ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I 1 I No. 64. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. I I 1 Donderdag 12 Augustus. Uit Wonseradeel. Vaderlandsliefde De Diplomatie. BINNENLAND. v, VOOR 8 maanden. Afzonderlijke diplo- .1 f 170 a f 200 per pondemaat S3 d we klaar is, al uitstekend het zelf beseffen, tot 0. N. de fabriek 0. N. M i J ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. L'f Het Kamerlid de Jong vertelt in het Unie-orgaan iets dat toch inderdaad kras is. Wij nemen het zonder commentaar hier over Vanaf de Augustusdagen hebben meerdere gepensionneerde officieren zich bij het leger bestuur aangemeld om weer in actieven dienst te treden. Men mocht de vaderlandsliefde van deze mannen, die toch reeds op zekeren leeftijd zijn gekomen, bewonderen. Wij laten nu daar of ook de hooge toelage, die door het legerbestuur werd betaald, niet krachtig medewerkte tot het weder in dienst treden van meerderen. Wat men thans ziet gebeuren, is gewoonweg ergerlijk. Meer dan eens kan men in de Staatscourant vermeld vinden, dat één der actief geworden gepensionneerden ontslag uit den dienst heeft gekregen, opnieuw is gepensionneerd, doch nu met een pensioen van eenige honderden guldens hooger. De opnieuw gepensionneerde viel nu immers onder de nieuwe Pensioenwet. Het komt er dus op neer, dat deze gepensionneerde officieren, die voor eenige maanden dienens een hooge toelage per dag ontvingen, hun vaderlands liefde beloond zien met een verhoogd pensioen van f 200 tot f 500 per jaar. Wij weten niet, of het mogelijk is aan deze dingen een einde te maken. Wenschelijk ware het zeer zeker voor. eens nagegaan hoe het gesteld is, met onze vertegenwoordiging ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. der nieuwe veerbooten «R. Van Hasselt” Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Door de rijksveldwachters T. en .1. Kracht te Koudum Stavoren. Hidma te Stavoren zijn te Bolsward twee personen gearresteerd, als verdacht van oplichting. Genoemde rijks veldwachters hebben bedoelde personen over gebracht naar Leeuwarden en ter beschikking gesteld van den officier van justitie aldaar. Na verhoor zijn de verdachten overgebracht naar het huis van bewaring. Cacao. Men schrijft aan het Alg. H.: De cacao-industrie in ons land verkeert thans, gedeeltelijk, in de moeilijke omstandig heid, dat Engeland weigert boonen uit te voeren, bestemd voor die fabrikanten, welke onder denzelfden firma-naam ook cacaofabrieken gevestigd hebben in landen, welke thans met Engeland in oorlog zijn. Het eigenaardige van het geval is nu, dat de Engelsche afnemers dier cacaofabrieken, op allerlei wijzen op levering aandringen, waaraan echter geen ge volg kan gegeven worden, omdat hun eigen regeering weigert de grondstoffen door te laten welke voor onze fabrieken bestemd zijn. Van de zijde van laatstgenoemden is alle mogelijke zekerheid aangeboden, dat de uit Engeland ontvangen boonen niet zullen verzonden wor den naar de, in met Engeland vijandige landen gevestigde cacaofabrieken, doch tot nu toe zonder resultaat. Smokkelen door kinderen. De smokkelhandel in meel wordt aan de N.-Limburgsche grens zeer veel gedreven door vrouwen en meisjes. Zij hebben een rok aan, die geheel bestaat uit kleine zakjes, d. w. z. twee rokken, die van boven naar onderen, telkens zijn doorgestikt, zóó rondom lange, smalle zakjes vormende, die van boven vol gegoten worden. Zij weten, welke winkeliers in de Nederlandsche grensplaatsen zich er toe leenen, hun met het vullen behulpzaam te zijn. Van dit soort smokkelaars worden er den laatsten tijd zeer velen aangehouden, de laatste week door één rijksambtenaar zelfs 13. Het zijn meest vrouwen en kinderen van op Duitsch gebied langs de grens wonende arbeiders en landbouwers. Sommigen dier personen hebben hun bedrijfskapitaal eenige marken verdiend met het plukken van boschbessen. Nu dezen oogst afgeloopen is, koopen zij voor het daarmede gewonnen geld in Holland mee) op, smokkelen het de grens