Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 10 October. w I' a Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. I No. 81. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1915. 54ste Jaargang. T I 'I s VOOR - 11.50 I >- V g in pakjes, is geurig, krachtig, waterhoudend; wordt verkocht in ons pakjes a 22 et, in vierdel pakjes a 27 72 cent, is in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Uit de Raadszaal. Bolswardsche Courant Afzonderlijke Bolsward' ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Kleins Thee, worden naar gelang de dienst-prestaties, dus met 1 Januari het loon te bepalen voor de volwassenen voor Vergadering van Donderdag 7 October 1915. alleen bij hooge exceptie wordt het land onderhands verpacht, en daarom oordeelen B. en W. ook nu de publieke verpachting het meest gewenscht. De heer v. d. Wal stelde voor een commissie uit den raad te benoemen om toezicht uit te oefenen. Dit wil Spr. niet gewenscht voor komen en niet noodig ook. B. en W. zijn belast met het toezicht op de gemeente- eigendommen, en het zou twijfelachtig zijn of een Commissie uit den raad beter op de hoogte was welke bemesting enz. het land noodig heeft. Daarvoor is noodig een des kundige. De heer v. d. Wal heeft een Commissie uit den raad’genoemd, in de veronderstelling dat B. en W. den tijd niet hebben alles goed na te gaan. Het is gebleken dat de hand niet gehouden is aan den conditiën bij de verpachting gesteld, dat stemde de Voorzitter Daarom vond Spr. een Commissie Het is er maar om voldoende toezicht wordt uit worden wel conditiën gemaakt omtrent het onderhoud van ’t land, maar het noodige toezicht of er aan voldaan wordt ontbreekt. De heer Eerdmans heeft ook veel gevoeld van hetgeen de heer Wierema te berde bracht. Ook hij gevoelde dat er bezwaren zijn, ingeval de landerijen telkens in andere handen over gaan. Maar toch heeft hij ook ingezien dat de gemeente anders staat tegenover de huur ders dan een particulier. De gemeente heeft met de geheele burgerij te doen, en dan willen ook anderen de gelegenheid gaarne hebben om het gemeenteland te huren, en ieder heeft er evenveel recht op. De heer Terhenne gevoelt ook de bezwaren van telkens publiek te verhuren, hij wil wel eens weten hoe het den vorigen termijn is gegaan. B. en W. zeggen dat het nu een florissante tijd is en er dus wel extra hooge pacht te bekomen zal zijn. Beter zou het zijn wanneer de huur naar billijke taxatie werd bepaald en de huurders dan de voorkeur genoten. De huurders konden dan verbete ringen aan het land aanbrengen, zonder dat de eerste de beste de gelegenheid zou hebben daarvan de vruchten te trekken, terwijl toch de Gemeente een behoorlijke pachtsom kon stellen. De heer v. d. Wal wil meegaan met de heeren Wierema en Terhenne, want als het voorstel B. en W. wordt aangenomen en er telkens publiek verpacht wordt, is de Gemeente een harde landheer. Een goed landheer gaat wel als de omstandigheden er naar zijn, de pacht verhoogen, doch hij verjaagt de pachters niet. Hij kan wel meegaan met het idee van den heer Terhenne om den huurprijs bij schatting te bepalen, maar bij wil in de eerste plaats goed gezorgd hebben voor het land, en hij zou er daarom voor zijn, dat er een Commissie uit den Raad werd benoemd die toezicht uitoefent op het land der gemeente. Spr. zag dezer dagen land van de Stichtingen en daar was het in orde, terwijl bij de landen van de stad de sloot haast dichtgegroeid was. De heer v. d. Klei zegt dat deze kwestie al vaker in den Raad is behandeld. Een vroegere maal heeft Spr. zelf ook de bezwaren geopperd, thans door den heer Wierema te berde gebracht, en hij heeft toen ook voor gesteld de landerijen, als zij vrijkomen, te verhuren tegen den geschatten prijs. De Voorzitter moet beginnen een misver stand weg te nemen. De meening schijnt te heerschen dat B. en W. met bun