Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Zondag 31 October. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. I I I i I I No. 87. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. l K r in pakjes, is geurig, krachtig, waterhoudendwordt verkocht in ons pakjes a 22 ct., in vierdel pakjes a 27’/2 cent, is in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Uit de Raadszaal. Bolswardsche Courant VOOR Afzonderlijke Gezondheidscommissie weg kennis- lo. missie 2o. 3o. viezen ’t eerst een reor- Kleins Thee, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van het rapport der Gom de begrooting; van B. en W. een om daarna weer ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch, aangesloten onder No. 4. meegaan een hij wenscht de Stuiverwold direct schoollokaal. Verslag van het Ambachts-teekenonder- over ’t afgeloopen boekjaar. ac voor Vergadering van Donderdag 28 October 1915. een voorstel om degenen, j van dienstplicht, schade nering of' bedrijf, later door van eenig crediet (in verband van regeeringswege, onder Toch stellen B. en W. met het oog op de tijdsomstandigheden de agenten le klas een bedrag van die der 2e klas f 10 toeslag te ver- De afhandeling der gemeente-begrooting was heden aan de orde, dat is natuurlijk een zeer gewichtig feit, dat ook zeer gewichtig besproken wordt. De vergadering duurde van zes tot klokslag elf uur, maar die tijd is niet alleen aan de begrooting besteed, er ging ook nog iets vooraf. De ingekomen stukken en de 5 punten der agenda die voorafgingen vorderden juist een uur, dus om 7 uur begon ’t eigelijke hoofdnummer. De gemeente-begroo ting nam den tijd in beslag tot kwart over 9, daarna de begrooting der gemeente-reiniging en der gasfabriek, toen nog een paar opmerkinkjes achteraf en juist toen de Stadhuisklok elf uren sloeg, viel de Voorzittershamer tot sluiting der vergadering. Een oordeel over de worste ling tusschen de Raadscommissie der begrooting en Burg, en Weths. past ons als verslag gevers niet. Dat het soms haast een loven en bieden scheen om sommige posten van uitgaaf te besnoeien, laten wij buiten beschou wing. De Commissie had zich er voorgezet om de begrooting, zoo zij het noemde, huis houdelijk te behandelen, om door heel zuinig huis te houden, te trachten den hoofdelijken omslag, die zeer nabij het maximum van f 40.000 was uitgetrokken, wat naar beneden te halen. Het resultaat is geweest dat nu inplaats van f 39.380 voor den hoofdelijken omslag, de ronde som van f 39.000 is gesteld, een verlaging dus die geen merkbaren invloed heeft, doch de post van de onvoorziene uit gaven is meteen nog f 540.hooger gesteld, zoodat men voor de onvoorziene zaken bij onze gemeentekas toch iets beter klaar is, dan B. en W. hadden geraamd. Bij ’t afbrok kelen van enkele posten bleek herhaaldelijk dat B. en W. al reeds zeer laag waren met hun uitgaven en het dus eigenlijk geen ver mindering kon velen. Van de som, die door de verschillende besluiten op voorstel der Raadscommissie was bezuinigd, een totaal bedrag van f 920,werd op den hoofdel. omslag f 380,afgeschreven maar voor alle zekerheid werd de overige f 540,nog be schikbaar gehouden. De verschillende punten hebben heel wat discussie uitgelokt, doch onze ruimte in dit nummer der courant laat slechts toe de hoofd zaken in heel beknopten vorm weer te geven. Vooraf moet ik nog zeggen dat bij opening 9 leden present waren. Van de heeren Praam- sma en Keikes was bericht ingekomen dat zij verhinderd waren. De heeren Eisma en Oosterbaan kwamen achtereenvolgend toen wij reeds in volle actie waren. Bij het eindigen waren er nog 10 leden, de heer Wierema verliet te ruim 9 uur de vergadering. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen waren a. Resolutie Ged. Staten, begeleidende Kon. Besluit tot goedkeuring van ’s Raads verzoek om 't maximum getal z/vergunningen” voor deze gemeente te bepalen op 20. b. Een schrijven van „De Hanze”, hou dende dankbetuiging voor ’t in gebruik afstaan van een c. wijs Ter visie, en overigens geving aangenomen. De heer Van der Wal wenscht de 4 voorste woningen te behouden, die zijn nog niet zoo erg. Dan zijn er in de stad wel veel mindere. De Voorzitter stemt dat laatste toe, maar de Gezondheidscommissie beeft hierover zoo geadviseerd, en daar de vier bedoelde wonin gen ook bij B. en W. op 't lijstje stonden, zou er toch eerlang ook voor deze huizen onbewoonbaarverklaring zijn gevolgd. Beter dus ze nu af te keuren, dan er eerst eenige verbeteringen aan te laten aanbrengen en ze later toch af te keuren, is nu ineens het ge- heele complex onbewoonbaar te verklaren. Wat de nog slechtere in de stad betreft, dit wacht nog tot er eerst in den woningnood voorzien zal zijn. De heer Boersma gevoelt iets voor de op merking Van der Wal, doch de beer Kramer licht toe dat onbewoonbaarverklaring niet bepaald insluit dat de woningen afgebroken moeten worden, doch als dan de gebreken goed verholpen worden, kan de woning weer betrokken worden. De heer Van der Wal betoogt dat die vier door hem bedoelde woningen niet bouw- ze kunnen best opgeknapt worden. i schaart zich aan de en vindt beter om een deze misbruiken. was de post met 6. mei bijlagen. Alvorens de raad hieraan begon, werd oogenblikje pauze gehouden, aan te vangen met het lezen voor het antwoord de behandeling der verschillende ad- van B. en W. inzake verhooging wegens de tijdsomstandigheden. (Omdat bij de behandeling het rapport en antwoord broksgewijze aan de orde kwamen, kan hier in het verslag direct begonnen worden met de adviezen.) Eerst dan over het personeel ter secretarie. De begrotingscommissie, kan meegaan met het advies om voor den len ambtenaar het maximum van f 1100 te brengen op f1400 voor den 2en van f 700 op f 1000, en voor den 3en van f100 dp f 250. Dit wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. De wijze van regeling der verhoogin- geu aan B. en W. op te dragen, de verdeeling van de jaarwedde van den Secretaris bij vaca ture, als ’t werk geschiedt door de anderen met of zonder tijdelijke hulp, en de inwerking treding van een en ander met 1 Januari 1916 wordt zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Het personeel gemeentereiniging heeft ver hooging gevraagd; dit wordt door B. en W. gunstig geadviseerd: n.l. de regeling zoo te maken dat aankomende werklieden op 15jarigen leeftijd van f3.50 tot f9.50 kunnen stijgen; de vaste en tijdelijke werklieden f 10.50 tot f 13 en de timmerman-wagenmaker, tevens medewerkend voorman van f 11.50 tot f 14. Dit wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. Op het adres van der Schaaf verhooging als schoolschoonmaker, wordt afwijzend be schikt wat verhooging loon betreft, doch hem van R. K. Groeneveld te Nijezijl om een perceel hooiland voor twee jaar te mogen huren voor f 80 per jaar. Ook aan B. en W. om advies. h. Verslag van het tijdelijk werklozen fonds der gemeente. Ter inzage gelegd voor de raadsleden. i. Adres A. Huizenga, brugwachter, om ook in aanmerking te mogen komen voor den toeslag aan de gemeentewerklieden toe gekend. De Voorzitter licht toe dat Huizenga valt onder de ambtenaren, waarover zoo meteen zal worden beslist omtrent de toelage, zoodat dus daarmede meteen dit adres als behandeld is te beschouwen. j. Adres van de Vereen. Handel en Nijverheid” inzake credietverleeuing aan kleine neringdoenden uit den middenstand die door de- mobilisatie schade leden in hun bedrijf, waarvoor ook van gemeentewege eenige steun of waarborg wordt verzocht. De Voorzitter deelt mee, dat van B. en W. reeds een voorstel in dien zin gereed was gemaakt, en dat dus daarmee dit adres be