Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. W g I U I 4 1915. 54ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 70. 1 *1 Donderdag 2 September. BINNENLAND. Voor liet Kantongerecht. l il 9 'Si n. n. et. Bolswardsche Courant VOOR A fzonderlijke eischt O. N. niet in het er er I k heb meer I t teld. er dreef, i I ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. aan wellicht De eisch is nietiging van zulk Een zeilbootje te Harlingen dat Zondag namiddag zee koos om een tochtje te doen, kreeg het met den barden wind ‘te kwaad en moest te Roptazijl landen, alwaar de passa giers, die doorgemaakt, den Opperhuizerstraatweg gepasseerd, toen het hulpgeroep van een kind hem in de ooren klonk. Dadelijk hegaf de man zich naar de plaats vanwaar het geluid kwam en bij zag zijn eigen jongen in het water spartelen. Onmid dellijk begaf hij zich te water en kon zich vasthoudende aan een praam, die daar lag, redden. I I De regimenlszoon. De correspondent te Hilversum N. R. Cl. schrijft: Het geval met den z.g.n. regimentszoon, moge wat de feiten betreft, in hoofdzaak juist zijn, het heeft echter ook een donkere zijde. Wat betreft het schoolverlof, dat voor den knaap zou zijn aangevraagd en... gegeven, wij kunnen verzekeren, dat dit beslist is geweigerd. Het hoofd der school heeft geen verlof gegeven, integendeel is den vader uitdrukkelijk verzekerd, dat de knaap voor ongeoorloofd verzuim zou worden genoteerd. Wat nu het feit zelf betreft, kunnen we mededeelen, dat deze 9jarige knaap een jongen is, die het onderwijs zeer noodig heeft, hij behoort tot de minste leerlingen in zijn klasse en is bovendien zeer ondeugend. Het onderwijzend personeel van de school is over een en ander geheel niet gesticht en beraamt maatregelen om den militairen autori teiten aan bet verstand te brengen, dat zij niet goed handelen met dezen knaap te steunen in zijn drijven om van de school te blijven, en hun tevens duidelijk te maken, dat het opvoedkundig verkeerd is dezen knaap als een belangrijk personaadje in den kring zijner schoolmakkers terug te leiden. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Zitting van Vrijdag 27 Augustus 1915. 9. op I niet. aan i het kind grijpen en een benauwd oogenblikje hadden aan land werden gezet. Een treinoponthoud. Gistermorgen werd de trein 210 van Amster dam naar Hengelo tusschen Amersfoort en Apeldoorn door het trekken aan de noodrem tot stilstand gebracht. Het bleek dat een man in een vlaag van waanzin uit den in volle vaart zijnden trein was gesprongen. Eenige passagiers en conducteurs hadden den onge lukkige spoedig gevonden. Onder geleide van het treinpersoneel werd hij naar Apeldoorn gebracht en later naar zijn woonplaats te Enschede, waar hij in het ziekenhuis werd opgenomen. Alg. H. J. L. te Arum kwam 12 Juli op het afgebroken boerenplaats in was met meer anderen Bolsward werkzaam. van de Daar de eigenaar der koe al ge was, dat hij op zijn beest moest maatregelen nemen, dat het zich niet weer te buiten ging is de eisch f 2 of 2 dagen. 3. terrein van een Wonseradeel. Daar J. de Wit van Bolsward werkzaam. Omdat de reis naar Bolsward telkens te ver was, had hij zijn huishouding daar zoolang opge slagen. 't Was ’s avonds omstreeks 6 uur. Het werkvolk vertrok, de Wit was nog aan het werk. Zijn vrouw had de waterketel te vuur om koffie te zetten. Op een oogenblik dat de Wit er geen oog op had, nam be klaagde de petroleumkan, en goot wat petro leum in de ketel. Toen hij wegging riep hij nog: ^Vrouw je water kookt”! Een getuige die de grap want hiervoor zal het zeker moeten doorgaan gezien had, zei bij ’t weggaan tegen den boer: Waarschuw dien man dat er petroleum in zijn ketel is gedaan en de boer is ook zoo welwillend geweest, zoodat er geen koffie in het kokende olie- water is gedaan, doch de boel werd wegge worpen, toen er voldoende getuigen waren, dat er olie in was geworpen. Van deze //grap” is klachte gedaan. Beklaagde is afwezig. Als getuigen worden