Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. f I 5 ■1 a I I s 1915. 54ste Jaargang. VerscUijnt Donderdags en Zondags. No. 72. a 1 *1 g 3 I I sr j Donderdag 9 September. BINNENLAND. Uit de Raadszaal. VOOR 0 Sneek, 3. en thee niet te boog is, deze zal van den bestaanden toeslag ’1 I De verlenging Bolswardsche Courant afzonderlijke Weesvoogd (vac. van voor voor voor voor n u u H worden commissie heeft daarop geen kingen te maken. aanmaning zal zijn om dergelijke dingen wat Vergadering op Dinsdag 7 September 1915. 1. 2. en van ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. f 189.669.185 - 171.523.26 f 18.145.925 en Vis voor de Gas- I I ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van de Commissie 6 Sept. De Stoomboot ,zStad Winschoten”, die van morgen 6l/2 uur de reis naar Groningerland weer zou ondernemen, ligt op ’t oogenblik onderstboven in de Koop- van de agenda zegt de Voorzitter dat bij de verordening op het gasverbruik in de vorige vergadering een kleine fout is gebleven. Er staat in art. 14 dat ingeval een gasverbruiker twijfelt of de meter wel goed wijst, hij kan verlangen dat deze onderzocht wordt. Blijkt dat de mis wijzing niet meer bedraagt dan 2 pCt. dan komen de kosten van onderzoek voor den gas verbruiker. Deze 2 pCt. wordt wat miniem geacht, waarom op advies van den Directeur voorgesteld wordt daarvoor 3 pCt. te bepalen. Dit is ook in andere gemeenten gebruikelijk. Dan is bij de behandeling ook niet bepaald de datum van in werkingtreding der verorde ning en het tarief. Nu wordt voorgesteld den datum te bepalen op 1 October 1915. Een en ander met algemeene stemmen goed gekeurd. Sluiting der vergadering. Bij de gemeenterekening is ook geen be zwaar deze goed te keuren de ontvangsten uitgaven batig saldo B. en W. antwoorden op het rapport der Commissie dat bij de gemeentereiniging de post koffie tot 1 Januari, wordt toegestaan met 12 stem men tegen 1, de heer Praamsma. 7. Benoeming Directeur Gemeentelijke Bank van Leening. B. en W. adviseeren den heer Pekema wederom voor 3 jaren te benoemen. Met algemeene stemmen werd de heer S. J. Pekema herbenoemd. 8. Benoeming van een C. W. Eisma). De voordracht bestaat uit de heeren H. Eisma en M. Oberman, en door B. en W. zijn bijgevoegd de heeren Y. T. de Boer en J. M. Kingma. Benoemd is de heer M. Oberman met 8 stemmen, de heer H. Eisma had 3 stemmen, de heer Y. T. de Boer 1 stem en 1 briefje was 9. echter voortaan afzonderlijk worden gehouden. De tonnenwagen is aangeschaft naar aan leiding der discussie in den raad. De keuze mag geen gelukkige zijn, de wagen moest evenwel van zware constructie zijn om een behoorlijk aantal tonnen tegelijk te kunnen vervoeren. De opgedane ervaring zal de Commissie zich ten nutte maken. Over ijzeren tonnen is reeds meermalen gedacht, de hooge prijs heeft evenwel terug gehouden van ’t nemen eener proef. De heer Vis spreekt namens de Commissie, dat B. en W. in hun antwoord met de be merkingen der Commissie geheel meegaan, en daar de aanschaffing van den tonnenwagen een mislukking is geweest, hoopt de Com missie, dat dit een bij ’t aanschaffen van beter toe te zien. De gemeenterekening wordt goedgekeurd met algemeene (11) stemmen, de wethouders namen aan deze stemming geen deel. De rekening van Gasfabriek en Gemeente reiniging werden met algemeene (13) stemmen goedgekeurd. 3. Aanbieding gemeentebegrooting 1916. De begroetingen van den weg Bolsward- Harlingen, van het Armenhuis, van de Bank van Leening en de Gemeente, waarin begre pen zijn die van de Gasfabriek en de Rei niging, worden ter fine van onderzoek in handen der Commissie gesteld, waartoe worden aangewezen de heeren Boersma, Praamsma en Wierema. Van de Gemeentebegrooting zijn de ont vangsten en uitgaven beide geraamd ter somma van f 211.888.845. Van de andere begroe tingen zijn de eindcijfers niet meegedeeld. 