Hieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 50. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. E Donderdag 24 Juni. Vloeken in het leger. BINNENLAND. Zoo is het. I VOOR I 0. N. Bolswardsche Courant Afzonderlijke Fr. Oostergo. Gisteravond de straat-verlichting niet eigenaar rokkend van het vervlogen absolu- Een overblijfsel, dat, merkwaardig ge- van verschillende plaatsen Friesland meldt, heeft het ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. eens een voor niet vol werd aan- gewone openhartigheid in het leger hij dit soort zeer spoedig Uit een der Duitsche bladen geknipt, waar uit weer eens de misère van de geheime diplomatie blijkt. Eerst op dit oogenblik vernemen wij iets van het bondsverdrag (n.l. het verdrag van Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Italië) ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Friesland» Westhoek, 21 Juni. Aan enkele coöp. zuivelfabrieken alhier wordt half geld of voorloopig geen kaasgeld uitbetaald, omdat er geen uitvoer is van kaas. Aan de leden wordt voor volle melk 10 a 12 cent per 2 liter uitbetaald. op het oogenblik dat het verscheurd wordt. Meer dan 33 jaar heeft het de wegen onzer buitenlandsche politiek voorgeschreven. Ge durende al dien tijd kenden slechts zeer, zeer weinigen den inhoud. Zoolang het leefde mochten de volkeren, die er door geregeerd werden, slechts vermoedens uitennu het dood is en nog slechts geschiedkundige waarde bezit, vergunt men ons een blik in dit merkwaardige document. De geheime kunst der diplomatie is het ergste overblijfsel tisme. noeg, zijn weg heeft gevonden in het demo cratisch staatsbestel. Deze toestand is toch inderdaad een onding. In de binnenlandsche politiek heeft het parle ment over alles en nog wat, over het belang rijkste en onbelangrijkste, te beslissen. In de buitenlandsche politiek vertrouwt men het slechts dingen toe, die aan de uiterste grens der algemeene belangen liggen, b.v. de bizon- derheden omtrent een koloniale overeenkomst met vreemde mogendheden. Het volk mag meepraten wanneer er te beslissen valt over een verordening omtrent geitebokken of over de verwerving van een stuk moerasland in de Kongo. Maar het volk wordt uitgeschakeld, wan neer voor tientallen jaren een verdrag twee rijken moet verbinden en daardoor wellicht over oorlog en vrede, groei of ondergang van een gansche natie zal worden beslist. Zoo was het. Zoo mag het niet blijven. Dit eene behooren alle volkeren tenminste uit dezen vreeseiijken oorlog te leeren. Alle volkeren, want allen lijden er bijna evenzoo onder. Allen hebben met hun bloed de fouten van een verkeerd diplomatiek stelsel uit het verleden te betalen. waardoor waarschijnlijk het misbruik van sterkedrank meer afdoende zou kunnen worden bestreden. De minister bedoelt het stelsel van mono- poliseering van den groothandel en kleinhandel in sterkedrank door den staat en van een daardoor mogelijke beperking van den verkoop tot zekere hoeveelheden per hoofd der be volking. Wat dit laatste betreft, ieder meerder jarig mannelijk persoon, die sterkedrank wenscht te gebruiken, zou zich bij het ge meentebestuur te zijnen name van een koop- consent moeten voorzien. Hotels, restaurants en sociëteiten zouden voor het gebruik van de gasten aan een administratieve controle moeten worden onderworpen, opdat het gebruik van sterkedrank tot het geoorloofde beperkt zou blijven. Ten aanzien van het biergebruik zou het stelsel van de drankwet behouden kunnen worden, behoudens de heffing door het rijk van een hoog verlofsrecht. Hooi opgevorderd. In verschillende gemeenten wordt, zoo meldt de Leeuw. Crt., al het aanwezige hooi van 1914 en vroegere jaren krachtens art. 32 der Inkwartieringswet opgevorderd door de regeering. Een lastig geval. Zondagmiddag passeerden op den Badhuis weg te Scheveningen twee dames de rails van de stoomtram. Een der dames, die zeer hooge hakken onder haar prachtschoentjes heeft, blijft