Bïeuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. i F I I fi I No. 60. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1915. 54ste Jaargang. De Landstormwet aangenomen. B 1 11 B Donderdag 29 Juli. In en om Leeuwarden. BINNENLAND. i Kermis, al of niet K B VOOR afzonderlijke het Deze kregen van te F U niet accoord. vorige jaar. men van het voorbeeld Sneek, dan INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie). I ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de gemeenteraden in voor de Christelijke en uitdrukkelijk auto ontboden dokter uit Sneek mocht het niet gelukken de levensgeesten te wekken, den indruk weer op onder om het - Sf v. Fr. 1 echter nul op Mocht het onverhoopt zoo ver komen, dat een verdere versterking dier weermacht noodig wordt, dan kan de minister er op aan, dat hij daarvoor een meerderheid in de Kamer zal vinden. Maar zij geeft mondjesmaat. Morgenavond zal bet pleit worden beslist! Dit jaar kermis of wederom niet. ’t Hangt er maar van af welke stad men als voorbeeld zal nemen. De opschorting der beslissing, eenige weken geleden aangenomen, geschiedde in afwachting van de resultaten welke de Sneeker pro-kermis-mannen zouden Ons Noorden schrijft Sedert Maandag j.l. hebben de Leeuwarders hun kermis weer die zich ditmaal, in tegen stelling met vorige jaren, niet in eene bijzonder groote belangstelling verheugen kan. ’t Is eiken avond nog „slapjes” geweest met de drukte op Zaailand en Nieuwstad zelfs op den traditioneelen eersten Maandag trok zij bij lange na niet dat groote publiek vroegere jaren. Kan het wel anders, in deze dure tijden, die wij doorleven Men kan z'n loon wel anders gebruiken, dan uit te geven voor nuttelooze dingen, of het verrijden in rodelbaan of caroussel. Menigeen dus heeft geen geld om kermis te vieren, en zij, wier beurs het wel zou permit- teeren, doen hun portemonnaie maar eventjes open of houden hem ook gesloten, „want”, zoo vertelde mij vanmiddag ’n gezeten burger man, „we staan weer gauw voor den winter, en we weten niet welk een duurte van levens middelen hij met zich mee zal brengen Gezien de stijging der prijzen van de nood zakelijkste levensbehoeften zelfs, zou ik ge- looven, dat de man gelijk heeft. Bepalen we ons ditmaal alleen maar eens bij de aard appels. Kostten het vorige jaar om dezen tijd de Burgermunstersche 75 ct. af 1.00 de halve Hectoliter, thans kan de boer er gemak kelijk 2 gld. a f 2.15 voor vragen. En hij krijgt dien prijs ook. Een niet te versmaden extra-verdienste dus voor den landbouwer. Trouwens bij velen hunner in het noorden van Friesland zijn de aardappels, terwijl ze nog in den grond zitten, opgekocht door aardappelagenten of -handelaren. Het schijnt mij toe, dat er voor deze laatsten met den aardappelhandel heel wat te verdienen valt dit jaar. Betalen ze al een hoogen prijs, ze staan ook voor de risico en zullen er zelf voor zorgen dat de aardappels gerooid worden. De landbouwer verkoopt dus z’n aardappel veld en behoeft er verder niet naar om te zien. Het arbeidsloon voor het dollen komt dus op rekening van den kooper, zoodat hem een halve Hectoliter komt te staan op f 2.50 a f 2.70. „Waar moet dat heen dezen winter”, zal menige huismoeder bezorgd vragen. Ver zoeken om loonsverhooging zullen dan ook wel niet uitblijven. Is ’t wonder! De afd. Leeuwarden van den Nederland- schen Federatieven Bond van Gemeente werklieden heeft dezer dagen reeds een dergelijk verzoek bij den Raad ingediend. Reden na tuurlijk de stijging van de prijzen der levens middelen. Volkomen gewettigd. Doch waar het adres vermeldt, dat de arbeiders juist de zwaarste gevolgen er van ondervinden, daar moet ik bekennen, dat ik dit niet ten volle onderstreep. Natuurlijk onze arbeidende volks klasse lijdt onder den tegenwoordigen duren tijd. Huisgezinnen, waarvan