4. Adres van Alg. Bestuur Vereen. „Het Groene Kruis” om een jaarl. bijdrage voor oprichting ontsmettingsoven voor desin feclie van schoolboeken. B. en W. adviseeren, dat zij deze zaak van genoegzaam belang achten om daaraan mee te doen; met het oog op den druk der tijden wenschen zij de toelage niet hooger te stellen dan f 5 per jaar, waarvoor men dan recht verkrijgt van de inrichting gebruik te maken. De heer Boersma vindt, daar Z/Het Groene Kruis” een berekening van kosten gaf en die som nog al hoog is, dat de bijdrage wat klein is genomen. De Voorzitter antwoordt dat deze jaarlijk- sche bijdrage meer een blijk van waardeering is met het streven der vereeniging. Daar de kosten van ontsmetting nogal hoog zijn, is de bedoeling er alleen gebruik van te maken, als de schoolarts het noodig oordeelt. De heer Terhenne licht toe dat de ont smettingsoven er reeds is. Deze is te Utrecht gebouwd in overleg met het geneeskundig staatstoezicht. De oven is ten dienste van een nationaal belang, en is daarvoor beschik baar gesteld. Voor de aanschaffing van ont- smettingskisten vraagt »Het Groene Kruis” nu deze bijdrage. De heer v. scholen er maken? mansgracht. Ze was nog maar even van wal, of op den hoek van Koopmansgracht en Zwarte weg, waar de gracht een aardige bocht maakt, begon de zware bovenlast, die voornamelijk uit lijnkoeken en meel bestond, te wankelen en in een minimum tijds lag de boot met haar geheelen inhoud omgekeerd te water. De benedenlast, die natuurlijk vrij wat lichter was dan ’t geen op het dek zich bevond, bestond, naar men ons mededeelt, uit ledige fusten, enz. De koeken en ’t meel waren thans bovenop geladen, wijl men dit onderweg moest lossen. De boot wacht thans op h.h. assuradeurs, waarna men wel tot lichten zal overgaan. Stavoren. Met ingang van 6 September e.k. zullen we dan alhier ook kunnen profi- teeren van het Regeeringsbrood. ’t Wordt nu ook zoo zoetjes aan tijd. De jaarlijksche palingvisscherij langs de kust, is weer begonnen. In den regel duurt dit van September tot November. Dit staat ook al in verband met den winter. Over de vangst hoorden we echter nog niet bijzonder roemen. De nieuwe veerboot de Z/K. van Hasselt” was heden niet in de vaart. We vernamen dat een defect aan een der schroeven was ontstaan, terwijl nog eenige andere werkzaam heden verricht moeten worden, zoodat de boot voor een dag of vier in het dok ligt. O. N. Witmarsum. In de Dinsdag j.l. gehouden zitting van den gemeenteraad van Wonsera deel zijn tot Wethouders herbenoemd de heeren J. Weerstra en L. Piersma. Sneek, 7 Sept. WijmbritseradeeFs Raad hield vanmorgen de gewone vergadering op den len Dinsdag in September. Herkozen werd tot Wethouder de heer Tj. Jorritsma. De gemeenterekening over 1914 werd met algemeene stemmen in orde bevonden en vast gesteld met een batig saldo van f 22473.IS5. Met 8 tegen 6 stemmen besloot de Raad van de Boazbank hier te leenen f 20000, tegen een rente van 5 en een koers van 100 pCt. Aflossing na 1923, en dan elk jaar f 3000. Verworpen werd ’t voorstel van B. en W. om de retributie voor het ophalen van de faecale stoffen met f 1 te verhoogen en te brengen op f 2 per jaar. De meeste leden waren van oordeel dat deze heffing te zwaar zou drukken op den kleinen man. Sneek, 7 Sept. Omtrent de gekantelde Winschoter boot deelt men ons nader mee, dat de bovenlast niet te zwaar was en dat de boot geladen was met stukgoederen gort, suiker enz. Een van het personeel verzekerde ons echter dat de deklast bestond uit lijnkoeken en meel, wijl deze onderweg moesten worden gelost. Ook het ruim, zegt