Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Zondag 3 October. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. 8 I No. 79. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. g 1 I r Wat Minister Posthuma er van zegt. B INNENLAND. Sb in pakjes, is geurig, krachtig, waterhoudendwordt verkocht in ons pakjes a 22 ct., in vierdel pakjes a 27’/2 cent, is in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Leinstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. 3 GYMNASTIEK EN ATHLETIEK. 7,05 Wi 1 Bolswardsche Courant VOOR dagen van Juni 1915 is dan ook belang- van over ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a Cent. dient in komen. Augustus September October November December aan- op 1000 in- bet krankzinnigen- Alg. H. 1914. 4,2 4,25 5,25 5,75 4,77 1915. 4,30 5,68 4.05 7,55 11,17 6,94 gerezen is, velen i het koopen van Kleins Thee, i) Hieruit blijkt wel ten duidelijkste de zeer belangrijke invloed, die de regeeringsmaat- regelen op dit budget hebben uitgeoefend. er werd wel is waar behalve in Januari De cijfers de eerste zes dan voor toegenomen. Naar ik thans met een INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). 1913. 7,67 7,55 8,53 4,40 1914. 5,15 7,13 4,30 9,01 17,40 8,06 der zaak heeft de vermin- n in de eerste een vergelijking van over de eerste 1915. f 104.701/2 - 101.651/2 - 101.351/, - 103.96i/2 - 104,59 - 105.12 f 108.54 - 108.63 - 110.96 - 110.38 - 110.381/2 - 110.70 de Rijkspostspaarbank maanden in 1914 en 1915 maken geen ongunstigen indruk; minder ingelegd, maar en Februari 1915 ook veel minder terug betaald. In aanmerking dient natuurlijk te worden genomen, dat de terugbetalingen in de eerste twee maanden van het jaar sterk beïnvloed werden door de Staatsleening, ter wijl bovendien in het algemeen de inlagen ook in de volgende maanden, lager dan ge woonlijk zullen geweest zijn door bet feit, dat nu de rentestandaard zoo de voorkeur zullen geven aan Staatsschuldbrieven. Wij laten hier volgen het saldo-tegoed per inlegger zes maanden in 1914 en Januari Februari Maart April Mei Juni Het langzaam, sedert Februari, omhoog gaan van het saldo te goed per inlegger toont, dat ook zelfs nadat de groote Staatsleening zoovelen heeft genoopt hun inleggeld aan de spaarbank te onttrekken, toch weder de oude toestand langzamerhand hersteld wordt. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Januari Februari Maart April Mei Juni Uit den aard dering der gesloten huwelijke; Augustus een zekeren invloed op de geboorten uitgeoefendde nataliteit in April, Mei en rijk gedaald. Opgemerkt wordt, dat waar het aantal huwelijken in de maanden Augustus, Septem ber en October ten opzichte van 1913 afnam, het aantal geboorten in de maanden April, Mei, Juni eveneens niet onbelangrijk ver minderde. De vermindering in het aantal huwelijken had geen invloed op het aantal onwettige ge boorten. Met het oog op de vraag, in hoe verre in de provinciën, waar vele soldaten waren samengetrokken, het aantal dezer ge boorten grooter zou zijn, wordt een afzonder lijke staat overgelegd, waaruit blijkt, dat er van toename van het aantal onwettige ge boorten onder den invloed der verminderde huwelijken geen sprake is, integendeel dat het betrekkelijke cijfer in de maand Juni 1915 (conceptie in September) zeer belangrijk onder dezelfde maand in het vorige jaar Sneek, 1 Oct. ’t Nieuwe O.B. Weeshuis, dat zijn voltooiing nadert, zal naar alle waar schijnlijkheid den 15en van de volgende maand in gebruik worden genomen. Alsdan wordt het oude gebouw voor rekening van de Stad ingericht tot woning voor