Ileuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, I I 1 Hl I g B No. 73. 54ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1915. l R VOOR Zondag 12 September. A fzonderlijke //Thans” d.w.z. toch CONTRASTEN. het- BINNENLAND. s*. vi in pakjes, is geurig, krachtig, waterhoudend; wordt verkocht in ons pakjes a 22 et, in vierdel pakjes a 27 72 cent, is in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. HARLINGEN. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. De rechtbank alhier veroordeelde heden den landbouwer Tj. V. van Snikzwaag, wegens diefstal van een koe uit de weide tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Sneek 10 Sept. De Stoomboot, /zStad Winschoten” is gelicht, na een zwaren harden arbeid van een paar dagen door personeel van de boot en dat van de firma Van der Werf alhier, die ’t boven water brengen enz., voor f 900 had aangenomen, ’t Bleek al spoedig dat de bovenlaat, die voor ’t grootste deel reeds is opgepikt, bestond uit datgeen, ’t welk wij in ons vorig nummer noemden. En verder is ’t gebleken dat de inhoud die zich be neden bevond, op verre na niet opwoog tegen den last die bovenop was geladen. ’t Mag een wonder heeteu dat deze roeke loosheid, die aan z/De Handel en Nijverheid” eenige jaren geleden zooveel menscbenlevens op de Zuiderzee kostte, ook thans niet weer offers heeft geëischt. Ten slotte een vraag. Zou ’t niet wen- schelijk zijn dat de politie in ’t vervolg een meer wakend toezicht houdt bij ’t laden van vervoermiddelen te water. Want als ’t on- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Wat schade dus geeft het, dat millioenen werkers geen arbeid nu verrichten, dat duizen den arbeidskrachten zich inspannen om daarmede niet de productie te dienen. Als men dit overweegt, ziet men, hoe alle oorlogvoerende volkeren door den oorlog achter op komen, hoe zij interen en kapitaal ver nietigen. Ook de neutrale landen deelen in de schade want om verschillende redenen moeten zij hun productie inkrimpen en krijgen duizenden werkloozen te onderhouden, waardoor het maatschappelijk kapitaal inteert. Er is meer onderbreking van Als voorbeeld, gj menschenplicht te achten, in normale tijden. Trouwens de worsteling ter bereiking van een volmaakt humaniteitsbeginsel is sedert eeuwen en eeuwen aan den gang. Die worste ling is niet het speciale eigendom van onzen tijd. Evenmin kan men onzen tijd buiten die worsteling plaatsen. In die worsteling der eeuwen treden herhaaldelijk vrouwen op den voorgrond. Mejuffrouw Groshans wijst op die heldinnen van later tijd, die we allen kennen Beecher Stowe met haar strijd tegen de slavernijDr. Anna Kingsford en Frances Power Cobbe, die den strijd tegen al wat onderdrukt werd tot een georganiseerd geheel maakten; Bertha von Suttner, die den strijd tegen den oorlog aanbond; Josephine Butler, die de prostitutie, en Frances Willard, die de drankellende bestrijdt. In die worsteling ter bereiking van een volmaakt humaniteitsbeginsel speelt inderdaad de vrouw een groote rol. We zouden zeggen nog meer dan door wat de grootsten onder haar in het openbaar hebben gedaan, door wat eeuw in eeuw uit, van geslacht tot ge slacht, door de vrouw aan teerheid en aan gemoedsontwikkelende elementen in de ziel van hen, die zij opvoedde, is gebracht. Daarom zien we, bij het donkere heden, en niettegen staande de soms verbazingwekkende en niet aangenaam beroerende uitingen van den ge moedsaard der vrouwen in de verschillende oorlogvoerende landen, met vertrouwen naar haar, die voor de toekomst een gezond denkend geslacht kunnen opvoeden, naar de vrouwen van thans, de moeders en haar, die later moeders zullen zijn, en die uit den gruwel der tegenwoordige menscbenslachterij een wapen zullen smeden tegen het afschuwelijk en voor onze beschaving beschamend instituut van den oorlog, een instituut, dat op doodslag en vernieling is gebaseerd en waarvoor nog een zekere bewondering, in