Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 28 October. i r Verscnijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. No. 86. i i; Hoe de oorlog veredelt. BINNENLAND. U it VVo nseradeel. H VOOR H n w 0 Bolswardsche Courant afzonderlijke van De Banier, openbare zoo angstvallig het 3e bedrag jtfV/j ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Molkwerum. Van den heer O. J. B. wonen de onder Molkwerum, waren eemge in een sloot staande aalfuiken (z.g. gelicht en hier en daar stuk gesneden, blijkbaar met het doel de zich in de fuiken bevindende visch nog beter te kunnen bemachtigen. Aangifte bij de politie volgde, met het resultaat dat de daders door den rijksveldwachter T. Hidma van Stavoren zijn opgespoord. O. N. Stavoren. Thans heeft men reeds de veerboot »R. van Hasselt”, op Stavoren Enkhuizen, uit de vaart genomen, teneinde centrale verwarming in de boot te kunnen aanbrengen. Ook zullen nieuwe schroeven worden aaugebracht. Eeu en ander zal, naar we vernemen, wel een 14 dagen a drie weken duren. De beide oude booten doen thans weer dienst. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. mej. J. Groeneveld, onder- om haar eene gratifi- voor buitengewone eveneens gesteld in handen om advies daaromtrent uit te ontroering en verontwaardiging. En met ons zullen zij wel van meening zijn, dat miss Cavell’s ter doodbrenging een vlijmende kritiek geeft op de door de Duitschers zelf in zoo uitbundige klanken verkondigde hoog heid en superioriteit der Duitsche cultuur en op het lang getroetelde en geknuffelde meeninkje van den veredelenden invloed, van de opvoedende kracht van den oorlog. aan het over dé De heer Ypey (Witmarsum) vroeg B. en W. een anderen grondslag te willen bepalen voor het bepalen van den Hoofdelijken Omslag. De thans gevolgde norm leidt tot bevoor rechting, hier wordt voor de boeren een te kleine maatstaf aangelegd. En toen werd de vergadering gesloten. Ws. De Burgemeester moest op reis en droeg toen het presidium over aan Wethouder Piersma. Onder diens leiding is behandeld de brug-kwestie te Makkum. De zoogenaamde Ketting-brug moet vernieuwd. Nu konden B. en W. een gebruikte krijgen, die over de Zuid-Willemsvaart ligt, eigendom van Tb. Biijlevens, aannemer te Made (N.B.) Deze brug zou, met inbegrip van alles en alles, als hij te Makkum klaar lag, kosten f 3150. Een nieuwe moet f 4500 kosten. Wat hebben onze vroede mannen lang over deze zaak onderhandeld, 't Was een echt bruggengesprek. Resultaat nieuwe brug. Eene groote agenda, die nog al wat tijd vorderde. B. en W. deelden mede dat ze de kas den Gem.-Ontvanger hadden opgemaakt. Aan kasgeld moest aanwezig zijn en was aanwezig f 9152.691/2,voor slik- en turfgelden, idem, idem, f 240.061/2. Een adres van ingezetenen en omwonenden van Dedgum, om uitdieping der Dedgumer- vaart, werd gesteld in handen van B. en W., om advies. Een adres van wijzeres te Burgwerd, catie te willen verleenen diensten, werd van B. en W. brengen. O. Politiek, armvoogd in de 2e afdeeling, verzocht zijne jaarwedde te verhoogen met f 125. Zal in de volgende Raadsvergadering worden behandeld. Het kohier van schoolgeld over kwartaal 1915, werd vastgesteld tot een van f 617.30. De nieuwbenoemde gemeente Ontvanger T. de Jong, verzoekt om kassier te mogen blijven der Coöp. Boerenleenbank Makkum c.a. B. en W. stellen voor dit niet toe te staan. De functionaris dient zich eerst eens flink in zijn nieuw ambt in te wijden, zoodat het volgens hen beter is den ambtenaar geheel te behouden voor zijn betrekking. Aldus is besloten. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot aansluiting aan het intercommunaal tele foonverkeer van raadhuis en burgemeesters- woning, en in beginsel tot het maken van een installatie waardoor vanuit verschillende vertrekken van het gemeentehuis onderling zal kunnen worden gesproken. De «verordening op de ontsmettingsrechten” van 8 Mei j.l., werd, naar aanleiding eener missive van Ged. Staten, gewijzigd. De onderwijzeressen aan de O. L. Scholen te Witmarsum, Arum en Burgwerd, vroegen om extra belooning voor het handwerskonder- wijs. B. en Wzich stellende op hetzelfde standpunt als waarop zij zich immer hebben gesteld, stelden voor, hierop afwijzend te be schikken, de Raad ging hiermee accoord. Enkele comtabiliteits-besluiten werden goed gekeurd, t.w.: een aangaande het ontworpen wegen-net en een betreffende het doen vaneen extra uitgave voor den concierge, (cadeautje). Tot lid van de Damescommissie voor het onderwijs in de handwerken, werd benoemd mej. Bartstrade Haan. Het rapport van het onderzoek der begroe tingen voor den dienst 1916 en vaststelling der gem.-begrooting voor 1916. Bij de algemeene beraadslagingen werd door het lid Scheepsma aangem'erkt, of het ook aanbeveling verdiende de voorgestelde salaris- verhoogingen een tijdelijk karakter te geven, zulks met het oog op de huidige tijdsomstan digheden. Komen functien vacant naderhand, dan wil Spreker weer de gewone salarissen geven. Tevens wees Spreker op het feit dat som mige diaconieën hun plicht wel beter konden waarnemen. Er wordt wel veel geschoven naar de arm voogdij. De Voorzitter raadde aangaande het eerste beweren van den heer Scheepsma, groote voor zichtigheid aan en wees o.a. op de steeds drukker wordende bezigheden aan de secretarie, welke beslist niet lichter zullen worden, integen deel, Z.E. dringt dan ook sterk aan op verhooging der salarissen van den len en 2en ambtenaar op de secretarie. De heer Bergsma (Makkum), bracht naar voren dat de economische toestand onzer gemeente niet ongunstig mag worden genoemd. Hij hoopt dat van den rijken stroom van zegeningen, dien velen in onze gemeente genieten, enkele druppels mogen vloeien in de gemeentekas. In de afdeelingen is er ge- Ten slotte twee interpelaties. Eerst de heer Vellinga, (Lollum), over de hulpbrug te Lollum. Zij 't hier gezegd dat men wel door en langs Lollum kan rijden, in weerwil van de borden (Lollumerweg bij de Grauwe Kat en bij den Waaxenser hoek aan den weg Bolsward Wommels). Spreker vroeg hoe bet zoo kwam dat de passage als versperd is geproclameerd, ’t Zit geloof ik aan de boter- fabriek, die op eigen kosten een hulpbrug lei en nu tol vraagt. Overigens stond deze Raadsvergadering al heel in het teeken van salaris verhooging. Vertelde ik straks van de ambtenaren ter secretarie en den Gemeeute-architekt, hetzelfde valt te zeggen van de gemeente-werklieden. De wegwerkers krijgen f 50 meer per jaar en zullen, bij wijze van tweede proefneming, hunne «verlofdagen” behouden, de dienaren van den heiligen Hermandad zagen hun tractement met f 100 verhoogd. De concierge is f 50 opgehaald, en de le ambtenaar van den Burgerlijken Stand dito. De Pingjumer toren wordt wat slecht van dak. Zal worden verbeterd. (Mocht er dan ook een nieuw torenuurwerk komen). De dorpsreinigers behouden over 1916 den toegekenden toeslag »an f 1 per week. Sal^risverhooging f 50. En dan valt nog te vermelden, dat ook de schoolschoonmaaksters opslag krijgen, dito de telefoonhouder te Witmarsum. Het steuncomité Wonseradeel krijgt, als het noodig is, eene subsidie van f 1000, terwijl f 700 is uitgetrokken als bijdrage in de kosten van den prov. keuringsdienst. De nieuwbenoemde Gemeente-Ontvanger is beëedigd. De Arnh. Courant schrijft Het is een buitengewoon treurige tijd voor allerlei verouderde, zorgvuldig met kunst en vliegwerk in het leven gehouden meeninkjes. Want het is een tijd van geweldige, alles overheerschende realiteit. Er waren er die aan den veredelenden invloed van den krijg ge loofden hij zou opvoedend werken, de nobele instincten van den mensch naar voren brengen. Jawel, zeker, best mogelijk. In den krijg komen krachten van toewijding en opoffering, van zelfbedwang en samenwerking tot ont plooiing. Maar dit te erkennen, legt den plicht op óók te erkennen, dat de andere instincten, de lage, de verfoeilijke welig tieren en we vreezen zeer, dat trots alle IJzeren