Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. I I 1915. 54ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 54. I Donderdag 8 Juli. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. VOOÉ Hindeloopen. niet groot, gebruik van wonder met dit warme zomerweer. Verwacht mag worden, dat nu met de nieuwe dienst regeling de treinenloop zooveel verbeterd is, het dagbezoek weer flink zal toenemen. Van uit de richting LeeuwardenSneek loopen er nu dagelijks 8 treinen die te Hindeloopen stoppen. N Sn. Crt, INGEZONDEN. Bolswardsclie Courant, A fzonderlijke het werden bij verstek R a. s. zoo gemaakt worden, verweer besluiten, dan ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. kJ Zeebad Hindeloopen. Het bezoek is telkens nog maar toch wordt er een flink de badgelegenheid gemaakt. Geen ft was onderweg plotseling over een groote verbete- het A. N. V.-koor zzDe straat- i oogenblik Uw aandacht voor naar bevordering en verbetering den volkszang. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. aan de het Gemeentebestuur, dat het hier is een afscheiding langs den weg en eischt een boete van f 1 of 1 dag. Beklaagde vindt dat wel geen groote straf, doch hij meent niet schuldig te zijn, en voor zijn bedrijf is het noodig dat hij er prikkel draad heeft. F. A. is bakker te Wons, en die kan niet te best met de verordening overweg die voorschrijft dat het brood op een bepaald gewicht moet worden gebakken. Op 20 Mei heeft de politie bij hem in beslag genomen een wittebrood dat te licht was. Bekl. bekent dat dit brood, dat heden uit een papier wordt gewikkeld, van hem is en dat het geen 5 H.Gr. woog is ook waar, maar hij beschouwt dit niet als gewoon brood, doch als luxe-brood (pain de luxe) even als Weinachtstollen. De heer Kantonrechter ziet in dit gewone wittebrood geen luxe, doch beklaagde houdt nog vol dat wegge” luxebrood is. Een tweede argument tegen bet opgemaakt proces is, dat bekl. betwijfelt, of de Gemeente wel ’t recht heeft, hem een bepaald gewicht van brood voor te schrijven, want het is niet van regeeringsmeel gebakken. De heer Kantonrechter antwoordt dat thans in haast alie Friesche ja Nederlandsche gemeenten dergelijke verordeningen zijn ge ilet A. N. V.-Koor met aandrang op, van Uw krachten aan de be de verbetering van den volks- boven-omschreven wijze mede en deze getuigt greppel is tusschen weg en ook staan de palen op beklaagdes afschut- dat mag Zondag had te Harlingen op het kaats- terrein de jaarlijksche betooging plaats van de Friesche Propaganda-Commissie voor Drank bestrijding. Het terrein was keurig in orde. Aan weerszijden waren de verschillende afdeelings- vaandels opgesteld. De optocht begon iets te laat, wat ons niet verwonderde, toen wij deze voorbij zagen trekken. Het was inderdaad een grootsche betooging en heel wat organi- seerend talent zal vereischt zijn het geheel in beweging te stellen. Er scheen geen eind aan te komen. De aandacht werd vooral getrokken door een wagen, voorstellende de symbolen van den drankstrijd. Te drie uur opende de heer Jansonius de meeting met de mededeeling, dat hij op dit oogenblik het welkom niet kon toeroepen aan het gansche drankbestrijdende Friesland, omdat nu voor het eerst in 15 jaren de jaarlijksche meeting vervangen is door een tweetal, waar van een te Harlingen en een op 1 Augustus te Gorredijk. Thans kon voldaan worden aan het herhaalde verzoek van de plaatselijke af- deeling en spreker kon niet anders betuigen dan zeer tevreden te zijn over de ontvangst. Wat de stad zelve betreft is zij een der Friesche gemeenten, waar het drankgebruik het grootst is. In 1911 werd in de provincie per hoofd en per jaar gemiddeld voor f 7,83 verbruikt, in Harlingen is dit cijfer f 13,485 of gemiddeld f 64,per jaar voor ieder gezin. Mede echter door den invloed der plaatse lijke afdeeling is het cijfer gedaald. Toch is dit nog te hoog. Na nog gewezen te hebben op het stand