ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 7 October. b n 1 I K' 6 I I 1 - •fc No. 80. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. H p? I Js P I i BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. IK f® VOOR g Bolswardsche Courant Afzonderlijke toezicht, door den de van de NR. Cl. het vroege den pere- al van kiezing hoofd, zoodat de Graaff van kundige hulp, waarna de naar hare woning werd vervoerd. vroeger in verzonden. er procesverbaal van Zitting van Vrijdag 1 October 1915. om vragen en Mond- en klauwzeer. De vrees, dat door het grensverkeer het mond- en klauwzeer van Pruisisch naar Nederlandsch gebied zou worden overgebracht, is spoedig bewaarheid. Te Dinxperlo is bij den veehouder!. Bolond deze ziekte reeds uitgebroken en ook te IJzerlo gem. Aalten, is zoo’n geval reeds voorgekomen. Arnh. Cl, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Makkum. Vrijdagavond had de jaar vergadering plaats der coöp. vereen, voor Electrische centrale verlichting te Makkum. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Het jaarverslag, rekening en verantwoording over’t afgeloopen boekjaar en de begrooting voor dit jaar waren in druk den leden toegezonden en werden alle onveranderd goedgekeurd. Aan verlichtingsstroom is dit jaar verbruikt 118150 A. U. De prijs was getaxeerd op 3.7 cent per A. U. doch moest door de omstandig heden met 8/10 cent worden verhoogd. Dure steenkool- en olieprijzen en weinig kracbt- afname door de fabrieken waren de hoofd- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hel bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 6 I I was samen naar ’t De duistere en kregen een De rol van beklaagden was bij deze zitting weer ruim voorzien, doch velen waren niet opgekomen en dan wordt er niet veel omslag met de behandeling gemaakt. Ofschoon er ruim 50 beklaagden gedagvaard waren, waar van een tiental onder de kinderwetten viel, was het getal zaken dat in de openbare zitting aan de orde kwam, zeer klein. Wij hebben slechts van een viertal melding te maken. 1. M. H. te Arum stond terecht, wegens het zich toeëigenen van peren uit den hof van zijn buurvrouw. In den gewonen vorm wordt dit «hofzingen” genoemd, iets waar sommige jongens en ook wel grooteren als ze de kans schoon zien, nog al liefhebberij in hebben. Hier had het, naar ons uit de behan deling bleek, een meer ernstig karakter. Op een Zondagmorgen, op een uur dat men kon veronderstellen dat de bewoners nog te bed lagen, begaf beklaagde zich in den hof van zijn buurvrouw en nam daar ver scheidene peren van een boom. De handeling was gezien, en de buurvrouw toen zij het vernam, nam geen genoegen met deze handel wijze. Door getuigen wordt bewezen dat de be klaagde de peren zich toeeigende, en hij ont kent ook niet dat hij het deed, maar hij meende zich deze vrijheid te kunnen veroor loven. Zijn vader kocht wel vaak peren van de Weduwe, en had het recht van voorkoop. Ook van dezen boom had hij reeds een mand naar Groningen gezonden. Bekl. wilde nu eens weten hoe de peren waren, (hoe ze smaakten denkelijk) en hoeveel er nog aan zaten. Hij is wel dikwijls bij de Wed. aan ’t werk en meende dus gerechtigd te zijn, de peren te nemen. De beer Ambtenaar acht de overtreding wettig bewezen, de getuigen zijn duidelijk, en ofschoon het hier een geringe waarde betreft, maken de omstandigheden het feit van ernstige.n aard. De Wed. Bonnema heeft ter goeder trouw het vorig jaar toegestaan dat er een deur in de schutting werd gemaakt tusschen beider erven, en nu is op een heel vroeg morgenuur hiervan misbruik gemaakt door stiekum van de peren te nemen. ZEd. Gestr. heeft eerst overwogen of hij de zaak voor de rechtbank zou brengen, doch om de geringe waarde wil hij het bij ’t kanongerecht afdoen. Eisch f 25 of 15 dagen. Bekl. vindt dit heel hoog. Hij had geen plan om zich te verrijken met die peren, maar wilde er daarna over handelen om ze alle te koopen. De heer Kantonrechter merkt op, dat deze verwering