lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I Theehandel Focke S. Klein, I 7 Veracüijnt Donderdags en Zondags. No. 69. 54ste Jaargang. 1915. l ’4 K 1 I Ml i VOOR e Zondag 29 Augustus. DURE TIJDEN. BINNENLAND. I VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1915. INGEZONDEN. in pakjes, is geurig, krachtig, waterhoudendwordt verkocht in ons pakjes a 22 ct., in vierdel pakjes a 27’/2 cent, is in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkuni. HARLINGEN. De planten zijn ’s middags tusschen 2 en 4 uur tentoongesteld voor het publiek, alsook de ter uitreiking ontvangen prijzen. Sneek, 27 Aug. had gisterenmiddag plaats. 1 Frieslands botiwhoek, 25 Aug. Oogst maand is nu wat anders dan vroeger. Voor heen de schuren tot den nok toe gevuld en 's winters tientallen van arbeiders er mee aan het verwerken, thans is bet oogsten en verkoopen ineens. Er zijn zelfs boeren die al hun vlas zoo maar afieveren en het hun granen binnenkort eveneens zullen doen. In den Noordhoek zijn zelfs arbeiders aan het braken met bet vlas, dat er nog zat van het vorige jaar. De prijs is thans ook zoo ver bazend hoog, terwijl de granen, zoowel tarwe, garst, haver, als peulvruchten, eveneens hoog in prijs zijn. De stoomdorschmachines werken hier thans per dag 14, 15 a 16 uur. ’t Is overal drukte en beweging. N, R, Crt, Bolswardsclie Courant Afzonderlijke valt tneening staven. Oss, bedroeg van een (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). I i l r ’/A In den watertoren alhier een hoogst treurig ongeval ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Kleins Thee, a.s. in Bovengenoemd feest, dat Vrijdag „de Doele”, ’s avonds 8 uur, zal worden gehouden, wordt in de belangstelling der stadgenooten ten zeerste aanbevolen. Leden en begunstigers van „Floralia" hebben met hunne huisgenoolen vrijen toegang tol deze tentoonstelling en niet-leden tegen betaling van 10 cent. Iedere bezoeker wordt dan in de gelegen heid gesteld een stem uit te brengen op de, naar zijn oordeel, mooiste collectie planten, en worden daarvoor briefjes uitgereikt, waarop ’t nummer vermeld kan worden. Buiten de gewone jury-prijzen, hoopt het Bestuur ook hiervoor 2 a 3 prijzen beschik baar te stellen. Tevens wordt dit jaar voor een ieder gelegen heid gegeven om mooie planten ter opluistering in te zenden. Door ’t Bestuur zullen deze planten worden beoordeeld en het doel is daarvoor een of meer kunstvoorwerpen uit te reiken. Des avonds 6 uur is de zaal geopend voor allen die bloemen hebben ingezonden en om 7 uur (voor zoover er plaats is) voor anderen boven 16 jaar a 10 ct. per persoon. Evenals voorgaande jaren doet het Bestuur weer een beroep op de medewerking der inge zetenen om prijzen beschikbaar te stellen voor de bekroonde planten. We hopen, dat ieder, zooveel mogelijk af- zondere voor het goede doel, opdat de tnen- schen op een gepaste wijze dit bescheiden feest kunnen vieren. Alle geschenken worden gaarne 2 Sept., ’s avonds tusschen 7 en 9 uur door het Bestuur in ontvangst genomen. Het Bestuur der Vereeniging „Floralia”: Dr. C. J. NIEMEIJER, Voorz. D. TER HENNE. A. BANNING. H. BEEKHUIS. J. BROUWERS. C. CUPERUS-Taconis. C. KINGMA-Fai.kena. M. PLANTINGA-Leverland, Secr.