Nieuws- eu Advertentieblad Bols ward, en Wonseradeel. I 3 1915. VerscHijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. No. 74. I Donderdag 16 September. BINNENLAND. VOOR EEN HUMORISTISCH VERSLAG. BEHANDELING VAN NEDERLANDERS IN DUiTSCHLAND. 7 9> Me r SS l' n Bolswardsche Courant afzonderlijke aard men naar de om het aldus de winsten Regeeringsspek. aan de Tel.: ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. l en deze zeer on- oponthoud „Het moet dan ook betreurd worden, dat gedurende den herfst voor zoo lage prijzen zulke enorme hoeveelheden varkens vleesch naar Engeland zijn gegaan. Als het Nederlandsche publiek, dat deze kleine varkens niet vraagt, eenigszins met be staande levensgewoonten had willen breken, zou het zich in die maanden voor weinig geld van varkensvleesch hebben kunnen voorzien en dit conserveeren voor latere dagen van schaarschte.” ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. hij een moment-opname. In dezelfde coupé bevond zich een luitenant, die het voor gevallene had gezien. Toen de trein in Arnhem aankwam, werd de man op aanwijzing van den officier door de stations-wacht gearresteerd en naar de Willemskazerne overgebracht. Daar bleek, dat hij in het bezit was van een foto-toestel, platen, enz. en van teeken- benoodigdheden en schetsen. Ter verder onderzoek werd hij toen ter beschikking van de politie gesteld, die telegrafisch, een onder zoek omtrent hem instelde. Het bleek toen, dat hij Nederlander was. De platen werden ontwikkeld bleken of niet bruikbaar of van schuldigen aard te zijn. Na een van eenige uren kon de man zijn reis ver volgen. N. R. Cl. We hebben in de laatste dagen, schrijft de Arnh. Crl., nog al eens ingezonden stukken ontvangen met klachten over de behandeling, door Nederlanders aan de Duitsche grens onder gaan. Personen, wier maatschappelijke positie hen gewend heeft om het gewicht hunner woorden te berekenen, klaagden daarover. De klachten loopen meestal over hetzelfde feit. Voor zoover dit zoo is, zullen we het bij een enkele vermelding laten; we vinden het echter niet noodig om aan deze klachten in ’t geheel geen plaats te geven. z/Bij het lezen van de verschillende be richten over de behandeling van Nederlandsche onderdanen bij de visitatie door Duitsche douanen aldus schrijft ons een hunner vraagt een gewoon Nederlander zich wel eens af of dan alle respect voor ons volk bij Duitsch- land er uit is”. En hij haalt het geval aan van iemand, die hem bekend is, eu die bij Deze wijsheid is inderdaad kostelijk van naïveteit. In Augustus en September, toen steuncomité’s alles moesten doen om den nood in duizenden gezinnen te lenigen, had het Nederlandsche publiek voor weiniggeld varkens vleesch kunnen koopen en... conserveeren. Ja, wat dwaas toch van al die kleine midden standers, Hagenaars, Rotterdammers en Am sterdammers, dat zij niet onmiddellijk hun etage-woning of hun „drie-hoog” hebben om gezet in een slachterij tot conserveering der goedkoope varkens voor de latere dagen van schaarschte Dom toch van het Nederlandsche publiek, dat het niet „eenigszins met bestaande gewoonten wilde breken”. Men zou dezen geleerden schrijver van het varkenshoofdstuk in het Landbouwverslag kunnen vragen, of er wellicht overwegend economische redenen zijn voor de mingegoeden om het spek en het rijpere varkensvleesch de voorkeur te geven boven het fijne vleesch der export- varkens. Wellicht weet hij, dat spek op menigen arbeidersdisch niet eens regel kan zijn en sinds Augustus er zoowat geheel van verdween. Het doet ietwat wonderlijk aan, dat het publiek... in September had moeten gaan conserveeren”. Oostergo. Sneek, 14 Sept. Heden werd hier de bekende prachtige boerenplaats met 1001/2 p.m. land en arbeiderswoningen met toebe- hooren, alles gelegen aan het binnenpad tus- schen Sneek en IJlst, finaal geveild in 17 perceelen, die met de woningen gezamenlijk opbrachten slechts f 64116.40. De plaats bezit geen reed, was dit het geval geweest, dan was de opbrengst vrijzeker eenige duizenden hooger gekomen. De heer T. D. Knol te Bolsward, kreeg o.a. perc. 15 en 16, samen