twijfelachtig is, door de verklaringen der getuigen. En in elk geval was morgenuur niet de tijd om naar boom te gaan. 2. A. B. te Spannum, staat terecht, ter zake beschuldiging dat hij met paard en wagen op den weg zijnde, niet uitweek voor een fietsrijder. Op 12 Juni ontmoette hij den heer M. van der Meulen van Bolsward, die per rijwiel van Wommels naar Spannum reed. Beklaagde kwam met paard en wagen denzelfden weg langs in tegengestelde richting. Bij den bestuurder zaten nog drie mannen; op den wagen, ’t was een ledige hooiwagen, was een plank gelegd, die aan beide zijden een eindje buiten den kant uitstak. Volgens v. d. Meulen heeft de bestuurder geen ruimte gegeven, toen hij belde en hem moest passeeren. Daardoor raakte bij tegen den wagen en viel met zijn fiets om en in de sloot. Zijn pak koopmansgoederen was bedorven, waardoor hij groote schade heeft geleden. Bekl. is wegens niet uitwijken op klachte van v. d. Meulen bekeurd, doch verweert zich met de verklaring dat hij half spoor heeft gegeven, en van het aanrijden tegen den wagen heeft hij niets gemerkt. Wel k wam de wielrijder den wagen achternavliegen, en maakte toen heel wat drukte. V. d. Meulen, nu getuige, verklaart dat er op zijn bellen geen centimeter ruimte werd gegeven, en toen hij daardoor in de sloot terecht kwam, reed de wagen door, zonder dat de opzittenden hem te hulp kwamen. Daarom is hij den bestuurder nageloopen en heeft hem aausprakelijk gesteld voor de schade, doch de boer wilde nergens van weten en zei: ’k Heb en zegt dat hij niet de openbare straat woont. Zijn ramen pleintje, dat bij het huis behoort, scbetsteekening gemaakt ander met den biljartstok tegen de slaap. De ge troffene zonk bewusteloos ineen. De inmiddels ontboden geneesheer zag het geval niet te ernstig in en de jongen werd naar huis ge voerd. Des morgens echter is hij aan de ge volgen overleden. De dader, dit hoorende, meldde zich bij de politie aan. Alg. H. 2 De uKoningin Emma’ De firma Dirkzwager te Maassluis, belast met het bergingswerk van de overblijfselen van de «Koningin Emma”, heeft als resultaat van een op de plek des onheils ingesteld onderzoek, aan de directie van de Stoomvaart maatschappij «Nederland” medegedeeld, dat het schip reddeloos verloren is. Wellicht, dat van de lading en van hetgeen zich aan dek bevond nog een en ander kan worden opgebaald. Tel. O. N. Workum, 4 Oct. Bij een onzer ingezetenen U. S. staan enkele aardbeziënplanten dit jaar voor de tweede maal in bloei. Mocht nog eenigen tijd het mooie weer aanhouden, dan kunnen nogmaals vruchten worden geplukt. de Banier. Sneek 5 Oct. Met ’t oog op de hooge prijzen die de boterfabrieken aan de melk boeren uitkeeren (op moment, deelt men ons mee, al 10 ct per L.) werd de burgerij heden verrast door de mededeeling, dat zij op mor gen 11 ct. voor ’t mengel kan betalen. Sneek 5 Oct. ’t Gaat onder onze recht zinnige broeders in de Herv. Kerk niet naar wenscb, tweedracht heerscbt er. De gevolgen van die oneenigheid bleven gisteren bij de verkiezing van 8 gemachtig den in ’t kiescollege niet uit. Hoewel de Vrijzinnigen in de laatste jaren, was ’t met een kleine meerderheid, meester ’t terrein bleven, deed zich bij de ver- van gisteren ’t feit voor, dat ’t ver schil in stemmenaantal tusschen links en rechts een verschil opleverde van 69 tot ruim 80. Van Vlieland wordt gemeld aan N. Harl. Crl. Vrijdag den eersten October wachtte de huisvrouwen eene zeer onaangename verrassing. Zonder de minste voorafgaande kennisgeving en wat erger is zonder de minste reden verhoogden den melkboeren de melkprijs zoo maar even met 2 cent per liter. Nu de prijzen van veevoeder gedaald zijn, werd allerminst aan deze oorlogsschatting gedacht, er werd Vrijdagmorgen dan ook in allerlei toonaarden geprotesteerd. De een beweerde, dat slechts begeerigheid naar oorlogswinst de drijfveer was, weer een ander oordeelde een dubbeltje voor een liter niet te veel, als ’t dan maar melk was, enz. enz. Wij voor ons vinden het