ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. W Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 39. 54ste Jaargang. 1915. FOCKE 8. KLEIN, Harlingen. Zondag 16 Mei. BINNENLAND. r» VOOR afzonderlijke f Üi I Internationaal Congres van Vrouwen ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. kijkje ’t ver- THEEHANDEL Voor weerverkoopers verkrijgbaar: Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. u Makkum bij W. v. d. GOOT. Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 et. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Spreekster is van oordeel, dat deze bewering onjuist is. Het vinden van ’t adres is in die latere vergadering meegedeeld, Mevrouw geeft er een vertaling van, en uit den inhoud blijkt dat de Fransche vrouwen niet kunnen samen komen met afgevaardigden uit een land, dat Belgie vertrapt heeft. Zij verklaren met de drie eerste resolutiën van het adres mee te kunnen gaan, maar met het verdere, de bijeen komst van vrouwen, terzelfder tijd en ter zelfder plaatse als de Conferentie der Mogend heden, kunnen zij niet instemmen. Zij kunnen niet samengaan met de vrouwen, die niet protesteerden tegen het gepleegde onrecht. En waar het congres sprak van toekomstige vrede, daar hebben zij zulks met verbazing vernomen, die zelf onder zulk een zwaar juk zuchten. Zoolang het onrecht niet hersteld is, kan men niet van de vrouwen van Frankrijk medewerking verwachten. Een groote vaderlandsliefde, zoo gaat Spr. voort, blijkt uit het adres en ’t is jammer dat dit incident zich heeft voorgedaan. Mevr. Aletta Jacobs deelde toch mee, dat al was het stuk niet zoek geraakt, het toch niet zou zijn voorgelezen, daar de afzendsters door de oorlogskoorts zijn aangetast. Spreekster verwondert zich hierover eenigszins, daar ’t toch in gematigde taal gesteld was, en dat die vrouwen niet zelf kwamen, Wordt voldoende verklaard, door dat zij in de hospitalen en op de plaats der vele mannen, die naar het front gingen, niet gemist kunnen worden. Spreekster had gemeend dat men het stuk wel had moeten lezen, want men kon dan weerleggen, waar men ’t niet mee eens was. Er blijkt toch ook genoegzaam uit dat die vrouwen geen slappe vrede willen, maar een duurzame verwijdering van alle wapengeweld. Hoewel Spreekster dit incident dus betreurt, toch zal het de waarde van ’t congres niet verkleinen. De vredesidée, dat is toch duidelijk, wordt er door over de geheele wereld verspreid, en de internationale haat moet verdwijnen. Ook de Duitsche vrouwen zoowel als de Fransche zullen dit ervaren, dat er een eer volle vrede moet komen die de waarborgen van den Staat doet blijven bestaan, doch ’t wederzijdsch wantrouwen moet weg. Tegen de woorden, dat de oorlog een krank zinnig bedrijf is tegen de beschaving, dient geprotesteerd, doch tevens moet bevorderd worden dat het wapengeweld onnoodig en onmogelijk wordt. Aan het einde van baar betoog kwam Mevrouw nog op tegen de beschouwing van den Hoefijzer corr. in het Alg. HandelMad, die het vredes-congres een congres van schijn noemt, en men, omdat Frankrijk en Duitsch- lands vrouwen niet meededen, niet kan spreken als een congres van de vrouw. Over ’t algemeen, zegt Spreekster, was de pers niet hooggestemd over dit congres en werd er zelfs schamper opgemerkt, dat de vrouw ookz/huilde om ’t vrouwenkiesrecht te bekomen". Mevrouw wil hier tegen op merken, dat bet misschien de mannen hard valt te zien, hoe de vrouwen zich beijveren om aan den warboel door mannen gesticht, een einde te maken. Die poging toch moet alle sympathie wekken. Het kiesrecht der vrouw is tevens een middel om in latere tijden het ruw geweld te keeren. Dit congres zal zeker lang nawerken. Het is een ernstig streven naar verbetering der toestanden, die thans voel- en tastbaar niet zijn als ze moeten zijn. En dit na te streven geeft de vrouwen hoop, geloof en vertrouwen. Hoop, dat de mannen zullen inzien, dat de vrouw, die door den oorlog nog het meest lijdt, ook recht heeft mee te spreken, geloof, dat men waarde zal hechten aan de