Kienws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. H 1 I o Mannen en vrouwen van Nederland! •J- IhM I ül Donderdag 13 Mei. BINNENLAND. Uit Wonseradeel. T F'S VOOR Afzonderlijke Naschrift. Het Bestuur van den „Nederlandschen Anti-Oorlog Raad”. VERVOLG GEMEENTERAAD. de commissie voor 't en begrootingen goed- opmerking van den heer informaliteit noemde, dat ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. M. de Redacteur Beleefd verzoeken wij U staand schrijven, dat aan INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) van het Dagelijksch Bestuur I eene verordening op de invordering van ontsmettings- een dito voorstel om eene te gaan van f 15000 tegen L. S. Het zal ook U niet onbekend zijn, dat in bijna alle plaatsen van ons land door de verschillende arbeidersorganisaties pogingen zijn of worden gedaan teneinde in dezen was een voor- voor de strafverordeningen, eene verordening tegen rogge (ook roggebrood) aan Aldus is besloten. ’t gedaan. De bloemvelden in onze environs hebben niet zoo veel bezoek gehad als verleden jaar. ’t Was Zondag alweer te koud en te winderig. En nu is men bezig alles af te snijden. De mooie tulpen worden naar den mesthoop ver wezen. Sic transit gloria. Met de voorbereidende werkzaamheden voor den grooten Bondswedstrijd, op den 2den Pinksterdag, te Witmarsum, gaat het best. Er zijn mooie medailles toegezegd. Ook anderszins ondervindt het Bestuur wel mede werking. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De lezer zal hebben bemerkt, dat we Zater dag j.l. geen verslag van de geheele zitting konden geven. Toen de tram van 1 uur uit Witmarsum onze copie meenam naar Bolsward, duurde de vergadering nog voort. Hier volgt in 't kort nog iets van wat er nadien werd behandeld. Na vaststelling van het kohier voor het 1ste kwartaal 1915 schoolgeld en dito van comptabiliteitsbesluiten kwam aan de orde de benoeming van 4 leden van de schattings- commissie voor de Rijks-inkomstenbelasting, overeenkomstig art. 57 en v. v. der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Deze com missie is belast om, onder presidium van den Inspecteur der directe belastingen, vast te stellen de aanslagen van hier te lande wonende natuurlijke personen, aan wie geen aangifte biljet is uitgekeerd. Op voordracht van B. en W. werden door den Raad benoemd de h.h. Piccardt en K. Salverda te Witmarsum, T. van Eijck van Heslinga te Arum en W. P. Visser te Makkum. Aan mej. A. de Vries, onderwijzeres te Witmarsum, die een poos heeft gefungeerd als tijdelijk hoofd der school te Cornwerd, werd daarvoor eene gratificatie toegekend van f 60. Op voorstel i werd vastgesteld heffing en rechten, terwijl op geldleening aan 5 pCt., zonder hoofdelijke stemming goed keurend werd beslist. Tjalling Terpstra, arbeider te Lollum, werd benoemd tot wegwerker in het ressort Lollum, terwijl als dorpsreiniger te Makkum is aan gesteld Albert Rinia aldaar. Het laatste punt der agenda stel der commissie om vast te stellen het voederen van vee en gevogelte. Toen was Te Arum heeft zich een Floralia-commissie gevormd. Maandagavond j.l. bestond ge legenheid zich aan te geven voor het bekomen van stekken. Meer dan honderd deelnemers hebben zich gepresenteerd. Ws. aan het onder- alle werkgevers ter dezer stede is toegezonden, eenige plaats ruimte in uw blad te willen verleenen. Bij voorbaat daarvoor onzen dank. Bülswakd, Mei 1915. eene verhooging noodig is om te behoeden. Met het volste vertrouwen beveelt het comité dit verzoek dan ook in Uwe wel willende overweging aan. Het comité: (was get. namens de ver.) T. BOSCHMA. Sj. VISSER. S. VELTMAN. F. de JONG. G. BLEEK ER. B. KNOL. L. ROODE. R. ALKEMA. C. BOOTSMA. Op de Internationale