Kruisen, trots alle Legioens van Eer, deze laatste instincten de overmacht hebben en den winstpost der veredeling door een veel grooter verliespost van moreele inzinking te niet doen en overtreffen. Al de moed, al de persoonlijke plichtsbetrachting, al de geestdrift en al de vaderlandsliefde, die in dezen werelddeel-krijg zich ontwikkelen en naar buiten gezien worden, wegen niet op tegen den moreelen knak, dien de heerschappij van het geweld heeft toe gebracht aan honderdduizenden. Hoeveel tientallen jaren zullen er voorbij moeten gaan, voordat Duitschland’s schending van België’s onzijdigheid en zijn vertrappen vaneen bevriend rustig land, welks eenige schuld was, dat het lag tusschen de Duitsche ijzeren vuist en de zwakke plek van Frankrijk’s gepantserd lichaam, zullen zijn vergeten Hoeveel diepe teleurstelling, hoeveel geschokt geloof is niet het gevolg geweest van die daad van ontrouw aan gegeven woord en onderteekend verdrag I Tegen iets dergelijks kunnen de nobele persoonlijke of collectieve uitingen van individuen der volkeren niet op. De concrete slechte daad, door den grooten machthebbende gepleegd, omdat hij de macht daartoe had, drukt op al die mooie openbaringen. De groote resultante van deze wordt tot niet herleid en in een minus post gewijzigd. De oorlog veredelend... 1 Maar de aanval op onbeschermde steden, de moord gepleegd door gewapenden, aan wien alles, op ongewapenden aan wien niets ge oorloofd is? De wraak instincten, die de bevel- voerenden er toe brengt om, als de brutale vechtersbaas met den grooten mond uit den Bijbel, Lamech, te zeggen «een man sla ik dood om een wonde, een jongeling om een buil”, die wraak-instincten verstikken de uitingen van menschen-adel of menschen- karakter, die de oorlog doet geboren worden. Wie het groote slagveld overziet, waarop beide soorten van instinct zich doen gelden, heeft als totaal-indruk dien van walging en diepe moedeloosheid over zooveel mensch-onteerend gedoe. Is dit overdreven? Is deeind-rekening van het oorlogsbedrijf soms gunstig? De eene ergernis volgt op de andere. En de buitenstaander verbaast er zich over, dat Duitschland, hetwelk voor de rechtbank der meening sedert Augustus 1914 in erbarmehjke positie is gekomen, niet vermijdt, nieuwe reden tot ver bittering te geven. Het kan blijkbaar wat lijden, naar de meening van de Duitsche machthebbenden. Wat nu geschied is te Brussel, die Engelsche pleegzuster in het holle van den nacht ter dood gebracht op hoog Duitsch bevel, die Engelsfche pleegzuster, welke een daad had gedaan, waarvoor eene Duitsche, had zij hetzelfde voor Duitschland verricht, het IJzeren Kruis zou hebben verkregen, die Engelsche pleegzuster, die te Brussel ook Duitsche soldaten heeft verpleegd en aan wie, toen zij veroordeeld zou worden, de gelegenheid is benomen om met haar advocaat te spreken, die Engelsche pleegzuster zal langen tijd genoemd worden, wanneer er bewijzen worden gegeven voor de stelling, dat de oorlog niet veredelt, doch verwildert. Duitsche mannen, hooge militairen, die wellicht zelf het zoo vurig begeerde oorlogsmetaal op de borst dragen, hebben een vrouw ter dood veroordeeld en ter dood gebracht, die deed, wat zij als vrouw van karakter moest doen. Onze lezers kennen de bijzonderheden, de bezwarende bijzonderheden, waarmede deze gerechtelijke wandaad is geschied. Zij kennen ook iets van de daardoor elders verwekte Bij aankomst van den namiddag snel trein alhier van 1.46 uur, bleek de machine defect te zijn. We vernamen dat het aan de vlampijpen lag. Men heeft onmiddellijk het vuur uit de machine gehaald en deze in een der loodsen ondergebracht. Een andere ma chine moest van elders ontboden worden. Een en ander bracht heel wat vertraging in den treinenloop teweeg, o.a. vertrok de trein, die anders om 3.50 van hier vertrekt, nu ongeveer anderhalf uur later. O. N. Snoek, 25 Oct. Niettegenstaande de wei nige reclame die er aan gegeven was, waren toch Zaterdagavond in de groote