groot 12.4 p.m. voor f 6375.30. Sneek 14 Sept. De bewoners onzer Looxma- gracht betalen voor hun erf elk jaar aan de gemeente grondpacht. Die jaarlijksche pacht kon worden afgekocht tegen 20 maal de pacht som, echter onder voorwaarde dat de Gemeente zich steeds ’t recht voorbehield ’t voorerf te naasten, wanneer dit noodig mocht blijken. Die tijd is thans gekomen. De Raad besloot indertijd de Looxmagracht met een paar meter te verbreeden en zulks in verband met ’t drukke handelsverkeer, dat op die gracht dikwijls groote belemmering ondervindt. De ijzeren hekken langs de voorerven moeten nu 2 meter achteruit worden geplaatst en zulks tegen 1 Nov. a.s. Een enkel erf, dat, om in de rooilijn te vallen, aan eene kant 6 meter verliest, zal zich met inbegrip van een nieuw ijzeren hek, een uitgave van f 200 moéten getroosten, om aan den eisch door ’t D.B. gesteld, te voldoen. Van vergoeding voor gemaakte kosten is geen sprake. Ieder zorgt maar dat zijn ijzeren afsluiting tegen genoemden datum volgens voorschriften van B. en W. wordt opgeleverd. Stavoren. De voor drie weken in dienst gestelde nieuwe stoomboot „M. van Hasselt”, varende tusschen Enkhuizen en Stavoren, heeft nog al met tegenspoed te kampen. Ver leden week werd één der schroeven stuk ge slagen, zoodat het noodzakelijk was, zooals we reeds gemeld hebben, de boot te dokken ter herstelling. Nauwelijks uit het dok had het Zuiderdiep. N. R. Ct. Een heer uit de Zaanstreek reisde Zaterdag van Nijmegen over Arnhem den Haag. Toen de trein de brug over Waal passeerde, waarop eenige groepjes mili tairen stonden, kon de man de verzoeking om een kiekje te maken van een dier groepjes niet weerstaan. Vit het coupé-raam maakte Inmiddels kwam het jongetje bleek dat de toestand boven ver- O. N. men in de haven van Stavoren veel moeite de boot te zwaaien, met het gevolg, dat zij tegen den basaltmuur stiet, waardoor zij nogal schade opliep en water maakte. Nu is de boot weder naar Amsterdam vertrokken om te dokken. O. N. Gaasterland. Twee jongetjes van een jaar of vier speelden onder Rijs in een stuk land waarin vee liep. Zij zouden toen een paard ophalen, gingen daar naar toe en namen er juist een bij den staart, dat dikwijls slecht geluimd was. Het beest sloeg den armen kleine over den grond, zoodat hij voor dood werd opgenomen en bij zijne ouders werd binnengedragen. Een reiziger, een zekere mijnheer O. passeerde daar juist per motor rijwiel en bood zich welwillend aan genees kundige hulp te halen, welk aanbod dankbaar werd aanvaard, weer bij en wachting was. Men schrijft Het gebeurt in het Zuiden des lands op groote schaal, dat de slagers het door de Regeering geleverde spek en vleesch, niet ver- koopen aan cliënten, doch inzouten later duurder te verkoopen en grooter te maken. Er wordt thans door verschillende arbeiders organisaties een straffe actie gevoerd tegen deze ontduiking der voorschriften van ’t Rijk. Vetwaren. Tot in de kleinste dorpen wordt Friesland tegenwoordig afgereisd door agenten, die de kruideniers bezoeken en probeeren van hen verschillende vetstoffen te koopen, tegen zeer hooge prijzen. Daar de meeste kruideniers begrijpen, dat zulks voor export naar Duitsch- land is, en dit verboden is, hebben dé agenten nog niet veel succes. N. Sn. Ct. Aan den dood ontsnapt. Door de tegenwoordigheid van geest van den schipper der IJmuider trawler IJM. 42 „Flamingo” is de bemanning van genoemd vaartuig aan den dood ontsnapt. Onze bericht gever te IJmuiden vernam daaromtrent het volgende De trawler van op circa 220 mijlen van IJmuiden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag visschende, toen de schipper, die zelf aan het roer in de commandobrug stond, een eigenaardig geruisch in het water hoorde alsof een schip zich snel voortbewoog. Hij zag door de duisternis niets en achtte het daarom wenschelijk het bevel tot stoppen te geven, teneinde eerst eens poolshoogte te nemen. Gelukkig werkte het vischtuig, dat buiten boord lag, als rem, zoodat het vaartuig in minder dan geen tijd stil lag. Opeens zag men met razende snelheid een viertal torpedojagers op