voorstel afwijken van den algemeenen regel, en dit is niet juist. De gemeentewet wil ook dat de eigendommen der gemeente bij voorkeur publiek worden verpacht en dat was hier ook regel. Onderhandsche verpachting was uitzondering. Het vorig jaar is, om de bijzondere tijds omstandigheden, hierop ook die uitzondering gemaakt en de huur voor één jaar verlengd. Dat motief van het vorig jaar is nu vervallen, het afgeloopen jaar is een goed jaar geweest voor de pachters, althans niet minder gunstig dan vorige jaren, daarom meenen B. en W. dat nu weer de algemeene regel moet gelden van publiek verpachten. Er is gesproken dat dit niet billijk is ten opzichte der pachters, doch B. en W. meenen juist dat publiek verpachten het meest billijk is tegenover de verschillende melkboeren, want anders zouden zij, die het eenmaal in huur hebben, bevoor recht zijn tegenover anderen, die het ook zeer graag willen huren. Met het oog op de goede instandhouding van het land is het wel waar dat de bepa lingen omtrent bemesting minder goed worden nagekomen. Dat is in 't College B. en W. reeds herhaaldelijk besproken, en beter toe zicht is noodig. Dat een sloot dichtgroeit, kunnen B. en W. wel constateeren, doch het goede onderhoud ten opzichte bemesting, begreppeling enz. eischt een deskundige. Er is reeds aan gedacht een andere regeling te maken, waarbij de gemeente zorgt voor de noodige terpaarde, mest of wat er moet zijn en de huurders moeten zorgen dat dit over het land wordt gebracht. Dit zal misschien eerst iets duurder voor de gemeente uitkomen, maar dat zal voorkomen dat op den duur het land wordt uitgeput. Voor B. en W. is het een lastige kwestie. Was de architect altoos ter beschikking, dan kon deze er toezicht op uitoefenen en door geregeld onderzoek ons op de hoogte stellen. De heer Terhenne liet het voorkomen of B. en Wnu de boeren een florissanten tijd hebben, maar wilden trachten een hoogere huur te bekomen. Dit is piet juist gezien, ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. a.s. van n den timmerman- wagenmaker z/ - 11.50 - 14. 2. Ambtenaren secretarie. Na ernstige over weging, en na opmerking dat het werk op reeds toe. van toezicht wel goed, te doen dat er geoefend. Den heer Terhenne doet het genoegen dat B. en W. de bezwaren reeds onder de oogen hebben gezien, en een andere controle willen uitoefenen, opdat het land niet uitgemergeld zal worden. Wordt de huur volgens taxatie bepaald, dan kan de huurder met den tijd meegaan en verbeteringen aanbrengen, terwijl toch de Gemeente een behoorlijke huur maakt. De heer Wierema wil, als de billijkheid meebrengt dat de landerijen publiek verhuurd moeten worden, toch de vraag stellen, waar om dan bij de huizen der Gemeente een andere handelwijze wordt gevolgd? De Voorzitter antwoordt dat B. en W. en de raad de belangen der Gemeente hebben te behartigen. Nu is het voor een eigenaar van huizen niet gewenscht telkens andere huurders te hebben, want daar komen geregeld onkosten uit voort, doch bij publieke ver huring van land is wel het gemeentebelang gebaat en tevens dat der belanghebbenden. De heer Wierema acht publieke verhuring niet in ’t belang van het land, voor sommige landerijen gaat ter oorzake van hun ligging de bemesting met belangrijke onkosten ge paard en de huurders hebben geen belang bij de verbetering als ze het toch weer aan een ander moeten afstaan. Als naar markt waarde de huur bepaald wordt, kon wel voor langeren termijn verpacht worden. De heer Keikes vindt dat wel wat te hoog wordt opgegeven van de uitmergeling van het land, ’t Is altoos zoo geweest dat het publiek verhuurd werd, en ’t is nog land. Ze willen het nog wel graag hebben. De Voorzitter. Om voor langeren tijd, men sprak reeds voor ’t leven, het land te ver huren, dit zal bij boeren wel kunnen als de eigenaars de zekerheid hebben dat de huurders flnantieel