lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 'f I i 1915. Versciujnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. No. 88. E I I i <1 Donderdag 4 November. RAADSO VERZICHT. BINNENLAND. VOOR t 3 t. - 30.000 i 1911. 1912. 1913. 1914. 1915. 1916. Bolswardsche Courant afzonderlijke en is, r I de uitgaven te uiterst gering, lu zagen een de be- - 27.500 - 33.000 - 38.400 - 39.000 IÉT ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. tl Wie geen weet dan ook zijn oorzaak vindt in de de schuit zonk. De knecht, die zwemmende den kant te bereiken, doch de verdronk. te diep Alg. 11. verslag en eens bedriegt, ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. beamen wij, maar toch wordt weer onbillijk gehandeld, wanneer men den eenen ambtenaar eenige honderden guldens verhoogt en weer aan onderwijzers, Dat bevordert de Die voor fietsrijdeis Goes wilde repareeren, deze plotseling uit elkaar vloog. Er geweldige ontploffing. De winkel- aan scherven geslagen een aan de overzijde manufactuurwinkel bedelaar verdween in de diepte en Vermoed wordt d»t de schuit geladen was. de film verder langs een in de zaal uitkomend platform, de trap af, op de straat kon worden geworpen, zonder andere schade aan te richten dan schroeien van een gedeelte van’t plafond. Het gezicht der hoogopslaande vlam ver oorzaakte echter begrijpelijker wijze een ernstige paniek onder de bezoekers, voor het meeren- deel uit kinderen bestaande. Het werd een hevig dringen om buiten te komen en velen hebben daarbij kwetsuren en kneuzingen be komen. Eenigen werden in de apotheken ver bonden. Gelukkig is een en ander zonder ernstige ongevallen afgeloopen. Een raadsel blijft het hoe de film, die buiten dienst was, in brand is geraakt. De film waarmede gewerkt werd, stond bij een door de politie en brandweer ingesteld onder zoek nog ongeschonden in het apparaat. M. Ct. Arme kerel Maandagmorgen kwam bij den exporteur Duijvensz te Aalsmeer een bedelaar aan de deur ventende met postpapier. Daar de man er nog jong en krachtig uitzag, sprak hij tegenover den bedelaar zijn misnoegen er over uit, dat de man bedelde, er direct op latende volgen indien bij werken wilde, hij bij hem wel kon helpen inpakken. Hiertoe verklaarde de bedelaar zich aanstonds bereid. Den ge- heelen dag hielp bij bij het inpakken van planten, welke ’s avonds met de stoomboot verzonden moesten worden. Met dat werk kwam men ongeveer zes uur ’s avonds klaar. Daar de pakschuur te Aalsmeer aan ’t kanaal staat en het station der stoombootmaatschappij juist aan de overzijde, moesten de colli per schuit worden overgevaren naar den steiger, met welk werk een der knechten van den heer D. en de bedelaar zich belastten. Nauwelijks was de schuit van den wal, of zij aan de riemen zat, wist De winsten van den Frieschen greidboer. In de raadsvergadering der gemeente Wonse radeel deelde de heer R. Ypey het volgende mede over de winsten, welke in de laatste paar jaar door de Friesche weideboeren zijn gemaakt Aan eene fabriek, waar de melk van onge veer 2000 koeien wordt verwerkt, is in de eerste 6 maanden van 1914 f 5500 meer be taald dan in de eerste 6 maanden van 1913 en in het eerste halfjaar 1915 f90.000 meer dan in gelijk tijdperk van 1914. Aan eene andere fabriek is in 1914 2.30 cent per Kg. melk meer betaald dan in 1898. Rekent men de opbrengst van eene koe op 3800 Kilo melk, dan zou dit eene meerdere opbrengst geven van 3800 X 2.30 ct. f 87.40 per koe, vergeleken bij 1898. Een fabrikant ver telde hem, dat hij gedurende de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus f 200.000 meer uit betaald had dan in hetzelfde tijdperk van het vorig jaar. Dat zou verdeeld over 100 leve ranciers voor ieder gemiddeld f 2000 meer zijn, en dat in 4 maanden. De hoogere bedrijfs kosten waren reeds afgetrokken. O. N. Door een soldaat werd Zondagavond te Harlingen een