punt der overheid geen subsidie te willen geven aan drankbestrijders-vereenigingen en na het besluit te hebben gereleveerd betreffende de sluiting van consumptie-winkels op Zondag avond, deelde de voorzitter mede, dat het woord zou worden gevoerd door de beeren Ds. Faber van Boxum, Ds. Van der Heide van Britswerd, Willemse van Groningen en De Zee van Irnsum. Er werd gesproken van twee tribunes. De meeting eindigde tegen 5 uur en is bezocht door niet minder dan 2000 bezoekers. N. Harl. Cl. Vergeten Te St. Oedenrode heeft men verzuimd voor de aftredende gemeenteraadsleden, de heeren M. Moeskops (wethouder) en M. Aarts, een candidatenlijst in te leveren, zoodat dezen met 1 September ophouden lid van den Raad te zijn. Op z'n post gestorven. Zondagavond kwam uit Alkmaar te Haarlem aan de pleizierboot ,vOostzaan IV” met de vlag halfstok. De kapitein leden. politie meende hen achter slot en grendel te moeten zetten, om een weinig te kalmeeren. Een militair uit Leeuwarden die tot het clubje behoorde, maar niet gearresteerd was, nam het voor zijn maten op, ontzette er een, maar werd nu op zijn beurt door de politie in arrest gebracht, wat echter nog al moeite opleverde, daar de man zich hevig verzette. Maandagmorgen is hij onder politiegeleide naar Leeuwarden overgebracht. O. N. Sneek. We krijgen hier weer eens een z.g. vliegenden winkel in manufacturen, ge opend van heden tot Zaterdag 19 Juli. Zeker voor onze manufacturiers, die op hooge kosten zitten van huishuur, belasting, waaronder de hoofdelijke omslag 5.01 pCt. van het inkomen bedraagt, geen aangename tijding. En de koopers hebben te doen met personen, die zich verschuilen onder den naam uDirectie belast met den verkoop”, op wie dus geen verbaal te verkrijgen is, wanneer het blijkt, dat de goederen van mindere qualiteit zijn, dan waarvoor ze verkocht worden. Men zij dus voorzichtig, dat men hier te kust en te keur terecht kan bij soliede firma’s. O. N. Hepk. Hieuwsbl. v. Fr. Sneek. Zondagavond was er voor den politiepost op de Nieuwe Veemarkt een groote oploop van volk. Bij onderzoek bleek dat eenige jongelui uit Leeuwarden zulk een drukte en beweging maakten, dat de gemeente- Bestuur van zangers” een het streven i van Het behoeft geen betoog, dat slechte straat liedjes een verderfelijken invloed hebben, terwijl het goede volkslied een middel is tot volksontwikkeling en volksbeschaving. Het is daarom niet alleen voor zanglief- hebbers en strijders voor goeden volkszang, maar ook voor allen, die op eenigerlei wijze tot volksverheffing willen medewerken, van groot belang, dat de zang van goede liederen in den volkstoon worde beoefend en die lie deren daarna voor het volk worden gezongen en aan het volk geleerd. Uw gewone zanguitvoeringen, Dames en Heeren, kunnen daartoe dienstig zijn of daar aan, zij het dan voor een deel, dienstbaar worden gemaakt. Maar daarnaast zal het mogelijk zijn, en deze wijze van handelen geeft vrij groote zekerheid, dat men het volk in al zijn gele dingen bereikt, om Uw goeden volkszang op straat of althans in de open lucht ten gehoore te brengen en het publiek de liede ren in den volkstoon te leeren medezingen. Zóó hebben het zzDe straatzangers” te Leeuwarden gedaan, daarbij den tekst der liederen verspreidend, ze hebben daarnaast volkszangavonden gegeven, en steeds is het hun gebleken, hoezeer hun streven overal waardeering ondervindt en hoe ook het publiek in de volksbuurten ontvankelijk is voor goede lied. Ook Straatzangers te Akkrum en onlangs het Geheelonthouderskoor te Dronrijp zijn op dergelijke wijze opgetreden, zij het dan mis schien met een eenigszins andere bedoeling. Het Bestuur van het A. N. V.