lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. De vrouw en de oorlog. I L 8 I I I 1915. 54ste Jaargang. No. 63. Verscnijnt Donderdags en Zondags. I GÜEDKOÜFE SUIKER EEN VOLKSBELANG. j I VOOR Zondag 8 Augustus. B BINNENLAND. rM 1 'WS' 'I a j 1 in pakjes, is geurig, krachtig, waterhoudendwordt verkocht in ons pakjes a 22 ct., in vierdel pakjes a 27’/2 cent, is in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. INGEZONDEN. De Beroepskeuze. Bolswardsclie Courant 3 8 maanden. Afzonderlijke toewijding het? c. posterijen surnumerair en deze school heb i de degelijkheid de overweging, *1 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. j een van Marken of Urk zijn. Op een kleine Engelschman, zoo’n Eton-college, met hoogen hoed, en langen broek. Deze een zak Maar tegen- maar een suikerbroodje komt het, dat hij beneden zakt. Vat u we I ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Kleins Thee, f 31.327.310 - 27.061.963 - 15.472.170 - 15.072.428 - 12.959.098 11.622.686 De suiker, voedingsmiddel van groote waarde, komt er slecht af. Dat is u met ons eens. Welnu, steun het streven van den Anti Suikeraccijnsbond. Het komt ons volk, en u zelf om te beginnen, ten goede. opbrengsten Nederland zijn aangeduid, teekeningen niet weergeven, willen we herhalen. Gedistilleerd f 31.327.310 Suiker - 27.061.963 Geslacht - 6.028.322 Zout - 1.900.629 Bier en azijn - 1.531.196 Wijn - 1.401.880 En nu, ter vergelijking, nog een paar cijfers. Ze staan ook al weer in een in vakken verdeeld cirkelvlak hoe de jaarlijksche op brengsten van eenige der voornaamste Neder- landsche belastingen zich onderling verhouden. Ziehier Gedistilleerd Suiker Grondbelasting Bedrijfsbelasting Personeele belasting Vermogensbelasting Niet waar Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 6 Aug. In het naburige Fer- woude is een ge<al van bloedvergiftiging voorgekomen met noodlottigen afloop. De landbouwer G. H. aldaar klaagde eenigen tijd over pijn in het hoofd en meende dat een steenzweer zich daar vertoonde. De geroepen geneesheer, Dr. W. Slis alhier, constateerde bloedvergiftiging. De man leèd vreeselijke pijnen en is gisteravond tengevolge daarvan overleden. De betrekkelijk nog jeugdige man laat een vrouw en 1 kind achter. In bet dorp is men algemeen onder den indruk van dit droevig sterfgeval. De Banier. Aardappelprijzen De prijsdaling van de aardappelen is van heel korten duur geweest. Toen het uitvoer verbod in werking trad daalde de prijs on middellijk, doch thans is hij weer stijgende en dikwijls reeds hooger, dan bij open grens. Enkele partijtjes gingen reeds van de hand voor fö per H.L. vlot in de vreemde talen hebben leeren uit drukken. Verder wordt natuurlijk alles onderwezen, wat op den handel betrekking heeft als warenkennis, natuur- en scheikunde, handels- rekenen, boekhouden (zeer grondig) handels- kennis, handelsrecht, wiskunde, handelsaard- rijkskunde en geschiedenis, staatswetenschap pen, stenografie en machineschrijven. Wie de school verlaat, zal weliswaar gedu rende de eerste maanden nog wel wat al te veel theoretisch ontwikkeld zijn, maar op een kantoor of in een zaak zal hij spoedig de praktijk verstaan. Groot is het aantal zaken, waarin de jongelui die eindexamen Handelsschool hebben, geplaatst kunnen worden. Ze hebben werkelijk zéér veel voor bij jongelui die een H. B. S. met 5-jarigen cursus hebben afgeloopen. Misschien zal iemand denken: nu ja, maar als mijn zoon of dochter de Handelsschool afloopt, dan is hij of zij ook maar uitsluitend voor een kantoor of handelszaak geschikt. Met een einddiploma H. B. 8. kan men alle kanten uit. Die gedachte zou onjuist zijn. Wie in ’t bezit is van ’t einddiploma Han delsschool is nog niet per se voor den handel aangewezen. Men