geen tien meter vóór het schip voorbijvaren, gevolgd door een aantal torpedobooten. Vervolgens kwamen vier groote kruisers, die weer gevolgd werden door circa tien torpedobooten. De nationaliteit der schepen kon door deduisternis niet worden vast- hen eenig licht van den trawler zou men door het van den men van de van bet Een mooi stuk werk. Te Hengelo trekt sedert eenige dagen een mooi stuk werk, door den landweer-man Bonda, boekbinder van beroep, in zijn vrije uren vervaardigd, de aandacht. Het is een klok, die behalve een speelwerk, een mechaniek bevat, dat poppetjes beweegt, lampjes doet branden en bovendien nog een weerhuisje en kalender bevat. Om het halve uur brengt het mechaniek de poppen aan het dansen, terwijl de lampjes beurtelings branden en de muziek speelt. Bovendien kan het speelwerk onafhankelijk van het uurwerk functionneeren en de lampjes in en uit worden geschakeld. Het geheel is met de eenvoudigste gereed schappen vervaardigd. Arnh. Ct. Een watervliegtuig. Zaterdagmiddag heeft de vlieger van Mee] boven de Waal te Tiel proeven genomen met zijn verbouwd watervliegtuig, thans ingericht om daarmede op water van niet te groote diepte, zich snel te kunnen voortbewegen. Omtrent deze proefneming deelt het N. v. d. D. nog medeDe motor waarmede een snelheid van 60 K.M. per uur kan worden verkregen enz. zijn aangebracht op de z.g. llolteurs van de vroegere hydroplane. Gebleken is, dat het toestel nog niet voldoende is inge richt, vooral niet om zich met groote snel heid te kunnen verplaatsen en z.g. „topzwaar”. Vóór de stad geraakte ’t op een ondergeloopen gedeelte van een krib en toen het daarvan verwijderd was... sloeg het eensklaps om, zoodat de motor enz. onder water gingen en de drijvers, die blijkbaar te klein en niet zwaar genoeg zijn boven kwamen. De aviateur en zijn passagier (de monteur) waren gelukkig vooraf op de krib gestapt. Deze eerste proef die geschiedde in tegenwoor digheid van den vlieger Bakker en enkele belangstellenden kan dus vrijwel als een mislukking worden beschouwd, althans op de rivier. Het middel erger dan de kwaal. van Stadskanaal trachtte van de verschrikkelijke van Een paar potjes sulfer Een ingezetene zich dezer dagen vliegenplaag te bevrijden door middel brandende zwavel. werden voor dit doel aangestoken en daarna snel de deuren gesloten. Een half uur daarna bleek, dat de proef schitterend was geslaagd. Een dikke laag doode vliegen bedekte vloer en meubelen. Dat was een opluchting! Maar ...bet middel was erger dan de kwaal, want de hond, die men vergeten had te verwijderen, had ook al het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. En het kleurige behangsel en de mooie verf, waarmee het woonvertrek nog pas in Mei zoo netjes was opgeknapt, waren totaal bedorven. Daar zat voor den schilder weer een kleine vijftig gulden aan vast. Arnh. C. Omtrent de aanhouding te Elten van den heer H., directeur der Kunstzijdenfabriek te Arnhem meldt men nog aan de Tel.: De heer H. begaf zich Vrijdag op reis naar Berlijn. Te Elten de gebruikelijke vragen naar papieren. Toen H. voorgaf, geen papieren meer bij zich te hebben en men bij onderzoek behalve eenige visitekaartjes, toch nog papier op hem vond, volgde zijne aanhouding. Datzelfde lot ondergingen tegelijkertijd nog twee andere reizigers, die uit Nederland kwa men. Alle drie werden vastgezet voor hetzelfde feit, dat in den regel een dag of wat vrij- heidsberooving ten gevolge heeft. Wij hebben reden aan te nemen, dat deze menschen met enkele dagen straf er af zullen komen. In ieder geval is het niet ondienstig, om voor de zooveelste maal het gevaar van medenemen van schrifturen e.d. in het licht te stellen». iedere nieuwe reis, ondernomen om eene kleine leening af te lossen, bij het passeeren der grenzen zich geheel moet ontkleeden. Een ander spreekt over het herhaaldelijk voorkomen der elkaar opvolgende feiten: „ont kleeden, aanhouden, gevangen zetten en weer ontslaan. Consuls, burgemeesters, zelfs de minister van Buitenlandsche Zaken, staan machteloos. De slachtoffers van bet strenge douane-regime hebben, wanneer zij