Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. i 3 No. 90. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. 3 De Duitsciie handel met Holland. Donderdag II November. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. VOOR eindje we 1 Bolswardsche Courant afzonderlijke het in i van dit bedrag is het gebleken en het en ■^3 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. misschien wel wat millioenen denken. Maar al te dergelijke tegenvallers moeten Zitting van Vrijdag 5 November 1915. er tot rekeningen, die ook worden aangeboden. De oorlog deed ons lichter over veel van toch niet hebben. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. cijfers nog eens onder de oogen te even over na te denken, al stemmen zeker scepticisme tegenover thans weer renten, aan afwachting van Invaliditeitswet, geraamd. Inplaats van ruim 11 millioen gulden te zijn. En inplaats van de geschatte 22.400 kostelooze rentetrekkers waren op 31 Dec. 1914: 112.048. De constante waarde hunner rente zegt de heer Treub in zijn Memorie van Antwoord is dus te stellen op 71 millioen of 57 millioen gulden meer dan waarop in art. 20 der Invaliditeitswet was gerekend. Het is goed, zegt de Nieuwe Cl., deze nemen en ze de be- zijn of Wonseradeel. Zaterdag j.l. is door den E.Achtb. heer Burgemeester bekend gemaakt, dat zijn E.Achtb. in staat is den prijs der melk in alle dorpen te stellen op 9 cent per liter, ondermelk cent en karnemelk 4 cent. Voor ’n veertien dagen dreigde een melknood, maar daar is toen in voorzien door van de fabrieken melk beschikbaar te stellen a 10 cent per liter. Thans is ook een regeling getroffen waardoor de gewone melk- slijters bet verschil tusschen den prijs die de fabriek geeft, en den prijs die zij maken, door tus’chenkomst van den burgemeester vergoed kunnen krijgen. De verkoop van visch wordt nog voortge zet, ook groenten, erwten en boonen zullen men slechts nog reëele men de waren gezien niet alleen het monster, neen de waren in haar geheel, en dan koopen. Alleen met goede firma’s zaken doen en met haar directe vertegenwoordigers en slechts met de directe vertegenwoordigers der Duitsche firma’s werken. Dat is de tegenwoordige basis voor zaken doen. In Duitschland heeft men den binnen- landschen handel door het maken van maxi- mum-prijzen reeds lang in vaste banen geleid en tegen uitwassen in den handel wordt met alle gestrengheid opgetreden. In de laatste dagen is de regeering er toe overgegaan, ook den buitenlandschen handel op een verstandige basis te plaatsen. Op de eind-stations worden bewakings- centralen gesticht, die elke ingevoerde partij controleeren, en eiken prijs, elk koopcontract moeten weten. Deze centralen regelen dan de prijzen en de aanbiedingen. Zij treden op tegen de firma’s die door overvragen de prijzen opdrijven. En op den duur zullen zij hun eigen agenten naar Holland sturen, die voor de Duitsche firma’s inkoopen zullen doen. was 8 Sept., des Toen weer de vraagDus eiken Zondag avond heb je te veel Antwoord: Neen, neen, mijnheer, te veel niet! Dat overkomt mij maar heel zelden. Eisch f 3,of 2 dagen. De heer Kantonrechter acht deze boete wel noodig om bekl. een lesje te geven dat bij ook op Zondagavond niet over den voet mag stappen. De vonnissen inzake de in extenso en de bij verstek behandelde strafzaken werden nog denzelfden dag uitgesproken. Naar wij vernamen is voor de vier door ons omschreven zaakjes de eisch bevestigd. Een veertigtal beklaagden op de rol, de opkomst heel gering, gevolg zitting spoe dig afgeloopen. 