Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w ij q 1915. 54ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 41. FOCKE S. KLEIN, Harlingen. Zondag 23 Mei. fa I VOOR 8 maanden. Afzonderlijke den Gemeente-ontvanger, ft 10.35 9.50 V'aM tiling kwartaal 1915. zou een toch tegen op Zondag Uit de Raadszaal. Vergadering op Donderdag 20 Mei 1915. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 10 Cts. per regel. Overigens fes. rvl a. b. 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. algemeen Stads ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. zei de Gezondheidscommissie: de er uit, doch B. en W. zeiden: de Goed besnoeien zal wel 1 voor anderen de er bij voor de school f 188.25 - 307.25 Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 ct. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren; ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. THEEHANDEL Voor weerverkoopers verkrijgbaar: Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. n Makkum bij W. v._d. GOOT. en worden, daarom bleef tot 11 uur gesloten, van B. en Wdoch van als hoofd der politie. De heer Terhenne is met deze verklaring volkomen tevreden gesteld. De heer Van der Wal is er het park van 9 tot IP/2 uur open te hebben. Al gaat ieder niet naar de kerk, de parkwachter dient toch in de gelegen heid gesteld te zijn in de kerk te komen. De heer Fis merkt op dat de ideeën hier over nog al uiteenloopen. Er zouden misschien zijn, die het park in den zomer wel om drie uur ’s morgens reeds open wilden hebben, ’t Beste is, de regeling aan B. en W. over te laten, en mocht bet den Raad niet naar den zin gaan, dan kan deze er altoos op terugkomen. De Voorzitter wil den heer v. d. Wal op merken, dat hij den parkwachter rekent tot het politiepersoneel, en met overleg moet het zoo geschikt worden, dat het niet noodig zal zijn het park een gedeelte van den Zondag gesloten te houden. De heer Keikes. De Commissie voor de Strafverordeningen heeft ook overwogen om in van ’t Algemeen Stadsarmen huis is nagezien door de heeren Boersma, Vis en Wierema en deze commissie rapporteert, die rekening goed te keuren. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 4. Goedkeuring rekening Bank van Leening. Met algemeene stemmen goedgekeurd over eenkomstig rapport der commissie. 5. Goedkeuring rekening Stadswerkinrichting B. en W. stellen voor deze rekening goed te keuren. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 6. Adres A. Draaisma om onderhands te mogen pachten de vischwaters Workumervaart en Ymswolder opvaartmet advies van B. en W Draaisma verzocht zijn vischwater weder voor 3 jaren te mogen pachten voor f 25 per jaar. B. en W. adviseeren dat verzoek in te willigen, en de Raad nam er genoegen mee. 7. Adres C. de Jong om intrekking besluit B. en W. inzake bouwverordeningmet advies van B. en W. De Jong verzoekt in dat adres, zijn slagerij aan de Franekerstraat te mogen verbouwen. Door B. en W. was hiervoor de toestemming geweigerd op grond van art. 7 der bouw verordening, waarbij x/3 der oppervlakte on bebouwd moet blijven. Adressant wijst er op dat door de verbouwing een groote ver betering in zijn woning kan komen. De Gezondheidscommissie, om advies ge vraagd, stelt voor de toestemming tot ver bouwing te verleenen, daar er 17 M2. terrein onbebouwd blijft en daar ’t geheele perceel is 49 M2. wordt aan art. 7 voldaan. Bak en privaat dienen echter naar buiten verplaatst. B. en W. hebben de zaak nader onder zocht en hebben na overweging geen bezwaar ontheffing te verleenen, omdat inderdaad een belangrijke verbetering wordt aangebracht. De Gezondheidscommissie heeft echter de 4 meter van de massale steeg er bij gerekend, wat hier niet opgaat. Dat de regenbak naar buiten wordt gebracht, achten B. en W. niet noodig, wel het privaat. De heer Boersma heeft met genoegen ge zien dat B. en W. zijn terug gekomen op een