Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 21 October. No. 84. VerscHijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. De Onderzeeër, of de onder water op den loer liggende dood. Naar het Fransch. III. *2 BINNENLAND. 1 3fl I W fed Bolswardsche Courant VOOR afzonderlijke en den even 0. N. te vullen, diepte de Geld. het terrein der ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. aan het van de regimenten grenadiers, infanterie; gedeelte der dienstplichtigen toe- van de gemeente en men om ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van en eens geheel bovenste ge- De door den oorlog veroorzaakte malaise zal de gemeente Rotterdam naar matige raming een bedrag kosten dat de vijf millioen gulden zal overschrijden. Teneinde de sterk verminderde inkomsten te verhoogen, wordt in overweging genomen 80 opcenten van de personeele belasting te heften. door gaarderen, werd z. ’t Voorstel van I van wateren, kaden den tijd van pachten en Het duiken en de periscope. Wat den onderzeeër vooral kenmerkt bestaansredenen geeft, is, dat hij ten allen tijde onder den waterspiegel kan verdwijnen en zich daar gemakkelijk genoeg kan bewegen om zijne roeping in den oorlog te vervullen. Wij zullen trachten hier duidelijk te maken hoe het duiken geschiedt. Het eenvoudigste middel om te duiken is de boot zoodanig te ballasten, dat zijne vlotbaarheid daardoor op houdt of ten minste veel vermindert. Dit wordt verkregen door de boot zwaarder te maken door het vullen met water van daartoe aangebrachte vakken, genaamd ballasts. Vroeger waren deze aangebracbt aan bodem van de boot en ook aan de wanden; daardoor was de boot natuurlijk bevracht, als hij aan de oppervlakte lag en had dus ook slechts een zeer beperkte vlotbaarheid. Nu zijn die ballasts buiten aan de boot aangebracht. De duikbooten hebben inderdaad dubbele wanden, waartusschen de ballasts zijn. Natuurlijk is ieder luik of iedere ballast afgesloten en dicht. Zij moeten vlug kunnen worden gevuld, ten einde aan den onderzeeër toe te laten onmiddellijk te verdwijnen bij een nakend gevaar; de oppervlakte der sluizen moet dus zeer groot zijn, zoodat door deze ruime opening van 150.000 tot 300.000 liters water kunnen binnenstroomen. Zoodra de ballasts gevuld zijn, zinkt de boot. Het is voldoende dat hij een vijftien meters water boven zijn meest uitstekende gedeelte heeft om niet meer in aanraking te komen met aan de oppervlakte drijvende vaar tuigen, wier diepgang de tien meters niet te boven gaat. Voorzichtigheidshalve is echter zijne kiel zoo gebouwd, dat hij op een diepte van 50 tot 60 Meters kan blijven varen. Hoe meer water men dus in de ballasts kan toelaten, hoe dieper men gaat. Maar hij moet tusschen twee waters blijven en zich in horinzontale richting bewegen. Daartoe zijn andere hulp middelen noodig, andere organen, welke de beide navolgende moeilijke bewegingen toe laten: te voorkomen, dat men op gevaarlijke diepte zakt, en zich bewegen volgens een weg evenwijdig met de oppervlakte of den horizon. Deze hulpmiddelen bestaan uit roeren, hori zontale en verticale roeren, aangebracht aan het voorste, achterste en zelfs aan het mid delste gedeelte van de boot. De horizontale roeren kunnen een kracht ontwikkelen van 10.000 kilogram. Zij. herstellen het evenwicht, dat in gevaar werd gebracht door de man schappen gedurende de oefeningen, of door verplaatsing van gewicht bij het werpen van de torpilje. Ook voorkomen zij de neiging van iedere duikboot om tot de oppervlakte op te klimmen. Zij dienen dus in één woord om af te wijken en om de onderzeeërs onder- waarts te besturen, evenals de verticale roeren dienen om aan ieder