onze ouden van dagen. De stad huurt het gebouw tegen een huurprijs van f 750 per jaar van hh. Regenten. Verbetering. In ons beknopt raadsverslag van Dinsdag j.l. staat: zuivelsport-vereeniging, men leze daar natuurlijk voor: zuivelexport-vereenigvng. Postfraude. Een conducteur der Posterijen uit Arnhem is als verdacht van het zich toeëigenen van brieven gearresteerd. Uit een onder zijn per soonlijk toezicht verzonden brief moet de gelds waardige inhoud verdwenen zijn. Atg. H. Het badseizoen te Scheveningen. Gisteren zijn de laatste zeebaden genomen en is ’t badseizoen definitief gesloten. Het aantal buitenbaden bedroeg ruim 67.000, het aantal binnenbaden ongeveer 10.000. Buiten de Belgen was het aantal buiten- landsche badgasten kléin, maar des te grooter dat van de Nederlandsche familiën. Ware het weder in de maand Juli niet wisselvallig geweest door veel regen en wind en de laatste dagen van Augustus ook in dit opzicht niet tegengevallen, het cijfer der buiten baden zou wel tot 80.000 gestegen zijn. Alg. H. Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden. Van de 39 jongelieden, die zich voor het toelatingsexamen voor de eerste klasse hadden opgegpven, zijn geslaagd J. J. Kooistra, Dronrijp; H. 8. Kundersma, JorwerdG. J. Anema, Dongjum; KI. H. Rienks, Winsum; Y. J. van der Werf, Cornjum; A. A. Noordenbos, MiedumY. R. Nauta, SybrandahuisS. D. de Jong, Stiens; D, G. Jensma, Menaldum; P. E. De G.-V. «Lycurgus” en Damesafdeeling «Wilhelmina”, hebben een plan ontworpen om de jongelui, die de leeftijdsgrens als leer ling der gymnastiekschool hebben bereikt, doch nog niet in aanmerking kunnen komen voor het lidmaatschap der vereeniging, toch de lichamelijke oefening niet achterwege be hoeven laten. Er is n.l. een afzonderlijke adspiranten-afdeeling opgericht voor jongens en meisjes, die onder leiding zal staan van den heer Royaards, terwijl in ’t bijzonder ook de Openluchtsport beoefend zal worden. Hoe wel onderafdeeling zijnde, zal zij toch een zelfstandige bestuursinrichting hebben, onder toezicht en verantwoordelijkheid van het bestuur der hoofdafdeeling. Hierdoor wordt ook de paedagogische zijde zeer goed onder de oogen gezien en de gemeenschapszin aan- gemoedigd. Een niet minder belangrijk besluit is de oprichting van eene afzonderlijke afdeeling voor Openluchtsport en Athletiek. De bedoe ling die hierbij voorzit is deze: n.l. de «kaatsers” de noodige lichamelijke vaardigheid bij te brengen om met succes bet kaatsspel te kunnen beoefenen of aan wedstrijden deel te nemen. Bovendien wordt getracht jongelui te be reiken voor wie de contributie der Gymnas- tiek-vereeniging te bezwarend is of zich daartoe niet direct aangetrokken gevoelen. De Bolswardsche jongelui, allen leden der Gymnastiek-vereeniging «Lycurgus” hebben bij de wedstrijden, j.l. Zondag te Harlingen gehouden, een schitterend figuur gemaakt en het bewijs geleverd, dat behalve de gymnastiek ook de lichte athletiek op de juiste manier en onder goede leiding wordt beoefend. Indien de voorbereiding en in ’t bijzonder de groepen- indeeling niet buiten de bevoegde personen ware omgegaan, zouden de resultaten nog duidelijker de superioriteit hebben aangetoond. Verder verwijzen we naar de in dit blad voorkomende advertentie. Namens Bestuur, J. TERHENNE, Voorzitter. Gr. KEE8TRA, Secretaresse. Minister Posthuma heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer eene nota doen toekomen betreffende den economischen toestand in de maand Juli 1915. Op enkele gedeelten uit deze belangrijke nota, die ons een beeld geeft van den economischen toestand