over en verkoopen het in Duitschland met enorme winst, waardoor zij een flink daggeld verdienen. Het is intusscben treurig te zien, hoe deze smokkelhandel op het karakter der kinderen demoraliseerend werkt. Op allerhande manieren trachten zij door de geraffineerdste leugens en draaierijen de ambtenaren en politiemannen om den tuin te leiden, natuurlijk geïnspireerd door de ouders, die hunne kinderen op die wijze, zonder dat ze boeven opvoeden. Pijpenindustrie. De Belgische klei is voor de vervaardiging van een goed fabrikaat in de pijpenindustrie een onmisbaar artikel. De invoer ervan stond sedert het uitbreken van den oorlog geheel en al stil. Thans is echter de eerste zending, bestemd voor de firma P. van der WantGz., te Gouda, weer gearriveerd, welk feit genoemde firma aanleiding gaf de vlag van te laten wapperen. Stavoren-Enkhuizen. Gisteren heeft een EnkhuizenStavoren de een proeftocht gehouden. Deze boot, van kolossale afmetingen en zeer comfortabel ingericht, biedt ruimte voor T vervoer van 2000 passagiers en 100.000 K.G. vrachtgoederen. De indienststelling zal vermoedelijk nog eenigen tijd duren. De boot ligt thans in de Spoorhaven te Enkhuizen en trekt zeer de aandacht. N. Sn, Ct, het raamwerk van een gewone fiets (zonder vóór- en achterwiel) gemakkelijk een stevige plaats vindt. In het kleine kamrad is een stevige ijzeren bout gestoken, die 2 maal 4 schoepen draagt. Al trappende, draait de ijzeren bout snel rond en brengt de schoepen het water en de fiets glijdt Een roer is door een aan de beide beenen der bij beurten in gemakkelijk voort, paar stalen draden voorvork bevestigd. Het is met deze uitvinding als met het ei van Columbus. Met zeer weinig kosten en gemakkelijk, zelfs door een leek in het rijwielvak is Stoker’s waterfiets te maken een oud fietsraam, wat planken, eenige latten en klaar is Kees. We gelooven, dat deze uitvinding in de praktijk zal voldoen bij de velen, die in ons waterland, ettelijke keeren over de vaart moetennaar en van hun woning. Eere aan den jeugdigen energieken maker die, naar wij vermoeden, nog meer in zijn mars heeft. N. Sn. Cl. daarvoor vereischte toestemming worde gevraagd bij den Raad" Daar waaide nog al wat stof op door deze vraag, ’t Ging in hoofdzaak om den draai molen, dat begrijpt men. De heer Piersma, wethouder, haalde er zelfs de enkele discbjes bij, die men tijdens onze «vermakelijkheden” hier en daar ziet geplaatst. Meerdere artikels der Gemeentewet werden aangehaald. *t Eind van de zaak was, dat men besloot voorloopig de zaak te beschouwen als afgedaan, nadat de voorzitter nog had gezegd, te zullen blijven handelen, zooals hij in deze zaken tot nu toe had gemeend te moeten doen. Zal er nu misschien eerlang een verzoek komen uit den boezem van den Raad tot wijzing der desbetreffende bepalingen Aan het eind der zitting sprak de voor zitter een woordje van afscheid tot het lid Boorsma, (Hichtum), die voor het laatst de vergaderingen bij woonde. Deze had name lijk zich bij de laatste verkiezingen niet weer beschikbaar gesteld. en dat bet volk of de volksvertegenwoordiging invloed krijgt op de wijze van benoeming van het corps diplomatique. Democratiseering van de diplomatie, het is een eisch van onzen tijd, die de vooruit strevende partijen in hun program behooren op te nemen. Oostergo. De volgende week wellicht geen varkensvleesch in Schoterland, yEngwirden en Haskerland. Heerenveen, 10 Augs. In een gisteravond gehouden vergadering der slagersvereeniging albier, met de slagers uit de drie gemeenten Schoterland, .zEngwirden en Haskerland, die door bemiddeling der Vereen, regeerings- varkens hebben betrokken, is besloten, dat indien de slagers de volgende week niet weer in het genót gesteld worden van regeerings- varkens, de spekslagerij Zaterdagavond a.s. wordt stopgezet. De Regeering verstrekt thans alleen varkens in gemeenten waar tevoren wekelijks minstens 50 stuks werden betrokken. De slagers in de drie gemeenten ontvingen tevoren pl.m. 40 stuks per week. Komen