lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, I 4 1915. No. 89. Verscmjnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. De taak van den burgemeester. II ft I 41 VOOR November. Zondag 7 BINNENLAND. Alg. q. 4 4 HARLINGEN. I' in pakjes, is geurig, krachtig, waterhoudendwordt verkocht in ons pakjes a 22 et, in vierdel pakjes a 27‘/2 cent, is in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. beter middel om 4 Bolswardsclie Courant fzonderlijke n kwartier van gebouw. vaak, alleen bij datum zooveel, anderen, inbe- levensmidde- gevluchte allerlei Kleins Thee, •Mi de oorlogsellende door te komen, dan door datgene, waar de regeering zelf geen raad mee weet, aan de burgemeesters op te dragen. ver een van goed- een stokje voor steken. dit rijkworden van genoemde neen, dit mag hij niet maar van regeeringskaas. maar zoo vriendelijk te schrijven hoe over de I U I Ml zoo eenige vertraging van ’t nieuwe aan het licht gebracht. O. N. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. zoo iets vreezen voor nog van matiggeprijsde levens- van kaas weer Immers, de regeerings- aan boerenwoningen, dens van misdrijf van het lijk ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en daarna van Dr. Tjabbes, die een stukje ijzerdraad uit Springer’s keel haalde. Dr. Tjabbes oordeelde directe opname in het zieken huis te Groningen noodzakelijk, waarheen hij dan ook direct per ziekenauto werd vervoerd. Hoe het ijzerdraad in het eten is gekomen, is tot heden nog niet Smokkelen. De grenswacht te Losser heeft vanmorgen te half vijf 17 paarden, die men grens trachtte te brengen, in beslaggenomen. In het geheel waren er 28 smokkelaars. Dezen ontkwamen, doch men meent ze te kennen. Ook 1000 pond vet werd in beslag genomen. Alg. H. Wij lezen in de Nieuwe Courant: Naar het schijnt zal nu weldra aan den Burgemeester de distributie van regeerings kaas worden opgedragen voor een dag? een week een maand Wie kan, bij zooveel ministerieele, speculatiekweekende grilligheid, nog een ander liedje zingen dan „In raadslen wandelt de mensch op aard?” Zijnedelachtbare zal, met of door zijn ambte naren vroeger zei men: de schout met zijn rakkers moeten toezien, dat de winke liers niet te veel kaas aanvragen en dat ze de ontvangen kaas „niet wegmaken”, gelijk het heet, als gefingeerde kaaseters ze voor hen over de grenzen helpen tooveren, met behulp van andere tusschenpersonen, die hun leed over de gruwelijke menschenslachting zien verzacht met lapjes van de Nederlaudsche Bank. Maar hij zal ook hebben toe te zien op de winkeljongens, wier familieleden tot in den zestienden graad, tot verbazing van hun eerlijken baas, dien baas op eenmaal en bij voortduring met de leverantie van consumptie- kaasjes begunstigen. Moeten nagaan, hoe die kaasjes naar een anderen baas verhuizen, die ze, met goede winst, internationaal weet te maken. Of, zal dit zoo’n vaart niet loopen Hoe is het met de margarine gegaan, vóór het uitvoerverbod? De fabrikanten leverden aan de winkeliers slechts een zeker quantum, overeenkomstig hun gewone debiet, en ze moesten beloven niet meer dan vijf pond tegelijk te verkoopen. Doch weldra liepen vrouwen en kinderen om margarine de winkels af aan ieder pond zat een dubbeltje oorlogswinst! en duizenden kilogrammen zijn zoo over de grenzen gegaan. Nu het kunstje bekend is, zal het ook wel met de regeeringskaas worden gedaan en den heer Nobel en zijn kaasboeren en expor teurs ten spijt de zoogenaamd voor het binnenland bewaarde kaas de 40 pCt. van heden eer te boven gaan dan dat ze zal dalen. Erg zou ik dat niet vinden. De oorlogs winsten kwamen dan, zij het ook voor een nog veel te klein gedeelte, ook ten goede aan menschen, die het veel