vroeger besluit, en verheugt zich dat B. en W. een mildere opvatting hebben van de woningwet dan de Gezondheidscommissie. In dit geval betreft het twee nette jonge menschen, die hun toekomst hebben gebouwd op dit huis. Hij wil zijn stem gaarne geven aan het voorstel. Als de Gezondheidscom missie zich wat meer liet verstaan met een of twee deskundigen, zou het veel beter gaan. Toen bewoners der Kade klaagden over de boom en, boomen boomen behouden. helpen. Als wat meer overleg werd gehouden, de ontevredenheid verdwijnen, die deel der gegoede burgers heerscht. De heer Terhenne heeft met groote ver bazing die redenatie van den heer Boersma aangehoord. Van ontevredenheid bij de bur gerij heeft hij niet vernomen en van een mildere toepassing der woningwet door B. en W. heeft hij niets kunnen bespeuren, doch als ’t wel zoo was, zou hij zulks betreuren. Spr. meent dat de heer Boersma mis is. Hier bij dit huis schijnt een misverstand te heer- schen omtrent den grond voor open bouw, maar van een mildere opvatting ziet hij niets. De heer Boersma citeerde een vers, over milde toepassing van de wet, Spr. meent, dat men met de wet in de hand komt tot betere toestanden. De heer Boersma repliceert hierop, dat er heden een agenda is van 16 punten, (goed geteld waren er 17), daarom wil hij den heer Terhenne niet van nader antwoord dienen, alleen wil hij zeggen dat hij reeds één feit heeft genoemd, n.l. het snoeien der boomen, dat was een practisch feit. Later hoopt hij hierop nader terug te komen. De heer v. d. Wal merkt op, dat B. en W. wel den regenbak willen laten zitten, doch 't Deze vergadering had een agenda van „heb ik jou daar”, zeventien punten als ’t u be lieft, dat beloofde wat Och, 't viel genoeg mee. Kwart over negen was alles reeds de revue gepasseerd, en dan moet men nog weten dat „het loopend kwartiertje” vooraf uitdijde tot ruim een half uur. De stadhuis- klok had reeds half acht geslagen voor de nieuwe stadsbode ons aankondigde dat we binnen werden verzocht. Toch heb ik voor mij de vaste overtuiging gekregen, dat het extra kwartiertje wachten voor ons verslaggevers geen schade is geweest. Er is vooraf ver moedelijk even ruggespraak gehouden neen dat mag eigenlijk niet zoo genoemd worden er is overleg gepleegd, wie benoemd zouden worden tot leden der schattingscommissie, al thans de gehouden stemming bij punt 16 leek precies een opgemaakte mouw. Voor ik ’t verslag begin, moet ik eerst nog mededeelen dat er drie raadsleden op ’t appèl ontbraken, n.l. de heeren Kramer en Praamsma met kennisgeving en de heer Eisma, zonder kennisgeving, doch deze was uitstedig, naar ik meen te weten. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Kennisgeving van heeren collatoren van het Houckemaleen, dat zij zullen overgaan tot begeving van een studiebeurs, aangifte voor 1 Juni a.s. b. Resolutie van Ged. Staten houdende goedkeuring van het kohier hoofdelijken omslag c. Procesverbaal van overdracht der stukken en bescheiden betreffende den weg Bolsward Harlingen van den vorigen secretaris-ontvanger den heer J. Brouwers, aan den nieuwen functionaris, den heer J. Haima. d. Resolutie van Ged. Staten, houdende ontvangstbericht der verordening op het brood. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. e. Adres van A. J. Leenstra, pachter der brug te Nijezijl, verzoekende kwijtschelding van een gedeelte der pachtsom, wijl hij door den oorlog veel schade ondervindt, doordat de scheepvaart zeer beduidend minder is sedert 1 Aug. j.l. f. Adres van Onderhoudplichtigen van „het Hooghout” vaste brug over de Mak- kumervaart. Daar deze brug noodig hersteld moet worden, wordt verzocht, te mogen ver nemen op welke voorwaarden de Gemeente die brug waarbij ook het algemeen belang is betrokken over te nemen, en of dan een draaibrug kan komen tegenover het Schild- wijk, wat ook in ’t belang van’t Stadsstreng zou zijn als bouwterrein. Beide adressen worden gesteld in handen van B. en W. om advies. g. Schrijven van bevattende een staat van oninbare posten wegens schoolgeld f hondenbelasting (onverm.)