Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 4 I 54ste Jaargang. 1915. Verscmjnt Donderdags en Zondags. No. 57. FOCKE S. KLEIN, Harlingen. Zondag 18 Juli. BINNENLAND. f VOOR Afzonderlijke belangwekkend spel De invloed der Vrouw. Wanneer hem wakker te houden en den ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. THEEHANDEL Voor weerverkoopers verkrijgbaar Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. Makkum bij W. v. d. GOOT. Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 ct. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. De vraag Dure turf. Wat is of wordt niet duurder door den oorlog? Wonder is het daarom niet dat ook de turfprijzen omhoog gaan of liever reeds omhoog zijn gegaan. Hier te Joure wordt tenminste al 6 gulden betaald voor turf die anders f 5.25 a f 5.50 kost. Officieel is nu echter een prijsverhooging aangekondigd door de Vereeniging van Ver- veners in Friesland. Door duurte en gebrek aan steenkolen was er n.l. veel vraag, zoodat de oude turf nagenoeg totaal werd verscheept. In verband nu hiermee en gelet op de hoogere prijzen van andere brandstoffen en de hoogere loonen, is tegen het komende najaar een ver- hooging van 15 pCt. a 20 pCt. te wachten. Komt die dan nog bij de nu reeds hoogere prijzen of noteeren de turfschippers thans op eigen houtje zonder noodzaak een verhoogden prijs? Misschien ook zijn de prijzen in Drente etc., waar onze turfschippers hun vrachten halen, nu reeds door de verkoopers verhoogd. In elk geval is dit wel zeker, dat de //brandt” voor den volgenden winter in alle opzichten duurder zal zijn dan in gewone tijden. Jouster Ct. 3E Uit Roosendaal meldt men aan het N. v. d. D.; De grens is voor de inwoners van Esschen weer geopend, doch de bepalingen zijn zeer verscherpt. Vrouwen mogen ’s morg. om 7 uur, na haar pas genomen te hebben, tot ’s avonds 7 uur zich naar Nispen en Roosendaal begeven; mannen van ’s morgens 10 uur tot ’s avonds 7 uur. De pas geldt echter steeds tot aan Roosendaal. Zij die verder in Holland zaken hebben en een of twee dagen weg willen blijven, moeten een storting van 5005000 mark bij het Duitsche pasbureau deponeeren. De gewone passen tot Roosendaal zijn tot ’s avonds zeven uur geldig. Zij die om 7 uur niet in Esschen present zijn, worden beboet met 100500 mark. Sneek, 16 Juli. Nu de V. D. bij de herstemming voor 5 raadsleden a.s. Maandag den steun zullen ontvangen van de S.D.A.P.ers, is de verwachting van velen voor het niet- stranden der Linksche partij hoog gespannen, ja men rekent er zelfs op, dat de meesten van rechts op den 19den dezer ’t voor de tegenpartij zullen moeten afleggen. Als men nu echter weet, dat de Coalitie bij de eerste stemming op de V. D. een voor sprong kreeg van 100 tot 200 stemmen dat er ook vrijzeker bij de eerste stemming S.D.A.P.ers op geavanceerde Rechtschen heb ben gestemd en dat van de ruim 300 stemmen, die op de Arbeiderspartij werden uitgebracht, zeker geen 200 lui tot de partij behooren, dan is het o.i. nog alles behalve een uitge maakte zaak, dat de resteerende 4 candidaten van Links de zege zullen behalen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wanneer zal het vrede zijn? keert telkens weer. Heeds vele maanden duurt nu de oorlog en noch in het Westen noch in het Oosten is een beslissing gevallen. Zal dan eerst zulk een beslissing moeten verkregen zijn, alvorens het vrede wordt? Maar het laat zich niet aanzien, dat een der oorlogvoerende partijen spoedig in een toestand zal verkeeren, welke de andere het recht geeft zich als overwin naar te beschouwen. De wederzijdsche uitputting zal ten slotte het einde van dit ontzettend drama moeten afdwingen, ongetwijfeld. Maar het verschiet is nog duister en juist omdat deze oorlog zoovele kanten vertoont, zoovele vraagstukken brandend heeft gemaakt, lijkt het uiterst