Hieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. s Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. I Lr 1915. 54ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 75. Reg*eering*szorg*en. VOOR 3 maanden. Zondag 1$) September. afzonderlijke BINNENLAND. bet Marinehospitaal Alg, H, V 4, in pakjes, is geurig, krachtig, waterhoudendwordt verkocht in ons pakjes a 22 et, in vierdel pakjes a 2772 cent, is in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. de Amerikaansche markt werden Waar de prijzen van meel en de maximum-broodprijzen telken- evenredigheid tot den tarweprijs vastgesteld, kon worden bereikt, dat voor bet brood niet meer behoefte son dus zelf moet en gewogen te ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. we De Regeering had dus een lö1/2 millioen gulden, alles haar graanpolitiek. I y 34 Door vele ouders is weken oogstverlof voor druk gebruik gemaakt. Alleen Kimswerd maakte hierop Witmarsum. voorzitterschap Steuncomité f ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hei bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wonseradeel, 15 Sept. Door den Keurings- raad zijn van 24 ingeschrevenen voor den landstorm, jaarklasse 1913, 5 geschikt en 17 ongeschikt verklaard, 2 zijn niet verschenen. Van de jaarklasse 1914 werden van de 31 ingeschrevenen 22 geschikt en 5 ongeschikt bevonden, terwijl 4 niet verschenen. Wonseradeel, 16 Sept. Enkele arbeiders worden reeds nu aangezocht om te willen braken voor f 1.25 per bundel, van nu tot het a. s. voorjaar. Het vlas moet den boer ruim f 6 per bundel opbrengen, een fabel achtig hooge prijs. In Franekeradeel is men reeds met braken begonnen. Westergo, 16 Sept. De graanoogst is thans genoegzaam binnen. Sommige boeren hebben de schuren tot den nok toe vol, daar het eerst geoogste graan al te vroegtijdig werd binnen gehaald en men nog hooger prijs verwachtte. van de aangeboden 6 hunne schoolkinderen oorzaakt door dunne drijvende nevelen. Met de andere sterren is ze in den nanacht aan de westerkim verdwenen. te betalen dan in verband met den aankoops- prijs van tarwe noodzakelijk was.” Deze rustige verklaring van Minister Posthuma is afdoend.- Het is onbegrijpelijk, dat er menschen gevonden worden, die met een brutaal gezicht de meest krasse, doch onrechtvaardige beschuldigingen durven uiten. En het is te betreuren, dat er bladen zijn, die dergelijke beschuldigingen zoo maar opnemen, zonder ze eerst te toetsen of ter bevoegder plaatse te laten toetsen. Zelfs een tegenspraak achterna is onvolkomen-fair, want de beschuldiging is eenmaal geuit en vindt haar wegen en paadjes, waarop ze niet altijd door de waarheid achterhaald kan worden. Jouster Ct. In Duitschland gevangen gezet. Van de beide Arnhemmers, die dezer dagen op hun doorreis in Duitschland gearresteerd waren, is de eene, die vooral verdacht werd, omdat een Amsterdamscb persoon van dien naam op de zwarte lijst staat, na 12 dagen te Aken in arrest gezeten te hebben, weer in vrijheid gesteld, dank zij vooral de tus- schenkomst zijner Duitsche handelskennissen. Vóór zijne arrestatie werden zijn gangen overal door geheime politie-agenten gevolgd, zijn telefonische gesprekken zelfs afgeluisterd. De andere Arnhemmer, die verdacht wordt, zich te hebben schuldig gemaakt aan eene poging tot uitvoer van gouden voorwerpen wordt nog steeds gevangen gehouden. Alg. H. Verkeer met Duitschland. Men schrijft aan de Tel. In enkele bladen doet een gerucht de ronde, als zou thans bij het passeeren der Duitsche grens een enkele pas niet meer toe reikend zijn. Behalve dat moet worden op gegeven, voor welke zaken of naar welke plaatsen men de grens overgaat, zouden, zoo beweert men, alle uitvoerige inlichtingen naar het Duitsche generaal-consulaat te Amsterdam moeten worden gezonden, die door middel van de hoofd-commandantur te