Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Medische detective in Amerika I 54ste Jaargang. 1915. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 45. FOCKE 8. KLEIN, Harlingen. i Zondag 6 Juni. BINNENLAND. VOOR 8 maanden. Afzonderlijke der leden, zij zeide, en haar inge- THEEHANDEL Voor weerverkoopers verkrijgbaar: Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. u Makküm bij W. v. d. GOOT. kamer en wierook, zuiveren”. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Wgeven geen een geheime voor Kamer, gemeentewege een verorde- en prijs van Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 ct. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. J. ct, Wijmbritseradeel. Evenals in Wonseradeel is aan de wegwerkers vergund gedurende deze maand twee dagen in de week de boeren te helpen bij hooien en maaien en daardoor hunne inkomsten in dezen duren tijd te vermeerderen. 0. N. Wonseradeel, 3 Juni. Door de daling der marktprijzen voor boter en kaas is de prijs der melk aan de coöperatieve fabrieken alhier den tegenwoordigen oorlog is het aan rechterhand en arm i zelfs, dat in Duitsch- om dezen te en werken met de linkerhand, ongevallen als breken van arm of pols, van alzijdige ontwikke- ADVERTENTIEPRIJS17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. was besloten, dat aan hadden dan geboden gelegen- u bent het B. A. over 1914, uitgaaf tot een bedrag dersbond” om van ning vast te stellen op gewicht brood. Van den bakker Simon Bakker Jz., las men een brief, waarvan de strekking was om met bewuste verordening even te wachten, tot er ook een adres van de Bakkersvereeniging is ingekomen. Besloten werd alle adressen maar te renvoyeeren naar het D.B., om er in elk geval maar een begin mee te maken. De bewoners in de Woudvaartbuurt snakken naar een brug over de gracht, zoowat tegen over de Kath. Kerk, ’t Zou met de brug al lang wezen, maar de Prov. Waterstaat moet nog haar goedkeuring aan de plannen hechten, voordat deze bij den Raad kunnen worden ingediend. De Voorzitter antwoordde een die verzocht s.v.p. met het zaakje spoed te maken, dat nog andere plannen op uitvoering wachten. Met ’t oog op de financiën vooral, meent ’t D.B. geleidelijk tot het uitvoeren dezer plannen te moeten overgaan. De verordening, die moest worden gemaakt, om te voorkomen dat men zijn vee niet met rogge gaat voederen, ontlokte den heer De Wolf de vraag, hoe de controle in deze zal worden uitgeoefend. En terecht antwoordde de Burgervader, dat men daarnaar maar niet moet vragen, men zal trachten zooveel mogelijk dat te doen. (Gelach). Een verzoek van een paar raadsleden (S. D. A. P. ers), om een enquête te houden inzake 9-uur winkelsluiting (dat zaakje komt nu voor de 3e maal aan de orde) en wel door bij de winkeliers stembiljetten te laten invullen, kon in zooverre de goedkeuring van ’t D.B. niet wegdragen, wat betreft de wijze, waarop men dat onderzoek wenschte te houden. Die stembiljetten bij de winkeliers rondbrengen, zeiden B. en voldoenden waarborg. Beter is ’t stemming te houden, evenals Prov. St. en Raad. Dit idéé viel bij de leden in goede aarde en alzoo werd besloten. Als leden voor het stembureau zullen fungeeren de Burg, (voorz.), L. Bakker en D warshuis. Sneek, 4 Juni. De bootwerker D. Boom- sma, alhier, brak in het begin dezer week bij het lossen van cocostouw uit de Z/Nij ver heid”, door ’t losschieten van een der pakken uit de haken, zijn linkerbeen. Met vreeselijke pijnen werd de man naar het ziekenhuis gebracht, waar hij onder behandeling van Dr. Bouma kwam. Alhoewel het gebroken lichaamsdeel zeer beschadigd is, hoopt de geneesheer het toch te behouden. Sneek, 4 Juni. De firma Joh. Volkers Zn. alhier, geniet de eer dat haar is opgedragen de bewapening tegen bliksemschade van de fabrieks- en magazijngebouwen der Oranje- Nassau Mijn lil te Heerlen. Sneek. