Markers bij de boeren zeer welkom. Geit en konijn. Een ingezetene van Oldenzaal had een geit, die hem alle dagen een flinke portie melk gaf. Het dier werd goed verzorgd en was in uit stekende conditie. Toch werd vóór eenige dagen de melk plotseling minder en ondanks een uitstekende behandeling kon de eigenaar zijn dier niet weer „op peil” krijgen. Ten einde raad besloot hij den veearts te gaan raadplegen, toen bij eensklaps een zonderlinge ontdekking deed. Op heeterdaad betrapte hij de geit er op, dat zij als zoogmoeder fungeerde van een konijn, dat zich toegang tot den geitenstal had weten te verschaffen en er nu geregeld „zijn kostje” kwam ophalen. Den volgenden melktijd kreeg de man nu weer de volle hoe veelheid, daar de vreemdsoortige melker buiten den stal werd gehouden. Alg. H, maties gevraagd. Het doel zou zijn van Heeren veen een stadje te maken met als oostelijke grens de huize Voormeer, zuidelijke grens Huis ten Woude, westelijke grens de spoorlijn, noor delijke grens de Heerenveensche Waschinrich- ting. Dit is een mooi plan; vroeger was steeds het doel Heerenveen op te nemen in een der drie gemeenten; nu zal het een gemeente op zichzelf vormen. Alg. H. De Nederlandsche sigaretten-industrie. Door een aantal Nederlandsche sigaretten fabrikanten is aan den Minister van Oorlog een verzoekschrift gezonden, waarin zij er de aandacht op vestigen, dat in bijna alle can- tines van leger en vloot uitsluitend of hoofd zakelijk buitenlandsche sigaretten worden ver kocht en dat tengevolge van dezen toestand reeds een groote verslapping in hunne be drijven is ontstaan, waarom zij den Minister in overweging geven, die maatregelen te willen treffen, waardoor de Hollandsche sigaretten bij voorkeur in de cantines van leger en vloot zullen worden verkocht. Een gelijk luidende copie van dit verzoekschrift is ge zonden aan den opperbevelhebber der land en zeemacht, tot wien tevens het verzoek is het verzoekschrift zijn steun te O. N. Hel straalt de uitspansel. Met een de rieten dekking het rood van een straal-blauwen spiegel weerkaatst de zon in de leien van een kerk- of ander groot gebouw. Wat is dat toch mooiDe zon, die zoo schijnt en alles in licht zet. Kijk eens daar naast de schaduw van dien boom, op dat pas omgewerkle veld. Als de niet was, zou dat land u grauw en aanzien. Maar nu zijn er kleur en tinteling in de dooreengeworpen aarde. Er is bruin èn grijs èn zwart èn licht. De velden groeien de weiden bloeien de boomen botten bloem en blad breken uit. Als de zon er niet was, dan zou al dat leven, al die kleur, fleur en leven missen. Nu is het buiten één groot uitgerold lichtschilderij, waar de grootmeesters der kunst een lesje gaan nemen, en toch, wanneer zij het be proeven met penseel en verf, zoo ver beneden de werkelijkheid blijven. In de thans weer donkere dagen drong spaarzaam in door de ruiten onzer woningen. Och, wat hebben wij er dikwijls doorgekeken dien altijd-door-neerplassenden regen, die grijze lucht, naar die donkere sneeuw- De donker-droeve dagen zijn voorbij. Licht is ’t aan den hemel, licht op het veld, licht is er in huis, licht in het hart, zon aan het blauwende gouden licht overgiet zij eener hoeve. Heet gloeit pannendak. Als in een Bolswardsche Courant i i 4 ■a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1