met een der hakken tusschen deze rails geklemd staan, zoo vertelt de Haagsche Ct. Dame rukt, trekt, wringt, doch de hak zit onwrikbaar... De stoomtram moet stoppen en een talrijk publiek stroomt belangstellend samen. Daar verschijnt een agent van politie. Hij gelast de dame haar schoen uit te trekken. De dame weigert. Dan knielt de dienaar der wet neer en knoopt het mooie schoentje los. De dame trekt haar voet er uit en... algemeen gelach. Want haar zoo buitengewoon elegant kousje zit vol luchtgaatjes. Naïeve menschen. In den sneltrein, die te 6.17 van Haarlem naar IJmuiden vertrekt en alleen te Velsen stopt, hadden Maandagmiddag twee dames uit Santpoort plaats genomen. Even voorbij dit station bemerkten zij, dat de trein haar verder bracht dan in haar bedoeling lag en trokken aan de noodrem. De trein stopte en de dames stapten uit, blijde over den fameuzen inval. Een vreugde, die haar echter spoedig verging. Alg. H. Herziening Drankwet. Naar het Centraal Bureau van den Volks bond ons meldt, stelt de minister van binnen- landsche zaken bij de gewestelijke besturen en andere autoriteiten, wier oordeel ten deze van gewicht mag worden geacht, een onderzoek in omtrent de vraag, in hoeverre de tijd kan worden geacht te zijn gekomen, over te gaan tot een ander stelsel van drankwetgeving, De Landstormwet. De Zondag te Amsterdam gehouden vergadering van den partijraad van deS.D.A.P. heeft zich met algemeene stemmen vereenigd met het oordeel van de Kamerfractie, dat het wetsontwerp van den landstorm onaannemelijk is. Aan het partijbestuur werd verzocht, van dit oordeel kennis te geven in een manifest, dat in Het Volk opgenomen is en tevens strekt tot bijeenroeping van een landelijke demon stratie tegen het wetsontwerp, die Zondag a.s. te Utrecht gehouden zal worden. Amandelen. Naar de N. Gron. Ct. meldt, is de uitvoer van amandelen van Italië naar Nederland verboden. Naar men uit Groningen en Zaterdagnacht sterk gevroren, waardoor groote schade is toegebracht aan de aardappel- en boonenvelden. Ook in zuidoostelijk Drente zijn deze velden geheel zwart gevroren. Uit Lemmer wordt gemeld De vorige week hebben onze visschers een massa haring gevangen, welke f 2 per tal op bracht. De kwaliteit is uitnemend. De ansjovisscherij mag als totaal mislukt worden beschouwd. Bovendien zijn de prijzen laag. Te Oldeboorn en te Akkrum worden de gaslantaarns voor meer ontstoken. H ooibouwverloven Door den opperbevelhebber is bepaald, dat: lo. de hooibouwverloven kunnen worden verleend in verschillende perioden, ter beoor- deeling van den chef, welke die verloven verleent; 2o. deze verloven mogen verleend worden tot uiterlijk 15 Juli, tenzij in de streek, waar voor zij dienen, de hooibouw vroeger mocht zijn afgeloopen 3o. het verlof onmiddellijk moet worden ingetrokken, in geval uit betrouwbare gegevens mocht blijken, dat het zonder noodzaak werd aangevraagd. In dit geval moet de belang hebbende ernstig gestraft worden, wanneer blijkt, dat hij tot de wederrechtelijke aanvraag om verlof heeft medegewerkt. „of ze De Minister van Oorlog heeft een dagorder uitgevaardigd, met last deze op drie achter volgende appèls aan de troepen voor te lezen; deze is gericht tegen het vloeken, en daarin wordt een beroep gedaan op allen, die tot het leger behooren, om elkander in het bestrijden van deze gewoonte behulpzaam te zijn, en het stellig verlangen uitgesproken, dat de meerderen ook op dit gebied hunnen onder geschikten ten voorbeeld zullen strekken. Deze circulaire is een goed werk, er moet niet gevloekt worden in het leger en er hoeft niet gevloekt te worden in het leger, omdat er nooit eenig leerling van vloeken beter is geworden en er hoeft gelukkig niet gevloekt te worden in het leger, omdat het voor de tucht niet alleen gansch onnoodig, maar zelfs schadelijk is. Vloeken is, zooals alle geeste lijke en lichamelijke ruwheid, niet anders dan een bewijs van opvoedkundige onmacht