- 29.00 (ontheffing) - hoofdel. omslag (onverm.) - 209.995 n (verb d. reel.) - 446.73 (ontheffing door vertrek en overlijden) - 652.925 Op voorstel van B. en W. worden deze staten goedgekeurd, met algemeene stemmen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Vaststelling kohieren schoolgeld le niet om op de begraafplaats graven in orde te houden. B. en W. stellen nog voor om art. 6, waar sprake is van het voor het publiek geopend zijn der begraafplaats, een kleine wijziging aan te brengen. Er staat nu dat het kerkhof geopend is tot zonsondergang. In het langst der dagen zou dit onnoodig laat worden, zoodat er bij gevoegd wordt doch niet later dan 7 uur. In den winter wordt het met zonsondergang gesloten en des zomers ’s avonds 7 uur, terwijl de opening des morgens is gesteld op 8 uur. Als art. 17 wenschen B. en W. nog bij te voegen dat de doodgraver verplicht is het huis te bewonen door B. en W. aangewezen. Omdat het gewenscht is dat de doodgraver bij de begraafplaats woont, met het oog op het toezicht, is daarvoor vroeger f 40 ver- hooging aan hem toegekend. De heer v. d. Wal vraagt of het niet mogelijk zou zijn, dat de Gemeente zelf een huis voor den doodgraver bouwde. De eigenaar van bet huis thans door hem bewoond, zou er eens misbruik van kunnen maken, dat de doodgraver daar juist moet wonen. De Voorzitter vreest daarvoor niet, en een eigen woning te bouwen, daar voelt hij ook veel voor. Te gelegener tijd kunnen altoos voorstellen daarover gedaan worden. De heer Wierema vraagt inlichtingen over de jaarwedde. In deze instructie wordt het bepaald op f 500, in de begrooting f 180 als salaris en f 350 voor het maken van graven, verleggen van steenen enz. dat is samen reeds f 530. De Voorzitter licht toe, dat de cijfers der begrooting slechts een raming zijn. De dood graver geniet thans f 480 daarop is ook de pensioengrondslag gebaseerd. Het doel is thans f 20 hooger te gaan. Na nog eenige discussie tusschen den heer Keikes en den Voorzitter dat de bepaling van het bewonen van dit huis eigenlijk een overgangsbepaling is, en er dus wijziging in de volgorde der artikelen komt, wordt de instructie met algemeene stemmen goed gekeurd. 11. Vaststelling parkverordening De heer Gosterbaan merkt op dat hij een aanmerking heeft op art. 2 waarbij de regeling van opening en sluiting aan B. en W. is opgedragen. Hij heeft deze opmerking niet schriftelijk ingediend, wijl het hem pas een paar dagen geleden bekend is geworden, dat het Park des Zondags een gedeelte van den dag niet opengesteld is. Dit zou hij niet zoo willen hebben en vraagt dus hoe de bedoeling van B. en W. hieromtrent is. De heer Terhenne had dezelfde opmerking willen maken. Ook hij heeft klachten ver nomen, dat het park des Zondags te laat geopend wordt. De Voorzitter antwoordt, dat er tot heden geen regeling was. Het is voorloopig door den Burgemeester toegelaten dat het park betreden mocht worden. Bij deze voorloopige regeling is rekening gehouden met het politie personeel. Als de parkwachter eenmaal in functie is, is er geen sprake van het park des Zondags te sluiten, maar er moet politietoezicht zijn, ook bij de kerken moet gesurveilleerd "nu het park Zondags Dit was geen regeling den Burgemeester Het kohier schoolgeld is voor m. u. 1. o. voor school no. I Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Wijziging gemeentebegrooting 1914 en 1915. De voorgestelde wijzigingen worden goed gekeurd zonder discussie. 