in staat zijn de plaats goed te onder houden, doch hier blijft twijfel bestaan of het gemeenteland wel goed wordt bemest. Goed toezicht is noodig en dan kan wel pu bliek verpacht worden. De heer v. d. Wal vraagt nog of er ook strijk- en verhooggelden van worden betaald? Daar zou hij tegen zijn; waarop de Voorzitter meedeelt dat een heel onbeduidend strijkgeld wordt uitgeloofd, doch verhooggelden worden niet gegeven. Met 7 tegen 3 stemmen wordt aangenomen het voorstel B. en W. om publiek te ver pachten. Tegen stemden de heeren Wierema, v. d. Klei en v. d. Wal. 5. Onbewoonbaarver klaringen. Burg, en Weth. stellen voor, op advies der Gezondheidscommissie om over te gaan tot de onbewoonverklaring van een negental woningen, meest alle gelegen bij de Glei- bakkerij. Zij zijn in zulk een staat, dat ze niet meer aan de eischen voldoen. De ont ruiming wordt dan bepaald op 12 Nov. 1916. De heer Keikes merkt op, dat door zoo’n besluit de eigenaars der huizen in de beurs worden getroffen, en hoewel hij daarmee nu zoozeer geen medelijden heeft, wenscht bij toch eerst eens na te gaan, hoe de toestand dezer woningen is. Het punt wordt verdaagd tot de volgende vergadering en het voorstel en advies der gezondheidscommissie worden ter visie gelegd. 6. Voorstel B. en W. tot het aangaan eener geldleening. Ten behoeve de rioleering en demping buiten de Blauwpoort en bouwing van een schaft lokaal bij de Gemeentereiniging wordt voor» hun schouders gelegd, in den laatsten tijd is verzwaard, wordt voorgesteld de jaarwedde te bepalen: maximum van den len ambten, aan vang f 1100 tot f 1400 2en /f - 700 - 1000 óen y y - 100 - 250 waarbij wordt bepaald dat het salaris als ambtenaar van den Burgerlijken Stand in die jaarwedde is inbegrepen. De le en 2e ambtenaar kunnen dan f 100 hooger klimmen dan thans en de 3e ambte naar f 50. Tevens wordt een regeling voorgesteld voor de waarnemende functiën ingeval er een vaca ture ontstaat. 3o. Werklieden Gasfabriek. Is overwogen dat ook de werklieden, die thans geen toeslag ontvangen, toch den druk der tijden onder vinden, waarom ook voor hen een toeslag wordt voorgesteld, tot een maximum van f 14 per week. 4o. J. van der Schaaf en Echtgenoote. Voor het schoolschoonmaken verhooging te geven met bet oog op de duurte der tijden vinden B. en W. niet raadzaam, doch daar adressanten zelf voor de materialen moeten zorgen, wordt voorgesteld hiervoor over 1915 een bedrag van f 5 te verleenen. 5o. Politiebeambten. B. en W. vinden, daar 1 Jan. van dit jaar een nieuwe regeling is ingetreden, het niet noodig daarin reeds nu verandering te brengen, maar zij stellen voor, aan de agenten le klas een toelage van f20 en voor de 2e klas van f 10 toe te staan over 1915. Deze adviezen zullen bij de begrooting in de volgende vergadering worden behandeld. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Wijziging gemeente-begrooting 1915. B. en W. stellen voor f 77.26 te nemen uit het fonds voor onvoorziene uitgaven en dit bedrag te voegen bij de postenverzeke ring tegen brandschade en waterschapslasten. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Goedkeuring rekening 1914 weg Bols ward Harlingen B. en W. stellen voor deze rekening on veranderd goed te keuren. De heer Vis vraagt, waarom deze rekening nu door B. en W. is onderzocht en niet zooals gewoonlijk, door een commissie uit den Raad De Voorzitter antwoordt, dat deze rekening met de schoonmaak tusschen de paperassen zoek was geraakt. In de andere gemeenten is deze rekening reeds in Mei behandeld, en om nu geen verdere stagnatie te hebben, gingen B. en W. het na. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. In gebruikgeving schoollokalen. Adressen Friesche Maatschappij van Landbouw, afd. „Bolsward" en de „Hanze", met advies van B. en W. B. en W. adviseeren om voor een winter- cursus in landbouw een lokaal van school no. 1 beschikbaar te stellen, op dezelfde voor waarden als een vorig jaar. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Voor ;/de Hanze” wordt op gelijke voor waarden een lokaal van school no. 2 beschik baar gesteld op Maandagavonden van 89 uur van November tot Mei. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Adressen inzake verhuringen van lande rijen, met advies van B. en W. Van Wallinga, P. van der Weide en A. Tolsma is verzoek ingekomen de bij hen in gebruik zijnde landerijen wederom te mogen inhuren. B. en W. stellen voor hierop af wijzend te beschikken. Het vorig jaar, wegens den onzekeren toestand, is hen voor een jaar onderhands het land afgestaan, maar die reden bestaat thans niet meer, waarom publieke verhuring het meest gewenscht wordt geacht. De heer Wierema kan zich met dat denk beeld niet vereenigen. De gebruikers van het land vinden in publieke verhuring een beletsel om verbeteringen aan te brengen, want dan zou een ander daarvan profiteeren. De alge meene regel is, dat de huurders gelegenheid hebben weer in te huren, en tegenover den huurder is het niet billijk dat het publiek wordt verhuurd. De gemeente heeft den eigendom dezer landerijen, doch dit is niet slechts om er maar de huurpenningen voor te beuren, de goede instandhouding der lande rijen behoort ook tot de gemeentezorg. Np waren heden lang niet er wel 3, n.l. de heeren en Praamsma. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, meldende de Koninklijke goedkeuring op de bettings- en invorderings-verordening op de ontsmettingen. b. Schrijven van Burgemeester en Wet houders, berichtende dat voor die gemeente als lid der Commissie voor den weg Sneek Bolsward is benoemd, in de plaats van wijlen den heer Van der Leij, de beer J. J. H. Piccardt, burgemeester. c. Missive van den heer M. Oberman, dat bij aanneemt de benoeming tot weesvoogd. d. Missive van de Commissie van den weg BolswardHarlingen dat tot voorzitter dezer Commissie is benoemd de heer M. Oberman. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. e. Procesverbaal van de opname der boeken en de kas van den gemeente-ontvanger over het 3e kwartaal 1915. Ter visie voor de leden van den Raad. f. Adres van F. Feenstra, verzoekende dat de inwerkingtreding der onbewoonbaar- verklaring van twee woningen worde uitgesteld tot 12 Mei a.s., aangezien de bewoners met 12 November geen andere woning kunnen krijgen. Tevens vraagt bij goedkeuring om die woningen nog zoo te verbeteren, dat ze wel weer als bewoonbaar zullen kunnen worden verklaard. Dit adres in handen van B. en W. om advies, de gezondheidscommissie gehoord. g. Adviezen van B. en W. omtrent ver hooging van loon lo. Werklieden gemeentereiniging. Na be komen inlichtingen van andere gemeenten is gebleken, dat het loon hier op een lager maximum staat dan elders, waarom wordt voorgesteld dat maximum f 2 hooger te stellen per week, met dien verstande dat beloond kan en voor de jongeren f 3.50 tot f 9.50 - 10.50 - 13.— De vergadering van j.l. Donderdag had geen groote agenda, slechts 6 punten, en meest van geen omvangrijken aard. De behan deling der gemeente-begrooting was nog niet op ’t appèl, die wordt bewaard voor de nu komende vergadering. Deze vergadering was in hoofdzaak belegd om te behandelen de reclames tegen den hoofde- lijken omslag. Vorderde de agenda voor de openbare zitting een dik uur, de raadsleden hebben er meer tijd aan moeten wijden. In deze vergadering waren wel een vijftal adviezen inzake loonsverhooging wegens »den druk der tijden”. Deze komen met de begroo ting aan de orde, en als het er wat op weert, kan dat een drukke avond worden. Het voor stel over landverhuring, dat heden aan de orde kwam, is reeds als een voorpostengevecht te beschouwen. De strijdkrachten compleet. Er misten Kramer, Oosterbaan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1