lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I w Verscmjnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. No. 52. 1915. I Donderdag 1 Juli. RAADSOVERZICHT. U i t Wo n sera d ee I. Fl VOOR H Bolswardsche Courant A fzonderlijke bezoek wordt bevorderd J GEMEENTERAADSZITTING. vergaderde de Ge kort relaas van het was B. Rk; De laatstgehouden Raadsvergaderingen lever- een een j kunnen doen om uit- te voorkomen en te men de taak onzer voorloopig vast en W., om aan een gedeelte ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Punt 8 der agenda betrof het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe instructie, (27 artikelen) het bedrag van de borgstelling en de wijze van zekerheids- steHing voor den Gemeente-onlvanger. Bij de bespreking der instructie wordt gevraagd of de ontvanger beslist te Witmarsum kantoor moet houden en aldaar woonachtig zijn. De heer Bergsma (Makkum) wenscht dat artikel ruimer op te vatten. De Voorzitter wijst op het meer geschikte van Witmarsum voor kantoor. De heer Salverda (Makkum) stelt deze bepaling voor„de Gemeente ontvanger houdt kantoor te Witmarsum in een lokaal ten genoegen van B. en W.” Woon plaats in de Gemeente. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Alsnu wordt de concept-instructie vastgesteld. De borgstelling werd bepaald op f 16000. Rekening werd gehouden met het feit dat door stijging van gemeentelijke uitgaven waar natuurlijk weer grootere uitgaven tegenover zullen staan, (zulks in verband met den voor genomen wegenaanleg in zuidelijk Wonseradeel) de „ontvangst” der gemeentekas, waarnaar de zekerheidsstelling moet worden berekend, aan zienlijk zal stijgen. Artikel 110 der Gemeente wet zegt dat de zekerheidsstelling minstens een tiende deel van de ontvangst moet zijn. De Raad ging accoord met het voorstel van B. en W. aangaande de „Regeling van de zakelijke zekerheid door den Gem.-Ontvanger van Wonseradeel”. van van van B. over van B. op verbetering I den weinig stof tot het houden van napraatje, waarom wij het schrijven van overzicht nalieten, ofschoon wij nu bij deze gelegenheid wel even mogen opmerken, dat ons gemeentebestuur in de vergadering van 22 April j.l. zeer royaal heeft gehandeld ten opzichte de demping van een buurtsloot buiten de Blauwpoort. Dat de gemeente 70 pCt. wil bijdragen tot de kosten van dit werk is voorzeker een buitenkansje voor de bewoners van die buurten. Hoewel de agenda j.l. Donderdagavond niet ruim voorzien was, wenschen wij toch ditmaal de attentie op het behandelde te vestigen, daar enkele punten onze belangstelling trokken. Ten eersten zagen wij een bedrag van f 550 uitgetrokken ter bestrijding der kosten van een rechtsgeding. Wij herinneren ons nog de kosten van het gewonnen proces der Gemeente-reiniging over een aangekocht paard; niettegenstaande dit proces gewonnen werd, liepen de kosten nog in de honderden guldens, terwijl thans een verloren proces weer een aardige som komt te kosten. Waar in de samenleving het spreekwoord: „pleit niet om een koe, geeft liever een toe”, veel waarheid bevat, gelooven wij, dat een gemeente verstandig doet om kwesties in der minne te schikken, en zich slechts in het uiterste geval te wagen aan de risico van een rechtsgeding, de gemeentekas zal daar wel bij varen. De toeslag op 'het weekloon der gemeente werklieden lokte vrij wat discussie uit. Nu een maal tot een tijdelijken toeslag was besloten, bracht de consequentie ook mede om daarmede door te gaan en verklaarde de groote meerder heid van den Raad zich dan ook voor bet voorstel van B. en W. om den toeslag voor loopig te bestendigen. Om hierover met juist heid te oordeelen, dient men alle omstandig heden te kennen. Zijn wij goed ingelicht, dan komen de loonen der werklieden met vakkennis door deze verhooging in een scheeve verhouding met hunne collega’s, die meer als gewone werklieden zonder vakkennis zijn te beschouwen, wat minder billijk te noemen is. Het voorstel om zich alleen te bepalen tot een kindertoeslag kon geen meerderheid behalen en bleven er ten slotte twee raadsleden