-Koor zzDe Straatzangers” wekt U naar de mate vordering en zang ook op te werken. Het zal U desgewenscht gaarne nadere inlichtingen verstrekken, terwijl het zich om gekeerd aanbevolen houdt voor mededeelingen omtrent elk optreden in den bovenbedoelden geest. Met zangersgroet, Hel Bestuur voornoemd F. VAN DIJK Tzn. Voorzitter. N. P. WARINGA, Secretaris. De la Reystraat 24, Leeuwarden. Zitting van Vrijdag 2 Juli 1915. De vorige zitting van het Kantongerecht op 4 Juni leverde zoo weinig bijzonders op en was zoo vlug afgeloopen, dat er voor ons verslag niets viel op te merken. Nu Vrijdag j.l. waren er ook wel niét veel zaken, waarvan de beklaagden verschenen waren, maar van de enkele dienen wij toch iets te zeggen. Toen wij binnenkwamen stond voor de balie als beklaagde P. N. van Bolsward. Het behandelde bracht het volgende aan het licht. Op een Zaterdagavond in Mei omstreeks zes uur werd er bij het Kruiswater aan de Sneeker- vaart een schot gehoord. Het bleek gelost te zijn door den jager en visscherman P. N. alhier, die op een eend had geschoten. De politie die een onderzoek instelde, deed de ontdekking, dat er een paar kogelgaatjes in ruit der bovenzaal van ’t café Huizenga De onvoorzichtige jager werd dus een waren, bekeurd. Beklaagde bekent dat hij, zittende in een bootje, op een eend heeft geschoten, doch hoe dat glas geraakt kan zijn, begrijpt hij niet. Volgens toelichting mag worden aangenomen dat een paar hagelkorrels op het water zijn gekaatst en zoo weer omhoog zijn gesprongen. De getuige P. Huizenga heeft wel gehoord dat er geschoten is, en ook merkte bij dat er een ruit op de bovenzaal gescheurd was. De politie heeft een paar hagelkorrels op den vloer gevonden, zoodat de ruit door dat schot moet geraakt zijn. De heer Ambtenaar wil rekening met de omstandigheden houden, en daar er geen opzet bij was, eischt hij f 2 of 1 dag. Toch wordt dezen jager aangeraden, wat voorzichtiger met het geweer te zijn. J. G. te Koudum is veehouder. Hij heeft zijn land langs den openbaren weg afgesloten met prikkeldraad, iets wat de gemeente-ver- ordening daar verbiedt. Toen de politie hem aanmaande, dat prikkeldraad te verwijderen, weigerde hij zulks, bewerende dat hij in zijn recht was, daar de afrastering op eigen grond stond. Bekl. is heden present en bekent dat hij een afscheiding op zijn land heeft van prik keldraad. Er is tusschen den weg en het land eerst een greppel en dan nog een smal strookje grond, zoodat de draad wel een halve meter van den weg afblijft. Het is daar in de kom van het dorp en als hij er gewone draad spant, gaan de jongens er op zitten, en trekken den boel gedurig stuk. Hij meent dat de verordening hierop niet kan slaan. De Burgemeester, wien hij er over sprak, wist ook niet te zeggen of dit mocht of niet. Bekl. heeft er daarom dan ook maar een proces aan gewaagd. De politie wordt gehoord, ook dat er een schutting en grond, doch hij beschouwt het als een ting langs den openbaren weg, en niet met prikkeldraad geschieden. De heer Ambtenaar schaart zich zijde van maakt, dus dat kan de Gemeente Wonseradeel ook doen. Dan wil beklaagde wel eens weten, of zulk een verordening ook goedgekeurd moet zijn door Ged. Staten De heer Ambtenaar antwoordt, dat de ver ordeningen aan Ged. Staten worden gezonden, en deze geven bericht van de ontvangst, en dat is voldoende, om de verordening van kracht te doen zijn. (art. 167 der gemeente wet.) Als dan de wetten zoo gaat bekl. nu zijn is het maar beter met de bakkerij op te houden, want voor de gestelde prijzen kan het niet geleverd worden. Bekl. vindt het al een zeer moeilijke zaak, zzals ze je in je bestaan grijpen”. Hij vindt den toestand treurig. Hij heeft ook een brood meegenomen, dat hij laat zien. Dat moet voor 15 cent verkocht worden. Het brood waarvoor hij bekeurd is, is wat kleiner, dat verkoopt hij voor 10 cent en dat is voor de kleine huishoudingen beter, omdat een groot brood voor hen te veel is. De heer Kantonrechter weet hem geen beter raad te geven, dan den Burgemeester te raadplegen en daar overleg mee te plegen. Bekl. Daar schieten wij niets mee op. Toen de bakkers met den Burgemeester vergaderden waren wel 