Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. H 1 3 i! i Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 47. 54ste Jaargang. 1915. FOCKE 8. KLEIN, Harlingen. II V R E I) E. I BINNENLAND. ei r VOOR Zondag 13 Juni. afzonderlijke DE MITRAILLEUSE. die jeugdig langs zijn LI Het eerste hooi is alhier door enkele veehouders reeds mooi gewonnen, terwijl anderen met inkuilen zijn aangevangen, daar ze gissen dat de schuur het hooi niet kan bergen. La en toe door de gulden ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. aan het ver zat de mensch aan datgene, het- Straks als de legers zijn geslacht, De oorlog zal verdwijnen, Dan wordt het moordtuig weggebracht Als sieraad voor de pleinen. En voor ’t paleis der diplomaten, Waar VREDE zijn zal ieders leuze, Geteekend worden de tractaten, Staat dan moordmoe de mitrailleuse. van de grens hier ge- Waar jonge veulens dartel sprongen In heerlijk lachend zonneweer, De vogeltjes hun hoog-lied zongen Bij ’t kabbelend of vredig meer; Waar straks het vee nog vreedzaam loeide In malsche weiden aan de /Meuse”, En ’t kleine bloempje lieflijk bloeide... Staat nu moordlust de mitrailleuse. Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 ct. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren; ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. THEEHANDEL Voor weerverkoopers verkrijgbaar Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. h Makkum bij W. v. d. GOOT. rein genieten, uw schoon begeer! Bloeddorstig opent zij den mond, Braakt ’t moordend vuur naar voren, En na een wijle is slechts smart Gesteun, gekreun te hooren. Dan, grijnzend lacht de wreede dood, Hier was geen andere keuze, Daar op ’t met bloed gedrenkte land Staat moordgierig de mitrailleuse. waren zij De jonge levens staan geschaard In lange bonte rijen, Wreed weggerukt van huis en haard, Waar vrouw en kind’ren schreien... Vooruit! Val aan! zoo klinkt ’t bevel, Dood aan den vijand zij de leuze, Doch voor hen, achter hindernis, Staat moorddadig de mitrailleuse. Westergo, 9 Juni. Werkkrachten te kort, heette het... ja wel, het lijkt er met naar voor het oogenblik. De vraag op de markt te Sneek, Balk enz. bleef ver beneden het aanbod, zoodat de loonen terug liepen van 20 tot 16 gld. per week. Op het land gaan de Groningers langs de boerderijen om plaats te zoeken, maar geen 50 pCt. kwam gereed. Heerenveen, 10 Juni. Hoewel ontvluchtings- pogingen van geïnterneerden uit Gaasterland over Utrecht, zulle, direct over zelden slagen, wordt toch nog af een Belg een kans gewaagd om vrijheid te bekomen. Heden was er weer een geïnterneerde van door. De marechaussee alhier was er zeker mee bekend en liet het zoekend oog gaan onder de reizigers uit de tram en die op den trein gingen. Een trein van Leeuwarden was binnen, er kwam een hoofd uit een portierraam, een Belgisch hoofd dacht de speurende marechaussee, die bij ver der onderzoek al ras tot de overtuiging kwam dat hij den ontvluchten geïnterneerde bad geknipt. De man was te Wirdum op den trein gestapt met een kaartje voor Amsterdam. In stede van in de woelige drukte van de hoofdstad belandde de Belg hedenmiddag weer in het vreedzame Gaasterland. Wonseradeel, 10 Juni. Eenige van onze landweermannen, die hooiverlof hadden van 1 tot 28 Juni, hebben bericht ontvangen, dat dit verlof een week is ingekort. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wat een heerlijk woord! Zoo kort en toch zoo krachtig! Wat ligt er al niet in dit kleine woord opgesloten! Economische voor uitgang der volkeren, stoffelijke en moreele zelfverheffing van den mensch! Verhooging van geestelijke en moreele beschaving! De vrede behoort men alzoo te beschouwen als een dierbaar kleinood, waarvan het ver lies ons droevig, ontroostbaar stemt. Hoe somber, hoe ongelukkig gestemd moe ten de volkeren thans zijn, nu deze kostbaar heid gevallen is op den door //Koninklijk Bloed” gedrenkten grond, en dezelve zonder ernstige aanwending van pogingen, om dit kleinood op te rapen en voor verlies te be hoeden, nu door millioenen scharen van menschen tot gruizel is getrapt. Hoe moet *t den volkeren echter te moede zijn, die bijna allen gelijktijdig eene kostbaar heid verloren hebben, waarvan het verlies alzoo niet slechts individueele doch helaas! algemeene kommer en ellende teweeg brengt, een schat, waarvan hun geheele economische en linancieele toestand afhangt. En