Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Neutraliteit vóór alles. w j 1915. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. No. 40. I Donderdag 20 Mei. BINNENLAND. Ir z f <1 r VOOR afzonderlijke slaboonen onzer dus dat in plaats van op 1*1 onze Tegen ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Dit is het eerste proces-ver- een dergelijke overtreding is u: D. j Door het bestuur der afd. Groene Kruis” is in den 15 dezer tot van beide partijen worden breiding en getuigt van Uitgezet. Het Arnh. Dbld. deelt mede, dat de heer G. A. de Vries, die namens de classis Arnhem der Geref. Kerken onder de Nederlanders in Rijn-Pruisen en Westphalen arbeidt, van de Duitsche regeering zonder opgaaf van redenen aanzegging heeft ontvangen, om binnen veer tien dagen het Duitsche grondgebied te ver laten. Windhandel. In de Betuwe en omgeving wordt op ver schillende plaatsen reeds een drukke handel in fruit gedreven, terwijl alles nog in bloei staat. Er worden, naar verluidt, hooge prijzen besteed. In Maas en Waal is de windhandel ook weer begonnen. Te Leeuwen zijn op verschil lende plaatsen de bloesems verkocht tegen over het geheel flinke prijzen. Geld. Uit het Noorden van de provincie Groningen meldt men aan de N. R. Ct.: Het koude weer van de laatste dagen heeft een slachting aangericht onder het wol vee van de landbouwers, die kwelders in hun bezit hebben. Bij sommige schapenhouders zijn tot 10 pCt. en hooger van de dieren bezweken; in een enkele gemeente een 100 stuks. De schapen, welke kort vóór de kou geschoren zijn, hebben het niet kunnen vol houden. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Tjerkwerd. Tjerkwerd van het z/ hunne vergadering van wijkverpleegster benoemd mej. E. Hieber te Nijmegen. Sneek, 18 Mei. Naar aanleiding van het gesprokene gisterenavond in „Amicitia” door mej. Marg. Meijboom en de h.h. C. Smeenk, redacteur van Patrimonium en J. H. Schaper, Lid der Tweede Kamer, werd hier een af- deeling opgericht van den Nederlandschen Anti-Oorlog Raad, aanvankelijk met ruim 40 leden. Sneek, 18 Mei. Met 't hoofd onzer ge meente hielden een 25-tal bakkers (13 bleven absent) gisteren een bijeenkomst, waar de controle werd besproken over ’t a.s. verbruik van brood van ongebuilde tarwe. Voor ’t verkrijgen daarvan meldden zich hier vóór 13 Mei ongeveer 200 personen aan, die gezamenlijk per week 4900 brooden van één pond zullen consumeeren, welke een waarde vertegenwoordigen van 4900 X 6 et. of f 294. Franekeradeel, 17 Mei. Ook in deze gemeente zijn late bloembollenakkers aangelegd in sommige dorpen, in navolging van gemeenten als Wonseradeel, Barradeel en enkele andere. De velden bloeien thans voor het eerst en staan nog een paar Zondagen in vollen bloei. In laatstgenoemde gemeenten ontbloemt men reeds weer druk, zoodat daar het prachtgezicht ineens is verdwenen. Witmarsum, 17 Mei. De Bondskaatswed- strijd op Pinkster-Maandag belooft dit jaar belangwekkend te worden. Benevens den zil- wandelbal, vereerd door den heer W. en zoon van een van Wonseradeel, Oogstvooruitzichlen. Men schrijft uit den Geld. Achterhoek aan de Arnh. Ct.: De ijsheiligen hebben zich dit jaar genadig getoond en ons van vorst verschoond, tot geluk voor de bezitters van de vruchtboomen, die op het oogenblik nog in een ongewoon schoonen bloei staan. We hebben zoodoende een rijk beschot te verwachten, vooral van appels en peren, ofschoon de laatste door de nachtvorsten in de eerste dagen der maand vrijwat geleden hebben, evenals de aardbeien, vroege aardappelen, haver enz. Ze konden echter wel een duwtje verdragen, want ze zouden anders te zwaar beladen worden. Algemeene oefenplicht. Aan de Tweede Kamer is een adres gezon den, waarin, met het oog op de veiligheid en waardigheid van den Staat, die eischen, dat op elk oogenblik over alle gezonde krach