de vader iedere week 10 a 12 gld. thuis brengt, met welk loon zes, acht, soms tien en meer monden moeten opengehouden worden, hebben in dezen tijd gebrek. Dat lijdtgeen twijfel. Verbetering in dezen toestand te brengen is dan ook zeer gewenscht, ik zon haast zeggenhoogst noodzakelijk. Doch ik vraag hoe zou het in dezen tijd gesteld zijn met den kleinen burgermanmet den kleinen zakenman Geloof me, wanneer ik beweer, dat er onder deze categorie velen zijn, die meer gebrek en armoede lijden, dan menig werkmansgezin met een inkomen van 10 a 12 gld. ’s weeks. Ik spreek in dezen bij ondervinding. Mij zijn persoonlijk dergelijke gezinnen bekend. Nu zijn adressanten bovengenoemd zeer matig met hun eischen Ze hebben slechts één vraag, en wel dezedat zij den Raad verzoeken aan alle werklieden der gemeente, met het oog op de tijdsomstandigheden, geen lager loon uit te betalen dan 12 gld. per week. M. i. een zeer bescheiden verzoek. En ik wensch adressanten dan ook van harte succes. In mijn vorig schrijven deelde ik mee, dat het verzoek door 5000 vrouwen aan het gemeentebestuur te Leeuwarden gericht, om het sluitingsuur der kermis te vervroegen niet waarom naar Leeuwarden. De Raad dezer laatstgenoemde gemeente besloot om de kermis te laten doorgaan omdat men wist dat èn de gemeentekas èn de nering doende ingezetenen ermêe gebaat zouden zijn. Te meer is dit hier het geval, want, waar de meeste gemeenten in onze omgeving de kermis afwimpelden, en de menschen toch wel eens „uit willen”, bestaat er groote kans dat onze kermis dit jaar meer bezoek zal krijgen dan vorige jaren het geval was. Moge de Raad er ook zoo over denken Dankend voor de verleende plaatsruimte, Uw dienaar, B. Algemeen is het dorp van dit treurig geval. N. Sn. Ct. Sneek, 24 Juli. Nogal bevredigend zijn de verkiezingen voor onze prov. afgeloopen partijen, zegt het F. D. Hebben we alles goed genoteerd, dan zijn er 79 rechtsche candidaten her- en gekozen. Elf zetels werden gewonnen, zes verloren, zoodat er een winst te boeken valt van vijf zetels, terwijl de gemeente Lemsterland, waar drie zetels op de vrijzinnigen veroverde, links naar rechts overging. Een nieuwe bakkersoven. Een bekend Amsterdamsch broodfabrikant heeft een nieuw model oven geconstrueerd, een verbeterden Koningswinter. De voordeelen van dit nieuwe oven-type zijn, dat 60 pCt. brandstof gespaard wordt. De oven wordt vier vijf uur van tevoren gestookt. Daarna is men in staat, ongeveer een half etmaal door te bakken, zonder verder te stoken. Zooals vanzelf spreekt, zijn aan deze methode van werken verschillende groote hygiënische voordeelen verbonden. Bovendien heerscht in de bakkerij een zeer normale temperatuur gedurende het bakken, en niet de ondragelijke hitte, waarin gewoonlijk gewerkt moet worden. De hitte in den oven wordt zeer regelmatig over het heele oppervlak verdeeld. Er kan zes of zeven maal na elkaar in gebakken worden. Op de vinding zal octrooi worden genomen. Arnh. Ct, Het Huisgezin schrijft: Alleen de sociaal-democraten hebben hun stem onthouden aan het wetsontwerp tot uit breiding van den landstorm. Zij konden het doen, omdat zij in militaire zaken minstens zoo bedreven als de minister van oorlog meenen, dat ook zonder aflossing de landweerplichtigen gerust naar huis gestuurd kunnen worden, en verder aan versterking onzer weermacht geen be hoefte gevoelen. De andere partijen hebben éénparig hun stem aan het wetsontwerp gegeven. Daatbij zullen zij wel niet allen door dezelfde overweging geleid zijn geweest. Wie de landweerplichtigen, die nu een jaar onder de wapenen zijn, over ettelijke maanden met verlof willen gezonden zien, moesten de uit breiding van den landstorm ook al achten zij versterking van ons leger niet noodzakelijk wel aanvaarden, vermits er geen ander middel was