rondzwervend knaapje aange houden. Bij onderzoek bleek het te zijn de 14jarige Pieter Ley, wonende te Dokkum. De jongen was aan het zwerven geraakt, naar zijn zeggen met de bedoeling een betrekking te zoeken. Hij werd aan de politie overgegeven, die hem naar zijn ouders heeft teruggebracht. N. H. Ct. Brand in een bioscoop. Zondagavond geraakte in de projectiekamer der Cinema Parisien le Neuzen een film in brand. De exploitant, de heer A. Castelijn, die zelf de vertooning deed, wist de brandende film buiten het kamertje te krijgen, waarbij hij brandwonden aan de handen opliep, terwijl Bemine-ontploffing De winkelier Kauffmann te gisterochtend een benzinelamp toen i volgde een ruiten werden aan scherven geslagen en ook de ruiten van een aan de overzijde van de straat gelegen manufactuurwinkel werden vernield. Een deurpaneel werd ingedrukt en belangrijke schade aan den winkelinventaris toegebracht. Een begin van brand kon spoedig gebluscht worden. Alg. H. Actie voor dienstweigering De volgende circulaire is naar het Volk meldt door den minister van waterstaat gericht tot onderteekenaars van het manifest over de dienstweigering (het manifest-Bahler c.s.), die in staatsdienst zijn Tot mijn leedwezen trof ik onder het manifest waarin tot dienstweigering wordt aangespoord, ook uw naam. Dit is een feit, waarvan de ernst niet mag worden onderschat. Is het voornemen, om te weigeren deel te nemen aan de gewapende landsverdediging, wanneer deze krachtens de wet vanwege de Koningin wordt gevorderd, bij ieder staats burger te laken, waar het ambtenaren geldt, die zooals gij, bij de aanvaarding van hun ambt een eed of belofte hebben afgelegd, aanvangende met de woorden „Ik zweer (beloof) getrouwheid aan de Koningin en gehoorzaamheid aan de wetten van den staat”, is zulk een daad ten eenenmale ontoelaatbaar. Ik vertrouw, dat, bij kalm nadenken, gij tot inzicht zult komen, dat onderteekening uwer zijds van het manifest, zeer zeker niet in overeenstemming is geweest met den door u afgelegden eed, noch met uw plicht als ambtenaar en dat gij bereid zult zijn mij ten spoedigste mede te deelen, dat gij die onderteekening als niet gedaan wenscht te zien beschouwd. Bezoldiging-gemobiliseerde ambtenaren. Kort na de mobilisatie werd ten aanzien voor de bezoldiging van gemobiliseerde rijks- ambtenaren een regeling getroffen, welke hierop neerkwam, dat deze hun burgerlijke bezoldiging behielden, indien en voorzoover deze hooger was dan hun militaire bezoldiging. Deze regeling was echter niet van toepassing op ben, die voor eerste oefening onder de wapenen waren. Van dezen wordt de burger lijke bezoldiging sedert de mobilisatie gelijk trouwens ook vóór dien het geval was gedurende den duur der eerste oefening ingehouden. Sedert de dienstplichtige landstorm voor den werkelij ken dienst werd opgeroepen, heeft zich ook de behoefte doen gevoelen aan regeling omtrent de uitbetaling van zoldiging van burgerlijke ambtenaren, die daarbij werden ingelijfd. Naar het schijnt, is binnenkort de tot standkoming van zoo danige regeling te verwachten, volgens welke ook de hierbedoelde personen hun burgerlijke bezoldiging behouden, indien en voor zoover deze hooger is dan hun militaire bezoldiging; uitgezonderd zullen slechts worden zij, die behooren tot een landstormjaarklasse, welke binnen één jaar na de inlijving van het eerste gedeelte der militielicbting van gelijken leeftijd in werkelijken dienst werd gesteld. De tot zoodanige jaarklasse behoorende ambtenaren enz. zullen hun burgerlijke be zoldiging evenals de dienstplichtigen der militie gedurende acht en een halve maand moeten derven. In dit geval verkeert de landstormjaarklasse 1915 en zal vermoedelijk de landstorm jaarklasse 1916 komen te verkeeren. N. R. Ct. Een slachtoffer van den oorlog. Bij de politie te ’s-Gravenhage heeft een heer aangifte gedaan, dat op hem in