kan krachtens ministerieele beschikking dan ook nog toelating verkrijgen voor a. examen tot opleiding voor adspirant- administrateur bij de Kon. Marine. b. examen adspirant-verificateur der invoer rechten en accijnzen. examen A voor surnumerair der directe belastingen. examen voor surnumerair der registratie, examen voor candidaat Indisch ambte- De Arnh. Courant schrijft Suiker is een voedingsmiddel van groote waarde. Daarover zijn we het allemaal eens. De tijd is voorbij, dat het uitsluitend als een genotmiddel werd beschouwd. Toch wordt door drukkende accijnzen in Nederland de suiker hoewel voedingsmiddel van groote waarde naar aller meening duur gehouden. De Anti-Suikeraccijnsbond strijdt daartegen jaar en dag. Bij iedere troonrede zien we uit naar eene verblijdende mededeeling over voor genomen vermindering van den suikeraccijns Zuster Anna, ziet ge nog niets komen? We moeten het geduld hebben van Blauwbaard’s vrouw, misschien nog wel grooter geduld, want het veel verlangde, het zoo wenschelijke wets ontwerp, dat ons die verlaging van den suikeraccijns brengt, is nog verre... Maar frappez, frappez toujours 1 De aan houder wint en de Anti-Suikeraccijnsbond zal het op den duur ook winnen. Vandaag bepalen we ons tot wat hij, in handige reclame, publiceert. ’t Is een aardig boekje van ruim dertig bladzijden, dat onder het opschrift, dat wij hierboven plaatsen, de wereld ingeworpen wordt, ’t Ziet er genoegelijk uit. Niet te, groot, niet te deftig, niet te geleerd, ’t Maakt den indruk samengesteld en uitgegeven te zijn door een man, die weet, hoe men het publiek pakt en tot opmerkzaamheid dwingt, m.a.w. door een journalist. En het is zeker niet gewaagd te vermoeden, dat onze vriend W. Graadt van Roggen, hoofdredacteur van het (Jlrechtsch Dagblad, die secretaris is van het Anti-Suikeraccijnsbondsbestuur een groot aan deel heeft in de gedaante, waaronder de brochure zich komt aanmelden. Steek het even bij u, dit boekje. In een tram, in een trein, waarin gemakkelijke lectuur voor den lezer vereiscbt wordt, zult ge, zoo in een paar woorden, vernemen, wat het doel is van den Anti-Suikeraccijnsbond en dan verbaasd en misschien wel een weinig geërgerd zijn dat de Nederlander per kilogram 27 cents belasting betaalt, zoodat de hooge suikerprijs niet natuurlijk doch kunstmatig verkregen wordt. Met den steller van het korte, rake inleidingswoord zult ge dan overwegen, hoe noodig het is, de belasting op suiker te verminderen, de belasting op een voedingsmiddel, dat zoo krachtig is en zoo de spierkracht bevordert en dus bij uitstek dienstig is voor hen, die met handenarbeid en spierkracht hun dagelijksch brood verdienen. Met dien steller zegt ge dan verlaag den suikeraccijns; breng de suiker onder het bereik van de kleine beurzen, doe daardoor volkskracht en volksgezondheid toenemen. Dit is, het is u duidelijk, niet waar? een volksbelang. Welnu, steun hen, die daarvoor strijden sinds jaar en dag. Er zijn duidelijke uiteenzettingen in de brochure en ook duidelijke voorstellingen door beeld en lijn. Laten we de eerste maar eens voorbijgaan er wordt in eene courant al zoo veel „uiteengezet” en een paar teekenin gen bekijken. We zien naast elkaar een paar weegschalen. Op de eene staat een Nederlandsch boeren jongetje, zoo’n klein Scheveningertje't kan ook wel de andere ventje van breeden gesteven boord gentleman staat in evenwicht met met suiker van 45 kilogram, over ons boertje staat van 16 kilogram en zoo met. zijn schaal naar Onder de teekening lezen Een magere Engelschman eet per jaar zijn eigen gewicht aan suiker. Een Nederlandsch boertje eet per jaar aan suiker nog geen derde deel van zijn lichaams gewicht. O zoo Drie werklieden loopen een schuine plank op, alle drie met een zak beladen. De