zaal van «Amicitia” honderden opgekomen om te luis teren naar de prachtige rede van ds. Horreus de Haas over de stijging van de prijzen van de verschillende levensmiddelen, (niet 't minst van de melk, die thans reeds 14 ct. kost), over de gevolgen van die stijging voor zieken en zwakken en over de slappe houding van den Burgemeester hier en de Landsautoriteiten wegens ’t niet direct ingrijpen door krachtda dige maatregelen. Aan ’t slot der vergadering werd de volgende motie onder luide goedkeu ring der menigte aangenomen Burgers van Sneek, bijeen op een ver gadering, 23 Oct. 1915 belegd door den Sneeker Bestuurdersbond en de afdeeling Sneek van de S. D. A. P. gezien den nood in breede kringen veroorzaakt door de hooge prijzen van verschillende levensmid delen, gezien dat bovendien sinds eenigen tijd de prijs der melk gestegen is tot het ongehoord bedrag van 14 ct. per liter, waardoor niet alleen een belangrijk voedings middel voor velen onbereikbaar wordt, maar met name tal van kinderen en zieken onmiddellijk bedreigd worden met gevaar van verzwakking en ondergang, protestee- ren tegen deze exploitatie van de volks massa door Boeren, Speculanten en Bezitters, betreuren de slappe houding hier tegen ingenomen door gemeentelijke en Landsauto- riteit, dringen alsnog bij den Burgemeester van Sneek en den Minister van Landbouw aan op directe krachtige maatregelen tegen dezen misstand en besluiten deze motie ter kennis te brengen van den Burgemeester en den Minister van Landbouw enz. Aan het debat namen deel een vrije socia list en een dame. Sneek, 25 Oct. Bij de verkiezing op heden van 6 notabelen in de Herv. Kerk werden de aftredenden de h.h. L. J. Bakker, J. H. Bont, A. F. Hingst, R. Nieveen, F. H. Pijtersen en R. P. v. d. Zijl met alge meene stemmen herkozen. De rechtsche partij had geen candidaten gesteld, ongetwij feld in de vaste overtuiging, dat men de functie van toeziend voogd op de handelingen van h.h. Kerkvoogden gerust in banden van de Vrijzinnigen kan laten. Oorlogswinsten-belasting Het Kamerlid Teenstra schrijft slot van een artikel in de Tel. belasting op de oorlogswinsten «Wie leest hoe de minister op spoed aan dringt, en wie kent de voortvarendheid en de werkkracht van den voorzitter, die behoeft geen vrees te koesteren, dat er niet vlug zal worden gewerkt. Het zou ons verwonderen als op Oudejaarsavond ieder medeburger bij het opmaken van de balans, niet tevens een berekening zou kunnen maken over het bedrag, dat de Staatscommissie van de eventueel door hem gemaakte oorlogswinsten in de schatkist wil doen vloeien”. Workum, 26 Oct. Wegens het bedanken van den heer P. Gaastra voor lid van den Raad dezer Gemeente, is heden bij enkele candidaatstelling gekozen de heer R. F. de Boer, Chr. Hist. sproken, algemeen, om aan de vele verzoeken om salarisverhooging tegemoet te komen. Goed, maar de H.O. zal daardoor worden ver hoogd. Laat tot die verhooging medewerken zij, die in dit jaar zoo ruim hunne verdiensten zagen toenemen. Overgegaan tot de behandeling van het rapport, werd vastgesteld de salarisregeling der 3 ambtenaren ter secretarie, t.w. f 1100 2 verhoogingen van f 100, na 3 en 6 jaren), f 850 (idem verhoogingen), f 600 4 jaarlijksche verhoogingen van f 50). Voor het bekleeden van meer dan 2 nevenbetrekkingen wordt geen toestemming gegeven. Het totaalbedrag der salarissen hier aan verbonden mag niet worden overschreden. De heer P. de Jong, te Bolsward, om voor het uitgeven van het Raadsverslag f 100 meer beschikbaar te stellen. De heer Ypey stelt voor om nu of op geschikten tijd een ander contract te maken met den huidigen Uitgever. Hij prefereert eene opname van het officieel verslag in de Jong’s advertentieblad. De Voor zitter vindt dit idéé zeer goed en B. en W. zullen deze zaak onder de oogen zien. De Gem.-opzichter zal f 200 verhooging van salaris hebben. Zitting van den Gemeenteraad, Zaterdag 23 October 1915.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1