Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w Theehandel Focke S. Klein, 1915. 54ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 71. I OVER EDISON. Zondag 5 September. VOOR A fzonderlijke handicap-harddraverij worden ge- HARLINGEN. Was oorlog lande in pakjes, is geurig, krachtig, waterhoudendwordt verkocht in ons pakjes a 22 et, in vierdel pakjes a 27‘/2 cent, is in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Sjoerd Visser 6 koppen S. Kingma middenstuk. Gerrit de Vries bloempot. Otto W. Vallinga 2 schilderijen. Marten Bouma vruchtenschaal. Douwe Dijkstra koffie- en suikerbus. S. S. Piso sigarendoos. F. Buikstra bloempot. A. v. Kalsbeek theestoofje. Klaske de Boer bloemengarnituur. Pier Feenstra theeblad. Tweede Klasse. Theod. Adema sigarenbakje. Ane de Vries 2 blauwe vazen. Pieter Wiersma schilderij. Tjerk de Boer idem (dameskransje). ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Het Bestuur van de Harddraverij-Vereen. „Bolsward.” Stadsnieuws. Het Floraliafeest. Dit is reeds het 2de bloemenfeest, ge durende het oorlogsgeruisch rondom ons. het in 1914 toen de droeve mare van en mobilisatie nog pas over stad en had geklonken en men nog vol vreeze de toekomende dagen tegemoet zag, dat het Floraliafeest minder dan gewoonlijk was be zocht, thans, ofschoon geheel Europa nog lijdt én zucht onder het droevig wapenge kletter, is toch ons land gelukkig tot heden vrij gebleven van de directe inmenging in den wereldstrijd, en worden de gemoederen wat meer gerust dat de krijg buiten onze grenzen zal blijven. Er was dan ook alle redenen om het onschuldig bloemenfeest thans met opge wektheid te vieren, zooals de Voorzitter Dr. Niemeijer in zijn openingswoord terecht aan merkte. En zeer talrijk waren dit jaar de inzendingen, schoon in ’t algemeen waren de collectiën bloemen geslaagd. De zijden der concertzaal van de Doele prijkten heden bijzonder in de pracht van bloem en blad. Geraniums, Fuchsia’s en Begonia’s bloeiden over het geheel genomen rijk, de Colleus in haar verscheidenheid van sierbladen prijkten in vollen dos. Floralia’s feest is een echt volksfeest, de zaal was heden eigenlijk te klein om al de bezoekers behoorlijk te bergen. Onze scheurkalender had dezer dagen een versje, dat zeer gepast hier mag worden aan gehaald „Kweek in uw woning bloemen aan, Zij oopnen te allen tijden, Bedauwd door vreugde- of weemoedstraan, Voor u haar zacht fluweelen blaan Tot troost of tot verblijden”. Nadat door de opwekkende tonen van ’t Muziekkorps, dat weer bereidwillig dezen avond opluisterde, een paar nummers waren gegeven, sprak de Voorzitter een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. Hartelijk was zijn inprovisatie, waarin hij liet uitkomen, dat er een hechte band bestaat tusschen het Bestuur dezer vereeniging en de talrijke kweekers en kweeksters, die met zooveel ambitie ieder jaar hun stekjes verzorgen. Het resultaat is dit jaar bijzonder gunstig te noemen, zoowel het getal als het gehalte der inzendingen overtreft dat van menig vroeger jaar. Hij hoopte, dat het voor allen thans een genoeglijke avond zou worden. Na nog een muzieknummer en een lied, werden de prijzen in de 1ste klas (ten getale van 14) met een gepast woord uitgereikt. De winnaars hadden recht trotsch te zijn op bun succeshun zorgen voor de bloemen bleek duidelijk. In de 2e klas waren wel 24 prijzen. Dr. Banning, die deze klas uitreikte, wees er op, dat ook deze winnaars recht hadden trotsch te zijn, want hun planten waren slechts weinig minder dan die der eerste klas. De jury ver klaarde dat zij een moeilijke taak gehad heeft om te beslissen wie voor de le of voor de 2e klas in aanmerking kwamen. Dr. Beekhuis, die de 3e klas kreeg uit te deelen, wees er op dat Floralia een kind had gekregen, het park. Evenals een zuigeling ligt het nog in windselen; het hoofdje, dat is het