ieder geval een stille waardeering sluimert op den bodem van menig menschenhart. De vrouwen moeten ons van den oorlog der toekomst afhelpen. Wanneer wij, mannen, eene barbaarsche wijze om recht te verkrijgen of onrechtvaardig onzen zin door te drijven tot een soort heilig bedrijf stempelen, moeten de vrouwen ons doen gevoelen, dat wat wij doen niet mooi, niet groot en niet heilig is, doch wanstaltig en barbaarsch. De Arnh. Crt. schrijft: Onze dagen met het oorlogsbedrijf zijn vol contrasten. Laten we één er van noemen tegenover de geweldige inspanning, die ver nietiging ten doel heeft, staat de niet minder groote inspanning om te behouden. Wat het gevecht bederft, tracht de inenschlievendheid, die gestalte aanneemt in het Roode Kruis en geholpen wordt door de wetenschap, te redden van ondergang. Aan het contrast tusschen mensebelijke ruwheid en menschelijke teerheid werden we herinnerd door een mooi hoofdstuk in de 14e aflevering van het encyclopaedisch Handboek over De Frouw, de F rouwenbeweging en het Frouwenvraagstuk. Men weet, dat dit breed opgezette werk het daarin aangeduide onder werp van alle kanten belicht. Mannen en vrouwen van naam, deskundig en ervaren op het gebied, dat zij beschrijven, toonen de vele zijden, die de positie der vrouw in onze maatschappij, den arbeid, dien men haar gunt, de taak, waartoe zij geroepen is, en het aan deel in het maatschappelijk bedrijf, waarop zij recht heeft, te zien geven. In deze 14e aflevering b.v. zien we het slot eener studie over //De taak der vrouw bij het voorbereidend onderwijs”, spreekt mr. W. H. M. Werker over //De vrouw in de onderwijsherziening”, mejuffrouw Suze Groshans over //De taak der vrouw bij de gemoedsontwikkeling”, mejuffr. E. De Clercq over //De taak der vrouw in zake kinderlectuur en kinderbibliotheken” en mejuffrouw Jacoba F. D. Mossel over Z/De taak der vrouw bij het godsdienstonderwijs”. fn het artikel van mejuffrouw Groshans, dat ons zoo fel het contrast deed gevoelen tusschen wat er in onze dagen is en wat er moest zijn, wordt er op gewezen, hoe de mensch nog is //de kruising van een barbaar en een God”; boe onze samenleving nog ge lijkt op een woestijn met enkele oasen. Inderdaad het goddelijke in den mensch is niet verlorenhet toont zich tot op de slagvelden, maar het barbaarsche in hem toont er zich eveneens; minder wellicht bij den enkeling dan bij hen, die het groot oorlogs bedrijf mogelijk hebben gemaakt door syste matisch voorbereide plannen en middelen ter vernietiging en nu het barbaarsch bedrijf in gang hebben gezet, het laten loopen en er voor zorgen, dat het blijft marcheeren. Maar om weer tot het artikel van het Encyclopaedisch Woordenboek terug te keeren we lazen de studie over de gemoedsont wikkeling, die een deel der taak van de vrouw aangeeft en daarin trof ons de opmerking, dat het meegevoel voor minder bevoorrechte natuurgenooten een toetssteen is voor de gaaf heid en volledigheid van onze ware mensche- lijkheid; het is geen ontaardingsverschijnsel, doch integendeel de gezonde vrucht van een krachtig gemoedsleven en karakter. De schrijf ster verdedigt daarmede, o.i. terecht, het be ginsel der dierenbescherming. De ^humanity to the lower animals” is misschien pas in de laatste tijden het eigendom geworden van zeer groote kringen, van, zoo men wil, de massa uit de vroegste tijden zijn uitspraken over gebleven van de besten en grootsten, die deze //humanity tho lower animals” hebben betracht. Thans beginnen we dit een deel van onzen geval met de Winschoter eens op de Meer was afgespeeld, welke treurige gevolgen had dan de duikeling van dit vaartuig weer na zich gesleept. Sneek, 10 Sept. Nog altijd is onze in Januari jl. benoemde architect, de heer Flipse van Doetinchem, niet in functie. De heer F. fungeert nog steeds als le reserve-luite- nant, en ’t is te voorzien dat de man in de eerste maanden nog niet de Sneeker belangen kan dienen. Met