meer noodig hebben dan de kaasfabrikanten en de exporteurs, die thans voor het rijkworden een monopolie schijnen te bezitten. Maar ik vergat het bijna de burge meester zal er Niet voor heeren, o voor het „wegmaken” Als nu de minister wil zijn hem precies voor en waar hij het stokje steken moet. Zal de burgemeester den winkelier moeten gebieden aan een aangenamen klant te vragen: Hoe zit dat, vrouwtje? Wat ben je van plan met dat kaasje te doen? Ik moet zwart op wit van je hebben, dat jelui het thuis zelf zult opeten En, als ze het kaasje dan toch brengt... zij weet wel bij wien? En hoe dat kaasje dan verder te achter halen in zijn rollende vaart naar de grens? Er zijn nog wel andere middelen om regee- ringskaas „weg te maken,” doch ik heb reeds Melk. Wanneer er niet spoedig maatregelen in de melkvoorziening genomen worden, zoo schrijft men uit Groningen aan het N. v. d. D., zal het er treurig uitzien. In ’t noorden van ons land worden de melkleveranciers tegenover de burgerij onverschillig met het gevolg, dat de een na den ander de melk naar de fabriek brengt, waardoor de klanten geen melk meer krijgen, en niet behoeven te hopen, dat ze van een anderen leverancier een liter bekomen. Ontploffing. Gistermorgen wilde een I4-jarige jongen met ..behulp van naphthaline de kachel aan maken in een drukkerij aan de Albrechtkolk te Rotterdam. Daarbij had een ontploffing plaats, waardoor de kleeren van den jongen in brand geraakten. Deze vluchtte op straat en sprong in het water. Met brandwonden overdekt werd hij door een brugwachter en een schipper met behulp van een haak en roeiboot gered. Een begin van brand, dat in de drukkerij ontstond, kon spoedig worden gebluscht. Herten. In de bosschen bij Beetsterzwaag zijn in vijf dagen 30 herten geschoten. Er werden er wel 100 gezien. De boeren zijn niet erg met deze dieren ingenomen, die zich voeden op hun wei- en bouwlanden. Alg. H. Misdrijf? Men meldt uit Amstelveen aan het Alg. H.: Gisteravond bracht de justitie uit Amster dam, vergezeld van den burgemeester onzer gemeente en de heeren dr. Schoo en Van Ledden Hulsebosch, een bezoek aan een paar naar aanleiding van vermoe- en in verband met het vinden van het lijk van een inwoner dezer gemeente, dat Maandagmorgen uit de polder sloot werd opgedregd. Er hadden enkele aanhoudingen plaats. Hij zag er van af! Te Delft zou gisteren een paartje in het huwelijk treden. Alles was gereed en de noodige onkosten gemaakt, toen de jonge man op het laatste oogenblik den ambtenaar van den burgerlijken stand kwam vertellen dat hij van het huwelijk afzag. Alg. H. Een mislukte proefrit. Sedert eenigen tijd worden te Arnhem proefritten gehouden op de schipbrug, in ver band met de binnenkort te openen nieuwe tramlijn naar de Geldersche groentenveiling. Tot dusver hadden die proeven een goed ver loop. Hedenmorgen werden zij voortgezet met een goederentrein der Betuwscbe Tram, bestaande uit een locomotief en drie met pulp geladen goederenwagens. De trein pas seerde zonder incident van de overzijde de brug naar de stad, maar op den terugweg had een ongeluk plaats. Toen de trein het iets hooger liggende tweede brugvak zou op rijden, kantelde een der schepen. De trein reed terug en nu braken de verbindingen van een paar schepen van het eerste vak en het brugdek, zoodat het geheele bruggedeelte aan de stadszijde inzakte, waarbij nog twee schepen geheel af gedeeltelijk kantelden. Op de loco motief stonden, behalve de machinist, de directeuren der Betuwsche Tram, van de ge meentetram en de directeur van gemeentewer ken. Allen kwamen met den schrik vrij. In het verkeer wordt tijdelijk met booten voorzien. Alg. H. Sneek 4 Nov. Onze ijsvereeniging „De Friesche Jeugd” die thans 270 leden telt, besloot gisterenavond op een ledenvergadering dezen winter weer een hardrijderij te houden van jongens tusschen 13 en 15 jaar en we uit de geheele provincie. Een 2e rijderij hoopt men uit te schrijven van jongens en meisjes uit onze gemeente. Nog besloot men tot ’t houden van een ijsfeest. Aan ’t bestuur zal de organisatie, van deze pret worden overgelaten. De nog al vrij goed gespekte kas veroorloofde tot 't houden van een tombola onder de 24 aan wezigen. 