gehoord de Wit voornoemd en Klaas Bonnema die getuigen wat wij reeds hebben ver- Eerstgenoemde heeft geconstateerd dat wel een paar vingers dik olie op het water en de ander heeft gezien, dat bekl. gchter een steenhoop verborgen de oliekan om vruchten in te leggen, en was voor eigen gebruik. Tappen niet. De heer Kantonrechter op, dat het reeds bij 3e herha ling is dat hij voor de Drankwet terecht staat, en dat het nog eens ernstig voor hem kan worden. De heer Ambtenaar voegt hier- nog toe, dat hij bij verdere overtreding ook zijn //verlof” nog kwijt raakt, -j nu f 10 of 10 dagen, met ver- van de in beslag genomen drank. Bekl. belooft plechtig dat hij wel zal zorgen geen sterke drank te tappen, en verzoekt een lichte straf. Hij verkeert, doordat hij geen vergunning in zijn zaak heeft, in benarde omstandigheden. 5. J. Y. te Kimswerd had toen er een stem ming voor leden van den gemeenteraad werd gehouden, geen lijst in de werkplaats, aan- gevenda de uren waarop de bij hem in dienst zijnde kiezers konden gaan stemmen. Bekl. bekent. Hij heeft vergeten die lijst op te hangen, maar is er overigens sterk voor dat zijn personeel aan de stemming deel neemt. De werkzaamheden worden altoos zoo geregeld dat de knechts in de buurt zijn als er stemming wordt gehouden. Eisch f 1 of 1 dag. 6. H. Z. te Hindeloopen is 2 Juli be keurd wegens visschen in de haven aldaar. De haven is verpacht vischwater, en dus mocht hij daar zijn net niet uitwerpen. Bekl. bekent, dat hij daar even vischte. Er waren hem een paar botten ontkomen. Trouwens meent hij dat de haven voor eb en vloed ligt, en dus evenals de zee vrij is. Getuige F. Postma is pachter. Hij toont zijn pach(contract. De heer Ambtenaar be duidt aan bekl. dat sedert 1911 eenige ver andering in de bepalingen op het vischrecht gelden, en daar het gemeentebestuur het water verpacht, mag hij er zonder permissie van den pachter niet in visschen. Eisch f 3 of 3 dagen. Dat is mij te veel, zegt Bekl. Ik zal komen, want men kan in de vangen. Ik heb graag niet weer in haven toch niets een lichte straf. 7. H. W. te Oudega (H. O. en N.jreed 27 Juli op een hondekar had geen nummer- bewijs en geen drinkbak bij zich om de hon den op tijd te kunnen laven. De maréchaus sees constateerden dit en hij was er bij. Bekl. is afwezig. Eisch f 2 of 2 dagen. 8. J. Y. te Makkum is bekeurd, wijl hij niet met paard en wagen uitweek toen een ander hem met zijn rijtuig van achteren voorbij wilde. Dat voor laten gaan is eigenlijk ge heel niet der boeren aard, met de rijderij ontmoeten uitgaan, wordt gewoonlijk welk paard het hardst kan. gewoonlijk te smal, maar genoeg zijn ziet men ze Poging tot brandstichting Te Vlissingen zijn Zondagavond te ongeveer half twaalf de gordijnen van een beneden verdieping van een perceel in de Bouwen Ewoutstraat door hef openstaande raam in brand gestoken. Een in de kamer slapend meisje werd wakker en zag de gordijnen branden, terwijl het vuur zich ook reeds had medegedeeld aan den zolder en aan het be hangsel en een drietal ruiten gesprongen waren. Op het hulpgeroep van het meisje kwamen de bewoners toeloopen, die het vuur bluschten. Buiten op straat waren lucifers neergegooid, waaruit de opzet tot brandstich ting blijkt. Een herhaling van zulk een wandaad had te twaalf uur plaats in een perceel in de Glasisstraat. Hier werden de bewoners gewekt door het knetteren van hout en bleek dat ’t hout boven de ramen, het behangsel, een kast en een tafeltje in brand stonden. Ook hier was men het vuur spoedig meester. Het vermoeden is nu opgewekt, dat men een paar weken geleden in een ander perceel in die buurt getracht heeft brand te stichten. Alg. H. Inbraak in „Het Gebouw" te Den Haag, In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te ’s-Gravenhage. De dieven zijn uit de Muzenstraat binneugedrongen door een ruit stuk te slaan van een der nooddeuren, waartoe zij naar boven moesten klimmen. Zij brandden voorts een opening in het ijzeren