Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I I I 54ste Jaargang. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 1915. No. 51. K- FOCKE S. KLEIN, Harlingen. I I i Zondag 27 Juni. 1 VOOR afzonderlijke schrijven daaromtrent O 12 leden. De heer Uit de Raadszaal. Vergadering op Donderdag 24 Juni 1915. den toeslag die nu nog te ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. was dus verkeerd uit verkeerd nog niet zoo Ik was den uitslag, dat ik zetel in den Raad zetel die met eere is uit ons midden d. Klei wil wel even toelichten In Sneek is de worden er dat besluit Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 ct. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. THEEHANDEL Voor weerverkoopors verkrijgbaar: Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. Makkum bij W. v. d. GOOT. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. J- was hetafgeloopen. en W. niet de bedoeling vandaar ook dat B. en om allereerst van de ontvangen kennis en W. om Den heer van gedaan dat B. en gekomen, en omdat er waren, die niet behoorlijk konden krijgen, wat zij moesten hebben, wil hij met het voorstel B. en W. meegaan. De heer van der Wal verheugde zich ook dat het voorstel B. en W. kwam, want hij betreurde het dat de toelage maar voor 8 weken werd toegekend, en nog meer dat men zich tot zoo’n gering bedrag bepaalde. Hij kan ook niet inzien waarom de verhooging in den zomer niet noodig is, want dan moeten de arbeiders verzamelen voor den winter. Het voorstel Vis alleen kindertoeslag wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen, vóór de heeren Wierema, Vis, Keikes en Praamsma, waarna het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen, de heeren Vis en Praamsma. 4. foorstel van B. en W. tot het niet doen doorgaan van de kermis. Met het oog op den onrustigen toestand en de malaise, doen B. en Whet voorstel om even als het vorig jaar ook dit jaar de kermis niet te doen doorgaan. Op de vraag des Voorzitters of een der heeren het woord verlangde, kwam niet zoo spoedig antwoord. In dat oogenblik van stille kon ik niet nalaten even de knoopen van mijn vest te tellen een gewoonte, die als ik er tijd voor heb, mij steeds trouw het lot van een voorstel aan de hand doet. Ik was dus vlug bezig j wel kermis, geen kermis, lid van is overleden, en van B. en was tot besluit gekomen geen, toen de heer Wierema vroeg of B. en W. dit voorstel op eigen handje deden, of dat zij van be langhebbende zijde een hadden ontvangen. De Voorzitter antwoordt, dat hem niet be kend is, dat er een dusdanig schrijven inkwam, waarop de heer Wierema voorstelde, om dit voorstel aan te houden tot de volgende ver gadering. Twee of drie heeren ’k kon zoo gauw niet snappen wie het waren waren tegelijk bereid, dat voorstel te ondersteunen. De heer v. waarom hij voor uitstel is. kermis afgeschaft dit jaar en nu ernstige pogingen aangewend om herroepen te krijgen. Als daar de kermis doorgaat, kan het hier ook wel, en daarom wil Spr. afwachten. De tijd is dan ook weer zooveel verder, misschien komt er eenige kentering. De heer Eerdmans zou van de voorstellers graag eenige motieven booren voor hun uit stel. Wachten op wat anderen besluiten is geen motief dat hier kan dienen. Het voor stel van B. en W. is om in verband met den oorlogstoestand de kermis niet te doen doorgaan, en dat hangt toch niet af van wat er in Sneek al of niet wordt gedaan De heer Vis merkt op, dat de heer van der Klei ook een andere bemerking had, n.l. de kentering van den toestand. Er gaan af en toe reeds vredesgeruchten, misschien wordt de tijd gunstiger, en daar de kermis toch ook een bron van inkomsten is voor de ge meente, vindt Spr. het beter en geschikter dat er bijv, een maand later over wordt beslist. De heer Boersma is van ’t zelfde idee als de heer Vis. Het vorig