moeilijk een goede basis te vinden, waarop de vrede kan gesloten worden. Daarbij komt, dat men niet vecht om een concrete zaak. Welke voorwaarden zullen de overwinnaars moeten opleggen aan de overwonnenen, aange nomen, dat er overwinnaars en overwonnenen zullen zijn. De oorlogen in de tweede helft der vorige eeuw hadden een bepaald doel, en ook wan neer dit niet ten volle bereikt werd, kon men ongeveer gissen, welke eischen zouden moeten worden ingewilligd, of aan de ver liezende partij worden opgelegd. De oorlog van 1859 in Italië, de Pruisisch- Oostenrijksche oorlog in 1866, de Franscb- Duitsche en de Russisch-Turksche oorlogen, ze gingen alle uit, meer of minder, van een welomschreven plan, aan welks verwezenlijking het einde van den strijd verbonden was. Ook de worsteling tusschen Rusland en Japan in ’t begin onzer eeuw was begrensd in zijn wezen en opzet. Maar wat wil men thans bereiken De aanleiding tot dezen oorlog, de moord op den Oostenrijkschen Troonopvolger en diens ge malin, was niet anders dan de vonk in het kruitvat, en niemand denkt er aan, dat de inwilliging van Oostenrijk’s ultimatum van Servië het voorname element zal zijn bij het sluiten van den vrede. Het Oostenrijksch- Servische conflict is inderdaad geheel op den achtergrond geraakt en de ergste vijanden zijn Duitschland en Engeland. Zij waren het eigenlijk al, en de geschiedenis zal ongetwijfeld nog duidelijker doen uitkomen, dan nu reeds het geval is, hoewel het antagonisme tusschen die beide machtige Staten tot de geweldige botsing van dezen tijd heeft bijgedragen, al zijn andere landen meer het tooneel van strijd. Het laat zich intusschen niet aanzien, dat een dezer Staten den ander zal verpletteren; maar evenmin is te gissen op welke voor waarden zij weer vrede zullen kunnen sluiten. Men ziet geen uitweg, geen oplossing, terwijl ook niet bij benadering is te zeggen, langs welken weg, of op welke condities het einde der vijandelijkheden tusschen de andere strijd- voerenden zou te bereiken zijn. Een onpartijdig scheidsgerecht alleen schijnt in staat het zwaard te doen opsteken. Jammer genoeg blijken de vijandelijke partijen nog te verwoed, om hun geschillen aan een arbitrale uitspraak te onderwerpen, of zelfs maar een bemiddeling van derden in te roepen. Ondertusschen duurt de slachting voort in het Oosten en in het Westen, de ellende neemt steeds toe en de wederzijdsche ver nietiging neemt grooter omvang. Nogduizen- Pingjum, 14 Juli. Dr. Kroon, uit Wit- marsum, gedurende de mobilisatie de praktijk waarnemende voor dr. Engelhardt, geraakte alhier met zijn stoomfiets in eene sloot en bezeerde zich ernstig aan het gelaat en de armen, zoodat hij voorloopig rust moet nemen. Wonseradeel, 15 Juli. Eindelijk dan is een weldadige regen neergekomen op onze velden, en zal, naar men hoopt, nog veel goed maken. Het zijn in de eerste plaats de aardappels, waaraan men kan zien dat het aanhoudende droge weer hun geen goed ge daan heeft. Hier en daar begint het loof reeds dood te gaan, een bewijs, dat de vrucht haar gróótste groeikracht gehad heeft. Het staat dan ook reeds vast, dat de opbrengst belang rijk minder zal zijn dan het vorig jaar. Gaasterland, 14 Juli. Het hooi is goed deels al binnen. Het gewas op de binnenlanden is in het algemeen goed, doch de boezemlanden laten, op enkele uitzonderingen na, het zitten. Men is er wat te vroeg met maaien begonnen, hoewel, had men nog wat gewacht, dan zou dit, tengevolge van de aanhoudende droogte, toch niet veel meer hebben gegeven. De hooioogst is alzoo hier over het algemeen beneden het middelmatige. Dientengevolge zijn de hooiprijzen hoog. Burgwerd, 14 Juli. De rijwielhandelaar L. de V. van hier keerde per motorfiets, waarnaast een inzitwagentje, in ’t welk z’n schoonmoeder had plaats genomen, terug van Leeuwarden. Sprekende met zijn