van ons land een jaar nadat de oorlog in Europa uitbrak, willen wij hier speciaal de aandacht vestigen, zegt De Middenstander. Er bestaat bij den minister geen twijfel, dat door velen uit handels- en nijverheids- kringen zeer belangrijke winsten zijn behaald. Bij degenen, die in groothandel en industrie geregeld werkzaam zijn, sloot zich een groep van gelegenheidshandelaren aan, die vaak zonder groot risico aanzienlijke voordeelen wisten te maken door toevallig in staat te zijn voordeelige transactiën met het buiten land te doen. Belangrijke winsten vloeiden ook voort uit den verkoop der Nederlandsche zeeschepen, die meest alle reeds voor een aantal jaren gebouwd waren en nu voor onge veer de dubbele waarde verkochtwerden.dat, niettegenstaande deze verkoopen en de door ongevallen geleden verliezen, de handelsvloot met bijna 1/5 is toegenomen, is een alleszins gelukkig verschijnsel. Voor den land- en tuinbouw was, behoudens uitzonderingen, ten gevolge van de hooge prijzen van zoo goed als alle producten, het afgeloopen- trimester een goede tijd. Niet minder dan 5783 H.A. zijn méér met tarwe bezet dan in 1914. Ook de veestapel staat er uitnemend voor, niettegenstaande de enorme uitvoeren zijn èn rundvee èn varkens met bijna 18 procent toegenomen. De groote visscherij beeft eveneens goede winsten ge maakt. Ook zijn er verschijnselen, dat de afname der werkzaamheden in de luxe-bedrijven, van welke in vorige nota’s melding gemaakt werd, niet alleen tot staan gebracht, maar zelfs voor eenige toename plaats maakte. Tegenover groote winsten door enkele groepen der samenleving behaald staan zéér moeilijke levensomstandigheden voor anderen. Speciaal voor den kleinen middenstand. De slechte toestand in tal van groote steden heeft een nadeeligen invloed op den kleinen winkelstand aldaar, die met moeite het hoofd boven water houdt. Vooral hebben die win keliers, die onder de wapenen zijn, het zeer zwaar te verantwoorden. Er is dan ook geen twijfel aan, dat de kleine middenstand, en in het algemeen allen, die van een klein inkomen moeten leven, zwaar gedrukt worden door de stijging van de prijzen van de eerste levens behoeften. Het budget van een gezin met 4 kinderen, in Juli 1914 berekend ad f 24.10 per week, steeg in Juli 1915 tot f 28.94 (met verminderde prijzen door regeeringsbrood en varkens tot f 26.60). J) Schakelt men de vaste posten: huishuur, verzekeringscontributie, lectuur, belasting en schoolgeld uit, dan zijn de veranderlijke uit gaven van f 19.15 per week in 1914 ge stegen tot f 22.99 in 1915, dus met 262/3 pCt., welk bedrag ten gevolge van de regee- ringsmaatregelen echter gedaald is tot f 20,65, of’ tot eene stijging, vergeleken met het vorig jaar, van 13 pCt. Toch blijft de stijging der levensmiddelen, niettegenstaande de gelukkige afname tenge volge der genomen maatregelen, nog zeer belangrijk. In de aldus verzamelde gegevens zal bet ongetwijfeld de Regeering niet moeilijk vallen den fiscus een weg te wijzen, waarlangs deze laatste zich de fondsen zal kunnen verschaffen tot dekking der buitengewone oorlogsuitgaven. De abnormale verhoudingen door de crisis ontstaan, maakten de vraag gewettigd, welken invloed deze zouden hebben op het aantal gesloten huwelijken. Dit aantal nam sedert het uitbreken van den oorlog sterk af, het geen blijkt uit het volgende staatje, gevende het aantal huwelijken woners. dat van daalde. Het sterftecijfer is voor 1915 ongunstiger 1914vooral de kindersterfte is Men zij waakzaam, ook van overheidswege; inzinking der volksgezondheid de eerste plaats te worden