al wordt hun, misschien spoedig, mis schien na verloop van jaren, een schat van gelijke soort en benaming, doch in werke- De Zaandamsche kermis. Bij den Gemeenteraad van Zaandam is een voorstel ingekomen van 6 Raadsleden van verschillende politieke kleur om wegens de bijzondere tijdsomstandigheden dit jaar de kermis niet te laten doorgaan. Ontvluchte Belgen. Met ontdane gezichten, nog strak en bleek van de doorstane gevaren en met haperende nog zenuwachtige stemmen, kwamen Maandag avond twee Belgen op het hoofdbureau van politie te Rotterdam. Zij waren wonderlijk uitgedostde één droeg een veel te wijde gekleede jas, de ander een veel te nauw colbertcostuum. Hun verhalen waren aangrijpend. Uit België waren zij gevlucht, moe van de Duitsche overheersching, om zich te voegen bij de verdedigers van hun vaderland. Zij waren in een donkeren nacht door de prik- keldraadafsluiting bij de grenzen geslopen. En zij waren ontdektEn zij waren be schoten De wreede kogels floten hen om de arme hoofden. Maar op den buik weg sluipend, als wormen, door slooten en grep pels, hadden zij het gastvrije Nederland ein delijk bereikt. Hun verhaal wekte groote deelneming, natuurlijk. En hoe komen Wel, Utrecht. Utrecht Dat gaf eenig boos vermoeden. Dicht bij Utrecht ligt Amersfoort en in Amersfoort is bet Belgische interneeringskamp. Een handig politieman deed zoo neus weg een paar vragen en, juist, daar kwam het hooge woord er uit. Zij waren uit het interneeringskamp te Amersfoort ontsnapt en vandaar naar Utrecht geloopen. Hadden zij nu maar een kaartje tot Breda genomen of tot Tilburg, misschien hadden hun onmiskenbare tooneelspelersgaven hen daar gered. Nu gaan zij uit ’t ongastvrij Rotterdam terug naar de interneering. Arnh. Ct, De Nieuwe Sneeker Courant bevat onderstaand gedicht. HULDE AAN SNEEK! Ik heb u lief, mijn heerlijk Stadje, Waar uw Klok, een wijzer mist; En men zóó zich onnadenkend In den waren tijd vergist? Waar de boomen u zoo lokken Naar het lom’rijk Schapenplein En gij opziet naar de takjes Met haar blaadjes, o! zoo klein! Waar de grachten ’s Zomers geuren Bij den lagen waterstand; En de saaiheid, U doet denken - Aan een dorpje op het land! Waar gebrek aan Schouwburgzalen, U voor kunstgenot bewaart; Doch waardoor gij menig gulden In deez’ duren tijd bespaart! Waar de Acht’bre Raad, schroomvallig Waakt voor aller zielenheil; En door Kermis te verbieden, Zorgt voor het zeden-peil. Waar in deez’ benarde tijden, Carillon- en straatmuziek, Als te zijn van uit den booze, Wordt onthouden aan ’t publiek! Waar men, door verschil van meening, Zelfs geen Kiesvereeniging vindt! En dus, onbewust als kind’ren, Zich aan niets en niemand bindt! ’k Zal nog heel vaak aan u denken Als ik u den rug toekeer; Dankbaar voor uw Langer niet ’k Heb u lief, mijn dorpsche stadje Met uw wel en met uw wee; Maar toch woon ik nog bij voorkeur, In een hutje aan de Zee. Dóar, dóar zou ik aan U denken, Denken aan Uw treurig lot! Aan het hoog belastingcijfer, En het weinige genot. lijk heid toch niet precies gelijk lorene, teruggegeven, zoo toch immer terugdenken welk hém het menschelijk bestaan, den voorspoed, der stoffelijke en materieele be zittingen gebracht heeft. Ongetwijfeld zal de menschheid, geleerd hebbende uit zulk een droevig verlies, dus danige maatregelen trachten te treffen, welke het verloren gaan van het hun opnieuw ge geven kleinood »de Vrede”, zoo goed als ge heel uitsluiten. Doch het nemen van zulke maatregelen eischt werkelijk een niet te onder schatten verantwoordelijkheid, al zouden wij geneigd zijn te verklaren, dat een eventueel succes niet bijster groot zal zijn. Immers, de strijd om het menschelijk bestaan is hevig en ’t is te voorzien, dat na afloop van dezen rampzaligen èn dood èn verwoesting brengen den oorlog, de verschillende volken opnieuw zullen aanvangen om elkaar, zoowel op econo misch als financieel gebied, te bestrijden. En dan zal weer van de diplomaten, afgezanten en hoe dergelijke meer mogen heeten, veel handigheid en beleid gevergd worden om den internationalen wagen in het rechte spoor te houden. De neutrale Staten echter kunnen o.i. veel doen om den tegen woordigen oorlog te doen beëindigen en door verschillende hunner zijn reeds pogingen aangewend om den vrede spoedig te verkrijgen, ’t Is te hopen, dat deze démarches met succes bekroond mogen worden. Bovendien staat nog een andere weg