Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I l 1 I h 1 13 „Op een tweesprong", Verscnijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. No. 58. Donderdag 22 Juli. BINNENLAND. VOOR E Friesland» Bouwhoek, 18 Juli. Door den aanhoudenden regenval beginnen sommige veld vruchten, als vlas en koren, al tegen den grond te liggen. Men maakt zich reeds be zorgd, dat men al te vroeg het vlas moet laten trekken en het koren oogsten. De aard appelvelden hebben ook reeds thans meer dan genoeg regen, doch den greidboer gaat het wel naar den zin. De hooioogst was volstrekt niet bovenmatig, en elke veehouder, zoowel in den greid- als bouwhoek, houdt er sinds lang te veel stuks vee op na. De bouwboer redt zich dan nog wel door groentebij voeder, doch de greidboer heeft zulks niet en moet alles duur koopen. Vandaar dat suiker- en voederbieten bovenmatig hoog in prijs zijn. Met dit weder bestaat er echter kans op flink nagras en dit komt te pas, de schuren zijn niet overvol. Sneek, 20 Juli, schikt met Sept, zetels minder. ■i Bolswardsche Courant afzonderlijke golven 5v J -41 8 De Rechtsche partij be- a.s. in den Raad over twee .1 ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. gekste van register van haling juist zich hadden overgegeven. Volgens dezen Belg waren zijn krijgsmakkers allen gedood. Voorts had hij een blessuur aan den voet bekomen, zoodat hij, hoe graag hij wilde, niet weer naar het front terug kon. De man was van beroep athlee^ Volgens zijn zeggen was men aan het front zeer optimistisch gestemd en hoopte men de Duitschers door Hollandsch Limburg terug te drijven. Welke drijverij we eerst nog eens moeten zien. Onder de Belgische soldaten heerschte een groote verontwaardiging dat de Belgische vrouwen in zulk een vriendschappelijke verhouding staan tot de Duitsche bezetting. N. H. Cl. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van het Westergo, 19 Juli. Assurantiedirecteuren krijgen tot heden van hunne inspecteurs gunstige berichten omtrent het verloop van den hooibroei. Bijna overal heeft men moeten /dollen”, maar het hooi bleek niet weerbarstig. Daar de hooioogst zeer snel verloopen is, kan thans de totale aandacht aan en mijten gewijd worden. Of ’t billijk is, dat deze over eenige weken slechts maar twee vertegenwoordigers in ’t college van vroede mannen heeft, laten we voor het heden in ’t midden. De herstem ming van gisteren heeft den Vrijz. Demo craten een schitterende overwinning bezorgd. Alle vier candidaten van dezen werden her en gekozen, n.l. de heeren Kiezebrink en Zelvelder, beiden aftredend, M. A. Kuijt en U. Rijpma respectievelijk met 866, 827, 803 en 798 stemmen, terwijl de herkozen candi- daat der onaf hankelijken, de heer F. de Wolf, die 829 stemmen kreeg, door de V. D. werd gesteund. De candidaten der Rechtsche partij A. Brouwer, aftr., K. J. P. Dwarshuis, aftr., Mr. Gerbrandy, O. Kuipers en M. Oppen huizen, kregen successievelijk 772, 761, 746, 677 en 614 stemmen. Van de bijna 2000 stemgerechtigden kwamen 1642 personen hun biljet inleveren. Elf briefjes bleken van onwaarde te zijn, zoodat er 1631 geldige stemmen zijn uitgebracht. Sneak. Een vreemde regeling is het, dat terwijl reeds Juli voor een groot gedeelte voorbij is nog de aanslag-biljetten in de gemeentelijke belasting, hoofdelijke omslag genoemd, nog niet verzonden zijn. Spoedig schrijven wij Augustus en dan moet in vijf maanden het geheele bedrag betaald worden, wat voor minder ruime beurzen een groot bezwaar oplevert. Zou in dien toestand, die voor elk, ook voor de gemeente zelve, lastig is, geen verbetering te brengen zijn? O. N. Friesland» Greidhoek, 19 Juli. Dat ver andering van weersgesteldheid plotseling over ’t geheel een vrij groote wijziging in den toestand teweeg brengt, blijkt ook nu weer. Terwijl ruim een week geleden vele landerijen