tochtscherm en bereikten zoo den bovenfoyer. Daar zijn o.m. de buffetladen geforceerd. Ver mist wordt er echter niets. Alg. H. Als zij elkaar en dezelfden kant even geprobeerd, De wegen zijn waar ze breed ziet men ze heel vaak naast elkaar om ’t hardst jagen, een wedren, ten genoegen der bestuurders dan van de viervoeters. Zoo iets was het onlangs in den hooitijd ook op de Laan bij Makkum. Twee geladen hooiwagens reden op een sukkeldrafje op huis toe, een buurman kwam met een ledigen hooiwagen achterop en in zijn ijver om nog een voer hooi te halen, wilde hij voorbij. De weg was te smal om elkaar te passeeren, doch bij de opslagplaats kon de achterste op zij komen. Toen het paard den kop naast de weide hooi had, trok de gelei der daarvan ook van leer, en omdat het dicht bij de brug was, moest de ledige wagen stoppen om ongelukken te voorkomen. Over de brug bleef de hooiwagen steeds voor en reed opzettelijk zoo, dat verklaarde de belee- Burgwerd, 30 Augs. Dé vlekziekte breidt zich hier onder de varkens nog steeds uit. Tal van in dezen tijd zoo waardevolle exem plaren ondergaan een noodslachting. Van inenting, mits tijdig gedaan, ziet men over het algemeen goede resultaten. Friesche Noordoosthoak, 31 Aug. Het is verbazend hoeveel zwarte aardappelen dit jaar komen. Op sommige plaatsen is reeds een derde deel zwart. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Snaak. Over de brug aan den Lemster- straatweg bestaat een zeer drukke passage van voetgangers, wagens, fietsen, enz. en deze moet dikwijls geopend worden voor de scheep vaart. Vrijdagmiddag zou de brug weer geopend worden en de brugwachter had reeds de kruk in het draaiwerk gesteld, toen iemand met een kar nog even over de brug wilde en in zijn baast tegen de kruk stiet, waardoor de spil van het draaiwerk brak. De brug kon nu niet geopend worden tot groot ongerief der schipperij, daar de schepen moesten blijven liggen. Spoedig sloeg men de hand aan het werk en heden Zaterdagmorgen was de brug weer klaar. O. N. dohs. Buitenveld, bij wien een paar weken geleden te St. Johannesga is ingebroken, bij welke gelegenheid hij door den inbreker op ernstige wijze werd mishandeld en sedert in het ziekenhuis alhier verpleegd werd, heeft j.l. Zaterdag het ziekenhuis hersteld verlaten. Heerenveen. Wat gevreesd werd verleden week, toen de locomobiel van circus Carré in den grond was weggezakt, n.l. dat er groot gevaar bestond dat de gasleiding kon worden beschadigd, is bewaarheid geworden. De leiding is gebroken, zoodat de bewoners aan den Thialfweg twee dagen van gas verstoken waren, wat voor de betrokkenen natuurlijk groot ongerief veroorzaakte. De machine heeft men pas Vrijdagavond weer vrij gekregen ’s anderen daags is zij op den trein gezet en die heeft haar verder getransporteerd. O. N. Heerenveen, 30 Aug. Heden werd hier gevankelijk binnengebracht H. V. liggende met een woonscheepje te Joure. Hij wordt verdacht van de talrijke diefstallen van beur zen met geld uit kleedingstukken, door ar beiders enz. in boerderijen te Legemeer en Dijken opgebangen. Na verhoor gelastte de rechter van instructie zijne gevangenhouding. N Sn. Ct. Sneek. Zaterdagavond had een vader het geluk zijn eigen kind uit het water te redden. De man, wonende aan de Koopmansgracht, was juist over de pas toegedraaide brug aan nam en wat in het water goot, en omdat hij het van zijn standplaats niet goed raken kon, deed bij ook nog wat olie in 't deksel van ’t keteltje en ledigde dit boven ’t kokende water. De heer Ambtenaar ziet hierin een ernstig misdrijf en eischt f 6 boete of 3 dagen hechtenis. 