tige mannen in weerbaren staat beschikt kan worden, aangedrongen wordt op onverwijlde wettelijke invoering van algemeenen oefen plicht, zulks in afwachting, dat de algemeene dienstplicht voor alle physiek geschikten tot stand zal zijn gekomen. Het adres is onder- teekend door vele bekende personen op allerlei gebied, militaire autoriteiten, hoogleeraren, persoonlijkheden op handels- en industrie gebied en het propaganda-comité der Vereeni- ging nVolksweerbaarheid” voor Algemeenen Oefenplicht, terwijl de oud-ministers van Oorlog Colijn, Cool en Staal verklaren zich met de strekking er van te kunnen vereenigen. Verloven. De Minister van Oorlog heeft bij circulaire de medewerking van de burgemeesters inge roepen voor de controle op de te verleenen verloven voor de hoog noodige werkzaamheden ten behoeve van den hooibouw, het wieden, het boonen poten en anderen soortgelijken veldarbeid. De aanvragen dier verloven zullen worden onderzocht door een provinciaal bemiddelings bureau, welks oordeel omtrent de aanvragen wordt vermeld op roode of witte kaarten. De witte kaarten welke een gunstig oordeel inhouden komen later bij de burgemeesters terecht om te controleeren of het verleend verlof inderdaad wordt gebezigd voor het doel waarvoor het wordt gevraagd. Bij de j.l. Zaterdag gehouden verhuring van landerijen te Langweer zijn over het geheel hooge prijzen gemaakt. Er waren perceelen, die tweemaal zooveel hebben opge bracht als verleden jaar en over 't geheel is de prijs zeker wel een derde hooger dan in 1914. Merkwaardig proces-verbaal. een goochelaar, die te Ütrecht zijn kunsten vertoonde, heeft de politie proces verbaal opgemaakt, wijl de man, zonder dat hij daartoe gerechtigd was, het Roode-Kruis- insigne droeg, baal dat voor opgemaakt. doen verlaten, wil dat óók zonder dat wij ons leger uitbreiden. Wij herhalen, het is ons intusschen niet bekend of er dezulken bestaan. Een groot deel van ons volk achter zich hebben, doen zij dan ongetwijfeld toch niet. De Nederlandsche natie is nooit zeer oorlogszuchtig geweest, en wij gelooven niet dat de gebeurtenissen van de laatste negen maanden haar dat meer dan vroeger gemaakt zouden hebben. Wien men ook spreekt, in stad of land, hij roemt daarom onze Regeering het meest en het warmst, omdat zij ons kleine scheepje steeds maar van de oorlogsrotsen vrij heeft weten te houden. Sympathieën en anti-pathieëu zijn er genoeg en die zijn vermoedelijk niet al te gelijkelijk verdeeld, maar zij zullen toch maar héél weinigen bewegen, te verlangen dat terwille daarvan ons land eenige honderd duizenden van zijn kinderen zou offeren. Wij zijn over tuigd dat, mocht ooit een Minister op het misdadige denkbeeld komen dit te doen, Kamers en volk hem smadelijk alleen zouden laten staan. Er is maar één ding dat een zoo gruwbaar iets als een oorlog rechtvaardigt, wit men, verontschuldigt, dat is de bedreiging van onze onafhankelijkheid, ons ongeschonden volksbe staan. Wie in eenige andere omstandigheid ons tot den krijg zou willen drijven verdient, en verkrijgt gelooven wij, slechts den afkeer van nagenoeg geheel onze natie. Wij lezen in de Fakkel: Is er in ons land een strooming die ons volk tot deelneming aan den wereldoorlog zou willen drijven Een hoofdartikel van Het Volk van 10 Mei 1.1. beweert het, vooral naar aanleiding van het feit dat een onzer dag bladen tegelijk stemming maakt voor een //daad” onzerzijds tegen de voor het vernielen van de ^Lusitania” verantwoordelijke re geering, en voor versterking van onze weer middelen. //Er is schrijft Het Volk in Nederland een strooming, dat blijkt uit het bovenstaande voldoende, die het zou toe juichen als ook wij in oorlog geraakten met Duitschland. Men durft het niet openlijk zeggen, men durft het niet hardop denken, maar de wijze waarop de leuze //een millioen soldaten” wordt