jammer, dat zoovele beurzen deze extra uitgaaf van één tot twee kwartjes per week niet kunnen lijden en dus de maag, d. w. z. ge zondheid en levenskracht gedupeerd worden. Bronzen pasmunt. Men schrijft uit Limburg aan het Hdbl.: Sedert een paar weken is het opvallend zoo weinig bronzen pasmunt er circuleert. Toch zijn er ten tijde van de onttrekking van Duitsche munten aan de circulatie, in Januari van dit jaar, honderden 10-guldens- zakken aan centen in omloop gebracht. En ook in de volgende maanden is steeds van Rijkswege gevolg gegeven aan aanvrage om pasgeld. Waar ’t dan alles gebleven is? Het gerucht gaat, dat ook bronzen pasmunt tegen woordig een gewild handelsartikel is voor export naar Duitschland. Als het waar is, moeten opkoopers hier te lande voor 14 gulden aan centen gaarne 15 gulden betalen. Twist met doodelijken afloop. In het café «Hof van Holland” te Franeker kregen jongelui twist. Een van hen sloeg een oorzaken hiervan. De exploitatierekening sluit met een inkomst en uitgaaf van f 8568.395. De begrooting met inkomsten en uitgaven groot f 8835.53 werd hierna vastgesteld. In de plaats van het aftredende bestuurslid den beer S. van der Burg werd gekozen de heer J. Bergsma en in diens plaats in het college van toezicht de heer H. de Bruin. Hierna sloot de voorzitter te 10.20 de ver gadering waar 40 stemgerechtigden waren present geweest. O. N. Vrijdag j.l, is uit het interneerings- kamp te Gaasterland ontvlucht de geïnter neerde Belgische militair H. v. d. L., zich noemende artist en verloofd met een meisje van Sneek. De krijgsraad had hem wegens diefstal bij een boekhandelaar te Balk veroordeeld, welk vonnis Vrijdag in kracht van gewijsde ging. Hij heeft de ten uitvoerlegging van z’n vonnis niet afgewacht en is vermoedelijk in vrouwenkleeding vertrokken. Wie zou hier de hand in hebben gehad? vraagt De Nieuwsbode, waaraan we dit bericht ontleenen. Nieuwebrug. Een vrouw uit bet naburige Haskerdijken stond op de kermis alhier wat al te dicht bij den zweefdraaimolen zij kreeg onder het draaien een slingerbak tegen het ze bewusteloos neerviel. Dr. Heerenveen verleende genees- vrouw per rijtuig niets met je noodig, mijn naam gaat je niks aan. De mannen, die mee op den wagen zaten, zijn nu als getuigen gedagvaard. Twee er van werden gehoord, n.l. 8. de Groot en D. Rein- sma, die zeer eenstemmig verklaren, dat de boer halfspoor is uitgeweken, en zij hebben van de aanrijding niets gemerkt, ook niet gezien dat de wielrijder in de sloot reed, maar wel is deze hen nagedraafd en heeft tegen den boer gezegd: Ik heb een appeltje met jou te schillen. De plank die dwars over den wagen was gelegd om er op te zitten lag schuins, anders konden ze niet door den dam, en dus stak de plank niet van beteekenis naar buiten uit. Na eenige vragen en bespreking vraagt de heer Ambtenaar vrijspraak voor den beklaagde wegens gebrek aan bewijs. 3. J. P. te Tjerkwerd heeft prikkeldraad in zijn ramen om geen last van de kinderen te hebben, doch de politieverordening van Wonseradeel verbiedt het hebben van prikkel draad of andere scherpe en snijdende voor werpen aan de openbare straat. De politie had den beklaagde er attent op gemaakt, dat hij geen prikkeldraad om zijn ramen mocht hebben, doch hij wilde het niet weg nemen, en dus moest worden opgemaakt. Bekl. is tegenwoordig aan zijn bij een Hij heeft een scbetsteekening gemaakt van zijn woning die hij overlegt, en waarmede hij aantoont dat de ruimte voor zijn ramen geen openbare straat is. De politie verklaart dat de ramen van beklaagde zijn naast de speelplaats bij de school. Het prikkeldraad is niet in maar voor de vensterbanken langs gespijkerd, en meermalen zijn daardoor de kleeren gescheurd, ja, ’t is een wonder dat er geen meer on gelukken voorvallen. Het plein is kerkegrond, en wordt als speelplaats gebruikt, 't is dus wel openbare straat. De heer Ambtenaar merkt op, dat alle straten, stegen, pleinen enz. die niet van den openbaren weg zijn afgesloten, als open bare straat beschouwd worden. Hij beaamt ten volle dat het hier voor den bewoner lastig is, wanneer de kinderen in de venster banken gaan zitten. Toch mag hij zonder vrijstelling van den Burgemeester te hebben, daar geen proppen, prikkeldraad of zooiets aanbrengen, of hij moet zijn erf afscheiden van de straat. Hij wil, rekening houdende met de standigheden, een lichte straf eischt f 1 of 1 dag. Bekl. vindt dit evenwel nog al bezwaarlijk want als hij er geen draad heeft, zal hij de kinderen nog meer last krijgen. 