1. S. W. te Burgwerd vervoerde 2 Oct. op den weg bij Burgwerd melk op een kar, waaronder een hond gespannen was. Deze had geen muilband om, zooals dat bij Pro vinciaal Reglement is voorgeschreven. Daar deze hond bekend stond als kwaad aardig, daar hij voorheen reeds mannen in de broek en in de hand heeft gebeten, had de politie nog wel expres de waarschuwing gedaan: „Denk er om, dat je den hond den muilband om doet!” Toen dan ook op den bewusten Zaterdagavond de agent deze kar met hond zonder band ontmoette, was een proces het gevolg. Bekl. is heden verschenen, hij bekent, dat hij vergeten had den hond den muilband om te doen. Hij was dien avond wat laat en door de drukte vergat hij het. In den regel rijdt de zoon van den boer met de melk, doch deze was toen soldaat geworden, zoodat het vervoer van de melk nu zijn baantje werd. Rekening houdende met de verontschuldi gende omstandigheden, eischt de heer Ambte naar f 2,of 2 dagen. 2. H. B. te Arum reed 5 Oct., des morgens ook met een kar, waaronder een ongemuilbanden hond, en de bestuurder van de kar had ook geen nummerbewijs bij zich, dus twee vliegen in een klap. Bekl. bekent, en zegt, dat hij er onschuldig in liep. Zijn baas was ziek en nu moest hij met de kar den boer op. Hij wist niet hoe het hoorde, ’t was pas den tweeden dag dat hij reed. Hij heeft sedert ook alles in orde, het nummerbewijs was er wel, maar hij wist niet dat hij ’t bij zich moest hebben. Hij heeft het nu in zijn boekje, en de hond krijgt altoos den band om als hij voor de kar komt. Eisch f 1,of 1 dag. Op de vraag van den heer Kantonrechter of hij dit veel of weinig vindt, antwoordt bekl. gulhartig, dat hij zich daarvan niets aantrekt. De baas zal ’t wel betalen. 3. P. de R. van Hemelum reed 25 Sept, ’s avonds meer dan een half uur na zons ondergang op de fiets, zonder licht te branden. De politie bekeurde hem. Bekl. zegt, dat hij daar dien avond wel gereden heeft, maar dat heeft de politie niet gezien. De politie heeft vrijzeker de ver onderstelling gemaakt, dat het zoo was, maar toen hij den agent ontmoette, liep hij bij zijn rijwiel, en de agent heeft ook niets gezegd. Het verwonderde hem zeer, dat later bij zijn oude lui een dagvaarding kwam. ’t Geval is eigenlijk zoo, vervolgt bekl. ik werk tegenwoordig bij mijn broer te Oldeboorn. Die is in dienst, maar komt hij met verlof een paar dagen thuis, dan moet ik mijn vader weer helpen. Op den be- wusteu Zaterdagavond ging ik om 3 uur uit Oldeboorn en dacht genoeg bij daglicht thuis te zijn. Ik kreeg oponthoud en ’t werd onder de hand donker. Voor Harich reeds heb ik wel een half uur bij de fiets geloopen, en zoo werd het nog veel later, voor ik thuis was. Maar een goede kennis kwam mij inhalen, die had een flink helder licht, en daar reed ik toen achteraan, maar dat heeft de politie niet gezien, meen ik. Deze meening is niet juist, het procesver baal zegt anders. De heer Ambtenaar rekening houdende met de omstandigheden, vraagt f 1,of 1 dag. Dat valt beklaagde nog al mee, hij heeft de hand al in den zak, zeker om ’t maar dadelijk af te doen, doch vraagt eerst nog Waar gaat bet biljet van die boete nu naar toe, naar mijn ouders te Hemelum? als ik dan juist in Oldeboorn ben?... De heer Kantonrechter stelt hem gerust en zegt hem, dat dit wei terecht komt; er wordt wel behoorlijk tijd gegeven om die boete te voldoen. 4. D. K. te Arum avonds over zijn bier. Bekl. bekent en heeft verder niets te ver tellen. De heer Kantonrechter vraagt hem hoe het zoo was? Of hij meermalen dronken is? Bekl. antwoordtr ondweg Zondagavonds, anders nooit. tot regeeringsprijs beschikbaar worden gesteld. In onze uitgestrekte gemeente is zeker het goed uitvoeren der regeeringsmaatregelen geen kleinigheid, en aller medewerking en waar- deering is zeker noodig om ze naar wensch te doen slagen. O. N. Heerenveen. Inzake het treurige ongeluk te Stobbegat, waarbij de boerenknecht Boersma van Katlijk door den sneltrein werd overreden en gedood, vernemen we nader het volgende: Boersma was met zijn meisje te avond praten geweest bij de zuster van laatstgenoemde, te Stobbegat woonachtig. Te ongeveer 9 uur, gingen ze op stap huiswaarts naar Nieuwe- brug, tot welk doel ze den spoorweg moesten oversteken. Boersma keerde nog even op z’n schreden terug, zeggende nog even bij den sluiswachter v. d. Veen sigaren te willen koopen het meisje liep onderwijl een door. De sneltrein passeerde