verdedigd, wijst onmiskenbaar daarheen. De Telegraaf is in ieder geval meer logisch, en meer openhartig, dan het soort schrijvers dat, als De Nieuwe Amsterdammer voor algemeene volkswapening agiteert met de bewering, dat Nederland daardoor in een ommezien een op en top demokratisch, ja haast socialistisch, volksleger zou krijgen. Achter al deze agitatie zit, meer of minder bewust, de zucht, dat Nederland zal i n g r ij p e n in de groote worsteling tusschen de wereldrijken, en aan welken kant het zich dan zou moeten stellen, is voor ieder duidelijk. De sympathie van het overgroote deel van het land is allereerst bij het overvallen, ver woeste en uitgehongerde België. Wij zien geen kans over de niet met zoo veel woorden uitgesproken bedoelingen van andere redacties een zoo stellig oordeel te vellen. Intusschen, welke ook de intenties van De Telegraaf en De Nieuwe Amsterdammer zouden mogen zijn, wij gelooven niet dat, is de veronderstelling van Het Volk daaromtrent de juiste, zij eene strooming in ons volk zouden vertegenwoordigen. Aandrang tot versterking onzer weer middelen heeft op zich zelf met oorlogszuchtige neigingen niets te maken. Hoe langer de krijg duurt en hoe meer volken eraan deel nemen, des te meer druk zal er van de eene en de andere zijde op ons worden geoefend om ons mede in de worsteling te betrekken. Het is onze plicht ons zoo sterk mogelijk te maken, om dien aandrang met zoo groot mogelijke kracht te kunnen weerstaan, en beide partijen er een gevaar in te doen zien ons door plagerijen in de armen van haar tegenstander te jagen. Maar het zal buiten dien noodig wezen ook tegen den tijd dat de vredesonderhandelingen beginnen, zoo scherp mogelijke tanden te kunnen laten zien. Dan, misschien meer dan ooit, zal er met krachtigen arm over onze belangen gewaakt moeten worden. Wij meen en oorlogszucht te wijzen, het streven naar uit- verbetering onzer weermacht eer de ernstige bedoeling om, te midden van het dringen rondom ons, vast op beenen te blijven staan, te voorkomen dat wij door een medegesleept. Intusschen kan, wij stemmen het toe, bij sommigen de propaganda voor de uitbreiding van ons leger gepaard gaan met den wensch ons bij een der strijdende machten te voegen. Heel nauw verband tusschen beide zien wij evenwel niet. Dat wij een half millioen man meer op de been zouden kunnen brengen, van alle uitrusting voorzien en oefenen, alles tijdig genoeg om met succes een der oorlog voerende partijen te hulp te komen, daaraan zullen, dunkt ons, toch maar weinigen ge looven. Wie ons onze neutrale positie wil iemand bezig met het poten van ginds een ander druk in de weer om de schapen te scheren, thans schijnt de winter nog een laatste poging te ondernemen om baas te blijven van het terrein. Een voort durende regen, voortgezweept door een krach tigen N. Ooster, maakt het verschrikkelijk koud. Arme schaapjes, die hun warm kleed missen, maar ook arme melkkoe, .die nog pas een paar dagen geleden den warmen stal ver wisselde met de weide Een paar boeren alhier toonden hart te hebben voor hun koeien. Wel was de stal reeds geheel schoongemaakt, maar het was toch beter het vee weer op te zetten. En te midden van het slechte weer haastten zij zich de beestjes weer stalwaarts te drijven, waar deze zich weer dadelijk recht op hun gemak gevoelden. Fran. Ct. Workum, 17 Mei. Naar de tijdsomstandig heden te oordeelen en de verschillende aan voeren op plaats gehad hebbende paarde- markten in verschillende deelen van ons land, waarvan aan één markt zelfs één paard was aangevoerd, viel ons de aanvoer op de heden alhier gehouden voorjaarspaardenmarkt mede 26 paarden stonden aan de lijn. De handel was levendig en men besteedde goede prijzen. Werkpaarden werden verkocht voor f 250 tot f 400. De Banier. Stavoren. Het is wel eigenaardig, dat broedende vogels zich meermalen aangetrokken gevoelen tot plekjes, die men daar allerminst geschikt voor zou achten. Zoo heeft een lijsterpaar zijn nest gebouwd onder de brug, waarover de treinen op de pont worden ge reden en waar uiteraard af en toe een helsch leven wordt gemaakt. De oude vogels laten zich bij de voedering der jongen niet storen. N. Sn. Ct. Vergoeding wegens kostwinnerschap. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat het voor de kaderleden, wier landweerdiensttijd onder normale tijdsomstandigheden op 1 Aug. 1914 of op een lateren datum geëindigd zou zijn, toch in de bedoeling ligt, zooveel mogelijk ook aan hun belangen tegemoet te komen en wel door een groot gedeelte hunner slechts in die mate en zoodanig tot het verrichten van militaire diensten te verplichten, dat zij over voldoenden vrijen tijd kunnen beschikken om te hunnent door loonenden arbeid toe reikend in de behoefte van hun betrekkingen te kunnen voorzien. Hetzelfde geldt voor het (iienstplichtig landstormpersoneel, dat thans onder de wapenen is. Ónder die omstandig heden kunnen de betrekkingen van landweer- kaderleden en de landstormplichtigen, die huiswaarts keeren, geen rechtmatige aanspraken doen gelden op vergoeding wegens den dienst van dezen, zoo lang die militairen niet weder tot den geregelden dagelijkschen dienst bij den troep verplicht worden. Aan hun betrek kingen dient daarom de vergoeding te worden ingehouden. Mocht het niettemin in sommige gevallen voorkomen, dat de militaire diensten, welke van bedoelde landweerkaderleden en landstorm plichtigen worden geëischt, zoodanig op hun tijd beslag leggen, dat die personen daardoor niet of niet voldoende in de behoeften van hun gezin kunnen voorzien, dan kan door den burgemeester aan den Minister worden voorgesteld, de betrokken gezinnen in het genot te laten blijven van vergoeding, hetzij tot het volle, hetzij tot een lager bedrag. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver. „Onze Vloot” heeft in een adres aan de leden van de Tweede Kamer zijn volle ingenomenheid betuigd met het aan de Kamer door de heeren O. J. K. van Aalst c.s. ingezonden adres, waarbij aangedrongen wordt op onverwijlde wettelijke invoering van /Algemeene Oefen plicht". Het hoofdbestuur van //Onze Vloot” spreekt in zijn adhaesie-adres als zijn vaste overtuiging uit, dat een onverwijlde wettelijke invoering van //Algemeenen Oefenplicht” met den aan kleve van dien, niet alleen is een dringende eisch des tijds, maar tevens een noodzakelijke voorwaarde om als onafhankelijke natie met gerustheid den loop der wereldgebeurtenissen te kunnen afwachten. Door de afdeeling //Harlingen” van de S.D.A.P. is besloten niet in te gaan op het voorstel van de vrijzinnige Kiesvereeniging /Vrijheid en Orde” om bij de eerstvolgende gemeenteraadverkiezing de openvallende zetels te laten aan die partijen, welke ze thans bezitten. veren Mulier, geboortig alhier voormaligen burgemeester stelt deze heer een zilveren eerekruis disponibel voor het winnend partuur. Verder zijn er nog een 6-tal zilveren medailles geschonken door kaatsliefhebbers en een 3-tal sigaren stellen op zilveren voet, terwijl erpl.m.fl80 aan prijzen en premiën worden uitgeloofd. De heer Mulier te ’s-Hage denkt zelf den wedstrijd bij te wonen, terwijl zekere heer De Vries, in het bezit van het Olympisch diploma, waarschijnlijk eene demonstratie zal geven in speer- en discuswerpen, knotsoefeningen en een loop van 400 meter. ’s Morgens 9 uur beginnen de kaatsers hun spel in een 6-tal perken. Pl.m. 50 par turen nemen aan den wedstrijd deel. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Oosterwierum. Hoopte men de vorige week, dat het eindelijk gedaan zou zijn met koude en vorst en zag men hier en daar Bolswardsehe Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1