Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. No. 62. 1915. RAADSOVERZICHT. (i E r y i Donderdag 5 Augustus. BINNENLAND. Na een jaar oorlog. Uit W o n s e r a d e e 1. VOOR afzonderlijke afdeeling ten J. Meijer, v. Fr. Stavoren, 2 Aug. De glazen bollen al of niet te vreezen hebben hun «intrede” ook in de Zuiderzee gedaan. Alhier is er een aangespoeld van pl. m. 15 c.M. middellijn. Visschers van hier, die wel aan de haring vangst deelnamen op de Noordzee, verklaren, dat ’t onmogelijk drijvers kurken, de vleet zeer doorgaans de handen vol hebben met werk, dit zaakje hebben moeten opknappen. Dit lag toch geheel op den weg van den aan nemer en het is wel opvallend, dat de besteder de fouten van den aannemer zelf gaat her stellen. De andere punten achten wij reeds vol doende in ons verslag behandeld. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de kermisgezinden hunne voor de kermis bestemde penningen zullen bewaren voor den komenden winter, zouden wij niet bevestigend durven te beantwoorden. Wie o.a. j.l. Zondag de honderden fietsers zag passeeren, die de Witmarsumer kaatspartij hadden bijgewoond en dienzelfden avond de laatste tram van dien kant belast en beladen met feestgangers zag binnenkomen, zal evenals wij tot de conclusie komen, dat het eenige verschil thans is, dat de dubbeltjes inplaats van in Bolsward verteerd te worden, thans voor andere feesten buiten Bolsward worden uitgegeven. Afgaande op het drukke verkeer naar steden en dorpen waar geregeld festiviteiten worden gehouden, krijgt men den indruk, dat voor velen de tijdsomstandigheden nog niet erg nijpend zijn, te oordeelen naar het uiterlijke, schijnt er door velen nog al een aardig stui vertje tegenwoordig verdiend te worden. Daar zullen echter ook ongetwijfeld velen zijn, die het door den oorlogstoestand minder goed hebben en die er dan ook niet aan denken om hunne vaak zuur verdiende penningen aan pretjes en reisjes uit te geven. Voor diegenen behoeft men ook niet bevreesd te zijn, dat ze hun geld onnut zullen besteden en is het schrikbeeld der tegenwoordige malaise wel wat erg op den voorgrond geplaatst. Hoe het ook zij, dat wij ditmaal geen kermis krijgen is een leelijke tegenvaller voor onze jeugd. Wie zich zijn eigen kinderjaren herinnert, gevoelt, dat de kermis vooral voor de kleinen een groote aantrekkingskracht heeft. Met hoeveel vreugde werden de eerste kerrnis- schepen ingehaald en alleen het vooruitzicht op draaimolen, oliebollen en verdere zoetig heden bracht al dagen vóór de pret de hartjes in verrukking. Dat voor ouderen de kermisvermakelijk heden niet meer die attractie hebben van vroeger, geven wij dadelijk toe. Ieder die finantieel daartoe in staat is, weet bij onder vinding, dat de ware kunst alleen te genieten is in daarvoor geheel ingerichte schouw burgen en komt men dan ook eens in de Amsterdamsche- en Rotterdamsche schouw burgen, dan ziet men menig provinciaal daar zijn hart ophalen. Wie meer houdt van lichtere kost als operetten en revue’s kan daarvan ook in de hoofdplaatsen volop genieten. Enfin het pleit is beslist, napraten helpt niet, toch kunnen de voorstanders der kermis die daarvoor in den Raad gepleit hebben, verzekerd zijn, dat menigeen, wiens zaak voor deel heeft van dit jaarfeest, hunne pleidooien met belangstelling heeft gelezen. De interpellant over den verzakten duiker bij de nieuwe begraafplaats, kreeg ook de gevraagde inlichtingen. De geleden schade komt voor den aannemer. Toch klinkt het vreemd, dat onze gemeente-werklieden, die Hepk. Nieuwsbl. De Friesche Preek. Deersum, 1 Aug. 1915. Te klein, veel te klein was ons kerkje hedenmorgen, om al de belangstellenden te bevatten, die uit ons dorp en uit de omgeving waren opgekomen, om Dr. Wumkes van Sneek in het Friesch te hooren preeken. Stoelen en banken meer dan bezet; het pad daartusschen geheel gevuld met geïmproviseerde zitplaatsen; het orgel en het kerkportaal vol menschen, die zich met eene staanplaats moesten