't Bestuur had 43 prijzen disponibel, zoo dat de meesten ter vergadering met een paar verrassingen voor moeder de vrouw of een familielid huiswaarts keerden. Sneek 5 Nov. Een spoedeischende gadering hadden we gisterenavond met agenda vanéén punt: Voorstel B. en W. tot beschikbaarstelling van koope cokes. Binnen een kwartier was de zitting dan ook afgeloopen; ’t voorstel van B. en W. na overleg met de Gascommissie, luidde Opeen nader door B. en W. te bepalen dag kan elk gezinshoofd in de gemeente per week een H. L. ongeklopte cokes tegen betaling van 50 ct. van de gasfabriek halen en we als zijn inkomen niet hooger is dan f 1000. Na een opmerking van den heer Ytsma, die graag had gezien dat B. en W. den prijs nog lager hadden gesteld, antwoordde de Voorzitter, dat de Commissie zich in onder scheidene plaatsen bad vergewist van den cokesprijs en dat zij tot de conclusie was ge komen, dat Sneek nog goedkooper was. Zonder hoofdelijke stemming werd daarna 't voorstel van B. en W. aangenomen. Sneek 5 Nov. De gasontploffing in ’t bijna voltooid O. B. Weeshuis, die Dinsdag middag plaats vond, mocht, o, heilige een voud, niet vermeld worden. Inderhaast werd getelefoneerd naar onderscheidene bladen, ook naar de L. Crt. om ’t zaakje s. v. p. niet ruchtbaar te maken, terwille vanden gasfitter, die, toen de gaslucht met zijn reuk orgaan in aanraking kwam, met een lampje ging onderzoeken of er zich ergens ook een lek bevond. Met een draadbericht kwam men telaat de steeds op pad zijnde correspondent was de telegraaf te vlug af en zoo stond de heele historie Woensdagavond reeds in de Leeuwar der, tot groote teleurstelling en misschien tot nog grooter bevreemding van h.h. Regenten. Enfin, ’t is gebeurd en een volgende maal „beter oppassen” zal nu voortaan wel, vol gens de meening van Regenten, tot de vrome wenschen blijven behooren. Intusschen is 't ongeluk niet grooten om vang, dat er door ontstaat voor de opening Een dozijn ruitjes ongeveer ge barsten, een nog al vrijwat beschadigd plafond, een vernielde deur, plus nog eenige kleinig heden, ziedaar 't gevolg van de emotie, voor de betrokken firma is er geen financit ële scha, wijl deze verzekerd is. Gelukkig maar dat persoonlijke ongelukken bij dit ongeluk niet zijn voorgekomen. Voor den betrokken fitter is ’t vanzelf een dure les geweest. Vrij- zeker zal hij naderhand in donker bij ’t ver nemen van gaslucht niet eer zijn toevlucht nemen tot kunstlicht, als wanneer door vol doende ventilatie ’t gas geheel verwijderd is. En laat ons eindigen met de opmerking, dat ’t dien fitter verboden was, bij avond in 't nieuwe gebouw de gasgeleiding in de bad kamer aan te brengen. IJzer in het eten. De arbeider T. Springer te Veendam, werk zaam aan de aardappelmeelfabriek „Wilder- vank en omstreken” te Eexterveenschekanaal, zou gistermiddag in de fabriek z’n middag maal nuttigen. Nadat hij een groot gedeelte daarvan reeds verorberd had, kwam hij tot de ontdekking, dat zich stukjes ijzerdraad in het eten bevonden. De man kon plotseling ook niet meer slikken. Onmiddellijk stelde hij zich onder behandeling van Dr. Huizenga genoeg gezegd om te doen uitkomen, hoe bij uitstek moeilijk deze taak van den burge meester is. Zeg