schip de richting aan te geven. De taak der roeren wordt vergemakkelijkt door een stelsel van pompen, waardoor men te diep dalen voorkomt met een gedeelte der balasts ledig te maken of ook van dieper te gaan als de gewenschte hoogte wordt over schreden en dan met meer water in de bal lasts te brengen. Pompen en roeren worden bewogen door electrischen stroom. Maar er is nog meer. De minste opening in dé kiel kan doodelijk worden voor boot en voor bemanning. Immers, op de diepte, waarin een duikboot drijft, stroomt het water binnen in verhouding van zijn drukking met de ontzettende snelheid Geldnood. De begrooting over 1916 Amsterdam sluit met ’n tekort van f3.400.000. B. en W. zeggen in hun toelichting dat zij geen kans zien een dergelijke som of ook maar een iets beteekenend deel daarvan te krijgen uit belastingverhooging. Britswerd, 18 Oct. Bij besluit van de Coöp. fabriek te Wiewerd werden de ingezete nen van Britswerd, Wieuwerd en Bozum heden voor ’t eerst in de gelegenheid gesteld zich tegen 9 ct. de liter van zoete melk te voor zien. Daartoe vertrok hedenmorgen een daarvoor aangewezen persoon met karretje en hond uit Britswerd en had even buiten bet dorp het ongeluk, met karretje en al te water te geraken. Gelukkig liep alles goed af en kon met paard en wagen het doel van de reis bereikt worden. N. Sn. Ct. Workum, 18 Oct. Dat de huismoeders het tegenwoordig hard hebben te verduren met de prijsstijging van vele artikelen, bewijst wel de vele klachten, die daaglijks door hen worden geuit. Men raakt er haast aan gewoon. De vorige week steeg de melk in prijs, en is nu gebracht op 15 cent de liter. De Banier. Sneek, 19 Oct. In de beden avond ge houden Raadszitting was ingekomen een verzoek van het Sneeker Muziekkorps, om voor 1916 een subsidie van f 900 van de Vereeniging ter bevordering van Vreemdelingen verkeer het verzoek, om de regeling van het geven van muziekuitvoeringen aan haar over te laten en daarvoor haar keeren van en F. om hoogen. Tot leeraar aan Gymnasium en H. B. S. werd benoemd Dr. H. L. de Leeuw, hulpleeraar aan de H. B. S. (Dit is de 3e Israelietische leeraar die thans aan onze inrichtingen voor Middelbaar en H. O. werkzaam zijn). Tot leeraar in Natuur- en Werktuigkunde aan de B. A. benoemde men den heer F. F. Leupen, leeraar aan de Rijks-Landbouw- Wintercursus te Leeuwarden. ’t Voorstel van B. en W. om wijziging te brengen in de verordeningen op de heffing van marktgelden voor staanplaatsen in de Gemeente en om met ingang van 1 Jan. 1916 dat marktgeld door de Gemeente te doen b. st. aangenomen, hetzelfde college het gebruik en wallen opnieuw voor 3 jaar in het openbaar te ver- de verordening desbetreffende eenigszins te wijzigen, werd eveneens z. b. st. tot besluit verklaard, evenzoo openbaar te verpachten de landerijen, behalve enkele perceelen, die daarvoor minder geschikt zijn. Verder besloot de Raad van het O.-B. W. f 30000 te leenen voor het verkrijgen van het eigendomsrecht van het Oud Kerkhof en voor het uitvoeren van buitengewone werken. Aan rente moet worden betaald 4*/2 pCt. aflossing met 1917 a f 1000 per jaar tot 1936 na dien tijd tot 1941, f 2000 per jaar. Aangenomen. De nog te behandelen punten waren meer van plaatselijk belang. Heerenveen. Te Oranjewoud is Zondag druk eikels gezocht. Al vroeg in den morgen togen sommigen er met ladders, sportwagens en karren op uit. De mannen klommen in de boomen en schudden de takken en de moeders en kinderen raapten de eikels op. Een gezin verdiende er in twee dagen f 30 mee. En nu zijn de eikels nog duurder ge worden. Zaterdagmorgen werd al f 5 per H.L. betaald toen bekend werd, dat de uitvoer van eikels