-Penningm. De 24-jarige schilder, K. H., gehuwd, met 2 kinderen, was bezig ’t reservoir te verven met z.g. „negriel”, een verfstof die nog niet lang in den handel moet zijn en gebruikt wordt om ’t ijzer tegen roest te vrijwaren. Dat ’t nieuwe product bij het verven nogal gevaar oplevert, bleek door de opdracht van de firma, om niet langer dan een half uur onder den invloed der negriellucht te verkeeren. Dat half uur scheen den vorigen dag echter al te lang voor den schilder A. M. Deze geraakte voor den tijd al bedwelmd, gelukkig in zooverre dat de man ’t leven er niet bij behoefde in te schieten. Hilverda maakte het echter nog maar kort met zijn werk, toen hij zijn bewustzijn verloor en van de ladder naar beneden stortte. Alle pogingen met een zuurstofapparaat, om ’t leven terug te roepen, bleken vruchteloos. Heerenveen. Dinsdagavond zou, zooals was aangekondigd, circus Carré alhier zijn laatste voorstelling geven; 't is echter Maandagavond voor het laatst geweest. Dinsdag werd met af breken en opladen aangevangen en Woens dagmorgen vroeg vertrok alles per trein naar Leeuwarden, uitgezonderd de groote locomobiel, een machinetje van 12.000 K.G. De reden daarvan is, dat dit gevaarte op het terrein, dat erg drassig is, diep in den bodem is weg gezonken; met veel moeite en opoffering is men er tot op dit oogenblik (Woensdagavond laat) nog niet in geslaagd het den weggezonken vasten bodem „onder de voeten” te geven. Wat de zaak nog erger maakt is, dat de machine in den grond tegen de gas- en waterleiding buizen aan zit, om welke reden er geëmployeer den dier inrichtingen de wacht moeten houden om bij eventueele ongelukken handelend op te treden. O. N. Sneek, 26 Aug. De knechts van den aannemer Van Mekeren uit Hindeloopen, werden hedenmorgen door een voorbij varenden schipper, H. Boersma, gewaarschuwd, dat er in de Kolk bij de Waterpoort, een kinder lijkje dreef. Nadat men ’t op het droge had gebracht, bleek ’t een pasgeboren zuigeling te zijn van het mannelijk geslacht, geheel voldragen, en reeds in staat van ontbinding verkeerende. Politie en maréchaussée’s doen ijverig onder zoek om de dader(es) van dit misdrijf in handen te krijgen. Arum. 26 Aug. Dank zij het gunstige weder kan men dagelijks, van ’s morgens vroeg tot laat in den avond, weer het een tonig gesnor van de dorschmachine hooren, die op een vernuftige wijze het graan, dat bij schoven in de machine gedaan wordt, om zoo te zeggen als gesneden brood te voorschijn doet komen. Hier ziet men n.l. de graan korrels zoo zuiver mogelijk in de zakken vloeien, daar het kaf gelijkmatig uit de machine dwarrelen en ginds ’t stroo, tot pakken geperst, te voorschijn komen. Onophoudelijk wordt er koren aangevoerd en de afvoer van volgeladen wagens goudgeel graan, pakken stroo en kaf houdt hiermede gelijken tred. Welke beteekenis deze uitvoer voor de Nederlandsche varkenshouderij heeft, moge hieruit blijken, dat hij onder normale omstandigheden ongeveer de helft bedraagt van het hier te lande voor verkoop met uitzondering dus der voor eigen gebruik gemeste varkens geproduceerde varkens- vleesch. In 1875, toen de varkens nog nagenoeg uitsluitend levend werden uitgevoerd, bedroeg die export 98.000 stuks, wat hoogstens neer komt op eene hoeveelheid vleesch van 8 a 10 millioen K.G. Ook hier zien wij dus weer eene enorme stijging van den uitvoer. Van de hier te lande voortgebrachte hoe veelheid schapenvleesch, pl.m. 14 millioen K.G. jaarlijks, gaat 10 a 11 millioen K.G. naar het buitenland. Dit vleesch schijnt de Nederlander niet te willen eten”. Uit een en ander blijkt wel, hoe, in normale tijden, het exportbedrijf de noodzakelijke af neming bezorgt van Nederlandsche over productie. Dat in de abnormale, in de oorlogs tijden, die wij beleven, de export even noodig is als in normale tijden, wordt dan verder in het artikel van den heer Smid aangetoond. Het zou ons heden te veel plaats nemen, daarop door te gaan. Vandaag wijzen wij slechts op het feit, dat Nederland thans veel van wat het noodig heeft uit het buitenland niet zou kunnen krijgen, wanneer het daar tegenover niet een deel van zijn eigen productie afstond, of niet zou kunnen betalen, wanneer het voor zijn eigen waar geen hooge prijzen maakte. van 37 millioen uitgevoerd dat