Crefeld al dan niet gunstig over het verzoek om over de grens te gaan, beslist. In verband nu met bovenstaande wordt aan de Tel. meegedeeld, dat door iederen Duitschen consul of vice-consul in ons land voor grens- overscheiding kan geviseerd worden. Men late zich dus niet onnoodig angst aanjagen. Het wandelende paardenhaar In de Miinch. med. W ochenschnft deelt een geneesheer mee dat zijn dochter, die als kind een hobbelpaard bezeten en waarschijn lijk wel eens eenige haren van diens paarden haren manen ingeslikt had, jaren daarna pijn kreeg in haar teen. Daarin een splinter ver moedend, maakte ze de huid er omheen los en trok... een 20 c.M. lange paardenhaar er uit. Deze was van den darm in den grooten teen terechtgekomen na een jarenlange wan deling. Tot nogtoe was dit wandelen alleen van kogels en scherpe naalden bekend. Ongeluk bij het schieten. Gistermorgen had tijdens het houden van schietoefeningen in de duinen bij Den Helder een ernstig ongeluk plaats. De militie le luit, der art. J. J. van Haagen werd n.l. bij het schijfschieten in de borst getroffen door een kogel, welke aan de rugzijde het lichaam verliet. De getroffene is naar vervoerd, keken, weinig zagen doch zooveel te meer boorden. Er was een luchtschip in de buurt, dat was zeker. Lichten zag men af en toe, doch weinig méér; ’t luide, sonore snorren van de motoren was echter een beslist onbedriegelijke aanwijzing. Anderen weer die uit den slaap werden gewekt door het brommend gesnor, meenden een auto voor de deur te hebben of reeds de „eerste tram” te hooren, zoodat ze ver schrikt opsprongen met ’n„Diveker Sjouke, wy ha us forsliepen”. En als deze aanwijzingen nog onvoldoende mochten worden geacht, dan verwijzen we naar de berichten in andere bladen en van andere plaatsen, waar het luchtscbip ook op gemerkt is. In den avond van Dinsdag, zoo tegen elven, waren er in de Midstraat weer verschillende waarnemers, die al maar ’t oog hielden op een lichtend punt in ’t zuiden, vrij hoog aan den hemel, dat nu eens bijna onzichtbaar, dan weer zeer helder en breed uitstraalde, maar... op z’n plaats bleef, d.w.z. niet zichtbaar links of rechts voortbewoog, niet verdween en even min dus naderde om over onze hoofden in noordelijke richting te verdwijnen. Wat dan trouwens ook niet best ging, want het was niets anders dan een schitterende ster, eiken avond bij helderen hemel waar te nemen, en bet bedriegelijke kleiner of grooter worden van ’t uitstralende licht werd ver en ietwat dikker voorbij van de graan-politiek niet onvoordeelig ge acht, het vermoeden van zoo hooge winsten als de heer G. P. nu aangeeft, bestond blijk baar niet. Is nu zijn berekening juist? Wij moeten eerlijk verklaren, het op dit oogenblik niet te kunnen beoordeelen. Maar op een enkel feit willen wij wijzen. De heer G. P. neemt als d o o r s n e e - p r ij s voor den inkoop door de Regeering een bedrag aan van f 325 per last van 2400 kilo. Daarbij gaat hij echter dat (en ziedaar een leemte in z’n beschouwing, die ons doet aarzelen z’n eind-berekening zonder meer te aanvaarden) uit van de veronder stelling, dat de Regeering op geen enkel oogen blik méér heeft betaald dan f 350 per last. Een veronderstelling dus. Want de heer G. P. publiceert wèl tot 1 Juli 1915 de verkoop-prijzen, door de Regeering gemaakt (oploopend tot f 400 per last), maar... de inkoop-prijzen publiceert hij slechts tot 1 December 1914 (op dat oogen blik betaalde de Regeeering f 299 per last). Van 1 December tot 1 Juli j.l. zijn de in koop-prijzen hem niet bekend, en hij neemt daarom aan, dat f 350 per last het hoogste bedrag is, dat de Regeering zal hebben be taald. Niet meer dan een veronderstelling dus. Wat lezen wij nu echter op bladz. 