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreden als leden van den gemeenteraad de heeren A. Brouwer Rzn., cbr.-hist., K. J. P. Dwarshuis, a.r., F. de Wolf (wilde), C. A. Zelvelder, lib. en J. G. W. Kiezebrink, lib. Haskerhorne. Misschien uit overweging dat bet menscbdom op aarde tegenwoordig zoo boos en wreed is, had een eend alhier, tegen haar gewoonte in, doch op eigen vei ligheid bedacht, ’t dit jaar „omhoog” gezocht en haar nest gemaakt boven bij de naald van de boerenbuizinge bewoond door den heer F. K. Jansma. Daar heeft ze rustig en onge stoord, ver van de booze menscbenvvereld eieren kunnen leggen en broeden en smaakte nu het genoegen voor een paar dagen 7 jonge, frissche kwakers te water te kunnen laten. Aangezien dat daarboven niet te vinden was, moest ons eendje met haar kroost wel tot het lagere peil der aardbewoners afdalen. Gelukkig wonen in deze omgeving niet veel steenengooiende jongens. is niet in orde conclusie beetgenomen te zijn, doch dan scha men zij zich te zeer om eerlijk op te biechten en vaak ook kent haar lichtgeloovigheid geen grenzen en probeeren zij weer een nieuwe „kuur”, zoodra de oude afgeloopen is. Van de verschillende kuren die de detective onderging en waarvan zij verhaalt, wil ik er hier een na-vertellen die een aardig beeld geeft van de verregaande brutaliteit der knoeiers en van de onnoozelheid van het publiek, dat zich van alles laat wijsmaken waar het genezing van zijn kwaaltjes betreft. De „dokter” was ditmaal een vrouw, die zich „priesteres van de nieuwe gedachte” noemde. Deze priesteres resideerde in een apartement in een der meest voorname gedeelten van New-York. Het lijkt ougeloofelijk, maar later bleek dat het aantal barer „volgelingen” meer dan tweeduizend bedroeg, en allen vrouwen uit goede kringen nog verbazingwekkender is het, dat deze zich door zulk een in het oog springend bedrog lieten misleiden. De wachtkamer was zeer luxueus ingericht en hoogst elegant gekleede dames wachtten haar beurt af. Onze detective werd in een privé salon gelaten, waar een mooie, groote vrouw met ongewoon zwarte oogen haar tegemoet kwam. Een maag-aandoening werd voorgewend en gevraagd of zij die kon genezen. Na be vestigend te hebben geantwoord vroeg zij haar den volgenden dag terug te komen, daar zij op het punt stond te gaan dineeren en gaf haar een geschriftje mede, hetwelk zij haar vroeg door te lezen. Den volgenden dag terug gekomen, leidde „mevrouw” baar naar een brandde in een soort schaal eenige naar zij zeide, „de lucht te „Kwakzalverij wordt over de geheele wereld beoefend. En het zal de vraag zijn of dit euvel, niettegenstaande al de ijverige lieden die op het heil der menschheid bedacht zijn, ooit tot een minimum teruggebracht zal kunnen worden. De liefde kan immers niet van één kant komen En dat zij dit in kwak- zalversopzicht allesbehalve doet, bewijzen niet alleen de graagte waarmee men zijn goede geld op het altaar der bedriegerij offert, en de dwaze verhalen en aanbevelingen, die zoo vaak door z.g. „genezen lijders” worden rond- gebazuind, maar ook de mooie villa’s en schit terende auto’s van de heeren en dames, die het domme publiek bij den neus nemen en in hun vuistje lachen. Amerika wordt wel eens het „land der onbegrensde mogelijk heden” genoemd en zoo dit al in velerlei opzicht waar moge zijn, op het gebied der kwakzalverij schijnt het deze kenschetsing nog te overtreffen. Worden zoo nu en dan eens enkele staaltjes van het bedrijf dier lieden in het juiste licht gesteld, dan slaat men van verbazing de handen in elkaar en kan men nauwelijks aaonemen dat zoovelen uit alle rangen der maatschappij zich in ver dwaasde lichtgeloovigheid om den tuin lieten leiden. Waar ergens ter wereld een kwaad woekert, ziet men gewoonlijk daarnaast een groep vormen om dat