pogingen tot verbetering, vertrouwen, dat in de toe komstige tijden het wapengeweld zal uitblijven. De rede, waarvan in bovenstaand verslag slechts enkele fragmenten aangestipt worden, werd met heldere en klare stem voorgedragen, gaf genoegzame afwisseling om de aandacht te boeien, daar zoo nu en dan een schoon vers werd aangebaald, dat op het congres was gedebiteerd of op het onderwerp betrekking had, en trok aller volle attentie. Een warm applaus was het blijk, dat men genoten had, en Mevrouw v. d. GOOT was de tolk van alle aanwezigen, toen zij de Spreekster dank bracht voor de schoone rede. De bloemen, die de tafels versierd hadden, mochten door de dames meegenomen worden, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. heeft bekend gemaakt, en nomen in de verslagen van en 36. Bij den stapel ingekomen stukken had Mevr, met genoegen ook 3 telegrammen uit Leeuwarden opgemerkt. Bij de revue der even afzonderlijk melding Nederlandsche, n.l. Mevr, en Donk die op gemoede- haar religieus gevoel en haar den oorlog blijk gaf. we zoo entre nous dikwerf een korte om schrijving van de spreeksters zelf een soort signalement leeftijd, postuur, costuum soms, en zoo werd in vogelvlucht een gegeven op de vergadering en van handelde in den Haag. Met gespannen aandacht werd de Spreekster aangeboord, doch wij meenen ons verslag niet te mogen rekken, door terug te. komen op de gehouden redevoeringen, die alle veel bij val vonden, zooals de groote pers dat reeds ook deels is opge- ons blad no. 35 -Spreeksters werd gemaakt van een de Jong van Beek lijke wijze van afschuw van Het betoog voor de pauze eindigde met er op te wijzen hoe door de vergaderde vrouwen hier millioenen vertegenwoordigd waren. Uit alle oorden had men hier belangstellenden bijeen. De afgevaardigden uit Frankrijk waren er echter niet, de passen had men niet kunnen bekomen, en ’t bleek ook uit een adres door hen gezonden, dat zij, vrouwen, thans noodig waren in de hospitalen en om ’t werk te verrichten, wijl zoo talrijke mannen onder de wapenen zijn of reeds zijn gevallen als offer van den wereldkrijg. Over dat adres zou Mevr, na de pauze nog spreken, maar het eerste deel der rede werd besloten met aan te toonen dat op ’t congres uitkwam dat de physieke moed der mannen niet het hoogste, doch de moreele moed der vrouw edeler is. De eindconclusie was eigenlijk besloten in de motie van Mej. Rosika Swimmer, zie ons nummer van 6 Mei. Die motie werd met de daar gemelde discussie aangenomen met een kleine meerderheid. Er bestond zelfs twijfel of er wel een meerderheid vóór was. Het houden van een stemming ging op een eigen aardige manier in zijn werk. Als een voor stel, nadat het in drie talen nog eens was herhaald, vroeg de Voorzitster dat zij, die er voor waren, de rechterhand omhoog zouden steken. De presidente schatte dan ’t getal opgestoken handen, daarna werd aan de tegen standsters verzocht, de hand omhoog te heffen, en de groep handen die ’t talrijkst was werd als de beslissende beschouwd, ’t Spreekt van zelf dat het in sommige gevallen twijfel achtig kon zijn. Ook had Mevr, gemerkt dat in hare nabijheid een dame haar band opstak zoowel bij de voor- als de tegenstand sters. Zij had misschien de voorstellen niet begrepen, en als zij handen zag heffen deed ze mee. (Gelach.) Zoowel voor als tegen het congres zijn heel wat pennen en tongen in beweging ge weest. Mevrouw Aletta Jacobs heeft toen men haar daarover aanviel, nog al heftige woorden gebezigd, woorden die misschien eerst aan het einde der vergadering hadden moeten gesproken worden, maar ’t is toch ook waar, dat men het congres niet tot later moest uitstellen, na het beëindigen van dezen krijg. Na den oorlog toch had het congres een heel ander karakter gekregen dan nu, waar dit samenkomen uit alle oorden het bewijs levert, hoe diep de vrouwen gevoelen dat alles moet worden gedaan om in de toekomst het wapen geweld onmogelijk te maken en een duur zame vrede het nameloos wee en de diepe ellende moge opheffen. Na de pauze vervolgde Spreekster