spoedig verboden zou worden, gingen de opkoopers er zelfs per auto op uit, om nog zooveel mogelijk te koopen. De prijs liep op tot f 6 per H.L., dus booger dan die van de maïs. Ook de beukenootjes zijn duur: f 15 per Hectoliter. Een opkooper van eikels te Heerenveen verzond Zaterdag 16 spoorwagens (ongeveer 2100 H.L.) naar Nieuwe Schans. Lichting 1916. In het tijdvak van 16 tot 20 Dec. zullen van de lichting 1916 worden ingelijfd: lo. de dienstplichtigen toegewez'en eerste bataljon jagers en 2o. een gewezen aan de compagnieën wielrijders; 3o. de dienstplichtigen toegewezen aan de genie, eerste gedeelte, en bestemd om na in lijving over te gaan bij den autodienst. In deze inlijving zullen echter niet worden begrepen zij die bet in art. 70 der Militiewet bedoelde bewijs van voorgeoefendheid hebben verworven; dezen zullen twee maanden later worden ingelijfd. Smokkelen. Men schrijft uit Venlo aan De vorige week is op marechausséekazerne, Roermondsche poort door den ontvanger der Registratie en Domeinen wederom een partij in beslag genomen goederen verkocht, bestaande uit ongeveer 3700 kg. rijst, 4500 kg. meel, 150 kg. maïs, 100 kg. roggemeel, 80 kg. maïsmeel, 100 liter petro leum, 6 kg. overleer, 471/2 kg. Amerikaansch spek, enz. De zzbuit” van 14 dagen Onze munitiewerk ers. Men weet, dat de regeering besloten heeft aan personen uit de metaalindustrie het ver trek naar het buitenland te verbieden, om te beletten, dat hier te lande een tekort aan bekwame munitiewerklieden zou ontstaan. Aangezien echter door dezen maatregel den werklieden een middel tot verbetering van hun maatschappelijke positie wordt ont nomen, heeft het hoofdbestuur van den Nederl. Roomsch-Katholieken Metaal bewerkers- bond stappen gedaan bij de bevoegde autoriteiten om in overleg met de betrokken organisaties een regeling tot stand te brengen, waardoor, naar de Limb. Koerier meent te kunnen mededeelen, aller belangen gediend en gerecht vaardigde ontevredenheid voorkomen wordt. Smokkelen. Men schrijft uit Maas en Waal: Tot voor eenige weken verging er baast geen dag (of nacht) of uit Maas en Waal werden door fietsers of voerlieden paarden in Oostelijke richting weggevoerd. Tegen woordig hebben deze expedities zoo goed als opgehouden. Men schrijft ons uit Beek, dat er Donder dagnacht aan de grens hevig geschoten is door de grenswacht op Groesbeeksche smokke laars, die in de omgeving van Berg en Dal verschillende smokkelwaren over de grens trachtten te brengen. Het gelukte aan de Beeksche grenswacht acht personen in handen te krijgen, die zich aan verboden uitvoer wilden schuldig maken. Er werden eenige honderden ponden rijst, meel en spek in beslag genomen. Alle acht arrestanten waaronder zes jeugdige personen werden te Beek op gesloten; nadat tegen allen proces-verbaal was opgemaakt, konden zij weder naar Groes- beek gaan. (Geld.) Men schrijft aan de N. R. Ct.: Als bewijs, dat smokkelaars vindingrijk zijn in het verzinnen van listen, moge bet volgende dienen Het is Zondagmiddag en gelijk velen, maken ook een heer en een dams een rijtoertje per vigilante, bespannen met twee paarden, in de omstreken van Beek en Berg en Dal. Het rijtuig volgt, nadat de passen voor de paarden door de dienstdoende grenswacht zijn gecon troleerd, den evenwijdig met de Duitsche grens loopenden weg langs Mooi-Nederland. Halverwege genoemden weg blijft het rijtuig staan. De heer en de zzdame”, die later bleek geen vrouw, maar een man te zijn, stappen uit, en voordat de juist gepasseerde grenswacht zich de situatie bewust is, zijn de paarden van het rijtuig losgesneden en met het paartje en den koetsier op Duitsch grondgebied. De oude