kwaad te bestrijden. Naarmate dit kwaad grooter is neemt ook de bestrijding grooter afmetingen aan en zoo zien wij bijv., dat te New-York bij de Medical Society of the County of New-York een vrou welijke detective goeden arbeid verricht om de knoeiers te ontmaskeren en door gerechte lijke vervolging honderden slachtoffers voor behandeling te sparen. Zij vertelt, in een der groote Amerikaansche tijdschriften hare ervaringen in haar tienjarige loopbaan als medisch detective opgedaan, en zij wijst er op dat hare bevindingen, hoe dwaas en onge looflijk zij ook mogen schijnen, door gerechte lijk onderzoek bekrachtigd zijn. Haar speciale bezigheid bestaat hierin, uit te vinden onder welke omstandigheden deze lieden hun onwettige praktijken uitoefenen. Zij doet dit in de hoedanigheid van „patiënt” en mocht het genoegen smaken ontelbare malen gehypnotiseerd, gemasseerd, gestompt, en geslagen te wordenop honderd verschil lende manieren werd zij geëlectriseerdmen bracht haar in donkere kamers om een „stille behandeling” te ondergaan, met tal van vreemdsoortige zalfjes heeft men smeerd, en dit alles om haar te genezen van ziekten, waaraan zij nooit leed I Het zijn de vrouwen, bij wie deze bedriegers hun groot- sten steun vinden, vrouwen uit alle klassen, maar vooral vrouwen wier echtgenooten haar een luxeleventje verschaffen en die tijd in overvloed hebben om zich allerlei imaginaire kwalen in het hoofd te halen. Zij lezen van wonderbare „genezingen”: ze gaan er heen en betalen eenige dollars voor bet consult en zoo ongeveer een 25 dollars voor de „behandeling”. Somtijds verbeelden zij zich werkelijk van hare kwalen verlost te zijn... voor een poosje ten minste en dan sturen zij haar vrienden naar den nieuwen „dokter”. Meestal echter komen ze tot de Uw maag nerveus”, decideerde „mevrouw”. „Weet u waar uw ziel is Hier is ze”, en ze legde haar hand op de borst. „Het hoofd is de werkplaats en bevat de hersenen. De luiken van uw werkplaats moeten geopend worden, ze zijn verstopt, ze moeten actief gemaakt worden. Ik zie aan uw oogen dat u geen macht over u zelf bezitu kunt niet door uw ziel spreken, wanneer u door uw ziel kondt spreken zou dit niet zoo zijn Na nog een beetje van die nonsens te hebben gepreveld zei ze „U moet mij beloven eiken morgen bij het ontwaken te zeggen „goeden morgen, mijn ziel, ik zal u sterker maken 1” Daarop begon zij te masseeren eerst langs den ruggegraat, toen den nek, achter de ooren en het voorhoofd. Het slot van de geschiedenis was dat zij verschillende onregelmatigheden „ontdekte” waarvoor minstens een behandeling van een maand noodig was en waarvoor vijf-en-twintig dollar vooruit moest betaald worden. „Ik las in uw boekje dat kleuren de zenuven aantasten”, merkte de detective op. „Ja” zei de „priesteres”, „u moet lichtblauw dragen... o, nu hebben we de „stilte” nog niet gehad, daar zal ik u morgen mee be handelen”. Weer werden er twee geschriftjes overhandigd en een boek dat een dollar kostte plus een ander dat een ietsje goedkooper was met de vraag den volgenden dag weer terug te komen. Dit geschiedde dan ook, maar niet anders dan om de priesteres” voor het gerecht te dagvaarden wegens het onbevoegd uitoefenen van geneeskunde”. llaagsche Post. van 17 h 18 cent per 2 liter gesteld op 14 a 15 cent. Wonseradeel, 2 Juni. Op een buitenge wone en druk bezochte bakkersvergadering is gister mededeeling gedaan, dat spoedig de regeeringstarwe is te bekomen. Ieder bakker ontvangt dan een bepaalde hoeveelheid en men kan bruin brood met water en zout en van gezette zwaarte a 6 cts. per pond ver- koopen, z.g. „kuch”. Witmarsum, 2 Juni. Naar we uit goede bron vernemen, heeft de heer W. Mulier te ’s-Hage bij verschillende eigenaren alhier stappen gedaan, om eenige pondematen land te koopen, vermoedelijk om dien grond ons dorp aan te