smachtten naar water, kon men heden waar nemen dat eenige watermolens al in actie waren om het »te veel” weer uit te loozen. Een gevolg van al te veel laten inloopen, naar men ons meedeelde. Nu er eenige regen val van belang kwam, moesten de door- stroomingssluisjes ijlings worden dichtgezet en de molens in werking worden gesteld. Overigens heeft de regenval zeer veel goed gedaan aan den greidhoek, want liet het zich aanvankelijk aanzien, dat’t op een mislukking van den nagrashooioogst zou uitloopen, thans is dat vooruitzicht zoodanig gewijzigd, dat er binnenkort nog wel een flinke snede kan worden afgemaaid. Aan vele veehouders zal dat van pas komen, want de eerste hooioogst was niet bovenmatig groot. Bovendien wordt bij sommigen het oude hooi van 1914 van regeeringswege opgevorderd, wat een tegen valler is, waarop eigenlijk niemand had ge rekend. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Meppal. De postbode G. Pasman had bij de inning van kwitantiën een bedrag van f 161 verloren. Alle nasporingen om het geld terug te krijgen, bleven zonder resultaat. Voor den getrouwen ambtenaar Pasman zal binnenkort met vol pensioen den dienst gaan verlaten was dit verlies dus een belangrijke schadepost. Gistermiddag is P. echter het geheele bedrag ter hand gesteld. Een paar kooplieden hadden verschillende handelaren een lijst laten aanbieden, waarop in zeer korten tijd voor het verloren bedrag was ingeteekend. Voor P. was dit een ver rassing en tevens het bewijs dat de handel de diensten van een getrouw ambtenaar weet te apprecieeren. O. N. Schoterland. In verkiezingsdagen kunnen zich vreemde gevallen voordoen. Meermalen is dit bewezen door feiten die bij die gelegenheid aan het licht komen. In deze gemeente is het voorgekomen wij meldden dit reeds dat ’n tweetal kiezers niet op de lijst voorkwamen, zoodat ze met tot de stembus werden toegelaten. Nu hoorden we wederom gewagen van een ander geval, dat niet minder getuigt van onvoldoende accura tesse bij bet bij houden der kiezerslijst. Een zekere F. B. wilde, hoewel gesn stem kaart hebbende ontvangen, toch gaarne aan zijn kiezersplicht voldoen. Hij vervoegde zich tot dat doel aan het stembureau en daar kwam hem ter oore dat hij stond opgeschreven als te zijn overleden. Wat toch was het geval? Een persoon van gelijken naam als onze kiezer, was als overleden geboekt, terwijl gene als kiezer op de lijst was blijven staan. Het de zaak was nog dat in het den burgerlijken stand de door was aangebracht en in de kiezers lijst precies andersom. Onze kiezer mocht evenwel onverrichter zake huiswaarts gaan. O. N. Bij de Maandag te Harlingen gehouden herstemming werden uitgebracht 1151 geldige stemmen, verdeeld als volgt: H. H. Alkema, a.r., 473, L. J. Faber, vrijz., 498, Jac. Hannema, vrijz., 437, K. v. d. Mey, s.d., 397, dr. D. P. van Noubuys, vrijz., 474, A. C. W. van Riet, r.k.., 344, IJ. van Slooten, vrijz., 59, H. R. Snijder A. Azn. 396. Gekozen derhalve de heer H. H. Alkema en herkozen de heeren Faber, Hannema en van Nouhuys. De heer Snijder, die vele jaren de belangen der gemeente heeft behartigd, heeft zijn zetel niet kunnen behouden. De verhouding in den Raad is thans 9 vrijzinnigen, 5 rechtschen, 1 soc. dem. De rechtsche partij zag haar aantal zetels met 1 vermeerderd. N. H. Ct. Te Harlingen kwam per stoomboot van Amsterdam een gewezen Belgisch soldaat aan, op weg naar Assen om zijn broeder te bezoeken, die aldaar in het hospitaal wordt verpleegd. De Belg had een zware sabelhouw over het hoofd bekomen, die op den schedel was afgeschampt en den benedenarm van elleboog tot pols had geblesseerd. Deze houw was hem toegebracht door een Duitschen cavalerist, nadat de 8 overgebleven Belgen Goederen vervoer. De correspondent te Oldenzaal Alg. H. meldt: Sinds de vorige maand is het goederenver voer