4. S. G. te Workum is verlofhouder, doch vergunning heeft hij niet. Toch is 26 Juni door de politie in een kast gevonden eenige voorraad jenever, brandewijn en bee- renburg. De flesschen zijn in beslag genomen, want hij mocht geen sterkedrank in voorraad hebben. Hij had procesverbaal op den koop toe. Bekl. is tegenwoordig, en bekent dat hij dien drank in zijn huis had. De jenever was voor familieleden, die hem kwamen bezoeken, de brandewijn de beerenburg doet hij ze wijst hem er Het was heden een drukke zitting. Was in Juli vacantie gehouden, de ongerechtig heden der menschen neen, dat woord is hier te kras de overtredingen tegen de wetten nemen geen vacantie en dus stapelde het op. Er stonden heden wel 87 zaken op de rol. Drie dezer strafzaken vielen onder de Kinderwetten”, die werden dus met gesloten deuren behandeld. Er bleef evenwel nog voldoende over voor de openbare zitting. Er waren echter zeer ®eel bekeurden absent gebleven. Wij kregen te hooren een tiental zaken, en deze naroem samen nog al heel wat tijd in beslag. 1. E. K. te Workum is koopman. Hij reed 5 Juli per rijwiel over weiland, waarvan de weg als verboden stond aangegeven door borden, (art. 465 W. v. S.) de bekende waarschuwing stond op het hek. De bekl. bekent dat hij daar passeerde, maar bij moest in dat land zijn, of eigenlijk nog verder. Daar achter ligt een stuk land, dat reed en drift heeft over dit verboden land, en daarin liep een schaap, waarover hij met den eigenaar in onderhandeling was. Omdat de boer ook in het land was, wilde bij over den koop van het schaap verder met hem afspreken. De heer Ambtenaar geeft bekl. te kennen, dat reed en drift over een perceel land nog niet het recht geeft voor een koopman om daar langs te gaan. Ieder zou dan wel naar die schapen kunnen gaan zien. De politie licht toe, dat deze koopman hier eigenlijk een bravourstukje wilde uithalen. Er was eerst nog een ander bij hem, die liet zich overzetten om niet op het verboden pad te gaan, doch beklaagde zei: Wat sch... kerels, ik durf er wel langs. Toen hij bij den boer kwam is niet over het schaap ge sproken. De overtreding wordt bewezen geacht, echter wil de heer Ambtenaar rekening hou den met de meening van den beklaagde dat hij gerechtigd was er langs te gaan en dus een lichte straf vragen n.l. f 1 of 1 dag. Bekl. is met deze lichte straf echter niet content en als hij veroordeeld wordt, wil hij ’t hooger bezoeken. 2. P. K. te Workum had een koe die ^oneerlijk” was. Dit beteekent, dat het beest wel eens uit het land ging, als het haar in het naaste perceel beter toeleek. De beklaagde te zeggen de eigenaar van de koe, moest daarvoor terecht staan, doch is niet verschenen. Twee getuigen wor den in deze zaak gehoord. Theodorus Ykema, de boer in wiens land de koe was gegaan, en J. Glashouwer, beiden te Workum, die beiden gezien hebben dat het dier in het verkeerde land liep, waarschuwd passen en digde partij, dat men niet voorbij kon. Het bleek dat toen ter tijde die buren geen goede vrienden waren, en dat ze, wat men noemt in dik weer zaten. Vandaar dat de verliezende partij een klacht indiende. De zaak wordt beden zeer minitieus behandeld, want het was niet duidelijk of de achterst rijdende duidelijk te kennen heeft gegeven dat hij voorbij wilde. De behandeling eischt heel wat tijd. De getuige J. Westendorp, die klachte had ge daan, vertelt de zaak iets anders dan be klaagde. Een ander getuige T. de Witte is moeilijk te begrijpen. Wel bleek thans dat de buren thans weer goede vrienden zijn, zoodat bij de tegenwoordige verhouding zeer zeker geen klacht zou zijn gedaan. De eisch is f 1 of 1 dag. H. J. P. te Kimswerd reed 4 Juli een rijwiel zonder licht. De bekl. is er de maréchaussees moeten als getuige optreden en bevestigen de overtreding, met de bezwarende omstandigheid dat bekl. door gereden is toen de politie hem aanriep en gelastte af te stappen. De eisch werd niet in het openbaar uitgesproken, althans wij hebben het niet gehoord. 10. D. K. te Bakhuizen werd door de maréchaussees bekeurd te Oudega wegens dron kenschap. Bekl. absent, getuigen bevestigen de overtreding. Eisch f 3 of 3 dagen, als wij 't althans goed hebben verstaan. Alle overige zaken werden bij verstek be handeld na de schorsing. Uitspraak vonnissen Donderdag 2 Sept.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1