verge noegen. Wie niet vroeg genoeg van huis was gegaan, om een plaatsje te veroveren, moest terug keeren zonder den predikant gehoord of gezien te hebben. Nadat deze had uiteen gezet, waarom hij de aloude taal op den kansel durfde en wilde gebruiken, werd als tekst voorgelezen Hande lingen 28 vs. 1431. De preek, naar aan leiding van dezen text uitgesproken, is onder den titel «Paulus te Rome” in den handel gebracht en voor luttelen prijs verkrijgbaar gesteld. Zeer voldaan keerde de talrijke menigte na afloop der godsdienstoefening huiswaarts een stemmig van oordeel, dat het gebruik van ’t Friesch aan de «stichting” geen afbreuk doet, doch dat integendeel een preek in de «memme- tael” uitgesproken bij velen beter «inslaat”, dan wanneer die in het Hollandsch wordt voorgedragen. N. Sn. Cl. Mej. ds. A. Zernike, sedert 1911 predikant bij de Doopsgezinde Gemeente te Bovenknijpe, heeft wegens a.s. huwelijk eervol ontslag aangevraagd tegen 1 Oct. a.s. Regeer ing svarkens. Naar gemeld wordt, zal, te beginnen met 9 Augustus, de regeering wekelijks weer beschikbaar stellen voor de slagers de z.g. regeeringsvarkens, om te beginnen 6000 per week. De prijzen zijn in Duitschland weer stijgend, zoodat de export daarheen opnieuw begint. Er kunnen nu voor het Nederlaudsch publiek weer evenveel varkens tegen verlaagden prijs worden beschikbaar gesteld, als er naar Duitschland gaan. zijn inplaats van nenhalen van slaan. Arum, 2 Aug. Gisteren herdacht de heer J. Dijkstra alhier den dag waarop hij vóór 25 jaar als veldwachter der gemeente Won seradeel in functie trad. Stavoren, 2 Aug. Naar we vernemen, zal de eerste der nieuwe veerbooten de «Van Hasselt”, op 15 Aug. e.k. in dienst worden genomen. Een proefvaart zal op 12 dezer worden gehouden. Wonseradeel, 2 Aug. De eerste granen zijn reeds door de stoomdorschmachine ge schoond, n.l. koren of garst. De kwaliteit is uitstekend, de kwantiteit ruim, de prijs hoog, zoodat verbouwers een ongekend hoogen prijs besommen, per pondemaat zelfs f 200 en hooger. Friesche Wouden, 2 Aug. We leven hier in een land, dat als 't ware overvloeit van melk, eieren, aardappelen en spek. Enorme massa’s dezer artikelen leveren deze streken op en worden er uitgevoerd. We zien het, doch kunnen er niet, althans niet in vol doende mate, van profiteeren. Zuivelproducten en eieren zijn zoo hoog in prijs, dat ’t alge meen zich met soms slechte margarine moet behelpen. Eieren zijn te duur om ze zelf te eten. De aardappelen zijn zóó in prijs ge stegen, dat ’n gewoon burgermensch of arbeider ze niet kan betalen. En spek... daar is, evenmin als aan andere vleeschproducten, geen bijkomen aan. En dat, terwijl we nog in den tijd der verdienste zitten. Hoe zal ’t komen als de winter komt? Met een leege maag bij een koude kachel, want ook de brandstof begint schrikbarend duur te worden. Het vooruitzicht is niet zeer be moedigend. Ofschoon onze verslaggever reeds eene be schouwing gaf over de laatst gehouden raads vergadering en daardoor het gras ons voor de voeten is weggemaaid, willen wij toch nog op enkele punten de attentie vestigen. De hoofdzaak, de aansluiting onzer ge meente bij den provincialen keuringsdienst van levensmiddelen ging er met vlag en wimpel door, discussies hadden hierover niet plaats en met algemeene stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Door deze toetreding hebben knoeiers, die trachten voor goed geld inferieure levens middelen te verkoopen, daarvoor geen gelegen heid meer en wordt de eerlijke handelaar ten zeerste gebaat. Vooral door de preventieve werking dezer keuring, kan men zeker zijn, in de toekomst waar voor zijn geld te verkrijgen, waarom wij dit besluit toejuichen als zijnde ook zeer in ’t belang der volksgezondheid. Voorstanders der kermis kregen nul op het request, dat bij de groote meerderheid der bevolking dit besluit is tegengevallen, behoeft geen betoog. Het ging hier niet om het principieele der kwestie van al of geen kermis, maar