naar Duitsehland via Oldenzaal enorm toegenomen en wel in die mate, dat meer malen extra-goederentreinen moeten worden ingelegd. Het stationsemplacement wordt ber- haaldelijk met wagens als overstelpt, daar een geregelde doorvoer wegens het oponthoud, veroorzaakt door de verificatie der douane, niet mogelijk is. Een groote vertraging in den treinenloop is daarvan herhaaldelijk het gevolg. Honderden wagons aardbeien benevens tal van wagens met groenten zijn in de vorige maand uitgevoerd. Thans komen dagelijks geregeld 80 tot 90 wagens aardappelen en groenten en fruit door; de laatste in veel grootere hoeveelheden dan vorige jaren. Wegens opheffing van het uitvoerverbod op jonge hanen is de uitvoer van dit gevogelte van groote beteekenis: op de drie daarvoor bestemde dagen werden b.v. de vorige week alleen over Olden zaal 13.000 jonge hanen uitgevoerd. Het internationaal reizigersvervoer is zeer gering. Consequentie. Als een merkwaardigheid deelt men aan de N. Crt. uit Alkmaar mede, dat voor een tweetal betrekkingen van hoofd der school in die gemeente o.a. nagenoeg het geheele be stuur van de afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers solliciteert. Men herinnere zich den strijd, dien de Bond voert tegen het hoofdschap. Men meldt uit Enkhuizen aan de N. R. Ct.: De tjalk van schipper D. Roode van Makkum, geladen met mais, komende van Amsterdam met bestemming Sneek, is Zater dagavond 10 uur tusschen Enkhuizen en Stavoren door de van Enkhuizen komende stoompont Leeuwarden overvaren. was door den storm reeds erg de lichten waren gedoofd door en den wind. Toen de schepe- vrouw en 2 volwassen kinderen) Doodelijke val. Hedenochtend te half acht had op het terrein van de Electrische Centrale te ’s-Hage een ongeluk met doodelijken afloop plaats. Een timmerman was bezig met werkzaamheden voor het aanbrengen van spanbinten bij bet werk ter uitbreiding van het gebouw der Centrale; door het uitschieten van een bint kwam de man van eene hoogte van ruim elf meter op een cementen vloer terecht en was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en 5 kinderen na. Alg. H. Het schip gehavend en het zeewater lingen (schipper, de pont zagen naderen, schreeuwden ze ter waarschuwing uit alle macht, maar het werd aan boord van de pont niet gehoord. Na de overvaring bleef het schip drijvende. De be manning van de pont trachtte driemaal, door bij- te draaien, de tjalk te naderen, maar van redden was, wegens den hevigen storm en golfslag, geen sprake. De pont stoomde ten slotte door naar Stavoren. De schipbreuke lingen, vastgeklemd aan het touwwerk, brachten een vreeselijken nacht door. Gister morgen heeft de van Stavoren keerende pont, met behulp van een sloep, alle in nood ver keerenden gered en te Enkhuizen aan wal gebracht. Gisteren is te Aalten een Fransche vluchteling gekomen, die uit het gevangenen kamp te Recklinghausen was ontvlucht, en gediend had bij het 132e reg. voetvolk. Na vijf dagen geloopen te hebben, mocht het hem gelukken de Nederlandsche grens te over schrijden. Hij was voorzien van een wandelkaart van Westfalen, N. R. Ct, zoo betitelt het Kamerlid mr. R. J. H. Patijn, die secretaris is van het Bestuur der Carne- giestichting, een korte studie, voorkomende in het laatste nummer van het maandschrift Vrede door Recht. Mr. Patijn herinnert aan den tijd, waarin Hugo de Groot’s groote werk Z/Over het recht van Oorlog en Vrede” (Hugo Grotius. De Jure Belli ac Pacis) verscheen. Die tijd bet werk zag het licht in 1625 toonde groote overeenkomst met den onzen. Ook toen waren bijna alle Staten van Europa in bloedige, uitputtende oorlogen gewikkeld. Wat de (/Dertigjarige Oorlog” in de Duitsche landen verwoestte, evenaarde hetgeen thans aan België, Noord-Frankrijk en Polen is be schoren. In dien tijd kwamen de denkbeelden tot rijpheid, die