bij den leermeester. Een leermeester in het niet- militaire, zou zich door vloeken dan ook gansch onmogelijk maken, waar hem dit te staan zou komen op de algeheele minachting van zijne leerlingen, en de militaire houdt het met zijn vloeken alleen vol, omdat hij beschikt over een stel strafmiddelen, die zelfs „de insubordinatie met de oogen” tegenhoudt, al is dan ook de insubordinatie in de harten niet tegen te gaan. Eindelijk mag niet vergeten worden, dat het vloeken velen ook in hun godsdienstig gevoel kwetst, al blijft dan ook de opmerking van den heer Lieftinck overeind staan, dat met het vloeken in het leger nooit opzette lijke Godslastering bedoeld is. De Minister heeft dit in zijn dagorder dan ook erkend, waar hij zeide: „Men vloekt om uitdrukking te geven aan een gevoel van schrik, verbazing of verrassing, zelfs van blijdschap, men doet het om aan een ander zijn gramschap of toorn kenbaar te maken, men doet het zelfs om iemand te overtuigen van een begane fout, of misslag, dan wel tot oplettendheid of ver andering van gedrag aan te sporen.” De Minister had er bij kunnen voegen, dat men ook vloekt in het leger uit een verkeerd denkbeeld, dat het krijgshaftig zou zijn; dat was vooral in vroeger tijden het denkbeeld. Wij kunnen ons daarbij beroepen op niemand minder dan onzen betreurden vriend Thomsom, die ons mededeelde, dat, toen hij dertig jaar geleden in het leger trad, een officier, die niet eens een hartig G. v. d. liet hooren, eigenlijk gezien. Met zijne bekende hij dan ook, dat hij er ook aan bad meegedaan, al was krijgshaftigheid dan ook reeds te boven gekomen. Wij zijn geen lijders begrijpen, dat eene kazerne jongejuffrouwen-kostschool is. zelfs tot zekere hoogte het taalkundig nuft bewonderen van onzen zonen, die een uitvoeren, vragen of ze 8. D. A. P. Het Volk meldt, dat in de S. D. A. P. een nieuw college is geschapen de partij-raad. De instelling heeft een dubbel doelbij den groei der partij is het onmogelijk geworden, allerlei kwesties van propagandistischen en organisatorischen aard, die voor het inwendige leven en ook voor de gezonde ontwikkeling en de werkkracht der partij van groote beteekenis zijn, te behandelen op het congres, of de beslissing ervan over te laten aan den uiteraard beperkten kring van het partij bestuur. Daarom is als schakel tusschen partij en P.-B. de partij-raad in het leven geroepen. Maar de partij-raad heeft ook een rol te vervullen in de politieke leiding der partij. Het P.-B. is bevoegd, hem bijeen te roepen, om te dienen van advies en heeft dit nu gedaan in verband met het landstorm- ontwerp. aan preutschheid, en nu eenmaal geene Wij kunnen ver- den snorrebaard, die bevel niet behoorlijk „bedondersteend” of „beblauwbliksemd” zijn dan wel „of ze nog in de grondverf” staan. Maar dat is iets anders dan het vloeken als systeem. En dat moet er onherroepelijk onder. En daarom, al verheugen wij ons over dezen dagorder, wij zijn toch niet geheel zonder vrees, dat het effect niet zoo groot zal zijn, als de Minister er van verwacht; daarvoor is het kwaad te veel ingeworteld; reeds onder minister Bergansius is er ernstig over het euvel van het vloeken in het leger geklaagd, en sinds dien is diezelfde klacht onder opvol gende ministers herhaald, en opvolgende ministers hebben hun leedwezen over het bestaan van dit kwaad geuit, maar het kwaad is gebleven. Zoolang men in het leger niet zal weten, dat een halsstarrig volhouden aan het vloek- systeem verwijdering daaruit ten gevolge kan hebben, zal, dunkt ons, dit kwaad openlijk of bedekt blijven leven. Oostergo. Hepk. Nieuwsbl. v. Sneek. De werkman I. H., rijdende op de voorste twee wagens hooi van Scharne- goutum naar hier, viel plotseling van den wagen. Zijn makker van den tweeden wagen was dadelijk erbij de beide voertuigen te doen stilstaan. De wielen hadden den ongelukkige niet geraakt, toch was hij dood. Een hart verlamming had, volgens dr. Regenbogen van