de meer derheid besloot uit een oogpunt van gemeente belang om ditmaal opnieuw de kermis te- schorsen. Zijn wij goed ingelicht, dan derft de ge meente door dit besluit een bedrag van ongeveer f 700 aan staangelden, een buiten kansje, dat onze gemeentekas best kan ge bruiken. Of nu Nu, na een jaar oorlog, staat men nog even vreemd tegenover de vraag wanneer en hoe het einde zal wezen als op het oogenblik, dat het eerste schot viel. Natuurlijk zal er een maal een eind komen aan dat doen der men schen. Of de wapenen een beslissing zullen brengen, of een oeconomische of financieele uitputting een der partijen zal noodzaken de wapens neer te leggen er is nog niet met eenige zekerheid iets over te zeggen, maar wel kan nu al gezegd worden, dat na den oorlog de wereld een beeld van ontreddering zal vertoonen, zooals men voor den oorlog niet heeft kunnen droomen. De wereld en de menschen hebben zich niet alleen te schamen over wat gebeurd is, maar ook en in niet mindere mate, over de wijze, waarop de menschen zich zelf, hun veelgeprezen bescha ving, hun hooggeroemde geestesontwikkeling een kaakslag hebben gegeven, waarvan de sporen ver over een menschenleeftijd heen niet zullen worden uitgewischt. Aan dat uitwis- schen zullen allen moeten meehelpen, ook zij, die dank zij wijs en beleidvol bestuur bleven buiten den wereldbrand. Hun, wie tot dusverre dat geluk beschoren is, past op een dag als vandaag een gevoel van dankbaarheid. Dank baarheid, dat hun land gespaard bleef voor de gruwelen van den krijg, dat hun steden en dorpen niet verwoest zijn, dat de beste van hun zonen niet zijn neergeschoten. Als die dankbaarheid een uiting moge vinden, dan ga zij naar onze regeering, naar H. M. de Koningin, die het hooge, niet genoeg te waardeeren voorbeeld geeft van algeheele toe wijding aan de landszaak naar de mannen, die den oorlogstijd aan het roer hebben ge staan. Zeker, ook zij waren menschen, zij stonden voor niet voorziene moeilijkheden, zij zullen ongetwijfeld fouten hebben begaan. Niet als feilloozen, wien eerlijke en opbou wende kritiek gespaard moet worden beschouwe men hen, maar wel als mannen, die met ongeloofelijke inspanning alles gedaan hebben wat hun hand vond te doen, om te midden van de woedende golven het kleine schip een veilige vaart te verzekeren, Arnh. Cl, voor netten kunnen wijl ze bij ’t bin- zeker zouden stuk Een interessante bijeenkomst, Lichte athletiek, Zaterdagavond, 31 Juli 1915. De tijdens de Bondskaatspartij te Witmar- sum, de Pinkstermaandag j.l. gegeven demon stratie op ’t gebied van lichte athletiek, heeft tengevolge gehad dat zich te Witmarsum een voorloopig comité heeft gevormd, met het doel een sportvereeniging op te richten. Men achtte het wenschelijk het daarheen te leiden, dat men zich in verschillende dor pen van Wonseradeel vereenigde, ten einde op gezette tijden elkanders krachten in die richting eens met elkaar te meten, waardoor onwillekeurig meer animo zal ontstaan. Daaromeen vereeniging «Wonseradeel”, welke in geheel op zich zelf staande dorpsaf- deelingen zal bestaan. Er was een oproep gedaan ter algemeene vergadering, op Zaterdag 31 Juli, in het tramstation te Witmarsum, ’s avonds 7 uur. De heer Haitsma Mulier zou een lezing hou den, de heer Sutherland Royaards, uit Bolsward vermoedelijk ook mededeelingen doen. Uitge maakt zou worden of een vereeniging Won seradeel zou ontstaan dan wel een vereeniging Witmarsum. Het voorloopig comité had alle bestuurs leden van kaatsvereenigingen in Wonseradeel uitgenoodigd, de behandeling van een en ander mede bij te wonen. Het voorloopig comité bestaat uit de h.h. H. H. Piccardt, M. Werkhoven, H. A. de Bruin, H. van der Vliet, O. Werkhoven, S. Kooistra, B. Luxwolde, R. Westra, en de doktoren Engelhardt en Kroon. 