men, bevatte lading, waar die in bestond, werd ons niet meegedeeld. Boot met inhoud moeten verzekerd zijn. Sneek, 7 Sept. In de hedenavond gehouden raadszitting werden de her- en gekozen raads leden beëedigd en geïnstalleerd. Tot leerares in Geschiedenis en Nederlandsch aan de H. B. S. benoemde de Raad mej. Dr. A. Kalshoven te ’s Gravenbage. Op no. 2 der aanbeveling, mej. Smid te Groningen, werden 5 stemmen uitgebracht. Daarna kwam aan de orde de benoeming van leden voor niet minder dan 8 commission. Op een adres van den pachter der markt- gelden, D. Volbeda, om een schavergoeding wegens ’t niet doen doorgaan der kermis ten bedrage van f 500, werd op voorstel van ’t D. B. z. h. st. goedgunstig beschikt. Afgewezen werd 't verzoek van den Sneeker bestuurdersbond om tegen 15 Sept, reeds beschikbaarstelling van cokes der Gasfabriek tegen den kostenden prijs. De heer Ytsma pleitte ervoor om het verzoek toe te staan, terwijl de heer De Wolf, lid der Gascommissie, betoogde, dat ’t verzoek voor heden onmogelijk kan worden inge willigd. Op het oogenblik is de tijd niet geschikt op ’t adres een beschikking te nemen. Nadere voorstellen zijn echter van D. B. en Commissiën te verwachten, voegde de voorzitter er aan toe. In dien geest werd besloten. De begrooting voor de Algemeene Arm- voogdij over 1916 bedroeg in ontvangst en uitgaaf de som van f 20367.60, waaronder ruim f 20000 uit de gemeentekas. blanco. a. Benoeming lid Werkloozenfonds (vac. C. W. Uitmaf De heer G. 0. Eisma wordt benoemd met 11 stemmen, de heeren Vis en Oberman hadden ieder 1 stem. b. Benoeming lid Commissie Strafverorde ningen {vac. C. W. Eisma) aflr. 31 Dec. 1915. De heer D. Terhenne wordt benoemd met 9 stemmen, de heer G. Eisma had 2 stemmen, de heeren van der Wal en Vis elk 1 stem. De heer Terhenne maakt eenig bezwaar deze benoeming aan te nemen, doch de Voorzitter wijst er op, dat er niet veel tijd voor ver- eischt wordt, terwijl ook op de raadsleden de moreele plicht rust, de benoemingen in commissiën aan te nemen. De heer Terhenne zal het nog eens in be raad houden. 10. Benoeming leden Commissiën, aflr. 31 December 1915. Comm. Gasfabriek (vac. Oosterbaan). Comm. Gem.reiniging {vac. Boersma der Klei). Comm. Muziekkorps (vac. Oosterbaan). De aftredenden worden allen herbenoemd met nagenoeg algemeene stemmen. 11. 1. Benoeming lid Bestuur Houckama- leen (vac. Oosterbaan). 2. Benoeming Bestuur tijd. gem. werkl. fonds (vac. van der Wal). De aftredenden worden beiden herbenoemd met nagenoeg algemeene stemmen. 12. Benoeming leden Commissiën voor 1916. Ie. Benoeming 2 leden de Gasfabriek. 2e. Benoeming 2 leden der Commissie de Gemeentereiniging. 3e. Benoeming 2 leden der Commissie het ontwerpen van strafverordeningen. 4e. Benoeming 2 leden der Commissie het Sledelijk Muziekkorps. De heeren Oosterbaan fabriek, Boersma en v. d. Klei voor de Gemeentereiniging, Keikes en Terhenne voor de Comm. der Strafverordeningen, Oosterbaan en Vis voor het Muziekkorps, allen herbenoemd met nagenoeg alge meene stemmen. Na afloop der punten d. Wal vroeg of de bijzondere dan ook gebruik van kunnen waarop de heer Terhenne antwoordt dat ieder, ook particulieren, er gebruik van mogen maken tegen vergoeding van huur der kisten en de vracht. Met algemeene stemmen de bijdrage toe gestaan. 5. Adres van het Best, der afd. Bolsward van de Vereen. „Het Groene Kruis" om ge bruik muziekschool voor 'oakercursus. De afd. van zzHet Groene Kruis” alhier, verzoekt een paar avonden in de week gedu rende 3 maanden het lokaal der muziekschool voor een te houden moedercursus. B. en W. hebben geen bezwaar tegen dit verzoek, als overeenstemming wordt gezocht voor de te bepalen dagen en uren met het muziekkorps. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Verlenging termijn toeslag op weekloon gemeente-ambtenaren. Daar 1 September de termijn geëindigd is voor den toeslag op het loon van gemeente werklieden, en daar in den toestand nog geen verbetering is gekomen, stellen B. en W. voor den toeslag te verleenen tot 1 Jan. 1916. In verband met de ingekomen adressen willen B. en W. overwegen of ook andere catego rieën van ambtenaren daarvoor in aanmerking komen. De eerste Dinsdag in September is een vaste” vergadering voor alle gemeenteraden des rijks, wanneer er periodieke aftreding plaats heeft van raadsleden of wethouders. Dit laatste had hier dit jaar niet plaats, maar wel 5 raadszetels waren dit jaar vacant. De nieuwbenoemden.ook de herbenoemden, worden op deze vergadering beëedigd en geïnstalleerd. Voor al de functien, welke deze afgetreden raadsleden bekleedden als zoodanig, moet ook opnieuw stemming gehouden worden. Het was dus heden een echte stemavond, temeer wijl nu volgens het nieuwe Reglement van orde ook in deze vergadering de benoeming plaats heeft van de raadscommissiën van het volgend jaar. Dit geschiedde voorheen in de laatste vergadering des jaars, doch dit gaf nu heden dubbel werk. Welnu, men is dus nu ineens voor ’t volgend jaar er mee klaar, en, niet waar? beter vroeg dan te laat. Bij opening der vergadering waren 8 leden present. De Voorzitter stelde voor, allereerst over te gaan tot de behandeling van punt 1 der agenda: Beëediging raadsleden. De heeren Terhenne en Wierema leiden de heeren Boersma, Oosterbaan, van der Klei, van der Wal en Eisma de zaal binnen, die daarop in handen des Voorzitters de bij de wet gevorderde eeden (belofte) afleggen en daarna gefeliciteerd worden met het in hen gestelde vertrouwen, met den wensch dat allen hun krachten zullen wijden aan de behartiging der gemeentebelangen, waarop ze de presentie lijst teekenen, en plaats nemen. Alle 13 leden zijn nu tegenwoordig. De notulen worden goedgekeurd. ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, berichtende dat het besluit tot toelating der nieuwbenoemde raadsleden bij hen voor kennisgeving is aan genomen. b. Missive van den heer M. Oberman, berichtende dat hij de benoeming tot lid der commissie van den weg Bolsward-Harlingen aanneemt. c. Resolutie Ged. Staten, goedkeurende twee schoolgeld-kohieren. d. Idem goedkeurende de wijziging der begrooting 1915. Een en ander voor kennis geving aangenomen. e. Adres van K. Wallinga, verzoekende de bij hem in gebruik zijnde landerijen wederom voor 5 jaren te mogen inhuren. Aan B. en W. om advies. f. Adres van J. van der Schaaf en Echt- genoote, verzoekende, wegens de tijdsomstan digheden een hoogere belooning voor ’t schoon houden van de school voor m. u. 1. o. g. Adres van den Bond van gemeente- politiedienaren, wijzende op de lage bezoldi ging der politieagenten, die geen bijverdiensten kunnen maken, geen fooien mogen aannemen en moeite hebben in deze tijdsomstandigheden hun positie op te houden, waarom loonsver- hooging wordt verzocht. Beide adressen in handen van B. en W. die tevens zullen over wegen of ook bij andere categorieën van ambtenaren verhooging noodig is. Overgaande tot de verdere PUNTEN VAN BEHANDELING, komt nu aan de orde 2. Behandeling gemeenterekening 1914. De Commissie rapporteert, dat bij de rei niging een nota is voor koffie en thee, onge- specifieerd, en tevens dat er een reuklooze tonnenwagen is aangeschaft voor f 570,wat zeker geen gelukkige keuze is geweest; ook uit een oogpunt van zuinigheid en hygiëne is misschien wel gewenscht ijzeren privaat- tonnen aan te schaffen. De boeken der gas fabriek zijn keurig in orde bevonden, de aan- of opmer-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1