4. J. T. te Wons reed met anderen op den laten avond van 25 Augs. langs de Kade te Bolsward, met een rijwiel waarop geen licht brandde. De politie, die daar surveilleerde, kon er geen genoegen mee nemen. Het een heel clubje jongelui, die Oranjewoud waren geweest, rijwielen werden aangehouden, bekeuring mee naar buis. Van deze bekeurden is alleen deze bekl. gekomen. Zij verklaart dat haar lantaarn niet wilde branden. «Wie weet hoe vaak heb ik het geprobeerd,” zegt ze, «maar de lamp wilde niet meer branden.” Eisch f 1 of 1 dag. Alle overige zaken bij verstek. De uitspraak dezer vonnissen heeft plaats gehad j.l. Zaterdag. Consumptiemelk. Waar de melk in groote hoeveelheden op gekocht wordt door de kaas-, gecondenseerde melk-, margarine- en melkpoederindustritën en zoodoende aan de consumptie is onttrokken, is op initiatief van den minister van landbouw een vereeniging in het leven geroepen van fabrikanten van melkproducten, welke tot doel heeft, de regeling van de beschikbaar stelling van consumptiemelk voor binnen- landsch gebruik (voor zoover aan deze regeling behoefte zal blijken te bestaan) en de regeling van den uitvoer van melk en melkproducten, met uitzondering van boter en kaas. De minister stelt zich voor, met het bestuur van deze vereeniging voortdurend voeling te houden, waar het bovenstaande onderwerpen betreft en zal het bestuur in staat stellen hem op verzoekschriften, betreffende het uit voerverbod van melk en melkproducten (be halve boter en kaas) van advies te dienen. Alle handelingen worden echter gecontroleerd door een commissie van toezicht, door den minister aan te wijzen. Mocht inderdaad schaarschte van melk in de groote steden blijken te bestaan, dan zal deze vereeniging op aanvraag van de gemeen telijke autoriteiten een zekere hoeveelheid beschikbaar moeten stellen. Om deze eventueel gedwongen consumptie- melk-leverantie niet alleen op de melkfabri- kanten te doen drukken, wordt verwacht, dat een regeling tot stand zal komen tusschen de bovengenoemde Vereeniging van Fabrikanten van Melkproducten en een organisatie van de kaasindustrie. N. R. Ct. Schipper en vrouw verdronken. Men meldt uit Haarlemmermeer aan het Alg. H.: De soldaten van het fort aan den Sloterweg te Haarlemmermeer, zagen gisteren een bieten schip in de Genievaart stil liggen. Eerst meende men dat de eigenaars in de roef waren om te eten, doch toen zich een paar uur daarna nog niemand op het schip vertoonde, gingen een paar soldaten op onderzoek uit. Ze vonden het schip onbeheerd, waarna ze gingen dreggen, met het gevolg dat de jonge schipper en zijn vrouw weldra levenloos werden opgehaald. Bijzonderheden ontbreken. Alleen weet men, dat de drenkelingen afkomstig zijn van Hazers- wonde. Van andere zijde meldt men: In de Genievaart nabij den Sloterweg onder Haarlemmermeer zijn gisteren gevonden de lijken van den 24-jarigen schipper G. Sloot weg uit Hazerswoude en diens echtgenoote. Door een of andere oorzaak is vermoedelijk de vrouw, die aan het roer stond, over boord geraakt en is de man, die in de lijn liep, bij zijn pogingen om haar te redden, verdronken. Men schrijft aan De Oostfriesche haringvisechers hebben tot dusver ruime vangsten en wel zoo, dat bij het gebrek aan vaten, wegens het minder aantal kuipers en andere vaklieden, enkele reederijen in de neutrale landen vaten trachten te koopen, opdat de gevangen haring als vaten kan worden gepakt en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1