't Was niet erg vol op de zaal van Zaterdagavond, maar de luidjes, die er waren, vormden samen een zeer belangstellende schare. Witmarsum had de meeste bezoekers geleverd, vertegenwoordigd waren verder nog de kaats vereenigingen van Pingjum, Makkum, Arum, Kimswerd, terwijl ook de tennisclub van Makkum, een harer leden naar deze bijeen komst had afgevaardigd. Een zestal jonge dames had aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De heer Piccardt presideerde. Hij releveerde in zijn openingswoord hoe de demonstratie op Pinkstermaandag j.l., had geleid tot deze ver gadering. Friesland komt achteraan op het gebied der lichte athletiek. In Holland is men ons met reuzenschreden vooruit. Dat moet anders. Nu hield de heer Haitsma Mulier, bescherm heer der kaatsvereeniging «Witmarsum”, eene lezing. Deze was te belangrijk om daarvan in een paar regels een voldoend overzicht te geven. En voor een volledig verslag ontbreekt ons heden de ruimte. Laat ons zeggen dat de heer H. M. sprak over gymnastiek en athletiek, over het onderscheid, over de samenvoeging van beide. Spreker toonde aan hoe sportmenschen gebruik maken van gym nastiek koe onderwezen moet worden, om opvoedend werkzaam te kunnen zijn, want goede gymnasten en goede sportsmen moeten goede kameraden zijn. Aan de lichte athletiek was natuurlijk in hoofdzaak mijnheer Mulier’s lezing gewijd. Spreker toonde aan wat het was, hoe en waar men haar beoefende. Eenigszins wetenschap pelijk werd ons een overzicht en uitlegging gegeven wat sport is. De hoofdregel is recht en billijkheid, daarbjj komen kameraadschap, saamhoorigheid, gehoorzaamheid en gevoel voor orde. Aan het ontwerp «wedstrijd” werd nog al menig woord gewijd. Verschillende citaten 'uit brochures werden voorgelezen, ter toelich ting en verklaring. Over indeeling in klassen, over vóórgiften in tijden en afstand, hoorden we vertellen; gewezen werd op de onmisbare medische hulp, voor onderzoek vóór de oefe ningen, zoo noodig tijdens en na dezelve. Kinderen dienen eerst door den dokter onder zocht vóór ze aan oefeningen beginnen mee te doen. Doel en hoofdzaak moet zijn «men schenke den kaatser gelegenheid zich te bekwamen in de lichte athletiek”, hij wordt er vlugger, wisser, kalmer, doordachter, beter door. Over het kaatsen door meisjes werd ook gesproken. Spreker is voorstander, en raadde aan te beginnen met het spelen met den tambourinbal. Aan het slot van zijn lezing gekomen, ver wachtte spreker bepaald dat er in Wonsera deel eene vereeniging zal worden opgericht, en deze zal staan onder de beproefde leiding van den gymnastiekleeraar Sutherland Royaards, te Bolsward. Wat er zal worden gedaan korfbal, slingerbal, tambourinbal, speer- en discuswerpen, spel, en nog eens spel. We gaan hier niet voetballen, we hebben ons aloude kaatsspel. Dit kaatsspel willen we trachten te verbeteren, daartoe zullen we be oefenen de lichte athletiek. De heer Sutherland Royaards zette daarna alles nog eens nader uiteen. Hij zal trachten allen zoo nuttig en aangenaam mogelijk bezig te houden. Nu las de Voorzitter het concept-reglement voor. Dit zal, (naar ons inzien) na oprich ting eener vereeniging toch nog eens door de dan als lid toegetredenen moeten worden nagezien en behandeld. Bij de algemeene bespreking bleek dat men accoord ging met het streven der voorloopige commissie. Enkele aanwezigen stelden vragen of vroegen nadere inlichtingen. De factor «spelleiders” kwam ter tafel, zoo ook de hoop des vaderlands, onze jeugd, jongens en meisjes. Het resultaat dezerbijeenkomst was, dat is opgericht eene Afdeeling «Witmarsum”. Er traden direct toe 16 manlijke leden, ter wijl een vijftal jongedames ’t ook eens zal wagen met de lichte athletiek. De afgevaardigden der verschillende dorpen verklaarden zich bereid mede te werken tot eene eventueele oprichting eener hunnent. Nadat nog was besloten het voorloopig comité te laten voortbestaan tot de andere dorpsafdeelingen zijn opgericht, ging men uiteen. Deze mooie feesten op Zondag Augustus 1915. interessante vergadering was een inleiding tot de Witmarsumer sport en Maandag, 1 en 2 Ws. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1