3 van bovengenoemd Voorloopig verslag? Dit: Wat de door de Regeering betaalde prijzen aangaat, wees men er op, dat de Regeering in Maart en April j.l. graan heeft gekocht voor f 435, terwijl de prijs in Amerika thans ruim f 200 is. Hier wordt dus medegedeeld, dat in Maart en April de Regeering kocht voor f 435, of ongeveer f 100 per last méér dan de beer G. P. voor z’n berekening aanneemt. Is dat bedrag juist, dan zou gedurende die maanden de Regeering een belangrijk verlies hebben geleden, want zij-. verkocht in April voor f 425 en in Juli voor f 400. Dat de inkoopsprijs in genoemde maanden werkelijk zeer is gestegen, wordt aannemelijk als men ziet, dat ook de verkoopsprijs aanzienlijk in de hoogte ging (in Februari f 290, in April f 425). De clonclusie De conclusie is, dat officieele gegevens die nen te worden afgewacht. Dan zal blijken, of de Regeering inderdaad een winst van vele millioenen heeft gemaakt enwat er met die winst is gebeurd. Dan zal er ook klaarheid komen omtrent het in het V. V. genoemde bedrag van f 435. Is het waar, dat de Regeering nooit met verlies heeft verkocht, dan is dat cijfer onjuist, want de verkoops-prijs steeg niet boven f 400. Doch is het cijfer wel juist, dan heeft de Regeering gedurende eenige maanden wel met verlies verkocht en dan zal de millioenen- winst van den heer G. P. beduidend ver minderen. Bij deze voorloopige beantwoording van des heeren G. P.’s klacht en beschuldiging liet de Telegraaf het niet. Het blad wendde zich om inlichtingen tot den Minister van Landbouw. Deze antwoordde daarop „Het wil mij dienstig voorkomen, dat het publiek tijdig wordt gewezen op de onjuiste voorstellingen, waarvan het artikel (van G. P.) wemelde. De schrijver bouwde zijn ge- heele betoog op de onjuiste praemissie, dat de Regeering voor de tarwe niet meer zoude hebben betaald dan f 325 it f 350 (per last) en komt dan tot de conclusie, dat, waar de Regeering de tarwe wederom verkocht voor prijzen, die tot f 425 opliepen, een winst van ettelijke millioenen in de schatkist moet zijn gevloeid. Ik behoef u niet te verzeke ren, dat die winst slechts in de fantasie van den schrijver bestaat. De Regeering heeft zich n.l. van den aanvang af op het stand punt geplaatst, dat op het artikel tarwe geen winst mocht worden gemaakt. Daarom werden de prijzen, waarvoor de aangekochte tarwe weer werd verkocht, steeds vastgesteld naar den doorsnee-aankoopsprijs van den voorraad, waarover de Regeering op een bepaald tijd stip de beschikking bad. Dit stelsel had bovendien dit voordeel, dat de prijsschomme- lingen van genivelleerd, bloem en male in werden bet publiek De Arnh. Crt. schrijft: Regeeringsschouders moeten sterk zijn. Al wie ontevreden is, stapelt daarop zijn grieven, gerechtvaardigde en vermeende. In normale tijden zijn die grieven in elk land, ook in het kleinste, ontelbaar; in abnormale tijden als de tegenwoordige, zijn ze, zoo mogelijk, nog meer dan dat. De Reering moest zorgen. waarom heeft de Regeering niet...; zou het nu niet hoog tijd zijn, dat de Regeering...!, ziehier, wat in dagen als de onze om den haverklap geboord wordt. Gelukkig gaan de Regeeringen meestal te rade met de over weging, dat men niet tout le monde et père kan tevreden stellen en handelen na ernstig gewikt hebben. Nu is onlangs onze arme Nederlandsche Regeering, die als bestuurder der openbare zaak van een neutraal land werkelijk wel weet wat arbeid en zorg zijn, aangevallen door iemand, die zich G. P, teekende: initialen zonder meer. En deze mijnheer G. P. heeft in sommige bladen de Regeering van Neder land beschuldigd van heel ernstige dingen. Zij zou, onze Regeering nota bene! groote winsten gemaakt hebben met haar graan politiek. Die winsten waren zóó enorm, dat er niet de minste aanleiding was geweest om alsnog 13 millioen gulden aan te vragen voor goedkoop bruin brood. Die 13 millioen, be weerde de heer G. P., had als saldo van het graanbedrijf in de schatkist aanwezig moeten zijn. Want tot 1 Juli 1915 heeft de Regeering met baar graanmonopolie niet minder dan 18 millioen verdiend. Indien men dit bedrag vermindert met een bedrag van 2!