juist. ’t Duurde lang, dat B. van zijn boodschap terugkeerde, ’t meisje werd daarover ongerust en ging eveneens terug. Ze ontdekte op de spoorbaan bloedige sporen en kwam helaas tot de droevige ervaring dat er een ernstig ongeluk was gebeurd. Ze deed van haar treurig be vinden mededeeling aan den brugwachter aldaar en gezamenlijk toog men op verder onderzoek uit. Op verren afstand vond men brokstukken van lichaamsdeelen. Boersma was door den trein totaal vermorzeld. Men verdiept zich in gissingen hoe het mogelijk is dat B. zulk een ongeluk is overkomen, aangezien hij toch den trein heeft moeten knnnen zien en booren. Het geval verwekt hier algemeene deelne ming. O. N. Oranjewoud. Bij een gehouden klopjacht alhier door Graaf Van Limburg Stirum met nog een viertal heeren zijn in totaal ruim 550 stuks wild, hazen, konijnen enz. ge schoten. O. N. Uitwellingerga, 6 Nov. De veehouder T. J. was deze week in den Geeuwpolder alhier nog bezig met de machine te maaien, merkwaardigheid in dezen tijd N. Sn. Cl. De inwoners werden minder; uitgevoerd over de grenzen f 130 en daarboven. Met margarine was bet evenzoo. Dergelijke toestanden zijn ongezond en on houdbaar. Zoowel de Hollandsche als de Duit sche kooplui worden daardoor benadeeld en het nadeel, dat de Hollandsche handel zal treffen, is nauwelijks te schatten. Reeds nu is het zoover gekomen, dat bijna geen Hol landsche firma zonder zekerheidsstelling levert. Daarentegen verlangt de Duitsche koopman tegenwoordig beslist betaling over de grenzen. Een wederkeerige kredietverhouding bestaat niet meer. Gelijk oversteken. Meermalen is het gebeurd, dat van Duit sche zijde de waren niet geaccepteerd werden en de Hollandsche firma’s dan grootesommen voor niets hadden besteed. Dan viel daar ge woonlijk niet veel aan te doen, want in den tegenwoordigen tijd is een gerechtelijke ver volging in Duitschland niet gemakkelijk, en een executie is niet te bereiken. Daarentegen is het den Duitschen hande laren in Holland ook niet steeds naar wensch gegaan. Vele waren zijn verkocht te leveren in Emmerik en deze hebben Duitschland nooit gezien. Daarbij komt nog een ander bezwaar. In Amsterdam en Rotterdam zijn kleine beurzen ontstaan in hotels, waar men alles koopen kan. Ontelbaar zijn de zaken, die eiken dag gedaan worden en zeer zeldzaam is het geval, dat werkelijk waren voorhanden zijn. Van honderd koop-contracten wordt er nauwelijks een nagekomen. In de bureaux der vertegenwoordigers van enkele groote firma’s hoopten zich deze contracten op en ook de vedokkendste aanbiedingen van waren, die slechts in de fantasie van den agent bestaan hebben. Tegenwoordig kan zaken doen, wanneer heeft. Eerst zien Voorzeker een van het jaar. Workum, 8 Nov. heden morgen ongeveer halftien opgeschrikt door het luiden der brandklok. Verschrikt snelden de meeaten de deur uit om te ver nemen waar de brand was uitgebroken. Al spoedig kwam men het te weten dat het hooi van den melkboer Th. Ykema in huis in brand stond. Gelukkig wist men het vuur in het begin te blusschen, zoodat de brandspuiten, die reeds op weg waren naar het perceel, geen water behoefden te geven. Het voor een oogenblik in spanning ver- keereod publiek kon spoedig worden gerust gesteld. De meeste brandweermannen keerden halverwege tot het perceel genaderd, terug. Naar men zegt, stond bet hooi te dichtbij den schoorsteen, dat door de warmte daarvan in brand is geraakt. Als dit maar niet weer een klein brand alarm is voor een grootere brand. Het is niet te hopen. De Banier. De misrekening. Volgens de opgaven van minister Talma destijds aan de Kamer gedaan, gebaseerd op de berucht geworden financieele nota van prov. Kluyver, werden de kosten der gratis- 70-jarigen uit te keeren in de volledige invoering der op 2.8 millioen gulden Het leek ook van belang deze „Duitsche stem” over onzen handel, schrijft het Alg. H. eens te laten hooren. Eenige prijzen van de vele, die in boven genoemd artikel genoemd worden, hebben