rozarium, is reeds schoon te noemen, en eerlang zal het geheel zich ontwikkelen en dat tijdstip heeft hij zich gestadig er op toe gelegd die mogelijkheid te verwezenlijken. De inrichting van den telescriba is alles behalve ingewikkeld. Hij wordt gebezigd met behulp van het gewone telefoontoestel doch met twee spreekbuizen. Een dezer beide is verbonden aan den arm van een dicteerpho- nograafde andere wordt op de gewone wijze aangewend. Aan beide einden van de tele foonverbinding wordt een verslag verkregen van hetgeen het betrokken tweetal personen heeft afgesproken. Ten einde zich er van te verzekeren, wat de afspraak omvat, kan een typist een afschrift maken van het phono- grafische verslag en van weerzijden kan men elkaar een duplicaat daarvan doen toekomen. Aldus wordt binnen uiterst korten tijd een zakelijke overeenkomst aangegaan, welke op den tot dusver gebruikelijken voet een dozijn of meer brieven van weerskanten placht te vorderen en weken lijds alsvorens zij haar beslag kon krijgen. Zooals Edison het uitdrukt wordt de tele foon millioenen malen per uur gebruikt. De wetenschap heeft haar bestemd tot de snelst mogelijke overbrenging der menschelijke ge dachte. Met behulp van den telescriba zal evenwel gelegenheid worden verschaft om het gesprokene woord nauwkeurig in afschrift te verkrijgen. Door den uitvinder wordt nog op een be langrijk bijkomend voordeel gewezen. Bij het zenden van berichten van eenig belang aan personen, die niet ter plaatse aanwezig zijn als er een of ander aan hen wordt getelefo neerd, kan een ander persoon, door op een daartoe bestemden knop te drukken, het be richt opnemen met behulp van de phonograaf. Zoodra de afwezige terugkeert, kan deze op zijn gemak den inhoud van het getelefoneerde nalezen. Behalve voor de beschreven doeleinden leent de telescriba zich ook tot het gebruik als dictograaf over grootere afstanden. Zelfs zou een volgens dezelfde grondbeginselen inge richte machine kunnen worden gebezigd tot opneming van een geheel gerechtelijk verhoor met al hetgeen verder tot het rechtsgeding behoort. Alleen zal hiertoe zijn vermogen aanzienlijk moeten worden uitgebreid, omdat de tot dusver vervaardigde toestellen slechts phonografische opnemingen toelaten ten be drage van ten hoogste 1500 woorden. William Meadowcroft, Edison’s rechterhand, heeft verklaard, dat deze nieuwe uitvinding niet terstond alle met stenografie vertrouwde machineschrijvers en schrijfsters overbodig zal maken. Dezen blijven immers nog altijd benoodigd tot het weergeven van hetgeen de phonograaf heeft opgenomen. Op den duur beteekent echter de telescriba, zooals boven alreeds werd opgemerkt, het aanzienlijk be perken van brievenschrijverij. Feitelijk is Edison’s uitvinding niet een eerstelling in de aangegeven richting. Wal- demar Poulsen, een Deen, beeft in 1900 de telegrafoon uitgevonden, een geheel op zich zelf staand toestel, waarmede op zekeren af stand plaatshebbende gesprekken kunnen wor den weergegeven. In beginsel wordt hierbij gebruik gemaakt van de magnetische indruk ken, verkregen met behulp van een koper draad. Voor een gewoon gesprek werd een winding gevorderd ter lengte van plm. 5500 meter. Elke indruk op eenig gedeelte van deze winding vertegenwoordigde een klank. Door het terugdraaien van het Poulsen-toe- stel werd de opneming a. h. w. afgelezen. Bovenal heeft deze laatste uitvinding van zich doen spreken toen William Burns, de vermaarde speurder, die het vakbondenschrik bewind der Mc. Namarabende ten val bracht, in 1912 den voorzitter van den gemeenteraad te Detroit (Michigan) betrapte op het ver- koopen van diens beslissende stem. Op over tuigenden toon werd nl. het gesprek weerge geven, waarin die voorzitter had verklaard hoeveel zou moeten worden betaald om hem te laten stemmen voor den voorgestelden maatregel. Door middel van de telegrafoon