over, die zich tegen de tijdelijke verhooging ver klaarden. Het is begrijpelijk, dat die twee tegenstemmers dit deden uit volle overtuiging en bij hen zal wel de hoofdzaak geweest zijn om met het oog op de drukkende tijds omstandigheden de zuinigheid zooveel mogelijk te betrachten. Onze hoofdelijke omslag stijgt, elk jaar en door de wijziging der heffings- verordening worden de inkomen der burgers thans knap belast, terwijl juist door de tijds omstandigheden menigeen zijn winsten ziet verminderen. Het mes snijdt dus aan twee kanten de verdiensten zijn lager en de be lastingen stijgen geregeld. Met het oog daarop vooral is een gepaste zuinigheid in ons gemeentelijk beheer dan ook dringend noodig. De finantieel krachtigen verdwijnen hier voor en na en Bolsward biedt geen be koorlijkheden om nieuwe kapitaalkrachtige bewoners te lokken. Daarom zij men bedacht op alles wat de inkomsten der gemeente kan versterken en vermijde men buitengewone uitgaven, opdat de burgerij niet overbelast wordt. Omtrent het niet doorgaan der kermis viel geen beslissing. Het voorstel om het besluit te verdagen behaalde de meerderheid. De Raad kan zich dus nog eens bedenken en af wachten of de raad van Sneek op zijn besluit om geen kermis te houden, terugkomt. Houdt Sneek geen kermis, dan zal het de vraag zijn of stoomcarrousel en andere vermakelijkheden bij het doorgaan der Bolswardsche kermis, op het appèl zullen verschijnen. De staangelden worden gewoonlijk vooraf gestort en komen die dan toch ten goede aan onze gemeente kas, welke dit buitenkansje best kan gebruiken, terwijl de carrouselhouder hier vorige jaren zulke goede zaken heeft gemaakt, dat dit tegenvallerlje hem niet zal deren. Ook in Franeker komt heden Woensdag avond een verzoek ter tafel van den Riad om daar dit jaar wél kermis te houden. Dergelijke verzoeken van belanghebbende ingezetenen, zijn heel begrijpelijk. Kleinere steden hebben er groot belang bij, dat het vreemdelingen in de laatst gehouden vergadering (8 Mei 1915) was besloten tot het geven van een tijdelijken toeslag op het loon der dorpsreinigers. Den heer Salverda (Makkum) had voorgesteld dien toeslag te doen ingaan op 1 Maart j.l. (B. en W. hadden 1 April genoemd.) Met 8 tegen 6 stemmen besloten 1 Maart vast te stellen. Punt 3 „Onderzoek der geloofsbrieven van den heer R. Ypey benoemd tot lid van den Raad.” Deze worden in orde bevonden en alzoo is besloten den heer Ypey voornoemd, toe te laten als Raadslid. Alsnu maakten we kennis met het rapport der Raadscommissie tot onderzoek van de rekening van het Alg. Armbestuur, over 1914. De ontvangsten hadden bedragen de som van f29123.45 het bedrag der uitgaven was f25691.77, alzoo een voordeelig saldo van f3431.68. Uit het jaarverslag, uitgebracht door het college van Arm meesters, bleek duidelijk hoe de gang van zaken was geweest in het vorig boekjaar. Bizonder trof ons de volgende clausule „aan particuliere liefdadigheid wordt weinig of niet gedaan, althans niet zooveel dat het ook maar eenigen invloed, hoe gering dan ook maar, op de uitgaven van het Alg. Arm bestuur uitoefent.” De commissie, benoemd tot het nazien dezer rekening, rapporteert alles in orde te hebben bevonden en concludeert totgoedkeuring Door de verbouwing van het tramstation te Arum is het gedeelte, dat was aangewezen als stemlokaal, nu veranderd in een wacht kamer voor de tram. B. en W. stelden voor eene andere kamer, (de Z.O.-zijkamer) als stemlokaal aan te wijzen. De Raadsleden vonden dit goed en wordt aldus besloten. De heer W. Veltman, gemeente-ontvanger, verzoekt als zoodanig eervol ontslag, wegens gezondheidsredenen, liefst op 1 Nov. a.s. of zooveel vroeger als zijn opvolger in functie zal treden. De heer Veltman wordt op de meest eervolle wijze ontslagen, onder dank betuiging voor de trouwe plichtsbetrachting. Aan S. de Vries, pachter der sluis- en haven gelden te Makkum, is op zijn verzoek een gedeelte pacht kwijtgescholden. De verminderde scheepvaart door den oorlogstoestand, maakte dat de sluisgelden minder bedroegen dan gewoonlijk. Het lid Bergsma (Makkum) wijst op den slechten toestand van de haven, ook factor van minder scheepvaart en stelt voor f 106 restitutie te verleenen. (B. en W. stelden eene som van f 125 voor.) De Voorzitter, ant woordende, zegt dat, hoewel f3000 op de begrooting van 1915 is uitgetrokken, voor verbetering van de vaargeul naar zee, het college van B. en W. huiverig is alsnu tot uitvoering over te gaan, en handhaaft het voorstel van B. en W. De heer Timmer dringt aan op verbetering van de Vaargeul, terwijl de heer Bergsma ook een lans breekt voor verbeteringen. Het voorstel van B. en W. (f 125) wordt aangenomen. De heer Salverda (Makkum) dringt nog eens beslist aan op spoedige verbetering van de geul en maakt er een voorstel van. Is de opinie van B. en W. sinds verleden jaar gewijzigd? Dit voorstel in stemming gebracht wordt verworpen. Van Ged. Staten was ingekomen eene cir culaire, omtrent toetreding tot den door de Provincie op te richten keuringsdienst voor levensmiddelen. B. en W. stellen voor om over een tijdperk van 10 jaren gebruik te maken van dezen keuringsdienst voor levens middelen, behalve voor vleesch en visch. Tevens boden ze een ontwerp-verordening op deze keuring aan, overeenstemmende met het door Ged. Staten ter overweging gegeven model. Een voorstel tot regeling der finanti- ëele gevolgen dezer toetreding zal later worden aangeboden. Algemeen was men van oordeel, dat dit eene zeer goede zaak is. ’t Wordt tijd, dat er einde wordt gemaakt aan geknoei en bedrog. En waar de onkosten, er aan verbonden, niet groot zullen zijn, zal de gemeente beslist toe treden. Men kon echter in deze zitting niet tot eene beslissing komen, omdat het advies der gezondheidscommissie nogniet binnenkwam. En dit is noodig voor het voorstel kan worden behandeld. Daarom wordt dit punt op een volgende vergadering opnieuw aan de orde gesteld. In de vorige zitting was besloten tot toe kenning eener gratificatie aan onze gemeente veldwachters, met het oog op de talrijke meerder gedane werkzaamheden in verband met de huidige tijdsomstandigheden. Het totaal bedrag dezer gratificaties f 350 zou rechtstreeks worden betaald uit den post voor onvoorziene uitgaven. Ged. Staten berichten, dat zij bezwaar maken tegen deze uitgaaf. Zij beweren dat de jaarwedden worden toegekend voor alle werkzaamheden, aan de betrekking verbonden. Bovendien rust op alle Nederlanders de plicht de Regeering bij te staan in hare moeilijke taak en er zal wel een groot getal personen zijn, die in deze dagen meer en gevaarlijker werk hebben ver richt dan gezegde gemeente-veldwachters en daarvoor toch geen belooning ontvangen. B. en W. voeren aan, dat hun voorstel was gebaseerd op bijzondere n i e t-ambtelijke werkzaamheden. Zij geven in overweging aan Ged. Staten te berichten, dat de Raad geen vrijheid vindt het besluit terug te nemen en dat daarom aan Ged. Staten wordt verzocht een en ander alsnog goed te keuren. J. A. van der Veen en F. van der Net, vader en moeder in het gemeentelijk armhuis te Makkum verzochten den Raad continueering als zoodanig tot wederopzegging. Met alge- meene stemmen werd op hun verzoek gunstig beschikt. De begrooting van het dienstjaar 1915 moest noodzakelijk worden gewijzigd. B. en W. stelden dit voor, voornamelijk om over tollig kasgeld rentegevend te maken. Dit verslag was Ziterdag j.l. met den namiddagtram door mij verzonden naar ons bureau te Bolsward. Door omstandigheden kon het toen niet meer opgenomen worden. Daardoor komt het nu pas vandaag. Ws, In de vorige zitting gesteld, op voorstel van den publieken dienst te onttrekken dorpsweg naar Piaam, dat de bocht vormt om Kerk en Pastorie der Ger. Gemeente aldaar. R. Tichelaar te Makkum, heeft zich nadien gewend tot den Raad, met een verzoekschrift dit voorstel niet aan te nemen, in hoofdzaak omdat door opheffing van een deel publieken weg de verbinding van hare eigendommen in aanmerkelijk verminderde conditie zal komen. Het geheele verweerschrift ontwikkelt 3 bezwaren tegen het te nemen besluit. Ook verwijst zij nog naar art. 719 van het B. W., wat aangaat het blijvend