maaronuitvoerbaar. Het is der regeering nog altijd niet genoeg zaam gelukt voorschriften uit te-vaardigen, die uitvoerbaar en te handhaven zijn, die stijging der prijzen van levensmiddelen beletten en geen bevoorrechting kweeken. De regeering legt hare zorgen, haar werk en hare verantwoordelijkheid in hooge stapels op de schouderen van den burgemeester. En wee hem, als de stapels hem te zwaar blijken, zijn intense kracht wat verslapt of het hem faalt aan de alwijsheid, waarvan de regeering, die zelf geen raad meer weet, hem de gelukkige bezitter acht te zijn 1 Dan staat hij daar, als „de arme dwaas,” die van twee kanten van de regeering en de burgerij met natte papierproppen wordt geworpen, of met bijtenden drukinkt wordt ingewreven. En onderwijl wordt hem een nieuwe last opgelegd en hem een reeks nieuwe lasten in het vooruitzicht geplaatst. Zoo weet de regeering dictatorale centrali satie te paren aan décentralisatie. Toen Van Leeuwen nog burgemeester van Amsterdam was van oorlogswee was toen nog geen sprake npemde hij reeds de burgemeesters de „rijkskruiers”. Maar uit dienzelfden mond klonken in de Eerste Kamer ook de fiere woorden „Een burgemeester van een groote stad heeft de wet en geen anderen chef.” Zou hij thans nog zoo durven spreken en er naar handelen? Buiten alle wetten om ministerieele beschikking van wordt den burgemeester opgedragen: inkwar tiering en inrichting van gebouwen voor mili taire behoeften, uitkeeringen aan gezinnen van gemobiliseerden, de uitvoering der landstorm wet, steun aan werkloozen en slagneming en prijsbepaling van len, het onder dak brengen van Belgen, extra politiebemoeiïng van aard, de voeding van vee, enz. enz. Burgemeester Zimmerman van Rotterdam, zei ervan op een vergadering van burge meesters en secretarissen van Zuid-Holland „Er is geen burgemeester, die daartegen bezwaar maakt, we zijn nu eenmaal de „rijks kruiers,” maar we vinden toch wel, dat de departementen wat heel veel op onze toch menschelijke schouders laden. Alles wordt maar aan de burgemeesters opgedragen en zij hebben de verantwoordelijkheid”. De edelachtbaren klapten geestdriftig in de handen, ten blijke van instemming. En nu krijgen ze nog de kaasverdeeling voor hunne verantwoording. Blijkens de vergadering van belanghebben den extra beminde onderdanen eens ministers in Café-Central gehouden, zijn de kaas handelaars en de kaasmakers met deze nieuwe opdracht van minister Posthuma niet onte vreden. In het dieren-epos „Reintje de Vos” zijn de wolfskinderen Hollebuik en Nooitgenoeg ook niet ontevreden in het vooruitzicht, dat Koning Nobel de leeuw hun ter wille zal zijn. Maar mij doet grootere ontbering middelen, zoodra de uitvoer zal zijn opengesteld, prijzen voor de verbruikers zijn evenredig de marktprijzen? De gegeven raad aan de kaasfabrikanten om hunne voorraden nog niet te verkoopen, wijst op voortdurende stijging der marktprijzen, evenredig aan de steeds groeiende behoeften van bet buitenland. En wat de consumptieprijs van de melk betreft, ook deze zal evenredig blijven aan de kaaswaarde van dit vocht. Door het stellen van een maximaalprijs zullen we een kort tijdje wat minder betalen wat verblijdend is maar met het stellen van steeds stijgende maximaalprijzen is de klimmende ontberings- nood van duizenden niet weg te nemen. Blijft de oorlog lang aanhouden, dan zullen op de schouders der burgemeesters nog andere en zwaardere lasten worden gelegd. Aan ons, gemeentenaren, de plicht hen daarbij te steunen, en aan hen niet te wijten, wat hun van hooger hand wordt opgedragen, mildelijk hen te beoordeelen, waar hunne krachten te kort schieten. En te zoeken naar een

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1