die de volgende week niet, dan zal er dus in de drie gemeenten geen spek en varkensvleesch meer te ver krijgen zijn. Wonseradeal, 9 Augs. Nauwelijks wordt alhier het eerste vlas getrokken, of handelaars koopen reeds de beste stukken voor f 200 a f 250 per pondemaat. Voor stroovruchten als gerst, haver en tarwe wordt reeds geboden. Men moet maar wanboffen. Dan mislukt je soms alles. Zaterdag j.l. is ’t zitting van onzen gemeenteraad. Ik er heen. Staande de vergadering wordt een kort verslag dezer bijeenkomst persklaar gemaakt. Haastig ga ik even voor éénen ’t zaakje verzenden, per tram, naar het bureau onzer Courant te Bols ward. In orde, nietwaar? En als ik na de zitting thuis kom, bemerk ik, dat ik de pagina’s 1 en 2 van gezegd verslag mee naar Arum heb genomen, en bladzijde 3, met onbeschreven vel len papier daarbij, als ijlgoed heb verzonden, Daar schiet men op ’t kantoor mee op. Enfin, gedane zaken nemen geen keer. Dus nu eventjes een kort resumé van het verhandelde. Tonei scil ik better oppasse, hjer 1 Alvorens met de werkzaamheden aan te vangen werd het nieuw benoemd Raadslid, de heer R. Ypey te Witmarsum, na het af leggen der «verklaring” geïnstalleerd. De voorzitter wenschte den heer Ypey geluk met zijne benoeming en hoopte, dat hij steeds de belangen der gemeente mee zal helpen be vorderen. Nu verkreeg het lid J. Salverda, (Makkum), gelegenheid om na den afloop der agenda eene vraag te mogen ^richten tot B. en Waan gaande publieke vermakelijkheden op de open bare straten. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie werd benoemd de heer U. P. Rijpma te Pingjum. Op voorstel der commissie voor strafver ordeningen werd besloten tot wijziging der verordening. Voortaan wordt gelezen open bare «straten”, in plaats van «straat”. In de toelichting van Ged. Staten, op wier aandringen deze wijziging plaats vindt, lezen we den volgenden zin: «bij gebruik van de uitdrukking «openbare straat” heeft men te doen met een rechtsbegrip, hetgeen zooveel mogelijk is te vermijdenbovendien zal bij gebruik der uitdrukking «openbare straat” naast die van «straten” de meening kunnen ontstaan, dat met het een iets anders wordt bedoeld dan met het ander. In deze zitting werd aangeboden de ge meente,-rekening over 1914. De ontvangsten bedroegen f 185.036.OI1^, de uitgaven daarentegen f 180.604.80, zoodat er een voordeelig saldo is van f 4431.271/a. De commissie, die de rekening had nagezien, concludeerde tot goedkeuring, en er werd aldus besloten. Het kohier van schoolgelden, over het 2de kwartaal van 1915 werd vastgesteld, met een cijfer van f 622.53. Bij Raadsbesluit van 8 Mei j.l. was be sloten tot rechtstreeksche betaling uit «on voorziene uitgaven” (dienst 1915) van grati ficatiën aan de gemeente-veldwachters, voor de vele extra diensten. Ged. Staten vonden dit niet goed. Zij zegden dat er zooveel ambtenaren waren, die in deze tijden meer en zwaarderen arbeid verrichten dan gewoon. En daarom werd het Raadsbesluit terug gezonden met verzoek tot wijziging. Daaraan had de Raad niet voldaan. Integendeel, de Raad oordeelde nogmaals, dat hij wel degelijk reden en recht vermeende te hebben tot het nemen van deze beslissing, gezien de correcte wijze, waarop aanhoudend de extra vele en veelal spoedeischende bijzondere en strikt ver trouwelijke opdrachten door al de veldwachters zonder aanzien des persoons werden en nog worden uitgevoerd. En alweer spraken Ged. Staten een «veto” uit. B. en W. stelden nu voor en de Raad ging hiermee accoord in dezen de Koninklijke voorziening te vragen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten dat Wonseradeel zich zal aansluiten bij den door de Provincie op te richten «keurings dienst”. De geloofsbrieven der gekozen Raadsleden W. Boonstra, L. Piersma, P. Vellinga, J. Weerstra en Th. Westendorp werden door eene commissie onderzocht. Het oordeel was gunstig. De heeren zullen worden toegelaten. De benoeming van den heer Taeke de Jong te .Makkum tot gemeente-ontvanger, kon ik nog net even laten opnemen in het vorig blad. Er waren 43 sollicitanten. Na het behandelen van nog enkele punten werd den heer Salverda, (Makkum), gelegen heid gegeven zijn «vraag” te doen. Deze luidde als volgt//Zou het voor het vervolg niet wenschelijk zijn, dat voor het doen plaats hebben van publieke vermakelijkheden, op de publieke straten en wegen dezer gemeente, de De Banier. Heerenveen. Het circus Carré, dat tegen woordig een rondreis door ons land doet, zal ook eerstdaags zijne tenten hier opslaan en een reeks voorstellingen geven. 