3. Goedkeuring rekening Armenhuis. De rekening privaat niet; zijn daarvoor bepaalde redenen, vraagt hij. De Voorzitter wenscht eerst op te merken, dat van een mildere opvatting van de woning wet bij B. en W. geen sprake mag zijn, althans Spr. voor zich wil dat niet accepteeren. Waar ’t noodig is, wordt de wet steeds toegepast. Toch hebben B. en W. met bevreemding kennis genomen van dat advies der Gezond heidscommissie, welk advies gebaseerd is op een bijberekening van grond die feitelijk als publieke straat is te beschouwen. De gezond heidscommissie heeft echter geen rekening gehouden met de bepaling der bouwverordening dat er minstens 5 meter diepte moet zijn. Toch hebben B. en W. den toestand nog een? opgenomen en als een bijzondere exceptie willen zij hier, omdat de toestand inderdaad wordt verbeterd, ontheffing verleenen. In ’t algemeen echter is ’t niet gewenscht af te wijken van de bepalingen der bouwver ordening. Omtrent de bemerking van den heer v. d. Wal, waarom de bak mag blijven en ’t pri vaat niet, antwoordt hij, dat het uitgraven van den bak onnoodig wordt geacht, ook om dat het hier een deel van ’t huis is, waar men niet woont, maar omdat het werkplaats is en slachthuis, dient bet privaat daar niet te zijn. De heer v. d. Wal heeft op de teekening niet gezien dat het een slachtplaats daar wordt, en het privaat heeft een raampje voor buitenlucht. De Voorzitter antwoordt, dat het achter huis wordt gebruikt als bergplaats van vleesch, en daarbij is het privaat niet gewenscht. Met algemeene stemmen wordt goedgekeurd aan de Jong vergunning te verleenen op de gestelde voorwaarden zijn huis te verbouwen. 8. Adres Pro Juventute om subsidiemet advies van B. en W. B. en W. adviseeren om dit adres, gezien den huidigen toestand, aan te houden tot de begrooting voor 1916. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 9. Vaststelling instructie tuinknechten. Op deze instructie is ingekomen een voorstel van den heer v. d. Wal, om art. 1 gelijk te maken met dat der instructie voor den doodgraver, zoodat niet B. en W. doch de Raad de tuinknechten benoemt. B. en W. kunnen met dezen wensch niet meegaan. De algemeene regel is, dat onder geschikte werklieden door B. en W. worden benoemd. Dat is zoo bij de Gasfabriek, en de Reiniging. Waar ondergeschikten staan onder een onmiddellijken Chef of Directeur wordt de benoeming aan B. en W. over gelaten. De heer v. d. Wal handhaaft zijn voorstel. Dit wordt ondersteund door den heer van der Klei. Het nieuwe reglement van orde eischt echter de ondersteuning van twee leden, zal een voorstel in behandeling kunnen komen. De heer Vis merkt op, dat hij het voorstel niet wil ondersteunen, maar dat er toch niet ten onrechte door den heer van der Wal de aandacht op gevestigd is. De vorige maal heeft de Raad den tuinknecht benoemd, terwijl bet nu bij deze verordening aan B. en W. wordt opgedragen, wat wel had mogen worden toegelicht. De Voorzitter antwoordt hierop, dat hij zijn meening reeds heeft toegelicht. Hij heeft doen uitkomen dat in een zelfstandige positie de Raad benoemt, maar de ondergeschikten worden steeds door B. en W. benoemd. Bij de tuinknechten is, nu er een stadstuinier is aangesteld, de positie der tuinknechten aan dezen ondergeschikt, ’t Is daarom dat B. en W. meenen dat het zoo geregeld behoort te worden, als door hen werd voorgesteld. De inwerkingtreding dezer instructie wordt bepaald op 1 Juni a.s. De geheele instructie wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 10. Vaststelling instructie doodgraver. De heer r. d. Wal heeft bij art. 5 een wijziging voorgesteld, door in dit artikel in te voegen, dat het in orde houden der graf steenen ook aan den doodgraver kan worden opgedragen. Zooals nu de instructie luidt, zou hem den weg daartoe zijn afgesneden. De Voorzitter meent, dat de heer v. d. Wal hier een verkeerden indruk heeft gekregen. Dat het hem verboden wordt, staat nergens in de instructie. Art. 9 spreekt wel van het verbod van andere ambten en bedieningen, en ook is hem den handel verboden, maar A Bolswardsche Courant k c. <>J I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1