recht gebruik te kunnen houden van den weg, al wordt die aan den publieken dienst onttrokken. •Nu is er echter een schrijven ingekomen van de weduwe G. Draisma, te Piaam, dat zij haar verzoek om te mogen bouwen, waar door de weg zou moeten worden verlegd, intrekt, waardoor die verlegging komt te ver vallen. B. en W. trekken nu hun voorstel in. Zaterdagmorgen 11 uur meenteraad. Volgt een daar behandelde. De Voorzitter deelde mede dat B. en W. als dagen voor stemming en herstemming van leden van den Raad, wegens periodieke aftreding, hebben vastgesteld 13 en 27 Juli a.s. O. Politiek, armvoogd in de 2e Afdeeling, verzoekt herbenoeming. B. en Wvonden geen termen eene aanbeveling van 2 personen in te dienen. De aftredende wordt met algemeene (14) stemmen herbenoemd. Inzake het schrijven van het Alg. Bestuur der Ned. Ver. „het Groene Kruis” aangaande ontsmetting van schoolboeken, werd besloten te dier zake eene afwachtende houding aan te nemen. Op 19 Juni j.l. heeft kasverificatie plaats gehad van de gemeentekas. In kas moest zijn I' 10879.32, welk bedrag aanwezig was. De heer R. Ypey te Witmarsum heeft )edankt als lid der plaatselijke schoolcommissie. Aan dit college zal worden verzocht eene aan- jeveling in te dienen voor de vervulling der vacature. en on tegenzeggelijk trekken kaatspartijen, zeilpartijen enz. vele vreemdelingen, welk bezoek indirect weer aan vele bedrijven ten goede komt. Tegenstanders der kermis zullen er steeds blijven maar niemand wordt gedwongen om in te gaan. Zoolang de groote meerderheid geen bezwaar heeft tegen een gepast vermaak, heeft de minderheid zich te schikken naar de meerderheid. Wie niet van 'de kermis gediend wil zijn, blijve thuis. De neringdoenden rekenen er dus op, dat onze vroede mannen nog eens goed zullen wikken en wegen, alvorens de eindbeslissing omtrent het doorgaan onzer kermis valt. Het rapport der Raadscommissie omtrent hare conferentie met heeren Gasthuisvoogden, brengt schijnbaar bet uitbreidingsplan onzer gemeente een stap verder. Maar de uitdrukking wanneer de belangen der gemeente gepaard gaan met die van het Gasthuis geeft nog heel wat kans op verrassingen. Zullen beider belangen door het bouwplan bevorderd worden, dan vreezen wij, dat zulks tot de onmogelijkheden behoort en zijn wij nog even ver als vroeger. Wanneer toch het Gasthuis niet op voor de gemeente zeer voordeelige voorwaarden het bouwterrein afstaat, zien wij in de naaste toekomst van de plannen niets komen. Met klem dient er evenwel ook op gewezen te worden, dat het bouwen thans abnormaal duur werk is. Al zal van die bouwkosten slechts een matige rente en aflossing betaald worden, dan zal de huurprijs voor den gewonen werkman toch zeer bezwaarlijk worden. Mocht de uitslag der verdere onder- handelingen ons in het ongelijk stellen, dan zullen wij gaarne erkennen in dezen te pessimistisch te zijn geweest. Met belangstelling zien wij nadere in lichtingen tegemoet omtrent den verzakten duiker van gewapend beton, welke slechts kort na het bouwen bezweek. Het verzoek om in de toekomst het ver slag over den toestand der gemeente goed- kooper verkrijgbaar te stellen, zal vrij zeker op den verkoop geen grooten invloed hebben. Wie van nabij weet hoeveel betalende abonné’s zich het officieele Raadsverslag der gemeente aanschaflen, zal zich geen illusies maken voor een grootere belangstelling naar een ander verslag. De drukkosten van zulk een lijvig verslag loopen er nog al in, en er zijn wel soms belangstellenden naar den inhoud er van, maar de meeaten spelen heel graag leentjebuur, zoodat het debiet, al wordt de prijs laag ge steld, toch steeds klein blijft. Dergelijke ver slagen kosten de gemeente steeds centen. De klacht omtrent de handhaving der politie-verordening zal onderzocht worden. Op dit terrein zijn meer wenschen te uiten, maar wie zich zijn eigen jeugd herinnert, kan ook veel vergeven, terwijl ontegenzeggelijk de burgers ook veel spattingen der jeugd beteugelen, waardoor politie verlicht. Eri hiermede basta.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1