werden vele redevoeringen van President Roosevelt opgenomen alsook beraadslagingen van vergaderingen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). M. de R. Beleefd verzoeken wij U plaatsing voor het volgende. Gelijk reeds eerder in Uw blad is aangekondigd, zal op Woensdag 8 Sept. a.s. ieders bewondering trekken. Hij wees er op, dat hij in Groningen de tuinbouwvereeniging had gezien, waar elk kweeker van groenten ook een hoekje bad afgezonderd voor bloemen. Dat idee prees hij aan, ’t werkte daar uit stekend, het nuttige werd met het aangename vereenigd. De heer Keestra, nieuw bestuurslid, had de taak de 4e klas uit te reiken. Op,snedige wijze merkte deze op, dat in de wereld het streven algemeen is om vooruit te komen. De winnaars dezer klas hebben alle ruimte voor zich om te trachten hooger op te komen een volgend jaar, even als ook degenen die geen prijs krijgen. Volharden in de verzorging, dan zal het geluk hen later mee voorthelpen om in een boogere klas te komen. Er heerschte een recht prettige geest in de zaal. De gesproken woorden, de afwisseling telkens door muzieknummers, de aan de kweekers en kweeksters vereerde prijzen, het gaf alles aanleiding tot een feestelijke stemming en vroolijkheid. De publieksprijzen werden behaald door no. 202, Klaske de Boer en no. 97, Gerrit de Vries, respectievelijk met 13 en 10 stemmen, van de 30 geldige briefjes. Een gezelschap jongelieden wist door de opvoering van een klein tooneelstukje ook een aangename afwisseling te bezorgen. Het blijspel: Mevrouw is niet thuis was in korten tijd ingestudeerd en werd heden ten beste gegeven. Een jonggehuwd paar kreeg onver wacht bezoek van een vriend, toen juist de meid er van door was gegaan. Zij stelden op, dat de jonge mevrouw voor meid zou fungeeren, wijl ze ’t wat vreemd vonden, nu reeds zonder meid te zitten. Mevrouw heette dan uit te zijn. Deze grap gaf aanleiding tot heel wat cpmische verwikkelingen, waarom eens hartelijk werd gelachen. Het jonge echt paar zelf kwam daardoor soms in onaangename scenes, aan ’t slot helderden zij evenwel alles op. Het spel, den korten tijd van voorberei ding in 't oog gehouden, was goed, de klucht slaagde volkomen en het publiek had recht schik. De collectie planten ter opluistering bood dit jaar ook weer mooie inzendingen. Buiten mededinging waren door den bloemist Koop- mans een paar prachtige bloemstukken ver vaardigd, die ook des avonds nog in de zaal waren, en getuigden van goeden smaak. Voor de overige inzendingen waren 2 prijzen be schikbaar en' deze werden toegekend aan J. Terpstra voor een bloeiende cactus en aan Mej. Zantman voor een 3-tal fijne kamer planten. Met een woord van dank aan ’t muziekkorps voor hun medewerking en aan ’t tooneel- gezelschap voor hun betoonde welwillendheid werd de bijeenkomst gesloten. Floralia’s bestuur mag zeker met voldoening op haar werk terugzien. De liefde voor ’t kweeken van bloemen neemt ook hier ter stede toe, en in meer dan een opzicht is dit gelukkig te noemen. Om niet in herhaling met de verslagen van vorige jaren te vallen, willen wij de voordeelen van de liefhebberij voor bloemen maar niet nader bespreken, doch om den invloed der Floraliavereenigingen te bewijzen, met een knipseltje uit onzen scheurkalender besluiten „En waar ge in ’t hart der steden In slop of steeg moogt gaan, Daar ziet ge in ’t vensterhekje Ook bloemenpotjes staan.” De lijst der bekroonden met vermelding van hun prijzen volgt hier Eerste Klasse. J. Kuperus schoorsteengarnituur. Wed. C. Vos rieten stoel. Jacob Tuinstra gebakscbaal met schoteltjes. 