jaar is na 1 Augs. besloten de kermis niet te doen doorgaan, dus haast is er nu nog niet bij. De Voorzitter wil zich geen partij stellen of men de beslissing nu of in de volgende vergadering wil nemen, ofschoon hij wel moet opmerken, dat hij zich niet kan voorstellen, dat na een maand de toestand zoo rooskleurig zou zijn, dat er wel kermis dient te worden gehouden. De heer Praamsma vindt het ook ’t zelfde of nu of straks de beslissing wordt genomen, maar een beweging in een naburige gemeente mag er niet van invloed op zijn. En men mag niet spreken van een normaal verloop der tijden, nu pas hier het besluit is genomen om de werklieden der gemeente toeslag te gevende abnormale ernstige tijden zijn er daarop wijst ook het ingekomen adres der werklieden om verhooging. Over vier weken zal de ernst der tijden nog evengoed bestaan en hij vindt geen vrijmoedigheid om de zaak uit te stellen. Den heer Terhenne wil het voorkomen, dat men evengoed nu kan besluiten. Voor de menschen die hier met de kermis komen, die hier hun tenten dan opslaan is ’t misschien wel gewenscht, dat zij ’t vroegtijdig weten. De heer Keikes vraagt, naar aanleiding van het gesprokene door den heer van der Klei, of men hier misschien ook van plan is even als in Sneek een actie op touw te zetten voor behoud van de kermis. Hij denkt er over als de heeren Eerdmans en Praamsma, doch om den schijn te ontgaan als zou het besluit bij overrompeling genomen worden, is uitstel misschien wel gewenscht. De heer van der Klei begrijpt die tot hem gerichte vraag niet. Persoonlijk is het hem eender of er kermis komt of niet, maar het gaat om de zaak, want er zijn er toch nog altijd die van de kermis profiteeren en ook is het voor de gemeente een bron van in komsten. De heer Kramer wil niet om de aange voerde motieven, maar omdat men niet zal kunnen beweren, dat dit voorstel onvoorbe reid kwam, voor uitstel stemmen. Het voorstel Wierema wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Eerdmans, Praamsma, Keikes, v. d. Wal en Terhenne. Mijn knoopentellerij gekomen of neen zeer de beslissing komt later, echter zoo beduusd van niet eens juist had aangeteekend hoeveel heeren voor uitstel waren. Gelukkig was een mijner collega’s minder onder den indruk en hielp die mij aan de juiste namen. In de volgende vergadering komt dus de kermis weer ter tafel. Als intusschen dg voor 8 weken verleend) uit te keeren tot 1 September 1915. Bij raadsbesluiten van 25 Maart en 22 April is aan de werklieden een toeslag ver leend voor 8 weken, dit gold alzoo tot 23 Mei. Omdat de omstandigheden nog niet veranderd zijn, meenen B. en W. te moeten voorstellen deze verhooging uit te keeren tot 1 Sept. a.s. De heer Vis heeft zich de vorige maal tegen de verhooging gekant, doch wel was hij voor ’t verleenen van den. kindertoeslag. Hij staat nog op ’t zelfde standpunt en wil dus als amendement voorstellen om de ver hooging te schrappen en alleen den kinder toeslag nog tijdelijk te geven. Het is nu midden in den zomer, brood, visch en nog andere middelen worden goedkoop verstrekt. Hij kan niet meegaan om voor den wintertijd gold,' ook geven. Het voorstel Vis alleen kindertoeslag wordt ondersteund door de heeren Keikes en Praamsma. De heer Kramer verschilt in gevoelen met den heer Vis. Of 't zomer of winter is heeft voor de lieden met vast loon geen verschil. Ofschoon hij oorspronkelijk tegen ’t verleenen was, meent bij, dat nu ’t eenmaal is gegeven, ook dient te blijven wijl de toestanden nog niets beter worden. Wel zijn enkele producten iets lager geworden, er zijn er ook andere die duurder werden. De heer Praamsma stelt voorop dat men wel weet hoe hij staat ten opzichte dezen tijdelijken toeslag, en daar de heer Vis nu een bemiddelingsvoorstel indient, wil hij dit steunen. Met den heer Kramer kan hij niet