onzen geleerden landgenoot zou den maken tot den grooten baanbreker voor rechtvaardige rechtsbegrippen omtrent oorlog en vrede. En dat was geen toeval. Die denkbeelden waren geboren door den drang der benarde tijden. De verschrikkingen van den krijg waren zoo groot, dat de schrijver trachtte oplossing te geven aan de vraag, hoe souvereine staten kunnen samenleven, zonder telkens opnieuw elkaar met wapengeweld te bedreigen of te bespringen. Ziehier Hugo de Groot’s antwoord, het z/eenig juist antwoord”, volgens mr. Patijn Niet het beginsel van evenwicht van krach ten waarborgt den vrede; daar dit evenwicht door den groei en het verval der volkeren en door de verandering der omstandigheden steeds weer wordt verstoord, zullen ook steeds weer nieuwe conflicten uitbreken om het te her stellen en in stand te houden. Alléén het bewustzijn, dat in hoogeren zin alle natiën een éénheid vormen en dat recht en gerechtig heid de grondslagen zijn van alle gemeen schappelijk bestaan, kan op den duur het in vrede naast en met elkander leven der staten verzekeren. Dat ideaal, het is hetzelfde waarnaar ook nu nog de pacifisten streven. En het werd geboren in een tijd, die daarmede de scherpste tegenstelling vormde. Dit laatste verhinderde echter niet, dat wat Grotius schreef een diepen indruk maakte op zijn tijdgenooten. Gustaaf Adolf, zoo vertelt men, sliep met een exem plaar van Jure Belli ac Pacis onder zijn hoofdkussen. Ook nu weer zal het monsterlijk wereldge beuren, dat doodt en verwoest, bij millioenen menschen in alle -landen den vurigen wensch wakker roepen om, na het sluiten van den vrede, eene herhaling van den oorlog on moge lijk te maken, eene herhaling van den toe stand, die, zooals dr. Fried hem noemt, z/eine zwischenstaatliche Anarchie” is. Natuurlijk wint de vredesbeweging in breedte en diepte zij gaat wellicht van het tijdperk van be spiegeling over naar een van daden. Thans is het een gunstig oogenblik voor het schep pen van eene organisatie tusschen de be schaafde staten. De volkeren, die bloedend en gekneusd neerliggen, schier verpletterd onder de lasten van den oorlog, worden zich bewust van den ontzettenden omvang van het leed en de ellende der huidige wereldworsteling. z/Toch ware het voorbarig, zegt mr. Patijn, hooggespannen verwachtingen te koesteren. Zelfs de krachtigste geestesstrooming op dit gebied moet in het vage verloopen, als niet een groot en machtig staatsman opstaat, die aan de zwevende denkbeelden vasten vorm weet te geven en een weg weet te banen ter practische verwezenlijking van wat nu nog niet veel meer is dan een internationaal droombeeld. Of onze tijd in staat is, den Titan, die dit zou vermogen, voort te brengen, moeten wij afwachten. Onder de leidende mannen van het oogenblik valt deze helaas nog niet te onderkennen. Zooveel schijnt zeker, dat wat bij en kort na den vrede zal voorvallen voor de toekomst van de volkeren van West- en Midden-Europa nog belangrijker zal zijn dan de bloedige historiebladzijden, die nu dagelijks worden geschreven. Want van tweeën één of wel men zal er in slagen den grondslag te leggen voor een gemeenschap der beschaafde natiën, waarin het recht en niet langer het geweld zal heer- scben, of onmiddelhjk zullen de bewapeningen worden hervat op nog grooter schaal zelfs dan tot dusver en reeds den dag na den vrede zal men beginnen aan de voorbereiding van den volgenden wereldoorlog. Moge de stem der menschelijke rede en die van het geweten der Christennatiën den juisten weg doen kiezen. Geschiedt dit, dan is het mogelijk, dat ten slotte uit den chaos van thans een nieuwe orde van zaken zal te voorschijn komen en dat uit de duisternis van het heden het licht van den Sol Justiiiae, van de Zon der Gerechtigheid, over de mensch- heid zal opgaan”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1