de waarneming van zijn betrekking werd in genoemde maand belast de heer 1. de Jong, opzichter onzer gemeentewerken, die tegen 1 Maart jl. als zoodanig wegens ge vorderden leeftijd pensioen aanvroeg en daar heden reeds in ’t genot van is gesteld. Heerenvean. De Carnegiemedaille is toe gekend aan het 69-jarig schoolhoofd S. Terpstra alhier, wegens het met levensgevaar redden van een zijner leerlingen uit de Schoolgracht aldaar. Sedert Donderdag van de vorige week vermiste dr. T. alhier zijn fiets. Toen een bezoek brengend aan een patiënt aan de Ver lengde Dracht, had hij de fiets even buiten laten staan, nadien was deze spoorloos ver dwenen. Aangifte werd gedaan bij de politie. Dinsdag j.l. was ook spoorloos verdwenen de 21-jarige A. W. van hier. En wat is nu gebleken Genoemde persoon is per fiets gegaan in de richting van Meppel, waar ter stede men hem heeft aangehouden. Wat toch was de zaak, zooals na onderzoek is gebleken W. heeft dien bewasten Donderdag de fiets weggenomen, is daarmede gegaan naar den z.g. Korfsingel”, heeft daar het rijwiel van verschillende onder- deelen, o.a. een kostbare electrische lantaarn, ontdaan, heeft die onderdeelen op eenigen afstand verder in den grond verstopt en de fiets zelf daar ter plaatse in het water gegooid. Nu Dinsdag j.l. is hij met het ontredderde rijwiel op reis gegaan naar Meppel, waar men al spoedig begreep iemand voor te hebben met een karretje dat hem niet toekwam. Een onderzoek werd ingesteld en men bleek een goede vangst te hebben gedaan, hoewel aan vankelijk nog een valsche naam werd op gegeven. W. werd heden onder politie geleide naar hier getransporteerd en na verhoor en bekentenis in hechtenis gehouden. O. N. St.-Nicolaasga. Met thuiszitten kom je er niet, beginnen onze veehouders te denken. Men moet de wereld eens in en zien hoe ze elders doen, waaruit wat te leeren valt. Eu zoo is dan besloten dat de leden onzer afd. van de Fr. Mij. van Landbouw, de afdeeling Lemmer dan, op ]4 en 15 Sept. a.s. een bezoek aan de Groninger Veenkoloniën zullen brengen, waar dan Stadskanaal, Veendam, Sappemeer, etc. het doel van de reis zijn, om daar landbouw-proefvelden in oogenschouw te nemen en boerderijen, aardappelmeel- en stroo- cartonfabrieken te bezichtigen. Het gezelschap gaat deels per tram en spoor, deels per fiets. Jouster Crt. Het ongeluk te Delft. In aansluiting aan ons bericht uit Delft van gisteren ontleenen wij het volgende aan de Delftsche Ct. Op den weg bij de z.g. ronde bank, was een aantal kinderen aan het spelen, toen in razende vaart vier militaire auto’s dicht ach ter elkander kwamen aanrijden. De voorste auto stopte bijtijds voor de kinderen, doch de daaropvolgende kon zijn vaart niet inhou den, en reed rechts-uithalend de eerste auto voorbij en wierp de 21/2-jange Maria van H. tegen den grond. Onmiddellijk werd het kind door de inzittenden in de auto gelegd en naar het militaire hospitaal vervoerd. Een half uur na aankomst is de arme kleine daar overleden. Uitwendige kneuzingen had het niet bekomen. Waarschijnlijk is het kind door het spatbord van den auto geraakt. In het zwaar-beproefde gezin is twee dagen geleden een kindje geboren en was gistermor gen het oudste zoontje naar het ziekenhuis vervoerd tot het ondergaan van een operatie. En dit alles gebeurde op den verjaardag van de moeder,.. Kapitaalvernietiging. Oorlog vernietigt veel kapitaal. Men denkt, dit lezend, allereerst aan geen in de ongelukkige landstreken, waar de strijd zich afspeelt, vernield wordt. Voor millioenen is er in België vernietigd, stuk geschoten, platgebrand. De oogst is vertreden, de veestapel verdwenen, geheele streken zijn onder water gezet en voor jaren ongeschikt gemaakt om te oogsten. In Noord-Frankrijk is het niet beter en ook in Oost-Pruisen, in Galicië is natuurlijk reusachtige schade beloopen. Aan deze economische schade denkt het eerst, maar ze is niet de eenige. In Europa staan gewapend