Bijeenkomst, welke van 710 April 1915 te ’s-Gravenhage op initiatief van den „Nederlandschen Anti-Oorlog Raad” heeft plaats gevonden, waren 30 mannen en vrouwen van beteekenis, van uiteenloopende politieke en godsdienstige richtingen, personen van wetenschapen van parlementaire ervaring, beproefde, jarenlange vredespropagandisten en personen, die in het bijzonder door dezen oorlog geworden zijn tot overtuigde strijders ten gunste van een toekomstigen duurzamen vrede, aanwezig. Zij behoorden tot tien ver schillende landen: Amerika, België, Duitsch- land, Engeland, Hongarije, Nederland, Noor wegen, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland. Bovendien waren telegrammen en brieven van instemming ingekomen van personen uit Denemarken, Frankrijk, Italië en Spanje. Op deze Internationale Bijeenkomst werd eenstemmig een gemeenschappelijk Minimum- Programma vastgesteld, dat de beginselen be vat, naar welker verwezenlijking bij het eindigen van dezen oorlog moet worden ge streefd een Manifest, door deze Bijeenkomst uitgevaardigd, wijst er voorts op, hoe het niet naleven dezer beginselen van invloed was op het plotseling uitbreken van dezen oorlog, en betoogt, hoe het ieders plicht en ieders belang is mede te strijden, opdat de toekomstige zeer gedrukten noodtoestand eenige leniging te brengen in het huisgezin van de werk lieden, die, als gevolg van de duurte der levensmiddelen, zeer in hun bestaan worden bedreigd, welke pogingen bijna overal goed succes hebben. Waar door den Raad onzer gemeente in zijne vorige vergadering zoo terecht de helpende hand is toegestoken aan de werklieden in dienst der gemeente, door hun loon tijdelijk te verhoogen, meenden ook de verschillende hier ter stede bestaande werkliedenvereeni- gingen en vakorganisaties den tijd gekomen de handen ineen te slaan, teneinde pogingen in het werk te stellen ook de arbeiders, werk zaam bij particulieren, vennootschappen en maatschappijen, te hulp te moeten komen, opdat ook zij met meer gerustheid de toekomst tegemoet kunnen gaan. Het comité, gevormd door en uit de boven bedoelde vereenigingen en organisaties, wendt zich ook tot UEd. met beleefd verzoek het loon van Uw personeel tijdelijk te verhoogen of hun eenigen steun te willen verleenen. Waar in normale omstandigheden bij vele werklieden, vooral bij hen die geregeld een klein weekloon ontvangen en een talrijk gezin hebben, ternauwernood sprake kan zijn van een flink bestaan, is het als van zelf sprekende, dat in deze tegenwoordige omstandigheden van loon of anderszins dringend hen voor geheelen ondergang Wonseradeel, 10 Mei. De afd. „Wonse radeel” van den Prov. Fr. Bakkersbond heeft haar jaarvergadering gehouden. In de plaats van H. Visser te Wons, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd tot bestuurslid gekozen de heer Prins te Makkum. Daarna werd de circulaire van den Minister van landbouw, aangaande de nieuwe rogge- vermenging en het bakken van tarwebrood tegen 12 cent per K.G. toegelicht door den heer R. IJpeij. De contributie is van f 0.50 op f 1 gebracht. Door den heer J. Rauwerda, van Pingjum, werd bepleit de oprichting eener inkoopvereeniging. Burgwerd bij Bolsward, 10 Mei. De vee houder F. de B. alhier verloor plotseling in de weide een stier, die een waarde van ongeveer f 800 vertegenwoordigde. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Snoek, 11 Mei. In de raadszitting van hedenavond werd de rekening van ’t Old Burger Weeshuis, in ontvangst f 103194,67, in uitgaaf f 84204,80, batig saldo f 18989,87, volgens conclusie van nazien van rekeningen gekeurd, met een Blok, die het een een regent van ’t Weeshuis bedoelde rekening mee had onderteekend en goedgekeurd. De heer mr. Vellinga, in deze de aange vallene, wees er op, dat het 3de lid der com missie, de heer Zelvelder, indertijd absent was. De heer Visser, mede-commissielid, maakte geen bezwaar dat ik bewuste rekening mee onderteekende. Maar als de Raad het beter vindt, zegt mr. V., dat ik in het vervolg mijn handteekening niet plaats, ’k zal dan gaarne dien wenk opvolgen. De voorzitter vindt de zaak ook niet correct, waarom Z.Ed.Achtb. ’t noodzakelijk acht, voortaan bij ontstentenis van een lid de commissie aan te vullen. Ingekomen was een adres van ’t bestuur van de afdeeling Sneek van den Christelijken Bond van Ned. gemeentewerklieden en van ’t Bestuur der gasbewerkersvereeniging alhier, houdende verzoek aan de gemeentewerklieden met ’t oog op de duurte der levensmiddelen een toeslag te verleenen op hunne loonen. B. en W. stellen voor 1. Aan de personen, in dienst der gemeente, een toeslag te verleenen op hunne loonen, volgens onderstaande regeling: lo. De toeslag wordt alleen verleend aan gehuwde personen, weduwen en weduwnaars wier pensioengrondslag ’t bedrag van f760 niet overschrijdt, of, voor zooveel de hierna te noemen personen betreft, die in tijdelijken dienst der gemeente zijn, wier belooning per jaar berekend, niet hooger is dan f760. 2o. De toeslag bedraagt f 1 per week, benevens voor elk inwonend kind beneden den leeftijd van 14 jaren, f 0,20 per week. 3o. De toeslag wordt verstrekt aan de per sonen in vasten dienst der gemeente, zoomede aan die personen, in tijdelijken dienst, die vastaangestelden vervangen, uitgezonderd zijn zij, die zich onder de wapenen bevinden, en zij, die, ofschoon in vasten dienst, niet geacht kunnen worden hunne boofdbetrekking in dienst der gemeente te vervullen, ter beoor- deeling aan B. en W. Deze regeling zal geacht worden in werking te zijn getreden op den 5en April 1915. Aan B. en W. worde ter bestrijding van de met de uitvoering van dit besluit gemoeide kosten, voorloopig een crediet verleend uit de gemeentekas van f 2000. Blijkt ’t, als ’t crediet bijna verbruikt zal zijn, noodig den toeslag nog langer te verleenen, dan kan een nieuw crediet worden verstrekt, ’t Eenige middel om de te maken kosten te dekken, is gelegen in verhooging van den Hoofd, omslag welke tot het volgens de verordening geoor loofde maximum, d. i. tot f 95000, zal moeten worden opgevoerd. ’t Bedrag van f 5000, dat op deze wijze verkregen wordt (onze omslag is reeds f 90000) kan worden gevoegd bij den post „Onvoor ziene Uitgaven” der begrooting. Zonder h. st. werd dit voorgestelde aan genomen. Tot leden van de Schattingscommissie voor de Inkomstenbelasting benoemde de Raad de h.h. J. Huges, J. Bont, F. Blok en F. de Wolf, allen raadsleden. Van de door de redactie aan geboden plaatsruimte maakt het comité gaarne gebruik om met nadruk te wijzen op de noodzakelijke medewerking van ieder, die het bestaan van velen en den goeden gang van zaken na aan het harte ligt, door hem er op te wijzen, dat het ter bevordering der algemeene wel vaart en ter voorkoming van werkloos heid dringend noodig is, dat door parti culieren en stichtingen de gewone onder houdswerken aan hunne eigendommen niet uitgesteld dienen te worden, doch al het mogelijke behoort gedaan te worden om deze werkzaamheden te laten ver richten, teneinde ook in dit opzicht spoedig weer te komen tot den toestand zooals die voorheen was. vrede op den grondslag dezer beginselen ge sloten worde en aldus een duurzame vrede zij. Thans zullen dus in alle landen dezelfde beginselen worden gepropageerd, zal overal eenzelfde beroep op de openbare meening worden gedaan. Tot dit doel is in het leven geroepen een „Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede”, die