hare rede met nader terug te komen op het adres, dat de Fransche vrouwen hadden gezonden naar dit vredes-congres. Dit stuk was door een onvergeeflijke fout verborgen geraakt tusschen den stapel ingekomen papieren. Door de mannen van de Fransche pers werd gepro testeerd tegen het niet voorlezen van ’t adres, waarop van de bestuurstafel werd geantwoord, dat het stuk niet ontvangen was. Dit ant woord werd te goeder trouw gegeven, men was onkundig van dit stuk, en bij herhaald protest der pers onder bewering dat het wel ontvangen was, ontstond werkelijk een incident. Toen na ernstig onderzoek later bleek, dat het adres er inderdaad was, heeft men nog een afzonderlijke bijeenkomst uitgeschreven, en ’t comité gaf daarbij verslag van ’t be gaan abuis. De pers dacht aan opzet, doch Het was een leuk en gezellig avondje, dat van Woensdag j.L, toen Mevr. BEEKHUIS in de voorzaal van vDe Doele”, sprak over het Vredescongres van Vrouwen, dat gehouden is in Den Haag op 28 April en drie volgende dagen. Mevrouw, die daar als afgevaardigde de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht alhier vertegenwoordigde, hield nu een bespreking om hare bevindingen mee te deelen, haar indruk weer te geven omtrent deze grootsche internationale vergadering van vrouwen. Een soort nabetrachting dus over ’t vredescongres. De vergaderzaal hier zag er gezellig uit. Op de tafeltjes stonden bekers met bloemen, fraaie tulpen in verscheidenheid van kleur. De perstafel, dat mag wel even vermeld, was bedekt door een groen kleed, en een tuil zacht rose tulpen, prijkten en geurden voor ons gezicht. De opkomst was bevredigend, een heele schare dames vulde de zaal, en toen ook eenige heeren kwamen luisteren, moesten de deuren geopend en de ruimte vergroot worden. Nadat Mevr. Van der GOOT met een kort woord de vergadering had geopend, begon de Spreekster, met de opmerking, dat zij eigenlijk oud nieuws had te vertellen, wijl de dagbladen uitvoerige verslagen hebben gegeven van het verhandelde op het congres, en zij zelf, in de Bolswardsche Courant een verslag had gezonden als afgevaardigde. Toch meende zij, dat het zijn nut kon hebben dat zij die drukke dagen, welke zij daar heeft meege maakt, nog eens mondeling behandelde voor deze vergadering om daaraan enkele beschou wingen vast te knoopen. Op duidelijke en bevattelijke wijze ging zij den gang van 't verhandelde na, en wees er op, hoe in de drie moderne talen des voor- middags in de groote zaal van den n Dierentuin” de verschillende aan de orde gestelde onder werpen besproken werden, terwijl des middags bij de thee in Hotel Wittebrug” persoon lijke kennismaking onderling plaats vond en des avonds in z/den Dierentuin” over de resoluties gehandeld en gestemd werd. Dinsdag des avonds, waren de congresleden op plechtige wijze ontvangen. Mevr. Aletta Jacobs hield in de Engelsche taal de openings rede. Te midden der oorlogsellende kwamen de vrouwen aller landen in een onzijdig gebied bijeen om elkaar de hand te reiken en een poging te wagen om te komen tot een duur- zameu vrede. Het congres heeft voorop gesteld, dat de bespreking van de verantwoordelijkheid voor den tegenwoordigen oorlog of van de wijze waarop hij gevoerd wordt, buiten de grenzen van dit congres vallen en voorstellen, die betrekking hebben op de wijze van oorlog voeren niet op de agenda mogen worden gebracht. De algemeene indeeling van het definitief programma bevatte de volgende grondslagen voor het tot standkomen van een duurzamen vrede: 1°. Scheidsgerecht en Ver- zoeningsraad; 2°. Internationale pressie; 3°. Controle op de buitenlandsche politiek door de volksvertegenwoordiging; 4°. Overgang van grondgebied; 50. Verantwoordelijkheid der vrouwen; 6°. Bespreking der resoluties; 7°. Idem van Internationale Federatie; en 8°. het Protest. De meeste onderwerpen werden nog vluch- tigjes door de Spreekster ter hand genomen, over de wijze van spreken en de taal waarin het onderwerp behandeld werdook kregen Arum, 12 Mei. Gistermiddag half twee ontwaarde men in Noordelijke richting een Zeppelin, welke zich naar het westen voort bewoog, terwijl ’s avonds ongeveer 7 uur een luchtschip te zien was, dat van het westen naar het oosten vloog. Hedenmiddag boorde men uit het Z.