tegenóver elkaar of afwachtend om, zoo noodig, in den strijd in te grijpen, een twintig millioen mannen, allen in de kracht van bet leven, goeddeels bezig in vredestijd met productieven arbeid. Zij wijden zich nu aan het werk van dood en vernieling, zij brengen niet voort. Deze onderbreking van de productie, nooit te voren in die mate gezien, is een voornaam kenmerk van dezen oorlog, een schaduwzijde van niet geringe beteekenis. In gewone tijden moeten die millioenen ook eten, gekleed zijn, hebben zij veel noodig voor hun onderhoud. Maar zij brengen meer voort, dan zij gebruiken, hun arbeid vermeer dert het kapitaal, maakt het land rijker aan stoffelijke goederen. Maar er wordt in de oorlogvoerende landen nog veel arbeid verricht, doch vooral arbeid, die bedoelt de militaire weerbaarheid te ver- hoogen. Men smeedt wapens, men giet kanon nen, men vervaardigt ammunitie en dat is ook feitelijk improductieve arbeid. Wanneer een smid een ploeg smeedt, hij vermeerdert den rijkdom, wat heeft de mensch- heid aan honderd kanonnen? Wanneer de landbouwer in het zweet van z’n aanschijn spit en graaft, hij vindt zijn belooniug in meerdere opbrengst, het land vaart er wel bij, maar wat brengen duizenden meters loopgraven op? schade nog, gevolg van de het geregeld wereldverkeer, om dit duidelijk te maken (één voorbeeld uit vele), nemen wij de wijze waarop Engeland thans in z’n behoefte aan suiker voorziet. De Engelschen gebruiken ontzaglijk veel suiker en het was goeddeels uit Duitschland dat zij deze betrokken. Dat gebeurt nu niet en, terwijl in Duitschland millioenen kilo grammen goedkoope suiker opgeslagen liggen, heeft Engeland ver weg groote hoeveelheden suiker gekocht, tegen hooge prijzen niet alleen doch die duur worden door den arbeid, dien men aan het vervoer besteden moet, de schepen die men voor dat vervoer noodig heeft, enz. In de huidige wereldhuishouding hebben de volkeren elkaar noodig en nu de oorlog verhindert, dat zij elkaar van het noodige voorzien, tracht men toch te verkrijgen, wat onmisbaar is, verkrijgt men het dikwijls ook wel, maar op veel meer kostbare wijze. Uit het bovenstaande is dus wel duidelijk, dat de oorlog veel maatschappelijk kapitaal vernietigt, en dat door den oorlog de rijkdom der volkeren achteruitgaat. Wanneer knappe statistici berekenen (zij moeten er een slag naar slaan) dat voor de oorlogvoerende staten de kosten van den oor log zoo ongeveer een honderd millioen per dag beloopen, dat wil zeggen, de directe oorlogskosten, dan merkt men wel eens op: ,/Dat geld is niet weg, de staten geven het uit, hun eigen onderdanen of anderen ver dienen het, dus bij slot van rekening ver mindert de rijkdom niet, het is slechts een goudverplaatsing hoogstens van het eene land naar het andere”. Daar is iets van waar, de goudrijkdom van allen samen vermindert niet. Maar men ver geet dan, dat de rijkdom niet bestaat uit goud alleen. Rijkdom voor de maatschappij uit de som van alle nuttige goederen en daartoe behoort ook het goud, omdat dit het algemeen begeerd ruilmiddel is. Het goud speelt in den oorlog zelfs een zeer bijzondere rol, maar al blijft al het goud behouden, ook dan gaat door den oorlog veel kapitaal verloren. Huizen en fabrieken worden verwoest, land gaat in vruchtbaarheid achteruit, prachtige schepen met nattige dingen beladen, zinken naar den bodem der zee. Veel arbeid wordt besteed aan nietproductieve zaken, millioenen krachtige arbeiders werken wel, doch brengen niet meer voort. Dus vermindert het maatschappelijk kapitaal en er gaat machtig veel verloren, waarvoor geslachten gearbeid en gespaard hebben. De oorlog, deze oorlog vooral, vernietigt een reusachtig kapitaal, kost een schat van goederen, wier gemis na den oorlog, nog lang daarna, gevoeld zal worden, ook, zelfs vooral, door den minderen man. Ons Noorden. Bolswardsche Courant men Kleins Thee, kf KL

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1