open. De neutrale Staten, welke eventueel aan de oorlogvoerende partijen munitie en wapenen verstrekten, moeten inzien, dat hunne belangen ten nauwste verband houden met staking van dergelijke leverantiën. Al moeten zij in dit geval de winst, welke zij op zulke leveringen behalen, derven, zoo wordt hun economische toestand daarvoor toch op andere wijze ruim schoots schadeloos gesteld, daar door niet- levering van wapenen en muniiie, de oorlog tot een einde moet komen. Ook door den smokkelhandel, die welig tiert, werkt men mede, dat de toestand van oorlog bestendigd blijft, omdat door dien smokkelhandel, hoe streng ook tegengegaan, aanleiding gegeven wordt aan een of andere oorlogvoerende partij telkens en telkens te gewagen van //schending der neutraliteit”. Laat dus allen medewerken den vrede spoedig te doen wederkeeren, want ’t schreit ten hemel, dat in deze beschaafde!? eeuw zulk een slachting van menschen //en-gros” kan en mag plaats hebben. Niet alleen dat duizenden en nog eens duizenden door het scherpe staal en het moordend lood vallen, doch ook sterven duizenden en duizenden aan de nadeelige gevolgen der weersgesteld heid, waaraan allen te velde zijn blootgesteld. Laten wij hopen, dat na afloop van dezen rampzaligen wereldkrijg, de menschheid hel derder verstand en meer beleid moge ver krijgen, teneinde het verlies van het kleinood //de Vrede”, voor goed onmogelijk te maken. Hopen wij verder, dat de huidige massa slachting spoedig eindige, opdat de volkeren zich weder kunnen gaan wijden aan den weder opbouw van den tempel v Beschaving, Wel vaart en Economische Vooruitgang!” Wonseradeel, 10 Juni. Ook voor particu lieren is de melkprijs door de slijters alhier van 10 cent teruggebracht op 9 cent per liter. Eerst was er sprake van, dat onze fabrieken volle melk zouden laten venten tegen den geldenden prijs, doch dit is overgegaan. Gezinnen met kleine kinderen, die een bleekje of eenige hokruimte hebben, hebben bijna allen een geit aangeschaft. Er zijn er van deze dieren per dag 4 liter melk krijgen. Sneek, 10 Juni, ’t Aantal broodkaarten dat hier thans wordt verstrekt, is gestegen tot 425. Repk. Rieuwsbl. v. Fr. Oppenhuizen, 9 Juni. De buitengewone warmte van gisteren eischte alhier een slachtoffer. En bijna een tweede. De ongeveer 30-jarige A. S; bevond zich gistermiddag mee in het hooiland, toen hij plotseling getroffen werd door een zonnesteek. Hoewel zoo spoedig mogelijk de hulp van Dr. Hannema werd ingeroepen, is de jonge man na eenige oogenblikken van vreeselijk lijden bezweken. Zeer onder den indruk van dit sterfgeval, maakte men zich gisteravond ongerust over bet lang uitblijven van den bejaarden maaier K. Toen men naar hem ging kijken, vond men hem bewusteloos bij zijn zeis liggen. De warmte had ook hem bevangen. Naar wij echter vernamen, liet de toestand van K. zich hedenmorgen gunstig aanzien. Fr. Dgbl. Sneek 11 Juni. In een hedenavond ge houden algemeene vergadering van de Vrij zinnige Kiesvereeniging ,/Sneek” werd met algemeene stemmen besloten de vereeniging wegens gebrek aan belangstelling te ontbinden. Met 9 tegen 8 stemmen besloot de ver gadering daarna ’t kassaldo, circa f 18, aan de V. Democratie Vereeniging over te dragen. Bij deze laatste hebben zich reeds een 1Ü0 leden aangesloten, onder welke ruim 30 van de oude vereeniging. De Kiesvereeniging //Sneek” bestond sedert 1895 vóór dien tijd had men hier de lib. Kiesvereeniging //Burgerplicht”, die in laatst gemeld jaar de vlag voor de Vrijz. moest strijken. Goedkoop brood in IJlst. Ijlst. Alhier had een vergadering plaats van voorstanders van het goedkoop tarwebrood. De zaal van den heer Sijperda was flink bezet met mannen en vrouwen. De eigen bakkers hadden geweigerd om in deze hun medewerking te geven, zoodat men was aangewezen op iemand buiten de gemeente. De Coöperatieve Vereeniging »Werkmans- belang” van Sneek had zich bereid verklaard voor onze gemeente te bakken, haar vertegen woordiger, de heer Bergsma was ter vergade ring, terwijl ook de heer S. v. d. Goot, voorz. der Verg, nog inlichtingen gaf. Door B. en W. zijn reeds voorbereidende werkzaamheden verricht. 45 huisgezinnen hebben zich opgegeven om het brood van bovengenoemde Bakkerij te betrekken, welk getal zeker zal uitbreiden wanneer eenmaal de zaak aan den gang is, N. Sn, Ct, Bolsvardsche Courant Cr I n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1