handeld zal worden. k. Van B. en W. i die door de vervulling leden in hun bet verleenen met de organisatie voorbehoud van de daarbij gemaakte bepalin gen) eenigen waarborg te geven voor ’t geval zij in aanmerking komen voor hulp of steun om hun bedrijf voort te zetten of een nieuwe affaire op te richten. Zal in de volgende vergadering behandeld worden. l. Resolutie Ged. Staten inzake het be sluit van geldleening, waarbij er op wordt gewezen dat de rente en aflossing alleen uit de gewone middelen der Gemeente dienen te worden gevonden terwijl ook een nader plan der leening behoort te worden overgelegd. W. stellen voor, daar nog niet te wanneer die som benoodigd is, het om later met een vol- worde over 1915 f 15 toegekend voor het benoodigde schoonmaakmateriaal. Ook dit advies werd met algemeene stemmen aange nomen. Adres Politiebond. Hierop hebben B. en W. geadviseerd, dat de regeling der jaarwedden bij de verordening, die dit jaar voor in werking is, geregeld werd en bij i ganisatie die na den oorlogstoestand weer aan de orde komt, opnieuw zal worden herzien, en er dus voor salarisverhooging thans geen grond aanwezig is. voor om aan f 20 en leenen. De heer v. d. Wal kan wel gratificatie te geven, maar agenten van der Schaaf en op bet maximum te stellen. De heer v. d. Klei sluit zich hierbij aan, want de agenten moeten bijdragen voor hun pensioen en zijn dus door de nieuwe regeling van het vorige jaar er niets op vooruitgegaan. De heer Terhenne merkt op, dat na den oorlog de reorganisatie weer zal behandeld worden, dus nu op de jaarweddenregeling vooruit te loopen vindt hij niet goed. Toch komt ook de agenten een tegemoetkoming toe wegens de tijdsomstandigheden, en die wil hij wat hooger voorstellen n.l. f 50 voor de le klas en f 25 voor de 2e. De Voorzitter betuigt zijn bevreemding dat de Raad meer wil geven dan hij als hoofd der politie meent te moeten toestaan. Met 1 Jan. j.l. zijn de jaarwedden op peil gebracht, en als voorbeeld gesteld voor andere gemeenten, dus tegen salarisverhooging heeft hij bezwaar, echter een verhoogden toeslag met het oog op de tijdsomstandigheden vindt hij goed. Dat kunnen B. en W. wel overnemen, maar de beide jongeren direct op het maximum acht hij onbillijk ook tegenover den ouderen agent. De heer v. d. Wal vindt in de omstandig heid dat de Jong armoede heeft geleden geen reden om de anderen daarom nu een behoorlijk salaris te onthouden. De agenten moeten onafhankelijk zijn en zij kunnen onmogelijk bun positie handhaven. De beloofde reorga nisatie helpt hen nu niets. De Voorzitter wijst er op dat de jongeren al reeds bevoorrecht zijn boven den oudere doordat zij een toelage ontvingen voor bet politie-diploma. De heer Eerdmans begrijpt de bezwaren die de Voorzitter maakt, doch met het idee Terhenne kan hij zich vereenigen. De heer Boersma komt nog even op voor de belangen der agenten door te wenschen dat de reorga nisatie niet lang op zich zal laten wachten, de heer r. d. Klei begrijpt nu ook het bezwaar dat de Voorzitter opperde, en verwacht dat bij de reorganisatie rekening zal worden gehouden met de positie der agenten. Het voorstel Terhenne f 50 en f 25 toe lage wordt met 10 tegen 1 stem aangenomen de heer v. d’. Wal tegen. En nu kwam men dan aan de Begrooting. Eerst die van ’t Algem. Armenhuis. De Commissie had bij deze begrooting inlichtingen gevraagd over den post voor premiebetaling a f 150. B. en W. antwoorden hierop, dat die post onveranderd dient te blijven. Hij is zoo hoog omdat de vader en moeder na 20 dienstjaren vol pensioen kunnen krijgen, terwijl bij over lijden van den een toch de andere recht op pensioen behoudt. Na die toelichting was de Commissie vol daan en de begrooting werd goedgekeurd met algemeene stemmen. Weg Bolsward-Harlingen. Hierbij merkte de Commissie op dat de