0. N. ilitwellingerga, 9 Aug. Meldden we onlangs, dat de heer M. Stoker alhier bezig was aan een waterfiets, thans kunnen meedeelen, dat de fiets kant en meerdere malen geprobeerd en voldoet. De constructie bleek ons zeer eenvoudig te zijn, praktisch en goedkoop. Twee holle, houten kokers, puntig naar voren en achteren uitloopend, waterdicht, zijn stevig door een paar latten verbonden, zoodat De lezer kent ongetwijfeld het opzienbarend boek «Ik beschuldig” door een Duitscher geschreven, en waarin de schrijver op grond van vele gegevens de schuld van den wereld oorlog aan Duitschland en Oostenrijk geeft. Wij behoeven dit werk niet nader te be spreken, doch wij willen er een citaat uit geven, met betrekking tot de geheime matie. Wij lezen o.a. «Dat wij (n.l. de Duitschers) militair sterker zijn dan Frankrijk, is aan geen twijfel onder hevig dat wij diplomatiek zwakker zijn, is echter evenmin aan twijfel onderhevig, en is ook niet te verwonderen, wanneer men de wijze van recruteering, en vorming van onze jonge diplomaten in het oog houdt. Op de lijst van de Fransche vertegenwoordigers aan de Europeesche hoven, vindt men niet anders dan burgerlijke namen op de lijst der Duitsche vertegenwoordigers slechts baronnen, graven en prinsen. Men kan natuurlijk niet zeggen, dat een adellijke niet evengoed zaak kundig zou kunnen zijn als een burgerlijke vertegenwoordiger. Maar wanneer het percen tage der adellijken onder het Duitsche volk zeer gering is en daartegen onder de diplo matieke vertegenwoordigers 100, dan is de verdenking gerechtvaardigd, dat niet de be kwaamheid maar de adeltitel den doorslag geeft bij het bezetten van onze diplomatieke posten. De diplomatie is een zaak als een andere, maar met buitengewone verantwoordelijkheid en met allernoodlottigste gevolgen van begane fouten. Wanneer reeds een koopman zijn procuratiehouder niet kiest, ter wille daarvan dat hij hooggeboren is of reserve-officier in een Garde cavallerie-regiment, hoeveel te meer is dan een staat verplicht, bij het bezetten van zijn meest verantwoordelijke ambten, deze decoratief fraaie, maar practisch waardelooze, eigenschappen ter zijde te laten”. Onze lezers zullen zich wellicht herinneren, dat wij in de omstandigheid, dat de diplo maten, de niet gekozen vertegenwoordigers van de eene natie bij de andere, geen voeling hebben met het volk, dat zij vertegenwoordigen, een der voornaamste oorzaken zien van het ontstaan van oorlogen. Voor eene ontwikkeling van het pacifisme schijnt ons democratiseering van de diplomatie een eerste eisch. Vandaar dat de door ons aangehaalde woorden ons ten zeerste hebben getroffen. Ons komt deze aanwijzing van de gronden, waarom de Duitsche diplomatie de mindere is van de Fransche, logisch Wij hebben hierna bij ons en wij vonden daarbij het volgende De Staatsalmanak van 1914 bevat de namen van 17 gezanten. 13 van deze ver tegenwoordigers van Nederland voeren het predicaat ridder, baron of jonkheer 1 Slechts bij Argentinië, Japan, Marokko en Siam zijn ongeadelde burgers als gezanten werkzaam. In ons democratisch geregeerd land vindt men dus bijna hetzelfde verschijnsel als in het nog zoo feodale Duitschland. Mogen wij niet vragen, of dan ook in Nederland adeldom voor de bekleeding van dit gewichtige ambt meer rechten geeft dan bekwaamheden Het moet wel zoo zijn. Maar dan is het tijd, dat het anders wordt Bolswardsche Courant f- 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1