lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 53. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. FOCKE 8. KLEIN, Harlingen. eds Zondag 4 Juli. BINNENLAND. NA ELF MAANDEN. ai VOOR F W 1 r. afzonderlijke zware -a 50 Cts. Vervolgen» naar plaatsruimte. dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 10 Cts. per regel. Overigens Het bureau van THEEHANDEL Voor weerverkoopers verkrijgbaar: Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. Makkum bij Wv. d. GOOT. een wagen j een dam de hooiers, die boven op den er onder bedolven. Toen was hij afkomstig uit O. N. Aan de gemeentelijke gasfabriek een proef genomen worden met van gas uit turf, met het oog op van steenkolen. Reeds Groninger baggerturf ze is mooi grof, zonder schenkt goudgeel, heeft volle, geurige smaak en is waterhoudend. onze regeering dergelijke vredesactie 0. N. Italië. Dat de Montenegrijnen Skoetari bezet hebben, ziet men in Italië met leede oogen aan het Albaneesche wespennest zal nog heel wat moeite en zorg geven aan allen, die er direct of indirect mee in betrekking staan. En omdat men niet weet wat er met den Balkan nog gebeuren zal, is het zeer waarschijnlijk, dat Italië zijn troepen, die het niet direct tegen Oostenrijk noodig heeft, in reserve zal houden voor alle eventualiteiten op den Balkan en dat het geen troepen zal zenden naar de Dardanelles Dan komt daar ook geen be slissing, want dat de geallieerden er zonder andere hulp in zullen slagen Konstantinopel te bereiken, is uiterst onwaarschijnlijk. Zoo zijn op alle oorlogstooneelen met ééne uitzondering de zaken zoo weinig opgeschoten, dat opnieuw zich de vraag naar voren dringt zal er wel ooit door de wapenen een einde bevochten worden aan dezen oorlog Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 ct. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren stof, een zeer De Arnhemsche Courant schrijft Hoe is, na elf maanden hevig vechten, nu feitelijk de toestand op de verschillende oprlogstooneelen en welke perspectieven opent de positie van dit oogenblik voor de naaste toekomst Op het eerste gedeelte der vraag is gemakkelijker een antwoord te geven dan op het tweede, immers, hoezeer de berichten elkaar onderling vaak tegenspreken, is er toch wel een algemeene conclusie te trekken, maar wat de toekomst zal brengen, behoort nog volslagen tot de verborgenheden. In één woord saamgevat, kan men zeggen, dat na elf maanden nog nergens en door niemand het oorlogsdoel bereikt is. Om te beginnen met het front, waar naar veler meening toch ten slotte de beslissing moet vallen, zoo deze ten leste niet op zee bevochten moet worden, op het Westelijk oorlogstooneel heeft geen der partijen een beslissend succes behaald. Om daartoe te geraken, hebben Franschen en Engelscben de laatste maanden, na het Duitsche succes bij Yperen, dat evenwel niet doorgezet is kunnen worden, hardnekkige aanvallen gedaan. De resultaten daarvan zijn, dat de Franschen ten Noorden van Atrecht enkele punten veroverd hebben, maar zij hebben volstrekt niets bereikt wat op een doorbraak van het Duitsche front lijkt en evenmin hebben zij resultaten verkregen, die er op wijzen, dan dit eerlang het geval zal wezen. De Engelscben hebben ook hevige aan vallen beproefd en nu moge de Times zeggen, dat het Engelsche leger zijn taak niet naar behooren vervullen kan, omdat het geen voldoende kanonnen en ammunitie heeft, de opgaven van de aan officieren en manschappen geleden verliezen bewijzen, dat er toch hevig gevochten wordt. Trouwens, daarvan geven ook de communiqué's, dat van beide zijden wordt aangevallen en dat dus niemand zich nog tot een defensieve houding behoeft te bepalen. De resultaten van de gevechten op het Westelijk oorlogstooneel zijn dan ook, dat er iederen dag een groot aantal menschee gedood of verminkt wordt, maar iets wat op een beslissing lijkt, is daar niet verkregen. Met betrekkelijk geringe veranderingen houden de beide legermachten elkaar omvat zooals voor weken en maanden ook het