vertegen woordigt eene waarde van 50 millioen gulden. Ter vergelijking en tot staving van het voorafgaande diene, dat in 1875 nog 281/2 millioen K.G. werd uitgevoerd. In dat jaar werd ongeveer 30 millioen KG, kaas geëxporteerd. Nu, in de laatste jaren, pl.m. 60 millioen. „Om bij de voortbrengselen der rundvee houderij te blijven, aldus de heer Smid, dient voorts nog te worden gemeld, dat aan rundvee, rund- en kalfsvleesch jaarlijks voor pl.m. 27 millioen gulden naar het buitenland gaat, terwijl het binnenlandscb verbruik van rund- vleesch op een waarde van pl.m. 75 millioen gulden kan worden geraamd. Zeer belangrijk is onze uitvoer van varkens- vleesch. In 1913 bedroeg deze, de levend uitgevoerde varkens inbegrepen, 48 millioen K.G., vertegenwoordigende eene waarde van pl.m. 30 millioen gulden. In 1914 steeg de export tot 80 millioen K.G., welke stijging een gevolg was van drie omstandigheden nl. de groote buitenlandsche vraag, het gebrek aan mestvoer, waardoor vele varkenshouders zich ontijdig van hunne varkens ontdeden, en de sterke uitbreiding der varkensfokkerij De Arnh. Crt. schrijft Het zijn moeilijke tijden, ook voor de in de laatste jaren. neutralen. „Dure” tijden, om het voor ieder verstaanbare woord te noemen. Wordt er in de neutrale landen door sommigen grof geld verdiend, de groote meerderheid der bevolking, zij, die geen handel drijft of producent is ®an de thans zoo sterk benoodigde artikelen, zij gaat gebukt onder de hooge prijzen, die zoo langzamerhand ten gevolge van den oorlog gevraagd worden. De getroffenen zijn vaak ontevredenen. Zij klagen en klagen aan. Hunne beschuldigingen treffen dikwijls de Regearing. Ware dit gebeurd en dat gedaan, dan zon alles beter zijn dan het nu is. Waarom zijn de prijzen van binnenlandsche artikelen zoo hoog Omdat het buitenland ze tegen groot geld betaalt, zoodat er hier, waar ze voortgebracht worden, onvoldoende aan de markt gebracht wordt of de producenten hier de prijzen verhoogen. Welnu, dat kan immers best anders 1 Dat is immers zoo eenvoudig mogelijk. DeRegeering heeft het immers in haar macht de grenzen te sluiten voor den uitvoer. Dan is hier vol-op, zelfs overproductie en dalen de prijzen. Op deze manier is b.v. de hooge prijs van tuin- en landbouwproducten ernstig gecriti- seerd. Sluit de grenzen, o Regeering, en alles is weer in orde. Niet de Regeering, maar een Regeerings- man, nl. de referendaris van Landbouw, de heer J. Smid, heeft daarop geantwoord. Hij doet het in de Groene, en bij wijst er op, dat onze Nederlandsche landbouw voor een groot deel een exportbedrijf is, d. w. z. een bedrijf, dat om zoo te zeggen staat en met uitvoer. Zou het vallen, dan valt ook het bestaan van het overgroote deel van ons landbouwend volk. Met cijfers wil hij zijn Als bron neemt hij eenige (officieele) Land- bouwverslagen. Gemiddeld brengt Nederland aan landbouw producten 550 Èt 560 millioen gulden op (zoo zegt b.v. het verslag over 1913). In het Landbouwverslag over 1908 komt voorts eene becijfering voor van de waarde der in de jaren 1897 en 1907 uitgevoerde landbouwproducten. Zooals men weet, zijn de cijfers, die dienaangaande in de Nederlandsche handelstatistiek voorkomen van weinig waarde. Genoemde becijfering dan leidde tot het resultaat, dat in 1897 werd uitgevoerd voor 120 millioen en in 1907 voor 210 millioen gulden. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de uitvoer in de laatste jaren nog sterk is toegenomen en bovendien de prijzen van verschillende artikelen sedert 1907 belangrijk zijn gestegen, zoo zal men zeker niet ver van de waarheid zijn, indien men de waarde van den uitvoer tbans onder normale omstandig heden dus niet voor het oorlogsjaar 1914 schat op 250 Èt 275 millioen gulden, dat is niet zoo heel veel minder dan de helft der productie. De geweldige ontwikkeling van den Neder- landschen landbouw-uitvoer dateert van de laatste 30 Èt 40 jaar, zegt de beer Smid. Gelijktijdig verliest de graanbouw terrein en treedt de productie van dierlijke producten, tuinbouwartikelen, aardappelen, suikerbieten en tal van handelsgewassen meer op den voorgrond. Van de 67 millioen K.G. boter, jo 1913 geproduceerd, wordt eene hoeveelheid Ilepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 27 Aug. Het 4-jarig zoontje van J. S. alhier, geraakte gisteren al spelende te water bij de brug in de Plaatssteeg, vlak bij de ouderlijke woning. Toen het werd op gemerkt, begon het ventje reeds te zinken. Bakker J. de S. sprong te water, greep het, en gaf het aan de op den wal staande menschen over. Deze vreesden, dat het leven reeds geweken was; de inmiddels ontboden geneesheer Dr. W. J. Slis, wist evenwel, door toepassing der noodige middelen, tot groote vreugde der ouders, na eenigen tijd de levens geesten weder op te wekken. Naar wij vernemen is de toestand van bet knaapje heden Vrijdagmorgen nog al ernstig en was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. De Banier. In beslag genomen rogge. Door den burgemeester van Blerik (bij Venlo) is vergezeld van de schatters, de politie en de maréchaussee ingevolge ministe- rieele machtiging, beslag gelegd op 3/5 den rogge-voorraad, toebehoorende aan landbouwer te Baarlo. 1 De iubeslaggenomen rogge zal met een stoomdorschmachine worden uitgedorscht. In- tusschen is de hoeve door de militairen afgezet. Alle kosten, tengevolge van de onteigening gemaakt, als het dorschen, de inkwartiering moeten door den landbouwer worden voldaan. Het ligt in de bedoeling binnen eenige dagen bij meer landbouwers, die weigeren met de Regeering mede te werken, dezelfde maat regelen toe te passen. Limb. Koerier. De varkensprijzen. Men schrijft aan de Enkh. Crt. De vrees, dat de boeren door het aangeven van den duur van het uitvoerverbod voor varkens, er toe zouden gebracht worden voorloopig geen varkens tegen den prijs bepaald op 80 cent per K.G. slachtgewicht, te verkoopen blijkt gegrond. Velen willen wachtentot die tijd verstreken is, in de hoop dan weer f 1,06 a f 1.10 te maken. Het aantal vette varkens is door den enor- men uitvoer der laatste maanden gering. Het niet-verkoopen heeft een plotselingen terugslag op den prijs der biggen, die de laatste maanden met een voortdurende stijging f 20 a f 25 bedroeg. Op de laatste varkens- markten te Uden, Nijmegen en de prijs f 6 a f 8 minder. Zwemmende ontkomen. Gisteravond zag iemand, dat zijn fiets, die hij even in de Engelenburgstraat te ’s-Graven- hage had laten staan, door iemand werd weg genomen. Op zijn verzoek zette een agent den dief na, die op den Moerweg de fiets wegwierp, te water sprong, naar de overzijde zwom en zoo in een weiland terecht kwam, waar hij wist te ontkomen. Alg. H. Gistermiddag 1 uur is op het strand te Noordwijk aan Zee een tweedekker met den militairen vlieger luit. Hofstede en den waar nemer luit. Polis geland. Toen ’t vliegtuig om 3 uur wilde opstijgen om den terugtocht te aanvaarden, had een ongeluk plaats, dat echter zonder lichamelijk letsel voor de vliegers is afgeloopen. Bij bet wegrijden stootte het vlieg tuig tegen eenige badstoelen, verloor daardoor het evenwicht en ging in een zandberg over den kop, zoodat de waarnemer er uit viel. Met behulp van militairen is het toestel over eind gezet, het heeft echter dusdanige schade aan onderstel en carrosserie beloopen, dat om een militaire vrachtauto getelefoneerd moest worden, waarmede bet toestel gedemonteerd naar Soesterberg wordt teruggebracht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1