schoonmoeder miste de bestuurder een oogenblik de volle aandacht over ’t stuur, met ’t ongelukkig gevolg dat het voertuig bij het maken van een bocht te water stoof. Wonder boven wonder bekwam de vrouw geen letsel. De heer De V. echter bezeerde zich zoodanig, dat zijn overbrenging naar ’t ziekenhuis te Sneek oogenblikkelijk noodig was. Het bleek, dat hij een schouder gebroken had. De motor, die een waarde van ongeveer f 1100 vertegenwoordigde, werd ernstig be schadigd. Wonseradeel. Stille zomeravond. Een eer zame fietsrijder zonder licht. Afstappen I Marechaussee! Enfin voor f 1.50 wil de ma rechaussee zwijgen. Fietsrijder, onthutst, be taalt. Blijkt later beetgenomen door een milicien te paard. Politie zoekt den dader. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 16 Juli. In een spoedeischende ver gadering behandelde de Raad gisterenavond ten aanhoore van een zeer groot publiek een adres van den caféhouder Wijmenga uit de yPort von Cleve”, onderfeekend door 700 personen, in welk schrijven werd uiteengezet het belang dat de Burgerij bij het houden van een Kermis heeft, ’t Request eindigde met het verzoek, dat de Raad zijn besluit van 31 Mei j.l. om de Kermis, dit jaar niet te houden, zal intrekken. ’t Grootste pleidooi in deze kwestie werd gehouden door den heer Zelvelder, (31 Mei absent) die de jaarmarkt beschouwde als een onschuldig vermaak voor kleinen en grooten. Buitendien was de heer Z. van oordeel, dat den en duizenden schijnen te moeten vallen, alvorens een einde komt aan dit barbaarsch geweld. De vrede moet terugkeeren, en in het be lang van menschheid en menschelijkheid moet hij spoedig terugkeeren. Maar hoe en wanneer dit zal zijn, is nog altijd een vraag, helaas waarop voorshands niemand ook slechts ver- onderstellenderwijs het antwoord kan geven. Overdreven is het denkbeeld, dat de man bij elke handeling in zijn leven geleid wordt door den invloed der vrouw, voor wie hij zou wezen als een stuk leem in de hand van den pottenbakker. Heel mooi is deze theorie voor de ijdelheid der vrouw en daarom hebben eenigen haar met geestdrift aanvaard. Honderden lichtge- loovige meisjes, die ook hierin geloofden, hebben dronkaards en spelers gehuwd, in de dwaze verwachting, dat zij in staat waren om wonderen te wrochten en haar echtgenooten te veranderen in toonbeelden voor de maat schappij. Te laat begrepen zij, dat haar in vloed als hervormster niet zóó sterk was. De vrouw kan in werkelijkheid voor den man zijn een prikkel. Zij kan bf wel hem sneller den slechten weg opdringen, als hij reeds op het verkeerde pad is, bf wel hem den ladder van voorspoed opduwen als hij deze reeds beklommen heeft. De vrouw als zoodanig kan den man niet geven ijver, moed en vastberadenheid, die hem ontbreken als hij een leeglooper is, en het is nutteloos tijdverlies, indien zij tracht bij te brengen wat hem ontbreekt. Indien een man die hoedanigheden bezit, die tot zijn welslagen leiden, hij zal slagen, ook indien zijn vrouw niet medewerkt. De vrouw, die een man getrouwd heeft van middelmatige bekwaamheid, kan die be kwaamheid opvoeren tot den hoogsten graad. Zij kan hem aansporen en haar echtgenoot helpen de bekroning zijner werkzaamheden te verkrijgen, door in hem wakker te houden het zelfvertrouwen. Er zijn vrouwen, die altijd als een glorie- vaan toeschijnen aan haar echtgenoot, hem bezielend met ijver, en met dat vertrouwen op zijn kracht, tengevolge waarvan hij alles ten uitvoer brengt, waarnaar hij streefde. Er komt een tijd voor iederen man, waarop het schijnt dat alles tegen hem gekeerd is en wanneer verdere inspanningen nutteloos schijnen en hopeloos, hij den moed er bij wil laten zakken. Dan berust het lot van den man in de handen van de vrouw. Als zij hem zegt, dat het geluk hem den rug heeft toegekeerd en dat hij de bekwaamheid mist, die anderen bezitten