jaarwedden der weg werkers haar hoog genoeg schijnen, ingeval zij nog bijverdiensten hebben. Is dit niet het geval, dan acht zij verhooging noodig. Een post van f 150 voor vergaderingen en rijtuig- huur komt haar hoog voor, terwijl in een anderen post een misstelling is: ’t moet niet f382.50 doch f282.50 zijn. B. en W. antwoorden dat Jan. 1914 de jaarwedden pas verhoogd werden, en door het geven van verlofdagen kunnen die menschen voor zichzelf werken. De kosten van vergadering zijn jaren lang op die som uitgetrokken, en het is sommige jaren bijna noodig geweest, ook wel eens dat het ruim voldoende bleek, maar het is al haast een vaste post geworden. Rijtuighuur staat er nog bij, maar is niet meer noodig want de verpachtingen worden nu zoo ge- d. Adres van bewoners die belang hebben bij de brug ,/t Hooghout”, verzoekende dat de Gemeente die brug overneme, wijl dit in 't belang is van het goed onderhoud en dat er dan zal komen een platte draaibrug. Aan B. en W. om advies en gevoegd bij de andere stukken omtrent deze zaak. e. Adres van eigenaars en bewoners van huizen aan ’t Laag bolwerk, verzoekende den weg voor hun huizen te bevloeren, dus van de Bargefenne tot Schildwijk. Aan B. en W. om advies. f. Adres van Wed. J. de Jong verzoe kende opheffing van de onbewoonbaarverkla ring van een woning, die 12 Nov. ontruimd moet worden, doch nu bij de andere woning wordt aangetrokken. Aan B. en W. en om advies. g. Adres een vallig zijn, De heer Terhenne zijde van B. en W. eind te maken aan deze misbruiken. Door den woningnood worden woningen gebruikt door groote gezinnen, die er niet in gehuis vest kunnen worden, en er wordt een enorme huur gemaakt. Hij vindt dat krachtig dient te worden ingegrepen. Na nog verdere discussie tusschen de heeren Boersma, Eisma en Van der Wal, ter wijl de Voorzitter het voorstel B. en W. en hun handeling in dezen verdedigt, wordt over deze 9 woningen ieder afzonderlijk gestemd. Ze worden echter alle 9 afgekeurd, vijf er van met algemeene stemmen en vier met 8 tegen 3 stemmen, de heeren Van der Wal, Boersma en Van der Klei. 5. Adres werklieden gasfabriek om toeslag op weekloon, met advies van B. en W. In de vorige vergadering werd door B. en W. op het verzoek der werklieden bij de gas fabriek, om ook in aanmerking te komen voor een toeslag, gelijk dat voor de werklieden der gemeente die beneden f 650 verdienen reeds bepaald is, geadviseerd dat die regeling ook zal gelden voor alle werklieden der ge meente die tot f 728 of f 14 per week ver dienen. Dit voorstel werd zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Behandeling gemeente-begrooting 1916 B. en zeggen is wanneer die besluit in te trekken, ledig plan te kunnen komen. Alzoo besloten. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Vaststelling kohieren schoolgeld 3de kwartaal. Het kohier voor de school voor m.u.l.o. tot een bedrag van f 129,50 en voor de school no. 1 op f 296.50 wordt met alg. stemmen vastgesteld. 2. Wijziging gemeente-begrooting 1915. Deze wijziging betreft een bedrag van f 250 uit het fonds voor onvoorziene uitgaven te nemen, noodig voor extra politiediensten. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Wijziging begrooting commissie BolswardHarlingen. Voorgesteld wordt de ontvangsten te ver- hoogen met f 158.03 en bij de uitgaven ook gelijk bedrag te voegen, als zijnde een ver hooging der kosten van bestrating in de dorpen in Wonseradeel, en door die ge meente te betalen. Door hoogere werkloonen dit bedrag overschreden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Onbewoonbaarverklaringen. In de vorige vergadering is 't voorstel ge daan 1 woning aan ’t Schildwijk en 8 bij de Gleibakkerij onbewoonbaar te verklaren. Daarover wordt nu een beslissing gevraagd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1