allen zal vereenigen, die door gezamenlijke krachtsinspanning willen bereiken, dat bij het sluiten van den vrede zoodanige beginselen zullen worden gehuldigd en zoo danige internationale hervormingen zullen tot stand komen, dat bet toekomstige vredes verdrag niet de kiem tot nieuwe oorlogen zal in zich dragen. De „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad” gelooft dankbaar te mogen zijn, dat deze internationale concentratie van krachten thans bereikt is. Indien ooit een internationale samenwerking van menschen, die de kans op volgende oorlogen zooveel mogelijk willen verminderen, iets groots zal kunnen tot stand brengen, dan is thans de gelegenheid hiertoe geopend door de stichting dezer internationale Centrale Organisatie, die personen vereenigt, welke tot dusverre vreemd tegenover elkander stonden. Wellicht ook zal deze internationale eens gezindheid van mannen en vrouwen van beteekenis niet nalaten een gunstigen invloed te oefenen op den duur van dezen oorlog. Indien daardoor de vrede slechts één dag werd bespoedigd, zouden duizenden menschenlevens en millioenen guldens worden bespaard, zou onze arbeid reeds een zegen voor de menschheid zijn geweest. Volk van Nederland! De zoo verantwoordelijke taak, om leiding te geven aan deze „Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede” is toevertrouwd aan bet Bestuur van den „Nederlandschen Anti-Oorlog Raad”, versterkt met eenige personen uit het buitenland, die met ons zullen vormen het Uitvoerend Comité. De goede uitvoering dezer taak zal alléén mogelijk zijn, als de „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad” zal mogen blijven genieten den zedelijken, maar niet minder ook den financiëelen steun van het Nederlandsche Volk. Reeds hebben zich ruim 17.000 Neder landers persoonlijk als medestanders aan gegeven. Maar groot blijft nog het aantal van hen, die zich daarvan onthouden hebben, veelal omdat zij niet gelooven, dat een Nederlandsche Vereeniging eenigen invloed, hoe klein ook, op den loop der wereld gebeurtenissen zou kunnen hebben. Dit be zwaar kan thans niet meer gelden. De „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad” met volle behoud van zijn Nederlandsch karakter, is thans tevens geworden het officiëele middel punt der internationale beweging voor een duurzamen vrede. Juist om deze internationale taak goed te kunnen volvoeren, waartoe o.a. noodig zal zijn een voortdurend persoonlijk overleg met onze buitenlandsche leden van het Uitvoerend Comité, is véél geld noodig. Een ieder zal dit begrijpen. Dankbaar voor de reeds ontvangen bijdragen, veroorlooft bet Bestuur van den „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad” zich daarom een beroep op nieuwen financiëelen steun te doen. Wij wenden ons in de eerste plaats tot hen, die tot dusverre nalatig bleven het hunne bij te dragen ter bevordering van datgene, wat zij toch óók willenbet tot stand komen van een duurzamen vrede. Mogen duizenden hunner zich thans, ten bate van ons internationaal werk, als medestanders aanmelden, hun gaven ons doen toekomen. Maar wij doen ook een beroep op hen, die ons reeds hun vertrouwen schonken en die, doordat zij medestander werden, reeds bijdroegen tot dit aanvankelijk door den „Nederlandschen Anti Oorlog Raad” bereikte nuttig gevolg. De dank zij het Nederlandsch initiatief tot stand gekomen „Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede” is een eerste, bescheiden stap op den weg, die door gezamenlijke krachts inspanning tot den gewenschten vrede zal kunnen leiden. Helpt ons door nieuwe gaven dezen stap door steeds verdergaande te laten volgen Bolswardsclie Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1