geval was. Maar de toestand in het Westen kan niet buiten verband met dien in het Oosten be schouwd worden. Hoe daar de positie is, be hoeven we niet uiteen te zetten de over zichten van het Oostelijk oorlogstooneel, die de laatste weken bijna eiken dag een plaats vroegen, hebben, meenen wij, voldoende duidelijk uiteengezet wat de beteekenis is van de actie van de laatste weken. De centrale mogendheden zijn hier zeer beslist aan de winnende handde val van Lemberg moge geen eerste-rangs strategische beteekenis hebben, de terugtocht der Russen uit Galicië is zeker een gebeurtenis, die niet zonder grooten invloed kan blijven. Het is alleen de vraag of deze terugtocht werkelijk van een zoo wijzigende strekking zal wezen, dat er verandering door kan ontstaan in het Westen. Al is een terugkeerend offensief van Russischen kant in de eerste maanden zeer onwaar schijnlijk, de mogelijkheid van een weer voorwaarts rukken van den Russischen kolos blijft bestaan. De Times verwacht voorloopig van de Russen niet anders dan dat zij zich op de been houden. Het ontbreekt hun niet Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Scharnegoutum. Twee hooiers van den vee houder M„ uit het naburige Speers, uit het land terugkeerende met een wagen vol gras, hadden het ongeluk bij een dam neer te rijden. Een van wagen lag, geraakte men hem daaronder vandaan baalde, reeds overleden. De man was Boertange. Akkrum alhier, zal het stoken de duurte en schaarschte werd 250 ton aangekocht. In de Nieuw-Buinensche glasfabriek van den heer Bakker o. a. wordt ook gas uit turf gestookt, voor verhitting der ovens aangewend. O. N. Franeker. De Permanente Commissie der Jongenskaatspartij heeft, met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden, besloten die partij dit jaar niet te doen houden. Hooibroei. De Commissaris der Koningin in Friesland heeft het volgend schrijven tot de burgemeesters gericht „De directie van de onderlinge brand- waarborgmaatschappij te Woudsend beeft Frieslands Greidhoek, 1 Juli. Voor het meerendeel is de eerste hooioogst in het cen trum van Frieslands greidhoek al zoo goed als afgeloopen. Deze oogst is ditmaal be gunstigd door heerlijk zomerweer zoodat mag verwacht worden, dat het eerste hooi uit muntend veevoeder zal zijn. Niettemin hoort men algemeen beweren, dat de opbrengst van deze eerste snede niet groot is, zoodat een flinke nagras-oogst voor vele veehouders zeer welkom zal zijn. En daar lijkt het heden nog niets op. Wel is op enkele plaatsen flink regen gevallen, doch de afgemaaide gras stengel schijnt aanvankelijk te veel uitge droogd om nu zoo spoedig weer te gedijen. Bovendien heeft de vele nachtvorst zelfs nu nog komt die voor ook veel kwaad gedaan en den grasgroei belemmerd. Intusschen kunnen Juli en Augustus nog weer veel goed maken wat in Juni is uitge bleven. Naar wij vernemen, is ook de melkaanvoer, die in Mei zoo verbazend groot was, aan sommige zuivelfabrieken al vrij wat gedaald. Friesche Zuidwesthoek, 30 Juni. Het was te verwachten, dat het hooi het mee zou willen weten ditmaal jonge krachtige vrucht met korten tijd binnengekomen broei moeten „gollen” aan dapperheid, maar aan kanonnen en munitie, en als men de Hoeskoje Slowo gelooven mag en die kan het weten ook aan geld. Over den Italiaanschen oorlog kunnen we nog korter wezen. De krijgsbedrijven van het Italiaansche leger zijn nu, na zes weken oorlogvoeren, van te weinig belang gebleken om van eenigen werkelijken invloed op den algemeenen toestand te kunnen spreken. Toch kan natuurlijk de Italiaansche invloed niet geheel worden uitgeschakeld. Het is alleen maar de vraag of van die zijde spoedig een krachtiger actie is te verwachten, met andere woorden of, na de Russische nederlaag, nu het Italiaansche leger zooveel troepen van de centrale mogendheden zal trachten vast te houden, dat er geen groote versterking naar het Westen gezonden kan worden. Men kan de vraag ook omkeeren en als volgt redeneeren Duitschland volgt blijkbaar de taktiek der