om de ouderen vrij te krijgen. Wie versterking onzer weermacht noodig oordeelden, stemden voor en accepteerden op den koop toe de aflossing der landweer plichtigen. Wie voor algemeenen oefenplicht waren aanvaardden het mindere wat het ontwerp bood, omdat het althans in de richting gaat van hetgeen zij wenschen. Het ontwerp zelf is intusschen practisch niet meer geworden dan een aflossingsontwerp. Het was het reeds in hoofdzaak toen de minister de leeftijdsgrens van 40 tot 30 jaar terugzette. Maar het is ’t thans geheel geworden. Indertijd is door ons de vraag gesteld, wat de minister, die, de beschikking erlangend over de landstormers tot 30 jaar er meer sol daten zou krijgen dan hij noodig had om alle landweerplichtingen af te lossen, met het overschot zou doen. Wij vroegen of de oproeping bij 27 of 28 jaar zou worden stopgezet, dan wel of ook de oudste lichting militie zoude worden af gelost dan wel of de landstormers, die moei lijk gemist konden worden, zouden worden thuis gelaten. We behoeven thans niets meer te vragen de minister zal en mag niet verder oproepen dan noodig is om de landweer af te lossen. Wil hij, indien de noodzakelijkheid blijkt, na aflossing der landweer, de beschikking hebben over de landstormers tot 30 jaar, dan moet hij bij een nieuw wetsontwerp de bevoegdheid daartoe vragen. De Kamer heeft den minister feitelijk min der gegeven dan hij wenscht en de aanneming van het amendement-Van Sasse van Ysselt, hetwelk uitdrukkelijk de huidige wet tot den duur van den oorlogstoestand beperkt, heeft nog eens doen uitkomen, dat de Kamer niet dan schoorvoetend tot het verzwaren van den militairen last overgaat. Dat is, afgezien van de ook gisteren her baalde verklaring van den minister van oorlog, dat de noodmaatregel van heden niets beslist ten aanzien van de toekomst, een vinger wijzing voor hen, die met de uitbreiding van den landstorm over het beginsel van den al gemeenen dienstplicht de beslissing reeds gevallen achten. Er is niets beslist, noch voor, noch tegen. Zoo min als men thans kan zeggen er komt nooit algemeene dienstplicht, zoo min kan men verklarenwij zitten reeds aan den algemeenen dienstplicht vast. Wat thans is aangenomen, is een maat regel ten behoeve van de landweerplichtigen, al wordt daardoor wel degelijk tevens onze weermacht versterkt. Harlingen, 26 Juli. In den nacht van Zondag op Maandag heeft er een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen de equipage van het Zweedsche stoomschip „Erik” en eenige Harlinger ingezetenen. De ruzie was des middags al begonnen en werd in den avond voortgezet. De matrozen begonnen van boord met bierfleschjes te werpen. Het liep ten slotte zoo hoog, dat de politie van vuurwapenen moest gebruik maken, een zestal matrozen werden door de politie met behulp van een aantal burgers van boord gehaald en naar het politiebureau gebracht. Tietjerksteradeel, 26 Juli. De behoefte aan werkkrachten voor Duitschland schijnt wel bijzonder groot te zijn. Alleen uit deze gemeente zullen deze of volgende week een 50-tal arbeiders afreizen voor ’t zichten, binden en binnenhalen van den oogst. Een agent te Bergum van de Landwirt- schaftlicher Hauptverein voor Oost-Friesland heeft reeds een 150-tal arbeiders aangenomen tegen loonen van 1730 gulden met kost en inwoning. Frieslands Noorderdeel. 26 Juli. Agenten trachten voor Duitschland zoowel vroeg- als laatrijpe aardappelen op te koopen. Ofschoon zij hooge prijzen bieden, gaan de verbouwers er niet hard op in, hopende later nog hooger prijzen te kunnen bedingen. Hepk. Nieuwsbl. Ferdronken. Hommerts, 26 Juli. Een aanvallig 4-jarig knaapje, zoontje van den heer G., machinist aan het Pompstation, is heden middag alhier verdronken. Den per hebben. request. En wanneer onze Raad nu volgt van den gemeenteraad van wordt het hier met de kermis ook niets. 