vigilante liet men op den weg staan, van 14 M. in de seconde bij 10 M. diepte. Daartegen wendt men als hulpmiddel aan ’t uitpompen en de zekerheidsgewichten. Beide hebben reeds bewijzen geleverd van degelijk heid, maar nochtans is het gebruik der zeker heidsgewichten niet zonder zwarigheden. Immers, een schip, dat ze uitwerpt, kan ze slechts in de haven vervangen door anderen; daarbij verliest het veel van zijn zwaarte en de inhoud zijner ballasts is niet meer in staat om het te doen duiken en daardoor juist verliest het doel zijn roeping, en is de boot niet meer geschikt voor zijn voornaamste doel en wordt zij dan een speelbal van den vijand. Het oog dringt niet door het water; ten minste de draagkracht van het oog is er zoo zwak, dat de bevelhebber van een duikboot het voorste gedeelte van zijn schip niet zien kan en dat de nieuwsgierige matroos, welke een blik werpt door de patrijsglazen slechts eenige meters van bleekgroen water te zien krijgt. Is de duikboot dan blind? Ja en neen. Zoodra hij tien meter of meer nederdaalt is hij blind en heeft hij slechts het kompas om zich te richten. In een duikboot is echter onder water het kompas van weinig nut. De electrische stroomen in de boot teweeggebracht maken de naald wat meh noemt dol heeft tot heden toe nog niets gevonden dit te voorkomen. De boot kan wel even klimmen en tijd tot tijd den horizon komen nakijken beloeren. Daartoe moet hij niet boven, het is genoeg, dat zijn deelte, de hut, met den waterspiegel gelijk kome. De hut is een torentje boven op het dek en heeft wanden van glas, waarin de gezag voerder zit, welke vandaar uit het oog heeft op de werkingen in het want en tevens op de zeeoppervlakte. Dreigt er gevaar, dan kan de boot onmiddellijk duiken door middel der roeren en zonder de ballasts aan welke toch gevuld waren. Op een diepte van 10 meter of minder is de onderzeeër niet meer blind en is het kompas niet zijn eenige gids. Dan toch kan hij gebruik maken van een zeer kunstig voorwerp, waardoor hij in staat is te zien, wat er aan de oppervlakte omgaat, zonder de diepte van ’t duiken te veranderen: dit voorwerp is de periscope. Dit is een zienbuis, wier bovenste gedeelte, boven de hut uitstekend, een doelopvanger (objectief) bevat, welke over de wateren het beeld opzoekt der voorwerpen, welke zich daar bevinden. In den rechterhoek naar beneden weergekaatst door een prisma, worden de lichtstralen langs de buis van den periscope op des gezagvoer ders tafel weergegeven en daar door een tweede prisma en eene lens in natuurlijken stand afgebeeld. De periscope is als een verlenging van de hut, maar is door zijn kleinere vormen vee) minder blootgesteld. Ook is hij beweegbaar, bij kan dalen en klimmen, en ook naar links of naar rechts gedraaid worden. De periscope is sedert 15 jaar bekend en zijne lengte is minstens 5 meter en gaat soms tot 7l/2 meter. Het verdedigingswapen van de duikboot is het onzichtbaar maken en het aanvalswapen is de torpilje. Deze meet 6 meter, weegt 1000 tot 1400 kilogram én kan op een afstand van 10 kilometer het doel treffen. Elke duik boot neemt er een dozijn mede en heeft door gaans slechts één lanceerbuis. De onderzeeër is wel een der merkwaar digste uitvindingen van ’t menschelijke ver nuft en wij hopen dat eens de tijd moge aanbreken, waarop hij, het oorlogspad ver latend, nog beter uitgerust, meer geschikt voor het leven onder het water, de pionier der wetenschap zal worden en het werktuig tot de zeldzaamste navorschingen en ontdek kingen. De Nieuwe Courant. een subsidie uit te f 800 een vraag van K. v. K. haar subsidie tot f 300 te ver-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1