Bozum, dien men in allerijl geroepen had, een einde aan zijn leven gemaakt. O. N. Sneek. De lieve straatjeugd maakt het hier hoe langer hoe lastiger. In de vorige week hebben ze een brandje gesticht, dat den een schade van wel f 200 heeft be en nog andere streken uitgehaald. Nu hebben kwajongens op de Nieuwe Vee markt een der steenen palen zoolang met steenen gegooid, tot die gebroken is, terwijl een zware ijzeren stang los gerukt werd. Vroeger was de jeugd bier ook zeer baldadig en zeer lastig, maar werd door de marechaus- see’s, toen die hier hun kazerne hadden, voor goed tot rede gebracht. Sedert die kazerne naar den Leeuwarderstraatweg werd verplaatst, neemt de brutaliteit weer hand over hand toe, en als er geen paal en perk aan gesteld wordt, zal de burgerij er nog grappen van beleven. Ijlst, 19 Juni. Heden had de werkman L. Fenema, werkzaam bij den bouwondernemer O. Lanting, het ongeluk bij een in aanbouw zijnde woning van den zolder te vallen. Per draagbaar werd hij naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. De dochter van den heer W. Langhout had hedenmiddag het ongeluk bij het varen met een roeiboot te water te geraken. Gelukkig werd dit opgemerkt door het personeel der Firma J. J. Oppedijk welke haar juist bijtijds op het droge bracht. F. D. Een botsing. te half tien reden op den Amsterdamschen straatweg bij Naarden, waar de weg zeer smal is door de steenen, die langs dien weg staan, twee auto’s tegen elkaar. Beide voertuigen werden voor en ter zijde vernield. De spaken van de wielen lagen wijd en zijd. Het mag een wonder heeten, dat de inzittenden met den schrik vrijkwamen. Alg. H. Een vorstige Juninachl. Heerenveen, 20 Juni. Na lange, lange dagen hardnekkig in ’t Noorden te hebben getoefd, is de wind eindelijk naar het Westen gedraaid, waarmee weer een milder periode is geopend. Maar op de scheidgrens, hedennacht, heeft het eerst nog sterk gevroren. Opmerkelijk erg voor een mids-Juninacht. De veldvruchten hebben een knak gekregen. Alles, alles weg! zei een tuinman, met tranen in de stem. Al het boonengewas is bevroren en ook de aard appelen hebben veel geleden. Voor de boontjes is het verlies, zoo laat in den tijd, onherstel baar; de aardappelen zijn een heel eind achter uitgezet in den groei. De schade voor de vele kleine verbouwers, die al hun hoop op deze gewassen gevestigd hadden, is groot. Menig arbeidersvrouw stond hedenmorgen de ramp want dat is het voor hen met tranen in de oogen te aanschouwen. Drie ontvluchte Belgische geïnterneerden gepakt. Oudeschoot, 20 Juni. Er stapten hier heden morgen half elf drie reizigers in den trein naar het Zuiden. De stationschef alhier ver moedde, dat bet uit Gaasteriand ontvluchte Belgische geïnterneerden zouden zijn. Hij waarschuwde telegrafisch de stations Steenwijk en Nijeveen. Reeds te Steenwijk was de politie tijdig aan den trein. Het drietal moest uit stappen en aldra bleek, dat onze stationschef, die vrij goed op de hoogte is met sommige eigenaardigheden der Belgen, goed had gezien. De vluchtelingen werden ingerekend en per eerste gelegenheid naar hun interneeringskamp teruggebracht. Westergo, 21 Juni. Het weer loopt greid- en bouwboer en arbeider zeer mede. Gemaaid gras is binnen een paar dagen hooi en bij het wonderschoone zonnige weder mooi gerijpt. Door de vele noordewinden is het hooi bepaald krachtig en veel wordt dan ook buitenhuis gezet aan blokken en in de schuur niet aan al te groote blokken om broeien te voorkomen. Het wieden op de bouwakkers helpt ook dubbel met het droge zonnige weder. Ook de winter- vruchten als granen en koolzaad staan er goed voor. Sneek, 21 Juni, 't Aantal broodkaarten is bier reeds gestegen tot 940. Geen maand geleden bedroeg dit nog maar 200. Het schijnt dat de menschen hier beginnen te begrijpen, dat het aanvragen van zoo’n broodkaart aller minst onder de rubriek „bedeeling” thuis behoort.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1