instemmen dat voor de huishouding zomer en winter gelijk zijn. De winter is we] 10 pCt. duurder. Er zijn er ook die dan van de uit- deelingen der spijscommissie gebruik maken en toch ’s winters wel 10 pCt. meer noodig hebben. Hij vindt het nu wel den tijd om met de toelage uit te scheiden. De heer Terhenne doet naar aanleiding van dit gezegde de vraag of de heer Praamsma meent, dat ook de gemeentewerklieden van de uitdeeling der spijscommissie gebruik maken. (Deze schudt ontkennend het hoofd.) Met den heer Kramer is Spr. het volkomen eens, dat de toestand nog gelijk is, als voorheen, toen besloten werd om eenigen toeslag te geven. De heer Oosterbaan meent ook met B. en W. dat nu voor 2 maanden besloten werd tot een tijdelijke verhooging van loon, deze termijn nu wel verlengd mag worden. De heer Wierema vraagt of de uitbetaling der verhooging met 22 Mei heeft opgehouden of dat het tot nu toe betaald is, waarop de Voorzitter toelicht, dat B. en W. zich ge houden hebben aan ’t genomen raadsbesluit, maar dat zij roijaal moesten handelen en niet stilzwijgend te doen, als Dit kon, meenden B. van den raad zijn, en W. met hun voorstel komen. der Klei heeft het genoegen W. met dit voorstel zijn daarbij zich kunnen aansluiten, dat ook Bols ward daarbij toetrede. Ter visie en in handen van B. en W. om advies. f. Adres van werklieden in vasten dienst der Gemeente-reiniging, om hun loon met f 1 per week te verhoogen. Ook gerenvoyeerd aan B. en W. om advies. g. Adres van de hoofdbesturen der verschillende Bonden tot afschaffing of bestrij ding van alcoholische dranken, wijzende op de bevoegdheid van den Gemeenteraad om elke 5 jaren te besluiten of het maximum- getal vergunningen in de Gemeente ook ver laagd dient te worden, verzoekende het getal voor deze gemeente nu te bepalen op 20. Bij dit adres waren gevoegd adhesie-betui- gingen van de plaatselijke veréenigingen tot drankbestrijding. Een en ander in handen gesteld van B. en W. om advies. h. Missive van de Alg. Nederl. Ver. „het Groene Kruis”, wijzende op het gevaar dat de leermiddelen der lagere scholen opleveren voor besmetting, en dat het dus van het grootste belang is de leerboeken en bibliothe ken af en toe te doen ontsmetten. In Utrecht is daarvoor een «acuumoven waarin zonder schade voor de boeken deze onder deskundig toezicht worden ontsmet. De kosten zijn 3 cent per kilo. Belanghebbende gemeenten worden verzocht voor de aanschaffing der kisten f 5 per jaar bij te dragen, en die bijdrage komt weer in mindering bij de be rekening der onkosten. Verzocht wordt, dat deze desinfectie ook in onze gemeente wordt bevorderd. In handen gesteld advies. i. Missive van Ged. Staten, over de keu ring van levensmiddelen in laboratoria. Ver zocht wordt dat deze Gemeente zich daar ook bij zal aansluiten. De Voorzitter deelt mee dat de raadsleden reeds in bezit zijn gesteld van de hierop be trekking hebbende stukken. Mochten er bij hen vragen rijzen of bezwaren, dan ver zoeken B. en W. hiermee in kennis te wor den gesteld, opdat B. en W. daarmee bij de behandeling rekening kunnen houden. Van B. en W. een concept-verordening inzake de bepalingen waarop gas wordt ge leverd aan de ingezetenen. De Voorzitter deelt mee, dat de raadsleden hiervan een exemplaar zal worden gezonden. Eventuëele op- en aanmerkingen worden bij B. en W. ingewacht tot 14 Juli a.s. k. Voorstel met concept-invorderingsver- ordening op begrafenisrechten. De Voorzitter zegt dat ook deze de raads leden zal worden toegezonden. De aanmer kingen die men mocht maken worden inge wacht voor 21 Juli a.s. PUNTEN VAN BEHANDELING. l. Wijziging begrooting 1914 en 1915. Bij 1914 wordt voorgesteld een som van f 113,185 af te schrijven van het fonds voor onvoorziene uitgaven, om die som te bestem men voor verrekening met rijk en provincie inzake verpleging van arme krankzinnigen. Dit wordt met algemeene stemmen goedge keurd. Bij de begrooting 1915 wordt voorgesteld van T fonds onvoorziene uitgaven een som van f 550.af te schrijven en die te be steden ter betaling der kosten van een rechts geding. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Adres A. J. Leenstra om vermindering van pacht inzake de brug te Nijezijl met advies van B. en W. De brugwachter te Nijezijl had per adres verzocht om hem een gedeelte van de pacht som kwijt te schelden, daar hij veel schade lijdt doordat de scheepvaart veel verminderd is door oorlog en mobilisatie. B. en W. adviseeren hierop afwijzend te beschikken, wijl de brug voor 3 jaren is ge pacht en nu niet is te schatten welke schade bij lijdt, daar er later wel weer drukker ge varen kan worden, en bovendien merken zij op, dat de brug bij de laatste verpachting f 215 per jaar lager is gepacht dan de vorige maal. De raad vereenigde zich met algemeene stemmen met dit advies. 3. Voorstel van B. en W. om den toeslag op hel weekloon der werklieden (voorloopt Tegenwoordig alle Eisma is overleden. Na opening der vergadering verhief de Voorzitter zich van zijn zetel mededeeling te doen geving der Familie, dat de heer C. W. Eisma, den Raad, den 15 Juni te Arnhem dan vervolgt hij: Mijne Heeren! Er is hierdoor een ledig geworden, een bezet was. Een man genomen die de belangen onzer gemeente met al zijn vermogen heeft gediend. Meer dan 30 jaren, meteen kleine onderbreking, als raadslid en 8 jaren als wethouder heeft hij op verschillend terrein de belangen behartigd. Hij was bezield met een vaste overtuiging, bezat groote werkkracht en was begaafd met kennis, die ons allen ten goede kwam. Hij was een man van wils kracht, niets was hem te veel om de belangen der Gemeente te dienen. Wij staren met weemoed hem na, en zijn werk zal in dankbare herinnering blijven. M. H.! Ik stel voor, de kennisgeving van dit overlijden met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. De Raad stemde onder blijken van sym pathie met het gesprokene, met dit voorstel in. Dit ernstig begin der vergadering meende ik ook als ’t begin van mijn verslag te moeten maken, en heb dus uit een gevoel van piëteit het gewone aanloopje achterwege gelaten. Bij de vermelding van den hoop ingekomen stukken, waarbij ook weer een paar concept verordeningen, die aan elk der raadsleden zullen worden gezonden, kwam mij in de gedachte dat het papier nog niet schaarsch schijnt te zijn. In de dagbladen werd dezer dagen gemeld, dat zulks wel het geval was, of althans dreigde te worden. Zuinigheid voor papiergebruik dient dus wel te worden betracht, en ik zal een goed voorbeeld geven, door de copie zeer compres te schrijven. De agenda was heden heel kort, slechts een viertal punten. De vergadering was, ten aanzien hiervan nog niet zoo kort, want het sloeg reeds half negen toen wij, verslaggevers, weer op straat waren. Van de ingekomen stukken meld ik a. Missives van de heeren H.J. Hommes, II. Wierema, M. Oberman en M. Kuiper berich tende dat zij de benoeming tot lid der schat- tingscommissie voor de inkomstenbelasting aannemen. b. Missive van den heer F. J. Bruinsma, meldende dat hij de benoeming tot lid der Stadsspaarkas aanneemt. c. Resoluties van Ged. Staten, houdende goedkeuring der verschillende raadsbesluiten van de vorige vergadering. d. Een schrijven van hetzelfde college, dat het besluit om niet in beroep te gaan van een vonnis der rechtbank inzake procedure hun goedkeuring niet vereischt. Missives en resoluties werden voor kennis geving aangenomen. e. Adres van de Vereen. Nederl. Gemeenten, die bureaux wil oprichten voor samenwerking inzake gemeentebelangen, verzoeken, nu ook gemeenten van minder dan 10.000 inwoners, Bolswardsche Courant I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1