ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I 54ste Jaargang. 1915. Verscüijnt Donderdags en Zondags. No. 67. VOOR Zondag 22 Augustus. KERMIS. BINNENLAND. JAN SALIE. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. - in pakjes, is geurig, krachtig, waterhoudendwordt verkocht in ons pakjes a 22 et, in vierde! pakjes a 2772 cent, is in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Maar elk ander middel, waardoor onze Frieslands Bouwhoek, 19 Aug. Bij het aardappelrooien blijkt alhier, dat enkele plan ten door de gevreesde aardappelziekte zijn aangetast. Meer en meer verbouwt men dan ook alhier vroegrijpe, die niet zoo vatbaar voor ziekte zijn. Sommige bietenvelden be loven een rijken oogst. De graslanden staan nog eenig mooi, het vee heeft volop te eten. Bolswardsclie Courant hond, en Als ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. per pon er werd per pon- .jk F* feit was, dat vooroordeel de onover- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Kleins Thee, zou kunnen nemen, industrie hooger vlucht is ons welkom. Een dier middelen is: de bevordering van het technisch onderwijs in ons land. Van het groote belang van dit onderwijs, hooger, middelbaar en lager, zijn wij werkelijk door drongen. Een ander middel n.l. den volke te bewijzen, dat reeds nu onze eigen nijverheid in zeer vele opzichten de concurrentie van het buiten land het hoofd kan bieden, achten wij even eens zeer bruikbaar. Daartoe zijn tot dusverre vooral tentoon stellingen nuttig geweest. Waardeering van onze nationale producten en daardoor bevordering van onze nijverheid, het is het doel, waartoe eene nieuwe vereeni- ging is opgericht. In het eerste nummer van haar orgaan, dat den naam der Vereeniging draagt „Nederlandsch Fabrikaat”, vinden wij dit doel nader uiteengezet. De stichter der vereeniging jhr. C. W. F. C. van Lith de Jeude, zegt daarin o.a.: „Wij zijn niet chauvinistisch, wij weten te goed, dat wij voor ons kleine land niet de hulp van andere landen kunnen ont beren. Wij vragen dan ook niet om enkel Nederlandsche producten en niets dan Neder- landsche producten te koopen. Ons streven is niets anders dan te trachten te bevorderen, dat de Nederlanders zich bij voorkeur van Nederlandsche pro ducten zullen voorzien, wanneer de in Nederland vervaardigde goederen in hoe danigheid en in prijs met de van ’t buiten land ingevoerde kunnen wedijveren.” Wij geven den schrijver volkomen gelijk, als hij zegt: „Eigenlijk is het belachelijk, dat men voor een zoo eenvoudig doel eene vereeni ging moet in het leven roepen,” zijn het met hem eens: „Wanneer het niet een velen onzer landgenooten een hadden tegen wat in ons land wordt gemaakt en dat nog meer volkomen onverschillig zijn naar de herkomst van wat ze koopen, dan zoude onze Vereeniging gewis over bodig zijn.” Maar juist, omdat velen in ons land nu eenmaal deze beide gebreken vertoonen, zal de opgerichte vereeniging een groot arbeids veld vinden en kan zij nuttig werk doen. Uit den aard der zaak zal het orgaan van deze vereeniging wel eens als elke propa gandist een te veel aan ijver vertoonen. Zoo achten wij een volzin als deze: „Welk voordeel hebben wij er van, wanneer wij de zakken van buitenlanders spekken, die oorlogen zijn gaan voeren, waarvan wij nu groote lasten ondervinden! Welk nut heeft dat voor ons gehad?” uit den booze, omdat de schrijver hier op den rand is van het chauvinistisch gevaar (en omdat hij hierin bovendien oeconomische onjuistheden verkondigt.) Maar weet de actie ten gunste van de producten van onze eigen nijverheid dit gevaar te vermijden, dan verdient zij ons aller steun. Dat dit mogelijk is, blijkt uit den inhoud van dit eerste nummer van het orgaan der