de Frans Halsstraat aldaar, Vrijdagavond tien schoten uit een geweer gelost werden, hij hoorde de kogels om zich heen fluiten. Even daarna verscheen in zijn nabijheid een militair, gewapend met een geweer, dat hij op hem richtte en hem toeriep„Als je me niet zegt waar de Duit- schers zijn, schiet ik je dood”. Onmiddellijk daarna was de soldaat weer verdwenen. Later werden in de nabijheid hulzen patronen gevonden. Later meldde men nog aan bet Alg. R. dat dit gebeurde op een vrij eenzame plaats van de Frans Halstraat nabij den Parallelweg, en wel door een jeugdige infanterist, in een schoolgebouw aan de Fischerstraat ingedeeld en die aangewezen was voor overplaatsing naar het veldleger, doch nog achtergebleven. Na de aangifte van het gebeurde bij de militaire wacht aan de school bij de Frans Halsstraat werd een onderzoek ingesteld en werden op een stuk weiland in de buurt een groot aantal (ruim 20) hulzen van patronen gevonden. Onmiddellijk werden de militaire wachten gewaarschuwd en werd last gegeven de binnenkomende militairen te fouilleeren. Na eenigen tijd werd de bedoelde infante rist, toen hij zich weer aan het schoolgebouw aanmeldde, aangehouden en daarna in ver zekerde bewaring gesteld. Men vermoedt dat de man niet wel bij het hoofd was. Een onderzoek wordt nog ingesteld. ’n Rare schildwacht. den nacht van Zondag op Maandag twee politie-agenten op den Hoogen Laarderweg te Hilversum een soldaat staan, gewapend met geweer en bajonet. Zij hiel den hem aan, waarbij het bleek dat de man onder den invloed was. De agenten, die be merkten, dat dit de schildwacht was, die in het dichtbijzijnde artilleriepark behoorde te staan, brachten hem naar de aldaar gestation- neerde wacht, doch onderweg rukte de man zich los, rende weg en stelde zich op een vijftig Meter afstands van de agenten op. Zij hoorden hem den grendel van het geweer overhalen, waarna kort achter elkaar twee schoten op hen werden gelost. De agenten, die ijlings dekking zochten, begaven zich naar de wacht, waar zij den commandant met het gebeurde in kennis stelden. De schildwacht werd toen in arrest gesteld. Bij zijn onder vraging zeide hij reeds door burgers te zijn lastig gevallen en hij dacht nu met stroopers te doen te hebben gehad. Alg. H. Onvoldoend hulpmateriaal. Gisternacht had te Sassenheim de stoom tram van de N. Z. H. T. M die om 11.52 uit Leiden moest aankomen, een uur vertraging. Een autohandelaar uit Lisse, wiens vrouw met de tram moest meekomen, ging per auto de tram tot Sassenheim tegemoet. Met zijn vrouw wilde ook in de auto overstappen een juffrouw uit Lisse. De tram was echter alweer in be weging en het meisje raakte er onder. De wielen gingen haar midden over het lichaam. Het slachtoffer leefde toen nog. Het tramrij- tuig werd opgelicht met een dommekracht, die echter afbrak, zoodat het rijtuig weer op het lichaam neerplofte. De dood trad nu on middellijk in. N. R. Ct, Hoe beknopt ook onze Verslaggever het laatste raadsverslag in ons Blad weergaf, toch had het eene respectabele lengte. Trouwens wanneer de begrooting aan de orde komt, dan worden de sluizen der welsprekendheid geopend en er is dan ook meer dan genoeg stof om zich te laten hooren. Toen wij het verslag waren doorgeworsteld, was onze totale indruk, dat er weinig belang rijke besluiten genomen zijn. Hoeveel moeite de Commissie ook deed om verminderen, haar succes was trouwens de woorden van den Voorzitter, dat de zuinigheid de wijsheid wel waren wel op hun plaats. Over het algemeen kwam de Commissie met zulke minieme verlagingen, dat het de moeite niet loonde, terwijl op gewoon onder houd moeielijk valt te beknibbelen. Den geheelen avond was dan ook de groote meer derheid van den Raad op de hand van B. en W., meestal bleef de Commissie alleen staan met hare voorstellen, zeker geen aangename positie, maar degenen welke eenigszins het klappen