zwaksten van zijn tegenstanders zooveel moge lijk klappen toe te brengen. De eerste actie ging tegen Frankrijk, die gelukte niet en toen is er met alle macht opgetreden tegen Rusland. Dat heeft nu voorloopig zijn portie en nu is het de vraag, zuilen de centralen eerst trachten af te rekenen met Italië of zullen zij thans alle kracht concentreeren tegen de Engelsch-Fransche linie. In Engeland heeft men het vermoeden, dat een sterke concentratie van Duitsche troepen in het Westen te verwachten is en het is waar schijnlijk met het oog daarop, dat Lloyd George in zijn groote rede over het minister- vraagstuk niet alleen aandrong op een groote productie, maar ook op een zeer snelle. We moeten alweer vragenwanneer de Duitsche legeraanvoering inderdaad besluit tot een krach tig optreden in het Westen met een aanzienlijk versterkte legermacht, zal dan toch die prodnctie niet te laat komen en zal men in Engeland niet tot de overtuiging komen, dat men wel wat laat is begonnen met maatregelen. Aangenomen, dat men in Engeland, omdat men niet aanstuurde op een oorlog, voor het uitbarsten daarvan geen maat regelen heeft genomen is dan een tijds verloop van tien maanden niet te lang ge weest om tot de conclusie te komen, dat andere bepalingen noodig waren dan tot dus verre in het Vereenigd Koninkrijk golden, dat men in Engeland wel wat al te veel ver trouwd heeft, „dat het wel los zou loopen”. Ook al zou het in de Engelsche pers toch telkens weer naar voren komende optimisme over den afloop der krijgsverrichtingen in het Westen en Oosten gerechtvaardigd blijken, dan blijft de fameuse Dardanellen-actie toch altijd voor nu en later een wondeplek voor het Engelsche prestige. De Times mag wel zeggen, dat dat een onderdeel is van de operaties, waarover maar zoo weinig mogelijk gesproken moet worden De eerste expeditie is een volslagen fiasco geworden, de tweede schijnt niet veel beter te zullen slagen. Men heeft blijkbaar gehoopt op hulp van Italië, maar men is het er in Italië volstrekt niet over eens of het verleenen van die hulp nu voor Italië wel zoo heel wenschelijk is. Een enkel blad moge nu zeggen, dat men eenmaal in Konstantinopel zijnde, niet alleen den Sultan, maar ook den beiden keizers de wet kan voorschrijven, andere bladen betoogen, dat Italië zijn troepen beter aan de Oostgrens kan gebruiken. Aangenomen alweer voor een oogenblik, dat de hulp van Italië de Dardanellen-quaestie tot oplossing zou brengen, dat dus aan Rusland kanonnen en ammunitie konden worden bezorgd, wat doet Italië dan anders dan Rusland vrijen toegang te verschaffen tot de Middellandsche Zee. Dat is immers altijd het schrikbeeld geweest in Italië en Engeland. En nu moge dit laatste land, mede voor het handhaven van zijn prestige indeMohamme- daansche wereld, de allure aannemen alsof Rusland in Konstantinopel, geen vitaal belang van Engeland meer raakt een quaestie waarover na den vrede nog wel eens wat gezegd zal worden voor Italië gelden die motieven allerminst. En als Italië geen groote neiging heeft om zijn bondgenoot van nu niet te maken tot een allergevaarlijksten concurrent voor Italië’s positie als Middel landsche Zee-mogendheid, dan moge dat uit bondgenootschappelijk oogpunt onaangenaam zijn, maar het is zeker voor den buitenstaander niet onverklaarbaar. Daar komt nog bij, dat wat er in den Balkan gebeurt, allerminst aangenaam is voor een beetje te weinig zon en in zou komen. Het „dolt” thans in de en wie tijdig heeft ingegrepen, be klaagt het zich niet. De broei van thans is krachtbroei, gevaarlijker dan waterbroei, maar toch wel te bedwingen. Gelijk reeds gebleken is. Hesrenveen, 1 Juli. Brandgeroep, alarm signalen van den brandboom, de „Vrijwillige” vlug in actie, een drom van jachtende fietsers en van hijgende, snelloopende, van wie weet van waar zoo ras gekomen menschen den Stationsweg uit, om het volgend oogenblik in matig tempo terug te keeren, met teleurstel ling op de gezichten. „’tWas maar wat rookende en smeulende ongebluschte