vereeniging. Ooslergo schrijft: Tegen de leuze: „Bescherming van Nationale Industrie” hebben wij altijd komelijke bezwaren gehad. Niet omdat wij er tegen zouden zijn den bloei van onze Nederlandsche Industrie te bevorderen. Maar omdat zij, die deze leuze aanheffen, dien bloei van onze nijverheid slechts meenen te kunnen bevorderen door de heffing van hooge invoerrechten. Dat middel willen wij niet. Het is sinds lang mode bij sommige enthousiasten in zake militaire ontwerpen, om hen, die daarop critiek durven oefenen, voor Jan Salie uit te maken. Wij ergeren ons daaraan niet, het is een tamelijk on schuldig vermaak, en bet herinnert er ons aan, hoe 40 jaar geleden de jonge Multatuli- aantjes een ieder, die het niet met hen eens was over de appreciatie van Multatuli als wijsgeer, voor „Juffrouw Laps” uitmaakten. Enfin, het zij dan zoo; ieder, die niet blindelings accepteert wat op militair gebied gevraagd wordt, heet Jan Salie. Toen het wetsontwerp-Rappard tot de stichting van een fonds voor de Stelling Amsterdam door de Tweede Kamer was verworpen, schreef de thans oorlogszuchtige hoefijzer-correspondent van het RandelMad, dat Jan Salie op het Binnenhof had gezegevierd, en onder de tegenstemmers was... Thomson I En thans, nu het Landstormontwerp de beteekenis heeft gekregen, die bet van huis uit gehad heeft, en drenkeling op, die gelukkig geen letsel had bekomen en daarna de fiets. Een ander ongeluk overkwam een eveneens op de Lindegracht. Het dier ge raakte onder de tram, een poot werd hem afgereden. Het arme dier werd in een asch- praam gedeponeerd, waar men het liet sterven. Waarom het niet afgemaakt werd, vragen we, dit ware o.i. beter geweest. Voor de circusbezoekers was het gister avond een groote teleurstelling, ’t Was zwart van menschen op weg naar de openings voorstelling van het circus Carré, het circus was wel aanwezig, doch nog lang niet op gebouwd. Zij die kaarten hadden gekocht, konden hun geld terug krijgen. Dan morgen maar weer eens probeeren. Men beweerde dat het terrein te drassig was. Het transporteeren van de zware wagens ging dan ook met groote moeite gepaard. O. N. Stavoren. Het nieuwe perron bij het station alhier is thans gereed. Het is een heel lang perron geworden en flink breed, ’t Is te hopen, dat boven het nieuwe perron ook nog een overkapping wordt aangebracht. En als dan mettertijd het station ook nog eens voorzien wordt van electrische verlichting, dan zal dit een belangrijke verbetering zijn, zoowel voor personeel als reizend publiek. Bij het spoorwegstation alhier wordt een weeg brug gemaakt, die we tot heden hier nog niet hadden. De Banier. Joure, 19 Aug. De voorbereidende werk zaamheden op het tentoonstellingsterrein alhier naderen hare voltooiing. Als het weer nu eens mee wil werken, zal ongetwijfeld het getal bezoekers dat op de beide tentoonstel- lingsdagen 25 en 26 Augs. e.k. naar hier komt, legio zijn, want de deelname, zoowel aan de landbouw- als aan de pluim- vee-afdeeling is buitengewoon groot, terwijl ter opluistering hoogst belangrijke inzendingen zijn toegezegd. Witmarsum, 19 Aug. Een onzer verbou wers van vlas verkocht deze week eenige pondematen voor de som van f 260 demaat. De prijs varieert echter ook verkocht voor f 150 a f 160 demaat. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 19 Aug. Gistermorgen ongeveer 5 uur, zijn boven onze stad twee luchtschepen waargenomen, enkelen meenden zelfs van drie te hebben gezien. Ze waren duidelijk zicht baar. In een er van kon men 8 manschappen tellen, deze was even hooger dan de toren. Meer dan een uur hebben ze boven en in de onmiddellijke nabijheid van de stad in de lucht gemanoeuvreerd. In onderscheidene plaatsen aan de Friesche kust zijn de schepen waargenomen. Velen zijn door het geraas, hetwelk de motor maakte, wakker geworden, doch dachten niet dat luchtschepen boven ons zweefden. Hadden ze zulks geweten, zeker zouden ze een kijkje hebben genomen. Toen een der luchtschepen zich boven het eiland Vlieland vertoonde, werd door de daar gestationneerde wacht kanon- en geweervuur op ’t luchtschip geopend, dat eindelijk in de wolken verdween. Naar men ons mededeelde is hedenmorgen om 3 uur wederom een dergelijk schip over onze stad heengetrokken. Bewoners meenden een buitengewoon geraas in de lucht te hebben waargenomen, doch konden niets zien, omreden het nog duister was. Banier. Buitenlandsche passen. een bewijs, dat de tegenwoordige bij zondere tijdsomstandigheden heel wat admini stratief werk aan de betrokken openbare besturen bezorgen, moge de mededeeling dienen, dat b.v. als een gevolg van de verscherpte bepalingen bij het grensverkeer alleen in de provincie Gelderland gedurende het oorlogs jaar niet minder dan pl. m. 10.000 buiten landsche passen werden uitgereiktte meer is dit teekenend, waar dit aantal in normale tijden in den regel tusschen 50 en 6Q schommelt. Heerenveen, 19 Augs. Heden kwamen uit alle hoeken onzer provincie 29 gemeente- architecten vergaderen in het „Hotel Groen” om het reglement van den opgerichten „Bond van Hoofden van den Technischen Dienst van Gemeentewerken in Friesland” vast te stellen. Onlangs werd door de bemoeiingen van de heeren E. v.d. Laan, Baarderadeel, A. Ooster- baan, het Bildt en F. Reitsma, Menalduma- deel genoemde bond opgericht. Op de eerste vergadering te Leeuwarden werden deze en de heeren W. Hofkamp, Leeuwarden en K. Straatsma, Schoterland, tot voorloopig bestuur gekozen; in deze tweede vergadering zijn ze tot bestuursleden benoemd. De bond telt thans 34 leden, vermoedelijk zal dit getal met 4 vermeerderen, daar Hin- deloopen, Sloten en Stavoren niet zijn toege treden en Ameland en Schiermonnikoog geen gemeente-architect hebben. Hieruit blijkt, dat toetreding algemeen is. Door den heer K. Straatsma werd een in leiding gehouden over het walsen van wegen, daarna stelde deze de aanwezigen in de ge legenheid gewalste wegen in het Oranjewoud in oogenschouw te nemen. In rijtuigen werd de reis daarheen, (enkelen volgden per fiets,) ondernomen. Om vier uur was men terug en werd een gemeenschappelijk diner gebruikt en om vijf uur werd de terugreis per spoor, tram en fiets aanvaard. Ook deze vergadering is uitstekend geslaagd. Algemeen is erkend, dat deze bond recht van bestaan heeft en nuttig zal kunnen werken in het belang der leden en de ge meenten, die zij dienen. Heerenveen. Tengevolge van verkeerd uit wij ken botsten gisteren op de Lindegracht twee fietsers tegen elkaar aan, de een raakte pardoes met fiets en al in de diepe Kolk, natuurlijk niet anders hebben kon, werd Met schippersbaken diepte men eerst den alweder Jan Salie door denzelfden journalist ten tooneele gevoerd, en de heeren, die thans nog de actie voor den algemeenen oefenplicht voortzetten, werken ijverig met dit personnage. We zouden dit alles glimlachend aanzien, als daaraan niet een hoogst bedenkelijke kant was. En wel deze, dat een ieder, die op dit oogenblik meer van onze weermacht wil dan onze Regeering wenschelijk en mogelijk acht, een zeer gevaarlijk spel speelt. Wat toch kan gevaarlijker zijn, dan dat men onder de Nederlandsche natie, die personeel en financieel zoo groote offers voor de handhaving van onze neutraliteit bracht, het denkbeeld ingang tracht te doen vinden, dat al die offers eigenlijk vergeefs worden gebracht, omdat er voor onze weerbaarheid veel meer moest gedaan worden dan thans, willen wij in de onverhoopte ure des gevaars noodige kracht aan ons woord