om vooruit te komen tot slagen, dan is zijn oordeel geveld. Doch als haar geloof en vertrouwen in hem nooit wankelt, als zij hem doet voelen, dat hij iederen hinderpaal zal uit den weg rui men, dan bezielt zij hem met de hoop den moed, die bergen kan verzetten. Een vrouw kan een man helpen door be langstelling te toonen in zijne zaken. De dwaze ijverzucht, die vrouwen somtijds bezielt omtrent beur echtgenoot’s zaken, is dikwijls de grondslag van negen-tienden der bankroe ten want een vrouw, die verachtend neerziet op het bedrijf van haar echtgenoot, dat in haar onderhoud voorziet, is als een molen steen aan den nek van den man. Edoch de vrouw, die vol belangstelling in iedere kleinigheid betreffende de zaken van den man met hem meegaat, brengt hem tot min of meer succes. Want het komt er niet op aan hoe weinig een vrouw soms weet van zaken, toch heeft ook zij oogenblikken van geestrijke ingeving. Eveneens, wanneer zij een onderwerp bespreekt met een aandachtig luisteraar, maakt het de zaak in het brein van den man helderder en doet hem inzich ten zien, waar hij vroeger nooit aan gedacht had. En boven alles, een vrouw kan een man helpen door hem in licbamelijk-heilzamen, gezonden toestand te houden. De vrouw, die haar huis niet gezellig houdt als een haven van vrede, waarin overspannen zenuwen tot bedaren komen en rusten, steekt een spaak in het wiel van haar eigen fortuin. Het is vreemd hoe menige vrouw niet be seft, dat /thuis” de plaats is, waar de krach tige energie van den man moet gestaald worden. Het is een belangwekkend spel en ook een winstgevende onderneming, dat helpen om een man //te maken”, en het mag ter aanbeve ling dienen voor de getrouwde vrouwen, die wenschen, dat zij iets te doen hadden, wat het doen waard is 1 Vrij van hoogere idealen bevat deze be schouwing veel waars, aan de praktijk des levens ontleend. De invloed der vrouw ten goede en ten kwade is in het algemeen groot, wat men er ook van zegge. Bovenal verheven en edel is de rol, welke de zorgzame huis moeder vervult. Zij zal baren man een stut en een steun kunnen zijn, zelfs in de zaken welke buiten haar sfeer liggen, omdat haar voorbeeld van plichtsbetrachting en opofferings- zin, vooral als opvoedster, den man bewonde ring moet inboezemen. Zelfs de man, die door wetenschap, karakter of kunstzin hoog boven zijne ecbtgenoote uitblinkt, zal getroffen worden door de levenswijsheid van een zwakke huismoeder, sterk door de liefde en aanhan kelijkheid, als richtsnoer harer daden. Hoe en Over var en. Op de Gouwzee bij het eiland Marken is een jacht, waarin drie heeren, overvaren en lek gestooten door een grootere boot. De inzittenden zijn gered en met den natten inventaris te Monnikendam ondergebracht, terwijl het vaartuigje naar de scheepshelling aldaar werd gesleept. Alg. H. Onder den trein. Te Aardscheveld bij Assen geraakte Woensdagavond het 8-jarig dochtertje van P. Philips onder den militairen trein waarin haar broeder was gezeten die met verlof thuis was geweest en dien ze nog even wilde toe wuiven. Het kind werd naar het ziekenhuis vervoerd waar het gistermiddag is overleden. Alg. 11, men in deze ernstige tijden de economische ontwikkeling geen belemmering in den weg mag leggen. B. en W. waren in deze niet van hun eenmaal ingenomen standpunt af te brengen. Een dikke twee uren besteedde men n.b. aan de behandeling van bewuste kwestie. Nadat het pro en contra soms tot vervelens toe was verkondigd, werd ’t adres in stem ming gebracht. Vóór verklaarden zich de h.h. De Boer, Bont, Huges, Kiezebrink, De Wolf en Zelvelder, tegen: Bakker, Blok, Dr. Bouma, Brouwer, Dwarshuis, Mr. Vellenga, Visser, Westra en Ytsma, zoodat het nu voor goed is beslist dat de Sneeker jaarmarkt dit jaar overgaat. Bolswardsche Courant ■y r j, CE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1