der zweep kennen, hadden dit echec gerust kunnen voorspellen. Hoe lofwaardig wij het streven ook vinden om den hoofdelijken omslag niet te verhoogen, toch was en is een belangrijke stijging onzer gemeentebelasting te voorzien. Er gaat in de laatste jaren bijna geen enkele vergadering voorbij of er worden besluiten genomen, die geld kosten, zonder dat er moeite wordt gedaan voor middelen, die de gemeentekas kunnen stijven. Om eens te doen zien in welke mate onze hoofdelijke omslag de laatste jaren stijgt, volgt onderstaand een staatje waarop de bedragen over de laatste jaren voorkomen. Geraamd op f 26.000 H u ii u H vreemdeling in Jeruzalem heel goed, dat deze stijging de vermeerderde uit gaven, waaronder wij o.m. rekenen de kosten der nieuwe begraafplaats, een werk, dat naar ons van deskundige zijde verzekerd werd nog wel tien jaren had kunnen wachten, een luxueuze veelading, waarvoor direct geen nood zaak was, 70 pCt. in de kosten eener rioleering, die feitelijk door de eigenaren der perceelen had moeten worden betaald, een park, dat hoe fraai ook van aanleg, der gemeente veel duurder komt, dan men ooit had gedroomd, blanco credieten enz., enz., zijn alle te zamen oorzaak van de stijging onzer gemeentebelasting ook weer dit jaar. Nam nu de finantieele draagkracht der ingezetenen in gelijke mate toe, dan was er geen reden tot bezorgdheid, maar juist het tegenovergestelde is het geval. Verschillende industrieën zijn hier opgedoekt of worden naar andere steden verplaatst, zonder dat nieuwe bedrijven dit verlies compenseeren. Het natuurlijk gevolg is dan ook, dat de belastingschroef hoe langer hoe meer moet worden aangezet. De laatste wijziging der heffingsverordening levert daarvan een duidelijk bewijs. Deze stijging van den hoofdelijken omslag weerhoudt weer gefortuneerden om zich hier te vestigen, als natuurlijk gevolg waarvan thans hier flinke buizen onbewoond staan of slechts gedeeltelijk bewoond worden. Eene gepaste zuinigheid vooral in het doen van nieuwe uitgaven is hier dringend noodig. Dat de tegenwoordige tijdsomstandigheden ook toeslagen aan werklieden noodig maken, Workum. De door de Gemeente uit geschreven 5 pCt. leening ad. f 14.000 is door Burgemeester en Wethouders in drie deelen, toegewezen aan de firma ten Gate Fennema te Sneek f 5500 tegen den koers van 101.51. J. Bogtstra te Workum f 5000 koers 1011/4. Gebrs. Kingma Bolsward f 3500 koers 1011/^. Van de 9 inschrijvers tot een gezamenlijk bedrag van f 89.500. De laagste inschrijver stelde den koers op 99l/4 de hoogste buiten de bovengenoemde op 101. De Banier. Workum Was alhier aanvankelijk door den Burgemeester in conferentie met fabrieks directeuren en melkslijters op initiatief van het steuncomité een plaatselijke regeling inzake melkvoorziening getroffen, later aangevuld en verbeterd door eene provinciale regeling, waarbij de particuliere prijs voor volle melk was gesteld op 10 ct., deze regelingen zijn thans evenwel weder op losse schroeven gezet, door een later gekomen rijksregeling waarbij de prijs waarschijnlijk 11 cent zal zijn. De Banier. anderen, wij denken b.v. geen verhooging toekent, tevredenheid niet. Om dit overzicht niet onnoodig groot te maken, achten wij het minder noodig de diverse posten der begrooting punt voor punt na te gaan, het wordt dan eene berkauwing van ons verslag en wie dit eenmaal gelezen heeft, doen wij geen dienst in herhalingen te vallen. Een uitzondering willen wij maken wat betreft de klacht over den gevaarlijken toe stand van de steeg bij de Gasfabriek, smalle steeg heeft geen ruimte en herhaaldelijk kwamen daar dan ook bot singen voor, waarop wij reeds eenige keeren in ons Blad wezen, en waarvoor wij ernstig hebben gewaarschuwd. Gelukkig zal er nu haast achter gezet worden om het fietsrijden door die steeg finaal te verbieden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1