7 ^polities” in de zaal Eisch f 1 of 1 dag. Bekl. Wij beleven vreemde tijden, als ik nu veroordeeld word, moet ik op mijn ouden dag nog naar Leeuwarden toe, want boete betalen dat kan ik niet doen. De heer Kantonrechter antwoordt dat bekl. de zaak niet moet overdrijven. Tegen dezen beklaagde is nog een proces opgemaakt, maar nu hij voor het eerste schuldig bevonden is geeft het hem ook niets dat bij zich verdedigt. Hij gaat dus maar heen, zoodat het tweede zaakje bij verstek wordt behandeld. Daarna kwam nog een zaak van te licht brood aan de orde. 8. H. te Lollum had brood in den winkel dat 4.3 H.Gr. woog en het moest er 5 H.Gr. zijn. (Een speling van 5 pCt. is toegestaan, maar de speling was hier te groot). Bekl. beweert dat dit brood ’s morgens wel het vereischte gewicht had, maar de politie kwam ’s avonds, en daar het brood in de zzbollekorf” den weg op geweest was, was het door de warmte en den wind uitgedroogd. De heer Kantonrechter vraagt of er in de zaal een deskundige is, die weet hoeveel een brood uitdroogt en den beklaagde van de vorige zaak ziende staan, die nog even luisterde hoe het zijn collega afging werd deze verzocht even inlichtingen te geven. Op de vraaghoeveel een brood in de korven kan uitdrogen antwoordt deze hoogstens een half Hectogram. Het blijkt dus, dat het brood ook als hierop gerekend wordt, nog niet het vereischte gewicht heeft. De politie wordt nu gehoord. Deze verklaart dat voor het uitdrogen der waren reeds een speling vau 5 pCt. in het gewicht is toe gelaten, maar hij betwijfelt of dit brood wel in de korf is geweest. Het voelde heel versch aan. Als de agent had vermoed dat ’t brood was waarmee reeds gevent was, zou hij den bakker niet bekeurd hebben, doch hij beschouwt het als een voorwendsel. In een der bollekorven waren 3 brooden, die trouwens ook te licht waren, maar dit brood waarover het gaat, heeft de agent van een plank uit den winkel genomen. Het brood is bij dezen bakker steeds zzaan de lichte kant”. Bekl. komt daartegen op. Zijn kleinbrood is wel een lood boven het gewicht. Hij betreurt bet dat de agent met een zeker mistrouwen tegenover hem bezield schijnt. Eisch f 2 of 2 dagen. Bekl. vindt dit veel, hij meent onschuldig te zijn. De overige zaken behandeld. Uitspraak Vrijdag i (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Leeuwarden, Juli 1915. Aan Leiders, Besturen en Leden der Zangvereenigingen in Friesland. Dames en Heeren, Overtuigd van Uw groote belangstelling voor den zang in bet algemeen, vraagt bet Steenwijk, 5 Juli. Hedenmorgen werd aan het Station alhier, door onze gemeente politie gearresteerd een Engelsch geïnterneerde uit Groningen ontvlucht. De man, die tot de Engelsche marine be hoorde, had over zijn militaire kleeding een burgercostuum aangetrokken. Zelfs zijn cape had hij niet vergetendeze hield hij in een zijner broekzakken verborgen. Zijn spraak maakte hem echter openbaar. De reis van Groningen naar hier had hij te voet afge legd. Juist bad hij een plaatskaartje naar Rotterdam genomen, toen de man der wet hem in den weg trad. Na het kaartje weer ingewisseld te hebben, werd hij per trein van 11 uur naar Meppel vervoerd, waar de militaire commandant voor zijn verdere over brenging zou zorgen. Westergo, 5 Juli. Door den Bakkersbond wordt aan de bakkers verzocht op te geven hun verbruik aan grondstoffen, als meel, krenten, stroop enz. Een en ander staat in verband met de mogelijke oprichting eener Coöperatieve Aankoopvereeniging. Wonseradeel, 5 Juli. In verschillende dorpen onzer gemeente heeft men den grint weg opgebroken en deze vervangen door een straatweg. Het is vooral in de beetwortel- campagne, dat de grintwegen er glibberig en vies uitzien. Dit slijk kan natuurlijk beter verwijderd worden van een straatweg dan van een grintweg. Het wordt dan ook algemeen beaamd, dat deze verandering tevens ring is.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1