/2 millioen, door den bruinbroodmaat- regel vereischt, dan blijft er een groote winst over. Dat klopt: 18 2x/2 V>L/2> al» goed rekenen, spaarpotje van ten gevolge van De Regeering maakt dus groote winst. Maar zij doet meer. Volgens den heer G.P. verdwijnen (die gemaakte groote winsten) op onverklaarbare wijze. Dat is erg, dat is héél erg. Dat is eigen lijk zoo iets als onze Regeering beschuldigen van lange vingers te hebben. De Telegraaf, die deze zaak onder haar kritische oogen nam, weerlegt G. P.’s geschrijf. Zij vraagt naar aanleiding daarvan: Hoe zit dat? En het antwoord, dat zij geeft, is het volgende: Laat ons allereerst opmerken, dat het niet onbekend is, dat het graan-monopolie der Regeering winst heeft gebracht. Immers, op bladz. 4 van het den 3en Augustus j.l. ver schenen Voorloopig verslag over het ontwerp inzake het levensmiddelen-crediet lezen wij de erkenning, dat tot dusver de graanhandel voor de Regeering financieel niet onvoordeelig is geweest. Zóó weinig echter werd aan zeer hooge winsten gedacht, dat er aan werd toegevoegd: Sommige leden vreesden toch, dat prijsdaling en bederf, ais waarvan hierboven werd gewaagd, tot een verlies zullen leiden. Bovendien werd geklaagd, dat de Regeering blijkbaar groote graanvoorraden niet op het juiste tijdstip en dus te duur had gekocht, jn één woord: al werd de financieele kant het leven reeds ge- De Banier. De Zeppelins. Joure. Nu hebben we toch echt bezoek gehad van een Zeppelin in den nanacht van Maandag op Dinsdag. Het was zoo om en bij drieën, dat hier en daar bakkers, die druk in de weer waren, een ongewoon en hevig gesnor vernamen, naar buiten stoven en eene uitzondering. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Woensdag vergaderde onder van den burgemeester het Wonseradeel”. Nadat de werkzaamheden van den afge- loopen zomer besproken waren, werd besloten de verkoopers van ingelegde groenten in de gelégenheid te stellen snijboonen, princesse- boonen, witte kool enz. van regeeringswege te verkrijgen om die in te maken en met behoud van gewone winsten te verkoopen. Ook zal gebruik gemaakt worden van de be middeling van het Koninkl. Nederl. Steun comité tot het verkrijgen van Belgische anthra- ciet en briketten, om die voor on- en min vermogenden beschikbaar te stellen. Getracht zal worden productieven arbeid te vinden voor werkloozen in den a.s. winter. Bovendien zal men trachten voor personen, die door de mobilisatie buiten betrekking geraakt zijn, een passenden werkkring te vinden, waardoor de taak van het Nat. Steuncomité veel ver licht zal worden, vooral als men algemeen in die richting werkt. Volkomen stemde de vergadering in met de poging van de regeeringscommissie inzake Middenstandscrediet, het steuncomité zal dan ook gaarne zien, dat de raad eene regeling treft om de middenstanders, die door de mobi lisatie in ongelegenheid gekomen zijn, door een klein crediet te helpen tot herstel hunner zaak. 0. N. N.-Schans. 12 jonge paarden, door den paardenhandelaar Seligmann uit Wirdum, van hier naar Norden verzonden, zijn er gister gestikt in de waggons aangekomen. De schade beloopt 18000 Mark. O. N. Workutn, 16 Sept. Het gezin van P. K. ligt sinds eenigen tijd met het woonscheepje in het kanaal van de Workumermeer, waar de man werkzaamheden verricht op het bouw- veld. Het tienjarig zoontje was gistermiddag in de nabijheid met een bootje aan het spele varen. Het ventje viel uit het bootje in het water en is jammerlijk verdronken. Hoewel het nog al spoedig werd opgemerkt en op het drooge gebracht, was weken. 1 Bolswardsche Courant £1 Klein s Thee, ja

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1