kalk in een tramwagen”. wederom mijne aandacht gevestigd op het hooibroei-gevaar, dat zich vrijwel elk jaar openbaart en dat, naar het oordeel der directie, behalve aan natte weersgesteldheid of krachtig gewas, mede is toe te schrijven aan het vroeger oogsten en sneller binnenhalen van het hooi dan voorheen, nu het hooi veelal met behulp van machines wordt gewonnen, hetgeen dit jaar tengevolge van de abnormale tijdsomstandigheden wel meer dan anders het geval zal zijn. Deze omstandigheden, waardoor de gevaar lijke toestand zich zeer zeker ook in dit seizoen zal openbaren, geven de maatschappij aanleiding, in de verschillende hooidistricten ook nu weer den zoo doeltreffend gebleken maatregel der hooi-inspectie in toepassing te brengen. De directie meent, dat, wanneer na vroeg tijdige waarschuwing, samenwerking tusschen de gemeentebesturen en de maatschappij wordt verkregen, de goede resultaten daarvan niet zullen uitblijven. Waar het hier in de eerste plaats een zaak van algemeen belang betreft, geef ik gaarne gevolg aan het verzoek van directeuren om uwe krachtige medewerking in te roepen ter voorkoming van rampen tengevolge van hooibroei. Behalve het verleenen van medewerking aan de genoemde brandwaarborgmaatschappij bij hare pogingen om onheilen af te wenden, schijnt het mij niet ondienstig, dat de land bouwers in uwe gemeente opmerkzaam worden gemaakt op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelven in is gelegen, om het uitbreken van brand tengevolge van het broeien van hooi te voorkomen en voorts, dat zij er nadrukkelijk op worden gewezen, dat wanneer tengevolge van nalatigheid, ge brek aan voorzorg, achteloosheid enz. hunner zijds brand mocht uitbreken, zij met den straf rechter in aanraking kunnen komen”. O. N Den vrede koopen. Zékere heer Joh. Göbel te Amsterdam meent, dat de oorlogvoerenden elkaar niet kunnen overwinnen, dat de vrede dus moet worden gesloten op den grondslag van den status quo antealles blijft zooals het was. De grenzen veranderen niet en schadever goedingen worden niet betaald. Men zit intusschen met België, dat zijn ondergang nabij is, wanneer het aan zijn lot wordt overgelaten. Nu konden wel beide partijen de schade, in België aangericht, ver goeden, maar de kans hierop is gering. Daarom stelt de heer G. voor, dat de neutrale mogendheden (de Scandinavische rijken Zwitserland, De Vereenigde Staten en Neder land) de schadevergoeding aan België voor hun rekening nemen. Voor de handhaving hunner neutraliteit hebben ze schatten op te brengen. Welnu, is het niet verstandiger, een paar honderd millioen uit te geven om daar voor den vrede te koopen De heer G. wenscht, dat het initiatief tot een zal nemen. Zonder Vaderland. Gisteren kwam met den trein uit Duitsch land aan het station te Gennep eene oude dame aan, die volgens een, haar door den militairen grenscommandant te Hassum ver strekt bewijs, niet in Duitschland werd toe gelaten, omdat ze niet meer tot de Duitsche natie behoorde. Zij was reeds 46 jaren in Engeland metterwoon gevestigd geweest, doch als van origine eene Duitsche zijnde, daar uit gewezen en den avond te voren met den sneltrein van Vlissingen in de richting van haar vermeend vaderland gepasseerd. Daar de arme vaderland- looze, van wie een zoon, volgens haar zeggen, in het Engelsche leger dient, zonder middelen van bestaan was, moest ze zich tot de politie wenden om onderstand. Of deze zal kunnen uitmaken, tot welke nationaliteit de vrouw behoort, is de vraag. Tel. Een deurwaarder bekeurd. Gisteren werd te Leiden door een deur waarder krachtens vonnis van den kanton rechter een woning ontruimd en naar gebruik de inboedel op straat gezet. Dit nu verbiedt een artikel van de verordening op de straat- politie en daarom werd door de politie proces verbaal tegen den deurwaarder opgemaakt wegens het plaatsen of doen verblijven van goederen op den openbaren weg zonder ver gunning van B. en W, Alg. H, y- Bolswardsciie Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1