kunnen bijzetten Dat alles is, al zien wij de verzachtende omstandigheid van het strijd-enthousiasme niet over het hoofd, onberaden, ondoordacht, en leidt tot juist het tegenovergestelde van hetgeen men daarmee wil bereiken. Men zal in deze tijden goed doen met het zeer juiste woord van den heer Tydeman niet te vergeten, dat hij op 18 Mei 1.1. in de Kamer sprak Men moet de Regeering niets opdringen. En dat geldt ook thans meer dan ooitwie toch buiten het leger bestuur staat, kan on mogelijk beoordeelen, of wij doen wat onze plicht is in zake weer baarheid, daargelaten nog dat het zeer zeker van veel meer belang is het leger, dat op de been is, zooveel mogelijk ie volmaken en de organisatie daarvan tot de best ingerichte op tezvoeren, dan een veel grooter aantal man schappen te hebben, die bij gebrek aan kader onmogelijk de vereischte oefening hebben kunnen krijgen. Het zoogenaamde petitionnement voor alge meenen oefenplicht is, al is het naïef goedig bedoeld, feitelijk niet anders dan eene motie van wantrouwen tegen de Regeering; dat hebben zeker de mannen, die deze zaak op touw gezet hebben, niet bedacht, en zal nog minder tot het besef komen van hen die het petitionnement teekenen. Trouwens aan hand- teekeningen op verzoekschriften van welken aard ook, hebben wij altijd zeer betrekkelijke waarde toegekend; wat niets kost, is gemak kelijk verkrijgbaar. Men vergete eindelijk het woord van Generaal Staal niet: Algemeene oefenplicht is in Nederland thans eene onmoge lijkheid. Oostergo. Wij lezen in Vrij Friesland: In verschillende gemeenteraden is de vraag aan de orde geweest: Kermis of geen kermis? Het gold hier niet de principieele vraag, of de kermis al dan niet voor goed moet afge schaft worden, doch ’t ging er alleen maar om, of de tijdsomstandigheden het afwim pelen van de kermis noodig maakten. Nagenoeg overal werd echter gestemd of het de beginselkwestie van het instandhou den of afschaffen van de kermis gold. Daar door zullen ook dit jaar verschillende ker missen niet worden gehouden, want bij de principieele tegenstanders van de kermissen voegden zich degenen die er in principe niets op tegen hebben, maar die de tijden er thans niet geschikt voor achten. Wij behooren niet tot de tegenstanders van de kermis. Is het noodig dat de ker missen moeten verdwijnen, dan zullen ze vanzelf wel ophouden. Overal worden ze minder van beteekenis. In normale tijden is er Voor ’t kermishouden zelfs heel veel te zeggen. Niet ieder past het, om buiten zijn woonplaats allerlei vermaken te be zoeken en wij gunnen het aan dezulken gaarne, om enkele dagen in het jaar te profiteeren van ’t geen een kermis biedt. Wie er niet aan wil meedoen, blijft vrij. Of het in de tegenwoordige tijdsomstan digheden gewenscht is geen kermis te hou den? Wij zien het niet in. Zelfs in de oorlogvoerende landen gaan de vermake lijkheden haar gang. In de groote steden van ons land staan schouwburgen en bios copen steeds open. Waarom dan zooveel aartsvaderlijke zorg voor de bewoners van kleine gemeenten, waar in den regel al heel weinig afleiding de eentonigheid van menig menschenleven verbreekt? Het ergste is, dat onder degenen, die de kennis in hun eigen gemeente uit den booze achten en voor zoover zij stem hebben in den ge meenteraad dan ook niet aarzelen om tegen het houden van de kermis te stemmen, er niet tegen opzien, om in andere gemeen ten aan ontspanningen mee te doen, die met kermisvermaken vrij wel op dezelfde lijn staan. Het wil ons voorkomen, dat er op dit gebied nog al wat schijnheiligheid bestaat en dat die verwoede strijd tegen de ker missen zeer dikwijls niet vrij van aan stellerij en belachelijkheid is.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1