eerste (Engeland) beeft een grooten zak. Natuur lijk; daar is de suikeraccijns f 2,20 per 100 kilogram de tweede, (Nederland), betaalt f 27 per 100 kilogram. Zijn zak is dertien maal kleiner. Maar er is altijd baas boven baas of in dit geval baas onder baasItalië, de derde, draagt een onbeteekenende hoeveel heid: het betaalt dan ook f 33,50 per 100 kilogram suiker. Ook duidelijk. En dan hebben we een paar mannen, die krachtproeven doen met gewichten, in den vorm van suikerbrooden. De een strekt den arm omhoog en houdt op het plat der hand zijn gewicht onbeweeglijk. „Ik eet VEEL suiker”, zegt hij. „Ik niet”, antwoordt de tweede, een pieterig mannetje, en laat zijn gewicht vallen. Zulke teekeningen maken indruk, evenals de in vakken verdeelde cirkels, waarin de jaarlijksche opbrengsten der accijnzen in We kunnen de maar de cijfers 1 d. e. naar. f. examen telegrafie. g. examens candidaat-notaris, enz. enz. Verder is er toegang te verkrijgen voor de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotter dam. Ook voor opleiding tot den consulairen dienst is de Handelsschool als ’t ware aan gewezen, terwijl zij, die het einddiploma hebben, in Indië vaak geplaatst kunnen worden op een beginsalaris van f 250. per maand met vrijen overtocht. M. a. w. wie ’t einddiploma Handelsschool heeft, kan ook nog „alle kanten uit” en weet veelal een positie te veroveren, die vrij wat onafhankelijker en lucratiever is, dan een vak waarvoor men anders nog jaren moet studeeren. Mijn oordeel over de openbare Handels school te Harlingen is alleszins gunstig en ik ben er van overtuigd dat het bestuur in de keuze der leeraren buitengewoon gelukkig is geweest. Nog eens: ouders, die voor de beroepskeuze staan, laat uw gedachten ook eens over de Handelsschool te Harlingen gaan. Het zou u later misschien zeer kunnen verheugen. H. EISMA. is, kan blijken een leerschool te zijn, waarin de vrouw ondervindingen opdoet, die van onberekenbaar nut kunnen wezen voor de geslachten, die na ons komen. Als verzorgster van het gezin heeft zij eeuwenlang de levens behoed van wie haar het naast bestonden; zij deed het naar haar beste weten met onein dige zorg en toewijding. Zij leert nu, dat de zorg en door haar gegeven moeten worden in ruimer kring, dat de maatschappij als geheel, er aan spraak op heeft en ze ziet in dezen tijd dui delijk, wat ze vroeger misschien wel eens vermoed had, dat er veel verloren gaat van wat voor allen goed en nuttig kan zijn, als iedere vrouw niet verder denkt en niet verder ziet, dan haar eigen kleine omgeving. Als wij nagaan hoe sterk het gemeenschaps gevoel zich sedert het uitbreken van den oorlog in de vrouwen ontwikkeld heeft, hoe de diensten, die zij gaandeweg hebben be wezen, overal erkenning vinden, dan kan het niet anders of we moeten daarop onze ver wachtingen voor de toekomst bouwen. Uit de oude maatschappelijke orde, die door dezen wereldoorlog werd verstoord en die nooit meer op dezelfde wijze hersteld kan worden, kan het nieuw-ontwaakte ge meenschapsgevoel van de vrouw eene nieuwe en betere wereldorde te voorschijn roepen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Voor enkele weken had ik 't genoegen om als gecommitteerde benoemd te zijn bij het eindexamen van de Openbare Handelsschool te Harlingen. De indruk die ik van gekregen, de overtuiging van der behaalde resultaten en dat men buiten Harlingen nog te weinig doordrongen is van de beteekenis en het nut dezer inrichting van onderwijs, geven mij aanleiding om er iets over te schrijven. Ouders staan dikwijls bij de beroepskeuze van hun zoon of dochter voor de zeer moeilijke vraag: wat moeten wij beginnen? Zonder dat men zijn keuze nog recht bepaald heeft, is dan de gedachte: laten wij ze maar naar het Gymnasium of