voor- Rijpma, Hallum; G. S. Hof, Hallum; A. Jb. Smeding, Jelsum G. Sj. de Vries, Mars- sum A. A. Schrale, Warns; Joh. T. Zijlstra, Hitzum; H. H. de Jong, Jelsum; H. D. Statema, RienA. D. Bolman, Leeuwarden; A. Brink, Heerenveen; M. A. Sijbesma, Haskerdijken E. E. Boonstra, Opeinde (Sm.) R. R. Yetsenga, ArumJoh. J. Bonnema, Jelsum; W. A. Sinnema, Dronrijp; S. A. Brouwer, Bozum; H. L. Hilarides, Bozum; T. J. Terwisscha van Scheltinga, Rauwerd P. P. H. Gerbensma, Langweer; Jb. I. Terpstra, FoudgumI. H. Boersma, Hart- werd; 8. Y. Haagsma, WorkumR. P. Legendal, Wolvega; A. I. Bierma, Aalsum. Een recordcijfer. Vroeger werd reeds bericht, dat in de Rijksvischhal te IJmuiden op één dag voor 218.000 gulden aan visch werd verkocht. Evenwel kunnen wij thans melden, dat op Dinsdag voor niet minder dan 267.000 gulden aan visch in de Rijkshal werd verhandeld. Nog nimmer sedert de opening der hallen te IJmuiden is zulk een hoog bedrag opéén dag bereikt. Deze maand is dan ook voor minstens twee millioen aan visch te IJmuiden omgezet. Hndbl. Het drama op de „Noordzee” De hoofdpersoon in het drama, dat zich in de nabijheid van de Engelsche kust, op den Katwijkschen logger «Noordzee V” af speelde en waarbij 3 mannen door hun waan zinnige kameraden werden vermoord en overboord geworpen, de schipper A. Vlieland, wordt heden op last der justitie te ’s Graven- hage, overgebracht naar gesticht te Medemblik. Mijnongeluk. Gistermiddag is op de staatsmijn Hendrik te Brunssum de bedrijfsingenieur Roessingh van Iterson van een hoogte van 100 M. in de schacht naar beneden gestort. Hij was onmiddellijk dood. De heer Roessingh van Iterson was eerst 14 dagen getrouwd. Smokkelen. Men schrijft uit Enschede aan de Tel: Het smokkelen in deze omgeving is nog steeds aan de orde van den dagof beter gezegd aan de orde van den nacht. De kommiezen houden bijna iederen nacht smokkelaars aan en nemen goederen in beslag. Gisternacht werden weer acht personen uit de volksbuurt de Krim te Enschede, aan gehouden, die te Broekheurne, gemeente Lonneker, 500 pond spek over de grens probeerden te smokkelen. Het spek werd geconfisqueerd. Een der kommiezen loste, om de smokkelaars schrik aan te jagen, een revolverschot. verneem, zullen de kommiezen karabijn gewapend worden. Een wonderbig. Bij den landbouwer J. W. te Lintum, op Willink, te Ratum (gem. Winterswijk), is een wonderbig geboren met een kop die zich verder in 2 achterstellen splitst. Het dier heeft 4 voorpooten, 4 achterpooten en 2 staarten, terwijl de beide lichamen ééne gemeenschappelijke navelstreng bezitten. In den bek is duidelijk eene splitsing in tweeën merkbaar. Er bevinden zich twee tongen in, terwijl in de onderkaak drie rijen tanden zijn. Het wonderdier zal door den veearts dr. Tervoort, naar de veeartsenijschool te Utrecht opgezonden worden. Arnh. Ct, Door een paal gedood. Te Sion nabij Delft is gisteren een hooi berg van den landbouwer L. van Rijn af gebrand. De 17-jarige zoon van den jachtslager Kohier, die bij het blusschen behulpzaam was, kreeg een paal op het hoofd. Per brancard werd hij naar het ziekenhuis Bethel te Delft vervoerd, doch bij aankomst aldaar was hij reeds overleden. Alg. H. Gasontploffing. Gisteravond had een rijwielhandelaar op den Verversdijk te Delft de onvoorzichtigheid, met een brandenden lucifer naar een lek in de gasleiding te zoeken, met het gevolg dat een ontploffing volgde. De ruiten braken en de schade aan huis en winkel bleek vrij groot te zijn. De 14-jarige zoon des huizes bekwam brandwonden aan gelaat en armen. Alg. U,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1