wij zoover dat mogelijk is, gecontroleerd en dan vernamen wij, dat de meeste wel juist kunnen zijn, andere echter wat overdreven. Ieder zal het wel met den Duitscher eens zijn, dat de prijzen zeer opgedreven zijn, vooral als men wist, dat de levensmiddelen voor Duitschland bestemd waren. Echter zijn de Duitschers zelf ook wel de oorzaak van deze prijsopdrijving, daar Duitsche en Oosten- rijksche agenten verschillende waren voor de meest buitensporige prijzen opgekocht hebben. Van Duitsche zijde schrijft men aan Alg. H. bet volgende In de laatste maanden zijn er handelsverkeer tusschen Duitschland Holland toestanden ontstaan, zooals zij te voren nog nooit bestaan hebben. Vraag en aanbod hebben dergelijke prijzen te voorschijn geroepen, dat iemand, dien den toestand kalm beziet, het niet zou gelooven, wanneer bij zelf niet handelsman ware. Ten eeiste hebben nog zeer veel Hollandsche kooplieden van den èconomischen toestand in Duitschland een volmaakt verkeerde voorstelling. In Duitsch land heeft de oorlog ongetwijfeld een duurder worden van alle dingen en speciaal van levensmiddelen veroorzaakt, maar zoodanige prijzen, als in Holland gevraagd worden, betaalt men in Duitschland zeer vaak niet eens in den detail-verkoop. Sedert Oostenrijk zijn agenten naar Duitschland en naar Holland zendt, zijn de prijzen zoo in de hoogte gegaan, en de laatste prijsopdrijvingen zijn daarna nog gekomen, toen een aantal Poolsche Joden in Holland kwamen en met grooten ijver zich op den handel wierpen. De prijzen, die voor Russisch Polen, Lodz enz. betaald worden, zijn abnormaal hoog en zijn slechts te verklaren, in verband met de duurte aldaar. Zij maken het den reëelen Duitschen koopman bijna onmogelijk in Holland te koopen, wanneer hij niet van te voren zeker wil zijn met verlies te zullen werken. Wat daarvan het gevolg is geweest, blijkt, om kort te gaan, uit eenige voorbeelden. In Duitschland betaalt men voor glycerine 2 M. tot 2 M. 50, terwijl hier voor goede soort glycerine f 1.75 en meer gevraagd wordt, d. i. bij den tegenwoordigen stand der geldmarkt bijna 4 Mark. In Holland kost carbid 21 gulden, Zweden levert franco te Hamburg voor 24 Kronen. Voor ham wordt in Holland ongeveer f 2.80 gevraagd, in Duitschland vijf Mark. Kaarsen kosten hier f 1.40 1.60, Oostenrijk levert voor f 1 1.05. Marmelade kost in Holland 40 65 gulden per 100 K.G., in Duitschland 2540 Mark. Hollandsche kaas wordt in Duitschland met 2.40 M. in detailverkoop betaald. Tegenwoordig vraagt men in Holland voor volvette meer dan 3 M. Uien worden in Duitschland met prijzen ten hoogste 2830 M. betaald. In Holland wordt voor den export 20 gulden en meer gevraagd. Plokworst was in Duitsch land ongeveer 60 cent per kilo goedkooper dan hier. Aardappelmeel noteerde met 25 tot 80 gulden, wat natuurlijk niet te betalen was. Koffie was in verschillende prijzen te ver krijgen. Deze varieerden van 40 tot 60 gulden de goedkoope soorten waren slecht en de betere te duur. De beste „Santos” kostte in Duitschland 49 gulden. Ongelooflijk waren de geruchten over rubber,-lijnolie, margarine, leder en metalen, die hier verspreid werden. Het was een uitgemaakte zaak, dat Duitsch land deze waren noodig had en toen kwamen de fantastische prijzen. Leder steeg tot f 8.75 per kilo, om daarna weer snel te dalen, toen bet niet gekocht werd. Voor rubber (Hevea Krep) werd f 30 en meer per kg. verlangd, terwijl het Duitsche inkoopbureau in Berlijn waardoor alle rubber-inkoopen geschieden moeten, hoogstens 24>/2 gulden betaalt. Een rare geschiedenis was het met lijnolie en margarine met consent. Daarbij was er voor beide in bet geheel geen consent. Lijnolie was vrij, daar er tot aan 28 October geen uitvoerverbod bestond. Er kon dus ook geen consent voor bestaan. Margarine is onder zekere voorwaarden altijd uit te voeren en daarvoor zijn geen consenten. Lijnolie kostte in Holland 50 gulden per 100 Kg, en nog

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1