de H. B. S. zenden, dan kunnen wij later altijd nog eens zien, ’t Wordt dan eigenlijk een uitstel van de beroepskeuze, want later komt dezelfde vraag weer en dan wordt ze klemmender. Naar aanleiding van hetgeen ik te Harlingen bijwoonde zou ik aan ouders, die voor de beroepskeuze staan, gaarne willen toeroepen, om toch vooral ook eens aan de Openbare Handelsschool te Harlingen te denken. Het onderwijs, ik zeide het reeds, munt daar uit door degelijkheid. Men tracht er aan de leerlingen allerlei practische kundigheden bij te brengen, waar ze in het latere leven wat aan hebben. De school heeft een tweejarigen cursus. Men kan als leerling, zonder toelatingsexamen, het onderwijs volgen, als men in ’t bezit is van het eind-diploma eener H. B. S. met 3-jarigen cursus, of van het bewijs dat men is bevorderd tot de 4de klasse eener H. B. S. met 5-jarigen cursus. Ook leerlingen, die met vrucht een M. U. L. O.-school hebben door- loopen kunnen zonder examen worden toege laten, indien de Directeur van oordeel is, dat de leerlingen dier school in staat zijn, om ’t onderwijs aan de Handelsschool te volgen. Men kan dus te Bolsward voor de toelating tot de Handelsschool geprepareerd worden. Het is niet mijn doel, om hier uiteen te zetten al hetgeen aan de Handelsschool onder wezen wordt. Mijn oordeel is, dat de tijd, dien men op de H. B. S. besteedt aan vele vakken, die voor het later leven een zeer problematische waarde hebben, op de Handels school beter benut wordt. Het aantal vakken is er minder dan op een H. B. S., maar daardoor komt het onderwijs in de vakken waar men wat aan heeft, veel beter tot zijn recht. Het onderwijs in de talen (Nederlandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch en Spaansch) heeft ten doel de leerlingen vooral te oefenen in de correspondentie. De litteratuur wordt echter ook geenszins vergeten. Hij die de Handels school verlaat, is in staat om uitnemend te correspondeeren over allerlei handels- zaken (credietwezen, geld- en fondsenhandel, verzekering, information enz.) Het viel mij voorts op, dat de leerlingen zich ook mondeling Winschoten, 5 Aug. Een 20-tal slagers hebben besloten vanaf a.s. Maandag wegens de duurte geen varkens meer te slachten. Witmarsum, 5 Aug. Ds. E.J.J. Homan, Ned. Herv. Predikant, sinds 1892 alhier, herdenkt dezer dagen den dag dat hij voor 30 jaar zijn ambt aanvaardde. De presidente van den Nat. Vrouwenraad, Mevr. Van BiemaHijmans, schrijft in het orgaan van Frede door Recht het volgende: Van alle vraagstukken, die zich sedert den aanvang van den oorlog in Augustus 1914 hebben voorgedaan, neemt de vraag, welken invloed bet wereldconflict zal hebben op de verhouding van de vrouw tot het gezin en de maatschappij, een voorname plaats in. Waar den man vanzelf zijn taak was aange wezen om tot de verdediging van zijn land daadwerkelijk mee te helpen, had de vrouw zich haar werkkring zelf te scheppen. Evenals de man wilde zij, behalve voor het eigen gezin, ook iets van zichzelf geven voor het welzijn van het vaderland, dat behoefte had aan de liefde en de toewijding van al zijn kinderen. Langzamerhand hebben wij kunnen zien hoe de diensten, die de vrouwen bewijzen aan den staat, in de oorlogvoerende landen een bepaalden vorm, een bepaalde richting hebben gekregen, hoe het een georganiseerde dienst begint te worden. Overal gaan de georgani seerde vrouwen haar ongeschoolde zusters voor in het stellen van het gemeenschapsbelang boven het eigenbelang in het sparen, niet ten koste, maar ten behoeve van anderen. Deze oorlogstijd met zijn verschrikkingen van het slagveld, met zijn bedreiging van broodgebrek, van schaarschte aan alles wat voor de instandhouding van het leven noodig I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1