't Is daarom dat ik zou willen vragen Sneek gezien en b.v. niet naar is ingewilligd. Behalve de kwestie van het sluitingsuur, was ook nog de vraag gesteld, of het niet mogelijk zou zijn de kermis des Zondags gesloten te houden. Natuurlijk ook afwijzend beschikt. Het antwoord van den burgemeester behelsde „dat aan haar verzoek dit jaar niet meer kon worden gevolg gegeven, doch dat hij voor de verpachting der stand plaatsen in een volgend jaar ernstig zal over wegen, in hoeverre dan aan het gevraagde kan worden tegemoet gekomen”. ’t Is te hopen, voor de 5000 dames, dat ze dan meer succes zullen hebben, dan zij thans gehad hebben. De hooivordering maakt in Friesland onder de boeren nog al wat ontevreden gezichten. Vooral in bepaalde gemeenten, en dan noem ik op de eerste plaats Idaarderadeel en Won seradeel, waar men zeer ontstemd is. En ik geloof, niet geheel en al ten onrechte. De grootste grief is deze, dat de regeering te laat met den maatregel gekomen is. Gevor derd wordt oud hooi. Dat zit bij de meesten onderin. Gevolg: het nieuwe hooi moet tel kens verplaatst worden, wat veel tijd eischt en waarvoor de regeering geen cent vergoedt. Met den prijs, dien de regeering besteedt, f 39 a f 40 per 1000 K.G., gaat men ook Nu is dit wel de prijs van het Door verschillende omstandig heden echter heeft het hooi nu voor den boer een grootere waarde dan den vorigen zomer. Zoo deelde mij een veehouder uit Idaardera deel mee, dat verscheidene zijner collega’s dit jaar meer vee gingen houden; waarvoor na tuurlijk meer hooi vereischt wordt, terwijl er menigeen is, wien de hooioogst dit jaar ten deele mislukt is, zoodat het voor die lieden hoogstgewenscht zou zijn, den resteerende voor raad van 1914 te kunnen behouden, daar zij anders genoodzaakt zullen zijn, tegen een veel hoogeren prijs weer hooi te moeten koo pen. Bij dit alles komt nog, dat niet alle boeren over deuzelfden kam geschoren wor den. Wordt bij den een alles opgevorderd, een ander laat men op verzoek z’n voorraad soms geheel behouden. Daarom, zoo zeide mij mijn zegsman ver der, is het zeer gewenscht, dat ieder levert naar evenredigheid, en dat niemand uitge zonderd wordt. Mij dunkt ook, dat dit een billijke regeling zou zijn. Hoe het ook zij, de boeren in bovenge noemde twee gemeenten, laten het er niet bij zitten. Die van Idaarderadeel hebben dezer dagen een druk bezochte vergadering gehou den, met het resultaat, dat de voorzitter zich in dezen tot den Commissaris der Koningin zal wenden, en een oplossing der verschillen de grieven trachten te verkrijgen. Het zag er een dag of tien geleden nog maar uit, dat de nagrashooioogst op een mis lukking zou uitloopen, voornamelijk in den greidhoek. Dat zou voor vele boeren, bij wie de eerste hooioogst ook niet bovenmate groot was, een dubbele tegenslag zijn. Daar bij komt dan nog de opvordering bij sommigen van bet oude hooi, zoodat het er voor meni- gen veehouder niet bijzonder rooskleurig uit zag. Doch de regenval der laatste week heeft veel goed gemaakt. Van mislukking van den nagrasbooioogst is nu geen sprake meer; in tegendeel het laat zich aanzien, dat er nog wel een flinke snede kan worden afgemaaid. Een meevallertje dus! Opmerkelijk is het zeker, dat men weinig hoort van hooibroei. Waar de krachtbroei zich openbaart, en dat is haast bij eiken boer het geval, heeft men direct krachtig ingegre pen, om erger te voorkomen. Nu hebben vele boeren hun hooi in betrekkelijk korten tijd binnen gekregen, zoodat zij dus ook den vollen tijd beschikbaar hebben, om toezicht op den broei te houden. Het is in deze tijden ook hoogstnoodzakelijk, naar het mij voorkomt, alles in het werk te stellen, om de kostelijke hooikwaliteit te kunnen behouden. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1