1 en schoteltjes. alhier een houden. Uwe lezers zuilen zich herinneren dat ook vorige jaren deze dag altijd eenige levendigheid voor Bolsward medebracht, dank zij den steun dien de toenmalige permanente Commissie steeds van de Burgerij mocht ondervinden. Het bestuur van de Harddraverij-Vereeniging alhier doet ook thans een beroep op de mede werking van Bolswards ingezetenen en verzoekt h.h. werkgevers in de eerste plaats beleefd om den namiddag van 8 Sept, hun personeel in de gelegenheid te stellen van den wedstrijd te profiteeren. De toegangsprijs tot de baan is daarom zoo laag mogelijk gesteld en zijn voor werklieden kaarten te bekomen in het sigarenmagazijn, „Havanahuis” Schildwijk, alhier, a 10 cent. Wanneer voorts, door het uitsteken van de driekleur, bevorderd mag worden om Bolsward een eenigszins feestelijk aanzien te geven, dan daarvoor reeds bij voorbaat onzen oprechten dank. Wij ontleenen aan de N. R. Cl. Wanneer men nagaat, dat Thomas Edison’s jongste uitvinding hem 37 jaren lang heeft beziggehouden, dan laat het zich begrijpen, dat hij zelf somtijds op de oneigenlijkheid heeft gewezen om hem den „toovenaar van Menlo Park of Llewellyn Park” te noemen. Volgens hem beseffen velen niet hoeveel tijd er wordt vereischt om een of ander, in be ginsel veelbelovend, denkbeeld zoodanig te ontwikkelen, dat een doeltreffend toestel wordt verkregen. Hij verkaart evenwel herhaalde lijk de grootste voldoening te hebben gesmaakt wanneer hij in plaats van plotseling iets te voorschijn te tooveren, waarop niemand was voorbereid eindelijk slaagde in het tot een goed besluit brengen van een lang durige reeks ingewikkelde proefnemingen. Zulk een tevredenheid heeft Edison gewis vervuld op het oogenblik, dat hij eergisteren zijn getrouwe helpers mededeelde eindelijk de telescriba te hebben kunnen voltooien. Deze is een samenstel van een telefoon en een phonograaf, waardoor een dictaat van elk telefonisch gesprek wordt geleverd. Zoowel de spreker over de telefoon als de toege- sprokene, verkrijgt aldus al wordt hun gesprek gevoerd op een afstand van honderd duizend of meer kilometer een phonogra- fisch verslag van al hetgeen het tweetal per draad beeft verhandeld. In velerlei opzichten zal de telescriba zijn praktische bruikbaarheid doen waardeeren. Volgens de echt Amerikaansche opvattingen van Edison zal het toestel bovenal worden op prijs gesteld omdat het zulke ontzagelijke tijds- en arbeidsbesparing mogelijk maakt. Bij het treffen van overeenkomsten op het gebied vau zakelijke ondernemingen zal men jaarlijks tallooze brieven kunnen ontberen, welker dicteering en samenstelling, ook al werd hierbij een schrijfmachine gebezigd, zoo veel werkkrachten, materiaal en tijd plegen te vorderen. Aangezien de phonografische inrichting een geschikte gelegenheid oplevert om de stemmen der betrokken personen te herkennen, welke per draad een of andere overeenkomst hebben aangegaan, vertrouwt de uitvinder, dat de afdrukken telescriba’s even welsprekende bewijzen van het goed vertrou wen der betrokken partijen zullen opleveren als geteekende brieven. Edison heeft de welgeslaagde voltooiing van den telescriba gevierd door een proefne ming op groote schaal met het in werking stellen van verscheidene machines tusschen zijn hoofdkwartier der laboratoriën te Orange (New Jersey) en zijn verschillende bijkantoren in allerlei gedeelten der Vereenigde Staten. Met zulk een beslist vertrouwen op de be hoefte aan telescriba’s in de naaste toekomst is Edison thans reeds vervuld, dat hij ter stond last heeft gegeven een zoo groot moge lijk aantal toestellen te vervaardigen. Zoodra hun doelmatigheid bij eerlang te houden open bare proefnemingen zal zijn aangetoond, acht hij zich verzekerd van het ontvangen eener groote hoeveelheid bestellingen. In het Juni-nummer van het jaar 1878 der North American Review, is door Edison het eerst er op gewezen, dat het mogelijk behoorde te worden geacht een toestel uit te vinden, waardoor verslagen van telefonische gesprekken zouden worden gegeven. Sedert 1 Bolswardsche Courant b- Kleins Thee,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1