gearresteerd worden, slechts één ding te doen, n.l. kalm te wachten, totdat, zonder een woord van verontschuldiging, noch van motiveering der arrestatie, hun invrijheidstelling aldus wordt aangekondigd: „Sie sind entlassen”. Onze nationale pas is, aldus een derde, blijkbaar niets waard. De mooie, in het Fransch geschreven woorden: „ou faire donner au besoin tout aide et secours etc.” hebben hun betee- kenis verloren. Kan een dergelijke toestand bevestigd blijven en kan de Nederlandsche Regeering met onverschillige gelatenheid toe zien, dat met haar onderdanen zoo gesold en met haar pas zoo minachtend omgesprongen wordt? We zouden hierop willen antwoorden, dat wie thans Duitsch gebied, d. w. z. gebied van een oorlogvoerende mogendheid betreedt, zich heeft te onderwerpen aan wat daar, door de oorlogsomstandigheden, blijkbaar geboden ge acht wordt. Dat kan streng, dat kan over dreven zijn, maar binnen de Duitsche lands grenzen is de Duitscher baas. Wie zijn optreden onaangenaam vindt, blijve in Nederland. Wie in Duitschland moet zijn, neme mèt de lusten ook de lasten. Dat onze nationale pas waardeloos zou zijn, geven we niet toe. Het feit alleen, dat zonder zulk een pas een Nederlander heelemaal niet over de grenzen zou komen, spreekt dit al tegen. Ons zijn ettelijke gevallen bekend van vol strekt hoffelijke bejegening van Nederlanders door de Duitschers. Niet ieder heeft te klagen. Maar bij het internationaal spionnagestelsel dat, we erkennen het, op zoo uitgebreide wijze door Duitschland zelf wordt uitgevoerd is het, zooal niet wenschelijk, dan toch ver klaarbaar, dat Duitschland aan zijn grenzen wachters zet. Het heeft blijkbaar veel te verbergen en te vreezen. En het is zijn recht in verband daarmede de maatregelen te nemen, die het zelf wil. Verslagen van eenigszins officieelen bieden gewoonlijk geen lectuur die prefereert om zich een uurtje van ontspanning te verschaffen. Uil den aard der zaak be vatten zij te veel een droge opsomming van feiten, om amusant te kunnen zijn. Toch ontbreekt somwijlen de humor niet. Het ver slag over den Landbouw in Nederland over 1914 wijdt ook een hoofdstuk aan de varkens. Deze „huisdieren” vormen sinds maanden een „brandende kwestie”. Minister Posthuma had een vernuftig middel uitgedacht om de dikhuiden tegen verlaagden prijs ter be schikking van de Nederlandsche verbruikers te brengen. De exporteur mocht alleen uit voeren, als hij een bepaald kwantum beschik baar stelde voor het binnenland. De oorlogs winst, door het buitenland betaald, moest bet verlies, in het binnenland te lijden, goed maken. Het was vernuftig bedacht, doch het stelsel moest falen, zoodra een eenigszins aanzienlijke prijsdaling in het buitenland in trad. Zoodra dit gebeurde, was het uit met de regeeringsvarkens. Kort nadat de wereld- krijg was uitgebroken, hebben onze varkens- fokkers, een slechten tijd doorgemaakt. Door bet gebrek aan voer, moesten de varkens worden opgeruimd. In de zandstreken, waar de rogge veelvuldig voor de voeding der varkens wordt gebruikt, was deze in beslag genomen. De maïs-aanvoer liet alles te wenschen over en het gevolg was, dat opgeruimd werd tegen eiken prijs. En nu komt de humor uit het verslag gesteld, terwijl geen van voerde. Had schipper Sloot dus niet doen stoppen, dan eskader overvaren zijn. De lichten trawler brandden helder, zoodat oorlogsschepen af de aanwezigheid visschersvaartuig beeft kunnen vaststellen. Alg. H. Ongeveer 9 uur gisteravond is een militair, die aan het Gedempte Zuiderdiep te Groningen op schildwacht stond voor een verdacht huis, van B. de S., door eenige belhamels aanvankelijk gesard en later ernstig mishandeld. De soldaat heeft toen een schot gelost en de bajonet getrokken. Daarop wilde men hem opnieuw te lijf; de soldaat is toen een gebouw binnen gevlucht. De politie heeft vervolgens eenige charges gemaakt om het opdringende publiek uit elkander te jagen. Dit gelukte. Later verscheen een patrouille militairen onder leiding van een kapitein ter plaatse. Het bleef nog langen tijd onrustig aan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1