Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. 1915- No. 61 Verscüijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. I VOOR Zondag 1 Augustus. Afzonderlijke >8 levensmiddelen in het f 2e I Uit de Raadszaal. Vergadering op Donderdag 29 Juli 1915. H if van kasverificatie, kennisgeving. het Werkloozenfonds, dat heeren Weesvoogden, een voor- vervulling der vacature ontstaan overlijden van den heer C. W. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. en W. het loon mag gelden, den druk der tijden. van den heer S. J. Pekema, voor 3 jaren herbenoemd te Directeur-boekhouder der Bank Met algemeene stemmen alzoo vastgesteld en invorderbaar verklaard. 4. De w: verhoogen met f 1643.27 met f 42.945. De heer Fis merkt op dat het gewoonte is, dat de cijfers der wijziging worden toe gelicht. De Voorzitter antwoordt, dit te hebben nagelaten omdat de stukken ter visie hebben gelegen. Hij deelt mee dat de som f 1643.27 voorkwam op den dienst 1914 als restant voor vergrooting der begraafplaats doch daar dit bedrag in 1915 nog moest worden betaald, wordt het op den dienst 1915 overgeschreven. De heer Vis heeft in de specificatie der cijfers gezien waar de overschrijding der posten uit is ontstaan, het heeft zijn attentie getrok ken, dat ’t naar het schijnt pasklaar gemaakt te zijn om juist op f 10.000 te komen, en toch is er nog een abuisje, want als men de cijfers optelt wordt het f 1643.77. moeielijk van W. afgaan op de opgaven der die sommen worden zoo opge- Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Van der Klei stemden tegen. Uitlotingen geldleeningen. In de geldleening 1896 wordt getrokken no. 12. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Wijziging begroeting 1915. ijziging betreft de ontvangsten te en de uitgaven Een agenda van 15 punten, dus goed voorzien, te meer daar er punten bij waren waarover zeer zeker nog al een woordje viel te zeggen. Als hoofdzaak scheen bij velen te gelden punt 12, al of geen kermis. Toen om bijna 10 ure de vergadering was afge- loopen, stond op straat een troepje belang stellenden te wachten, om te vernemen of er kermis kwam. Toen ’t antwoord ontkennend was, viel het hun blijkbaar tegen. Zij hadden ’t, te hooren aan de krasse uitdrukkingen die gebezigd werden, anders gewild, ’t Is waar er viel in meerdere kringen een soort van nieuwsgierigheid want belangstelling mag en durf ik het niet Éoemen waar te nemen, of de kermis dit jaar ook gehouden zal worden. Welnu, de Raad heeft het voorstel B. en W. aangenomen om de kermis voor 1915 te schorsen. Het heeft echter nog heel wat voeten in de aarde gehad om tot een beslissing te komen. De vorige maal was er, gelijk men weet, al even over gediscuteerd, en kende men de gevoelens der raadsleden omtrent dit punt al zoo wat. Slechts omtrent een paar was men nog niet zeker ik geef hier de opinie van de gesprekken der laatste dagen in het publiek gevoerd. Toen nu de heer Terhenne in het begin der behandeling van dit punt zich verklaarde vóór het houden van kermis, vermoedde ik een staking der stemmen, zes vóór en zes tegen, doch de heer Wierema toonde door zijn woorden, dat hij nog zwevende was, en niet iugaande op het principieele der kwestie of op de moreele zijde dezer zaak, maar alleen het oog hebbende op de belangen der stad te dezen opzichte, had hij uit de voor hem het woord voerende leden hieromtrent geen licht gekregen. De heer Praamsma, die zijn kruit nog droog bad ge houden, ging toen nog met grof geschut aan het bombardeeren, en de vesting Wierema bezweek het voorstel B. en W. werd aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Edoch de kermis was niet het gewichtigste punt dezer agenda in mijn oog. Wel