-W onophoudelijk kanongebulder. Wonseradeel, 12 Mei. Bij ons gemeente bestuur bestaat het plan, benevens de alhier sinds 4 a 5 weken in onderscheidene dorpen aangevoerde visch, ook nog ingelegde groenten als zuurkool, snij- en sparreboonen, tegen verminderden prijs beschikbaar te stellen, n.l. tegen 5 en 6 cent per pond, afgehaald. Witmarsum, 12 Mei. Een paartje had zich heden alhier in ondertrouw laten opnemen. Met paard en sjees werd de terugtocht onder nomen. Nabij Harkezijl schrikte het paard en alles kwam terecht in een vrij diepe sloot. Van onder de sjees, die vrij gehavend was, moest de jongeling worden vandaan gehaald. Het meisje bekwam geen letsel, evenmin het paard, doch de jongeling had kwetsuren aan het hoofd. Bozum, 13 Mei. Op de begraafplaats te IJsbrechtum is dezer dagen een grafsteen nedergelegd met het volgende opschrift: Het leven is een onderneming, die de moeite niet loont. Daarom is het beter niet te lev^n. Op uitdrukkelijk verlangen van den over ledene, een voormalig ingezetene van Bozum, zijn deze woorden in den steen gebeiteld. Friesche Zuidwesthoek, 13 Mei. De wei den hebben thans hun deel allerwege is het melkvee ontstald en maait t’ de velden met tong en tanden. De landen liggen uitstekend, maar het gras is wegens de kou nog niet overvloedig. Opgemerkt wordt, dat de fennen ditmaal zeer veel bloem hebben. De hooi landen zijn in goede conditie; voor zoover het binnenlanden zijn, blijken ze geleden te hebben van de inundatiën ze maken den indruk verkleumd te zijn. Gunstig weder zal echter nog veel terecht kunnen brengen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Snoek, 14 Mei. ’t Aantal vluchtelingen is hier thans verminderd tot twee. In het begin dezer week vertrokken er‘zes naar Franeker, die aldaar brood vinden in vasten dienst bij een groot landbouwer. Over de verloven bij de Landweer schrijft Be Gelderlander: zzDe oudste lichting der Landweer gaat met verlof, zoo de betrokkenen dit verlangen, wordt er bijgevoegd. Er zijn er namelijk voor wie het verlaten van den dienst, in onzen tijd van slapte en werkgebrek, zou gelijk staan met broodeloosheid, en het is natuurlijk dat deze liever in dienst blijven. Daarentegen zijn er veel anderen, die in hun maatschappelijken werkkring slecht kun nen worden gemist; jonge mannen, die bij hun opkomst onder de wapenen thuis een bedrijvige, veel zorg vereischende zaak aan anderen moesten overlaten; anderen, die als chef, administrateur, kortom leider in het een of ander groot bedrijf eigenlijk niet vervangen konden worden, zoodat bedoeld bedrijf aan merkelijk onder hun afwezigheid lijdt. Wanneer de hier bedoelden in de termen vallen van het thans verleende verlof, zal dit ongetwijfeld een uitkomst zijn niet alleen voor hen zelven, maar ook voor vele anderen, die bij 't goed marcheeren der betrokken bedrijven belang hebben. Behooren zij echter niet tot de oudste lichting, dan moeten zij in dienst blijven. Voor hoe lang? Wie zal het zeggen? Het ware daarom te wenschen, dat zij in de gelegenheid werden gesteld te ruilen met die verlofgangers, welke never in dienst blijven. Aldus werden beiden gebaat en tevens ook het landsbelang; want bèt ligt toch voor de hand, dat het in deze zorgvolle tijden,van dubbel gewicht is, zooveel mogelijk de onder scheidene bedrijven van de burgermaatschappij in geregelden gang te houden. Daarom vertrouwen wij dat de militaire autoriteiten er ernstig op bedacht zullen zijn, bij hun maatregelen ter verzekering der lands verdediging, toch ook de belangen der burger maatschappij niet uit het oog te verliezen, maar b.v. hier weer bij het toekennen van verloven, die bij voorkeur toe te staan aan dezulken, die in de burgermaatschappij het slechtst kunnen gemist worden”, Bolswardsche Courant A I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1