bieden als sportterrein. Beetsterzwaag, 3 Juni. De bosschen leveren af en toe variatie op. Voor eenige jaren hadden we de wilde zwijnen, daarna reebokken en geiten, welke zich vrijwat vermeerderden ook; dassen kwamen eveneens voor. Dezer dagen werden door een jager een drietal eekhoorntjes geschoten. Deze lieve diertjes heeft men blijk baar liever niet in het geboomte. Vooral aan dennen doen ze nog al schade, en jonge vogels laten ze dikwijls niet met vrede. Drachten, 3 Juni. Door bemiddeling van den burgemeester worden ook in deze gemeente regeeringsvarkens betrokken. De volgende week zullen 31 varkens beschikbaar worden gesteld. De prijs van het spek is hierdoor met pl.m. cts. per pond verlaagd. De maximum-prijs is nu 40 cts per pond. Heerenveen, 3 Juni. Naar aanleiding van een schriftelijk verzoek van de afd. Heeren veen der S. D. A. P. tot de Bakkerspatroons- vereen. alhier, om op hare weigering inzake het bakken van goedkoop bruinbrood terug te komen en gedurende ten minste eene week met bakken en verkoopen de proef te nemen, is gisteravond door de patroonsorganisatie besloten, hare leden in dezen vrij te laten. Zijn we goed ingelicht, dan zal heden bij den Schoterlandscben burgemeester eene lijst worden ingeleverd bevattende de namen van 8 a 10 bakkers, die zich bereid verklaarden, onge build tarwebrood te bakken en af te leveren. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Be ontwikkeling van de linkerhand. De „Vereeniging van Weesvaders” heeft in bare Donderdag den 27 Mei te Amsterdam gehouden vergadering besloten, om, in na volging van hetgeen in een Rotterdamsch Weeshuis met succes toegepast is, ook in het weeshuis der vereeniging „De Garel van Walreestichting”, te Dieren, onderwijs te doen geven in het schrijven met de linkerhand. Als redenen voor deze proefneming werden de volgende motieven aangevoerd le. door tuberculose zijn er verscheidene kinderen, zelfs volwassenen, die het gebruik van den rechterarm moeten missen. 2e. in aantal geamputeerden i ontzettend groot, zoo land reeds scholen zijn geopend leeren schrijven 3e. 4e. ter bevordering ling. Voorts werd besloten aan den minister van binnenlandsche zaken te verzoeken bij wijzi ging van de onderwijswet, het schrijven met en het algemeen gebruik van de linkerhand reeds op de scholen in te voeren. In de vorige vergadering ook de weesmoeders deel konden nemen deze vergaderingen. Eenigen ook nu reeds van deze aan| heid gebruik gemaakt. De vrouw predikant. Door de belangrijke beslissing van de algemeene vergadering der Remonstrantsche Broederschap op voorste) van de gemeente Den Haag om voortaan de opleiding tot het predikambt aan het Seminarium ook voor vrouwen open te. stellen, hebben de Remon stranten zich thans aangesloten bij de Doops gezinden, die gelijk besluit reeds vóór eenige jaren namen. Men mag verwachten, dat nu ook bij de Ned. Herv. Gemeènte spoedig weder ander maal pogingen in het werk zullen worden gesteld om gedaan te krijgen dat aan vrouwelijke studenten in de theologie dezelfde rechten zullen worden toegekend als aan de mannelijke a.s, predikanten. N. Cri. Sneek, 3 Juni. De Raad handelde gisteren de in den steek gelaten agenda van Maandag avond af. De heer Ytsma zou alstoen tot den Voor zitter de vraag richten inzake ontruiming van school no. 2 door de militairen. Aangezien hij nu verhinderd was de zitting bij te wonen, richtte hij bewuste vraag schriftelijk tot den Voorzitter. De Burgemeester deelde mee, dat hij met de militaire autoriteiten die kwestie zou bespreken. Besloten werd tot ’t aangaan van een geld- leening, groot f 11.000. De rekening van sloot in ontvangst en van f 18386.22. Te laat was ingekomen een schrijven van „Werkmansbelang” en de „Sneeker Bestuur- Bolswardsche Courant om, 5E 4 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1