was het een druk discussiepunt, en dat zegt voor een verslaggever nog al wat. De gewich tigste zaak achtte ik punt 9, de aansluiting van onze gemeente bij den provincialen keu ringsdienst van levensmiddelen. Dat is een zaak van veel beteekenis in onzen tijd en van verre strekking. Het is terecht, zooals in een adhaesieadres der Vereeniging «Handel en Nijverheid” staat, een economisch, hygiënisch en commercieel belang. Dit punt werd zonder discussie overeenkomstig advies van B. en W. aangenomen met algemeene stemmen. Bij deze vergadering waren ook twee ver ordeningen te behandelen. De begrafenisrech ten hebben heel wat praats gewekt en heel wat tijd in beslag genomen, zonder dat er om zoo te zeggen een letter aan de verorde ning is veranderd. Het was bijna 9 uur eer wij met het kerkhof klaar waren, en toen zou de gasfabriek er nog aan namelijk de gaslevering aan particulieren over den ge wonen meter. Ik keek al eens op mijn hor loge en dachtwat duurt het nog lang eer wij de kermis krijgen dat was punt 12 en zie, de heer Vis trad op als een reddende engel. Hij wees er op, dat er vooraf gele genheid was geweest om schriftelijke aan- en opmerkingen te maken, en nu geen der leden daarvan gebruik beeft gemaakt, is, dunkt hem 6- Door B. en W. wordt afschrijving van f 7.20 verzocht als reclame hoofdel. omslag, en dit bedrag oninbaar te verklaren. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Vaststelling verordening begrafenis rechten. Door den heer Terhenne was ingezonden een aanmerking op art. 3 der verordening, en wel de woorden: «Deze lijken worden be graven in een daarvoor aangewezen deel der begraafplaats” te schrappen, wijl hij op de laatste rustplaats geen onderscheid wenscht tusschen gegoeden en mingegoeden. Door den heer Wierema is een hoogere prijs voorgesteld voor de graven (art. 3) en voor ’t luiden der klokken (art. 5), terwijl bij het eigendomsrecht der graven op 60 jaar wil bepaald hebben. De verordening wordt artikelsgewijze be handeld. Het voorstel Terhenne wordt ondersteund door de heeren Praamsma en Boersma en aangenomen, ofschoon door B. en W. be streden met 8 tegen 4 stemmen, namelijk de heeren Lunter, Wierema, Keikes en Kramer. Uit de discussie is gebleken, dat het arm bestuur reeds eigen graven bezit en in heel zeldzame gevallen door B. en W. een graf kan worden aangewezen, zonder dat daarvoor bij verordening een bepaalden hoek op de begraafplaats behoeft te zijn aangewezen, die dan bestempeld zou worden met den naam «Armenhoek”. Het voorstel Wierema, hooger prijs voor graven en klokluiden, lokt ook heel wat be spreking, en daar ten slotte bleek, dat het voorstel geen ondersteuning vond, werd het vervallen verklaard. Het andere deel afstand graven voor 60 jaar, maakt ook heel artikelsgewijze behandeling niet meer noodig. En de raad blijkbaar onthutst stemde graag daarmee in, en wij kregen nu alleen een stemming over deze verordening. ’k Heb gaarne een eeremedaille over voor deze ontdekking, ’t Was mij echt goud waard, maar omdat het een dure tijd is, moet het maar verguld zilver zijn. Echter ’t wordt tijd dat ik mijn aanloop staak en begin aan ’t verslag. Welnu dan basta Tegenwoordig waren alle 12 leden. Voor zitter is de heer Kramer, wijl de heer Bur gemeester niet aanwezig is. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Adres van de werklieden der gasfabriek die meer dan f 650 per jaar verdienen, ver zoekende dat ook voor hen de toelage op wijl zij ook lijden onder wat tongen los, waarbij vooral gewezen wordt op de waarde, die vele familiën toonen voor de graven hunner voorouders, waartegen de voorsteller aan voerde, dat het verwaarloozen van vele onbeheerde graven hem tot het doen van zijn voorstel had gedreven. Men ziet nu dat door art. 2 overschrijving en over boeking van de nieuwe eigenaars 'in dat euvel is voorzien en trekt de heer Wierema dat voorstel in. Bij art. 8, all. 3 waarin bepaald wordt dat voor ’t plaatsen van een eenvoudig ge- denkteeken op iedere grafruimte f 1.50 ver schuldigd is, stelt de heer v. d. Wal voor dit te bepalen op 50 cent om ook de armen in de gelegenheid te stellen eenig gedenk- teeken op hun graven te hebben. De heer Oosterbaan wil dan radicaler zijn, en het voor onvermogenden gratis toestaan. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen, de heeren Vis, Praamsma, Boersma en Oosterbaan, terwijl het voorstel v. d. Wal f 0.50, wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen, namelijk de heeren Keikes, Vis, Oosterbaan, Lunter en Kramer. De geheele verordening wordt daarop aan genomen met algemeene stemmen. De verordening op de invordering der be grafenisrechten wordt na heel weinig discussie aangenomen met algemeene stemmen. 8. Vaststelling verordening levering gas over den gewonen meter. De Voorzitter merkt op, dat op advies der Gascommissie art. 1 0 zoo wordt gewijzigd dat de verordening onafhankelijk is van den ge stelden gasprijs, die bij afzonderlijk besluit telkens door den raad kan worden gewijzigd of bepaald. B. en W. nemen dit over. De verordening zou artikelsgewijze worden behandeld, doch de heer Vis meent, dat nu er geen schriftelijke opmerkingen zijn inge zonden, de behandeling in ’t algemeen kan plaats vinden. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, en alle leden stemmen er mee in. Zonder discussie wordt de verordening vast gesteld met algemeene stemmen. (Trouwens deze zoowel als de verordening der begrafenisreebten zijn eigenlijk grooten- deels overeenkomstig den buidigen toestand. Er is van enkele punten een meer gedetail leerde beschrijving gegeven van het geen nu reeds gebruik en gewoonte was.) De bepaling van den gasprijs werd ook ge heel gelijk gelaten als het heden was, n.l. 7 cent per stere. Gas voor industrieele doel einden, bij minder dan 1000 stere verbruik per jaar 6 cent, bij meer dan 1000 stere 5t/2 cent, meer dan 5000 stere voor het meerdere 5 cent en bij minimum verbruik van 10,000 M3 5 cent per M3. Met algemeene stemmen werd deze gasprijs heden bestendigd. 9. Missive Gedeputeerde Stalen inzake toe treding tot Provincialen keuringsdienst met advies van B. en W. De Voorzitter deelt mee, dat nog is inge komen een adres der vereeniging «Élandel en Nijverheid”, betuigende ingenomenheid met het plan van Ged. Staten om een algemeenen keuringsdienst van leven te roepen. B. en W. hebben advies der Gezondheids commissie gevraagd en het rapport luidt gunstig voor dit beginsel. Daarom stelt het Dag. Bestuur voor van de aangeboden ge legenheid gebruik te maken. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 10. Missive Vereeniging Nederlandsche Ge meenten om toe te treden als lid met advies van B. en W B. en W. adviseeren, dat hierbij aansluiting niet noodig is, wijl deze Gemeente zich kort geleden heeft aangesloten bij de vereeniging van Plattelands en kleine stedelijke Gemeenten. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 11. Adressen verlaging maximum drankver- gunningen met advies van B. en W. Burg, en Weths. merken in hun advies op, dat het aantal vergunningen hier ter stede nog 30 bedraagt, en slechts zeer langzaam daalt. Daar het thans bepaalde maximum getal 23 is, zal het waarschijnlijk voor 1920 hier niet beneden komen. Echter is er geen bezwaar om als maximum-getal 20 te stellen, daar dit getal voor onze stad groot genoeg is te achten. Met algemeene stemmen alzoo besloten, Batig saldo f 18.145.925 De rekening zal onderzocht worden door een Commissie bestaande uit de heeren Vis, Eerdmans en Van der Wal. 3. Vaststelling kohieren schoolgeld kwartaal. De kohieren bedragen voor School no. 1 f 307.50 School voor m.u, 1. o. 179.25 b. Adres verzoekende worden tot van Leening. Beide adressen in handen van B. om advies. c. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring der wijziging van de gemeente- begrooting. d. Procesverbaal Aangenomen voor e. Missive van de heer C. W. Eisma is overleden, en dus van gemeentewege in die vacature behoort te worden voorzien. Zal in de volgende vergadering geschieden. f. Adres van den heer M. G. Wagenaar Hummelinck te Vlaardingen Directeur der Vennootschap "Hollandia” adhesie betuigende aan het ingekomen adres inzake verandering der brug «Het Hooghout”. Wordt gevoegd bij de andere stukken dezer zaak. g. Van dracht ter door het Eisma. De voordracht bestaat uit de heerenH. Eisma en M. Oberman. Door B. en W. zijn hieraan toegevoegd de heeren Y. T. de Boer en J. M. Kingma. In de volgende vergadering zal de benoe ming geschieden. h. De begrooting van de Bank van Lee ning over 1916. Zal bij de stukken der gemeentebegrooting gevoegd worden. i. Mededeeling van den Burgemeester dat door den Commissaris der Koningin tot onbe zoldigd rijksveldwachter is benoemd Jacobus de Jong, parkwachter. PUNTEN VAN BEHANDELING 1. Onderzoek geloofsbrieven gekozen leden van den Raad. Met dit onderzoek worden belast de heeren Vis, Wierema en Eerdmans, die zich daartoe in een ander vertrek begeven, terwijl de ver gadering zoolang wordt geschorst. Bij het binnenkomen der heeren wordt de vergadering heropend en rapporteerde de Commissie bij monde van den heer Via, dat de stukken der nieuwbenoemde raadsleden volgens de wet in orde zijn bevonden en ge concludeerd wordt die heeren toe te laten. Achtereenvolgend wordt gestemd over de toelating der heeren Boersma, van der Klei, Oosterbaan, van der Wal en G. Eisma, en ze met algemeene stemmen toegelaten. Tijdens de stemming verlieten achtereenvolgend de vier eerstgenoemde heeren zoolang de raads zaal. 2. Aanbieding gemeenterekening 1914. Deze rekening heeft voor ontvangsten f 189.669.185 uitgaven - 171.523.26 De Voorzitter antwoordt dat het is op de finesses in te gaan, ’t Spreekt zelf dat B. en deskundigen en geven. De heer Vis herneemt dat het niet is om die 50 cent dat hij er op attendeert maar hij meent dat er meerder werk is, waarom hij in de vorige vergadering een vraag stelde, waarop hij gaarne antwoord verwacht. De Voorzitter antwoordt, dat aan het einde der vergadering dat antwoord zal worden gegeven, en daaruit zal blijken dat volgens gegeven garantie de herstelling zonder geldelijk bezwaar der gemeente is geschied. De heer Keikes vroeg of het overbrengen van sintels en schelpen door den aannemer zal geschieden als overwerk, waarvoor een post van f 100 staat geraamd. De Voorzitter antwoordt dat die post is verrekend, en de overbrenging van sintels en schelpen hangt van tijd en omstandigheden af doch zal waarschijnlijk door de gemeente werklieden kunnen worden uitgevoerd. De voorgestelde wijziging der begrooting wordt met 10 stemmen goedgekeurd, de heeren Vis en 5. f 28.000 van - 14.000 van 1910 wordt getrokken no. 5. - 5.500 van 1913 wordt getrokken no. 11. - 47.000 van 1908 worden getrokken nos. 55, 34, 2 en 5. - 61.000 van 1909 worden getrokken nos. 5, 73, 55, 1 19 en 17. Goedkeuring oninbare posten 1914. en Bolswardsche Courant B Klein s Thee, in pakjes, is geurig, krachtig, waterhoudendwordt verkocht in ons pakjes a 22 et, in vierdel pakjes a 27 V2 cent, is in vele winkels verkrijgbaar.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1